Demonstratie paaseieren maken vah kn Commissie Islam-Christendom is al Plateau voor aansluiting Darthuizen 25 jaar actief met Soester moslims Vrije school heeft verhuisplannen etages vol sch wonen! Verkoop cd "25 jaar Muziektheater Griftland" officieel gestart Scholings- en banenmarkt Provincie geeft 43 miljoen gulden uit aan nieuw beleid Voor schoolverlaters en werkzoekenden Meningen j van lezers oud- en nieuw geloogd grenen-, kersen- en koloniale meubelen. In een unieke sfeer gepre senteerd, met bijpassendé bankstellen, fauteuils en woonaccessoires! 'AGINA 4 de Kok uw Politiecontroles Geen extra verwijsbordjes voor Daelhoven Overzicht van 30 jaar moslims in Soest officieel uitgereikt Politiecontroles op woensdag 5 april a.s. van 14.00-17.00 uur in ons filiaal aan de Van Weedestraat. Kom langs en maak kans op een paasei t.w.v. PAGINA 5 Over jongeren van tegenwoordig financieringen - beleggingen. Service bij Schoemaker SOESTER COURANTACTUEEL t Geen toestemming om te bouwen voor gehandicapte kinderen WOENSDAG 29 MAART 2000 Een schitterendcollectie ROYAL ARROW TEAKHOUTEN TUINMEUBELSHOW! ken na verzending van ter en wethouders van ing aan verplaatsing of ingvlak op het perceel 51. :onform concept-brief. uwplan; voor de uitbrei- n bedrag van kbaar gesteld. verzoeker door middel woordbrief op de hoog- l en Mw. I. Lavaleije her- ra de commissie beelden- iari 2000 tot 4 februari n voor het verharden van jdelijke bouwweg op het ;n Poelmanweg 4-6. alige voorfinanciering iderwijspersoneel open- ïn verstande dat het aan- nalige voorfinanciering ?de van 2 jaar. den aan bestemming voor n/of bijzondere doelein- ring uitwijst dat er vraag leze bestemming. Daarom et recerite verleden- geen end aan wijziging van de lingbouw. de hoek Steenhoffstraat/ elen met op de begane winkel en daarboven artementen in twee losse L00 m2 per appartement). erking van de plannen en van de hoeken Steenhoff- ekening houden met ro- »egeven op tekening 16-4- VGV waarbij rekening is iet behoud van waarde- Firstlady bestaat 25 jaar! Genoeg reden om u te laten genieten van vele verrassingen. Deze week vindt u bij Firstlady speciale verjaardags-aanbiedingen. Verwen jezelf en kom snel kijken bij Firstlady! Soesterbergsestraat 49A - Soest Schoolverlaters, werkzoekenden en mensen die een andere werk kring willen, kunnen zich dins dag 11 april oriënteren op de scholings- en banenmarkt. Er worden banen aangeboden (van ongeschoold tot hbo) en zeventig bedrijven, instellingen en organi saties uit de meest uiteenlopende sectoren en opleidingsinstituten bemannen een stand. De scholings- en banenmarkt wordt van 10.30 tot 16.00 uur gehouden in De Flint in Amersfoort. De organi satie is in handen van het Centrum Werk en Inkomen (CWI) en Ar beidsbureau Amersfoort en ROC De Amerlanden. Zij hebben dit jaar de handen ineen geslagen, omdat scho ling en bemiddeling voor werk onver brekelijk met elkaar zijn verbonden. Opvallend is het forse aantal deelne mers uit de technische sector, die op zoek zijn naar nieuwe medewerkers. Ook zorginstellingen, uitzendbureaus en detacheringsbedrijven laten zien welke vacatures ze hebben. Verder kunnen bezoekers hun licht opsteken over administratieve-, secretariële-, commerciële-, verkoop- en automa tiseringsfuncties. Voor mensen die zich willen laten (her)scholen, is de markt eveneens interessant. Volgens de organisatoren zijn er op dit moment in de regio meer vacatu res dan ooit. Dat biedt goede kansen voor iedereen die nog geen werk heeft en op zoek is naar een (ande re) baan. "De perspectieven voor bij voorbeeld allochtonen die goed Ne derlands spreken, zijn nog nooit zo gunstig geweest", stellen de organi satoren. Het aanbod voor herintre dende vrouwen is groot. GRATIS BEZORGING in Nederland. 