Donderdagavond 11 mei extra koopavond tot 22.00 uur 1.98 0.98 Politiesurveillanten schrijven veel 'Voor vrijheid blijven knokken' Gemeentepenning zuster Werenfride Birkstraat krijgt volgende week nieuwe asfaltlaag EDSKES Stelend stel gaat cel in SAN EX DOUCHEGEL m WOENSDAG 10 MEI 2000 78e JAARGANG NO. 38 In zes maanden ruim een ton aan parkeerboetes Tijdens drukbezochte afscheidsreceptie zusters O.L. Vrouw A. van der Lee 3 Actueel 3 Actueel 5 Actueel 15 Soesterberg 9 Op Soest 19 Sport Andere busroutes in Soest-Zuid Laatste trein uit Utrecht voortaan om 00.09 uur Diefstal uit auto Gevraagd VASTE BEZORGERS Ébé Naar schatting 1500 mensen wonen dodenherdenking bij Diefstal whisky, bh's en t-shirts ii 'Dansers' op auto OPEL O C1000 RUNDVLEES KROKETTEN 15 daagse rondreis door Thailand VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest VERKOOPPLANNEN? ÜW MAKELAAR IN DE REGIO! SOESTE rauRAirr Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@ casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,00 - Buiten Soest f 34,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Als de gemeente toch eens de boe tes zou mogen innen, die de zeven politiesurveillanten geven. Dan zou Soest de bijna zes ton die ze jaarlijks betaalt voor deze ordebewakers gro tendeels terugverdienen. In de twee de helft van vorig jaar trokken de surveillanten bijna tweeduizend maal hun bonnenboekje en pen. In niet minder dan 1166 gevallen wer den tussen 1 juli en 31 december fout- parkeerders bekeurd, hoofdzakelijk au tomobilisten die in de blauwe zones hun parkeerschijf niet hadden gebruikt of de toegestane parkeertijd hadden over schreden. Een parkeerbon kost 90 gul den, wat in zes maanden neerkomt op een 'omzet' van 104.940 gulden. Eén surveillant kost de gemeente op jaarba sis 85 mille. Regelmatig was het ook raak bij contro les op (brom)fietsverlichting. Die lever den 149 processen-verbaal op. Verder werden 76 automobilisten door surveil lanten op de bon geslingerd, omdat ze een gesloten verklaring aan hun laars lapten. Dat aantal zal in de eerste helft van dit jaar aanzienlijk stijgen, want tij dens de spitsuren werden de laatste drie maanden honderden bestuurders be boet, die over de spoorwegovergang tussen de Foekenlaan en de Den Bliek laan reden. Dat is sinds 15 februari ver boden. Andere veel geconstateerde verkeers overtredingen hadden betrekking op het niet dragen van de autogordel (74), het negeren van het rode verkeerslicht (42), het niet dragen van een helm (42), het niet volgen van de juiste rijrichting (35) en het ontbreken van een bromfiets- of snorfietscertificaat (22). Waar het ging om de openbare orde tra den de surveillanten 28 keer verbalise rend op. Daarbij ging het in twintig si tuaties om mensen die beledigende taal uitsloegen, een valse naam opgaven, weigerden hun identiteit prijs te geven of geen gehoor gaven aan een bevel of vordering. Daarnaast hielden surveillan ten onder meer vier winkeldieven aan en betrapten ze één inbreker op heter daad. Opgetreden werd ook tegen onder an deren personen die (al dan niet in be schonken toestand) op de openbare weg alcohol nuttigden, hun hond niet had den aangelijnd of afval dumpten op straat. Behalve deze repressieve optredens deelden de surveillanten veel waarschu wingen uit en controleerden ze op en bemiddelden ze bij de naleving van bij zondere wetten en de plaatselijke veror dening. Het ging en gaat daarbij om het aanbieden van huisvuil, het gebruik van ruiterpaden, recreatief vissen in de vij vers, winkeluitstallingen, het stallen van auto's, caravans en wrakken en nog veel meer. Tevreden Om dat werk adequaat te kunnen uit voeren, werd voortdurend contact on derhouden met de verschillende afdelin gen van de gemeente. Deze korte werk- lijnen werpen nog steeds hun vruchten af, stelt Henk van Thienen, de coördi nator van de politiesurveillanten, tevre den vast. Zijn halfjaarverslag werd maandagavond behandeld door de raadscommissie algemene bestuurlijke zaken die zich positief uitliet over het werk van de gedetacheerde ambtenaren. Het gemeentebestuur vroeg vorig jaar, op initiatief van de