I OTTlAlK! ƒ219.00 Fakkeldraagsters 'uit de brand' CMETEIS ^ogterom 'Niet overweg, maar verkeerslichten vormen knelpunt in Soest-Zuid' 20% korting op alle truien en vesten Achtbaan in actie voor Foster Parents actueel! EN en IEKJES •ssr* 1,995.- laardij! In Memoriam Jan Leijendekker Concert Muziekkring Eemland VAKANTI E- PAGINA6 WOENSDAG 26 APRIL 2000 SOESTER COURANT PAGINA 7 i Soest •%£2£>*Êgga FEIKEN r.huisweb.nl Rondje Soest j AAN EEN VAN ONS eetkamerstoel Rail teak naturel ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN Financiële bijdrage voor organisatie straatspeeldag de beste, de tekberste "CSl Openstelling Koninginnedag (29 april) van 's morgens 7.00 - 10.00 uur Scouts gaan acties houden om geld in te zamelen voor clubhuis Bromfietser zonder certificaat Opbrengst vermoedelijk rond de 3000 BESTE VERMOGENSBEHEERDER van nederlandi 5) SOESTER ONDERLINGE 2) of opslagruimte, et 20 m2, gedeel- :ale opp. 350 m2. voorzien van een in is van binnen ge- svens voorzien van en een nieuwe gas s mogelijk. 10 of 06-51933399. A/ONINGRUIL. Gezocht: sengezinswoning in Soest tot luurprijs f. 900,-. Aangebo- jen: 4-kamer-eengezins- A/oning zolder met zonne- snergie en tuin op het zuiden n de wijk Nieuwland te Amersfoort, huurprijs f 839,- Tel. 033-4570357. vloerkonvektoren vloerverwarming boilers/geysers thermostaten en allé hulpmaterialen Alle bekende merken te zien en direkt uit voorraad leverbaar AANBIEDING GESLOTEN GASWANDKETEL .GW^SUtJ ARNHEMSEWEG 149 - AMERSFOORT TEL 033 -4611162 - FAX: 4655423 www.feiken-verwarming.nl kleurenbrochure die :hynwerpers zet biedt e ingrediënten voor >op! Bel voor een taxatie 035-6016251. M8i op maar liefst 326 >t perceel, een fraaie tuin en :e in het huis. Indeling: Be ikeuken (1996) met inbouw- er en aangrenzende toilet- ✓erdieping: grote living met i. 2e verdieping: 3 slaapka- egane grond en 1e verdie- aeglazing. [•TS1 oest-Zuid gelegen luis met royaal bijgebouw onnige achtertuin. Perceel- entree, hal, tollet, woonka- n en bijkeuken met lavet. 1 e en badkamer met ligbad, te wastafel en 2e toilet. 2e er en kamer met dakkapel. U BENT OOK VAN HARTE WELKOM 10.00 TOT 14.00 UUR door Arie Wandelaar I Rondje Soest" van 7 april 1993, ter ge dachtenis van Jan Leijendekker Arie V/andelaar), gestorven op 19 april 2000. Heer, U kent Arie als geen ander. Dat gelooft hij. Toch is bidden tot- en praten met U soms zo moeilijk. Dat zit niet in U, maar in Arie. Mag hij het eens proberen om per onge bruikelijke brief met U in gesprek te komen? Zo een vraag stellen kan Arie, vanuit zijn beste geloof, zelf beantwoorden. YVaar mensen zoals Arie, op welke ma nier dan ook, hun best doen U te zoe ken, U te vinden, bent U er immers. Vroeg, soms ook erg laat. Of ziet Arie dat verkeerd? Hoort hij tot de categorie gelovigen die aanspraak meent te kun nen maken op een op niets gebaseerde voorkeursbehandeling? Het lijkt er wel op. Geduid, door zijn geloof in, zijn hoop op, en zijn liefde voor U, schiet in alle opzichten te kort. U heeft, in Aries gedachten tenminste, hem daarop meerdere malen gewezen. Op die momenten was bij altijd in ge sprek, of net niet even aanwezig voor U. Zelf heeft Arie daar, omdat het hem zo af en toe uitkomt, wel een verklaring voor. Hij sluit zich aan bij de steeds gro ter wordende menigte die uitroept: Heer, U bent in deze tijd voor ons zo moeilijk bereikbaar. Zondag a.s. viert een aantal mensen onder ons Pasen. Een feest waarop wij gedenken dat U, louter en alleen voor ons, gestorven