Koninklijke onderscheiding ar-ï Visser Manege Altena wil snel uitbreiden 39.50 RM/V fl. 10,- ging m/v V ACTUEEL Actie van Fakkeldraagsters levert ruim twee mille op Versierselen uitgereikt 40 jaar getrouwd? Witgoed specialis PAGINA 2 i/v WOENSDAG 3 MEI 2000 SOESTER COURANT PAGINA 3 veilige )uurtsuper. ry Janmaat, ;ven langs. :n particulier ÏUR (M/v) ter Courant Rijbak aan de Bosstraat te klein om wedstrijden te houden m w Voor wederopbouw van clubhuis In raadzaal van gemeentehuis Man onwel tijdens koninginnedag MOEDERDAGTIP PORTRETFOTO V Origineel Amsterdams café uit de jaren '50. Bevrijdingsvuur komt vrijdag ook in Soest Stuiptrekkingen IV Gratis nummer grofvuilmelding Voor service moet u bij ons zijn het Vleescentrum KET 4 pers. jes saté, drum- rijf Midden Nederland jmeenschappelijke regeling iten Zeist en Soest voor alle reinigingsactiviteiten. Het en verzorgingsgebied van ers en is per 1 april 2000 aan. De kantoorlocatie is >est met uitvoeringslocaties ïnten. onge en enthousiaste en. Wij vragen stiviteiten /inzameling huis- ;trijding etc.) in het gehele iden betekent in dit verband handmatig werk bij bijvoor bij andere taken. van het groot rijbewijs, het b tl geïnteresseerd bent in een een goede regeling om je bij jving? ijnen) voor een sollicitatie den Nederland, Postbus 203, 04-00. Soest. 6026820 EST, MET EEN loudt met inzameling, tegamix metselspecie; :ingswerkzaamheden. lanciële administratie :acten met het •isadministratie i contacten met -niveau jeautomatiseerde lefoonnummer; an, Julianalaan, en de ■.niet je de voorkeur, i zijn natuurlijk van tel. 035 - 601 4152. D.W.C. van Rheenen 79 jaar, Ridder in de Orde van Oranje Nassau N.M.T. Kortekaas 78 jaar, Lid in de Orde van Oranje Nassau G.J.T. Overduin-Somsen 66 jaar, Lid in de Orde van Oranje Nassau J.P.C. Veldhuizen 71 jaar, Lid inde Orde van Oranje Nassau J.J.M. Vis 61 jaar, Lid in de Orde van Oranje Nassau F.W. Engberink 57 jaar, Lid in de Orde van Oranje Nassau ds. J.W. Huisman 56 jaar, Lid in de Orde van Oranje Nassau "Zijn werkzaamheden hebben voor de samenleving een bijzondere waarde en betekenen een stimulering voor ande ren", aldus burgemeester Koos Janssen. Veel mensen hebben kunnen profiteren van de financiële en organisatorische deskundigheid van de heer Van Rhee nen. Hij was werkzaam bij personeels zaken van British Petrol in Nederland en vervulde daarnaast tal van werkzaamhe den voor diverse (kerkelijke) organisa ties. Na zijn pensionering in 1986 werd Van Rheenen benoemd tot bestuurslid van de Nederlandse Vereniging tot Steun aan de Oecumenische Ontwikkelings corporatie (NVOC). Hij was er onder meer penningmeester en met zijn ken nis en ervaring droeg hij in belangrijke mate bij aan de beleidsontwikkeling en de reorganisatie van deze instelling die geld genereert voor ontwikkelingspro jecten in Derde Wereldlanden. Enkele andere functies: secretaris van de Nederlandse Centrale Raad van de Evangelische Broedergemeente, lid van de internationale synode, lid van de fi nanciële commissie, lid van de Mora- vian Church Foundation van de Evan gelische Broedergemeente. "Hier is duidelijk sprake van iemand die zich geruime tijd ten bate van de samen leving heeft ingespannen", aldus burge meester Koos Janssen. Van 1945 tot 1980 exploiteerde de heer Kortekaas een zuivelzaak aan de Birk- straat en in deze periode was hij acht jaar voorzitter van de Soester Melkhan del. In zijn vrije tijd zat hij evenmin stil en in 1939 was hij één van de oprich ters van de zangvereniging Cantate Do mino uit Soest. Kortekaas bekleedde met tussenpozen