IE TAART 949 199 9: BONEN tie Dorp krijgt buiten nieuwe woningen ook landgoederen en buitenplaatsen iL. Echte L'hoest-lucht is natuurlijk een en al beweging en dramatiek Het terugtrekken van Amerikanen laat woningbouw niet ineens toe an de dorpsmentaliteit moest de Mokummer wennen I Rob Brouwer 1EZORGERS/STERS ■Ittü De aanbiedingen van deze week: (geldig van donderdag 20 april t/m woensdag 26 april 2000) N EN SPIJS «%)lM V 4 WEEK 6 RTIKEiÉN PRIJS nnen u deze üe alvast tnten bij pen of :mi t 98 imn- WOENSDAG 19 APRIL 2000 0,7 i nu13,95 Vlooienmarkt gevraagd voor bezorging Soester Courant in Soesterberg omg. Mercury, Gemini en Bloemheuvel. Tel. 035-602 18 41. vdmïlm. Voorjaarsconcert Odeon opnieuw zeer geslaagd SNIJBLOEMEN KAMERPLANTEN TUINPLANTEN AARDEWERK >o M >■1 W SOESTERBERGSE LCOURANT Redactie-adres: Joyce Schreuder tel. (035) 6022564. Klachten bezorging: C. van BarneveJd, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 In Soesterberg worden komende ja ren zo'n 120 nieuwe woningen ge bouwd. Dat blijkt uit het concept ontwikkelingsprogramma stedelij ke vernieuwing dat tot 1 mei in de bibliotheek ter inzage ligt. Een groot deel van de woningen is be doeld als vervanging voor de wonin gen aan de Generaal Spoorstraat en woningen die moeten verdwijnen op het bedrijventerrein langs het vliegveld. Ook eventueel vrijko mend defensieterrein is geschikt voor woningbouw: vooral voor bui tenplaatsen en landgoederen. De herontwikkeling in Soesterberg vindt voornamelijk rond het dorpsplein plaats. Hier komen ongeveer veertig nieuwe woningen. Het 2al de positie van het hoofdwinkelcentrum aan de Rade- makerstraat aanzienlijk versterken. Ook zijn zo'n zeventig nieuwe woningen ge pland als vervanging van de huidige aan de Generaal Spoorstraat. Zo'n vijftig iningen moeten verdwijnen van het drijventerrein Soesterberg-Noord. Het college wil het gehele bedrijventer rein vrijmaken van zelfstandige wonin gen. Voor de hele gemeente geldt dat er meer ruimte moet komen voor een- en Kweepersoonshuishoudens. Woningen waarvan er teveel van hetzelfde type zijn en de populariteit afneemt zoals de por tiekwoningen en de flats aan de Antho- nie van Leeuwenhoeklaan en Plesman- straat, komen ook in aanmerking voor een vernieuwingsprogramma. Daarnaast zal het mogelijk zijn om buitenplaatsen en landgoederen te ontwikkelen als De fensie militaire terreinen afstoot. De provincie kan deze vrijgekomen hecta ren aanwijzen als waardevolle natuur- en bosgebieden die deel uitmaken van de Ecologische Hoofdstructuur. Richelleweg In het ontwikkelingsprogramma voor de komende jaren neemt ook de bedrijvig heid een belangrijke plaats in. Voor Soesterberg geldt dat Soest het bedrij venterrein aan de Richelleweg hard no dig heeft om het bedrijventerrein Soest- dijk opnieuw in te richten. Van de pro vincie mag Soest daar vijf hectare in richten. Gekeken wordt of na afloop van het Lockerbieproces ook het Kamp van Zeist erbij betrokken kan worden. Voor een ander gebied dat Soest als bedrijventerrein wil hebben en dat ten westen van het bedrijventerrein Soester berg-Noord ligt, moet Soest bij Zeist aankloppen. Dat ligt namelijk op het grondgebied van de buurgemeente. Het college wil trouwens bedrijven die af hankelijk zijn van transport naar de Ri chelleweg verplaatsen. De vrachtwagens kunnen dan meteen de A28 op. Het bedrijventerrein ten noorden van de Amersfoortseweg wil het college op nieuw leven inblazen door woningen te verplaatsen. Het ontwikkelingsprogramma stedelijke vernieuwing doet een beroep op het In vesteringsbudget Stedelijke Vernieu wing. Gemeenten krijgen geld van het rijk voor het opknappen van oudere wijken. Soest kan daarvoor een bedrag van 3,5 miljoen tegemoet zien. Er komt ook een stimuleringsbedrag van de pro vincie. Het (concept) ontwikkelingspro gramma is overigens tot stand gekomen met medewerking van betrokken orga nisaties waaronder ook bewonersgroe- pen. Tot 1 mei krijgen bewoners en an dere belangstellenden