Soest is uit de rode cijfers Gemeente vult reserve aan tot 8 miljoen wmmpm fifKr!m k Gemeente Soest staat achter ecologisch teeltprogramma Gemeente wil jongeren eigen stem geven in het beleid du 2000, een nieuwe eeuw, een nieuw beleidsplan Bos en Natuur in Soest Aanmelding voor actie Zomerschoon van start de&ve Voorjaarsnota: weergave stand van zaken begroting 2000 Raad heeft 3,7 miljoen 'vrij' te besteden r§. 'Ov, WOENSDAG 19 APRIL 2000 OP 'T HOOGT PAGINA 2 Gemeentehuis enkele keren gesloten AwvScfvs Donderdag 27 april voorlichting in De Kwekerij 1 WOENSDA maandeli De deze maand verschenen Voorjaarsnota laat een betere financiële situa tie zien dan waarmee het gemeentebestuur in oktober vorig jaar bij de be handeling van de begroting voor het jaar 2000 rekening had gehouden. „We stonden in onze planning voor dit jaar buitengewoon rood. Het eerste dat je dan als gemeente moet doen is in de zwarte cijfers te komen. Zover is het nu gekomen. Maar er moeten niet opnieuw grote tegenvallers komen, want dan zitten we zo weer op de grens van gezond en niet gezond." Dit zegt wethou der mevrouw A. Blommers, die onder meer financien in haar portefeuille heeft, naar aanleiding van het verschijnen van de Voorjaarsnota. In plaats van de verwachte 15.000 gulden (op een begroting van 130 miljoen) raamt Soest een overschot van 340.000 gulden. „Nog niet bui tengewoon veel," vindt mevrouw Blommers. De vooruitzichten voor 2000 en volgende begrotingsjaren zijn niettemin beter dan aanvankelijk gedacht. Ben geraamd tekort van ruim een half miljoen in 2001 is ver anderd in een verwacht overschot van een kleine drie ton, terwijl het overschot in 2002 anderhalve ton is in plaats van een tekort van 6,5 ton. Oorspronkelijk werd pas in 2003 werd een kleine ombuiging verwacht die de gemeente drie ton zou hebben kunnen opleveren. Druppels in Soest Het is dus anders gelopen, „en zo zie je maar weer hoe snel iets verandert doordat het rijk zoveel invloed heeft op de geldmiddelen van de gemeen te," zegt wethouder Blommers. „Het rijk gaat ervan uit dat bij meevallers de gemeenten hiervan ook profijt hebben, net zoals de gemeenten ook delen in de tegenvallers. Die zijn er geweest en daardoor kregen we min der geld van het rijk. Nu is de situa tie anders. De meevallers stromen bij het rijk binnen. En als het regent in Den Haag, drupt het ook in Soest. We krijgen dus een deel van die mee vallers." In zo'n geval wordt al gauw gedacht aan een luxe probleem. Inderdaad is het volgens wethouder Blommers zo „dat we de zeer grote financiële pro blemen die we een aantal jaren gele den op ons af zagen komen, onder controle hebben. Maar het is over dreven om te zeggen dat het geld nu binnenstroomt en dat wij niet weten wat we ermee zouden moeten doen. Er worden wel grote bedragen ge noemd in de voorjaarsnota, maar daar zijn allerlei bestemmingen voor." De Voorjaarsnota verschijnt altijd in april en is een weergave van de stand van zaken. In oktober vorig jaar heeft de gemeenteraad de begroting vastge steld. Bij zo'n gelegenheid worden veel plannen gepresenteerd. „Daar beginnen we aan zodra de begroting is vastgesteld. In april bekijken we dan hoe alles zich ontwikkeld heeft; zjn we op schema, hebben we kun nen doen wat we beloofd hebben, maar ook: is de financiële situatie nog dezelfde als we in oktober gedacht hadden. Vorig jaar bij de begrotings behandeling zagen we al dat de erg ste pijn die de bezuinigingen van het rijk hadden veroorzaakt, verminderd zou worden." Dat merkt de burger. Vorig jaar heeft de gemeenteraad bij de begrotingbe handeling besloten, op basis van de nieuwe financiële cijfers, de voorge nomen extra belastingverhoging bo ven die van vorig jaar, niet door laten gaan. „We praten nu nog niet over de bestemming van de meevallers. Daar is de voorjaarsnota niet