VE^E^C f Danscentrum Gerla Visser r Politiek gaat kreunend en steunend akkoord met kap oude linde @11 Wildschut Optiek 'UBOEK R(STER) Ook raad werkt niet mee aan complex voor gehandicapten Directie Aqua niet bang voor Indoor bv rechtzaak STREETDANCE COUNTRY LINE-DANCE CDA wil lindeluis bestrijden met lieveheersbeestjes Vreemdelingendienst schaft spreekuren na deze week af J^GINA2 WOENSDAG 12 APRIL 2000 SOESTER COURANT PAGINA 3 Forse meerderheid raadscommissie is voor RATIS irties saté en/of haassaté KE DIENST (MV) jr (m/v) iBODEN: IFSHAL ZUIDPROMENADE 14 - 3768 EM SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (035) 602 22 12 AUTOBEDRIJF ISO-certificaat sociale dienst Verkeerscontroles Poging autodiefstal De Soester Duinen Woninginbraak Ongeval met letsel Specialist. SOEST Voor service moet u bij ons zijn Albert Cuyplaan 198b Soest INFORMATIE-INSCHRIJVING Bijval voor suggestie Els de Waard Inbraak in woning Groeistappen II )0 gr, satésaus ankoop van s een jonge, moderne ;ie op de volkshuisvesting nvang van ongeveer 3000 in dynamisch gebied, e afdeling woondiensten Dienstverlening (back office). rd. cature voor de functie 10 UUR EN 10.30 UUR) e van personeelsbijeen- t hoofd Interne Dienstverle- oneel in dienst van woning- je werkweek van 36 uur). Velden, hoofd Interne n van deze advertentie, rioolboekenmarkt, rkers en vanwege de al mensen voor ons ma- in groot deel uit het ver- ze binnenkomende tele- afdelingen. van de Nederlandse taal ijn nodigen wij zeker ook functies kunt u contact s voor enthousiaste uren in de week '2455. iest '12455 4 x 4,50 m, betonvloer, e faciliteiten. Na a de mythische boom "der kennis des goeds en des kwaads" - van het bijbelverhaal over de zondeval (de verboden vrucht die Adam van Eva te snoepen kreeg) - zijn er vermoe delijk weinig bomen meer geweest waarover zóveel ophef is gemaakt als over de oude linde in de Soester Kerkebuurt. Vooral de tegenstan ders van het omkappen van de oude knoest - die het gemeentebestuur om veiligheidsredenen weg wil heb ben - roeren zich daarbij. Al weken woedt in Soest de discussie over de vraag of het nou echt nodig is de boom de genadeslag te geven, om- dat-ie - zoals de gemeentelijke afdeling Groen beweert - z'n beste tijd nu echt wel heeft gehad en alleen nog maar een gevaar oplevert voor z'n omgeving. Te genstanders vinden het allemaal maar onzin en denken dat de linde het, even tueel met hier en daar een ingreepje, nog wel een poosje volhoudt. De par tijen bestoken elkaar al enige tijd met zinnige en minder zinnige argumenten en waren elkaar nog geen centimeter genaderd. Tijd dus dat de politiek er haar zegje over deed, vond o.a. de frac tie van Gemeentebelangen Groen Soest (die zich overigens direct al tot de te genstanders van de kap had bekend), en dat kon makkelijk nu de rechter inmid dels alle bezwaren al had verworpen. In de raadscommissie Milieu speelde zich dus vorige week woensdag afleve ring zoveel van de soapserie De Linde af; en eindelijk kwamen nu ook de po litici aan het woord, met op de achter grond een behoorlijk gevulde tribune die eerst nog een rijtje "deskundigen" mocht aanhoren. Dat leverde weinig nieuws maar vooral een hoop jargon op, waaruit de politiek haar eigen conclusies mocht trekken. Van adviseur Van Jaars veld - degene die de gemeente heeft aangeraden de linde maar te kappen - kwam nogmaals een somber relaas over de huidige staat van de boom, al gaf hij