3 JAAR GARANTIE op nieuwe meubelen. Bezoek onze showroom of bel ons vooreen folder! ROMANTIEK IN PUUR NATUUR Industrieterrein 'De Slenk' Cannenburgerweg 14 - 's-Graveland Tel. (035) 656 40 02 - Fax 656 40 01 om 20.00 uur, ra expositie van in Amsterdam gde de Acade- insten. Kleuren or Jan de Kok. de kleurenleer jrk van Rudolf 5 zijn eigen mi- jffen en verven, matig in binnen- uurschilderingen ra, scholen, ban- Jan de Kok een vele jaren les bij een inspirerend rbondenheid met duidelijk in zijn Zijn schilderijen rel en sluieren in nteel heeft hij in innig centrum. welkom bij de ;n zal de exposi- akale omlijsting Ilse Kal (zang) en De Bereklauw is en met zaterdag an 2 tot 5 uur. De mei; municatie dennen, 3 beuken, ,e vogelkers BROOD- EN BANKETBAKKERIJ In 2001 geeft de provincie Utrecht 42,8 miljoen gulden extra uit aan nieuw beleid. Daarvan komt 18,4 miljoen uit de 'normale' exploitatie, de rest wordt gehaald uit de provin ciale ontwikkelingsreserve (POR). Dat is vastgelegd in de Kadernota 2001 van Gedeputeerde Staten (GS). Aan wegbeheer, fietsverkeer en open baar vervoer wordt volgend jaar 15,6 miljoen gulden extra uitgegeven. Een deel hiervan wordt beschikbaar gesteld voor de aanleg van een nieuwe fietsver- binding tussen Soesterberg en Zeist. Verder wil de provincie bijdragen aan onder meer een snel, adequaat en be trouwbaar openbaar vervoer in Amers foort. Ook zal 13,7 miljoen extra worden geïn vesteerd in het stedelijk en landelijk ge bied. Hierbij moet worden gedacht aan uitgaven in de sectoren volkshuisvesting,' recreatie en toerisme, landelijk gebied, water en milieuproblematiek. Op het culturele vlak wordt vijf miljoen extra uitgestrooid. Het geld is bestemd voor monumentenzorg en bodemar chief, cultuurhistorische projecten, kunst en media. Voor de zorgsector komt 3,5 miljoen gulden vrij en voor de economi sche vier ton. Verder gaat de provincie 4,7 miljoen gulden extra besteden aan haar eigen bestuur richting de Europese regering en de gemeentebesturen. Omdat dat een en ander vergt van de medewerkers van de provincie, zal ook meer geld vrij komen voor opleidingen van de ambte naren. Wethouder Neks Blommers (rechts) en haar Baarnse college Willem Lieber- werth namen de eerste exemplaren van de cd in ontvangst. bezig zijn een carrière in de muziekwe reld op te bouwen, ook de nodige erva ring. "Dat droeg echt bij aan de kwali teit van de cd. De technicus die al meer dere scholen had begeleid vond dat er af en toe echt bijzonder goede nummers voorbij kwamen." Voor en na de officiële uitreiking brach ten spelers van FLEXUTOPLA, gekleed in een T-shirt met de naam van het stuk, twee nummers van de cd ten gehore. Als eerste werd 'Extra Jero', gezongen, wat ook wel staat voor buitengewoon, en na de uitreiking kon iedereen uit zijn dak gaan met het swingende 'Iedereen is gek'. Blommers is laaiend enthousiast over het initiatief van de school. "Ik breng de cd meteen naar Radio Soest, zodat ze hem kunnen 'pluggen' en daar na ga ik zelf ernaar luisteren." De verkoop vindt in de pauzes plaats en na afloop van het muziektheaterstuk FLEXUTOPLA, dat vanavond, donder dag-, vrijdag- en zaterdagavond wordt uitgevoerd. Aan de Den Blieklaan werden donder dag 15 automobilisten bekeurd voor het overtreden van de geslotenverklaring. Op die zelfde dag bekeurde de politie zeven fietsers op de Ossendamweg. Bij vijf fietsers ontbrak de fietsverlichting en twee sloegen linksaf, waar dat niet toe gestaan is. Vier automobilisten, die ge parkeerd stonden op de Smitsweg kre gen een bekeuring voor het niet hebben van een parkeerschijf. Birkstraat 93 - Soest - Tel. 601 23 54 Beukenlaan 46 - Soest - Tel. 601 20 65 Van Weedestraat 46A - Soest - Tel. 601 38 77 stuk 'FLEXUTOPIA', dat gisteravond in première ging. In 1998 kwam hij op het idee om de leukste liedjes van de acht producties