I ~MÜ ip Een klinkerpaadje maken: stap-voor-stap Een dagje Groningen RADI ^■i ll Kleur doet meer dan u denkt Markante dranken Alle Soeste playbacksh f^ooi ft WOENSDAG 3 MEI 2000 SOESTER COURANT PAGINA 14 WOENSDAG 3 MEI JV2> ONDERZOEK TOONT AAN: - MEER WETEN? vy DAGJE GRONINGEN NIET COMPLEET ZONDER EEN BEZOEK AAN HOOGHOUDT Uut in Grunningen? Extra rondleidingen Huisconcerten Lente in de tuin Zelfs wie midden in de stad woont, merkt het. Het licht wordt intenser, het groen is weer frisser. Er zi|n fluitende vogels, vrolijke mensen, de eerste vlinders. Weg met de winterse depressies. Een heel nieuw groeiseizoen staat onhoudbaar voor de deur. Dat wordt genieten, in de tuin en op het balkon. Het is weer lente? DEZE PLANTEN MAG U NIET MISSEN Vaste plant van het jaar 2000 Als je zo'n titel krijgt, moet je wel erg mooi zijn. Sedum'Matrona' is een fan tastische vaste plant. Zet deze schitterende 'Hemelsleutel' dit voorjaar al in de tuin. Geniet van het opschieten van de sterke rode stengels en het bruinrood-groene blad. Komende zomer volgt er een stroom van kleine, magnifiek roze bloemen die pas eind september ophoudt. Maar dat is niet alles: er komen massa's vlinders op af. Zelfs de uitge bloeide schermen zijn uiterst decoratief. Laat ze gewoon zitten. Van deze plant heeft u echt twaalf maanden lang plezier. Rustgevend: een stukje heidetuin Heidetuinen vormen een rijk spel met vor men, kleuren, hoogten en bloeitijden. Er komt steeds meer belangstelling voor, want een stuk heidetuin werkt net zo rustgevend en onthaastend als een Japanse tuin. Behalve water en zwerfstenen past er een rijk scala van planten in. Zoals kardinaalsmuts (Euony- mus fortunei), dwergmispel (Cotoneaster), zuurbes (Berberis thunbergii 'Atropurpurea Nana), kleine Rododendron's en besdragen- de, bodembedekkende dwergstruiken als vossenbes (Vaccinium vitis-idaea) en berg thee (Caultheria) en allerlei conifeertjes. Maar ook veel heidesoorten natuurlijk. Een prachtige winter- of voorjaarsheide is Erica Dat een heerlijke sfeer in de tuin het allerbelangrijkst is. Dat aan bestrating vrijwel evenveel wordt besteed als aan planten. Dat de tuin steeds meer als echte leef- en relaxruimte wordt gebruikt. Kijk op internet bij Tuinweb.nl carnea 'Myretoun Ruby'. Deze heidesoort groeit op alle soorten tuingrond, zuur of niet zuur. Ze bloeit van februari tot in april. Diep- wijnrood en met donkergroen blad aan krui pende takjes. Hoger dan 20 cm komt zij niet. Een heidetuin is ieder seizoen anders, maar een genot voor het hele jaar. Al was het alleen al vanwege de geur! LEKKER WERKEN IN DE LENTETUIN Coniferen na het planten goed verzorgen Sommige soorten coniferen kunnen het beste in april worden geplant. Dat zijn o.a. slangenden (Araucaria), ceders (Cedrus), schijncipres (Chamaecyparis), Japanse cipres (Cryptomeria), parasolden (Sciadopitys) en scheerlingsden (Tsuga). Ze hebben zeker de eerste weken na het planten extra verzor ging nodig. Mét name regelmatig besproei en en watergeven is heel belangrijk. De wor tels moeten zich op de nieuwe plek nog ont wikkelen en werken in het begin nog niet optimaal, vandaar. Voorjaar: de tuin verwennen Planten halen hun voedsel uit de grond. Om de planten ook dit jaar goed te laten groeien, moet u de grond in uw tuin verbe- tèren met veel organische stof. Het tuincen trum heeft de zakken compost, koemest en tal van andere producten voor bodemverbe tering al voor u klaar staan. Het voorjaar is er dé tijd voor. HET GRAS GROEIT WEER Mos in het gazon Mos heeft een verstikkende werking op gras. Het geeft