m NU 10% KASSAKORTING S op al uw op zaterdag 29 april van 7.00 - 10.00 uur. In najaar debat belastingdruk Van linde rest slechts nog stomp Geen nieuwe blusser toren Oude Kerk Snelheids^amera's morgen in gebruik EDSKES EB Provincie snijdt minder diep in buslijnen Soest tm. 13 Soesterberg 3 Actueel 5 Actueel OPEL O Jan Leijendekker (Arie Wandelaar) óverleden VOORDEELMARKT Zuidpromenade 6 - Soest VERKOOPPLANNEN? Dronken bestuurder Ademhalingsproblemen door rookmachine Autorijden niet verboden op autoloze zondag ÜW MAKELAAR IN DE REGIO! Miljoenenoverschot pas verdeeld bij begrotingsbehandeling Gemeente gaat na uitspraak Kroon onaangekondigd over tot actie Gemeente wil niet anderhalve ton extra uitgeven Controles afwisselend op vijf invalswegen van Soest A. van der Lee cmoÊN VanBreukelen Vast-goed 8c Assurantiën MSlir, Fatih-moskee houdt open dag. Honsbergen: Huiskamer van Soest. Inzet en concentratie helpen LTC Soestdijk. Dorp maakt zich klaar voor koninginnedag. flf NEFKENS SOEST Wie anders - VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF HENRI N£F,KEMS SOEST BV {Birkstraat 30 - 3768 HH Soest I Telefoon (035) 601 23 64 I Vorige week woensdagmorgen - de krant was al gedrukt - bereikte de redactie van deze krant het droeve bericht dat Jan Leijendekker op 71- jarige leeftijd was overleden. Hoewel niet onverwacht riep die mededeling een groot aantal herinneringen op aan deze volbloed journalist, die in zijn Soester jaren - na zijn actieve loopbaan bij de landelijke pers en omroep -veel voor de Soester Cou rant heeft betekend. Hen flink aantal jaren werkte hij - soms voor, meestal achter de schermen - mee aan de totstandkoming van de krant. De laatste jaren kende het lezerspubliek hem echter vooral van zijn columns onder titel "Rondje Soest", die hij schreef onder zijn "nom de plume" Arie Wandelaar en die vorig jaar - tot zijn genoegen - nog gebundeld werden. Over Leijendekkers betekenis en plaats in de Soester gemeenschap valt veel te zeggen. Ook daarin laat hij een lege plek achter. Onze plaats genoot Piet Ekel - een goede vriend van "Arie" - heeft dat uitstekend verwoord in het In Memoriam, dat de lezer elders in deze editie aantreft. Leijendekker voelde zich daarnaast ook een mens met een Opdracht, waarvan hij bij tijd en wijle in zijn journalistieke werk getuigenis afleg de. Het is dan ook zijn wens geweest de column "Aan Een Van Ons", die hij voor de krant van 7 april 1993 schreef, nog eenmaal onder de aan dacht van de lezers te brengen. De redactie voldoet, met groot respect, dan ook aan dit laatste verzoek. Jan Leijendekker is zaterdagmiddag, na de uitvaartplechtigheid in de Pet rus en Pauluskerk, in besloten kring "ter aarde besteld". Hijzelf twijfelde niet aan een hogere bestemming, zo als ook uit de column valt op te ma ken. Hij rust in vrede. Het ln Memoriam en "Aan Een Van Ons" staan afgedrukt op pagina 7. (Dit bedrag is inclusief gekocht en na aftrek van uit te keren statiegeld, uitgezonderd tabak) WOENSDAG 26 APRIL 2000 78e JAARGANG NO. 36 OESTE CÖURAi Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt® casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,00 - Buiten Soest f 34,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Op de Verlengde Kolonieweg hield de politie donderdagnacht tegen drieën een 24-jarige Soester aan die met alcohol op achter het stuur zat. De Soester kreeg een bekeuring van 400 gulden en een rijverbod van een uur. Zaterdagnacht vond op de Zandlaan een feestje plaats van een motorrijder club. In één van de tenten was een rook machine opgesteld. Een van de aanwe zigen, een 19-jarige inwoner van Amersfoort, kreeg daardoor ademha lingsproblemen en werd naar het zie kenhuis gebracht. Hoewel het gemeentebestuur het idee van een autoloze zondag toejuicht en verschillende raadsleden hun wagen zul len laten staan, wordt voor Soest op 24 september geen algemeen rijverbod af gekondigd. De gemeente is bereid deel name aan de autoloze zondag te stimu leren, maar laat de burgers verder vrij in hun keuze. Dat bleek donderdag, toen Groen- Links/Progressief Soest een motie in diende. Wat deze fractie betreft worden er 24 september geen automotoren ge start. Het voorstel haalde het niet in de gemeenteraad, tot geruststelling van onder anderen Chris van Vuuren (GPV/RPF/SGP). Zijn fractie vindt dat mensen die slecht ter been zijn toch de mogelijkheid moeten hebben de kerk te bezoeken. Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035 - 603 27 37 Lastenverlichting voor de Soester huishoudens is nu niet aan de orde, maar wethouder Neks Blommers wil daarentegen wel later in het jaar een debat opzetten over wat er mo gelijk is om de belastingdruk even tueel te verlagen. Pas bij de begro tingsbehandeling in oktober zal daarover meer duidelijkheid ont staan. GGS verwacht er niet veel van. De grootste oppositiepartij in Soest wil dat de tarieven nu worden verlaagd, omdat de gemeente in 1999 een overschot heeft van 5,8 miljoen gulden. Nadat een jaar eerder vanwege het toenmalige te kort met name de onroerend zaken be lasting (ozb) was verhoogd, moet het geld nu direct terugvloeien naar de bur gers, vindt GGS. Een raadsmeerderheid steunde donder dag evenwel het Collegevoorstel. Van het overschot wordt 3,5 miljoen uitge geven aan informatie- en communica tietechnologie en de (nieuwe) clubac commodaties van S.O. Soest, WZ'49 en AV Pijnenburg. Het restant van 2,3 miljoen wordt toegevoegd aan de alge mene reserve die daardoor oploopt tot acht miljoen. Dat bedrag wil Soest ach ter de hand houden om financiële te genvallers het hoofd te kunnen bieden. Wel gaat het College bekijken of er eventueel kan worden gesleuteld aan de ozb, het reinigingsrecht, het rioolrecht en eventueel andere tarieven. Blommers wil daarover in de herfst met de fracties van gedachten wisselen. Hans van Wuijckhuijse van GGS heeft er weinig vertrouwen in. Volgens hem is er tegen die tijd niets meer te verdelen, maar zijn pleidooi voor directe verlaging van de lasten kreeg onvoldoende bijval van de raad. Daarom probeerde Wim Roest (D66) een tussenweg te vinden. Hij stelde voor de inflatieverhoging van twee procent dit jaar niet door te berekenen aan de burgers. Dat zou de gemeente 280.000 gulden kosten, wat neerkomt op gemid deld vijftien gulden per woning (afhan kelijk van de getaxeerde waarde). De overige fracties vonden de motie van Roest sympathiek, maar gaven er de voorkeur aan het debat over de belas tingdruk af te wachten. Motie Een andere motie van Roest (37.000 gulden om fietsknelpunten te inventari seren) haalde het evenmin. Wethouder Pieter ten Hove verklaarde dat dit aan het eind van het jaar al ter sprake komt. Om dezelfde reden verdween de motie van Roest om twintig mille meer struc turele steun voor de Vrije Teugel. Ook wat dat punt betreft, komt Ten Hove bij de begrotingsbehandeling in oktober met een voorstel. Hetzelfde geldt de subsidie voor Radio Soest (46.800 gul den). Wil Stekelenburg wil dat die struc tureel wordt, wilde daarvoor een motie indienen, maar nam die meteen terug toen werd meegedeeld dat het College in het najaar met een voorstel komt. GroenLinks/Progressief Soest trok eveneens een aantal moties in. De eer ste (voor schoolzwemmen), omdat de gemeente al doet wat GL/PS wil. De tweede (200.000 gulden voor verbete ring fietspadennet), omdat de discussie daarover niet bij de Voorjaarsnota thuis hoort, zoals Ans Mann zelf al opmerk te. Van Wuijckhuijse van GGS trok sowie so (vrijwel) alle moties in twijfel. Hij vond het maar mets dat er allerlei plan netjes op tafel kwamen om geld uit te geven aan diverse doeleinden. Dat kan bij de Voorjaarsnota volgens hem alleen indien de zaken onvermijdelijk, onaf wendbaar of onuitstelbaar zijn en zijn inziens deden de voorstellen niet aan deze criteria die de gemeente heeft vast