VïRCE^C Visser wil meer steun voor Vrije Teugel - SOEST 'Heisa om dode boom belachelijk' 7 ~ACWËÉLr net Capac Kerkebuurt verenigt zich Broek zakt af bij GGS over krediet inrichting kazerne SCW-huur 2,6 procent hoger parttime secretaresse Bestemmingswijziging van Zonnegloren niet geschorst PAGINA 2 WOENSDAG 19 APRIL 2000 SOESTER COURANT PAGINA 3 Voorstel: structureel twintig mille extra APE DERAFHANDELING Ludieke actie jongeren rond linde in Kerkebuurt Verkeerscontroles EET-VILLA Van Den Brink Oprichting van belangengroep Geld van kleinere boetes mogelijk in kas van gemeente Een onbezorgde Pasen? De Soester Duinen Kosten X-Change Dwangsom hangt 'illegale bouwer' boven het hoofd Voor service moet u bij ons zijn Akkoord corporatie en Huurdersbelangen VAN DER GOEN ADVOCATEN Hobby nr. 1 Knaus nr. 2 Fendtnr. 5 3 topmerken in 1 showroom Auto's vernield Groeistuipen III Dp voorraad hebben wij: 3 - gerookte zalm - zalmfilet - ja's - ossebuco - ossehaas - carpaccio - tournedos - T-bone steaks - ribeye - div. lamsspecialiteiten UREAU E MEDEWERKERS MET IN MODERNE TECH- .gte blijven van alle nieuwe snufjes an hoogwaardige technische appara- t ook leuk om te werken in de logis- in Bunschoten is plaats voor s zijn in het laden, lossen en order- technische apparatuur. Ook mensen rijn van een hef- of reachtruckdi- arte welkom bij MSAS! Er is plaats 3 op zoek zijn naar werk voor langere oed Nederlands, bel dan met Capac mer 06-51992599, dan zorgen wij el aan de slag kunt! de Randstad Groep specialist voor: sn Vleeswaren s bedrijf realiseert nkele uren per dag tot 10.30 uur niddags. ;ht ntact 3weg 42 -6018955 d aan het nieuwe industrieterrein deelt, produceert en verkoopt zelfkle- uit het leveren (eigen producten) van ifdekmateriaal, welke gebruikt wordt ucten over de gehele wereld. Binnen- 6001 gecertificeerd. 3 werkzaamheden een wij werken op kwaliteit en niet op Leeftijd is niet belangrijk. SEN RMATIE bent u de juiste persoon voor deze is telt. Wat men kan en hoe men het reft een fulltime functie (40 uur). ing en inzet. i Eurotape B.V., Zuidergracht 31, nevrouw Saskia van der Hoeven, Als het aan D66 ligt, krijgt de Vrije Teugel jaarlijks twintig mille meer tubsidie van de gemeente. Het Inderparadijs kan nu rekenen op 40.000 gulden per jaar, maar dat Is te weinig. De instelling kampt met een begrotingstekort van 50.000 gulden. Gistermiddag had directeur Leo van den Berg daarover een ge sprek met welzijnswethouder Pieter ten Hove. De uitkomst daarvan was bij het ter per se gaan van deze krant nog niet bekend, maar als het College morgen in de raadsvergadering geen voorstel doet, zal Wim Roest een motie indienen voor meer structurele financiële steun. Hij kan dan in elk geval rekenen op de steun van GL/PS. Roest vindt dat de Vrije Teugel al jaren lang ontzettend belangrijk werk verricht met de opvang van kinderen tot en met 12 jaar. Het is tijd om dat te belonen, vindt hij. Vorig jaar probeerde hij tever geefs 17.000 gulden extra los te peute ren, nu gloort er meer hoop. "De Vrije Teugel doet veel in de sfeer van opvang en dat is langzamerhand een hoofdfunc tie van de gemeente geworden. Vanuit het nieuw beleid en het takenpakket moet er nu iets mogelijk zijn. Ik wacht het even tot morgenavond af." Het tekort van de Vrije Teugel is niet zomaar tot stand gekomen, laat Van den Berg desgevraagd weten. "Het niveau van de meeste vergoedingen is sinds 1979 niet meer verhoogd, we hebben nooit prijscompensatie gekregen", aldus de directeur. Een voorbeeld: al twintig jaar lang maakt de gemeente jaarlijks tien mille over voor de dierenverzorging. De werkelijke kosten bedragen inmid dels het drievoudige. Daarnaast is een medewerkster voor twee dagen per week in dienst geno men. Ze verricht dan opvang