BETER STRIJKEN IN MfNDER TIJD LauraStar expert X-change klaar om 'eigenwijze tiener' na school op te vangen 'Camouflagegebouw' voor HMG-scouts Duurzaamheidsspiegel van Soest (5) Strijken op een luchtkussen met een perfect resultaat Bezoek de spectaculaire demonstratie SCHOEMAKER 1 ACTUEEL] PAGINA 7 Verpleegafdeling 'Eemland' in quarantaine Els Koop genomineerd voor Mundial KRO Award slaapbank Pontor Zaterdag 15 april van 10.00 tot 17.00 uur. Burg. Grothestraat 9, Soest, telefoon 035-6010344 Wereldprimeur! Slotdebat op 19 april in gemeentehuis PAGINA 6 lötte, oogarts rachttijden! i/ijskeuringen. WOENSDAG 12 APRIL 2000 Nieuw clubhuis krijgt bonte mengeling van stenen 'Onwetendheid over nieuwe voorziening grootste struikelblok' SOESTER COURANT Brievenbus gestolen Bacterie in De Lichtenberg Op voordracht van Derde Wereld Groep Soest Nog grondplaatsen te huur voor Oranje Vrijmarkt 39,95 nu ook op internet www.otak.nl I cadeau indv22,95 Wethouder Ten Hove hoopt op grote opkomst bij slotdebat SUBARU ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum zwitsers topkwaliteitsproduct het meest complete stoom/strijksysteem u strijkt professioneel met aanblazing en afzuiging in de helft van de tijd één temperatuur voor alle stoffen probleemloos ontkalken met warm water teflon zool voorkomt glans en beschadiging 3.5 bar continu stoomdruk nóóit meer valse plooien en ontvang bij aankoop een verrassing Dat Soest meedoet aan de duurzaam- heidsspiegel vloeit min of meer voort uit het werken aan het Duurzaamheidsplan. Geruime tijd waren daar Soesters, ver enigd in de Werkgroep Duurzaam Soest, bij betrokken. Hiermee was een interactief planproces geschapen. Na de vaststelling van het plan, was het zaak om een werkbare manier te vinden om met de Soesters in gesprek te blijven over milieu. Toen in januari de gemeen te in contact kwam met iemand van de NCDO, was het kwartje snel gevallen. De NCDO (Nationale Commissie voor Duurzame Ontwikkeling) is de landelij ke koepelorganisatie die de duurzaam- heidsspiegel organiseert. Dialoog Wethouder Ten Hove: "De laatste jaren waren we al aardig in gesprek met be woners over milieu-onderwerpen, met name over verkeer. Ik denk dat je in middels kunt spreken van een dialoog tussen burgers, het college en de ge meenteraad. Daarin past ook de op dracht van onze nieuwe burgemeester om de interactieve beleidsvorming te versterken. Op zijn beurt past de duur- zaamheidsspiegel daar goed in. Wij kie zen voor een open opstelling. We willen zichtbaar krijgen waar we - naar de mening van de burger - staan met ons duurzaamheidsbeleid." De wethouder hoopt dat de lokale koe pel, die is ontstaan bij de opstelling van het Duurzaamheidsplan, enthousiast is om na de zomer door te gaan. "Daarom willen wij ook uitnodigend zijn. We wil len niet in het defensief gaan, maar juist debat uitlokken. Bij het Duurzaam heidsplan zijn er 32 beleidsambities vastgesteld waarbij de burger een duide lijke stem heeft gehad. We zijn nu be zig met de uitwerking daarvan. De wijk coördinator bijvoorbeeld die als duide lijke wens uit de bevolking naar voren kwam, zijn we nu aan het zoeken." Retourette Op het punt van afvalscheiding heeft Soest een veer moeten laten toen de Retourette plotseling uit Soest ver dween. De Retourette bevond zich in een AH-supermarkt die gedreven werd door een franchisehouder. Toen die zijn supermarkt overdeed aan Albert Heijn zelf, bleek AH het niet nodig te vinden de Retourette voort te zetten. "Ik be grijp dat sommige inwoners het jammer vinden, maar wij hadden er niks over te zeggen. Momenteel zijn we