m NEFKENS SOEST En dit zijn de knallers van deze week: Oppositie wil lastenverlagingen 99 ct 3.49 5.49 1.89 2.29 Super zoekakt/e Wethouder niet gevoelig voor 500 handtekeningen juristen WD eist oplossing verkeersknelpunt EDSKES f' S>vuv WOENSDAG 19 APRIL 2000 78e JAARGANG NO. 35 College houdt vast aan andere besteding financiële meevallers Kantoor S.C. gesloten op Tweede Paasdag Afsluiting overweg Foekenlaan gehandhaafd GEZELLIG WOONSHOPPEN OP 2' PAASDAG BIJ DE HAVENAER VAN DER GOEN ADVOCATEN Van Breukelen Vast-goed Assurantiën 3 Actueel 5 Actueel 8 Extra 19 Sport 15 Soesterberg Bijlagen Unanieme raad wil ontbinding contract Aqua De Soester Logo Puzzel 2000 'Uiterlijk in 2002 beginnen met uitvoering maatregelen A. van der Lee C1TB0EN Witlof Navelate zalmfilet Boerenbrood met sesamzaad Gebraden rosbief VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest VERKOOPPLANNEN? ÜW MAKELAAR IN DE REGIO! SOESTE COURANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52' - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@ casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,00 - Buiten Soest f 34,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Enkele oppositiepartijen vinden dat de burgers van Soest direct moe ten profiteren van de financiële meevallers. In 1998 jaar kampte Soest met een tekort en sloten de begrotingen met een negatief saldo. Prompt werden de inwoners opge zadeld met hogere lasten. Nu is er ineens een overschot van 5,6 mil joen gulden (1999) en worden meer batige saldo's verwacht, maar een voorstel tot belastingverlaging is nergens te vinden. "Onvoorstel baar", vinden met name GGS en D66. "De gemeente bulkt van het geld. Het geld spuit er bijna uit", zei Hans van Wuijckhuijse donderdag, alsof hij niet in de raadzaal zat, maar op het podium van een volle theaterzaal stond. De fi nanciële expert van Gemeentebelangen herinnerde het College eraan dat zijn fractie vorig jaar alternatieven voor ho gere tarieven had aangedragen, maar dat die niet waren aangenomen door de raad. "Het kan toch niet zo zijn, dat we burgers een rekening presenteren, die ze niet hadden hoeven te betalen. U komt er nu niet eens op terug en geeft het geld aan de andere kant uit." Van de winst wil het College 3,5 miljoen uitgeven aan informatie- en communi catietechnologie en de clubaccommoda ties van S.O. Soest, WZ'49 en AV Pij nenburg. Bij de behandeling van de Vooijaarsnota bleek dat het College voor haar plannen kan rekenen op een meerderheid van de gemeenteraad. Op die manier vloeit toch een deel van de winst naar de burgers, zij het op voor zieningenniveau, stelde wethouder Neks Blommers van financiën. De WD-wethouder was het natuurlijk volstrekt oneens met Van Wuijckhuijse, al is dat op zich geen mirakel, want als de één zegt dat het regent, beweert de ander dat de zon schijnt. Volgens Blommers is de situatie niet zo rooskleurig als Van Wuijckhuijse (en de cijfers) doen geloven. Natuurlijk heeft Soest een goea resultaat geboekt, gaf ze toe, maar dat was hoofdzakelijk het ge volg geweest van de betere economie en dientengevolge de hogere bijdrage die de gemeente van het rijk had gekregen. "De reserve van 11,5 miljoen is aardig, maar vorig jaar hebben we er nog zes miljoen uit het grondbedrijf moeten ha len om te voorkomen dat de reserve leeg zou zijn. Zo rijk zijn we niet. Door onvoorspelbare zaken kun je zo weer in de min komen te staan. Hadden we vo rig de tarieven niet verhoogd, dan had den we nu niet uitgekomen." 