l; mm I hter ima n Het gemeentearchief, wereld van vandaag dienen met gegevens van gisteren duurzaam de{VeterVj G3 Folder verkrijgbaar over kapvergunning, bouwen en buren Gemeente wil burger nog meer betrekken bij beleidsvorming fr ÜÊS» - PAGINA 2 ,r 1 WOENSDAG 19 APRIL 2000 OP 'T HOOGT PAGINA 3 10' r* &1 ekerij Nieuwe organisatie ophalen huisvuil Inzameling van afval rond Koninginnedag |\s0esa Gemeente voortaan op Kabelkrant van Radio Soest/NTV ';>Ai j 'igen, de eerste aard- \ramma van de bio- titing over het ecolo- ramma voor zowel len niet beperkt blijft i 't Nut. Alle inwo- gebruik van kunnen uim 25 jaar bestaan- housiaste volkstuin- natuurlijke manier dus zonder gebruik te trijdingsmiddelen en :ze wijze van telen nis, "want de resulta- ïnvallen bij zowel een bruik van natuurlijke i te zuinig gebruik er- Hij zal in een aantal proberen de kneepjes jsch tuinieren en het :n eigen teeltprogram- van de soort die men inliefhebbers over te die zelf al tien jaar meer hanteert in de op de stoep en op at de boodschap over- t niet gebruiken van bestrij dingsmiddelen :d is voor het milieu, a past uitstekend in de ting en het duurzaam- gemeente. iltprogramma al begint werking van de grond ïen speciale vakkennis het complex aan de 2en proeftuin aangewe- men regelmatig zelf de ijken. jdscategorie die voor jongerenparticipatie in Dmt hiervoor te interes sen te werven die zich inzetten, zal er actief orden gegeven. Belang- een voorlichtingsplan al van jongeren om hen ring van de plannen te »e gedachten gaan ook igen plaats voor de jon- Internetsite van de ge- eigen pagina's in de ge- relzijnsstichting Balans, ïeel een belangrijke rol ekent het gemeentebe- ïitvoering van het plan >ok op de medewerking ïting De Vrije Teugel, nisaties, sportverenigin- jsinstellingen en kerken. doeling in het voorjaar r verder uit te werken. £>ens plan verloopt, kan in november van start Een archief leeft in het heden om het verleden te laten herleven voor de toe komst. Die overtuiging hebben in ie der geval de talloze inwoners die ooit een beroep hebben gedaan op het ge meentearchief van Soest: schoolkin deren die een werkstuk moeten ma ken over Soest of een spreekbeurt over de gemeente moeten houden; studen ten die scripties en projecten uitwer ken; ambtenaren die voor hun werk archiefstukken nodig hebben; men sen die hun familiehistorie willen uitpluizen; onderwijzers die de leer lingen ook over de plaatselijke ge schiedenis willen vertellen, of zomaar iemand die wil weten hoe de buurt eruit zag voordat er huizen werden gebouwd. Wie nooit in het archief is geweest, heeft misschien nog het beeld van veel oude papieren, perkamenten, kaar ten, tekeningen, foto's en boeken met daartussen een wereldvreemde amb tenaar die helemaal in z'n onderzoek opgaat en verstoord opkijkt als zich een bezoeker meldt. Als dat ooit al een juist beeld was, klopt dat in ieder geval tegenwoordig niet meer. De ge meentearchivaris (voor Soest is dat Fred de Kan, gemeentearchivaris van Amersfoort, waar zich een deel van het Soester archief bevindtof, zo als in Soest, Corrie van Beek als ar chiefbeheerder, is er steeds op uit de interessante gegevens zoveel mogelijk te laten functioneren door ze be schikbaar te stellen voor mensen die een hobby beoefenen of gegevens nodig hebben voor hun werk. Zij maken als het ware in de wereld van vandaag gebruik van de gegevens van gisteren. Zo spelen documenten uit een vaak ver verleden nog bijna da gelijks een belangrijke rol in het he den of zelfs voor de toekomst. Wie in Soest van het gemeente-ar chief gebruik wil maken, komt dus in contact met Corrie van Beek, ar chiefbeheerder