voorzichtig aan het denken over het organiseren van de inzameling van kurk." Ten Hove vindt het een prima zaak dat op de gemeentelijk website een discus sieplatform is ingeruimd voor de duur- zaamheidsspiegel. "Alle moderne mid delen moet je aangrijpen om met de mensen te communiceren. De zaak moet levendig gehouden worden. Het is belangrijk dat er onder de bevolking draagvlak is voor milieumaatregelen. Zo'n discussieplatform kan daar mis schien aan bijdragen. Er is nog niet te zeggen of we volgend jaar weer mee doen aan de duurzaamheidsspiegel. Ik hoop dat als we een hoge totaalscore krijgen, er op het gemeentehuis een sfeer ontstaat dat we onze klassering moeten verdedigen." Het slotdebat over de duurzaam heidsspiegel van Soest vindt woens dag 19 april plaats in het gemeente huis, aanvang 20.00 uur. Voor de pauze komen zes van de acht vragen lijsten aan bod en wordt gesproken over enkele hete hangijzers, zoals het jongerenbeleid en groencompensatie ('groen voor rood'). Per item is tien minuten beschikbaar. Na de onder breking is tweemaal 20 minuten ge reserveerd voor de zware thema's 'verkeer en vervoer' en 'energie'. De discussie staat onder leiding van Kees Waagmeester die verschillende directiefuncties vervulde en in die hoedanigheid veel te maken had met duurzaamheid in de meest brede zin van het woord. Hij was tien jaar hoofdredacteur van het opinieblad Onze Wereld en runt sinds kort een bureau voor advies en management. aulaan 53 CB Baarn 'olgens afspraak [-542 49 15 [HUISARTSEN AND MET NASCHOLING Veenbesstraat 128 Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl email: info@korenassurantien.nl dag 13 april: Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. baar door aanraking van personen of voorwerpen waar de bacterie aanwezig is. De bacterie kan niet met antibiotica bestreden worden. Dat is echter geen reden tot ongerustheid: de bacterie kan patiënten op de afdeling Interne 3A of bezoekers niet ziek maken, omdat de natuurlijke menselijke afweer in staat is de bacterie te doden. Zeer kwetsbare patiënten, bijvoorbeeld zij die op de In tensive Care worden verpleegd, kunnen na besmetting wel ziek worden. Daarom mag het micro-organisme zich niet naar andere afdelingen verspreiden. Recen telijk bestond in het VU-ziekenhuis in Amsterdam eenzelfde situatie. Daar lukte het de bacterie te bestrijden. Zie kenhuis Eemland hoopt de bacterie eveneens te kunnen bestrijden. Een 44-jarige Soester deed vorige week aangifte van diefstal van zijn oude ste nen brievenbus aan de Lange Brinkweg. De brievenbus was 's nachts weggeno men. Het tienercentrum X-change aan de de doelgroep. Dat zijn ook de ouders Molenstraat is vrijdag officieel geo- die het bedrag van zeven gulden vijftig pend. Het is 1 januari van start ge- Per uur kunnen opbrengen. Zoveel kost gaan en in september hopen de me- narnelijk tieneropvang. Tieners met dewerkers 'een aardig groepje' tie- °uders^'e he'met ku"nen, faIen ff iZté u ui. len zich tevreden moeten stellen met de ners bij elkaar verzameld te hebben. losse .eenmalige. activiteitenj waar ze Tot die tijd zal er zoveel mogelijk zicli voor kunnen opgeven, publiciteit voor het centrum ge maakt worden om ouders en tieners Schaars öp de hoogte te brengen van het 'nieuw fenomeen' Smds de opemng van 1 januan er nieuw ienomeen diverse wervingsacties geweest. Zo is er X-change is bedoeld voor leerlingen van een zeskamp georganiseerd, een disco de middelbare school, maar kinderen en een 'dropping'. Gemiddeld kwamen van de basisschool die gebruik maken daar zo'n vijfentwintig tieners op af. van de