lelijke bruine plekken. De drie belangrijkste oorzaken zijn: te kort maaien; te weinig voeding in de grond; te weinig direct zonlicht. Met speciale gazon-herstelsets kunt u een normaal grasveld weer prima in orde krij gen. Volg het stappenplan en geniet van het snelle, egaal groene resultaat. Als schaduw het (blijvende) probleem is, kunt u ook dat oplossen met het speciaal ontwikkelde nieu we graszaad voor schaduwgazons. Welke maaier is geschikt? De handmaaiers voldoen voor gazons tot 100 m2, daarboven is een motormaaier een betere keus. U heeft dan de keuze uit messenkooimaaiers (met zo'n draaiende cilin der voorop) en cirkelmaaiers (met een rond draaiend mes eronder). Er zijn rijdende en zwevende (op een luchtkussen) typen. De laatste werken heel licht, maar zijn lastig' op hellingen. Elektrische maaiers werken vrij geruisloos, maar maai nooit over het snoer! Accu-maaiers kennen dat probleem niet. Voor gazons tot een oppervlakte van 500 m2 is dit een goede oplossing. Benzine-motormaaiers geven grote bewegingsvrijheid, maar maken wat meer herrie. Voor- grote gazons zijn zit- maaiers fantastisch. Vergeet ook het andere maaigereedschap niet: trimmers voor lastige plekken en kantenstekers. Tenslotte kunt u bij de motormaaiers uit twee maaisystemen kie zen: maaien en gras afvoeren (en dus ook meer mesten) of het gras tijdens het maaien fijn verpulveren en als meststof laten liggen. Vraag: Hoe kan ik het beste clematis planten? Clematissen houden van een 'koele voet' en een 'warm hoofd'. De meeste groeien liefst in de halfschaduw. Zet ze nooit in de drup en zorg voor schaduw op de grond, bijv. door vóór de wortels een lage heester te planten. Plant clematissen schuin en diep in (zeker 30 cm van de stengels onder grond), richting klimsteun. Alle soorten clematis klimmen met fijne bladstengels. Daarom moeten ze een dunne klimsteun krijgen. Gaas bijv. of netten, trellies of betonijzer. Heeft u ook een tuinvraag? Schrijf naar dit blad! Niet te kort maaien Fijn slergazon kunt u het beste op 3,5 cm hoogte maaien. Voor speelgazon (het meest gebruikt) is 4 cm het beste, tijdens droogte zelfs 6 cm. Wie te kort k maait, maait de groeikernen uit de grasplanten. Met als gevolg een slechtg roeiend en dun A gazon. Stel de maaihoogte dus kgoed af. Veel in ons gedrag wordt bepaald door invloeden waar we ons nauwelijks van bewust zijn. Kleur is een van die invloe den. We kunnen kleuren mooi of lelijk vinden, maar alle kleuren hebben een uitwerking op onze gezondheid en ons welbevinden. Iedere kleur heeft zijn eigen golflengte die via de ogen naar onze hersens gaat. Die reageren daarop met heel fijne verschillen in de afschei ding van hormonen. Binnen enkele seconden nadat We een kleur waarne men, reageren wij daar dus chemisch en psychologisch op. Groen geeft rust, rood activeert en geeft energie,, blauw wekt onze intuïtie, geel bevordert het denken enz. Omring u dus ook in de tuin met de kleuren die u nodig heeft... 1Graaf de vruchtbare bovengrond af op de plek waar u het pad wilt maken (aan elke kant 10 cm breder dan het pad wordt). Gebruik die goede grond ergens anders in de tuin. 2. Vul de geul (het cunet) met scherp rivierzand. Breng langs de kanten opsluitranden aan (betonnen banden of rijtjes, klinkers). Iets onder het niveau waarop de klinkers komen, dat is goed voor de regenwaterafvoer. DENK OOK AAN DE VIJVER 3. Nu de grond verdichten (met een tril- machine (te huur!) het zand laten inklinken). Daarna met een plank (met de opsluitranden als basis) het zandbed afvlakken of 'afreien'. Water trekt