van kin deren en begeleidt andere medewerkers van de Vrije Teugel. De gemeente be taalt de drie dagen dat ze natuureduca- tie geeft aan basisscholieren, maar de twee extra dagen komen voor rekening van het kinderparadijs. "En haar kun nen en willen we voor geen goud kwijt", zegt Van den Berg. Naast de 3,4 ton die Soest jaarlijks over maakt, brengt de Vrije Teugel zelf 250.000 gulden in het laatje. Het betreft inkomsten uit de activiteiten, zoals de schoolreisjes en de verjaardagspartijtjes. Volgens Van den Berg is het niet moge lijk deze inkomstenbron verder uit te putten. "We zitten aan het plafond voor wat betreft onze activiteiten. En we kunnen ook niet zomaar de tarieven voor de deelnemers extreem verhogen." Internetcafé De WD-fractie opperde afgelopen donderdag het idee een internetcafé te openen, waar jongeren onder toezicht van de Vrije Teugel toegang tot de di gitale snelweg kunnen krijgen. Het café zou kunnen worden gehuisvest in het gebouw van de gemeente, waarin tot voor kort wijkbeheer was gevestigd. Het staat op een stuk grond, rechts van de ingang van het kinderparadijs aan het Vedelaarpad. De grond is eigendom van de Vrije Teu gel, maar werd twaalf jaar geleden in bruikleen gegeven aan de gemeente die wel eigenaar is van het gebouw dat een boekwaarde heeft van 50.000 gulden. De Vrije Teugel zal dat waarschijnlijk kopen of huren. Van den Berg vindt het internetcafé een 'geinig idee', waaraan hij best wil mee werken, maar het lijkt hem verstandiger een andere locatie te zoeken. "Deze plek ligt daarvoor te 'afgelegen'. Boven dien loop je de kans dat de tieners en jongeren op ons terrein gaan zwerven met als gevolg dat de kinderen wegblij ven. Dat willen we niet." Voor het gebruik van het gebouw heeft Van den Berg al contact gehad met di recteur Piet Tromp van de Stichting Balans. Deze welzijnsstichting is bezig aan een project, waarbij langdurig werk zoekenden in Soest cursussen krijgen aangeboden. Van den Berg en Tromp hebben de mogelijkheden besproken om het vrijkomende gebouw aan het Vedelaarpad te benutten voor de ont vangst van deze doelgroep. De toevalswegen naar de oude linde waren afgezet met linten. 'Werk in uitvoering' stond er op borden te le zen. Met twee trekkers en een hout- :rsnipperaar waren ongeveer tien jongeren uitgerukt naar de Kerke buurt. Gehuld in oranje hesjes, ge tooid met hoofddeksels en gewa pend met motorzagen liet een aan tal van hen zich in een bak van een graafmachine omhoog brengen naar de uitgedunde kroon van de eeuwenoude boom. Buurtbewoners kwamen vrijdagavond rond half acht, gewaarschuwd door het lawaai en de bedrijvigheid voor hun deur, hun woningen uitgesneld, niets vermoedende voorbijgangers stapten uit hun auto of van hun fiets. Zou de veel besproken oudste inwoner' van Soest dan toch worden geveld? Ja, zo leek het, want het zag er allemaal echt uit. Tak ken werden naar beneden gegooid en vervolgens razendsnel door de brom mende machine in snippers op de klin- kers van de Kerkstraat gespuugd. De takken waren niet afkomstig van de lin de, maar waren door de jongeren mee genomen. Hun actie was een onschuldi ge en van ludieke aard. Een protest te gen de acties voor behoud van de boom. L "Belachelijk dat er zo'n heisa om een dode boom wordt gemaakt. Er zijn veel belangrijkere zaken op de wereld. Kap die boom toch gewoon", zei Paul Hil- horst van de jongeren die niet bepaald op hun mondje zijn gevallen en een groot gevoel voor humor aan de dag legde. Donderdagnacht hadden ze al een spandoek bij de boom opgehangen met de tekst 'Gelul zat, boom plat'. Die was de volgende morgen door een on bekende weggehaald. "Belachelijk, wij hebben de kabouters toch ook niet weg gehaald", aldus Hilhorst. Donderdag avond hadden hij en zijn kornuiten, bij eengekomen in de kantine van WZ'49, besloten tot actie over te gaan. Aanlei ding daarvoor vormde vooral de actie die zondag bij de boom werd gehouden door mensen die vinden dat de linde noet blijven staan. 