IS t soms oekje... Laat je verrassen Ada en Marlies: "Antieke spullen zijn onze grootste hobby" Ineke de Graaf: het nieuwe gezicht van 'Het Blauwe Druifje' Opening DINSDAG 4 APRIL2000. Twee auteurs in Artishock Twan van Hensbergen enige Soester in voorleeswedstrijd i Stichting Diaconia Romania maakt reis door Roemenië Voorjaars actie nieuwe collectie HILfTON SOUTPOST Volksuniversiteit Soest/Soesterberg What's in a name? MAANDAG 3 APRIL 2000 GESLOTEN. Vrouwensocialisatie Omgaan met stress PAGINA 8 jgelijk WOENSDAG 29 MAART 2000 SOESTER COURANT PAGINA 9 Vriendinnen openen één april atelier 'De Leilinde' Jacqueline van Knobelsdorff stopt er mee Herrnhutters Mattheus-passie van Orlando di Lasso Inbraakpoging Gordelcontrole Vriendschapscursus 10% - 15% - 20% of 25% Di Lassostraat 65% tel. 6022195 Ineke de Graaf, zo heet de nieuwe eigenares van de bekende bloemen winkel "Het Blauwe Druifje" aan de Soesterbergsestraat. Samen met haar man, Geert van der Molen, heeft ze de zaak overgenomen van Jacqueline van Knobelsdorff, die binnenkort gezinsuitbreiding ver wacht en daarom met werken stopt. "Ik vind het wel jammer hoor, maar ik verwacht eind juni een tweeling en de combinatie van een druk leven thuis en m'n werk, dat wordt me te moeilijk. Het is nu eenmaal het één of het ander," zegt Jacqueline, die inmiddels zo'n twin tig jaar werkzaam geweest is in de bloe- Dat soms een naam heel belangrijk kan zijn, komt zondag 2 april ter sprake in de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) in Soest. In de middagdienst, om 17.00 uur, zal ds. E. Heres uit Spakenburg uit leggen waarom Jezus de naam Christus kreeg. Ook voor Zijn volgelingen, chris tenen, heeft deze naam een grote betekenis.De morgendienst begint om 10.00 uur. Dominee M.J.C. Blok uit Amersfoort-Noord leidt deze dienst. Beide diensten worden gehouden in het kerkgebouw aan de Parallelweg 1. Tij dens de morgendienst is er een crèche voor de allerkleinsten. Belangstellenden zijn van harte welkom. Informatie: tel. 035-6027898 of 6025234. men in Soest, waarvan de laatste acht jaar in haar eigen zaak. Gelukkig blijft haar zusje Pauline, die ook al weer een paar jaar assistentie verleent, wel (part time) aan het "Druifje" verbonden. Jac queline stopt komende zaterdag, ge woon om vijf uur, als de winkel dicht gaat. Ze heeft alle vertrouwen in haar opvolgster en wil alle vaste klanten van de afgelopen jaren ook langs deze weg graag bedanken. "Het is een ontzettend leuke tijd geweest." Ineke de Graaf is niet van plan erg veel aan de drukke bloemenwinkel te gaan veranderen. "We gaan wel een dagje extra dicht - aanstaande maandag - om het interieur een ander kleurtje te geven, er komen wat andere kasten en dus wordt de presentatie ook een beetje an ders, maar voor de rest ziet het er alle maal perfect uit. Het is een leuke zaak, vinden we, en er komen ook allemaal leuke mensen. We gaan ook beslist in dezelfde trant verder als Jacqueline." Uitdaging Ineke en Geert komen uit Wilnis, bij Mijdrecht. Daar heeft Ineke dé afgelo pen zeven jaar de nodige ervaring in de bloemen opgedaan; ze is gediplomeerd bloembindster en weet er dus alles van. Vooraan: Geert en Ineke, daarachter Pauline en Jacqueline. Haar man Geert zal zich meer op de achtergrond met de zaak bezighouden, al neemt hij op zijn beurt wel de admi nistratie en de dagelijkse bloemenin- koop op de veiling in Vleuten voorzijn rekening. Hij heeft zich daarvoor in de afgelopen periode ook warmgelopen bij de vroegere werkgever