tot 1988 diverse bestuursfuncties en is nog steeds lid van het kerkelijk mannen koor dat in '63 werd omgedoopt tot ge mengd koor. In 1994 nam de Soester het initiatief om tweemaal per jaar de eredienst op te luisteren volgens de Gre goriaanse ritus. Dat gebeurt vandaag de dag nog. Ook werkt hij regelmatig mee aan de 'Vesperdiensten' die in Baarn worden gehouden. Enkele andere functies: sinds 1980 ver zorgt hij rondleidingen in Museum Oud Soest, waar hij tevens suppoost is en informatie verstrekt aan belangstellen den. Iedere vrijdag brengt hij warme maaltijden rond voor de Stichting Wel zijn Ouderen Soest. "U wordt geschetst als een bewonde renswaardige vrouw die een bijzondere voorbeeldfunctie vervulde", aldus bur gemeester Koos Janssen. Mevrouw Overduin was van 1952 tot 1956 in dienst van de gemeente Eiber gen en in de periode '56-'61 en '76-'96 werkzaam bij de gemeente Soest, waar voor ze uiteenlopende taken verrichtte en waar ze zich inzette voor de belan genbehartiging van haar collega-ambte naren. Sinds '96 was mevrouw Overduin juri disch beleidsmedewerkster en waarne mend hoofd van de afdeling Groen, daarvoor trad ze op als secretaris en la ter voorzitter van de Medezeggen schapscommissie van de gemeente en de laatste jaren fungeerde ze als vertrou wenspersoon voor en mentor van colle ga's. Verder was ze mede-oprichter van de Steun- en Adviesgroep voor Organi satie en Personeel (STA-OP) Enkele andere functies: lid Oecumeni sche Werkgroep Soest, gids van IVN Eemland, bestuurslid Chr. Uitvaartver zorging Soest, lid Werkgroep Samenle ving en Milieu Raad van kerken, be stuurslid Stichting herbouw korenmolen De Windhond. "Gesteld wordt dat er mede door toe doen van u meer sociale samenhang in Soestduinen is ontstaan", aldus burge meester Koos Janssen. Tot 1994 werkte de heer Veldhuizen als hoofd van de stafafdeling Commercial Precalculation van Polygram, toentertijd gevestigd in Baarn. Daarnaast bouwde hij een grote staat van dienst op voor de voetbalvereniging SEC en was hij 35 jaar sportcorrespondent van de Gooi en Eemlander. Al meer dan een halve eeuw is hij vrij williger bij SEC en hij wordt gezien als de grootste steunpilaar van de voetbal vereniging. In 1968 benoemde tot ere lid. Tot dat jaar was hij actief als onder meer jeugdvoorzitter, -begeleider en secretaris. Sindsdien bleef hij zich inzet ten op sociaal, financieel en organisato risch terrein binnen de club en richtte hij onder meer de Stichting Secuur op, die aan fondswerving doet. Enkele andere functies: sportcorrespon dent de Gooi- en Eemlander en oprich ter en penningmeester van de Stichting Bewonersbelangen Soestduinen. Hij houdt zich bezig met het milieu in deze woonkern en begroet nieuwe be woners.- "U staat bekend als zeer toegewijd en zeer punctueel, zorgzaam voor ouders en kinderen en als een vakbekwame onderwijzer", aldus burgemeester Koos Janssen. Vorig jaar beëindigde de heer Vis zijn loopbaan in het onderwijs. Hij had er toen veertig jaar opzitten, waarvan de laatste veertien jaar als onderwijzer van de katholieke basisschool De Kubus in Amersfoort. Ook was hij betrokken bij onder meer milieueducatie in de regio en het lokale verenigingsleven. Bij carnavalsvereniging de Narre Knol len was hij bestuurslid algemene zaken, penningmeester en daarna voorzitter. Hij zette zich in voor het kindercarna val, het bejaardencarnaval en de plaat selijke optocht en werd benoemd tot. erelid. Ook het Groot Gaesbeeker Gil de kon en kan op zijn medewerking re kenen bij onder meer de Volksspelen, de Kinderspelen en bij het