J9W OITIAIK ƒ1298.00 VERRASSEND VOORDELIGE ZONWERING myuvwsivi/i lAcnM]L 1 April grap niet zo'n goede 'bak' Commissie Islam-Christendom blikt terug op verleden moslims in Soest ^Dogteiom Van Breukelen Vastgoed biedt te koop aan Bij Jasmijn is de lentecollectie binnen! 9,95 Rechter: 'kantoorbestemming Vredehofstraat 7 is in orde' PvdA en D66 'neuzelen' over afsluiting Den Blieklaan Uit onze Soest wil communicatie met burgers en pers verbeteren WOENSDAG 5 APRIL 2000 SOESTER COURANT Komt ff ook even kijken? schitterende glazen BOLVAAS zware kwaliteit -1E normaal 22,95, nu zware kwaliteit -15,5 cm hoog grote HORTENSIA div. kleuren normaal 19,95, nu Herei\kapsalon Marcel Vragen over politie-inzet Service bij Schoemaker Zonder rijbewijs in gestolen auto Brief aan burgers: gemeente maakt vuilcontainers schoon PAGINA 5 "Turkse en Marokkaanse migranten in Soest" gepresenteerd de bestede lékkerste linnenkast Valentino nu ook op internet www.otak.nl ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN Discussie op internet over communicatienota Defect achterlicht Geschreven poëzie van EUi Pliester in De Soester Duinen voor verkoopinformatie; Van Breukelen Vast-goed Assurantiën BRANDSMA HEEFT MEER DAN JE DENKT zolang de voorraad strekt BLOEMENHUtS "Hartje-Zuid": Zuidpromenade 9, Soest Tel. 035 - 6016877 Van de Utrechtse rechtbank mag A. de Swaan kantoor houden in de vil la op perceel Vredehofstraat 7. Rechter mr. D. Slump wees het ver zoek om de bestemmingswijziging te schorsen af en verklaarde het be zwaar van buurvrouw Y. Gastelaars ongegrond. Zij stapt nu naar de Raad van State. De uitspraak kwam voor Gastelaars als een grote verrassing. Zij had erop gere kend, dat Slump, die in maart hoogst persoonlijk een kijkje kwam nemen, haar in het gelijk zou stellen. Ze gaat er nü van uit dat de Raad van State de rechtbank opnieuw zal 'overrulen'. Dat gebeurde ruim een jaar geleden ook al. De gemeente had daarvoor, met goedkeuring van de provincie, de woon bestemming veranderd in een kantoor- bestemming en eigenaar De Swaan te vens een bouwvergunning verleend. Gastelaars stapte toen naar de recht bank die de gemeente in het gelijk stel de. De Raad van State, het hoogste or gaan in Nederland, ontdekte echter een procedurele fout en floot de rechtbank en de gemeente terug. De procedure werd eind vorig jaar op nieuw in gang gezet. De gemeente en de provincie gingen opnieuw akkoord met een bestemmingswijziging, zodat Gaste laars maar weer koers zette richting Utrecht. Tijdens de zitting zei mr. Slump dat hij geen nieuwe argumenten van de gemeente Soest had gehoord. "In feite zegt u gewoon dat u het niet eens bent met de Raad van State. Dat kan, maar het is wel een moeilijk begaanba re weg", zei Slump toen tegen de ver tegenwoordiger van de gemeente. Vooral die opmerking wekte bij Gaste laars de verwachting, dat Slump haar in het gelijk zou stellen. Het pakte anders uit. Slump bekeek bijna drie weken ge leden de situatie met eigen ogen om zich in te leven en stelde vrijdag Gaste laars in het ongelijk. Zijn motivatie is pas volgende week beschikbaar. "Daarom weet ik nu nog niet waarom hij dit heeft besloten, maar het is heel apart. Ik ga er vanuit dat de Raad van State gewoon de uitspraak van vorig jaar handhaaft. Ik bekijk het van stap tot stap." Behandeling volgens.afspraak. BEETZLAAN 89, SOEST Telefoon 601 64 50 PvdA en D66 zijn ontevreden over de politie-inzet bij deafsluiting van de overweg Den Biieklaan/Foeken- laan, waarover nogal