van Ineke, die het stel trouwens in alle opzichten heeft gecoacht, gesteund en gestimuleerd om "voor zichzelf te beginnen". Opmerke lijk is overigens dat Geert in het dage lijks leven politieman is; hij werkt als groepschef bij de politie van de Rode Venen (in Breukelen), maar kan het rooster goed aanpassen. "Ik vind het een uitdaging," aldus Geert. "Het Blauwe Druifje" gaat op dinsdag 5 april 's morgens gewoon om negen uur weer open, zonder toeters en bellen. Wel krijgen de klanten de hele komen de week een kleine attentie mee. De bloemenwinkel is normaliter geopend van negen uur 's morgens tot zes uur 's avonds, op maandag echter pas vanaf half twee en op zaterdag tot vijf uur. Ook op de vrijdagse koopavond kan men bij "Het Blauwe Druifje" terecht. Vanwege de overname van de winkel en het geven VAN EEN PERSOONLIJK TINTJE DAARAAN, IS DE WINKEL Soesterbergsestraat 22a - 3768 EJ Soest Jan Ipema en David de Poel De divisie Maatschappelijk Werk (Stich ting Thuiszorg Eemland) biedt vrouwen tussen de 18 en 30 jaar een vrouwenso- cialisatiegroep aan. In de groep worden aan de hand van thema's allerlei onder werpen die de vrouwen bezighouden besproken. Naast praten worden er oe feningen gedaan en wordt huiswerk meegegeven. Elke donderdagmorgen van 9.30-11.30 uur kunnen de vrouwen bij het Maatschappelijk Werk aan de Burg. Grothestraat 74 bij elkaar komen. Iedere eerste week van de maand kun nen vrouwen na een kennismakingsge sprek in de groep stappen. Minimale deelname is een maand, maximale deel name is een jaar. De groep zal begeleid worden door twee maatschappelijk werksters. Voor meer informatie en aanmelding: Maatschappelijk Werk, Burg. Grothestraat 74, tel.: 035-603 68 00. Voor mannen en vrouwen die merken dat ze lichamelijk en of geestelijk ge spannen zijn biedt de divisie Maatschap pelijk Werk (Stichting Thuiszorg Eem land) een "Training in het omgaan met spanningen" aan. Het doel van de trai ning is om te leren spanningen beter te herkennen, te hanteren en inzicht te ontwikkelen in de achtergrond van het ontstaan van spanningsklachten. Er zijn tien groepsbijeenkomsten van twee uur per week. Voor de training begint krij gen de deelnemers een uitnodiging voor een kennismakingsgesprek met de bege leiders. De kosten bedragen 30 gulden per persoon, te betalen na het kennis makingsgesprek. De eerste bijeenkomst is op woensdag 19 april van 09.30 uur tot 11.30 uur bij het Maatschappelijk Werk aan de Burg. Grothestraat 74. Voor meer informatie en aanmelding: Maatschappelijk Werk, Burg. Gro thestraat 74, tel.: 035- 603 68 00 en Maatschap voor Fysiotherapie, Prins 1 Bernhardlaan 43, tel.: 035-601 92 22k In samenwerking met de Stichting Literaire activiteiten Soest (SLAS) organiseert "Artishock-Literair" op donderdagavond 13 april a.s. om 19.30 uur in het Artishock-gebouw, Steenhoffstraat 46A, een bijeen komst met twee auteurs uit het fonds van uitgeverij "Aspekt" te Soesterberg. Allereerst een lezing door onze oud plaatsgenoot de germanist Drs. Jan Ipe ma (65), die in 1995 een biografie pu bliceerde over de Duitse auteur/filosoof Ernst Jünger (1895-1998) "In dienst van Leviathan - Ernst Jünger van 1895- 1932" en in 1999 over hem schreef "Te- Twan van Hensbergen is morgen middag niet te bereiken en kan niet worden gestoord. De elfjarige Soes- ter verblijft dan in de Baarnse open bare bibliotheek om deel te nemen aan de regionale voorleesronde van de Nationale Voorleeswedstrijd. Twan is de enige Soester onder de elf kandidaten, van