Landjuweel dat in 1987 plaatsvond. Enkele andere functies: natuurgids bij de Vereniging van Natuur- en Milieu educatie Eemland, lid van de werkgroep weidevogelbescherming en eerste secre taris van het Soester Mannenkoor Apol- lo. "U heeft zich gedurende een groot aan tal jaren intensief ingezet voor met name het gildekorps binnen het Groot Gae sbeeker Gilde", aldus burgemeester Koos Janssen. Totdat hij in 1988 in de WAO terecht kwam, was de heer Engberink hoofdon derwijzer en na de reorganisatie in het onderwijs directeur van de roomskatho- lieke basisschool De Wegwijzer in Soest. Daarnaast schonk en schenkt hij een groot deel van zijn vrije tijd aan het gil de. Hij is commandant van het gilde- korps vanaf 1973, organiseert en bege leidt de wekelijkse oefenavonden, ver zorgt het onderhoud van de instrumen ten en kleding en regelt optredens en het vervoer daarnaar toe. Als voorzitter van de korpscommissie is hij toege voegd bestuurslid van het gilde. Ook gaat hij mee naar de diverse gildedagen in Brabant en Limburg, waar het Groot Gaesbeeker Gilde regelmatig in de prij zen valt. Enkele andere functies: organisator pe riodieke kaartavonden gilde, organisator sjoelavonden gilde, organisator Avond wandeling in gildefeestenweek, organi sator van het kindercarnaval. Van carna valsvereniging de Narre Knollen. "Gesteld mag worden dat uw pastora le zorg aanmerkelijk verder reikt dan van een wijkpredikant mag worden ver wacht", aldus burgemeester Koos Jans sen. Al dertig jaar is ds. Huisman pre dikant van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Hij werkte in Opperdoes, Medemblik, Zoetermeer-Meerzicht, Baarn en is sinds 1991 actief in Soest, wijk zuid. Hij nam verder het initiatief in Soest om voor alle gezindten Vesper diensten te organiseren. Tot twee jaar terug was hij consulent van de vacante kerkelijke gemeente van Eemdijk, tot vorig jaar tevens deputaat voor de ker kelijke examina. Verder verrichtte hij. werkzaamheden voor de synode Utrecht en de Generale Synode en was hij bestuurslid van de provinciale Raad van Kerken en voorzitter van de lokale Raad van Kerken. In Soest wordt ds. Huisman geroemd voor zijn tomeloze inzet voor het Samen-op-weg proces. Enkele andere functies: betrokken bij lokale allochtonenbeleid (AZC), lid Raad van Toezicht en bestuurslid Stich ting Dienstverlening Keizorg, lid en (ex-)voorzitter Rotary Club Baarn- Soest en voorzitter Stichting De Schuil plaats Den Haag. Eigenaar van manege Altena aan de Bosstraat, Bert Altena, zal dinsdag 9 mei proberen de commissie ruim telijke ordening te overtuigen van het belang om de rijbak uit te brei den. "De rijbak voldoet aan geen enkele eis, laat staan dat we er wed strijden kunnen houden." De huidige binnenbak heeft een afme ting van 15 bij 35 vierkante meter. Het officiële wedstrijdformaat is 20 bij 40 vierkante meter. Door de indeling van het gebouw en de ligging van de dienst woning aan de zuidkant, kan alleen aan Verhuur van professioneel gereed schap voor bedrijf en particulier. Reparatie en onderhoud van uw tuinmachines (motormaaiers) en elektrisch gereedschap. Open: maandag t/m vrijdag van 7.30-17.30 uur. Speciaal weekendtarief van vrijdag 16.00 uur tot de volgende maandag 9.00 uur. Deskundig advies en goed bereikbaar (Ind.terrein Nieuwegracht). VERHUUR- REPARATIES - KEURINGEN Nieuwegracht 1A 3763 LP Soest Postbus 462,3760 AL Soest Telefoon 035-601 55 66, Fax 035-602 68 94 de noordzijde uitgebreid worden. Dat betekent dat een deel van de parkeer plaats 'ingeleverd' moet worden. Dat is nou net het argument dat