gesteld. Brandweerkazerne Wel werd alvast het begrootte overschot voor dit jaar (1,1 miljoen) grotendeels verdeeld. Van dat bedrag wil de ge meente acht ton besteden. Daarvan wordt 158.000 gulden uitgegeven aan de inventaris van de nieuwe brandweer kazerne en onderhoud aan de oude brandweertoren. Bijna twee weken ge leden hadden de meeste fracties hun ongenoegen hierover nog laten blijken, maar zoals verwacht ging een meerder heid donderdag alsnog akkoord. Verder wordt onder meer 75 mille besteed aan het onderhoud van het gemeentehuis, 55 mille aan reparatie van de spits van de Petrus en Pauluskerk, 46.800 gulden aan Radio Soest, 23 mille aan straatver lichting in de Kerkebuurt, dertig mille aan een project voor verslaafden en on geveer 36.400 euro (80 mille) aan de invoering van de euro. De provincie gaat minder diep snij den in de Soester buslijnen dan ze aanvankelijk van plan was. Lijn 72 (Soest-ZuidAmersfoort) blijft on aangetast en lijn 252 (die de verbin ding met Soesterberg vormt) blijft in ieder geval tot mei volgend jaar in tact. In lijn 73 en 74 zal wel worden gesneden, hebben Gedeputeerde Staten (GS) besloten. De bus van lijn 74 (Soest-Soesterberg- Amersfoort) blijft 's avonds en in het weekeinde in de remise. Met amper één passagier per rit is de lijn op deze uren veel te onrendabel. Lijn 73 zal niet meer njden in de wijken Soest-Zuid en Soest dijk. De nieuwe dienstregeling gaat in op 28 mei. Als het aan gedeputeerde Kok ligt, ver dwijnt in 2001 ook lijn 252 van het openbaar toneel, maar hij kondigde wel een herstructurering aan van alle lijnen in deze regio. Dat zal betekenen dat er voor de 252 alternatieve ritten komen. De protesten van de gemeente Soest tegen de aangekondigde maatregelen hebben derhalve deels succes gehad. In feite is alleen de 252 (voor een jaar) be houden gebleven. Volgens Kok was het nimmer de bedoeling om te gaan rom melen aan de dienstregeling van lijn 72. VAN ROUWENDAAL MAKELAARDIJ BURG. GROTHESTRAAT 13 3761 CJ SOEST NVM Het bedrag van ruim 38 duizend gulden voor de blusinstallatie in de kerktoren van de NH-kerk aan de Torenstraat, waarbij er van uit werd gegaan dat deze alleen gerestau reerd moest worden, blijkt bij nader onderzoek niet genoeg te zijn. De sprinklerinstallatie, moet namelijk helemaal vervangen worden. Daar voor is echter een bedrag 200 dui zend gulden nodig. De installatie is nodig om bij brand de schade zo veel mogelijk te beperken. In het ambtelijk advies werd het college van B. en W. drie mogelijkheden voor gelegd. Het bedrag zou teruggestort kunnen worden en de installatie blijft dan in zijn huidige toestand, buiten wer king dus. De 38.600 gulden zou ook gebruikt kunnen worden om werkzaam heden uit te voeren waardoor de scha de bij brand op andere manieren wordt beperkt. De laatste optie is het bedrag aan te vullen met 160 duizend gulden om een volledige sprinklerinstallatie aan te leggen. Volgens de brandweer voldoet de sprin kler niet aan de voorschriften en heeft ze geen doormelding naar de brand weer. De blusser zou wel gemaakt kun nen worden, maar zal dan niet optimaal functioneren. Om er zeker van te zijn dat de toren bij brand helemaal behou den blijft moet er toch een volledig nieuwe blusser komen. Is dat niet het geval dan acht de brandweer het te ge vaarlijk om de toren bij brand te betre den en van binnen uit te blussen. On danks het advies van de brandweer wordt er niets bij het al beschikbaar ge stelde bedrag gelegd. Het college gaat dus voor mogelijkheid twee. Er zullen wel werkzaamheden worden gevoerd om de schade bij eventuele brand te beperken. De toren van de Oude Kerk krijgt geen moderne blusapparatuur. Bang voor acties hulde de gemeen te zich in stilzwijgen. Zelfs de pers kreeg niets te horen, ook niet onder embargo. Maar enkele uren nadat de Raad van State het laatste beroep tegen de kap van de linde in de Kerkebuurt van tafel had geveegd, maakte de