Gemeente zwemt in het geld Politiek heeft vraagtekens bij nevenfuncties burgemeester Adam Els Tieternel' Stolwijk krijgt K.O. EDSKES En dit zijn de knallers van deze week: 1.25 99 ct 5.98 1.99 De nieuwe Bourgondisch Voordeel H Tientallen miljoenen vloeien in Soester schatkist VOORJAARSMODE IS BINNEN..! 3 Actueel 15 Sport aPPelen O OO ^Van Breukelen Vast-goed WOENSDAG 5 APRIL 2000 78e JAARGANG NO. 33 Janssen: 'Besturen is mijn lust en mijn leven Zin in iets nieuws OPEL O 13 Soesterberg 8 Woningaanbod 17 Actueel Soester roept bij paleis om 'de koning' Politiecontroles De 'bijbanen' van Koos Janssen Van Breukelen Vast-goed Assurantiën VASTE BEZORGERS SOtSTEB^COURANT Secretaris van bestuur Historische Vereniging neemt afscheid Gestolen brommer Surimi sticks Gele paasservetten per pak 1 ,49 Krentenbollen Rundergehakt Hollandse andijvie Frisco handsinaas- VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest A. van der Lee 2. 035 603 8383 - www.holidayinn-soestduinen.nl VERKOOPPLANNEN? UW MAKELAAR IN DE REGIO! COURANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@ casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per haif jaar f 17,00 - Buiten Soest f 34,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De gemeente heeft vorig jaar 5,8 miljoen gulden overgehouden, 2,4 miljoen meer dan was verwacht en ook de financiële toekomst ziet er zonnig uit. Voor de komende jaren wordt rekening gehouden met nieu we winsten, terwijl door de exploi tatie van de Boerenstreek en de Grachten nog eens in totaal 27 mil joen in de schatkist zal vloeien. Het kan niet op, zo lijkt het. Anderhalf jaar geleden waren de prognoses nog somber, maar sindsdien regende het meevallers. De laatste, belangrijkste voordeeltjes: de subsidie van het rijk viel 640.000 gulden gunstiger uit en aan bijstandsuitkeringen, werkgelegenheid en salarissen en sociale lasten was de gemeente 1,1 miljoen minder kwijt. Soest zwemt in het geld. De algemene reserve is gestegen tot 11,5 miljoen. In het verleden heeft gemeentebestuur be sloten te streven naar een reserve van drie miljoen. Elke gulden meer zou kun nen worden uitgegeven, maar nu wil het College de minimumgrens opschroeven naar acht miljoen (180 gulden per inwo ner). Dat is nodig om te voorkomen, dat Soest bij eventuele tegenvallers in de problemen raakt. Uitgaande van een minimale reserve van acht miljoen, is er nu 3,5 miljoen extra te besteden. Het College denkt er nadrukkelijk aan dat geld te gebruiken voor informatie- en communicatietech nologie en de (nieuwe) clubaccommo daties van sportorganisatie Soest, atle tiekvereniging Pijnenburg en sportvere niging WZ'49. Bij de begrotingsbehan deling in oktober zal het College con crete voorstellen doen. De begrotingen voor 2000 en de ko-j mende drie jaren zijn inmiddels ook in positieve zin bijgesteld. De laatste bera mingen dateren van oktober vorig jaar. Toen dacht de gemeente dit jaar vijftien mille in de knip te kunnen steken. In middels denkt het College het zeventig-' voudige (1,1 miljoen) over te houden. I Daarvan wordt bijna acht ton uitgege1 ven aan diverse doelen, zoals legionelj labestrijding in sportaccommodatiesi (313.00 gulden), onderhoud gemeentelijke gebouwen' (288.000), Radio Soest (46.800), bege leiding van drie verslaafden per jaar (30.000), aanpassing van de verkeers-' maatregelen in Soest-Zuid (27.000) en openbare verlichting in de Kerkebuurt (23.000). De begrote winst in 2001 bedraagt mo menteel drie ton, een half jaar geleden was nog uitgegaan van een half miljoen verlies. In 2002 zal geen 663.000 gul den verlies worden geleden, maar blijft er 1,5 ton over. Het aanvankelijk begro te voordeel voor 2003 (333.000 gulden) zal volgens de laatste berekeningen aan- i zienlijk hoger uitvallen: 1,1 miljoen. Rondweg Daarmee