en verrezen bent. Hoe komt het toch, Heer, dat Arie rond deze Paastijd het gevoel krijgt dat U niet alleen verrezen zijt, maar ook van ons bent weggegaan? Komt U dat vreemd voor? Arie zal proberen het U uit te leggen. Wij mensen, Heer, hebben er in de loop der eeuwen hier pp uw aarde een zooi tje van gemaakt. Dat is niet Uw schuld, maar de onze. Wat is er van Uw schep ping, van Uw bedoelingen met ons over gebleven? Soms heeft 't er veel van weg dat U 2000 jaar later opnieuw door ons gekruisigd wordt, maar dat kan natuur lijk niet. Of misschien toch wel? Als wij, kerkelijken en niet kerkelijken, iets niet kunnen verklaren, toelichten of uitleggen, dan zoeken we de oorzaak daarvan nooit bij ons zelf. Soms be kruipt ons zelfs het gevoel dat U dege nen die U na uw dood op aarde heeft achtergelaten in de steek laat. Een veronderstelling die natuurlijk voor geen millimeter klopt, want daar mee gooit Arie zijn laatste restantje ge loof in U helemaal overboord, blijft er niets over waarop hij hopen mag. Arie komt tot deze veronderstelling, maar dat zal wel aan hem liggen, omdat hij binnen en buiten Uw kerk, bij christe nen en niet christenen, zo weinig Uw aanwezigheid ontdekt, terwijl hem is geleerd en voorgehouden dat U een Heer bent van hemel en aarde. Sterker nog, een grotere vriend van mensen, wie en wat ze ook zijn, bestaat er niet. Zou het kunnen zijn, Heer, dat wij U zoeken op plaatsen waar U niet bent, waar U zich niet laat vinden? Het ligt voor de hand dat waar de liefde voor de naaste ontbreekt, of ver te zoeken is, U wat ons betreft een snipperdag neemt. Of kan het zijn dat Arie en andere men sen zich bewust of onbewust niet door U willen laten vinden, omdat we met alles behalve met U druk zijn? Eerlijk gezegd, Heer, lijkt Arie dat in deze tijd de meest voor de hand liggen de verklaring. Het is echter wel een con clusie die aantoont hoe ver wij van U zijn verwijderd. Arie heeft van zijn ouders geleerd dat U, Heer, mensen nodig heeft om Uw liefde, zorg en barmhartigheid aan te reiken en uit te delen. Ziet Arie het ver keerd als hij constateert dat wij daarin hopeloos tekort schieten? Als het juist is, wil ons mensen van van daag, Arie voorop, dan te hulp komen. Hij wil en kan het natuurlijk niet heter weten dan U, maar volgens Arie zitten wij, ieder op onze eigen manier, daarop te wachten. Zonder U zijn wij immers ergens. Arie vraagt U daarom: Maak voor kerkelijken, christenen en niet-christe- nen met Pasen een nieuw begin. Leer ieder van ons dat Uw rijk kome, en niet het onze. Help ons 'ja' te zeggen tegen U. Ieder op zijn eigen manier. Uw ARIE WANDELAAR Dat een goede gezondheid meer ge luk dan wijsheid is, heeft Jan Leijen dekker aan den lijve ondervonden. In het vooruitzicht van de fatale afloop van zijn aardse bestaan heeft hij de moed opgebracht zijn familie en vrienden daarop tijdig voor te berei den. Het ging hem niet om het leven, maar om de moed, waarmee men het te lijf gaat, leek het wel. Tot het ein de hield hij zich groot en behield hij zijn menselijke waardigheid, gesterkt door zijn geloof, berustend in het onvermijdelijke en terugkijkend op een rijk en vol leven, waarin vrijwel alle media een rol hebben gespeeld. Jan bewoog zich al jaren beroepshal ve op het terrein van de radio, de te levisie en de pers. Hij praatte er graag over, al was zijn entree in het vak bij het ANP in Amsterdam be scheiden en het eerste honorarium bij de publieke omroep in Hilversum gering. Het plezier in zijn werk