de tijd om hun schriftelijke opmerkingen naar het col lege te sturen. Het conceptprogramma wordt behandeld in de raadscommissie RVO van 13 juni. Daarna gaat het naar de gemeenteraad op 29 juni. Kaapse primeur 2000 Eerste oogst uit Zuid-Afrika Een jonge, verfrissende droge witte wijn. Nu per van fles 6,95 voor5,95 Doos a 6 flessen33,00 Whisky Teachers 0,7 I van 28,95 nu24,95 Dujardin vieux liter nu21,95 Berentzen Apfel- of Peerkorn WIJNHANDEL SLIJTERIJ Gen. Winkelmanstraat 37 Soesterberg Tel: 0346-353439 ft Meer berichten over Soesterberg op pagina 31 de vakgarage voor Soesterberg Reparaties en onderhoud volgens dealerspecificaties APK-keuring 85,00 (incl.) Rademakerstraat 31a Soesterberg - Tel.: 0346 - 351 530 Op Tweede Paasdag (maandag 24 april) wordt in sporthal 'De Banninghal' in Soesterberg van 10.00 uur tot en met 16.30 uur een vlooien/antiekmarkt ge houden. Er zullen ruim 100 deelnemers aanwezig zijn op deze markt. De entree bedraagt vier gulden per persoon, 65+- ers betalen drie gulden vijftig en kinde ren mogen onder begeleiding gratis naar binnen. Voor inlichtingen, tel. 0343- 442962 De Soesterbergse kunstschilder En- gelbert L'hoest is in het dorp slechts in kleine kring bekend. Zelf ver klaart hij: „Omdat ik hier nooit zo aan de weg heb getimmerd. Ik ben heel veel op reis geweest. M'n huis in Soesterberg heb ik altijd aange houden. Als een pied de terre." De tachtigjarige schilder leeft voor zijn werk. Hij is geboren in Amersfoort als zoon van een postbeambte. Op zijn vijf tiende kreeg hij van zijn moeder een verfdoos, waarmee hij zijn eerste serieu ze pogingen waagde. Hij is er niet meer mee opgehouden. Hij besteedt er elk uurtje aan, tot diep in de nacht is hij te vinden in een van zijn drie ateliers aan de Veldmaarschalk Montgomeryweg. „Ik schilder overwegend landschappen. De mooiste landschappen vind je in de Nederlandse polder," zegt hij. „Zo langs het water, zie je de prachtig ste luchten." En echte L'hoestlucht, vindt hij zelf. „is een en al beweging en dramatiek." In dat opzicht sluit hij wel een beetje aan bij de traditie van be roemde landschapschilders die Neder land heeft voortgebracht. Maar zijn werk heeft niets realistisch. Hij om schrijft het zelf als abstract en expressio nistisch. „Als je me ergens zou indelen, waar ik overigens niet van hou, dan denk ik dat het expressionisme er het dichts bij komt." Voor de Soesterberger is schilderen een levensbehoefte. „Ik heb dat al vanaf De Amerikaanse luchtmacht zal geen gebruik meer maken van haar COB-status op de vliegbasis Soesterberg. Dat betekent dat de twee F15-squadrons tijdens een cri sis niet meer van deze basis zullen starten. Het opheffen van deze sta tus leidt niet tot inkrimping van de geluidzonering zegt een woordvoer der van het ministerie van Defensie. „De status is niet door de Amerika nen aangewezen, maar door de Navo. Soesterberg blijft een Navo- basis." Het opheffen van de COB-status (Col- located Operating Base) zou woning bouw rondom de basis weer mogelijk maken. Het is een vurige wens van de gemeente Soest die het ministerie begin dit jaar vroeg om de zonering te herzien. Die was te ruim genomen omdat de ge vechtsvliegtuigen slechts enkele weken per jaar gebruik maken van de basis. Het ministerie wilde echter niet op het verzoek ingaan. Een woordvoerder van het ministerie zegt nog niets te hebben gehoord van de Amerikanen of Navo. „Ze hebben ons officieel niets laten weten." Volgens hem zal de zonering niet drastisch in krimpen omdat de status geen Ameri kaanse maar een Navo-status is. Het voornemen om hun jaarlijkse en een half miljoen dollar kostend onderhouds contract niet meer te verlengen, staat geruime tijd op de website van het Amerikaanse Departement van Defen sie. Ook uit het Duitse Bad Kreuznach trekken de Amerikanen zich terug. Zij hebben, zo luidt het bericht, het besluit genomen na uitvoerig overleg met de gastlanden. Wethouder Krol van Ruimtelijke Orde ning en Volkshuisvesting reageert