sinds de eind vorig jaar naar Ede vertrokken Mieke Lan- sink. Op de woensdag, donderdag en vrijdag waarop zij in Soest is te vin den, is zij verantwoordelijk voor de dagelijkse gang van zaken in het ar chief. Op maandag en dinsdag werkt ze op het gemeentearchief in Amers foort. Omdat Soest een grote achter stand heeft in het inventariseren van het archief, mede door het feit dat er in 1999 drie maanden lang geen ar chiefbeheerder was, besteedt Corrie van Beek de donderdag en vrijdag aan het wegwerken van de achter stand. Woensdag is de enige dag waarop het archief in Soest voor be langstellenden toegankelijk is. Mede door deze beperking is het aantal be zoekers aan het archief drastisch af genomen. Op microfiche Dat het archief voor iedereen toegan kelijk is wil niet zeggen dat dan ook iedereen op eigen houtje de gewens te papieren kan inzien. Als er stuk ken uit het archief gehaald moeten worden, doet de archiefbeheerder In het gemeentearchief worden onder meer foto's van de hele gemeente be waard, dus ook van Soesterberg, zoals deze van hotel Huis ten Halve. Later was hier onder meer de circusacademie van Toni Boltini gevestigd, gevolgd door de meubelzaak Meubidick die tot de grond toe afbrandde. Nu staan er woningen. chieven zoals van (sportverenigin gen. Verder kan men er bijvoorbeeld tijdschriften, kranten, kaarten, en boeken uit de bibliotheek raadplegen en foto's van Soest van toen en nu bekijken. Kosten Wanneer de bezoeker zelf onderzoek doet, is het gebruik van het gemeen tearchief gratis. Wie een fotokopie wil, betaalt hiervoor een gulden per stuk. Als de archiefbeheerder zelf onderzoek moet doen, kost dit fl. 21,50 per uur. Corrie van Beek biedt graag de helpende hand. Zij doet haar werk met plezier, al sinds zij na haar studie geschiedenis en vervol gens aan de Rijksarchiefschool in Den Haag haar eerste baan kreeg in het gemeentearchief van Apeldoorn. Na werkzaam te zijn geweest op archie ven in Amsterdam en Büthoven, werd zij archivaris in de Tweede Ka mer. Sinds enkele maanden in zij zo wel in Soest als in Amersfoort ar chiefbeheerder. Sinds deze maand zamelt in Soest, evenals in Zeist, een nieuw interge meentelijk bedrijf, het Reinigingsbe- drijf Midden-Nederland (RMN), het huisvuil in. Het RMN is een samen werkingsverband tussen de gemeen ten Soest en Zeist. De inwoners zul len er weinig van merken. Het huis vuil wordt op de bekende wijze en gebruikelijke tijdstippen opgehaald. Degenen die grof vuil willen aanbie den of klachten hebben over de vuil- inzameling, kunnen hiervoor voorlo pig het nummer (035) 60 39222 bel len. Zodra dit nummer wordt veran derd in de nummers 0800RMN2000 of 08007662000 zal de gemeente dit direct via alle beschikbare informatie kanalen bekendmaken. Dit gratis nummer is dus uitsluitend bestemd voor het inschakelen van de grofvuil- ophaaldienst. Voor het meldpunt woonomgeving is het nummer (035) 60 93666. Het afvalstoffenpark De Schans is op zaterdag 29 april, de dag waarop dit jaar Koninginnedag wordt ge vierd, gesloten. Daarnaast is dit jaar Bevrijdings dag, vrijdag 5 mei, een nationale feestdag. Dat wil zeggen dat op deze dag geen afval wordt ingezameld. Ook is het afvalstoffenpark De Schans dan gesloten. dat. Gegevens uit de burgerlijke stand en het bevolkingsregister staar op microfiche. Degenen die voor ge nealogisch onderzoek komen, kun nen de gegevens raadplegen met be hulp van het microfischeleesapparaat. Zij kunnen hiervoor ook terecht in het gemeentearchief in Amersfoort, waar de gegevens van Soest eveneens op microfiche beschikbaar zijn. Twee van de drie dagen in Soest is de archiefbeheerder bezig