toe dat hij op een miniem onderdeel te pessimistisch was geweest. Zo had hij een aangetroffen schimmelsoort per abuis aangezien voor een andere varië teit, die een tikje minder agressief was. Van allerlei noodmaatregelen (extra be mesten en beluchten)) verwachtte Van Jaarsveld weinig of geen soelaas. "Ik zie allerlei afbraakprocessen; herstel is niet meer in beeld. De boom is het gewoon zat..." Nog wel honderd jaar? De vier insprekers die na hem kwamen waren dat totaal met hem oneens. Buurtbewoner Zwart - die zijn oordeel als orthopedisch chirurg in de strijd mengde - zag veel "discrepanties" tus sen de beoordelingen der experts en vond de gemeentelijke haast al helemaal overbodig. "De linde zal echt nog wel een poosje blijven staan." Hij legde ove rigens een direct verband met de ver keersdruk in de Kerkebuurt. Ook eco loog Maes vond de linde nog levend genoeg. "Hij is wel hol, maar hij staat er over 100 jaar echt nog wel." Volgens hem kunnen linden zich verbazend her stellen; er staan er her en der in Euro pa wel die 300 tot 800 jaar oud zijn. Zo'n boom moet je dus niet vervangen door een rechttoe- rechtaan-exemplaar van de kwekerij, aldus Maes. Schimmel expert Van der Aa hield een betoogje over diverse soorten zwammen en dacht ook dat de linde het nog wel een eeuw tje zou volhouden. Tenslotte betoogde de heer Verbeek van de Vereniging tot Behoud van Oude Bomen dat hij het De bestaande linde (l.) en het door Bert Krijger "geprojecteerdeexemplaar op dezelfde plek in de Kerkebuurt "schaderisicoverhaal" van de gemeen te lachwekkend vond. De kans op een verkeersongeluk in de Kerkebuurt is volgens hem veel groter dan het gevaar door de omvallende linde getroffen te worden. De tribune liet zich, ondanks het verbod van wethouder Pieter ten Hove, bij al deze verhalen niet onbe tuigd. Geworstel Vervolgens was het woord aan de frac ties. Opmerkelijk daarbij was niet eens zozeer dat een ruime meerderheid - de coalitiefracties van WD, CDA, PvdA maar ook D66 en GPV/RPF/SGP - zich uiteindelijk achter de "eigen" afde ling Groen opstelde, maar vooral met hoeveel al dan niet oprecht gekreun en gesteun de voorstanders "uiteindelijk dan maar" - en natuurlijk na héél veel geworstel'en gewetensonderzoek - ak koord gingen met de kap. En uiteraard waren ze allemaal eerst nog even in de Kerkebuurt wezen kijken... Al met al vond Ellen Huberts (WD) een nieuwe boom toch maar de beste oplossing, ook al uit het oogpuni van veiligheid ("niet alleen voor de omwo nenden, ook voor de passanten"). Haar fractievoorzitter Bert Krijger had zelfs al wat gefröbeld met een foto van een mooie jonge linde op de plek van de oude. "Zó willen we 'm wel," aldus de WD-fractie. Ook Chris van Vuuren (GPV/RPF/ SGP) zag meer in een nieuw exemplaar. Els de Waard (CDA) voelde weinig meer voor allerlei drastische kunstgre pen en voelde zich o.a. aangesproken door verwijten - haar op straat gemaakt - dat de Soester politiek kennelijk meer interesse had in oude bomen dan in oude mensen... Volgens haar had de hele Kerkebuurt baat bij een nieuwe boom. Ook Jeanette van Geuns (PvdA) zag het liefst een nieuwe linde.Zelfs Roff Jan Sielcken (D66) zat op dart spoor en alleen Ans Mann (GroenLinks) "het wordt zo emotioneel allemaal, laten we de gemoederen eerst maar eens laten betijen") en Harry Witte (Gemeentebe langen) vonden dat de oude linde moest blijven staan. Zwaar overdreven Witte was nogal verbouwereerd