4a ruim twintig minuten, op de Kerk straat en de Eemweg waren inmiddels files ontstaan, blies Hilhorst de actie af. [^Belachelijk dat de politie niet komt. "iet was de bedoeling dat zij ons tegen :ou houden, zodat het net echt zou lij- Iken. Dit leidt tot niets, laten we maar èen biertje gaan drinken." Donderdag vonden er over het hele dis trict verkeerscontroles plaats. In Soest werden in totaal veertien automobilisten bekeurd voor het niet dragen van de autogordel, door rood rijden en voor fout parkeren. Restaurant "a la carte Riant terras in het bos Lunch Diner Receptie Vergaderingen en arrangementen Bruiloften en Partijen High tea en brunch Ruime parkeergelegenheid Voor meer informatie: Stephan Ott en Sebastian Ott, Peter Spier uw gastheren Soesterbergsestraat 122 3768 EL Soest Telefoon 035 - 601 27 06 Telefax 035 - 601 97 18 Op het moment dat hij en zijn maten de straat schoonveegden arriveerden einde lijk twee surveillancewagens van de po litie. Het duurde even voordat twee vrouwelijke ordebewakers de humor er van inzagen, hun mannelijke collega kon er niet om lachen. Zijn gezicht betrok nog meer toen de auto waarin hij later wilde wegrijden, werd klemgezet door twee trekkers. Pas toen het geduld van de agent opraakte en hij uitstapte, werd de blokkade opgeheven. De namen van de actievoerders waren toen al in het boekje van de politie op geschreven. "Nee, niet om ze te verba liseren, maar puur voor het dagrap port", verklaarde een agente die niet op de hoogte was van de geschiedenis en de commotie rond de boom, maar er wel om kon lachen. "Zeg, waar bleven jullie nou eigenlijk", riep Hilhorst nog, terwijl de houtsnippers van straat wer den gehaald en de scheppen en bezems werden ingeladen. Op dat moment kon ook Harry Witte alweer lachen. De fractievoorzitter van Gemeentebelangen Groen Soest was, twee minuten na de politie, ter plekke aangekomen. Met een rood gezicht van Het leek net echt, maar de actie van jongeren was een onschuldige, van ludie ke aard. Foto: Aldo Allessie de inspanningen op zijn fiets, maar vooral van de opwinding. Hij was tele fonisch ingelicht door iemand en had aanvankelijk gedacht dat de linde wer kelijk zou worden gekapt. Voordat hij op zijn tweewieler was gesprongen, had hij wel vijf telefoontjes gepleegd om te checken of de gemeente inderdaad aan de gang was gegaan. Pas echt gerustge steld was hij, toen hij met eigen ogen registreerde dat het om een grap ging. Een grap die Witte, zelf een actievoer der pur sang, overigens wel kon waar deren. Deze week bepaalt de Raad van State of een beroepschrift van de Vereniging tot Behoud van Oude Bomen al dan niet terecht niet ontvankelijk is verklaard door de rechtbank. Als de Kroon het eens is met de rechter, mag de gemeente de linde kappen. Zo niet, dan buigt de Kroon zich eerst nog over het beroep van de vereniging en wordt de kap voor de zoveelste maal uitgesteld. Bewoners van de Kerkebuurt zijn van plan een belangenvereniging op te richten. Als vereniging staan ze juridisch gezien ster ker als ze in de toekomst even tueel naar de rechter stappen. En dat is niet uitgesloten, gezien de plannen voor een ontmoetings centrum bij de Oude Kerk en de verkeersproblematiek in de oud ste wijk van Soest. Het dienstencentrum van de Oude Kerk mag dan grotendeels onder gronds zijn gepland, de buurtbewo ners hebben geen trek in het extra verkeer dat het zal aantrekken en zijn bang voor parkeeroverlast. Volgens de buurtbewoners worden de Kerkstraat, de Eemweg en de Peter van den Breemerweg nu al te