was eigenlijk niet in geld uit te drukken. Een opvatting, die in creatieve be roepen meer voorkomt. In deze am biance bouwde hij aan zijn veelkleu rige carrière en zijn persoonlijke le vensloop. In 1928 werd hij in Den Haag, zeg maar 's Gravenhage, geboren; groei de daar leergierig op aan de HBS en keek nieuwsgierig rond op de afde ling Ontwikkeling Ontspanning op het Ministerie van Oorlog, dat later eufemistisch "van Defensie" zou gaan heten. Hij verzorgde daar onder meer een verzoekplatenprogramma van en voor de Nederlandse militai ren, die in de Oost gelegerd waren in het kader van de politionele acties o.l.v. Generaal Spoor. Dat Jan Leijendekker bij de firma Rood in Leiden aanvankelijk als pla- tenplugger van lichte muziek optrad en later als pleitbezorger van het klassieke repertoire lag in de logica van zijn ontwikkeling op dit gebied en verried zijn brede belangstelling voor al wat klank en kleur geeft aan de samenleving. Daar kreeg hij de smaak te pakken van een hapje cul tuur-op-zijn-tijd en bouwde hij zijn kennis uit omtrent alles wat mensen zoal bezighoudt en boeit. Hij werd üd van de Katholieke Werk gemeenschap van de Partij van de Arbeid en vond als zodanig zijn draai bij de VARA in Hilversum, eerst bij de radio, later bij de televisie, begin nend als freelance-sportjournalist, eindigend als eindredacteur in vaste dienst van sport- en recreatiepro gramma's en consumentenrubrieken. In deze werkzame periode werkte hij samen met inmiddels legendarische radio- en tv-coryfeeën als Jan de Troye, Bob Spaak, Arie Kleywegt en Frits Bom, spraakmakers van het eerste uur. In 1960 ruilde hij de drukte van de stad voor 's landsmans rust in Soest, waar hij zich als een kameleon aan paste aan de gewijzigde omstandig heden en snel inburgerde. Gestuwd door zijn ervaringen en ambities om ook hier van zich te doen spreken, bemoeide hij zich met allerlei knel punten in de Soester gemeenschap. Hij volgde het spoor van illustere voorgangers als Mr. Jan, Bram Netel, K. Meyer, H. Oekman en Hannes van den Engh. Alleen insiders kennen de ware iden titeiten achter deze schuilnamen. Van Arie Wandelaar weet bijna iedere krantenlezer dat achter dit pseudo niem Jan Leijendekker schuilging... Geen wonder, als je ruim 15 jaar je ook persoonlijk in het openbare le ven bewoog, zoals hij deed. Hij timmerde graag aan de weg, maakte daarbij soms veel lawaai, maar schudde intussen menigeen wakker, die in slaap was gesukkeld! Hij wond zich op over het oneigen lijk gebruik van kerken en zalen, maakte zich sterk voor handzame oplossingen, nam zitting in diverse commissies en verwoordde zijn ide alen in woord geschrift. Zijn schrijf talent onderhield hij spelenderwijs in het eerste Soester Scrabblekam- pioenschap, het eerste Soester Dictee en het eerste script ten behoeve van Thomasvaer Pieternel. Jan deed dit allemaal in hoog tempo, want hij zag graag snelle resultaten en er was nog veel te doen. In sport- termen gesproken gedroeg hij zich meer als een sprinter dan als een lan- ge-afstandloper. Zo ontmoetten wij hem bij de orga nisatie van het Landjuweel in 1987, als jurylid van het Eénacter-festival in Baarn, het onderzoek naar de mogelijkheden van een theater in Soest en zagen wij hem druk in de weer voor kerk samenleving, de sport, de ouderenzorg, het zakencir- cuit en de krant. Kortom, Jan Leijen dekker was een onafhankelijke vrij buiter, dikwijls betrokken, bewogen en bevlogen - wars van schotjesgeest en groepsblindheid - een liefhebber