over de uitkomst van de discussie; hij had ken nelijk op meer steun gerekend voor het behoud van het "monument" dat de lin- de volgens hem is. De kans op om waaien leek hem zwaar overdreven, omdat de linde in de beschutting van de kerk en andere bomen staat, in een soort "kuil" van twintig meter diep, als je het tenminste vanaf de Eng bekijkt. Een nieuwe boom zou volgens hem even weinig kans hebben als de oude als er niet ook wat aan het verkeer werd gedaan. Dat laatste geluid was ook al opgeklon ken uit de andere fracties, al kon of durfde niemand hardop te zeggen wél ke verkeersmaatregelen tot heil van de Kerkebuurt en de boom zouden moeten strekken. Wethouder Pieter ten Hove (PvdA) moest dat maar eens laten uit zoeken, was de boodschap. Hij liet al vast maar weten dat een afsluiting van de Kerkebuurt voor het autoverkeer - volgens velen ook hier de grote boos doener - wel het laatste is waar hij aan denkt (ofschoon dat toch een mooi extra argument voor een doorgetrokken rondweg door de polder zou kunnen opleveren). Witte kreeg van andere commissieleden nog wel even op z'n falie omdat hij zich had verstout het "culturele niveau" van zijn collega-raadsleden in twijfel te trek ken. Sielcken bijvoorbeeld: "Wie voor kappen is, is daarmee nog geen cultuurbarbaar..."Opmerkelijk was ook de uitspraak van Jeanette van Geuns in de tweede ronde: "de deskundigen heb ben het maar makkelijk; zij hoeven geen beslissing te nemen." Stekken Na een discussie van meer dan twee uur stond dus vast dat de Soester politiek geen hand meer zou uitsteken om de oude linde te redden van de nu onver mijdelijke ondergang. Alleen restte nog de vraag "wanneer?", maar daarover werden geen conrete uitspraken gedaan. Omdat de linde nog volop stekken heeft (en de beste tijd voor het "oogsten" daarvan schijnt de zomer te zijn) wordt hem misschien nog wat tijd gegund. Volgens anderen was het echter het bes te de boom nu maar zo snel mogelijk uit zijn uitzichtloos lijden te verlossen. Voor de tegenstanders van deze vorm van euthanasie bleef het een moeilijk te verteren besluit, wat in de dagen na de vergadering uiteindelijk leidde tot ver dere "actie". Zo werden gelijkgestem den zondagmiddag bij het gehavende gevaarte in de Kerkebuurt ontboden voor een soort manifestatie, waarbij "op ludieke en kunstzinnige wijze" aandacht voor het lot van de oude knoepert ge vraagd zou worden. De belangstelling bleek echter gering en er was weinig te beleven, waardoor het geheel juist het karakter kreeg van een soort "dodenwa- ke" voor de oude lindeboom. compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk! Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 60136 82 De Sociale Dienstverlening van de gemeente Soest krijgt het ISO 9002 certificaat. Het kwaliteitsbewijs zal binnenkort door burgemeester Koos Janssen aan de afdeling wor den uitgereikt. Volgens Kiwa voldoet de Sociale Dienstverlening van Soest aan alle eisen en normen op het gebied van bijstands verlening, scholing en begeleiding naar het arbeidsproces. Ook controles, ar chief- en dosierverzorging, de uitke ringsadministratie, invordering en ver haal, het debiteurenbeheer en fraudeon derzoek zijn piekfijn in orde, zo stelde Kiwa vast. Op de Birkstraat, Koningsweg en op de Smitsweg hield de politie op woensdag verkeerscontroles. Op de Birkstraat kreeg een bromfietser een bekeuring voor het rijden zonder bromfietscertifi caat. Op de Koningsweg