veel belast door (onnodig) verkeer. W. Zwart vindt dat de gemeente daar eerst maar eens wat aan moet doen. Dat hoeft volgens hem niet met ingrijpende maatregelen, maar zou mogelijk moeten zijn met onder meer een aantal verkeersborden. Zwart pleit niet voor afsluiting van de wijk, maar vindt wel dat sluipver- keer zoveel mogelijk geweerd dient te worden. Onlangs werd de inderhaast opge richte Vereniging tot Behoud van Oude Bomen niet ontvankelijk ver klaard in haar beroep tegen de kap- vergunning van de oude linde, omdat ze geen statuten kon overleggen. De vereniging ving om dezelfde reden bot bij de rechtbank. De Raad van State doet deze week uitspraak daar over. De bewoners van de Kerkebuurt wil len voorkomen dat hen hetzelfde overkomt, mochten ze te zijner tijd in verweer komen tegen de uitvoering van plannen. Bovendien willen ze via de vereniging als één naar buiten tre den in overleg met het gemeentebe stuur. AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk! Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 60136 82 Misschien mag de gemeente Soest in de toekomst toch zelf het geld van bepaalde bekeuringen innen. Het kabinet is van plan een voorstel te lanceren, waardoor 'kleinere' boe tes in de gemeentekas zouden vloeien. Politiebonden vrezen dat de politie daardoor ook gemeentelijke taken moet uitvoeren, maar dat vindt het Soester gemeentebestuur niet zo erg. Eigenlijk gebeurt dat nu al. De gemeente betaalt jaarlijks bijna een half miljoen gulden voor de inzet van zeven politiesurveil lanten van wie het korps verwacht dat ze - net als alle andere agenten - per persoon jaarlijks zo'n 160 bonnen uit schrijven. Het boetegeld komt nu alle maal in de staatskas terecht. Onlangs nog vroeg Soest via een motie van de toenmalige burgemeester Hans de Widt om compensatie, maar Den Haag reageerde negatief. Soest moest zijn verzoek maar bij de regiopolitie deponeren, het rijk draaide immers al op voor de kosten van de inzet van 3400 extra politiemensen, aldus het ministe rie. CDA-fractievoorzitter Henk Koning vroeg burgemeester Koos Janssen of de vlag nu uit kan. "Ja, maar het i§ een klein vlaggetje. Het duurt nog wel even voordat de grote vlag kan wapperen", aldus Janssen. Met het hele gezin genieten van een knapperig verse brunch met daarbij alle heerlijkheden waar de Pasen om bekend staat en natuurlijk eieren zoeken voor de jeugd. Beide dagen vanaf 12.00 uur voor een vriendelijke prijs van 37,50 p.p. Kinderen speciale tarieven. 's Avonds serveren wij een 4-gangen keuzemenu vanaf 39,50 in onze BRASSERIE en een 3-gangen gourmetbuffet voor 37,50 p.p. RESTAURANTS PARTY- EN VERGADERCENTRUM Soesterbergsestraat 188, 3768 MD Soest Telefoon 035 - 603 60 10 In het artikel over de officiële opening van tienercentrum X-Change, vorige week in deze krant, is een foutje geslo pen. Gemeld wordt dat de opvang van tieners in het centrum aan de Molen straat 7,50 gulden per uur zou bedra gen. In werkelijkheid is het 7,50 gulden per middag. F.J. Ros is volgens de gemeente zijn boekje te buiten gegaan bij de bouw van een pand aan de Burgemeester Grothestraat. Op het perceel van de voormalige verfzaak MeiloPs Be hang mag hij een winkel met daar boven twee appartementen en eron der een parkeerkelder realiseren, maar op de tweede bouwlaag is hij verder gegaan dan de bouwvergun ning toestaat. Op de begane grond mag vanaf de bouwgrens vijftien meter diep worden gebouwd, op de tweede bouwlaag veel minder, maar Ros heeft op het achter ste deel wel een stalen constructie laten neerzetten. Dat werd geconstateerd tij dens een controle, waarna voor het be treffende gedeelte meteen mondeling een bouwstop werd afgekondigd. Ros werd op de vingers getikt en kreeg te horen, dat de gemeente niet van plan