is de koek nog niet op. In 2004 en 2006 stroomt het geld binnen dankzij de exploitatie van de nieuw bouwwijk Boerenstreek en bedrijfster rein de Grachten. Het verwachte over schot van de Grachten bedraagt 15 mil joen gulden. Het ligt voor de hand dat het College met dit geld de aanleg van een rondweg wil financieren. De winst zal in ieder geval ten goede komen aan de infrastructuur, het College denkt nu al hardop aan het voltooien van de hoofdwegenstructuur. De raadsfracties zijn het er met elkaar niet over eens of er een rondweg, en zo ja in welke vorm, moet komen. Afgesproken is daar pas na 2002 (verkiezingsjaar) een besluit over te nemen. De 12 miljoen winst van de Boeren streek zal, als het aan het College ligt, gestoken worden in stedelijke vernieu wing. Bureau Laagland Advies is bezig aan een ontwikkelingsplan dat straks als leidraad zal dienen voor de politieke discussie over de stedelijke vernieuwing. Koos Janssen, de nieuwe burge meester van Soest, is een onderne mend mens. "Ik ben altijd al een druk baasje geweest," zei hij maan dagavond in de vergadering van de raadscommissie Algemene Be stuurszaken, voor het eerst onder zijn leiding. "Besturen is mijn hob- by". Janssen reageerde daarmee op de op merkingen van Wil Stekelenbrug (PvdA), die het volgens haar "forse" Lijstje van nevenfuncties van de burge meester had gezien en zich tijdens de rondvraag afvroeg hoeveel tijd en ener gie er eigenlijk in al die bijbaantjes gin gen zitten. "Hoeveel uur kost u dat nou per week...?". Ook Ans Mann (Groen- Links) was onder de indruk van de "enorme werkkracht" van de nieuwe burgervader. Ze had een oud kranten knipsel gevonden waarin de activiteiten van Janssen - toen nog in Bunnik - een week lang op de voet waren gevolgd. "Gigantisch!" vond ze, en ze wilde wel eens horen hoe Janssen daartegen aan keek nu hij in een grotere gemeente was benoemd. "Fijn dat u 't vraagt", antwoordde de nieuwe burgervader opgewekt. Hij wees er meteen maar op dat het krantenover zichtje slechts "een momentopname" was geweest. Met het burgemeester schap hadden ze niet direct te maken, de (bestuurlijke) nevenfuncties. "Bestu ren is nu eenmaal mijn hobby, al vanaf Burgemeester Koos Janssen. je zal trouwens binnerkort een stuk kor ter worden omdat hij enkele functies m'n jeugd, zoals een ander bijvoorbeeld van voetballen houdt, en ik trouwens van schaatsen... Besturen is m'n lust en m'n leven, en wat je graag doet gaat je ook gemakkelijk af." Volgens Janssen hanteert hij daarbij echter een "ijzeren" regel: "lokaal gaat altijd vóór", dat wil zeggen dat zijn werk als burgemeester van Soest er nooit onder mag lijden. De "bijbaan tjes" kosten hem tot nu toe gemiddeld zo'n tien a elf uur in de week. Het lijst- Een ruime selectie van de betere merken: Desch, van Gils, Arrow, Wellington of Bilmore, Paul Shark, Brax, Konen, Point, Pierre Cardin, Jaguar, John Miller, Bison Club, Wimmers, Yves St. Laurent. HERENMODE Winkelcentrum Hartje-Zuid, Soest opgeeft. Alleen weten de bestrokken organisatie dat nog niet en dus wilde hij er verder niets over zeggen. "Vanaf 1986, toen ik in het openbaar bestuur begon, heb ik er nooit hinder van onder vonden," aldus de burgemeester, die overigens geen duidelijke scheidslijn trok. "Mijn hobby is mijn werk; mijn werk is mijn hobby." Het lijstje dat de raadsleden mochten inzien is overigens hetzelfde als het overzichtje dat bij de komst van Janssen in de pers is vermeld (zie het kader). Geen boeman Janssens "entree" in Soest is tot dusver redelijk vlekkeloos verlopen, maar WD-fractievoorzitter Bert Krijger on dernam in dezelfde vergadering direct al een merkwaardige poging om de burge meester uit de wind van zijn critici te houden, ook al zijn die er nog niet eens. Krijger wees op de kleine aanva ring die Janssen