Buiten Schoolse Opvang mogen Aanmeldingen zijn er niet uitgekomen, ook vanaf hun tiende jaar maximaal wel is er sindsdien meer vraag naar in- twee keer per week 'proefdraaien'. Met formatie. Het tienercentrum is ook be- name tieners met twee werkende ouders zocht door twee groepen scholieren, die of tieners uit éénoudergezinnen vormen achteraf allemaal zeer enthousiast wa- Op de afdeling Interne Geneeskun de 3 A van Ziekenhuis Eemland, lo catie De Lichtenberg, bevindt zich op dit moment de bacterie 'Van- comycine Resistente Enterococcus' (VRE). Deze voor de meeste men sen onschuldige bacterie is bij toe val ontdekt. Om te voorkomen dat de bacterie zich door het ziekenhuis verspreidt, ging de afdeling vorige week woensdagavond in quarantaine. Dat zou duren tot alle pa tiënten die op de afdeling verbleven uit het ziekenhuis waren ontslagen. Zodra de afdeling 'leeg' is kan deze worden schoongemaakt. Hoe de bacterie op de afdeling terechtkwam is nog niet be kend. Vorige week verbleven veertien patiën ten op de afdeling Interne 3A. Omdat nog niet duidelijk was waar de bacterie zich op de afdeling bevond, konden de patiënten hun kamer niet verlaten. Zij mochten wel bezoek ontvangen, mits deze personen na het bezoek aan de af deling Interne 3A het ziekenhuis direct zouden verlaten. Artsen en verpleeg kundigen dragen op de afdeling een speciale schort en handschoenen. Dit alles moet voorkomen dat de bacterie zich verspreidt. Om het ongemak voor de patiënten te verlichten, ontvingen zij donderdagmiddag van de Raad van Be stuur een attentie. Niet ziek De bacterie VRE is alleen overdraag- Inrichting De inrichting van het centrum is totaal afgestemd op de hedendaagse, tikkeltje eigenwijze, tiener. Kleurige banken, posters van popidolen, een televisie, een stereo-installatie, een biljarttafel, aan alles is gedacht. Het tienercentrum be schikt in totaal over vier verschillende ruimten. Een huiskamer, de speelkamer, een werkruimte om huiswerk te maken een woonkeuken waar de tieners zelf kunnen experimenten om hun honger te stillen. Een huiswerkruimte zou tegen woordig niet meer zonder computers kunnen. Deze worden dan binnenkort ook afgeleverd. Kortom, het is nu enkel wachten op de tieners eemgroep A >rssen, D. van Kranenburg, Spelberg 1 in spoedgevallen \r, K. Vrijmoet, P. Walter eemgroep B v. Cassel, A. Chavannes/ /erberne, E. Oudshoorn j in spoedgevallen n L. Overbeek, M. Smits ag 14 april eemgroep A .pelberg, K. Vrijmoet, P. Walter g in spoedgevallen orssen, D. van Kranenburg Tijdens de twee eerste inschrijf- avonden zijn alle marktkramen ver huurd, maar wie op de Oranje Vrij markt op de Eng een grondplaats wil bemachtigen, kan nog terecht bij de Hopman Masselman Groep (HMG). De organisatie van de vrijmarkt op za terdag 29 april (dan wordt Koninginne dag gevierd) houdt woensdag 19 april de laatste inschrijfbijeenkomst. Die is van 16.00 tot 18.00 uur in buurthuis de Praatpaal aan de Smitsweg. Een grond- plaats van 12 vierkante meter kost 7,50 gulden. Bovendien moet een tientje borg worden betaald. De tien gulden krijgt men terug, zodra de grondplaats na de vrijmarkt schoon wordt achterge laten. Ook op 29 april kan, vanaf 7.00 uur midden op het terrein, ook nog een plaats worden gehuurd, uiteraard alleen als er nog plekken vrij zijn. Wie dan komt, moet tien gulden huur (en tien gulden borg) betalen. Telefonisch reser veren is niet mogelijk. Op de Oranje Vrijmarkt mogen geen alcoholische dranken worden verkocht. Evenmin is het toegestaan activiteiten te houden, die in strijd zijn met de wet op de kansspelen of de openbare