voor. Die is er alleen om te kijken waar we nu financieel staan. De bedoeling is dat de gemeenteraad op basis van die gegevens tegen het college zegt: wij willen bij de begroting ongeveer die en die kant op, zodat het college voor volgend jaar alvast plannen kan maken en voorbereidingen kan tref fen waardoor de raad beslissingen kan nemen bij de begrotingsbehande ling 2001-2004 in oktober 2000." Wethouder Blommers wijst er met nadruk op, „dat een aantal meeval lers eenmalig is. Dat geld krijg je maar een keer en daar kun je dus ook maar een keer iets mee doen. Daarom moetje goed nadenken over hoe het de komende jaren gebruikt moet worden. Het college geeft daar voor in de Voorjaarsnota voorzetten. Daarin staat overzichtelijk per hoofd stuk wat het college denkt dat raad zaam is. Wij hopen dat dit de raad in staat stelt in oktober concrete beslui ten te nemen." Hoewel de gemeente niet langer in de rode cijfers staat, wijst de wethouder er nogmaals met nadruk op dat er geen sprake is van een luxe pro bleem. „We moeten kritisch blijven kijken maar wat noodzakelijk is en ook hoe we de kwaliteit kunnen krij gen en behouden die nodig is in onze gemeente," aldus wethouder Blom mers. Bij het afsluiting van de jaarrekening 1999 (het kasboekje van de gemeen te) heeft Soest een bedrag van 5,7 miljoen over. Dit is voor een groot deel te danken aan een hogere uitke ring uit het Gemeentefonds, maar de gemeente zelf heeft ook een aantal meevallers gehad. Doordat het met de economie goed gaat, hoeven min der mensen een beroep te doen op de sociale dienst Deze hoeft dus minder uit te keren. Dat is direct merkbaar in de uitkomst van de rekening. Het geld dat is overgehouden, gaat naar de algemene reserve, het spaar potje van de gemeente. Omdat dit helemaal leeg was, heeft Soest daar enige tijd geleden al 6 miljoen in ge stort, afkomstig uit de opbrengst van de verkoop van gronden. Nu komt daar de 5,7 miljoen bij, zodat er in totaal 11,7 miljoen in zit. "Dat lijkt veel," zegt wethouder A. Blommers van financiën, "maar vergeleken bij andere gemeenten in de provincie Utrecht -en het provinciebestuur heeft ons daar ook op gewezen- zit Soest daarmee nog aan de lage kant. Om tegenvallers op te vangen, is het verstandig om ervoor te zorgen dat het spaarpotje wat groter is dan het bedrag van 3 miljoen dat wij aanhiel den." Burgemeester en wethouders hebben de gemeenteraad nu voorgesteld om in principe uit te gaan van een bedrag van 150 gulden per inwoner. Dit komt neer op een totaalbedrag van ongeveer 6,6 miljoen. "Gezien het feit dat er toch nog enkele onzeker heden in de begroting staan, is het verstandiger een reservepotje van 8 miljoen te hebben. Dat betekent dus dat de raad, uitgaande van de 11,7 miljoen die we nu over hebben straks bij de begroting een ruimte heeft van 3,7 miljoen om zelf met voorstellen te komen," aldus de wet houder. Daarbij wijst het college de raad er wel op dat er bepaalde zaken aan komen. Er moet bijvoorbeeld geld beschikbaar komen voor de infor matietechnologie, niet alleen in het belang van de gemeente zelf, maar vooral ook voor de burger die steeds meer gebruik gemaakt van de moge lijkheden om bijvoorbeeld via e-mail mét dé gemeente te communiceren. Deze ontwikkeling gaat snel. Wat drie jaar geleden nog uitzonderlijk was, gebeurt nu regelmatig. In de pas verschenen automatiseringsnota staat hoe de gemeente dit onderwerp, waarmee enkele miljoenen zijn ge moeid, in de komende jaren gestalte denkt te geven. Sportverenigingen pr leven ook al een hele tijd wensen bij de sportverenigingen, met name op het gebied van de clubgebouwen. Die zijn naar achteren geschoven toen het de gemeente niet echt voor de wind ging. Nu herinneren burge meester en wethouders de raad daar aan, zodat deze er rekening mee kan houden. De gemeente Soest bezit nog