het College gebruikt om geen toestemming te geven voor de uitbreiding. "Er moet wel vol doende parkeerruimte zijn, dus deze mag niet verkleind worden", aldus bur gemeester en wethouders. "Onzin", vindt Altena, "We hebben hier vijftig paarden en meer dan 25 par keerplaatsen. Dat is genoeg." Altena is al drieëneenhalf jaar eigenaar van de manege. "Ik heb drie jaar gedaan over het opruimen van het puin, dat mijn voorgangers hebben veroorzaakt. In november heb ik de eerste brief ge stuurd naar de gemeente over de uit breiding van de rijbak." Dat leverde Altena echter niets op en na navragen gaf de gemeente aan helemaal geen brief ontvangen te hebben. Daar geloof de Altena niets van, aangezien hijzelf de brief door de bus had gedaan. "Toen hebben we dezelfde brief persoonlijk afgeleverd en om bewijs van ontvangst gevraagd. Uiteindelijk hebben we een reactie gekregen, waarin ons verzoek wordt afgedaan als flauwekul. We wor- Bert Altena (midden) in de rijbak van zijn manege, die hij wil uitbreiden. Foto: Aldo Allessie den totaal niet serieus genomen." Volgens de gemeente is de parkeer plaats nu al te klein. Bovendien is er el ders op het terrein geen ruimte om nieuwe parkeervakken aan te leggen. Nu al neemt de parkeerplaats ruimte in be slag, waar volgens het bestemmingsplan struiken en bomen zouden moeten staan. "De gemeente geeft de grond weliswaar in erfpacht, maar wil verder geen mede werking verlenen", aldus Altena die het er niet bij zal laten zitten. Vlak vóór de vergadering van de raadscommissie op dinsdagavond 9 mei zal Altena samen met dertig ruiters in Country en Western kledij te paard naar het stad huis gaan om ruim 150 handtekeningen, een schets met de uitbreiding en de daarbij horende toelichtingen te over handigen. "Ik neem geen genoegen met een weigering. Als het niets oplevert verzinnen we wel wat anders. Voetbal lers spelen toch ook geen wedstrijden op een half voetbalveld." De verkoop van tweedehandse goe deren op de vrijmarkt op Koningin nedag leverde de scoutinggroep De Fakkeldraagsters een bedrag van 2252 gulden op. Daarmee is een succesvol begin gemaakt met een inzamelingsactie. Met het geid wil len de scouts het door brand deels verwoeste clubhuis herstellen. Op 16 april ging een groot deel van het clubhuis aan de Den Blieklaan verloren. De rest van het gebouw is momenteel onbruikbaar door water-, roet- en rook schade. Daarop besloten de leden tot een actieplan om geld in te zamelen voor de wederopbouw van het clubhuis. Een ander onderdeel van het plan is het werven van donateurs. Daar tegenover staat dat de namen van de donateurs op een houten naambordje vereeuwigd worden. Deze worden namelijk op de wanden van het clubhuis geschroefd zodra die weer in goede staat zijn. Op die manier worden de namen van de donateurs voorgoed verbonden met de scoutinggroep. Groepsvoorzitter Marcel Veldhuijzen kwam op het idee lichtslangen te verko pen. Per verkochte meter legde hij een gulden opzij voor de wederopbouw van het clubhuis. Zeven Soesters, die koninklijk zijn onderscheiden, hebben vrij dagmorgen de bijbehorende ver sierselen in ontvangst genomen. Ze werden in het gemeentehuis uitgereikt door burgemeester Koos Janssen. De Soester J.L. Schlebaum kreeg de decoratie overhandigd in het Minis terie van Defensie in Den Haag. Dat vanwege zijn bijzondere verdiensten voor defensie. Zeven van de acht onderscheiden Soesters werden benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau, terwijl D.W.C. van Rheenen zich voortaan Ridder in de Orde van Oranje Nas sau mag noemen. De jaarlijkse