wie de winnaar naar de provinciale finale mag, die op 19 april in cultureel centrum De Speeldoos wordt gehouden. Morgen krijgt hij con currentie van zes Bunschoters, twee Baarnaars, een Eemdijker en een Eem- nesser. In de bibliotheek aan de Hoofd- gen de stroom - tijd en werk van Jün ger van 1933-1998". In 1995 verscheen bij de Arbeiderspers van Ipema de ro man "Weer fout" over het fascisme in en na de oorlog. Na deze lezing treedt de jonge, talent volle Amsterdamse auteur/journalist David de Poel (27) op. Hij publiceerde in 1999 bij Aspekt de novelle "Het Ver trek" en in 2000 "Het Verraad - een ode aan Boudewijn Büch", een eerbe toon aan het literaire werk van Boude wijn Büch. Interviews en productie: Jan Visser. Te lefonisch reserveren is aan te bevelen: 035-6019577. Toegang: f 7,50. Artis- hock-leden gratis. straat in Baarn wordt Twan begeleid door Nicolien Timmers van de Montes sorischool en hij mag maximaal vijf sup porters meenemen. In het hele land hebben ruim 67 dui zend basisscholieren meegedaan. Van hen hebben 1762, onder wie 1367 meis jes, schoolkampioenen zich geplaatst voor de voorronde. Tijdens de school- kampioenschappen was Carry Slee de meest populaire schrijfster. Bijna vier honderd kinderen kozen één van haar boeken uit, waarvan 'Kappen' en 'Spijt' liefst 65 keer. De landelijke finale van de voorleeswedstrijd is op woensdag 24 mei in Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. i- nbare hoes. k en fauteuil. 235,- x-colleetie onia heeft oor o.a. de iten. if 7575,- ank met een ir als 3-, 2'h- kleuren. verkrijgbaar. 3575,- in auto snel in een slip ar je weet maar nooit... int, wat dan? Naar een e Nederland natuurlijk! isioneel schadeherstel, oog gekwalificeerde en lat Is de beste garantie eet wordt afgehandeld. ieuwegracht 29 3763LP Soest 135-6022744 Fax 035-6027456 E mail info@stalenhoef.nl iaar tot 2.200,- en entekort aan te to- istingjaar 2000) als 150,-(belastingjaar neem dan contact ïnancieel itimaliseren van :1 de particuliere Dat VIEREN WIJ METEEN ATTENTIE VOOR iedere klant. U BENT VAN HARTE WELKOM! Tijdens onze presentatie week van Op woensdag 5 april kunnen belangstel lenden uit Soest onder leiding van een gids van het Gilde Zeist een wandeling maken. In veel plaatsen in Nederland bestaat inmiddels een gilde van enthou siaste plaatsgenoten van boven de vijf tig jaar, die hun kennis en ervaring op velerlei gebied graag door willen geven aan anderen. Deze keer zal een van de gildeleden een rondleiding verzorgen over de Broedergemeente in Zeist. Tij dens deze wandeling vertelt de gids over de geschiedenis van de Herrnhutters en hun vestiging in Zeist. En men hoort hoezeer de ontwikkeling van Zeist is beïnvloed door de komst van deze Broedergemeente. De wandeling start om 14.00 uur op het plein voor Slot Zeist. De duur van de wandeling is on geveer twee uur en de kosten zijn 7,50. Antiek glas Op maandag 10 april, van 19.30 tot 21.30 uur, zal de kunsthistorica me vrouw drs. M. Hanrath voor de Volks universiteit Soest een inleiding houden over 'De geslepen geschiedenis' van het glas tegen haar cultureel-historische achtergrond. Van het eenvoudige Wald- glas naar fraai gekalligrafeerde roemers uit de zeventiende eeuw, schitterend gedecoreerde loodglazen uit de acht tiende eeuw en fonkelend kristal dat in de negentiende eeuw populair werd. De lezing wordt afgerond met ontwerpen uit Leerdam van onder andere Berlage, de Bazel en Coupier. De kosten voor deze lezing zijn 17,50. Informatie en aanmelding: Volksuniver siteit Soest/Soesterberg, Di Lassostraat 65, tel. 035 6022195; maandag 13.00- 16.00 uur, dinsdag, woensdag en don derdag 10.00-13.00 uur. Op stille zaterdag (22 april) wordt in de Johanneskerk te Amersfoort de Mat theus-passie van Orlando di Lasso uit gevoerd door koor en solisten van het Collegium Amisfurtense o.l.v. Simon Groot. Aanvang 19.30 uur. Deze Mat- theüs-passie staat in de vroegste tradi tie van meerstemmige passiecomposi ties. De partijen van de evangelist (hier Chronista genoemd) en die van Chris tus worden eenstemmig en onbegeleid gezongen volgens de formules van de gregoriaanse passietoon. Daarbij wordt de tekst op een vaste toon voorgedra gen, met bepaalde melodische formules aan het begin, midden en eind van elke zin. Alle andere handelende personen die in het lijdensverhaal optreden - zo als Petrus, Judas of Pilatus - zijn door Lassus twee- of driestemmig gezet. Wanneer er groepen van personen - zo als de discipelen, het Sanhedrin, de sol daten of het volk - aan het woord ko men is er een 5-stemmige zetting voor het koor gemaakt. Het geheel heeft een zeer sober karakter en leent zich bijzon der goed voor een stil moment van be zinning op de zin van het lijden. Ada van Rouwendaal en Marlies Blom delen samen één passie: het zoeken naar en verzamelen van an tieke spullen. Het plan om een ate lier te openen voor antiek en curio sa is dan ook niet uit de lucht komen vallen. Beurzen en markten lopen zij al jaren samen af op zoek naar een 'nieuwe' aanwinst. "Op een ge geven moment zeggen de mannen 'en nu is het afgelopen', want dan zit echt alles vol", vertelt Marlies, "en toen kwam Ada met het idee om een atelier te openen." Ada ziet het atelier dat de naam 'De Leilinde' gaat dragen, als een uitbrei ding van haar grootste hobby. "Ik ben dol op antiek. Ik heb jarenlang de ad ministratie voor het aannemersbedrijf van mijn man gedaan. Toch wilde ik iets anders, iets wat ik echt leuk vind. Daar naast had ik pas mijn middenstanddi ploma gehaald en ik dacht 'ik wil niet alleen het huisvrouwtje spelen'." In 'De Leilinde' zal men niet alleen an tiek treffen. Mensen kunnen er ook te recht voor kleine 'huisraad' cadeautjes, kristallen spullen en zilverplaat. Daar naast zullen de dames ook spullen pa- Aan een textielzaak aan de Van Weede- straat is dit weekend een inbraakpoging gepleegd. Werknemers van de zaak lie pen maandagochtend tegen een zwaar beschadigde deur en kozijn aan. De schade is dan ook erg groot. De inbre ker is de zaak niet binnen geweest. Op de Koningsweg is maandagmiddag tussen 13.00 en 14.00 uur een gordel- controle gehouden. Dat resulteerde in acht bekeuringen. tineren. "Nieuwe meubelstukjes bewer ken zodat ze mooi oud lijken", legt Ada uit. "Maar ze worden natuurlijk niet als antiek bestempeld", voegt ze nog snel toe. Om de mooiste spullen in hun ate lier te krijgen zullen beide dames gere geld naar het buitenland vertrekken om markten en beurzen af te lopen. Daar is ook voldoende tijd voor aangezien het atelier maar beperkt open zal zijn. "We zijn drie dagen in de weken open. Op dinsdag sta ik er, donderdag is het Mar lies' beurt en de zaterdag doen we om en om. De openingstijden zijn van 10.00 tot 16.00 uur. Of dat uitgebreid zal wor den hangt voornamelijk af van de vraag naar onze spullen." 