grond. "Niét zoveel als iedereen denkt en ook niet allemaal veel waard, zoals bosgrond. Maar er zijn nog bouw percelen, hoewel steeds minder, en dan is er de grond in dé Boerenstreek en de uitbreiding van bedrijventerrein De Grachten. Die grond is van ons allemaal. We hebben er de laatste ja ren naar gestreefd die te verkopen voor een reële prijs die ieder jaar wordt aangepast. De grondprijzen zijn inmiddels behoorlijk gestegen. In de Boerenstreek met honderden wo ningen verwachten we daardoor in 2004 een financieel voordeel van 12 miljoen. Dat geld is voor en van ons allemaal. Het is dan ook logisch het te gebrui ken om door het opknappen van de woonomgeving in Soest en Soester- berg de leefbaarheid te vergroten. De mensen moeten zich thuis voelen in hun wijk, er trots op zijn, deelnemen aan wijkactiviteiten." Door de verkoop van industriegrond (De Grachten) verwachten burge meester en wethouders in 2006 een voordeel van 16 miljoen, ervan uit gaande dat de grondmarkt niet op eens inklapt. Het zou volgens wet houder Blommers niet verstandig zijn pas in 2006 over het gebruik van dit geld te gaan denken. "Wij gaan ervan uit dat er door toenemend verkeer, mede als gevolg van bebouwing op het nieuwe bedrijventerrein, oplossin gen gezocht moeten worden voor wegen en kruispunten zoals de Os- sendamweg en de Biltseweg. Daar bij houden we in het achterhoofd dat ook de provincie gelden beschikbaar heeft om die oplossingen mee te fi nancieren. Daarom moeten we ons nu al beraden hoe en waar we dit geld straks nodig hebben," aldus wet houder Blommers. Elke maand verzorgt de beheerder Bos, Natuur en Landschap van de gemeente Soest, J. K. Tupker, een co lumn over dit onderwerp. Vandaag zijn vierde bijdrage in deze serie. Eind vorige maand is de startbij eenkomst gehouden voor een nieuw gemeentelijk Beleidsplan Bos en Natuur. Zo'n dertig be langstellenden hadden gereageerd op de uitnodiging van de gemeen te om vanaf het begin betrokken te zijn bij het nieuw te maken plan. Het huidige plan dateert van 1990. Voor elke boseigenaar die serieus omgaat met zijn bos en natuurterreinen is het van belang dat ongeveer elke tien jaar het be leid en de uitvoering geëvalueerd en waar nodig bijgesteld worden. Bij gemeente Soest is het beheer van de bos- en natuurterreinen al decennia lang een zaak waar de politiek serieus mee omgaat. Het eerste plan dateert al van 1950, waarna het elke tien jaar werd her zien. Voor de toen nog zeer jon ge bossen werd dan een werkplan opgesteld met daarin aangegeven welke beheersmaatregelen er ge nomen moesten worden. Ook was een visie geformuleerd welke func ties het bos moest vervullen. Het zal duidelijk zijn dat in de loop der jaren de functie van de bossen voor een groot deel veranderd is. In de jaren 50 en 60 was er van recreatie weinig sprake en werd de functie hoofdzakelijk door hout productie ingevuld. De meeste bosvakken werden toen aangelegd om op termijn hout te leveren voor allerlei doeleinden zoals de mijnbouw, boerengeriefhout, bo nenstaken, brandhout enz. In late re jaren werden voor veel van deze doeleinden alternatieven gevonden en kwam er de roep naar meer natuur en recreatiemogelijkheden. Voor het omvormen van de bos sen van hoofdzakelijk houtproduc- tiebos naar meer natuurlijke bos sen is een vrij lange weg nodig. Om de natuur een grotere kans te geven is het onder meer nodig om meer licht op de grond te laten komen zodat er spontane, natuur lijke verjonging kan ontstaan.Dit betekent dat er van tijd tot tijd ge dund moet worden in de bosvak ken. Bij de terreinen van gemeente Soest was nog een grote beperking aanwezig. In de struiklaag van het bos stond namelijk erg veel Ame rikaanse vogelkers. Dit is een uitheemse soort die erg agressief groeit en zo de andere noodzake lijke inheemse soorten verdrijft. Zodoende is