'Minder negatief Van Wuijckhuijse noemde het relative ringsvermogen van Blommers 'fenome naal'. "Als u in één jaar tijd van zwaar negatief naar 5,6 miljoen plus gaat, kunt u niet inschatten dat dat niet positief is. Dat blijkt ook uit de meerjarenbegro ting." Blommers: "Het resultaat is min der negatief dan verwacht." Zij wil op dit moment niet verder gaan dan bevrie zing van de onroerend zakenbelasting (ozb), ook als straks de hertaxatie van onroerend goed is verricht. GGS wil dat meer geld terugvloeit naar de burgers. Hoe dan ook, de gemeente zal acht mil joen van de algemene reserve achter de hand houden om tegenvallers in de toe komst te kunnen opvangen. De PvdA, die het Collegevoorstel steunt en zo doende niet voor belastingverlaging pleitte, vindt wel dat er afspraken moe ten worden gemaakt over hoe en wan neer deze reserve kan worden aange sproken. De sociaal-democraat Wil Ste kelenburg wil dat de miljoenenreserve ook een buffer is om te voorkomen dat de lasten voor de burgers nog zwaarder worden. Het CDA zei dat de financiële meevallers moeten bijdragen tot minder stijging van de lasten van de burgers. Uitgaven Dit jaar rekent het College op een over schot van 1,1 miljoen gulden. Daarvan wil het bijna acht ton besteden aan ver schillende doeleinden. De voorgestelde uitgaven voor Radio Soest (46.800 gul den), legionellabestrijding in kleedka mers (313,000), straatverlichting in de Kerkebuurt (23.000) en een aantal ver keersmaatregelen ijl Soest-Zuid vinden instemming van een meerderheid van de raad. Dat laatste punt behelst enkele voorstellen van de bewonersvereniging Soest-Zuid om de ontsluiting van de wijk te bevorderen. Alleen het verzoek om vanaf de Kastanjelaan linksaf te slaan, werd niet gehonoreerd. Niet ze ker is of zal worden ingestemd met extra geld voor de opknapbeurt van bedrij venterrein Soestdijk. De raadsfracties willen eerst meer duidelijkheid over de bijdragen van de ondernemers zelf. Het kantoor van de Soester Courant aan de Van Weedestraat is op maandag 24 april (Tweede Paasdag) gesloten. Om dat een productie-dag uitvalt, wordt ad verteerders geadviseerd hun advertentie zo spoedig mogelijk in te leveren, het liefst vóór het weekeinde. Na dinsdag, 10.00 uur, kunnen géén advertenties meer worden aangenomen. Ook kopij voor de editie van woensdag 25 april moet zo vroeg mogelijk worden ingediend, uiterlijk maandag 12.00 uur. Kopij kan in de brievenbus (links van de voordeur) worden gedeponeerd. In ver band met Pasen kan het zijn dat (niet spoedeisende) kopij een week blijft lig gen. Op vrijdag 21 april (Goede Vrij dag) is het kantoor van de Soester Cou rant geopend van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 14.30 uur. Ruim vijfhonderd handtekeningen hebben wethouder Pieter ten Hove van verkeer niet op andere gedach ten kunnen brengen. De afsluiting op werkdagen tijdens de spits van de overweg tussen de Foekenlaan en de Den Blieklaan blijft gehand haafd. Dat heeft hij meegedeeld aan mevrouw A.C. Wicart uit Soest, die hem vorige week dinsdag in het gemeentehuis de handtekeningen overhandigde. Ten Hove vertelde dat het besluit tot de af sluiting op democratische wijze tot stand is gekomen. Bovendien voelde hij zich gesterkt door het feit dat een gro te meerderheid van de raadsfracties nog steeds achter hem staat. Alleen D66 en PvdA hadden onlangs kanttekeningen geplaatst bij de maatregel. Mevrouw Wicart: "Wat moet je verder? Ik weet het niet. Ik heb in ieder geval een poging gewaagd en een signaal af gegeven. Er wordt tenminste over ge sproken. Misschien ga ik nog lobbyen bij het CDA, maar meneer Krijger van de WD is niet om te krijgen." Het liefst zou de bewoonster van het Pijperpad zien, dat de maatregel wordt opgeheven, zodra Soest-Zuid 30 kilo- metergebied is. Tot die tijd zou er in haar ogen ontheffing moeten worden verleend aan bestemmingsverkeer. N I K E R K GEOPEND VAN 10.00 TOT 17.00 UUR Zie ook onze advertentie elders in dit blad. Aangezien wij binnenkort een ruimer pand betrekken hebben wij weer plaats voor: zowel met als zonder ervaring voor werken in een jong, dynamisch team. In de omgeving wonen is voordeel (vandaar advertentie in dit medium). Sollicitaties schriftelijk e-mail t.a.v. prof. mr. EA. Stein aan: Postbus 318, 3760 AH Soest Tel. 035 - 601 50 80 Fax 035 - 602 43 45 e-mail: vandergoen@wxs.nl "Deze mensen zouden bijvoorbeeld een sticker kunnen ophalen en die op de auto