van een goed glas en vaak nog nage nietend van het Rijke Roomse Leven onder het motto: Zolang je leeft, lééf. Bij dit alles stonden zijn vrouw en gezin al 40 jaar voorop. Zij vormden de hoeksteen voor zijn bestaan en de basis voor zijn samenleven met de Soester maatschappij; een plek waar hij steun, rust en tijd voor bezinning vond en waar hij nu met zijn ver scheiden en grote leegte achterlaat. Piet Ekel Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum De Stichting Kinderen Voorrang krijgt een éénmalige financiële bijdrage van 230 gulden voor de organisatie van de nationale straatspeeldag op 20 juni. Op deze dag worden door heel Nederland meer dan 2000 straten voor één dag af gesloten voor het verkeer zodat kinde ren veilig buiten kunnen spelen. Met deze actie wil de stichting ouders, scho len en buurtgroepen motiveren zich in te zetten voor de verkeersveiligheid. In Soest ligt de organisatie van de dag in handen van Stichting Balans. De straat speeldag zal gehouden worden in Smits- BANKETBAKKERIJ - 'TT*. Soesterbergsestraat 53/Soest T elèfoon 035-601*2050 In de Soester Courant van 19 april jl. stond weer eens een artikel over de problemen van het doorgaand verkeer en weer werd, zoals ettelijke keren in het verleden, de overweg als 'hoofdschuldige' aangewezen. Wij wonen op de Eikenlaan nu al bijna 43 jaar vlakbij de overweg en hebben alle ontwikkelingen van nabij meege maakt, dus vanaf de tijd dat de Vondel laan nog een fietspaadje was en het sta tion als halte bij de Parklaan was gesi tueerd. Tegenwoordig rijdt de NS voornamelijk met 4-wagensteIIen. Inkomende treinen uit Utrecht veroorzaken gemiddeld één minuut oponthoud, vertrekkende trei nen, naar Utrecht gemiddeld 1,5 minuut. Dus in totaal zijn de spoorbomen per uur circa 5 minuten gesloten! Een veel groter oponthoud dan de spoorbomen veroorzaken de stoplichten vlakbij de overweg, noodzakelijk geacht toen het busstation op de Eikenlaan werd aangelegd. Deze stoplichten staan voor het doorgaande verkeer tijdens de spits circa 23 a 25 minuten per uur op ovtvve Soesterbergsestraat 41a - Soest. Tel: 035 588 00 00 Tegenover de ABN-AMRO rood, o.a. omdat nu veel auto's vanaf de Birkstraat/Soesterbergsestraat de Ei kenlaan nemen om zo te profiteren van het voor de bussen aangelegde groene licht. Hierdoor wordt in de hand ge werkt dat de westgaande verkeers stroom op de Ossendamweg veelvuldig wordt onderbroken door roodlicht. Het echte obstakel in de doorstroming is de te kleine capaciteit van de met ver keerslichten geregelde kruising van de Ossendamweg met de Soesterberg sestraat, waar per uur de verkeerslich ten langer dan 30 minuten op rood staan met als gevolg dat de Ossendam- weg/Koningsweg vanaf de Nieuweweg tot de Vondellaan volstaat met oost- gaande auto's. Dat heeft niets met de spoorbomen te maken doch uitsluitend met de capaciteit van dit kruispunt dat de te grote verkeersstroom niet kan ver werken. Als er ergens een tunnel zou moeten komen is het daar en zolang er voor dat kruispunt nog geen oplossing is gevonden is het onzin om steeds over de overweg te praten, want het opont houd van die vijf minuten is niets ver geleken bij wat de stoplichten bij de kruispunten veroorzaken. Ons is steeds opgevallen, dat die keren dat de stoplichten bij de overweg door een mankement buiten werking waren, het verkeer een veel vlottere doorgang vond. Het zou daarom effectief zijn om een oplossing te vinden dat de verkeers lichten op dit kruispunt nabij de spoor