wat commotie is ontstaan. De raadsleden Wil Ste kelenburg (PvdA) en Wim Roest (D66) willen in elk geval het naadje van de kous weten over de tijd die de politie daar aan de controle be steedt, en wat dat wel niet kost. Dat bleek maandagavond tijdens een korte discussie in de commissie ABZ onder leiding van burgemeester Janssen. Die moest verdedigen dat de politie zélf wel uitmaakt hoeveel tijd ze aan de handhaving besteedt en door wie ze dat laat doen: agenten of surveillanten. Vol gens Stekelenburg zou de strenge poli tiecontrole wel eens ten koste kunnen gaan van het toezicht op andere plek ken in de gemeente, en dat kon volgens haar de bedoeling toch niet zijn. Omdat er misschien ook surveillanten bij de controle worden ingezet (maar dat was in het verslag niet terug te vinden) vond Stekelenburg de kwestie wel degelijk van belang voor de politiek. Soest be taalt de surveillanten immers "uit eigen zak". "En als er hier zo fanatiek wordt gecontroleerd, dan gebeurt dat dus niet op de Peter van den Breemerweg..." Burgemeester Koos Janssen vond dat de discussie eigenlijk thuishoorde bij de )AI meer dan 50 jaar repareert Schoemaker beeld, geluid en huishoude lijke apparaten. Eigen monteurs verzorgen snelle en vakkundige reparatie. Nu ook op zaterdag! Kleuren-tv, tele foon of I.5.D.N. defect?wasauto maat stuk; koelkast ontdooit? Bel Schoemaker, wij staan voor u klaar! expert Schoemaker Burg. Grothestraat 9 Telefoon: 035 - 601 03 44 raadscommissie Verkeer (onder wet houder Ten Hove). Hij beloofde nog eens met de politie te overleggen. Van de andere fracties kregen Stekelenburg en Roest echter ongenadig op hun kop. Harry Witte (Gemeentebelangen) stoor de zich eraan dat de PvdA en D66 zich nu mengden in het "gepiep" dat her en der is ontstaan over de afsluiting. "We wisten van tevoren dat dit besluit pijn zou doen; dan moeten we nu wel de tijd nemen om het effect te bekijken. Dus is het prima om streng te controle ren." Henk Koning (CDA) wilde - hoewel ook zelf tegen de afsluiting - van Steke lenburg wel eens weten wat ze nu eigen lijk met de wetenschap "wat het alle maal precies kost" zou gaan doen ("Af wegen", zei Stekelenburg), maar voor al van Bert Krijger (WD) kreeg ze de wind van voren. "Wat is dit nu voor een vertoning? De politie is autonoom. Ik verwacht dat alle partijen in de raad roy aal meewerken aan een besluit dat door de meerderheid is genomen." Ook Ans Mann (GroenLinks) vond dat de PvdA en D66 niet moesten zeuren over "lijst jes en urenverantwoording". Ze veron derstelde dat dat wel niet los zou staan van de inmiddels op gang gekomen ac tie tegen de afsluiting en het aantal in gezonden brieven daarover in de krant. "Het is allemaal nogal neuzelachtig," aldus Mann. Burgemeester Koos Janssen beloofde de kwestie van de verkeersveiligheid door te spelen naar wethouder Ten Hove. Volgens hem was de politie overigens best bereid om het nodige inzicht te ge ven. Hij zou in elk geval nog eens "op constructieve wijze" naar de cijfers kij ken. Een 24-jarige man uit Amersfoort werd woensdagochtend omstreeks 10.30 op de Birkstraat aangehouden, nadat agen ten de man slingerend over de weg za gen rijden. De Amersfoorter was niet in het bezit van een geldig rijbewijs. Uit onderzoek bleek dat de auto was weg genomen bij een autodealer op de Me ridiaan in Amersfoort tussen zaterdag 25 maart en woensdag 29 maart. Het personeel had het voertuig nog niet ge mist. Tegen de 24-jarige is proces-ver baal opgemaakt voor het rijden