is alsnog vergunning te verlenen voor het illegale gedeelte. Het College stelt dat Ros op de hoogte was van het bestemmingsplan en bewust een risico heeft genomen door niet eerst informatie in te winnen op het gemeen tehuis. Vorige week stuurde de gemeen te hem een brief, waarin alles nog eens uiteen wordt gezet. Verwijdert Ros de stalen constructie niet binnen zes we ken, dan moet hij ineens een dwangsom van 10.000 gulden betalen. Mocht hij de constructie op de tweede bouwlaag dan nog laten staan, dan zal de gemeente deze op zijn kosten laten weghalen. Van Hans van Wuijckhuijse (GGS) was zijn broek ervan afgezakt, het CDA en D66 hebben er grote moei te mee, GL/PS vindt het te gek voor woorden en de PvdA gaat zich er in de fractie nog eens over beraden. Kortom, of er 30.000 gulden wordt uitgegeven voor onder meer gordij nen in de kantine van de brand weerkazerne is nog maar de vraag. De kazerne aan de Lange Brinkweg werd eind 1998 geopend en is dus nog gloednieuw. De gemeenteraad betaalde er 7 miljoen gulden voor. Tijdens de bouw werd duidelijk dat dit budget ei genlijk niet toereikend was, maar de raad was toen resoluut in zijn oordeel: er mocht geen cent extra worden uitge geven. Ook de inventaris moest worden be taald uit de 7 miljoen, maar dat bleek niet haalbaar. Het gevolg is dat er nog SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 kasten, meubilair en/of kaartmateriaal ontbreken in de bevelvoerders-, de ver gader- en de bestuurskamer. In de kan tine hangen nog geen gordijnen en het leslokaal kan niet worden verduisterd. Om de inventaris op de orde te brengen, is dertig mille nodig en dat is voortdu rend onderwerp van gesprek geweest tussen de korpsleiding en het College. Burgemeester en wethouders willen het benodigde geld nu uit de winst van 1999 (5,7 miljoen gulden) halen. Hoewel het om een relatief klein bedrag gaat, reageerden 'de meeste raadsfracties (met uitzondering van WD en GPV/ RPF/SGP) niet bepaald enthousiast. Zonder steekhoudende argumenten te geven ("Je kunt niet in een discussie blijven steken, dus moet je een besluit nemen, al is het met pijn in het hart") deed burgemeester Koos Janssen een beroep op de 'tegenstanders' die overi gens evenmin staan te springen van blijdschap over het noodzakelijke onder houd (89.400 gulden) aan de oude oe fentoren die van het gemeentebestuur moest blijven staan. Morgenavond neemt de gemeenteraad een besluit. Het zou niet de eerste keer zijn als de CDA-fractie dan 'met frisse tegenzin' instemt met een Collegevoor stel en wellicht komt ook de PvdA over de brug. Als één van beide fracties ak koord gaat, kan de bevelvoerder zijn spullen in een nieuwe kast opruimen, de vergaderruimte worden ingericht en hangen er straks gordijnen in de kanti ne. Gemeentehuis Voor het beschilderen van het witte ge meentehuis en de blauwe kubussen van kunstenares Marijke de Goey en wat regulier onderhoud zal de raad morgen wel een extra krediet beschikbaar stel len. Ook zal de raad 120.000 gulden uitgeven voor de vervanging van de kli maatregeling in het gemeentehuis en 55 mille voor onderhoud aan het houtwerk van de spits van de Petrus en Paulus- kerk. De huur van de SCW-woningen in Soest gaat per 1 juli a.s omhoog met 2,6 procent. Dat zijn de corporatie en de Vereniging Huurdersbelan gen (VHB) overeengekomen. De jaarlijkse tariefstijging is hier lager dan in andere gemeenten, waar SCW woningen bezit en waar de toename 2,765 tot 2,8 procent zal bedragen. Per gemeente heeft SCW voor alle wo ningen dezelfde verhoging doorgevoerd. In voorgaande jaren was dat niet het geval. Zowel SCW als VHB zijn tevre den over het resultaat van de besprekin gen. Die waren enigszins onder tijds druk komen te staan, omdat de discus sie in de Tweede