plakken. De heer Ten Hove zei dat zoiets moeilijk te controleren is, maar dat is met de afsluiting ook zo. Als de politie er 's ochtends of 's middags niet staat, rijden automobilisten gewoon over de overweg." De actievoerster is het helemaal met de bewonersvereniging Soest-Zuid eens, dat de gemeente zo snel mogelijk de verkeersproblematiek op de Ossendam- weg en de Koningsweg moet oplossen. Daar ontstaan dagelijks opstoppingen aan beide zijden van de spoorwegover gang bij NS-station Soest-Zuid. Sinds de tijdelijke afsluiting van de overweg aan de Foekenlaan is het bij dat-knel punt alleen maar drukker geworden, omdat het sluipverkeer nu gedwongen is via de Koningsweg in de richting van Amersfoort en Soesterberg te rijden. De verkeersmaatregel geldt sinds dins dag 15 februari. Tijdens politiecontroles werden meer dan tweehonderd overtre ders op de bon geslingerd. In maart startte mevrouw Wicart een handteke ningenactie. Zonder dat ze daarvoor langs de deuren ging, verzamelde ze er binnen een maand meer dan vijfhon derd. Vlak voor de overhandiging aan Ten Hove trof ze nog een stapeltje brie ven met adhesiebetuigingen aan. "Die waren allemaal in een café geschreven en zomaar bij mij in de bus gedepo neerd." zie pagina 5 D66 wil meer steun voor de Vrije Teugel. 'Heisa om dode boom belachelijk'. Kerkebuurt verenigt zich. Lil Aanbod vrije huurwoningen. Dorp krijgt buiten nieuwe woningen ook landgoederen en buitenplaatsen. Nerveus Soest blijft in spoor concurrentie. Seniorennieuws Geld van kleinere boetes in kas gemeente. Gebouw Fakkeldraagsters in brand. Op 't Hoogt Oranjeboekje Soest gaat aan de rechter vragen het contract met Aqua Indoor te ontbin den. De gemeenteraad zal dat mor genavond unaniem besluiten. Alle fracties zijn de houding van de ex ploitant van het zwembad en de sporthal aan de Dalweg spuugzat, zo bleek afgelopen donderdag. Veel woorden maakten ze er bij die gelegenheid niet meer aan vuil. Het afgelopen jaar heeft de raadscom missie financiën maandelijks in be slotenheid vergaderd over de kwes tie. Onderhandelingen met de ex ploitant liepen telkens op niets uit, waardoor een impasse ontstond. De maat is nu vol, vindt het gemeente bestuur. Volgens de gemeente houdt Aqua Indoor bv zich niet aan de con tractuele verplichtingen door bepaal de onderhoudskosten niet voor haar rekening te nemen. De directie van het bedrijf ontkent dit en zegt dat de gemeente haar on terecht opzadelt met kosten (onder houd inventaris uit andere sportcom plexen). Aqua Indoor wil nu ook af van de gemeente, maar niet zomaar. De onderneming wil gebruik maken van haar recht om vóór 1 juli a.s. eenzijdig te bepalen dat het huurcon tract voor nog eens tien jaar wordt verlengd tot juli 2011. Vervolgens wil Aqua Indoor bv haar aandelen ver kopen aan een andere exploitant die zich dan ook aan het contract dient te houden. Aqua Indoor bemoeit zich dan nog alleen met haar vesti gingen in Ede en Rosmalen. Vandaag in de krant Yes, daar gaan we weer! Een heerlijke nieuwe Soester Logo Puz zel 2000 (zie pag 6 en 9). Naast vele spontane aanmeldingen van bedrijven om hun logo te plaatsen, zijn we gericht op zoek gegaan naar zoveel mogelijk verschillende branches. Deze logopuzzël is een weerspiegeling van wat er allemaal in Soest/Soesterberg "te koop" is. Wat hebben we een veelzijdig actief dorp! De slagzin (een must bij dit sóórt acties) laat u alle ruimte om uw fantasie te la ten gaan. Op zeker dat er suggesties uitkomen waar onze nieuwe burgemees ter wat aan heeft. Veel succes en vooral veel gezelligheid in en met de héle gemeente Soest! Olga Goezinnen-Slagter Het geduld van de WD is op. Hét knelpunt van het Soester wegennet, de spoorwegovergang in Soest- Zuid, moet snel worden opgelost. Uiterlijk in 2002 moet met de uit voering worden begonnen. "We gaan eisen dat de hoofdwegenstruc- tuur wordt voltooid?', zei fractielei der Bert Krijger donderdagavond. Komt het College morgenavond niet met een adequaat