zonder rijbewijs en voor het rijden in een gesto len auto. De auto gaat terug naar de autodealer. Het voorlichtingsapparaat van de gemeente werd ingeschakeld, mi lieuwethouder Pieter ten Hove kreeg het advies het weekeinde er tussenuit te gaan om niet voortdu rend boze telefoontjes te hoeven be antwoorden. Bij de reinigingsdienst rinkelde de bel vrijdag al in een ho gere frequentie. Een 1 april grap van een onbekende lag ten grondslag aan de lichte consternatie in de gebouwen van de gemeente. Za terdag zou de reinigingsdienst kosteloos de groene en/of bruine containers ko men schoonmaken. Het zou gaan om een nieuw initiatief dat jaarlijks zou worden herhaald. In de lokale kranten en de komende gemeentegids zouden burgers kunnen lezen wanneer de actie in 2001 zou plaatsvinden. De burgers die wilden profiteren van het aanbod, zouden hun vuilcontainer vóór tien uur 's morgens aan de straat moeten zetten. Uiteraard leeg. De grappenmaker had er bijgeschreven, dat de reiniging op zaterdag zou plaats vinden, zodat het reguliere ophaalsche- Kopie van de brief. Afzender onbe kend. ma niet zou worden ontregeld. Het briefhoofd met het logo van de gemeen te Soest deed vermoeden dat het hier om een serieuze aangelegenheid zou gaan. Dat was dus niet het geval. Via internet, de Kabelkrant en de media probeerde de gemeente de mop in de kiem te smo ren. Dat lukte kennelijk, als de burgers al zelf niet in de gaten hadden dat de briefschrijver hen in het ootje wilde ne men. Zover bekend plaatste niemand de vuilcontainer(s) op het trottoir. Hoeveel huishoudens van Soest de brief ontvingen is niet bekend en de 'dader' ligt op het kerkhof. "We proberen na tuurlijk te achterhalen wie hier achter zit, maar iedereen kan het logo van de gemeente kopiëren en een brief verstu ren", aldus M.C. Pijl van de reinigings dienst. Hij kan een goede (1 april) grap wel waarderen, maar vind dat deze actie een beetje gevoelig lag, vooral voor oudere inwoners die eventueel in de grap zou den trappen en hun vuilcontainer zou den legen, in de veronderstelling dat de bak een schoonmaakbeurt zou krijgen. "Er zijn mensen die licht in paniek kun nen raken bij een brief van de overheid. Dat vind ik sneu, dan zie ik de humor er niet van in", zei Pijl vrijdagmiddag. Het viel allemaal wel mee. Zo goed was deze 'bak' dus ook weer niet. VlllUGll, 6UU41 1 ICl ICgUil&IG u^iiacuouiL' 1 "ao uua iitvk «vi gvvai. Tia xubviuv,, uv^v u""wfc. "In het verleden ligt het heden". Met deze uitspraak van dichter Bil- derdijk overhandigde vorige week dinsdag Eit Algra, gespreksleider van de Commissie Islam-Christen dom, de brochure "Turkse en Ma rokkaanse migranten in Soest" aan de voorzitter van de Raad van Ker ken^ pastoor H. van de Schepop, en aan vertegenwoordigers van de Turkse en Marokkaanse moslims in Soest. De brochure geeft een chronologisch overzicht, op zakelijke toon geschreven door Wim van den Bergh. In het over zicht wordt teruggeblikt op de activitei ten en gebeurtenissen rond de aanwe zigheid van de Turkse en Marokkaanse moslims in Soest van 1965 tot 1997. Van den Bergh heeft sinds de oprichting deel uitgemaakt van de Commissie. Vanaf het moment dat de eerste mi granten zich in Soest vestigden heeft hij zich betrokken gevoeld bij deze groepe ring. Al zijn inspanningen voor de Tur- ken en Marokkanen in Soest werden enkele jaren geleden beloond door de gemeente met een zilveren legpenning. Als vertegenwoordigers van de Turkse moslims in Soest waren de nieuwe imam van