orde. ren. Binnenkort zal er een ouderavond plaatsvinden om voorlichting te geven over tieneropvang. Ook zullen uitzend bureaus gevraagd worden om ouders met tieners door te verwijzen naar X- change. Tot nu toe zijn er slecht twee tieners die gebruik maken van de opvang, de 10- jarige Daryl Brouwn en de 11-jarige Burak Onal. Zij hebben het erg naar hun zin in het centrum. Daryl zegt wel nog maar maximaal één jaar te blijven komen, want daarna gaat hij naar de middelbare school en heeft hij geen op vang nodig. De projectmedewerkers vinden de schaarse aanmeldingen niet zo raar, aangezien tieneropvang een tot nu toe onbekend verschijnsel is in Ne derland. Het belangrijkste is volgens hen om ouders en tieners zoveel mogelijk te informeren over het nut van tienerop vang. De Derde Wereld Groep Soest steunt kleinschalige ontwikkelings- projecten en één daarvan is de Bra ziliaanse plaats Lins. Daar is Els Koop met haar Comunidade Edu- cational de Trabalho zeer actief op het gebied van vooral beroepson derwijs voor straatkinderen van 12 tot ongeveer 15 jaar. Zij is voor haar werk door de Derde Wereld Groep Soest voorgedragen voor de Mun dial KRO Award en zij is inmiddels een van de drie genomineerden. De Mundial Award wordt op 31 mei uitgereikt bij de opening van het multiculturele Festival Mundial in Tilburg. Els Koop (52) ging als achttienjarig meisje bollen pellen en in een warenhuis werken om de overtocht naar Brazilië te kunnen betalen. Daar was een oom van haar benoemd tot bisschop en Els wil de "iets idealistisch doen". Ze startte in Lins vrijwel zonder een cent een project voor de opvang van straatkinderen op een lapje grond, waar een tuinderijtje werd opgezet. De oogst daarvan werd in een zelfgemaakt karretje naar de markt gebracht en daar verkocht. Al spoedig had Els tientallen kinderen onder haar hoede en met behulp van Braziliaanse vrijwilligers werden in Lins een onder komen, toiletten, een badruimte en een keuken gebouwd. Ze leerde de kinderen hygiëne en koken, terwijl ze nauw con tact had met hun ouders. Vervolgens kreeg ze het voor elkaar dat artsen gra tis haar kinderen hielpen en met finan ciële hulp van vrienden uit Nederland kon ze een timmerwinkel en later een veehouderij met wat koeien, varkens en pluimvee beginnen. Van de opbrengst kon ze weer dierenartshulp regelen en vervoer kopen. Een pottenbakkerij en een kledingateliertje volgden, waar de leerlingen de beginselen van kleren ma ken leerden. Daarvoor benutte ze de tweedehands naaimachines die door Nederland werden gestuurd. Van al die activiteiten werden spaarrekeningen voor de leerlingen geopend en het te goed wordt uitgekeerd als ze 21 jaar worden. Momenteel is de Comunidade Educational de Trabalho van Els Koop uitgegroeid tot een bloeiende gemeen schap waar dagelijks meer dan 350 kin- Els Koop. deren eten, verzorging, onderwijs en een opleiding krijgen. Bovendien is de Co munidade actief om landloze boeren aan een stukje grond te helpen waarop zij zelfstandig kunnen boeren en bezorgt ook daklozen onderkomen. De Derde Wereld Groep Soest heeft Els Koop voorgedragen voor de Mundial Award en een jury, die onder meer be staat uit de Tilburgse burgemeester Jo- han Stekelenburg en de tv-maker Aad van den Heuvel, heeft haar genomi neerd, samen met de Soester KLM-ge- zagvoerder Marius den Duik (52) van Wings of Support en Mien Balvers (64) van Stichting Gered Gereedschap in het Brabantse Kaatsheuvel. De winnaar van de Mundial Award krijgt een beeld en 25.000 gulden voor haar of zijn project. De KRO heeft de mogelijkheid geo pend een stem uit te brengen op