lijn alleen werken als er een bus gebruik van wil maken. Inmiddels is het langzamerhand zover in de tijd dat de door de gemeenteraad enige jaren geleden vastgestelde studie voor een adequate verkeersafwikkeling in Soest van start kan gaan. Met die stu die is ook de WD akkoord gegaan en de WD zal dus op de uitkomst moe ten wachten. Het is niet, zoals de WD in haar artikel stelt, dat er een knelpunt overweg voortdurend vooruit is gescho ven, maar dat het knelpunt Soesterberg sestraat kruising voortdurend vooruit is geschoven. Het onlangs genomen besluit om de Foekenlaan spoorwegoverweg tijdens de spits te sluiten is een belachelijke maat regel, want het vergroot het spits door stromingsprobleem en zadelt andere bewoners op - ook die van de Bosstraat - met extra verkeer. Men spreekt onte recht van sluipverkeer wanneer iemand de kortste en meest logische route kiest en zet wijken tegen elkaar op. Wij zei den vroeger en zeggen ook nu nog: Wat gij niet wilt dat u geschiedt doe dat ook een ander niet. De politiek in Soest dient te accepteren dat Soest te groot is geworden, het we gennet te klein is om de enorme auto- groei van de laatste 40 jaar te verwerken over slechts één a twee wegen en dat het verkeer over meer wegen moet worden verdeeld. Dat zal het leefmilieu in Soest verbeteren en de onnodige extra kilo meters, die bewoners nu in toenemen de mate moeten afleggen, doen vermin deren. Wij hebben bewust gekozen voor een artikel in deze krant, omdat we hopen dat de raadsleden en ambtenaren daar meer aandacht aan zullen besteden dan aan een ingezonden brief of handteke ningen. A.P. van den Hoek Zondag 16 april speelde bet Anto- niokwartet het vijfde en laatste con cert van het seizoen '99-2000 voor de Stichting Muziekkring Eemland in de Proefkeïder te Soesterberg. Deze keer had het Antoniokwartet, jaarlijks te gast bij de stichting en be staande uit Jan Hulst, Wouter Heering, Gustav Kraut en Barbara Miller geko zen voor Beethovens kwartet opus 18 nr. 5 in A en van Brahms het kwartet opus 51 nr 1 in C. Helaas, kort voor het concert werd de altviolist ziek en moest er ijlings worden gezocht naar een ver vanger. Gelukkig bleek Marilyn Klerq (altvioliste bij het Radio Filharmonisch Orkest) bereid in te springen. Bewonderenswaardig trefzeker werden beide werken zowel technisch als muzi kaal vertolkt. De lichtheid van de jon ge Beethoven en de warme klank die Brahms nodig heeft werden prachtig gerealiseerd. Het talrijke publiek be loonde die prestatie met warm applaus en bleef nog lang gezellig napraten. Met belangstelling wordt uitgekeken naar de komende serie concerten, die zal starten op zondagmiddag 15 oktober 2000, en voor Gustav Krant natuurlijk snelle beterschap. J.W. Leden van Scoutinggroep De Fak keldraagsters proberen op de rom melmarkt op zaterdag 29 april het eerste geld te verdienen om 'uit de brand' te komen. De groep verza melt momenteel in hoog tempo goederen die geschikt zijn om op Koninginnedag voor een goede op brengst te zorgen. De leden hopen dat veel mensen goederen komen kopen om de groep hierdoor uit de brand te helpen. Op zondag 16 april brandde een deel van het clubhuis van Scoutinggroep de Fakkeldraagsters uit. Het clubhuis is zodanig beschadigd dat er momenteel geen activiteiten in gehouden kunnen worden. De leden van deze groep gaan zich de komende maanden inzetten om zo snel mogelijk weer over een eeschikte ruimte te kunnen beschikken. Daar is geld voor nodig. Met de verze keringsmaatschappij