de Fatih moskee, Y. Gözcu, en de voorzitter van het Islamitisch Centrum Soest, Z. Burcu, aanwezig. Voor de Marokkaanse gemeenschap waren dat dhr. El Karti van het gebedsruimte ach ter de Weegbreestraat en dhr. Hamdoui van de groepering op het kruispunt van de Albert Cuyplaan. De Commissie Islam-Christendom is al vanaf 1975 actief om de dialoog tussen moslims en christenen aan te gaan en te onderhouden. Oprichter was de voorzit ter van de Raad van Kerken Soest, ds. P. Kloek. Algra geeft toe dat het niet altijd even makkelijk is geweest. "De taalbarrière vormt een belangrijke hin dernis. Er zijn weinig Nederlanders die Turks of Marokkaans spreken. Daar naast spreken weinig Turken en Marok- V.l.n.r. imam Y. Gözcu, Wim van de Bergh en Eit Algra. Foto: Aldo Allessie kanen vloeiend Nederlands." Hij vindt wel dat er niet alleen naar de hindernis sen en moeilijkheden gekeken moet worden. "We moeten ook de mogelijk heden zien. We hebben elkaar nodig om een leefbare multiculturele samenleving te creëren. Het is belangrijk datje elkaar vertrouwt. We zijn partners, geen vijan den." BANKETBAKKERIJ Soesterbergsestraat 53,Soest T elëfoon035~60T2050 Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum De eerste notitie 'startnotitie com municatie' die uiteindelijk moet lei den tot een nieuwe communicatie nota voor Soest is gereed. De ge- meentevoorlichter, W. Sans, wijst er in de notitie op dat de communica tienota door alle Soesters gesteund moet worden. Daarom worden raadsleden, ambtenaren, de pers, burgers en andere belanghebben den uitgenodigd om hun mening uit te spreken. In de vorm van een dis cussie op internet zal geprobeerd worden om zoveel mogelijk Soesters erbij te betrekken. De start van de discussie staat gepland in april. Daarvoor zullen mensen op de hoogte worden gebracht door een arti kel en oproep in de gemeentebijlage 'Op 't Hoogt', die maandelijks in deze krant verschijnt. In de daarop volgende maanden zullen er gesprekken plaats vinden met vertegenwoordigers van de media, politieke partijen, directeuren en andere groeperingen, die belang hebben bij een goed opgestelde communicatie nota. Sans wil de wekelijkse persconferentie van het college van B W uitbouwen onder de naam 'wekelijks persgesprek'. Dat houdt in dat er meer gedaan wordt dan alleen het openbaar maken van de besluiten. Voorbeelden zijn het geven van reacties op actuele zaken of een blik werpen in de agenda van de collegele den. Daarnaast moet er ook ruimte ko men voor informele besprekingen. Sans verwacht dat de Soester bevolking beter via de kabelkrant van Radio Soest te bereiken is. Daarom wordt het huidi ge contract met de REMU opgezegd. Daarnaast vraagt hij om 15.000 gulden in de vooij aarsnota te reserveren om gemeentepagina's direct op deze kabel krant te kunnen vullen. Dat zijn name lijk de kosten die door NTV-Baarn zijn begroot per jaar voor zeven pagina's. De voorlichter vindt het ook belangrijk dat de gemeente zich in haar doelgroepen probeert te verplaatsen. Dat wil zeggen dat de gemeente bij het opstellen van beleid de doelgroepen actief moet be trekken, maar ook in eigen media ruim te maakt voor meningen van buiten. Een voorstel is om in de gemeentekrant 'Op 't Hoogt' en het gemeentelijk pro gramma op Radio Soest nadrukkelijk ook burgers aan het woord te laten. Tenslotte kaart Sans enkele veranderin gen in de gemeentegids 2001 aan en de aanschaf van een nieuwe calamiteiten schakelaar. Eentje die aangepast is aan de nieuwe digitale