leven aan Het is verbazingwekkend hoeveel leven zelfs een klein stukje water in de tuin aantrekt. U krijgt veel meer vogels in de tuin, maar ook libellen en andere insecten, kikkers, salamanders en allerlei kleine zoog dieren die er komen drinken. Zelfs op het balkon is een mini-viiver mogelijk en ook daar zult u zich verwenderen over het rijke leven dat zo'n waterwereldje veroorzaakt. En dan hebben we het nog niet eens over de enorme variatie aan schitterende vijver- planten die er is. Welk water voor de vijver? Regenwater - liever niet, zeker niet als basisvulling. Het is vaak te zuur en bevat soms te veel zware metalen. Dat is giftig als het zich in een vijver ophoopt. U krijgt al regenwater genoeg in de vijver. Grondwater - kan, maar de kwaliteit verschilt sterk per streek. Soms s het te zuur of bevat erg veel ijzer. Grondwater is ook zuurstofarm. Leidingwater - het enige goede alternatief. Niet te hard en niet te zuur, met voldoen de zuurstof en zonder hinderlijke verontrei nigingen. Het vijverwater is na het vullen nog steriel. Het moet nog tot leven komen. Dat kan door er de juiste micro-organis men in uit te strooien. Die zijn in vloeibare of gedroogde vorm te koop en zorgen voor een perfect verloop van de natuurlijke stofwisselingsprocessen in de vijver. Zonder dat wordt het niets of duurt het veel te lang voor uw vijver goed functio neert. Watergentiaan, een juweel Een van de mooiste vijverplanten is een in Nederland inheemse (maar zeldzame) soort, de watergentiaan (Nymphoides peltata). Hij wortelt op de vijverbodem en heeft, net als waterlelies, min of meer rond en drijvend, blad. De bloemen (juni-juli) zijn heel apart, kleiner dan waterlelies, maar felgeel en op 10 cm hoge steeltjes boven water. De water- gentiaan groeit in water van 20 tot 100 cm diep en kan dus zelfs in een minivijver staan. Zet vijverplanten met drijvend blad (waterlelies bijv.) nooit in de drup van een fontein of waterval. Daar kunnen ze niet tegen. Door schade en schande... Moeten uw nieuwe terrastegels in cement worden gelegd? Denk er dan aan dat u de voegen tussen betonnen tegels nooit (al; bij plavuizen) mag inwassen. Zo'n inge- wassen betontegelterras krijgt u nooit meer schoon. Daar blijft altijd een nare cementsluier op achter. En dat is doodzonde van de schitteren de tegels (ook met natuursteen- en antieke effecten) die nu te koop zijn. U moet de tegels invoegen met vrij droge cement. Nu kunt u de klinkertjes tussen de ran den op het zand 'straten'. Altijd dicht tegen elkaar en versprongen ten opzichte van elkaar. Dat geeft het beste 'verband' (er zijn allerlei legpatronen mogelijk). Om gaten langs de randen te vüllen, de stenen doormidden slaan. Werk op de stenen voor u uitdus niet met uw knieën op het zand. Veeg vulzand over de bestrating en goed tussen de stenen. Het hele pad nogmaals aantrillen (met de trilmachi- ne). Laat het vulzand voorlopig liggen en veeg het zo nu en dan na, zodat alle open ruimten tussen de stenen goed worden gevuld. STRUIKEN OM VAN TE SMULLEN Smaak is het nieuwe element in de tuin. Voeg het toe, naast kleur en geur. Smaak is rijk, romantisch en maakt de tuin com pleet. Naast kruiden en planten met eetba re bloemen, zijn besdragende heesters eigenlijk onmisbaar in de totale tuincompo- sitie. Veel bijna vergeten heesters worden weer helemaal herontdekt als sierstruiken met een geweldig extra: smaak. Zeker hees- ters met eetbare bessen horen gewoon in de siertuin thuis en veel ervan kunnen gemakkelijk in potten op het balkon groei en. Daar snoep je de vruchten net zo