gemeente korte metten met de boom die naar schatting drie eeuwen lang in de historische buurt van Soest stond. Iedereen werd verrast door de snelle actie van de gemeente, die donderdag avond rond etenstijd begon. Niemand die zich in de boom had verschanst, toen de zagen in werking werden ge steld. Evenals zes dagen eerder, toen een groep jongeren bijwijze van ludieke acti^deed^lso^ze^é^oom^in^^p^ pen, kwamen buurtbewoners hun wo ning uit en moesten weggebruikers stop pen, omdat de kruising was afgezet. Ditmaal ging echt het 'mes' erin. Bijna een jaar geleden kwam de ge meente tot de conclusie dat de stabili teit van de linde onvoldoende was. De stille getuige van driehonderd jaar Soest zou kunnen bezwijken bij een storm, luidde de conclusie van een onderzoek van bomendeskundige. Het College be sloot te gaan kappen en verleende zich zelf een kapvergunning. Tijdens de gebruikelijke procedure wierp de Baarnaar J. Onrust zich op als de beschermheer van de linde. Hij richt te de Vereniging tot Behoud van Oude Bomen op en tekende overal bezwaar en beroep aan. Het gevolg was dat de kap maandenlang wérd uitgesteld. Van uitstel kwam evenwel geen uitstel. De Van de linde is niet meer overgebleven dan een stomp van een meter of twee. vereniging werd in haar beroep niet ont vankelijk verklaard, omdat ze nog niet officieel een rechtspersoon was. Van het gemeentelijk monument rest inmiddels niets meer dan een stomp van een meter of twee. De rest van de stam en de kruin werden donderdag zonder pardon af- en omgezaagd. Het is de be doeling dat er stekken worden genomen van de linde, zodat de oudste boom van Soest elders opnieuw wortel kan schie ten. De stam die er nu nog staat, zal la ter worden verwijderd. Op de kruising van de Kerkstraat en de Eemweg wil het College een Koningslinde van ongeveer twintig jaar plaatsen. Dat gebeurt ver moedelijk volgende winter. Met ingang f van 2000 Ook specialist in: MEUBELSTOFFERING Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035-6024294 Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Lagere snelheden en vooral minder ongelukken. Dat is het doel van de snelheidscamera's die morgen offi cieel in gebruik worden genomen. In S<£pst zullen ze, bij toerbeurt, worden ingezet op de vijf invalswe gen. Soest moet de camera delen met Baarn en Eemnes die een deel van de kosten voor hun rekening namen. Per jaar zal de 'echte' camera gemiddeld vijf maan den in Soest worden gebruikt, verdeeld over de vijf opstelplaatsen. Daarnaast wordt ook een nepcamera ingezet. Deze flitst weliswaar als het passerende voer tuig harder dan 50 rijdt, maar registreert de overtreding niet. De overtreder krijgt in dat geval geen bekeuring thuis, maar de politie hoopt dat de automobilist, vrachtwagenchauffeur of motorrijder zich de volgende keer wel aan de snel heid houdt. De opstelplaatsen in Soest zijn de Vre dehofstraat (tussen de Biltseweg en Colenso), de Stadhouderslaan (tussen de Noorderweg en de Korte Brinkweg), de Soesterbergsestraat (tussen de Den nenweg en de Heideweg), de Dal weg (tussen de Dalweg en de Varenstraat) en de Birkstraat (tussen de Bartolottil- aan en de Jacob van Lenneplaan). Op deze trajecten mag 50 kilometer per uur worden gereden, maar zijn regelmatig snelheden tot wel 100 kilometer per uur gemeten. In de periode 1996-'98 vonden in de gemeente Soest 2130 ongevallen plaats, veel daarvan gerelateerd aan te hoge snelheden. Doelstelling van de camera's is dat (meer) weggebruikers zich aan de maximum snelheid houden en dat het aantal ongelukken zal afnemen. De verkeerswethouders van Soest, Baarn en Eemnes geven morgen in hun gemeenten het startsein voor de inge bruikname van de camera's. In de ko mende maanden zullen de gemeten snelheden regelmatig aan de pers wor den bekendgemaakt. Over een jaar wor den de ongevallencijfers van de komen de twaalf maanden gepresenteerd.

Soester Courant | 2000 | | pagina 1