samen te brengen op een cd. "Er zaten zulke mooie liedjes bij, dat ik het gewoon zonde vond om er niets mee te doen", legde hij uit. De liedjes moesten wel aan bepaalde eisen voldoen. Tijdens de selectie werd geke ken of een liedje symbool stond voor een muziektheater en of de kwaliteit hoog genoeg was. Ook moest er op de cd voor elk wat wils zijn. "Het heeft enige tijd geduurd voordat de schoollei ding akkoord ging met het idee. Het is natuurlijk een hele grote investering, waar de school niet op is ingesteld. Nu de cd af is, is iedereen enthousiast." De cd is ingezongen door alle leerlingen en oud-leerlingen, die hadden meege daan aan een muziektheaterstuk. In de studio werden de 'zangers en zangeres sen' begeleid door een professionele geluidstechnicus. Daarnaast hadden en kele oud-leerlingen, die ondertussen Hef gebeurt nog wel eens dat bezoe kers van verpleeghuis Daelhoven zich per abuis melden bij de polikli niek van Medisch Centrum Molen- dael. De directie van Daelhoven heeft daarom de gemeente verzocht extra gele verwijzingsbordjes te plaatsen, maar kreeg nul op het re- quest. Afgelopen weekend heeft de politie 82 verbalen uitgeschreven voor het parke ren. Gecontroleerd werd er op de Plein van Zuid, Van Weedestraat en de Smitshof. iele vergunning kun- enbaar maken bij de Soest, telefoonnum- De verkoop van de cd met muzika le hoogtepunten van 25 jaar Mu ziektheater Griftland is vorige week donderdag officieel van start ge gaan. Dat liet de school niet voorbij gaan zonder een klein feestje te vie ren. Wethouder Blommers van Cul tuur Soest en haar collega van Baarn, Willem Lieberwerth, waren op deze dag speciaal aanwezig om de cd uit handen van regisseur en initiatiefnemer, Bert van der Roes, uitgereikt te krijgen. "Dat zijn de enige cd's die we uitreiken, de rest moet echt verkocht worden. Vie rentwintig gulden vijfennegentig per stuk. We beginnen bij onze eigen rector, meneer Wind", kondigde van der Roes achteraf aan. Om de twee jaar houdt het Griftland College een muziektheaters tuk, waarin verschillende liedjes worden gezongen. Van der Roes was, net als twee jaar geleden, de regisseur van het Sinds enige tijd staan er hier en daar gele bewegwijzeringsbordjes, waarop ook Daelhoven staat aangegeven. Van af de Beukenlaan weten bezoekers het verpleeghuis aan de Graanakker daar door over het algemeen goed te vinden. Anders is het, aldus Daelhoven-direc- teur Ad Witlox, voor mensen die vanaf de Dalweg komen en vandaar het Dal plein op gaan, zoals mensen die met de bus zijn gekomen. Zij stappen vervol gens naar MC Molendael, terwijl ze iets verderop moeten zijn. Vandaar dat de directie van Daelhoven het gemeentebestuur verzocht op het Dalplein ook bordjes te plaatsen, die de bezoekers naar de Beukenlaan verwij zen, vanwaar ze eenvoudig op de Graanakker kunnen terechtkomen. Volgens het College zouden bordjes op het Dalplein geen verschil uitmaken. Het vindt het een beter idee wanneer busreizigers van het fiets- en voetpad onder Molenschot gebruik maken om Daelhoven te bereiken. Dat is de direc tie van het verpleeghuis in een brief meegedeeld. Vele inwoners van Soest maken zich ongerust over onze jeugd: onveiligheid op straat vooral op koopavonden, drugs- en alcoholgebruik, zinloos ge weld, voortijdig schoolverlaten, noem maar op. Maar toch praat men over die arme jon geren. Het is toch heel normaal dat je 's nachts om 1 uur een wedstrijdje hard rijden op je opgevoerde scootertje orga niseert? Het is toch heel normaal dat je als buurtbewoner tot één of twee 's nachts meisjes hoort schreeuwen, jon gens hoort tieren bij het geluid van een radio? Ze zijn tenslotte maar met der tig, veertig man! Het is toch heel normaal dat je met je auto over de fietspaden, achter de wo ningen van die buurtbewoners crosst? Je mag