werden drie automobilisten bekeurd voor het rijden zonder autogordel. Vijf automobilisten op de Smitsweg werden bekeurd wegens foutparkeren. Een 31-jarige vrouw uit Soest deed donderdag aangifte van poging tot au todiefstal. In de ochtend bleek dat de portier van haar auto aan de Thor- beckestraat was opengebroken en dat de inbreker had geprobeerd de auto mee te BOURGONDISCH MIDDAG BUFFET Zondag 30 april Aanvang 15.00 uur Onbeperkt genieten voor slechts f 34.50 p.p. Culinaire parade van: soep, salades en diverse soorten koud vlees, vis en paté Als hoofdgerecht een keuze uit diverse warme vlees- en visgerechten, met groente en aardappelgarnituur Als slot een feestelijk ijsje Bel en reserveer, dan zit u zeker. Ook Bourgondische buffetten op: 28 mei en 25 juni. RESTAURANTS PARTY- EN VERGADERCENTRUM Soester bergsestraat 188, Soest Telefoon 035 - 603 60 10 In navolging van het College heb ben ook de raadsfracties zich tegen een zorgcomplex voor gezinnen met gehandicapte kinderen uitgespro ken. Projectontwikkelaar Van Bek- kum en woningbouwcorporatie Achtgoed Wonen en Bouwen willen zo'n voorziening realiseren aan de Soester Engweg, maar krijgen geen medewerking. De twee instellingen hadden hun oog laten vallen op het gebouw van de Vrije School (onderdeel van AOC Midden- Nederland) die over enkele jaren naar Amersfoort verhuist. Op de vrijkomen de plek zouden speciale woningen ge bouwd moeten worden. Darvoor moet Op woensdag werd tussen 19.30 uur en 23.00 uur ingebroken in een woning aan de Wieksloterweg. Er werd een slot van een deur geforceerd waardoor de dader(s) de woning kon(den) binnenko men. Uit de woning werden onder an dere fototoestellen, geld en een scheer- apparaat ontvreemd. Een 15-jarige Soester op de fiets is maandag om 15.00 uur aangereden door een 37-jarige automobiliste uit Soest. De jongen reed op de Nieuweweg toen hij wilde oversteken. Toen dat niet wilde lukken ging hij aan de verkeerde kant van de weg rijden. Net na een be stelbus stak hij over. De vrouw zag hem niet aankomen, omdat hij vanuit de ver keerde kant van de weg kwam aanrij den. De jongen is met een ambulance naar het Lichtenberg vervoerd met last van zijn hoofd en been. de huidige bestemming (bijzondere doeleinden) worden gewijzigd en dat wil de gemeente niet. Het College had dat drie weken geleden al laten weten. Het stelde toen dat er in Soest nog vraag is naar ruimte voor bij zondere doeleinden, al kon het dat niet onderbouwen met concrete aanvragen. Vorige week kreeg het College de steun van de raadsfracties in de commissie ruimtelijke ordening. Zij vinden de lo catie aan de Soester Engweg niet ge schikt voor een woonzorgcomplex. Het idee van Van Bekkum en Achtgoed won wel de sympathie van de commis sieleden, maar zij adviseerden de plan nenmakers het in Amersfoort te probe ren of eens met Sterrenberg (Abrona) in Soester berg te praten. Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. soesterbergsestraat 35 a Tel. 035 - 602 93 60 (Vervolg van voorpagina) Directeur Anja van Raam van Aqua Indoor is niet bang voor een rechts geding. "De rechter zal hier niet ge voelig voor zijn. De gemeente heeft zelf het contract opgesteld en we hebben natuurlijk te maken met een zakelijk contract dat wij willen ver lengen." Volgens het contract, waarvan de ge meente wil dat de rechter het ontbindt, kan Aqua Indoor tot 1 juli a.s. eenzij dig bepalen of het voor nog eens tien jaar