technieken. Voor de veranderingen in de gemeentegids vraagt hij 5.000 gulden te reserveren in de voorjaarsnota en voor de nieuwe schakelaar een bedrag van 6.000 gul den. Op de Maatweg hield de politie zater dag om 21.00 uur een 24-jarige auto mobilist uit Eemnes aan met een defect achterlicht. Bij de aanhouding ontging de alcoholgeur hen niet. Na een blaas- test bleek de man daadwerkelijk een grote hoeveelheid alcohol op te hebben. Hij werd gestraft met een bekeuring van 900 gulden en een rijverbod van vijf uur. Tot en met 1 juli hangen in de gangen van restaurant De Soester Duinen (Soesterbergsestraat 188) handgeschre ven ingelijste gedichten van Elli Pliester, die onlangs haar nieuwe bundel "Over- Levcn" publiceerde. Door het "pra tend" handschrift van Elli stroomt als het ware energie naar de lezers door; zo is ook de gedachte geboren om "hand geschreven" te exposeren. Ze schrijft al sinds ze een pen kan vasthouden en prubliceerde regelmatig in kranten en tijdschriften; ook hield ze voordrachten voor o.a. Radio Soest. Gevraagde koopsom ƒ559.000,- kosten koper Gevraagde koopsom ƒ439.000,- kosten koper Gevraagde koopsom ƒ469.000,- kosten koper Gevraagde koopsom ƒ469.000,- kosten koper Gevraagde koopsom ƒ1.150.000,- kosten koper Beetzlaan SOEST Karaktervol halfvrijstaand woon huis met diepe vrije achteruin (482 m2). De woning is volledig gemo derniseerd en heeft een speelse in richting. Ind.: gang, portaal, voor kamer, eetkamer met ged. open keuken, kelder, bijkeuken met was-/drogeraansluiting en c.v. com bi opst., toilet, speelse tuinkamer met spiltrap naar werkruimte op verdieping. Verd.: 2 ruime slaapkamers, overloop en nieuwe badkamer met 2e toilet. Zolder: bergvliering. Alg.: deze woning is verrassend ingedeeld en biedt on verwacht veel ruimte. Pijperpad SOEST In een gewilde en kindvriendelijke woonomgeving gelegen, goed on derhouden hoekwoning met fraai aangelegde tuin met waterpartij op het zuiden (oppervl. ca. 285 m2). Ind.: hal, m.k., toilet, woonkm. met ged. open keuken en inpandi ge berging. Verd.: overloop, 3 sl.km. en badkm. met douche en 2e toilet. Alg.: Deze woning ver keert in goede staat van onderhoud. Klarinet SOEST Rustig gelegen in kindvriendelijke wijk, zeer goed onderhouden, rui me middenwoning met berging en besloten tuin. Ind.: hal, toilet, L- vormige woonkm., mod. keuken met inbouwapp. (o.a. afwasm., koelk., magnetron en oven). Verd.: overloop, badk. met 2e toil. en 3 ruime sl.km. Zolder: met vas te trap en 2 ruime sl.km. Alg.: Deze woning verkeert in perfecte staat van onder houd. Fazandpad SOEST In een prettige woonomgeving, tegenover plantsoen gelegen, ge schakelde hoekpatiobungalow met berging. Ind.: hal, m.k., toilet, ruime woonkamer met open haard, mod. keuken met inb. app., ruime ouderslaapkamer met bad kamer en 2e toilet. Verd.: over loop, 2 ruime slaapkamers, douchecel en c.v.-ruimte. Alg.: deze woning verkeert in perfecte staat van onder houd en is voorzien van veel extra's. Wieksloterweg 83 SOEST Schitterer^T^^ky^^jscSande woning aan de rand van de p\_^<rtrfgse bossen op ca. 1.500 m eigen grond. Voor meer informatie: kijk op: www.huisplein.nl Koninginnelaan 40 Soest Tel.: (035) 601 79 62 Fax. (035) 602 60 61 vbreukcl(®vvorldon]ine.n) l HNÉ VBO 1 1 De hoogste kwaliteit rol- en vouwgordijnen, horizontale en vertikale jaloezieën is nu wel héél voordelig bij Brandsma. Soesterbergsestraat 52, 3768 EJ Soest telefoon (035) 603 72 46, www.verf-wand.nl

Soester Courant | 2000 | | pagina 5