er de afgelopen jaren veel tijd en geld gaan zitten in de bestrijding van deze soort. Na al deze inspanning kunnen we nu echter zeggen dat 95 procent van de oppervlakte van de gemeente lijke terreinen prunusvrij is. In deze bosgebieden is de meer na tuurlijke struiklaag zich zeer goed aan het ontwikkelen. Er groeien J.K. Tupker. inmiddels enkele tientallen soorten inheemse kruiden en struiken waarvan met name de vogels en het wild sterk profiteren. Ook het aanzien van het bos voor de re creant is daardoor sterk veran derd. Afgaande op de geluiden op de startbijeenkomst wordt dit als zeer positief ervaren. Met de op merkingen van de belangstellenden op deze avond in het achterhoofd gaan wij als gemeente aan de gang om voor de bos- en natuurterrei nen van Soest een plan te ontwik kelen, zodanig dat de functies na tuur, recreatie en houtproductie zo duurzaam mogelijk worden gega randeerd. In de komende maanden is het ge meentehuis een aantal keren geslo ten. Dat is op vrijdag 21 april Goede Vrijdag) en op vrijdag 5 mei (Bevrij dingsdag). Dit betekent dat er op donderdag 4 mei geen avondopen stelling van de afdeling Publiekszaken is. Verder is het gemeentehuis geslo ten op, donderdag 1 juni (Hemel vaartsdag) en vrijdag 2 juni. Wethouder P. V. ten Hove pootte, nauwlettend in de gaten gehouden door eèn aantal deskundigen, de eerste aard appels in het kader van het door de gemeente ook financieel ondersteunde ecologisch teeltprogramma van de bio logische tuinbouwvereniging 't Nut. Met het poten van veertien Tesselaars, aardappels, in een proeftuin, heeft wet houder P. V. ten Hove begin deze maand het startsein gegeven voor een eco logisch teeltprogramma bij de biologische tuinbouwvereniging 't Nut aan de Jachthuislaan. Dit programma, waaraan uitgebreide voorlichting en een cur sus zijn verbonden, is bedoeld voor alle inwoners die in deze manier van tui nieren zijn geïnteresseerd. Zij kunnen dan ook gebruik maken van alle faci liteiten die aan het teeltprogramma verbonden zijn. Op donderdag 27 april, 's avonds om half acht, wordt de eerste voorlich tingsavond gehouden. Deze vindt (binnen) plaats in het Milieu Educa tief Centrum De Kwekerij aan de Op vrijdag 26 en zaterdag 27 mei vindt de actie Zomerschoon plaats. Aan meldingsformulieren en een aardig promotieboekje zijn verkrijgbaar bij de bibliotheek in Overhees, het gemeentehuis en de dependance in Soesterberg. Aanmelden bij voorkeur voor 20 april. Soest doet voor de derde keer mee met Zomerschoon, een actie waarbij bewoners, scholen en verenigingen samen aan de slag gaan om de woonomgeving een 'zomerschoon' aanzien te geven: schoon, heel en vei lig dus. De gemeente geeft de nodi ge ondersteuning door basisgereed schappen beschikbaar te stellen zoals bezems, zwerfvuilprikkers, hand schoenen en vuilniszakken. Ook zorgt ze voor het afvoeren van het verzamelde vuil. Vorig jaar deden de helft van de scholen en tien oewonersgroepen mee. Soest hoopt dat het succes van vorig jaar dit jaar wordt overtroffen, want meedoen aan Zomerschoon is niet alleen nuttig, het is vooral erg gezellig. Zo leert men op een aardi ge manier z'n buurtgenoten beter kennen. Zomerschoon kan uitgroeien tot het jaarlijkse hoogtepunt van de buurt. Roep dus buren, overburen, achterburen en over-over buren op om op zaterdag 27 mei de buurt op te knappen. Folders zijn verkrijgbaar bij de bibliotheek Overhees en het gemeentehuis. Molenstraat 157. De volgende avon- den zijn telkens buiten, op het volks tuinencomplex aan de Jachthuislaan. Iedere belangstellende is welkom. Zowel de gemeente als 't Nut hopen dat het project een uitstraling heeft naar de totale bevolking van Soest die op een of andere manier met tuinie ren bezig is. Het project teeltbegeleiding in Soest is uniek in de provincie, want Soest is de eerste gemeente in