lint jesregen viel traditioneel neer in de raadzaal aan het Raadhuisplein. Bur gemeester Janssen sprak bij die gele genheid van een 'vreugdevolle en uit zonderlijke gebeurtenis'. Het was de eerste keer dat hij in Soest namens koningin Beatrix de onderscheidin gen uitreikte. De zeven Soesters werden vergezeld door familieleden, kennissen en vrienden, waardoor er nauwelijks nog plaats was in de zaal, waar de gemeenteraad elke maand bijeen komt. De zeven Soesters die in de raadzaal werden gedecoreerd, staan hierboven afgebeeld met een be knopte beschrijving van hun functies en activiteiten. Hieronder in vogel vlucht de verdiensten van de heer Schlebaum. J.L. Schlebaum 56 jaar, Lid in de Orde van Oranje Nassau Met een voorbeeldige plichtsvervul ling, aldus burgemeester Janssen, heeft de heer Schlebaum gedurende een periode van veertig jaar gewerkt voor de Mechanisch Centrale Werk plaats van het Nationaal Commando van de Koninklijke Landmacht. Hij staat bekend als een man die al tijd actief is en bestendig is aan ver anderingen. Schlebaum was nauw betrokken bij de oprichting van de personeelsvereniging binnen zijn werkkring en in het verleden even eens bij de oprichting van de bewo nersvereniging Ajour. Ook was hij een aantal jaren verantwoordelijk voor de verzorging van de sportkle- ding van volleybalvereniging Stam/ SoVoCo. AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk! Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 60136 82 Een 69-jarige Soester werd op de Engh, tijdens de viering van Koninginnedag op zaterdag, onwel. De man was wel bij kennis, maar werd toch naar het zieken huis gebracht. Per persoon 3 opnamen incl. 3 kleurvergrotingen in het formaat 13x18 cm. voor slechts Aanbieding geldig van 8 t/m 11 mei Zuidpromenade 15 3768 EM Soest Reserveer de hele avond uw eigen bruin café en nodig al uw vrienden en kennissen uit voor een onvergetelijk feest. Diverse arrangementen beschikbaar. Soesterbergsestraat 188 Soest 035 - 603 60 10 Lopers van AV Pijnenburg brengen vrijdagmorgen het bevrijdingsvuur naar het gemeentehuis. Burgemees ter Koos Janssen en wethouder Pie- ter ten Hove zullen hen opwachten en omstreeks half elf de vlam in ont vangst nemen. Deze vlam is eerder die dag aange stoken in Wageningen, waar 55 jaar geleden de Duitsers capituleerden. Estafettelopers verspreiden vervol gens het vuur dat om ongeveer kwart voor tien in Soest zal arriveren. Van af een verzamelpunt nabij de Soester duinen zetten leden van de atletiek vereniging koers richting Raadhuis plein. De jaargang 1960 tot 1980 is de span nendste en leukste periode in de ge schiedenis van de gemeente Soest. Van 26.000 zielen tot 38.000 zielen. Bert Krijger, de auteur van dit hoofd stuk in "Soest en Soesterberg -100 jaar - groeistappen en - stuipen", stelt dat "de democratie tveer leven moest wor den ingeblazen". De nieuwe wind gedu rende dit tijdsbeeld bleek een storm te zijn. Het democratische krachtenveld in Soest heeft het geweten. De tijdgeest was er ook naar: paus Johannes XXIII, de oorlog in Vietnam, de eerste mens op de maan, Phil Bloom op de televisie, de eerste gastarbeiders, de onafhanke lijkheid van Suriname, de treinkaping bij Wijster en natuurlijk Provo. Binnen de dorpsgrenzen zwom Ada Kok in 1963 een wereldrecord in ons Soester Natuurbad, speelden de prins jes van Oranje op de kinderboerderij "De Vrije Teugel", kreeg Soesterberg een eigen wijkraad en een dorpshuis, werd Soest gedomineerd door de wet houders Hilhorst en Zadelhoff en de burgemeesters Baron Bentinck en me vrouw Corver en vierde