tijdens de raadsverga dering had gehad met GroenLinks-frac- tievoorzitter Ans Mann; zij had iets ge roepen over een verschil in informatie tussen de coalitie- en de oppositiefrac ties (naar aanleiding van het bus-deba cle) en Janssen had haar daarvoor op de vingers getikt, zoals ook uitgebreid in de krant stond. Krijger had daarna in zijn omgeving sig nalen opgevangen dat Janssen Ans Mann wel erg hard had aangepakt en zelfs naar haar "uitgehaald", en hij wil de wel even uitleggen hoe het nou wer kelijk zat, en dat Janssen dus helemaal niet zo'n boeman was als hij misschien leek. Volgens Krijger was er tijdens het sollicitatiegesprek van Janssen met de vertrouwenscommissie juist met nadruk op gewezen dat er bij de informatie aan de raad géén onderscheid moest worden gemaakt tussen coalitie en oppositie. "Juist daarom reageerde u tóch zo...? aldus Krijger tot Janssen. Of deze op zo'n "verdediging" van de WD zat te wachten bleef echter ondui delijk. "Tsja, wat valt er te zeggen?" begon de burgemeester. Met Ans Mann - die volgens Janssen de gewraakte op merking slechts in het vuur van haar betoog had gemaakt - was de kwestie inmiddels "sans rancune" uitgesproken. hees verder op pagina 3 flf NEFKENS SOEST Wie anders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF H ENR .l&N ETJ< E IBfrkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 Oordelen geveld, de linde nog niet. Frans sfeertje in Rademakerstraat. Aanbod vrije huurwoningen. Laatste kans op titel heren SoVoCo verkeken. Muziektheater Griftland College succes. De politie heeft zondag j.1. om mid dernacht bij paleis Soesdtijk een 40- jarige Soester aangehouden, die daar voor het hek om "de koning" stond te roepen. Wat hij precies wilde bleef onduidelijk; volgens de politie was hij dronken. De man werd thuisge bracht, echter niet zonder een pro ces-verbaal wegens openbare dron kenschap. Afgelopen weekend schreef de politie in heel Soest totaal 44 verbalen uit. Op de Den Blieklaan deden ze dat voor de ge slotenverklaring, op De Schans voor het parkeren en op de Koningsweg, de Lan ge Brinkweg en de Nieuweweg bekeur den ze automobilisten voor het niet om hebben van de autogordel. Het lijstje met (onbezoldigde) neven functies van burgemeester Koos Janssen ziet er als volgt uit (per 1 ja nuari 2000). A, uit hoofde van functie of raadsbe sluit: Lid Regionaal College Politie Re gio Utrecht Lid Algemeen Bestuur Regiona le Brandweer Utrecht Lid Algemeen Bestuur Ambulan cedienst Regio Utrecht Lid Dagelijks Bestuur van het Be stuur Regio Utrecht Lid Dagelijks Bestuur (vice-vz,) Gasdistributie Zeist en Omstre ken B. overige: Voorzitter Commissie Ruilverka veling met Administratief Karak ter Kromme Rijn Voorzitter Klachtencommissie Ongewenste Omgangsvormen Politie Regio Utrecht Lid bestuur Stichting Natuur-Cul- tuur 2000 Penningmeester Utrechtse Forten stichting Voorzitter Stichting Federatie Monumentenwacht Nederland Vice-voorzitter Stichting Natio naal Contact Monumenten Vice-voorzitter Stichting Open Monumenten Dag Voorzitter provinciale afdeling CDA Lid dagelijks partijbestuur CDA Penningmeester Vereniging tot Behartiging der Belangen van Burgemeesters (VBBB) Voorzitter Federatie van de Ka tholieke Centra voor Levensvor ming zie pagina 5 Gevraagd in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 w Els Stolwijk mag zich sinds vorige week dinsdag meerekenen tot de le den van de Orde van Oranje-Nas- sau. Ze nam dinsdagavond tijdens de ledenvergadering afscheid van de Historische Vereniging Soest/ Soesterberg (HVS) na achttien jaren de taak van secretaris van het be stuur te hebben vervuld. De konink lijke onderscheiding werd door burgemeester Koos Janssen uitge reikt in het Gildehuis. De leden van de HVS waren het alle maal mee eens dat de vereniging 'hart' had