lekker weg. Uut in Grunningen Steeds meer bezoekers uit alle delen van het land weten de weg naar Groningen te vinden. Terecht, want de stad van de Martinitoren en het 'Peerd van Ome Loeks' biedt een scala aan bezienswaardigheden en attrac ties. Groningen is een van de oudste steden van het noorden en dat is gelukkig op veel plaatsen nog terug te zien: te voet, op de fiets en zelfs per boot. Zo herbergt de stad een groot aantal gasthuizen, hofjes en grachten, net zoals Amsterdam en Leiden. Maar ook de exponenten van de moderne (industriële) tijd zijn hier ruimschoots vertegenwoordigd, waaronder gerenommeerde bedrijven als Suiker Unie, CSM, Theodorus Niemeyer, KPN en niet te vergeten distilleerderij Hooghoudt. Deze laatste is zelfs al meer dan een eeuw onlosmakelijk verbonden aan Groningen. Voor veel bezoekers is een uitstapje naar Groningen niet compleet zonder een bezoek aan het gezellige museumpje van Hooghoudt. Het beste van vroeger en nu De naam van distillateur Hooghoudt is al meer dan 100 jaar onlosmakelijk met Groningen verbonden. Het bedrijf werd in 1888 door Hero Jan Hooghoudt opgericht en is sindsdien in handen van de familie geweest. Geloof het of niet, maar het bedrijf is opgezet door een bakkersfamilie die ontdekte dat er meer brood in graan zat dan brood alleen. Hooghoudt start te destijds met de productie en ver koop van dranken. Morellen op Brandewijn, advocaat en likeuren waren de eerste dranken. In 1920 verhuisde Hooghoudt van de Kromme Elleboog naar de Ebbinge-straat. In deze periode werd voor het eerst gedistilleerd geprodu ceerd. Na een eeuw begon de locatie hier toch wat al te zeer te knellen en sinds 1988 is Hooghoudt daarom gevestigd aan de' uiterste rand van een industrieterrein aan de zuidzijde van de stad. Hooghoudt heeft zich de laatste jaren sterk geprofileerd op de Nederlandse markt met producten als de Jonge Dubbele Graanjenever en Kalmoes Beerenburg. Ook internatio naal is Hooghoudt actief met o.a. het product Royalty Vodka. Het meest recente voorbeeld is de introductie van een Volkoren Jenever. Kwaliteit en inno vatie staan hoog in het vaandel bij Hooghoudt. Momenteel staat de vierde generatie 'jeneverstokers' aan het roer. Hoogholtje Voor de deur bij Hooghoudt wordt direct duidelijk waar de bekende Groningse distilleerderij haar naam aan dankt. Meteen in het zicht De ontvangstzaal is ingericht als 19e eeuws gelaglokaalinclusief een echt drankorgel Foto:J. Buwalda prijkt een zogenaamd 'Hoogholtje'. Dit is een bruggetje dat voorheen de Groninger singels sierde en waaraan de familienaam is ontleend. Da's alvast een mysterie minder. Echter, niet alle geheimen worden verklapt, zo blijkt later. Kruiden en bessen Bij binnenkomst door de prachtige oude voordeur, met aan weerskanten glaspanelen van de vroegere panden, komt de heerlijke geur van kruiden en bessen de bezoekers tegemoet. Niet verwonderlijk, want hieraan ontlenen de producten van Hooghoudt deels hun markante smaak en 6ekendheid. Boven gekomen in de hal pronkt een kast met allemaal oude flessen de bezoekers tegemoet. Conische kelder- flessen, oude flessen die gevonden zijn bij de opgravingen voor de bouw van de metro in-Amsterdam maar ook gele genheids- en jubileumflessen en krui ken. In de kast hier tegenover worden de huidige producten van Hooghoudt tentoongesteld. Een groter contrast is bijna niet denkbaar. De eiken vaten waarin de korenwijn rijpt. Foto: J. Buwalda. Wilt u een keer een dagje naar Groningen en een bezoek brengen aan distilleerderij Hoog houdt? Hooghoudt biedt deze mogelijkheid