Utrecht waar het wordt uitgevoerd. Dit is te danken aan de snelheid van handelen van het gemeentebestuur, vertelde Joop Kiers van de Dienst Landbouwkundige Voorlichting (DLV) - Groen en Ruimte bij de officiële start. De DLV was al eerder met twaalf andere ge meenten in overleg over de invoering van een ecologisch teeltprogramma, maar daar verliepen de voorbereidin gen niet zo vlot als in Soest Hier had den de afdeling Groen en Milieu en het college van burgemeester en wet houders binnen twee weken na het verzoek van de vereniging besloten medewerking aan het project te ver lenen door een bedrag van bijna 6.000 gulden beschikbaar te stellen om uitvoering van het teeltprogram ma mogelijk te maken. Voorwaarde Jongeren in Soest wordt de mogelijkheid geboden een stem te krijgen in het jeugdbeleid van de gemeente. Door het instellen van jongerenpanels of buurt teams van jongeren kunnen zij structureel bij het gemeentelijk jeugdbeleid betrokken worden. Aan een jeugdgemeenteraad of een jeugdadviesraad is Soest naar de mening van burgemeester en wethouders op dit moment nog niet toe. Hiervoor is een breed draagvlak onder zowel de jongeren zelf als het bestuur nodig en dit ontbreekt nog. Bovendien vergt dit in deze aanloopfase te veel begeleiding en inzet van het gemeentelijk apparaat Het is echter niet uitgesloten dat in de toekomst een vorm van jeugdraad wel mogelijk is als er wederzijds voldoende vertrouwen is gegroeid. Dit staat in de adviesnota Jongeren- participatie, een uitwerking van het welzijnsplan en het collegeprogram ma. Het is bovendien een van de speerpunten van het actieprogramma Lokaal Preventief Jeugdbeleid. Daar in staat onder meer dat jongeren recht hebben op een eigen plaats in de samenleving. Ze kennen eigen wensen en behoeften en uiten zich over het algemeen meer dan vroeger het geval was. Het is bovendien van belang dat jongeren zich verantwoor delijk voelen voor de wereld om hen heen. De gemeente kan hierin een rol spelen door ervoor te zorgen dat de jeugd wordt betrokken bij de tot standkoming en uitvoering van beleid dat de leefwereld van jongeren bein- vloedt. In de startnotitie wordt vastgesteld dat jongerenparticipatie binnen de ge meente Soest mogelijk is; ze geeft daarvoor kaders aan. De doelgroep waarop men zich richt zijn jongeren van 12 tot 18 jaar. De gemeente kiest in eerste instantie voor kleinschalige vormen van jeugdparticipatie, zoals buurt- of themagericht. Bij het tot stand komen van het plan van aanpak krijgen jongeren zelf ook een rol, on der meer door een jongerenconferen- tie. De Stichting Balans is verant woordelijk voor de begeleiding van de jongerenparticipatie. Burgemeester en wethouders richten het beleid voortaan op alle jongeren in plaats van, zoals in het verleden, vooral op probleemjeugd. Zij willen nu iedere jongere betrekken bij niet alleen thema's die de jeugd zelf be langrijk vindt, maar ook bij jongeren- activiteiten en buurtbeheerprojecten. Ze denken verder aan jongerenpan els die discussiëren over door de jeugd zelf aangedragen onderwerpen. Om jongeren te stimuleren hieraan mee te doen, wil het gemeentebe stuur onder meer een jongerenconfe- rentie houden in het najaar. Snel reageren De groep tot 18 jaar krijgt de be schikking over een klein bedrag om zelf activiteiten op touw te zetten. Daarnaast is het gemeentebestuur vast van plan snel te reageren op ideeen en suggesties van jongeren om hen zodoende enthousiast te houden. is dat de voorlichting over het ecolo gisch teeltprogramma voor zowel moes- als siertuinen niet beperkt blijft tot de leden van 't Nut. Alle inwo ners moeten er gebruik van kunnen maken. 