voor zichtig op de beslissing van de Ameri kanen. „Qua geluidsbelasting zou het voordelen hebben. In Soesterberg is nieuwbouw niet toegestaan, wel vervan gende bouw. Ik hoor vaak geluiden van mensen die zich daarover zorgen ma ken. Ze zijn bang dat het dorp uiteinde lijk uitsterft." Positief vindt Krol het in ieder geval voor de leefomgeving. „Maar of je snel kunt beginnen met woningbouw, dat betwijfel ik. Zelfs als de zonering dat toelaat, ben je jaren ver der vanwege allerlei procedures en ver andering van het bestemmingsplan." Woordvoerder Schalks van de provin ciale afdeling ruimtelijke ordening weet niet of het besluit van de Amerikanen doorslaggevend is voor de woningbouw. Het is ook afhankelijk van de claim die Defensie op de gebruiksruimte legt. „En wat wij zelf met dat gebied willen. Nu ligt er een natuurwaarde op het gebied. Zeker is dat er een herziening op het streekplan komt. Dat moet in 2003 klaar zijn. De voorbereidingen zijn daar voor al begonnen, het opheffen van die COB-status nemen we zeker mee." mijn jeugd gedaan. Mijn talent werd ei genlijk ontdekt door de bekende Soes ter schilder A.C. Sleeswijk. Hij woonde sinds de jaren dertig op de Eng. Van hem kreeg ik les en heb ik het restau reren van oude meesters geleerd. Later heb ik veel opdrachten uitgevoerd voor verzekeringsmaatschappijen." Hij ver telt er niet bij dat zijn kennis van mate rialen en de toepassingen van groot nut waren bij het vervalsen van persoonsbe wijzen in de oorlogsjaren. Om daaraan rustig te kunnen werken, trok hij in bij Sleeswijk. In de tijd dat hij daar woon de, raakte hij in de ban van het werk van Vincent van Gogh en even later bleek ook Cobra een ware inspiratiebron voor het ontluikende expressionisme van de jonge L'hoest. Nu op zijn tachtigste kan hij zeggen dat hij duizenden schilderijen heeft gemaakt. „Mijn jeugdwerk was gericht op de wa tersnoodramp in 1953. Van die periode is echter weinig meer over. Een deel ervan is bij een brand in vlammen op gegaan. Andere zijn door een vriend meegenomen naar Amerika. Van die vriend heb ik nooit meer iets verno men." De kunstenaar in hem betreurt dat verlies. Ze maken deel uit van een belangrijke periode. „De schilderijen hadden alle betrekking op het landschap onder water. Eenmaal heb ik ermee geëxposeerd in De Ploeg in Amersfoort. Dat was in 1956." De doeken konden door hun realisme weinig mensen beko ren. „Ze waren wel wat ruw. Met van die grote ogen drijvend op het water. Zou hij een doek ontdekken uit die pe riode. „Ik zou het zeker terugkopen," beweert hij stellig. „Helaas weet ik niet waar ze zijn geble ven." De kunstschilder die zijn hele le- Foto: Aldo Allessie ven lang al in Frankrijk, Spanje en Por tugal vertoefde, is pas na zijn expositie in het Singer Museum bekend geworden in Nederland, Belgie en Duitsland. Op 7 mei hangt zijn werk in Galerie Nee dien in Neede. De tentoonstelling wordt geopend door Herman Post., zijn schil derijen zullen er twee maanden lang te zien zijn. L'hoest, van wie schilderijen zijn aangekocht door Sara Lee (DE) en ABN-Amro bank, heeft de nieuwe col lectie alweer klaar staan. Ze zijn indruk wekkend van kleur, stralen kracht uit en door de toepassing van een bepaalde verfbehandeling zit er ook beweging in. „Toen ik jong was schilderde ik ook wel academisch. Nu doe ik het voorname lijk uit mijn hoofd. Een landschap heb ik er zo in zitten." Behalve de schilderijen uit zijn Zeeuw se periode heeft L'hoest ook zijn zinnen gezet op het terugvinden van een wand kleed dat hij voor kerkgebouw De Hoeksteen had gemaakt. „Zo'n dertig jaar geleden heb ik een gratis ontwerp gemaakt voor een wandkleed van zo'n drie bij twee meter. De kerk had toen niet zoveel geld. Het gebouw is inmid dels ontruimd vanwege de sloop en bouw van appartementen. „Ze wisten niet waar het kleed gebleven was, het zou ergens opgerold liggen." Hij weet in ieder geval dat het kleed niet mee is verhuisd naar de Vredekerk. „De kleur paste niet bij het