Soest in 1979 zijn 950-jarig bestaan. Krijger schrijft: "Het is duidelijk als men de periode 1960-1980 achteraf beziet, dat de veranderingen van toen in politiek opzicht, in de religie, in de maatschappelijke verhoudingen en in de mondigheid van de burgers, zeer veel verklaart over de ontwikkelingen toen en nu op het terrein van de ruimtelijke ordening. Of is het juist andersom en zijn de ontwikkelingen op het terrein van de ruimtelijke ordening en de actie voering daartegen bepalend voor de be zetting van de politieke zetels." Stedenbouwkundige ir. Van Embden stelde in een beschouwing: "In Soest heeft men het betrekkelijk zeldzame geval, dat op een gegeven moment de buitenwijken er reeds waren, terwijl een nieuw centrum zou kunnen worden in gevoegd op een nog onbebouwd gebied tussen de reeds eerder tot stand geko men buitenwijken in." Daar lag de strijd tussen het lokaal ge zag en de plaatselijke bevolking dwars door alle partijen en religies heen. "Soest heeft een nieuw hart nodig" (ge meentelijke campagnestunt 1977) op de Zuidereng en moest uitbreiden tot een stad van 80.000 inwoners Prachtig zijn de teksten hierover van de columnist Knelis (in Soesier dialect) in de Soester Courant, de als "stomme" vragen aangeduide opmerkingen van het raadslid J.K. de Bruin (VVD in de oppositie) over de Weg-over-de-Eng van het bureau Goudappel Coffeng en de houding van B W: "Het is nim mer de bedoeling geweest een hearing te houden over de Eng. Bovendien heeft een hearing geen enkel gevolg omdat in ons democratisch bestel alleen de Raad kan en moet beslissen." Zo ging dat toen. Als fractievoorzitter van PS, maar geen lid zijnde van de commissie RO, moest ik stiekem aan de deur luisteren in het bijgebouw van het oude Raadhuis naar wat moe Corver met Van Poppelen (CDA) en Korthuis (WD) besprak. Cruciaal in de strijd was de geboorte van de kunstenaarsvereniging Artis- hock in de Gouden Ploeg in de zestiger jaren. Vandaaruit en onder invloed van deze beweging ontstond een emancipa torische revolutie (Oranje Vrijstaat, Zuidereng-Nee, voetballen tegen de Turkse gastarbeiders, derdewereld-ac ties), een politieke revolutie (D66, PPR, Progressief Soest, Vrouwenvre- deskamp tegen kruisraketten bij Soesterberg) en een culturele revolutie (Dolle Mina's op de Kunstmarkt, expo sities, literaire avonden, filmhuis, C- drie). Onder druk van meer dan 2800 be zwaarschriften werden alle stuiptrek kingen van het gemeentebestuur in 1978 en 1979 ingetrokken. "Maat schappelijk onhaalbaar" notuleerde ge meentesecretaris Joop Kruitwagen des tijds. Bert Krijger (fractievoorzitter WD) op blz. 145: "Van die uitkomst kunnen we tot op de dag van vandaag genieten." Kopen dit boekje, bij Museum Oud Soest, boekhandel Van de Ven en boek handel Jongerius! (slot volgt). Gemeenteraad Soest 1974-1978. 0800 7662000. Dat is het nieuwe (gratis) telefoonnummer van de grof- vuilophaaldienst. Inwoners van Soest en Soesterberg kunnen het nummer bellen als ze grof vuil willen aanbie den of klachten hebben over de vuil- inzameling. Het is bereikbaar op werkdagen, van 8.00 tot 16.00 uur, maar uitsluitend voor het inschake len van de grofvuilophaaldienst. Het nieuwe telefoonnummer is het gevolg van de fusie tussen de reini gingsdiensten van Soest en Zeist die sinds 1 april actief zijn onder de naam Reinigingsbedrijf Midden Ne derland. De burgers merken hier ver der weinig van. Het huisvuil wordt op de bekende wijze en gebruikelij ke tijdstippen opgehaald. SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 X

Soester Courant | 2000 | | pagina 3