'De Leilinde' is gelegen aan de Peter van de Breemerweg, naast het spoor. Daar is tevens de boerderij van Ada Marlies Blom (links) en Ada van Rou wendaal van De Leilinde'. Foto: Aldo Allessie gelegen, naast het atelier. Beide dames denken dat de ligging van het atelier niet in hun nadeel zal werken. "Het g erom dat je goed bent, dan komen de mensen vanzelf." Marlies geeft wel toe dat er misschien in het begin weinig mensen op de hoogte zullen zijn van het bestaan van het atelier, maar dat dat snel verholpen zal zijn. "Vooral als je leuk geprijsd bent zul je snel bekendheid krijgen en onze spullen zijn redelijk be taalbaar voor iedereen." De officiële opening is op één april om 10.00 uur. Iedereen is welkom om deze bij te wonen. Voor een wijntje en hap jes wordt g J De onlangs gemaakte reis naar Roe menië heeft een diepe indruk ach tergelaten bij Henk Westeneng, zijn zoon Wim Westeneng en diens vriend, Adriaan de Koeijer, van Stichting Diaconia Romania uit Soest. Enerzijds aanschouwden ze met afschuw dé grote armoede in het land, anderzijds werden ze ver blijd met het enthousiasme en over gave, waarmee de Roemeense be volking zich in dienst van God stelt. Ze zijn al weer aan het sparen voor de volgende reis naar Roemenië. De ochtend na aankomst op donderdag avond bezocht het drietal een gaarkeu ken voor de armsten van de stad. Voor hen staat er vijf keer in de week een warme maaltijd klaar. De Soesters kwa men zeker niet met lege handen. In de ochtend waren al de inkopen gedaan; 1000 liter zonnebloemolie, 1000 kilo suiker, 1000 zakken rijst en 20 kilo bon bons. De mensen werden in groepjes van vijf binnengelaten en ontvingen een hoe veelheid brood en worst, afhankelijk van de grootte van het gezin. Daarnaast kre gen ze een warme maaltijd voor het hele weekend mee. Eenmaal buiten kregen ze olie, suiker, rijst en lekkers aange reikt. Onder de wachtende kinderen werd snoep uitgedeeld. Als laatste kreeg iedereen een boek, 'Jezus onze bestem ming', mee. Later in de middag ging de stichting met een hoeveelheid etenswaar langs een kindertehuis. Daarna was het de beurt aan twee gezinnen om bezocht te worden. De Soesters werden vooral bij het tweede gezin geconfronteerd met de erbarmelijke omstandigheden, waar in veel Roemenen leven. De divisie Maatschappelijk Werk (Stich ting Thuiszorg Eemland) biedt vrouwen vanaf 50 jaar een 'Vriendschapscursus' aan. De cursus is bedoeld voor vrouwen die vriendschappen willen verbeteren en/of nieuwe vriendschappen en con tacten willen maken. Elke bijeenkomst wordt een thema behandeld dat met vriendschap te maken heeft. De cursus wordt gehouden op donderdagmorgen bij het Maatschappelijk Werk aan de Eemnesserweg 10 in Baarn. Er zijn tien bijeenkomsten van twee uur per week. De kosten bedragen 30 gulden per per soon. Er wordt vrijblijvend voorlichting gegeven door de maatschappelijke wer kers die de cursus gaan begeleiden, waarna de mogelijkheid wordt geboden voor aanmelding. Dat is mogelijk op 6 april van 9.30 uur tot 10.30 uur aan de Burg. Grothestraat 74, tel.: 035-603 68 00 de nieuwe collecties kunt u bij Hil-ton, Nuance, The Outpost, of bij Lady Springfield uw geluk proeven! Actie-periode van woensdag 29 maart t/m zaterdag 8 april Want bij een aankoop -nag u bij de kassa een envelop pakken waar u één van deze percentages in kunt verwachten: De percentage die bij u in de envelop zit wordt direct van het aankoopbedrag erat gehaald. Wij wensen u al vast veel lente geluk. Graag tot ziens bij de onderstaande zaken... Hil-ton v. Weedestraat 8b Soest Nuance v. Weedestraat 4 Soest The Outpost v. Weedestraat 8a Soest Lady Springfield v. Weedestraat 8 Soest

Soester Courant | 2000 | | pagina 9