gekregen door Els. Namens de le den en het bestuur kreeg ze een antiek hart opgespeld. En aangezien ze ook de bron van gezelligheid was, had de ver eniging een taart laten bakken in de vorm van een, hoe kan het ook anders, hart. Haar buitengewone inzet voor en toewijding aan de HVS alleen waren niet de reden voor de benoeming. Els had al voor ze de werkzaamheden als secretaris op zich nam een zeer verdien stelijk verleden achter de rug. Activiteiten Van 1978 tot 1998 was Els bestuurslid/ secretaris van de Scoutinggroep Don Bosco. In 1979 werd ze lid van het co- Agenten hielden woensdagmiddag op de Koningsweg, tijdens een surveillan ce, een 23-jarige bromfietser uit Amers foort met een gestolen brommer aan. Tegen de man is proces-verbaal opge maakt. mité dat de viering van het 950-jarig bestaan van Soest zou organiseren. Dat leidde tot de oprichting van de HVS in 1981. Van 1987 tot 1998 was ze ook se cretaris van de zogenaamde Club van Honderd, die bestaat uit leden en dona teurs van de voetbalvereniging WZ'49 en die jaarlijks 100 gulden bijdragen aan de vereniging. Vorig jaar was Els secre taris van de Jubileumcommissie voor de viering van het 50-jarig bestaan van WZ'49. In dat kader was ze zowel mede-initia tiefnemer als organisator van een rom melmarkt en van een wijnactie. Els or ganiseerde ook in de periode van 1980 tot 1985 de jaarlijkse bustocht voor de Soester bejaarden en trad in de jaren zeventig een aantal keren op als gast vrouw tijdens de Keistadfeesten in Amersfoort. Zij vervulde alle taken bo vendien zonder enige financiële vergoe ding. Op de korrel Velen zullen Els zich nog herinneren van haar rol als Pieternel. Daarin nam ze samen met Thomasvaer de politiek in Soest op de korrel. De burgemeester gaf aan het erg jammer te vinden dat niet meer mee kunnen te maken. "Maar wie Els Stolwijk neemt de felicitaties van haar man in ontvangst. Foto: Aldo Allessie weet...", voegde hij er nog geheimzinnig aan toe. Ook Els hield een korte toe spraak, waarin ze alle leden, maar voor al haar gezin bedankte. Haar eerste fles je wijn reikte ze uit aan haar eigen man. "Voor alle ruimte die hij mij gegeven heeft om de activiteiten uit te voeren", verklaarde zij haar keus. Andere uitreiking Els was dinsdagavond niet de enige die wat uitgereikt kreeg. De burgemeester mocht het eerste exemplaar van het nieuwe boek van de HVS "Soest en Soesterberg, 100 jaar groeistappen en - stuipen, de ruimtelijke ontwikkeling in de twintigste eeuw" in ontvangst ne men. Daarvoor was ook een tentoon stelling "Groeistappen en -stuipen" in gericht. Deze te openen was wederom de taak van de burgemeester. In het boek wordt de ruimtelijke ordening van Soest in vijf periodes beschreven en waar mogelijk geïllustreerd met oude kaarten, tekeningen en foto's. Het boek kost f 24,90 en is verkrijgbaar in het Museum Oud Soest. Met ingang van 2000 Ook specialist in: MEUBELSTOFFERING Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035-6024294 100 gram zak 4 stuks kilo kilo net 2 kilo f Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 16 zie pagina Zaterdag 8 april Normaal 69.50 NU SLECHTS 49.50!!! Bourgondisch Tafelen! U geniet van heerlijke soep in broodbollen, hele makrelen en gepocheerde zalmen, gebraden blauwhoenders en gekruide lamsbout en vele andere voor- en hoofdgerechten. En wat dacht u van zoethout-ijs, bitterkoekjes en griesmeelpudding? 15. 22 29 april- SPAANSE TAP AS BUFFETTEN 6 13 'nlëi: ASPERGES ASPERGES. ASPERGES 20 27 mei. EEN A VOND JE TEXEL1 o# ■\(o&xXjCU) Swv.® SOESTDUINEN ROYAL PARC Bel voor uw thema-avondenbrochure en/of reserveringen Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035 - 603 27 37 V\ t VAN ROUWENDAAL As! MAKELAARDIJ BURG. GROTHESTRAAT 13 NyM <- 3761 CJ SOEST

Soester Courant | 2000 | | pagina 1