't Nut is een al ruim 25 jaar bestaan de club van enthousiaste volkstuin ders die op een natuurlijke manier gewassen telen, dus zonder gebruik te maken van bestrijdingsmiddelen en kunstmest. Deze wijze van telen vraagt veel kennis, "want de resulta ten kunnen tegenvallen bij zowel een te overdadig gebruik van natuurlijke mest als bij een te zuinig gebruik er van," zei Kiers. Hij zal in een aantal bijeenkomsten proberen de kneepjes van het ecologisch tuinieren en het opzetten van een eigen teeltprogram ma, afhankelijk van de soort die men teelt, op de tuinliefhebbers over te brengen. De gemeente, die zelf al tien jaar geen gifspuit meer hanteert in de plantsoenen, op de stoep en op straat, hoopt dat de boodschap over komt: dat het niet gebruiken van kunstmest en bestrijdingsmiddelen duurzaam goed is voor het milieu. Het programma past uitstekend in de milieuvoorlichting en het duurzaam heidsplan van gemeente. Omdat het teeltprogramma al begint bij de voorbewerking van de grond die in feite al een speciale vakkennis vraagt, is op het complex aan de Jachthuislaan een proeftuin aangewe- zen. Hier kan men regelmatig zelf de resultaten bekijken. Om de leeftijdscategorie die voor deelname aan jongerenparticipatie in aanmerking komt hiervoor te interes seren en jongeren te werven die zich ervoor willen inzetten, zal er actief voorlichting worden gegeven. Belang rijk is dat er een voorlichtingsplan komt in de taal van jongeren om hen bij de uitvoering van de plannen te betrekken. De gedachten gaan ook uit naar een eigen plaats voor de jon geren op de Internetsite van de ge meente en/of eigen pagina's in de ge- meentegids. Behalve de welzijnsstichting Balans, die in het geheel een belangrijke rol gaat spelen, rekent het gemeentebe stuur bij de uitvoering van het plan van aanpak ook op de medewerking van de Stichting De Vrije Teugel, scoutingorganisaties, sportverenigin gen, onderwijsinstellingen en kerken. Het is de bedoeling in het voorjaar een en ander verder uit te werken. Als alles volgens plan verloopt, kan het project in november van start gaan. Een archief leeft i verleden te laten h komst Die overti der geval detalku een beroep hebbe meentearchief va deren die een wei ken over Soest of e de gemeente moei ten die scripties e ken; ambtenaren archiefstukken nt sen die hun fam uitpluizen; onder lingen ook over t schiedenis willen t iemand die wil w eruit zag voordat gebouwd. Wie nooit in het heeft misschien noj oude papieren, p< ten, tekeningen, fo daartussen een we tenaar die helema; opgaat en verstoo een bezoeker mei een juist beeld was geval tegenwoordij meentearchivaris Fred de Kan, gem( Amersfoort, waar het Soester archie als in Soest, Corri chiefbeheerder, is interessante gegeve te laten function» schikbaar te stellei een hobby beoefi nodig hebben vot maken als het wan vandaag gebruik va gisteren. Zo spelei een vaak ver verle geüjks een belangt den of zelfs voor d Wie in Soest van chief gebruik wil m contact met Corri chiefbeheerder sin jaar naar Ede vertrc sink. Op de woensc vrijdag waarop zij den, is zij verantw» dagelijkse gang vai chief. Op maandag ze op het gemeente foort. Omdat Soest stand heeft in het ii het archief, mede d in 1999 drie maan< chiefbeheerder wa* van Beek de dond aan het wegwerke stand. Woensdag waarop het archief langstellenden toeg door deze beperkin zoekers aan het ar< genomen. Op microfiche Dat het archief vooi kelijk is wil niet zej iedereen op eigen 1 te papieren kan in: ken uit het archief worden, doet de BASISONDERWIJ 6 april - 31 mei 200 Speeltentoonstelling In de maanden ap en mei kunt u in en naast het M.E.C. De Kwekerij (Molen straat 157, Soest) al over deze bescherm centrum staat de Eg ling opgesteld en ei ling van de Stic Amstelveen. In de educatieve lan> nen jonge bezoeken lopen. De kinderer Prikkebol met het zo dinnetje. U kunt de tentoonst dinsdag-, woensdag- dagen, ook in de mei gen over het Egelprt op met Henriëtte S Johan Simon (60932 j

Soester Courant | 2000 | | pagina 34