toch wel wat heen en weer jakke ren op je scootertje, wat pilsjes drinken, wat softdrugs gebruiken en even plas sen? Je mag je afval en wat afgewerkte olie toch wel op je eigen hangplek neer- gooien? Gelukkig kunnen de welzijnswerker en de wijkagent heel goed met deze opge jaagde jongeren praten, zo lezen we in de krant en horen wij dit van desbetref fende instanties. Och, och, nou gelukkig maar! Oud inwoner van Soest. PJ. Dergent Veenbesstraat 128 Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail: info@korenassurantien.nl De nieuwbouw op het terrein van voormalig restaurant Dar thuizen nadert zijn voltooiing. Om de nieuwe woonstraat aan te sluiten op de Prins Hendriklaan is maandagmorgen begon nen met de aanleg van een verkeersplateau. Afhankelijk van het weer zouden de werkzaamheden gisteren kunnen zijn af gerond. Bij het ter perse gaan van deze krant was niet bekend of dat was gelukt. J De nieuwe woonstraat krijgt de naam Darthuizen. Hiermee wil de gemeente de naam van het gesloopte restaurant in ere houden. Tal van Soesters vierden er hun huwelijksfeest. Orga nisaties en bedrijven hielden er hun recepties, kortom de mees te Soesters zijn er wel eens een keertje geweest. Op het terrein heeft BBA acht alleenstaande en vier dubbele woningen ge bouwd. ft d meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook l op zaterdag! Kleuren-tv, tele foon of I.S.D.N. defect? wasauto maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! expert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 Dertig jaar nadat de eerste Turken en Marokkanen naar Soest kwamen lijkt het de Commissie Islam-Chris tendom goed hun geschiedenis in het kort te beschrijven. Daaruit js het chronologisch overzicht 'Turkse en Marokkaanse migranten in Soest 1965-1997' samengesteld, dat dins dag officieel is uitgereikt. Daarmee schetst de commissie een beeld van de ontwikkelingen die Soest heeft doorgemaakt door de komst van de moslims dertig jaar geleden. De Commissie Islam-Christendom is al na een studie Islam in 1975 bezig con tact te zoeken en op te bouwen met de Soester moslims. Oprichter van de com missie is de voorzitter van de Raad van Kerken Soest, ds. R Kloek. Doel is het komen tot een dialoog en harmonie bin nen de samenleving te bevorderen. Drie zaken staan daarbij centraal: het vergro ten van kennis, de bezinning op de ei gen boodschap en het totstandkomen van het gesprek. Nu, vijfentwintig jaar later, kan de commissie terugkijken op een leerzame periode. In 1977 organiseert de commissie voor het eerst een lezing over 'de dialoog Is lam-Christendom met ds. Verwaal, een islamoog uit Zeist, die onder andere studeerde aan de Universiteit van Fez in Marokko. Twee maanden later belicht de commissie samen met de Werkgroep Buitenlandse Werknemers Soest en de Soester Stichting Huisvesting Buitenlan ders de situatie van de 'vreemdelingen' in Soest. Zowel door een vertoning van een diaserie, als door mondelinge en schriftelijke informatie wordt gepro beerd belangstelling te wekken voor de vele problemen van de buitenlandse plaatsgenoten. In datzelfde jaar vraagt de Raad van Kerken Soest advies aan de commissie. De Raad van Kerken spreekt zich na het verkregen advies als volgt uit: 'De Raad van Kerken spreke nogmaals duidelijk uit dat,...., voorberei ding van een dialoog tussen christenen en moslims verantwoord en gewenst is.' In 1980 verzorgt de commissie op ver zoek van de stichting Jeugdzorg een aantal lessen over de Islam voor de staf leden van Jeugdzorg. Daarna worden nieuwe activiteiten voorbereid waarbij men buitenlandse jongeren in Soest wil opvangen en een mogelijkheid voor vrijetijdsbesteding wil bieden. Drie jaar later, in maart 1983, verleent de commissie medewerking aan een cursus voor gemeenteambtenaren in het Kontakt