voorstel, dan doet hij dat. Hij kan in ieder geval rekenen op de steun van D66 en zou deze week pro beren ook andere fracties te charmeren voor zijn idee. "Ik nodig uit iedereen erover mee te praten. We willen niet praten over welke rondweg dan ook, als niet eerst de hoofdwegenstructuur rond is. Het invoeren van 30 kilometerzones kan alleen rendement hebben bij goede hoofdwegen, maar dat functioneert niet." Krijger vindt het de hoogste tijd dat het College daadkrachtig gaat handelen en de verkeersproblemen op de Konings weg en de Ossendamweg oplost. "Het maakt me niet uit of er een tunnel, een tunnelbak, een rotonde of wat dan ook komt, als er maar zicht komt op een oplossing. Het kruisen van verkeer mag elkaar niet meer storen." Volgens Krij ger kunnen de kosten geen rem op het traject zijn. "Je praat over investeringen die je over dertig jaar afschrijft." Wat de WD betreft moet er alles aan worden gedaan de tuin van De Hazelaar aan de Bosstraat te behouden. "Dat is het laatste stukje groen in die hoek. De tuin mag in het uiterste geval geen blok kade zijn, maar komt pas in beeld als er echt geen 'rechtdoor oplossing? moge lijkheid meer is." Volgens de WD heeft het College veel te lang gewacht met het zoeken naar oplossingen. Begin jaren negentig wer den links en rechts al voorstellen gelan ceerd, maar de discussie verzandde toen in de hoge kosten. Bij de vaststelling van de Hoofdwegenstructuur werden de Koningsweg en de Ossendamweg wel iswaar gereconstrueerd, de oplossing Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 30 Tweede paasdag open Met ingang t van 2000 Ook specialist in: MEUBELSTOFFERING Soesterbergsestraat 28(30 Telefoon 035-6024294 V/ie anders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF I Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 500 gram handsinaasappelen net 2 kilo Gerookte 200 gram heel 100 gram TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT voor een degelijke taaltraining ENGELS - FRANS - DUITS - SPAANS - PORTUGEES - ITALIAANS - ZWEEDS - NEDERLANDS START DIRECT! Telefoon 033 - 4729097 Spoorbomen en rode verkeerslichten zorgen dagelijks voor opstoppingen op de Koningsweg en Ossendamweg. Hét ver keersknelpunt van Soest moet snel wor den aangepakt, vinden verschillende raadsfracties. Foto: Aldo Allessie van het echte knelpunt bij het NS-sta tion werd voortdurend vooruit gescho ven. Intussen namen de klachten over en het verkeer op beide wegen alleen maar toe. Nadat de overweg tussen de Den Blieklaan en de Foekenlaan in de spitsuren is afgesloten, staan er nog meer auto's langere tijd stil op deze hoofdroute van Soest. Grote probleem is dat viermaal per uur dè spoorbomen dichtgaan en dat boven dien de rode verkeerslichten op deze doorgangswegen aangaan, zodat de bus sen vrije doorgang hebben wanneer ze van en naar het overstappunt op de Ei kenlaan rijden. De WD wil niet langer wachten. Ook D66 en GL/PS drongen aan opt maat regelen, terwijl het CDA vroeg om een onderzoek naar de knelpunten. Ver keerswethouder Pieter ten Hove (PvdA) sprak van een studie naar de effecten en ontwikkelingen en dat die vervolgens vertaald moeten worden naar maatregelen voor de langere en kortere termijn. Een mond vol, maar hij zal morgenavond tijdens de gemeente raadsvergadering met een goed voorstel moeten komen. "Anders dienen wij in de meiraad een concreet voorstel jn", aldus Krijger. SOESTDUINEN ROYAL PARC Vrolijke paasak+ivi+ei+en voor het hele gezin! op zondag 23 en maandag 24 april 2000 Familie Paasbrunch 69,50 per persoon Kinderen tot 12 jaar 15,00 per persoon. Vijf gangen Paasdiner 84,50 per persoon aansluitend aan de brunch mogen de kinderen samen met de Paashaas zoeken naar de verstopte paaseieren met diverse prijzen. Paas Info Reserveringslijn 035 603 8383 Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035 603 27 37 VAN ROUWENDAAL MAKELAARDIJ NVM BURG. GROTHESTRAAT 13 - 3761 Cl SOEST - i

Soester Courant | 2000 | | pagina 1