wordt verlengd. Aqua Indoor wil dat en is van plan de aandelen van de bv (en automatisch het contract) door te verkopen. "We willen wel van de ge meente Soest af, maar we willen er nog wel wat voor terugkrijgen." Volgens Van Raam zijn er veel belang stellenden. "Zeg maar van zwembadex ploitanten tot andere soort exploitanten. Je kunt bijvoorbeeld denken aan ie mand die beursen organiseert. De sport hal staat steeds vaker leeg en dus zijn er voldoende mogelijkheden om er beur sen in te houden. Zo'n exploitant kan vervolgens een manager inhuren voor het zwembad, net als wij nu doen." Het personeel van het zwembad in Soest is inmiddels ingelicht en heeft vol gens Van Raam 'zeer teleurgesteld' ge reageerd op het voorgenomen vertrek. Ze zegt dat een aantal medewerkers mee wil naar Ede of Rosmalen, waar Aqua Indoor ook zwembaden exploi teert. "Dit soort constructies willen we nooit meer", aldus Van Raam die inmiddels heeft vastgesteld dat soortgelijke proble men overal in het land aan de orde zijn. "We dachten dat het alleen in Soest zo was, maar dat blijkt niet het geval. Het is wel zo, dat in 1991 Soest één van de eerste gemeenten was die een dergelij ke constructie aanging. Toen kon je het dus nauwelijks met iets vergelijken. Wij hebben er wel tien jaar van ons leven ingestopt, maar ik heb in Soest geleerd om alleen nog maar zakelijk te zien en niet meer emotioneel." Wethouder Neks Blommers van finan ciën lijkt evenmin bevangen door emo ties te zijn. Ze is niet bang dat Soest straks met een zwembad en sporthal zonder beheerder zit, als de rechter in derdaad het contract ontbindt. "Dat is nu niet aan de orde. Voorlopig is mijn enige taak om het contract met Aqua Indoor te beëindigen." (voor beginners) (voor beginners) 10 lessen voor 67,50 per persoon. Aanvang cursus; le week mei. dagelijks (behalve op zondag). Tel. 035 - 602 28 11 602 03 04 Linden zorgen in Soest niet alleen voor een hoop gedoe als ze oud zijn, in de Kerkebuurt staan en bijna om vallen. Ook de gezondere exempla ren van deze boomsoort, die in Soest op vrij grote schaal is aange plant, geven vaak geen aanleiding tot vreugde over de natuur. Vooral in bet voorjaar en de zomer zorgen ze voor nogal wat overlast. Bij de gemeente komen in die periode veel klachten binnen over de vieze, kle verige prut die vaak wordt aangetroffen op auto's die onder of dichtbij een lin de geparkeerd staan, maar ook op ko zijnen, stoepen en terrassen. Het vetti ge spul gaat er bijna niet af. De oorzaak is meestal de aanwezigheid van luizen; die planten zich met lichtsnelheid voort, zuigen plantensappen weg en scheiden daarbij ook nog een zgn. "honingdauw" af, waarop schimmels gaan woekeren. Daar zijn allerlei oplossingen voor be dacht - spuiten met een chemisch mid del, bijvoorbeeld - maar er is ook een vriendelijker methode, zoals Els de Waard (CDA) de raadscommissie Mi lieu vorige week bij de rondvraag vertel de. Lieveheersbeestjes zijn notoire lui zenliefhebbers en in de gemeente Nieu- wegein zijn ze onlangs met succes toe gepast om de overlast daar tegen te gaan. De volwassen exemplaren eten wel 5000 bladluizen per seizoen; de larfjes verorberen er gemiddeld al zo'n 400. Ze kunnen het beste in juni wor den ingezet, mits niet koud en regenach tig 'Naakte' luizen Het kan nauwelijks toeval zijn dat juist vanuit het CDA gepleit wordt voor de inzet van de insecten-met-die-naam. Het gaat daarbij overigens wel om een Els