voor groepen vanaf 30 personen, op iedere werkdag, op afspraak. De kosten voor een excursie bedragen ƒ6,50 per persoon (incl. BTW). U krijgt hiervoor koffie met Groninger koek, een leerzame en interessante rondleiding en tot slot een proeverij met borrelhapje. het genot van deze lekkernijen wordt een fiim getoond over het ontstaan van de firma Hooghoudt en haar producten. Zo treden onder andere moderne pro ducten als de bekende Jonge Dubbele Graanjenever (Uut Grunningen!), Kalmoes Beerenburg .en Kalmoes Boerenbitter Kruidenlikeur voor het voetlicht en verder de diverse fruitjene- vers en traditioneel bereide Korenwijn. Alhoewel de bezoeker veel te weten komt over de producten blijven de exac te hoeveelheden en ingrediënten natuurlijk het geheim van de familie! Gezellige borrel Tot zover de geschiedenis, terug naar de moderne tijd. Alhoewel... De rond leiding door het pand laat duidelijk het contrast zien tussen het ambachtelijke proces met de Keulse trekpotten en de eiken houten vaten waarin de korenwijn rijpt, en daarnaast de moderne roestvrij stalen tanks voor het gereed product. In uitgekiende samenstellingen trekken zoethout, bessen, citroenschil, kruiden en wat al niet meer in Keulse Potten van honderd tot duizend liter tot verschil lende sterk geurige extracten. In de sto kerij staan grote distilleerketels waar de destillaten worden gestookt. Vanzelf sprekend ontbreekt de proeverij aan het eind van rondleiding niet. Een waardig slot van de rondleiding waarbij men een selectie van de producten van Hooghoudt kan uitproberen, onder het genot van een hapje bij de borrel. Hooghoudt is hofleverancier. In de maanden februari tot en met mei 2000 zijn naast de nor- male openingstijden voor groe pen door de week (op afspraak tijdens werkdagen) extra rond leidingen. Het unieke hieraan is dat deze voor het eerst 's avonds (elke eerste donder dagavond van de maand; rond leiding om 19.00 uur) en in het weekend (laatste zaterdag van de maand; rondleidingen om 11.00 uur en 13.00 uur) gehou den worden. Ook geldt tijdens deze extra openingstijden de minimale inschrijving van 30 personen niet. Bel (050 - 542 00 00), fax (050 - 541 02 47) of e-mail (postkamer@ hoog houdt.nl) voor aanmelding. U kunt de toegangsprijs van 6,50 per persoon contant vol doen. Noteer de data alvast in uw agenda! Drankorgel De ontvangstzaal is ingericht als een negentiende-eeuws gelaglokaal, met een echt 'drankorgel'. Dan weten de bezoekers eindelijk ook waar die beken de uitdrukking vandaan komt! Gezichts bepalend voor de zaal is de bar van de "House of Lords". Deze bar is destijds overgenomen toen in Den Haag de Tweede Kamer ging uitbreiden. De zaal is verder versierd met schilderijen met de meest uitbundige gelagtaferelen en verder met een glasverzameling met huwelijkskaraffen, een Venetiaanse vleer muisbowl en zestiende-eeuws glas met blauwe oortjes. Eenmaal lekker gesetteld in de ont vangstzaal wacht de bezoekers geurige koffie met echte Groninger koek. Onder Een bezoek aan distilleerderij Hooghoudt kunt u natuurlijk vanzelfspre kend combineren met een dagje Groningen; het bruisende hart van Noord-Nederland. In de stad Groningen, maar ook in de Ommelanden, valt voor iedereen verrassend veel te beleven. De stad zelf verveelt geen moment door het historische stadshart en haar intieme stadshofjes. Daarnaast is er een groot aanbod in het uitgaansleven. In cultureel en toeristisch opzicht is Groningen de grootste stad van Noord-Nederland. Kom zelf eens de sfeer proeven! Hooghoudt jonge Dubbele Graan jenever. De traditionele