een van de drie genomineerden. Dat moet ge beuren door op een briefkaart een naam te zetten, vervolgens de eigen naam en het volledige adres en sturen naar: KRO, Mundial KRO Award, Ant woordnummer 234, 1200 VB Hilver sum. Een postzegel is niet nodig en on der de stemmers verloot de KRO tien maal twee kaarten voor de opening van het Tilburgse festival. De DWG roept alle Soesters op te stemmen! kylikeur. eemgroep B :n L. Overbeek, M. Smits g in spoedgevallen v. Cassel, A. Chavannes/ i/erberne, E. Oudshoorn ïp. COMPUTERCURSUSSEN b., Kleine groepen, flexibele les- ïn, tijden. Internet, Word, Word- pe Perfect, Windows, Excel, Lo- fs- tus, Powerpoint, Office en ty- jr. pen. DataDidact Computer- el: opleidingen: 035-6022826; 3n. Internet: www.datadidact.nl Het nieuwe onderkomen van de Hopman Masselman Groep (HMG) aan de Sparrenlaan zal straks veel weg hebben van een 'camouflagebouw'. Dat komt door de bonte mengeling van stenen die de scouts ter beschikking hebben gekregen van het Soester bouwbedrijf G. W. van de Grift. Leden van de HMG verzamelden zich zaterdagmorgen op het opslagterrein van Van de Grift aan deArgonweg in Amersfoort om verschillende restpartijen stenen in te laden voor transport naar het complex aan de Sparrenlaan. De Soester ondernemer hielp de scouts ook al aan de bouwtekening voor het clubgebouw en regelt verder onder meer de contacten met de gemeente, de leveran ciers en andere betrokkenen en levert andere materialen. Van de Grift zegde dat alles toe tijdens de viering van het veertig jarig bestaan van het bedrijf, in november vorig jaar. Met de bouw van het nieuwe clubgebouw is vorige maand een begin gemaakt. Het is de bedoeling dat de voormalige burgemeester Hans de Widt binnenkort de eerste steen legt. in blanc witte ing. X j BULOVA-accutronreparaties. k Gegarandeerd goed! d Uurwerkmakerij Westeneng, ■o' Den Blieklaan 48, tel. 035- 6011766. SLAAP STUDIO. Matrassen (anti-allergisch), lattenbo- dems (elektrisch) senioren le dikanten, boxsprings, Vrooms- hoop slaapkamers, dekbed den, spreien, hoofdkussens, matrasbeschermers. Wasïel Steitner, Lange Brinkweg 38, Soest. Tel. 035 - 601 96 00. PIANOLES, keyboardles, or gelles. Op privéles krijgt u alle aandacht en leert u snel en degelijk een toetsinstrument bespelen. Gratis proefles! Ook thuis les! U krijgt les van een ervaren, enthousiaste, gedi plomeerde muziekleraar. Bel Peter Loef, tel. 035-6027330. SOLLICITATIEBRIEF schrij ven? bestel de 8-delige tip- kaart. Voor maar f 25,- heb je hem al in huis. Bel naar 035- 6017089. De duurzaamheidsspiegel gaat steeds meer leven in Soest. Alle vra genlijst van de lokale groepen zijn binnen. Alle betrokkenen maken zich op voor het slotdebat op 19 april in het gemeentehuis. Wethou der Pieter ten Hove van milieu en wethouder Bart Krol van ruimtelij ke ordening zullen aanwezig zijn. Ten Hove hoopt dat er zoveel moge lijk mensen komen. "Dan hoor je zoveel mogelijk invalshoeken." Hij heeft geen idee wat de score is die Soest uit de duurzaamheidsspiegel krijgt. Maar hij ziet de uitslag met ver trouwen tegemoet. "Soest heeft een vrij hoog milieuprofiel. We hebben aan ver schillende milieucampagnes meegedaan. Bij de vaststelling van het Duurzaam heidsplan vorig jaar werd duidelijk dat de burgers in het algemeen tevreden zijn over wonen en werken in Soest. Er zijn natuurlijk altijd dingen voor verbetering vatbaar, maar daar werken we dan ook Automobielbedrijf Gebr. van der Pouw Kraan bv TEVENS UW ADRES VOOR GOEDE GEBRUIKTE OCCASIONS \^MIddelwl)kstraat 40-42, Soest. Tel: 035 - 601 42 89J

Soester Courant | 2000 | | pagina 7