met het in ventariseren van het archief (met als oudste stuk een register uit 1596 is waarin een aantal gewoonterechten staat beschreven) van 1928 tot 1975. Bij de inventarisatie van bijna 400 meter archief bekijkt ze wat hier van vernietigd kan worden. Van het geen bewaard moet blijven, maakt ze een inventaris. Het is een klus die wel een paar jaar vergt. Verder is ze ver antwoordelijk voor het oude archief en voor het toegankelijk maken en houden van documentatie en de bi bliotheek. Af chieven ("het geheugen van de ge meente," zegt Corrie van Beek) wor den in de eerste plaats bewaard om dat ze een administratieve en juridi sche waarde hebben. Ze dienen het belang van de recht- en bewijszoe- kende burger. Er zijn in feite drie soorten archieven: het dynamisch ar chief waarmee gewerkt wordt omdat het zaken betreft die nog niet zijn af gedaan. Dan is er het statisch archief dat vooral van historisch belang is. Dat van Soest is naar de officiële be waarplaats in Amersfoort overge bracht. Ten slotte is er het semi-sta- tisch archief, dat niet meer van dage lijks administratief belang is maar dat nog niet naar de bewaarplaats is ge bracht. Dat gebeurt zodra de stukken daaruit vernietigd zijn die geen histo risch belang hebben. In het gemeentearchief kan men niet alleen terecht voor gegevens uit de burgerlijke stand en het bevolkingsre gister, maar ook uit particuliere ar- Kop: Raad werkt niet mee aan com plex gehandicapten. - Nee, dat moest er nog bij komen! Tip voor de leukste slagzin (zie el ders in deze Soester Courant): Als ik de nieuwe burgemeester van Soest was, koos ik Janssen als mijn logo. Kop: Schoon natuurvlees, wat is dat? - Laat ons raden: een Soester miss verkiezing? Oranje Vrijmarkt op de Eng. - Zou Maxima ook komen? S.O. Soest: Save Our Soles. Ü-Change. Waterskien in Soesterberg is zeker net zoiets als droogzwemmen in de Sahara. Nog meer dan tot nu toe al het geval is geweest wil het gemeentebestuur de burger betrekken bij gemeentelijke onderwerpen. Het wil dit onder meer bereiken door het instellen van een werkgroep Bestuurlijke Vernieuwing. Deze moet onderzoeken welke con crete maatregelen het gemeentebe stuur kan nemen om de burgers meer bij de beleidsvorming van de gemeente te betrekken. Een ander advies met hetzelfde doel dat burgemeester en wethouders voorstellen betreft het aan het woord laten bi de eigen media van belang hebbende 'buitenstaanders'. De ge meente wil op deze manier het twee richtingsverkeer met de doelgroepen bevorderen door deze actief bij het opstellen van beleid te betrekken (in teractief werken). Burgemeester en wethouders stellen dit voor op grond van de eerste no titie die uiteindelijk in oktober via een interactief proces tot een nieuwe communicatienota voor de gemeen te Soest moet leiden. In de notitie geeft de gemeentelijke afdeling com municatie aan hoe ze via zo'n nieuw proces communicatiebeleid gestalte wil geven. De gemeente wil op alle mogelijke beschikbare gebieden de dienstverle ning aan de burger verder verbeteren. Communicatie met de burger via in ternet is een van de speerpunten van het beleid. Dit medium wordt dan ook nadrukkelijk als discussieforum over gemeentelijk beleid gebruikt. Daarnaast wil de gemeente het be schikbaar stellen van informatie (zoekstructuur en downloaden) op de site verbeteren. Kabelkrant en teletekst Overigens bestaat er nog steeds be hoefte aan gemeentenieuws via tele tekst. Als proef worden nu de tele tekstpagina's niet langer achter de Service TV van Remu gevuld, maar achter de nieuwe zender TekstTV- Soest (kanaal 29). De gemeente wil op de kabelkrant ook de eigen actu ele