Kamer over de huur verhogingen pas laat in het voorjaar werd afgerond. Na heftige discussie werd de maximaal toegestane verhoging voor dit jaar vastgesteld op 3,8 procent. SCW en VHB zijn het verder eens ge worden over de uitgangspunten voor het huurbeleid van de komende drie jaren. Beide partijen willen koersen op huur verhogingen die gerelateerd zijn aan de inflatie. De financiële continuïteit van SCW zal daarbij als randvoorwaarde gelden. Op initiatief van VHB werd verder be sloten dat het puntensysteem van SCW voor de vaststelling van de huurverho gingen niet langer zal worden gehan teerd. Voortaan wordt uitsluitend nog gewerkt met het landelijke woningwaar- destelstel (WWS). Bij het vaststellen van de vraaghuur voor vrijkomende wonin gen wordt vanaf 1 juli uitgegaan van 70 procent van de maximale huurprijsgrens voor die woning. Gevraagd: voor 32 of 36 uur op gezellig kantoor voor werken met dictafoon, aannemen van de telefoon en verrichten van administratieve werkzaamheden. Met gevoel voor humor en stressbestendig. Solliciaties t.a.v. mevrouw J. Bos Postbus 318, 3760 AH Soest Tel. 035 601 50 80 Fax 035 - 602 43 45 e-mail: vandergoen@wxs.nl De Raad van State zal de bestem mingswijziging van het voormalig Zonneglorenterrein niet schorsen. Volgens de Kroon is er geen spoed eisend belang, omdat de resterende verpleegsterswoningen pas worden gesloopt, zodra er voor de bewoners vervangende woonruimte is gevon den. De bewoners hadden bij de Raad van State beroep aangètekend tegen het be sluit van Gedeputeerde Staten (GS) van Utrecht. Tegelijkertijd vroegen ze het besluit met onmiddellijke ingang te schorsen. De Kroon zag geen aanleiding en keus uit 100 occasions en vouwwagens Bovag gekeurd 2' PAASDAG GEOPEND van 11.00 tot 16.00 uur. De Cannenburg Caravans B.V, De Steiger 13-16, Industrieterrein De Steiger 1351 AA AJmere-Haven Tel.: (036) 531 34 70 Fax: (036) 531 25 08 dat laatste verzoek in te willigen, maar heeft het besluit van GS wel in behan deling genomen om te kijken of dat rechtmatig tot stand is gekomen. GS gingen akkoord met het besluit van de gemeente Soest om de bestemming voor het oude ziekenhuisterrein te wij zigen. Soest heeft het 26 hectare meten de perceel aan de Soesterbergsestraat gekocht om het terug te geven aan de natuur. Met uitzondering van de be woonde blokken in het zogenoemde Berkenbos, achterin op het terrein, zijn alle gebouwen inmiddels gesloopt. De woningen blijven staan, zolang de bewo ners geen andere huisvesting hebben gevonden. Het gemeentebestuur heeft vorig jaar besloten dat de bewoners een voorkeursbehandeling krijgen bij de toe wijzing van een huurwoning binnen de gemeente. Als te zijner tijd de verpleegsterswonin gen ook zijn gesloopt, zoals de gemeen te wil, is het niet zo dat het terrein in zijn geheel als bos wordt ingericht. Aan de zijde van de Soesterbergsestraat mag projectontwikkelaar Amstelland een aantal villa's bouwen. Dat is onderdeel van de megadeal die Soest sloot met Amstelland en projectontwikkelaar Net jes die op het terrein van het voormalig Soester Natuurbad het hotel bouwde en daar nu bezig is met de realisatie van 96 luxe koopappartementen. Aan twee auto's die geparkeerd stonden aan de Jan de Rooystraat zijn vorige week vernielingen aangebracht. De ei genaren van de auto's zijn een vijftig jarige en een 69-jarige Soester. In een notendop geeft Wim de Kam in zijn hoofdstuk 1940/45 tot 1960 van het historische boekje 'Soest en Soester- berg -100 jaar - groeistappen en -stui pen' een helder tijdsbeeld van de jaren vlak na de Tweede Wereldoorlog. De tweede auteur Wim Peters (zie mijn column van vorige week) komt in zijn periode 1925 tot 1945 niet verder dan 1938. Paragraaf 2 van Wim de Kam's hoofd stukje begint met 1945 