de Waard CDA Amerikaanse lieveheersbeestjessoort, die er weer een beetje anders uitziet dan z'n Nederlandse neven en nichten. De beestjes zijn in de handel verkrijgbaar - als het een redelijk lieveheersbeestjes- jaar is - in zakjes of plastic emmerbes. Vorig jaar "deden" ze nog f 16,50 per zakje/boom. Het enige probleem is dat de lieveheersbeestjes eigenlijk alleen dol zijn op "naakte" bladluizen. In de zoge naamde dop- of schild- en wolluizen hebben ze meestal geen trek, en ook die worden op de straatbomen veelvuldig De commissie - die eerder op de avond zo aan het tobben was geweest met het besluit over de lindekap in de Kerke buurt - betuigde alom bijval voor de suggestie van Els de Waard. Wethouder Pieter ten Hove nam het idee graag mee. Met ingang van 17 april gaan alle vreemdelingendiensten in de Politie Regio Utrecht op dezelfde manier werken. Het doel is het terugdrin gen van de wachttijden bij de balie van de Vreemdelingendiensten. De nieuwe werkwijze heeft gevolgen voor de huidige manier van werken voor de Vreemdelingendienst van district Eemland noord. Op dit moment is het zo dat de vreem delingen bij de Vreemdelingendienst van Baarn en Soest zonder afspraak op het spreekuur kunnen komen. Doordat het aantal bezoekers onvoorspelbaar is, ontstaan vaak lange wachttijden. Om deze wachttijden tot het minium te be perken wordt per 17 april de volgende werkwijze ingevoerd. Op de Insingerstraat in Soest werd woensdag tussen 10.30 uur en 23.30 uur ingebroken in een woning. De dader(s) kon(den) de woning binnen komen door een schuifpui open te bre ken. Uit de woning werden onder ande re sieraden, geluidsapparatuur en siga ren gestolen. Het spreekuur in Soest, Baam, Eemnes en Bunschoten wordt afgeschaft. De vreemdelingen dienen eerst te bellen naar het algemene nummer van Politie Eemland noord: 035-5487411. Zij wor den hierna onmiddellijk doorverbonden naar een informatiebalie van de Vreem delingendienst. Alle inlichtingen worden hier deskundig beantwoord, zonodig wordt informatiemateriaal toegezonden. Tevens kan men hier een afspraak ma ken met de Vreemdelingendienst. Er zal gestreefd worden om zoveel mo gelijk alles telefonisch dan wel schrifte lijk af te doen. De openingstijden van de informatiebalie rijn: maandag tot en met vrijdag van 09.00-12.00 uur en 13.00 tot 16.00 uur. De vreemdelingen van Baarn en Eemnes worden op af spraak uitgenodigd bij de Vreemdelin gendienst van Soest. De vreemdelingen van Bunschoten kun nen op afspraak komen op het politie bureau van Bunschoten, eenmaal in de 14 dagen op donderdagmorgen. In spoedeisende gevallen kunnen zij in Soest terecht. Voor asielzoekers die aan de stempelplicht moeten voldoen, geldt een andere regeling, zij worden hier in dividueel van op de hoogte gesteld. De Soester gemeenteraad anno 1926. Wim Peters is de schrijver van de perio de 1925 tot 1945 van "Soest enSoester- berg - 100 jaar groeistappen en -stui pen - de ruimtelijke ontwikkeling van Soest en Soesterberg in de twintigste eeuw" (maart 2000). Zie mijn column vorige week. Op donderdag 24 oktober 1929 stortte in New York de effectenbeurs in. In Ne derland klopten de crisisjaren aan de deur met als hoogtepunt 1932. De werkloosheid en armoede vierden hoogtij. Om de werkgelegenheid te be vorderen besloot Colijn tot het uitvoe ren van grote cultuurtechnische werken zoals ontginningen, droogleggingen en ontwatering. De bevolking in Neder land groeide