berichten kwijt. Deze kunnen een extra stimulans zijn om ook de on derliggende tekstpagina's te bekijken. Andere punten die in de communi catienotitie aandacht krijgen gaan over het uitbouwen van het doorvoe ren van aanpassingen in de gemeen- tegids met ingang van 2001 (indeling met extra katernen en het toeganke lijk maken van de gids via internet), en de aanschaf van een nieuwe cala miteitenschakelaar. Ideeën Indien u ideeën hebt over de vergro ting van de betrokkenheid van de burgers bij het bestuur van de ge meente of anderszins voorstellen hebt tot verbetering van de relatie tussen bestuur en burgers, dan kunt u die onder andere via het discussie platform op internet (www.soest.nl) onder de aandacht brengen van de werkgroep bestuurlijke vernieuwing. Een brief sturen kan natuurlijk ook: Gemeente Soest, Werkgroep be stuurlijke vernieuwing, postbus 2000, 3760 CA Soest. Omdat bomen belangrijk zijn voor de leefomgeving, heeft het gemeente bestuur de bescherming van bomen door middel van de Algemene Plaat selijke Verordening (APV) en het bestemmingsplan vastgelegd in be leidsregels. Deze staan inde notitie 'Bomen over bomen.' Ze hebben niet alleen betrekking op bomen, maar ook op bouwen en buren. Bomen (wettelijk is vanaf drie meter sprake van een boom) zijn belangrijk voor de sfeer van de openbare ruim te. Ze bepalen het gezicht van de straat, van de wijk, soms zelfs van een hele gemeente. Bomen maken een buurt aantrekkelijk. Ze geven beschutting, leveren zuurstof, filteren stof, bieden nestgelegenheid aan vo gels, zorgen voor verkeersgeleiding enzovoorts. Kortom, bomen bepalen in belangrijke mate de kwaliteit van de woonomgeving. Bewoners zijn dan ook vaak sterk betrokken bij het wel en wee van de bomen in hun di recte woomomgeving. Omdat bomen zo belangrijk zijn voor het leefklimaat kent Soest sinds lang een kapverbod. Dit is opgenomen in de APV, het voornaamste beleidsin strument van de gemeente om bo men buiten de bosgebieden te be schermen. Sinds de gemeente ver plicht is kapvergunningen te publice ren en belanghebbenden voorafgaand aan de besluitvorming te horen, ko men er veel vaker dan voorheen reacties. Daarom heeft de gemeente in een afzonderlijk document beleids regels vastgesteld over het kapvergun- ningenbeleid. Met name ook met be trekking tot de bouwvergunning en de kapvergunning en de positie yan bomen bij bouwprojecten en civiel technische werken. ke kapvergunning worden aange vraagd. In Nederland bestaat een buren recht, vastgelegd in het Nieuw Bur gerlijk Wetboek (NBW). Het doel van het burenrecht is het handhaven en herstellen van de vrede tussen be woners van aangrenzende erven. Bur gemeester en wethouders van Soest wijken af van een bepaling in het NBW (waardoor buren verwijdering van een boom kunnen vorderen in dien deze binnen twee meter van de erfgrens staat, terwijl voor zo'n vor dering voor heggen en heesters een afstand van een halve meter geldt) om te voorkomen dat waardevolle bomen worden gekapt zonder dat daar voldoende redenen voor zijn. De afwijking door het college bete kent dat de besluitvorming over het kappen van bomen en heggen en heesters binnen twee, resp. een hal ve meter van de erfgrens berust bij het gemeentebestuur. Ondanks het feit dat een verwijderingsrecht be staat, is de eigenaar, als het om een boom gaat, verplicht een kapvergun ning aan te vragen bij de gemeente. Deze kan de gevraagde vergunning weigeren. Van belang is het te weten dat de ge meente Soest niet bemiddelt in ge schillen tussen buren bij problemen over bomen bij de erfgrens. Hiervoor dienen de betrokkenen (van een boom, struik of heg op de