hout. Ze wilden het niet hebben." Eens in de veertien dagen houdt de Soesterbergse Courant een straatin- erview. De bewoners vertellen over het wonen in hun straat, hun wen sen en over de manier waarop ze met elkaar omgaan. Deze week: de ^Versteeghlaan. Het voorste deel van de Versteeghlaan is eigenlijk een stukje Sterrenbergweg. Door de omlegging van de Amersfoort- ^iestraat in de beginjaren zeventig, be- loorde dit deel ineens tot de andere kant van het dorp en kreeg het een "leuwe naam. Links staat een rij car- prtwoningen, rechts wat oudere hui zen. Pas om de bocht toont de Versteeg hlaan haar ware gezicht. De straat loopt daar paralel aan de provinciale weg. \chter de geluidswal staan blokken ga rages, ertussen staan auto's geparkeerd. De rechterkant van de straat wordt ge- larkeerd door eengezinswoningen. Veel bewoners delen daar al twintig jaar lief en leed. Een bewoonster op nummer 28 slaat giechelend de hand voor de mond als haar wordt gevraagd hoe ze het wonen in de Versteeghlaan vindt. „O nee he, ik ben als de dood dat ik iets verkeerds zeg." Eigenlijk wil ze wel, maar het feit dat het misschien in de krant komt, doet haar besluiten het niet te doen. „Ik heb niet zoveel te vertellen hoor, maar de buurman," ze wijst in de richting van een man die bij een garage aan de over kant staat, „die is daar heel goed in. Die kan er wat van!" Voor Ton Dijkshoorn is het inderdaad een fluitje van een cent. Hij zit niet om een praatje verlegen en steekt meteen van wal. „Nee die is niet gejat, maar netjes betaald," zegt hij over het hoofd stedelijk paaltje dat op de hoek van zijn tuinpad staat. Het Amsterdammertje is een herinnering aan de periode dat hij nog in Amsterdam woonde. Voordat het gezin, zo'n twintig jaar geleden, op de Versteeghlaan terecht kwam. „Daarvoor hebben we nog eerst op drie adressen in Soest gewoond. Eerst in zo'n KLM-flat langs de Koningsweg. Later op de Birkstraat in een bedrijfs woning van Frans Bosman. Ik kreeg een andere baan en moest er uiteindelijk uit. Op de laatste dag dat ik bij Bosman werkte, was ik aan het werk bij de voor malige wethouder van volkshuisvesting Millie van Stiphout. Van haar kreeg ik het advies om me voor deze woningen in te schrijven. Ze waren van plan om hier vijftig woningen te bouwen." Aan de dorpsmentaliteit moest de Mo kummer wel even wennen. „Zaken die jou aangingen, moest je soms van een ander horen. Dat was ik als Amster dammer niet gewoon. Maar de sfeer ten opzichte van elkaar in de buurt was pri ma." Natuurlijk genoot de buurt wel eens mee als twee echtelieden het met elkaar aan de stok kregen. „Maar die zijn verhuisd, dat is allemaal verleden tijd." Vergrijzing Omdat een groot aantal bewoners de woningen kocht toen ze de dertig al ge passeerd waren, slaat de vergrijzing in de Versteeghlaan toe. Velen zijn de vijf tig al gepasseerd. De gezinnen waarvan de kinderen gezamenlijk opgroeiden, hebben nog steeds een goed contact. Inmiddels wordt de vergrijzing op klei ne schaal een halt toegeroepen door de komst van wat jonge gezinnen. „Voor ons is de woning eigenlijk ook een beet- je te groot," zegt Dijkshoorn op de bank in zijn woonkamer. „En dat trappen lo pen, Ans mijn vrouw, heeft al wat ope raties ondergaan. Daar willen we op den duur van af. Maar waar vind je iets ge lijkvloers dat ook betaalbaar is. Voor die appartementen op de Buys Ballotlaan vragen ze een half miljoen." „Goed, geen problemen," omschrijft Gert Westerhof de sfeer in zijn straat. Froukje en Gert Westerhof wonen ook al vanaf het begin in de Versteeghlaan. Ze hebben het er altijd prima naar de zin gehad. Aan de voorkant hebben ze het zicht op de aarden wal, aan de ach terkant ligt een omsloten tuin. „Voor en achter hebben we geen buren," zegt Frouke. „Ik woon hier fantastisch, we zitten hier heerlijk vrij." De gevelbrede schuifpui creëert achter de gesloten deuren ook nog eens een sfeer van ruimte om hen heen. Woon- Foto: Aldo Allessie kamer en tuin lijken in elkaar over te