Nederlandse borrel die vooral puur wordt gedronken. Dubbele Graanjenever is een distillaat van granen, jeneverbessen, kruiden en gestookte korenwijn. Het klassieke, zorg vuldig bewaarde, familierecept staat er borg voor dat de jonge Dubbele Graanjenever zijn karakteristieke, zachte smaak behoudt. Hooghoudt Volkoren jenever. De mees- terstoker van Hooghoudt ontwikkelde een geraffineerde melange, door de jonge Dubbele Graanjenever te combi neren met op eikenhout gerijpte koren wijn. Het resultaat mag er zijn: een nieuw product, blond van kleur, vol van smaak en fijn van geur. Een verrassende afwisseling voor de jeneverliefhebber! Kalmoes Beerenburg. In de Keulse pot ten staan kruidenmengsels op trek voor Kalmoes. Een melange van tientallen kruiden wordt gebruikt om de Kalmoes Beerenburg zijn eigen, zachte smaak te geven. Kalmoes Beerenburg is een tradi tionele Noord-Nederlandse drank, die vooral puur of in de mix met cola wordt gedronken. Kalmoes Boerenbitter Kruidenlikeur is een ambachtelijk product dat extra wordt aangezoet om die zachte smaak te krijgen die door een grote groep con sumenten zo wordt gewaardeerd. Boerenbitter wordt bij voorkeur puur en ijskoud gedronken, maar ook als likeur bij de koffie. Kijk voor meer informatie over deze producten op www.kal- moes.nl. Bezoek bijvoorbeeld eens het eigenzinnige Gro ninger Museum, direct gelegen tegenover het (historische) centraal sta tion. Deze schepping van de Italiaanse architect Alessandro Mendini heeft al veel stof doen opwaai en. De Hortus in Haren is ook een bezoekje waard; een rijke ontdekkingstocht door de wereld van plant en dier. Een rondvaart door de stad of een stadswande ling is ook mogelijk. Wilt u meer informatie over de stad Groningen en alle bezienswaardigheden, kijk dan op de internetsite www.vwgroningen.nl. Tijd om naar Groningen te vertrekken! Groeten uut Grunningen! Dubbele ÉBraats «nevei De naam Varilux staat voor top in brillenglazen. Met VariJu> direct scherp op alle afstander De nieuwste generatie Varilu> glazen geeft u een uniek bree ramisch zicht en een zeer snelli nlng. Varilux is voorzien van ee www.variJux.nl Wereld) ei d TIJDELIJK LUXE STC AL ZUIDPROMENA HARTJE-ZUID - De maandelijkse soos voor delijk gehandicapten word dagavond 15 mei afgeslo een playbackshow. Dè bijei wordt gehouden in de Scho De deelnemers zijn al weken repeteren, want er zal ook een waar kleren ki VAN WEEDEJ Dit programmaoverzicht v« Soest, in samenwerking Soester Courant, staat ond tie van Ab Faas en Jan Viss voor deze nieuwe rubriek m lijk ingeleverd worden op dagmorgen in de studio v« Soest, Raadhuisplein 1. Ingezonden brieven over ei op de programma's zijn o< lijk welkom. Het adres is: 3062, 3760 DB Soest; fa 6093860. Het is bij Radio Soest niet a maar mechanische (dode) r de klok slaat. Een voorbeeld de muziek, opgenomen door nici en uitgevoerd op een Soest, zijn de huisconcerten i van de Griendt. Eén keer in de maand orgar Soester componist en kooi zijn flat aan de Johannes Pos uitzicht over het Soesterveen renstreek, een huisconcer Griendt verzorgt al jaren we de lokale omroep de klassiel ma's "Divertimento" en "In Door zijn radiotechnische er de NOS in Hilversum, ged werkzame leven, monteert I gramma's zelf in de kelde Radio Soest. Hij schrijft ook dende teksten, die worden i door Berna Kousemaker. Twee jaar geleden werden van hem uitgevoerd door h riëtte Schuit (zang), Charlc (piano) en Henk Niessen tijdens een poëzieconcert v; in de raadzaal van het gem Jacques heeft gedichten op

Soester Courant | 2000 | | pagina 14