erfgrens zijn in principe beide partijen mede eigenaar) een juridisch deskundige of een onafhankelijk vertrouwensper soon te raadplegen. Soms is het ver standig een erkend boomverzorger in te schakelen voor een deskundig snoeiadvies. In Soest is een kapvergunning nodig voor bomen met een stamdiameter die meer is dan 15 centimeter, geme ten op 1.30 meter (borst)hoogte. Kleinere bomen mogen zonder ver gunning worden gekapt De gemeen te kan een kapvergunning verlenen, weigeren of er voorwaarden aan ver binden. Ze kan bijvoorbeeld een her plantplicht opleggen. Pas op het mo ment dat de aanvrager de vergunning heeft ontvangen, mag hij tot kappen overgaan! Bouwen Informatie over de regels over bo men, bouwen en buren in de ge meente Soest is te vinden in de folder 'Bomen over bomen', die verkrijg baar is bij de gemeente. Daarin wordt onder meer duidelijk gemaakt wanneer wel en wanneer geen afzon derlijke kapvergunning nodig is als men gaat bouwen binnen een afstand van twee meter van een plaats waar bomen staan. De aanvrager van een bouwvergunning moet daarbij tegelij kertijd aangeven welke bomen gekapt zouden moeten worden. Als de bouwvergunning wordt verleend, is dat tevens de kapvergunning. Soms worden in de bouwvergunning be schermende maatregelen of een her plantplicht opgelegd. Voor bomen die meer dan twee meter buiten het gebouw staan, moet een afzonderlij- Radio Soest verzorgt samen met NTV Baarn sinds maandag een nieuwe kabelkrant voor Soest. De gemeente maakt hiervan bij wijze van proef gebruik door dagelijks ze ven pagina's en meer dan twintig rubrieken teletekst te vullen. De nieuwe kabelkrant is te raadplegen via kanaal 29. Tot voor kort maakte de gemeente voor haar informatie gebruik van de zender Service TV van Remu. Ach ter deze zender kon men met gebruik van teletekst-apparatuur (afstandsbe diener) de berichten van de gemeen te oproepen. Door de overstap naar de nieuwe kabelkrant verwacht de gemeente meer inwoners te kunnen bereiken. De indeling van de gemeentelijke ka belkrant blijft ongewijzigd. Voor de inhoudsopgave moet men pagina nummer 150 intoetsen. Daarna kan men een keuze maken uit de verschil lende onderwerpen. Op pagina 151 kan men kennis nemen van het laat ste nieuws van de gemeente. Deze pagina wordt regelmatig ververst Op pagina 157 staan de vergaderingen met de agendapunten van de ge meenteraad en de raadscommissies. Als achtergrondgeluid voor de nieu we kabelkrant worden de uitzendin gen van Radio Soest gebruikt. maandelijks milieubericht van de Gemeente Soest BASlSONDERWIjS 6 april - 31 mei 2000 Speeltentoonstelling Egelpad In de maanden april naast het M.E.C. De Kwekerij (Molen straat 157, Soest) alles te weten komen over deze beschermde diersoort. In het centrum staat de Egel-speeltentoonstel- ling opgesteld en een foto-tentoonstel ling van de Stichting Egelopvang Amstelveen. In de educatieve landschappentuin kun nen jonge bezoekers ook een Egelpad lopen. De kinderen helpen de Egel Prikkebol met het zoeken van z'n vrien dinnetje. U kunt de tentoonstelling bezoeken op dinsdag-, woensdag- en donderdagmid dagen, ook in de mei-vakantie. Voor vra gen over het Egelproject, neem contact op met Henriëtte Steijn (6093454) of Johan Simon (6093202). NIEUW! VOLWASSENEN 27 april, 19.30-22.00 uur Voorlichtingsavond Natuur-en milieuvriendelijk tuinieren Waar: Milieu Educatief Centrum De Kwekerij, Molenstraat 157 in Soest De avond is bedoeld voor alle inwoners van Soest en Soesterberg, die een tuin hebben (moes- of siertuin). Joop Kiers, voorlichter van Dë Landbouwvoorlichting zal op deze avond aan de hand van dia s praktijkvoorbeelden laten