vloeien. Opmerkelijk is de stilte achter de toch gehorige provinciale weg. „In opdracht van het rijk is hier alles zwaar geïsoleerd," verklaart Gert de rust. „De woningen zijn nog door Hofman ge bouwd, dat was nog echt een degelijke bouw." De straat op zich vindt de heer des huizes gezellig. „Alleen ben ik het niet eens met het beleid van de gemeen te Soest ten aanzien van de leefomge ving. Als je als vreemde het dorp in komt dan denk je 'daar wordt ook wei nig gedaan'." Het aanzien, daar gaat het hem om. Zijn klacht geldt overigens ook de eigen geluidswal. Die ziet er nu re delijk uit, maar heeft jaren te lijden ge had van onkruid en spelende kinderen. „In het begin hebben ze er veel aan ge daan, nu staan er voornamelijk brand netels." Voor sommige bewoners vormen de verkeersdrempels een bron van ergernis. Ze zijn, tegenstrijdig genoeg, aangelegd op een woonerf. „Je ziet nu auto's er gewoon doorheen jagen. Bij een drem pel moeten ze dan weer op de rem gaan staan. Waarom het woonerf niet ge woon is afgesloten?" Zijn vrouw vult aan: „Er is toen wel over gepraat. Het argument om het niet te doen was angst voor waardevermin dering van de woningen. Bovendien moet je komend vanaf Amersfoort he lemaal omrijden via de Rademaker straat." Gert vindt dat geen steekhou dend argument. „Aan de andere kant op de Jongbloedlaan, is de weg wel af gesloten. Die loopt gewoon dood, het is daar meer een besloten buurtje. Ze heb ben daar altijd feesten, dat typeert toch de sfeer. Arnold Nieuwpoort die wat meer in de richting van de Van der Griendtlaan woont, is redelijk tevreden met zijn straat. „Het zijn fijne huizen, er is geen criminaliteit, het enige wat ontbreekt is wat meer parkeerruimte." Er zijn in middels gezinnen met drie auto's voor de deur. Dit luxeprobleem is op te los sen door op het stukje grond naast de UBA wat parkeerplaatsen aan te leggen. Ook Nieuwpoort loopt de deur niet plat bij de buren. „Maar het is hier wel zo dat je bij elkaar kunt aankloppen als het nodig is. En dat vind ik belangrijk." Op zaterdag 15 april heeft voor een praktisch uitverkochte zaal in het Officierscasino aan de Kampweg het jaarlijkse voorjaarsconcert van muziekvereniging Odeon plaatsge vonden. Elk jaar slaagt de muziek vereniging er in met een zeer geva rieerd programma voor de dag te komen. Het concert stond in het teken van Eu ropa. Het repertoire was dan ook sa mengesteld uit muziek uit tal van Euro pese landen. Voor de pauze werden door het harmonieorkest stukken ten gehore gebracht met een enigszins se rieuze inslag. Na de pauze kwamen naast het harmo nieorkest ook het jeugdorkest en het show- en twirlteam, van groot tot klein, aan bod. Het optreden stond onder lei ding van dirigent Gerrit de Weert en de instructrice van het show- en twirlteam. Het genre dat werd uitgevoerd was wat meer populair en bekender bij het grote publiek dan dat van voor de pauze. De presentatie van deze avond was in han den van Karin de Lange. Zonder de solisten op klarinet, trompet, fluit, fagot, trombone, saxofoon of wat voor instrument ook tekort te doen, vormde het optreden van de solist Thorwald van Boggelen op marimba en xylofoon in de Czardas van Vittorio Monti het absolute hoogtepunt van dit concert. Tevens werd door een vertegenwoordi ger van de muziekbond aan de instruc trice van het show- en twirlteam, Wou- téra Susebeek, het vaandel uitgereikt voor behaalde resultaten in 1999 tijdens diverse concoursen en de Nederlandse Kampioenschappen. Odeon kan terug kijken op een zeer geslaagde avond. Tulp Monte Carlo Dubbelbloemig, kleur: geel 10 stelen per bos, 40 cm lang van fl. 9,75 voor Kamerbrem (Cytisus X Racemosus) In 17 cm pot, 45 cm hoog van fl. 17,75 voor maar Spaanse Margriet (Osteospemnum) In diverse kleuren, ook GEEL!! van fl. 4,00^ voor Pot Odessa 15 cm hoog, met een diameter van 17 cm In de kleuren ivoor en vanille van 13,50_ voor Eigendomweg 80 SOEST Buys Ballotlaan 11-13 SOESTERBERG

Soester Courant | 2000 | | pagina 15