in die jaren met ongeveer 100.000 inwoners per jaar. Ook het au toverkeer nam toe. In de sociale wo ningbouw heersten kommer en kwel. Door het rijkswegenplan vanl927 ont stond de weg (N221) van Amersfoort richting Amsterdam door de kom van Soest. De gemeenteraad van Soest besloot "gezien de benarde omstandigheden tengevolge van de malaise" tot het in stellen van een commissie "voor de Ar menzorg en Werkverschaffing". De raad voteerde 10.000 gulden voor het bebos sen van duinen nabij de Paltz. In het ka der van de bovengenoemde cultuur technische werken werd het zogenaam de Paardengat (nu tennispark Soest- dijk) ingericht en werd het Soester Na tuurbad aangelegd. Ds. J.C. van Schaick protesteerde heftig tegen de aantasting van het natuur schoon: Het zal nog vele jaren duren eer de bedokterde natuur zal hebben hersteld wat menschenhanden bedor ven hebben." In 1929 telde Soest 13.500 inwoners en groeide uit tot 20.000 inwoners in 1945. Dr. Henri Polak schreef in de Gooi- en Eemlander van 1934: "Soest is een vriendelijk plaats, rein en intiem. Maar iets bijzonders, iets karakteris tieks bezit het niet, zelfs geen pleintje als middelpunt van het dorpsleven; want de geringe verwijding tussen ge meentehuis en het postkantoor mag de zen naam niet dragen, al staat er ook een muziektent op de achtergrond." Op 27 augustus 1929 vierde ons dorp zijn 900-jarig bestaan met diensten in alle kerken, klokgelui en een concert, 's Avonds waren er een bloemencorso, huzaren met muziek en een ringrijderij. De volgende dag was gereserveerd voor het houden van een groot festival (een concours) en de opvoering van "Goud muiltje". De jaren dertig waren ook de periode van het opkomen van fascisme en com munisme. Lees hierover het boekje "Soest in oorlogstijd" (1995) en over Soesterberg het boekje van D. Top. Uitvoerig staat Peters stil bij de ruimte lijke ontwikkeling 1920/1925 tot 1940/1945. Een fiasco. Prachtige plan nen onder protest van de kunstenaars/ natuurliefhebbers Herman Isings en Rinke Tolman. De werkzaamheden aan een zg. uitbreidingsplan hadden vanaf de opdracht in 1919 tot 1930 tot niets geleid. In 1931 werd opnieuw een zeer ambiti eus uitbreidingsplan van Ir. van Nes ge presenteerd, waarbij de Eng het cen trum van Soest moest worden. De au teur van dit hoofdstuk geeft een boeiend inzicht in de ideeën, die toen bestonden. Er kwam niets van terecht. Het advies van Gedeputeerde Staten vijf jaar later was vernietigend: "alsnog goedkeuring onthouden". Wat overbleef was de be bouwing aan de Molenstraat/Molen weg, die werd aangeduid als "de Chine se Muur" en het verlies van de Isselt aan Amersfoort. Leg dit fraaie hoofdstuk naast de hoofd stukken 1920 tot 1940 in het fotoboek "100 jaar Soest en Soester berg" (juni 1999) van Henk Gerth en Joop Pieke- ma en u krijgt visueel en tekstueel een fantastisch inzicht in de hinkstapspron- gen van ons dierbare dorp. (wordt vervolgd). Verhuur van professioneel gereed schap voor bedrijf en particulier. Reparatie en onderhoud van uw tuinmachines (motormaaiers) en elektrisch gereedschap. Open: maandag t/m vrijdag van 7.30-17.30 uur. Speciaal weekendtarief van vrijdag 16.00 uur tot de volgende maandag 9.00 uur. Deskundig advies en goed bereikbaar (Ind.terrein Nieuwegracht). VERHUUR- REPARATIES- KEURINGEN Nieuwegracht IA 3763 LP Soest Postbus462,3760 AL Soest Telefoon 035-601 55 66, Fax 035-602 68 94

Soester Courant | 2000 | | pagina 3