over de perike len rond de realisering van het oorlogs monument bij Braanihage. De voorzit ter van de Historische Vereniging is er op afgestudeerd. Opmerkelijk zijn de verhalen over talrijke Soester meisjes en vrouwen die achter de Canadezen aan liepen. Aandacht ook voor de rechtzittingen en veroordelingen van collaborateurs. In het kader van het project mondeling ar chief had ik laatst een interview met een oude Soester, die de NSB-burgemeester A.E. van Goor den Oosterlingh ("het was een aardige man") nog goed heeft gekend. Een andere veroordeelde was de heer Pas (van de La Paz-sigaren), kasteelheer van de Witte Burcht. Hij werd tot 15 jaar veroordeeld. Burgemeester Baron Bentinck voor spelde dat de woningnood in Soest toen nog twintig jaar zou duren. Dat was te kort ingeschat. In 1953 adopteerde Soest de toenmalige gemeente Ooster- land op Schouwen-Duiveland, dat door de watersnoodramp was getroffen. In 1954 installeerden de Amerikanen zich op Soesterberg. Vier jaar daarvoor was nog een discussie gaande over de militaire belangen van het vliegveld of de belangen van het natuurschoon. Pas onlangs heroverde burgemeester Jans sen op de fiets het Vliegdorp. En prompt verdwenen de Amerikanen vo rige week voorgoed. Leve professor Kosten! In 1942 haalde de directeur van Ge meentewerken in een brief aan burge meester Des Tombe fel uit naar de ge meenteraad over de herziening van het slechte uitbreidingsplan van de dertiger jaren: "...incompetente lieden hebben bij het ontwerpen de leiding gehad, de mening van wèl deskundige ambtena ren kon niet tot gelding komen..." De nieuwe stedebouwkundige was sinds 1942 de joodse ir. S.J. van Embden. Met afschuw oordeelde hij over de voor-oorlogse lintbebouwing van Soest, de bouw van de Stadhouders laan en de zinloos geprojecteerde on herstelbare bebouwingen langs de Tal- malaan, Klaarwaterweg, Molenstraat, Smitsweg, Beukenlaan en Nieuweweg, dat "een gebied doorbreekt dat als cul tuurgrond en als natuurschoon van hoge waarde is." Een sociaal-geografisch rapport stelde: "Als er een stedenbouwkundige moraal bestond, zou de gemeente schuldig zijn aan alle hoofdzonden." Een misser in de vijftiger jaren was de situering van het industrieterrein Soestdijk, dat door de veel voorkomende westenwind stank en rookoverlast bezorgde in de wijk 't Hart (in 1943 gebouwd), wat later leid de tot de actiegroep 'Soestdijk geen Stankwijk'. Het bestemmingsplan Soest-zuid (1958) vormt in de ruimtelijke ontwik keling van Soest ook een stuiptrekkend verloop met als pikant detail de even tuele aanleg van een vrije spoorweg kruising aan de Ossendamweg. De Kam schrijft: "Misschien is het ontbreken hiervan bijna 50 jaar later één van de grootste belemmeringen in de doorstro ming van het verkeer." Prachtig zijn de brieven in de Soester Courant over de wel of niet bebouwing van de Eng. Een anonieme 'opmerker' tegenover de kunstschilder Sebo Det- mers. God hebbe zijn ziel. Het was het begin van de strijd om de Eng, die 25 jaar heeft geduurd. Soest zou moeten uitgroeien tot een stad van 80.000 in woners. In 1958 kwam ik in Soest. Van uit de frontlinie heb ik dit gevecht op le ven en dood mogen bijwonen. (wordt vervolgd over veertien dagen). De Soester gemeenteraad anno 1958. Verhuur van professioneel gereed schap voor bedrijf en particulier. Reparatie en onderhoud van uw tuinmachines (motormaaiers) en elektrisch gereedschap. Open: maandag t/m vrijdag van 7.30-17.30 uur. Speciaal weekendtarief van vrijdag 16.00 uur tot de volgende maandag 9.00 uur. Deskundig advies en goed bereikbaar (Ind.terrein Nieuwegracht). VERHUUR-REPARATIES-KEURINGEN Nieuwegracht 1A 3763 LP Soest Postbus 462,3760 AL Soest Telefoon 035-601 55 66, Fax 035-602 68 94

Soester Courant | 2000 | | pagina 3