wordt binnenkort overlegd over de hoogte van de schade vergoeding. Hoe die onderhandelingen ook aflopen, er zal altijd geld nodig zijn om de klap te boven te komen. Het actiecomité van de groep kwam kort na de brand bijeen om besluiten te nemen over manieren om aan geld te komen. De rommelmarkt bleek de eer ste mogelijkheid te zijn. Verder beraadt het actiecomité zich nog op ander mo gelijkheden zoals de Oude Ambachten markt, de stuivertjesmarkt, een sponsor loop, een braderie en een flessenactie. Natuurlijk zal de groep de opbrengst van de traditionele oliebollenactie met oud en nieuw bestemmen voor herstel van de schade aan het clubhuis. Wie de groep wil steunen, kan zaterdag morgen 29 april vanaf 7.30 uur bruik bare goederen brengen naar de kraam van De Fakkeldraagsters op de Eng. De leden zijn herkenbaar aan hun scouting- kleding met de blauwe groepsdas met gele bies. Het is ook mogelijk de groep recht streeks financieel te steunen. Dat kan door het overmaken van een bedrag op bankrekeningnummer 359930808, t.n.v. Stichting Fakkeldraagsters, Soest, onder vermelding van 'brand'. De andere Soester scoutinggroepen rea geerden kort na de brand op hartver warmende wijze. Ze boden hulp aan in de vorm van het lenen van materiaal of het gebruikmaken van de ruimte in het eigen clubhuis. Op de Birkstraat werden zaterdagavond een 19-jarige inwoner van Amersfoort en een 18-jarige plaatsgenoot op de brommer aangehouden. De bestuurder reed zonder brommercertificaat en de jongen die achterop zat had geen helm op. Ook was de brommer opgevoerd. De brommer werd naar het bureau mee genomen voor onderzoek en beide jon gens krijgen een proces-verbaal. In de meivakantie hebben we nog nodig. Wil je ook wat bijverdienen? Bel 035 - ÓOI 41 52 7 ~x rï De leerlingen van de Achtbaan - aan de Van Hamelstraat - zijn vori ge week woensdag met z'n allen in actie gekomen voor een goed doel: de twee Foster Parents-kinderen Gladys (Guinee) en Tokpa (Colom bia), die de school steunt. De "onderbouw" deed mee aan een kabouterspeurtocht in de school zelf, de "bovenbouw" zocht het park naast de school op voor een speurneuzenspel. Met elk goed antwoord werden er pun ten verdiend. Ouders, familieleden, bu ren of andere sponsors geven daar geld voor, zoals de kinderen tevoren met hen hadden geregeld. Ze zullen inmiddels de portemonnee wel tevoorschijn heb ben moeten halen, want de Achtbaan- jeugd deed heel goed z'n best. Wat de opbrengst precies is staat nog niet vast. Dat zal volgende week moe ten blijken, als de vakantie er weer op zit. De school hoopt op een mooi be drag en als de voortekenen niet bedrie gen komt dat - op grond van de toege zegde sponsorbedragen - uit rond de drieduizend gulden, of misschien nog wel meer. Verder klimmen de Achtba- ners ook nog in de pen: ze schrijven zowel Tokpa (8) als Gladys (11) een brief, en nog wel in het Engels! BENUT UW LAATSTE KANS VOOR EEN MAXIMALE AFTREKPOST bij de BELASTINGVOORDEEL TOT 60% EEN UITSTEKEND RENDEMENT FLEXIBEL U belegt in de fondsen van de Holland Beleggingsgroep, door NYFER uitgeroepen tot de beste vermogensbeheerder van Nederland! Meer weten over de DIN Compact Koopsom? Bel ons voor een vrijblijvende afspraak. VOOR AE UW VERZEKERINGEN, FINANCIËLE DIENSTEN, HYPOTHEKEN EN PENSIOENEN Soesterbergsestraat 26, SOEST Tc!efoon:(035) 602 90 60 Soester Onderlinge Brandverzekering U.A., sinds 1885 internet: www.soesteronderlinge.nl c-muil: info@soesleronderlinge.nl

Soester Courant | 2000 | | pagina 6