zien. Kiers is een man uit de praktijk die zich al vanaf 1978 professioneel bezig houdt met milieuvriendelijk, tuinieren. Er is tijdens de 2 uur durende voorlichtingsavond ruim gelegenheid tot het stellen van vra gen over problemen waar u in uw tuin tegenaan loopt. De voorlichtingsavond is de tweede in de reeks van zeven rondom het project De milieuvriendelijke demonstratietuin De Biologische Tuinbouwvereniging t Nut heeft van de gemeente Soest een één malige subsidie gekregen. Met deze subsidie wordt van april tot en met september het ecologi sche teeltplan van de demonstratietuin begeleid door Joop Kiers. De eigenaar van de demonstratietuin is Richard Voortman (lid van 't Nut). Over de ont wikkelingen en zijn ervaringen in de demonstratietuin wordt u op de hoogte gehouden (zie ook internetpagina: www.soest.nl /milieu en reiniging milieu voorlichting). De gemeente wil graag a.h.v. concrete tips en voorlichting zoveel mogelijk men sen enthousiasmeren om natuurlijk te gaan tuinieren. Een beter milieu begint bij onszelf. In de tuincentra is tegen elke plaag of ongewenste soort wel een chemisch Nr 3, april 2000 Dit is een uitgave van de Gemeente Soest afdeling Groen Milieu Postbus 2000, 3760 CA Soest Tel.: (035) 6093202 of 6093512 middel te verkrijgen. Deze che mische middelen verstoren het natuurlijke evenwicht in de tuin en bestrijden symptomen, die vaak met milieuvriendelijke maatregelen ook te verhelpen zijn. Die maatregelen betalen zich dubbel en dwars terug. Meer bodemleven, gezondere bodem, intense beleving en meer betrokkenheid bij de eigen tuin. Als er een chemisch middel tegen een plaag wordt gebruikt, slaat deze plaag later vaak dubbel zo hard terug. Het mid del doodt namelijk niet alleen de plaag, maar ook de organismen die van nature tegen de plaag werken. Het evenwicht tussen dieren, insecten, waterhuishou ding, bodem, schimmels e.a. is belang rijk en maakt uw tuin juist sterker tegen ongewenste soorten en plagen. Tuinbezitters nieuwsgierig geworden? Kom 27 april naar de voorlichtings avond in het Milieucentrum De Kwekerij aan de Molenstraat 157 in Soest. DE DUURZAAMHEIDSSPIEGEL EN VERDER? Zoals u hebt kunnen lezen hebben acht loka le groepen de gemeente op haar duurzaam- heidsbeïeid getoetst. De volgende groepen hebben meegedaan: Vereniging Soester- bergs Belang, Milieudefensie Soest, MKB Soest/Winkeliersvereniging Van Weede- straat, IVN, afdeling Eemland, Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, Fietsersbond Soest, Kinderparadijs "De Vrije Teugel" en de Derde Wereldgroep. Het slotdebat, waar in de scores worden vastgesteld, is van avond. Ook na het debat willen we graag samen met u verder werken aan een duurzaam en leefbaar Soest. Het eerste onderwerp dat in het tweede halfjaar van 2000 bij de kop Naam Postcode Tel.nummer wordt gepakt, is mobiliteit. In 2000 start de gemeente met de campagne 'Mateloos Mobiel'. Het doel is om de bekendheid van en het gebruik van alternatieven van de auto binnen de gemeente te vergroten. Als belangrijke alternatieven zullen het open baar vervoer en de fiets onder de aandacht komen. Graag willen we mensen, wel of niet aangesloten bij een groep of (buurt-)vereni- ging, uitnodigen om mee te praten en plan nen te maken om deze doelen te bereiken. Heeft u ideeën over of bent u geïnteresseerd in het mobiliteitsvraagstuk? Vul dan het onderstaande antwoordstrookje in en stuur het op. o^rr-. Opsturen naar Gemeente Soest, afdeling groen Milieu, t.a.v. Johan Simon, postbus 2000, 3760 CA, SoBSt Soest zet stappen naar duurzaamheid. Want een beter milieu begint bij jezelf.

Soester Courant | 2000 | | pagina 35