der Kontinenten in Soester berg. Dat doen ze door een inleiding over de Islam te leveren. In datzelfde jaar wordt aan het eind van de vasten maand Ramadan een feestelijke bijeen- komst in de Fatih-moskee georgani seerd, die samen met het Turks Comi té Soest en het Marokkaans Comité Soest is voorbereid. Imam B. Ali Tireli houdt een preek over het thema 'Tole rantie in de Islam'. Tien jaar na de oprichting houdt de commissie in het wijkgebouw De Deel bij de Oude Kerk een bijeenkomst ter gelegenheid van dat tweede lustrum. Mevrouw drs. Speelman, landelijk func tionaris namens de Nederlands Her vormde Kerk voor het contact met mos lims, houdt een lezing over 'Tien jaar relatie Christendom-Islam in Neder land'. Zestien jaar na de oprichting heeft de commissie al 100 bijeenkomsten gehou den. Ter gelegenheid van de honderd ste bijeenkomst wordt de imam Hamza Zaid als spreker uitgenodigd. Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - nemersbedrijf kan worden opgezegd. De school vindt het gebouw sterk ver ouderd (bouwjaar 1964). De invoering van de nieuwe onderwijsvormen BAVO en VMBO vraagt ook de nodige aan passingen. Daarom is de school op zoek naar een geschikte locatie in Amersfoort om nieuwbouw te kunnen vestigen. De zoektocht bevindt zich echter in een zeer prille fase. Het zal zeker vijf a zes jaar duren voordat de verhuizing een feit is. Soest zal dan nog maar één middel bare school kennen; het Griftland Col lege. Kinderen en ouders Op de locatie van de school wil Van Bekkum Projecten in samenwerking met de ouders, Stichting Amerpoort en woningbouwvereniging Achtgoed een woningbouwproject ontwikkelen dat ouders van meervoudig gehandicapte kinderen de gelegenheid biedt langer met hun kinderen te wonen. Centraal zal het zorgcentrum liggen met daarom heen appartementen van de kinderen. Deze zullen verbonden zijn met de ouderlijke woningen. Zo kunnen de kin deren afhankelijk van de wensen en mogelijkheden meer of minder in het ouderlijk huis leven. Aanvullend wordt in het zorgcentrum of in het apparte ment professionele hulp geboden. Voorlopig zal het echter alleen een plan zijn. "We hebben nog geen brief ontvan gen waarin staat vermeld dat we geen toestemming krijgen. Ik weet wel dat de gemeente er afwijzend tegenover staat. Zodra de brief binnen is zullen we daar op reageren om nog een keer in overleg te gaan. En als het echt niet kan dan zullen we zeker verder zoeken naar een andere geschikte locatie", aldus André van Bekkum. De gemeente vindt de locatie door de centrale ligging in de bebouwde kom van Soest en de ligging bij andere func ties zoals het gemeentehuis uitermate geschikt voor maatschappelijk en/of bijzondere functies. Volgens woordvoer der Bouw en Planologie van de ge meente, J. Kuik, hebben zich vooralsnog geen belangstellenden getoond voor het realiseren van een plan met een derge lijke functie. "We weten uit ervaring dat er wel vraag bestaat naar locaties met zo'n functie, aangezien er maar weinig van zijn binnen de gemeente. We willen het daarom openhouden voor die be stemming", aldus Kuik. Aannemersbedrijf Van Bekkum Projecten uit Hooglanderveen krijgt geen toestemming om op de locatie van de Vrije School aan de Soester Engweg woningbouw te rea liseren. De school is bezig plannen op te stellen om op langere termijn te verhuizen naar Amersfoort. Het complex moet dienen als woon plaats, aangevuld met een zorgcen trum, voor meervoudig gehandicap te kinderen en hun ouders. Als be stemming voor de locatie staat bij zondere doeleinden educatie. De gemeente wil dat zo houden. Van Bekkum Projecten heeft onlangs het schoolgebouw aangekocht. Met de school, de A.O.C. Midden Nederland, is een huurovereenkomst afgesloten die jaarlijks door de school of door het aan-

Soester Courant | 2000 | | pagina 5