toenmalige burge meester Hans de Widt, het ministerie van binnenlandse zaken of Soest niet in ieder geval een deel van de 'opbrengst' mocht krijgen, ter tegemoetkoming in de kosten. De inmiddels afgetreden mi nister Bram Peper gaf de gemeente toen nul op het rekest. Inmiddels wordt in Den Haag voorzichtig gedacht aan de mogelijkheid om gemeenten zelf de 'kleinere' boetes te laten innen. De medewerkers van het Centraal Jus titieel Incasso Bureau hebben hun han den dusdanig vol aan het verwerken van boetes, dat bijvoorbeeld in het politie district Eemland een limiet is gesteld aan het aantal bekeuringen op kenteken. In dat district (Soest, Baarn, Bunscho ten en Eemnes) streeft de politie ernaar 25.000 bekeuringen per jaar uit te de len. Vorig jaar bleef de teller staan op ruim twaalfduizend. Vrijdag 5 mei heeft zuster Werenfri de een gemeentepenning in ont vangst mogen nemen uit handen van burgemeester Koos Janssen. Een gemeentepenning wordt uitge reikt aan Soesters die zeer verdien stelijk zijn geweest voor de samenle ving. Zuster Werenfride is op 9 mei 1924 ge boren in Weerselo. Op 22-jarige leeftijd is zij in de congregatie getreden van O.L. Vrouw, waarna ze zes jaar later haar eeuwige geloften aflegde. In de tus sentijd had ze al haar tijdelijke geloften afgelegd. De zuster heeft vorig jaar haar vijftigjarig professiefeest gevierd. Eind jaren vijftig kwam zuster Werenfri de naar Soest-Zuid, waar ze vanaf het begin van de communiteit actief is ge weest. De communiteit was naast haar werkplek ook haar woonhuis. Meer dan veertig jaar is ze maatschappelijk actief geweest in Soest. Ze was onder andere wijkcontactpersoon voor de H. Familie parochie en actief voor de Kerkbalans. Vanaf 1968 is ze lid van het zangkoor Cantate Domino en daarvoor was ze lid van het zusterkoor Lage Vuursche. In het klooster aan de Heideweg ontving ze op vriendelijke en behulpzame wijze de gasten. Kortom, een eenvoudige vrouw die zeker waardering verdient. Afgelopen maand hebben de zusters Ulrike, Cilia, Henriëtte en Werenfride het kloosterhuis Regina Pacis verlaten. Daarmee kwam een einde aan ongeveer 130 jaar zorg (ouderenzorg/onderwijs) in Soest van de Zusters van O.L., die in het St. Josephgebouw aan de Steenhoff- straat was begonnen. De afscheidsre ceptie, vrijdagmiddag in het Gildehuis, was dan ook een drukbezochte bijeen komst. Vlak voor de uitreiking van de gemeen tepenning omschreef burgemeester Janssen zuster Werenfride als een 'een voudige vrouw die veel waardering ver dient'. "Vanuit onderdanigheid en be scheidenheid heeft u in stilte uw goede werk gedaan. Daar is veel erkentelijk heid voor. En daarom reik ik u de ge meentepenning uit, waarvan ik weet dat de glans ook afstraalt op uw medezus ters." De net in Soest gearriveerde Janssen roemde het werk van alle vier vertrek kende zusters en haalde in dat verband onder meer de bezoeken aan zieken en Zuster Werenfride kreeg van burge meester Koos Janssen de gemeentepen ning uitgereikt, maar deelde de eer met de drie andere zusters. Tijdens een reünie werd afscheid genomen van de vier vrou wen die de afgelopen decennia zoveel hebben betekend voorde Soestersamen leving. Foto: Aldo Allessie stervenden, informatieverstrekking en praktische werkzaamheden aan. "U vormde een grote stille kracht voor de plaatselijke gemeenschap van mensen. Wij zijn u zusters van Regina Pacis zeer dankbaar voor uw inzet en betekenis." De Birkstraat wordt zaterdag 20 mei in zijn geheel afgesloten voor gemotoriseerd verkeer. Het gaat om het gedeelte tussen de Vondellaan en de Zandlaan. De reden is dat het wegdek voorzien wordt van een nieuwe asfaltlaag. Tussen vier uur 's morgens en het begin van de avond is er geen verkeer mogelijk. Vandaar dat de buslijnen 70 en 72 tus sen 7.00 en 17.00 uur tussen Soest en Amersfoort zullen omrijden via Soester- berg. Dat betekent dat de haltes Van Lenneplaan, De Birkt, Zandlaan en Dierenpark vervallen. Verwacht wordt dat het verkeer binnen de bebouwde kom van Soest na 10.00 uur geen hin der meer zal ondervinden, maar als de weersomstandigheden tegenwerken, zullen de werkzaamheden langer in be slag nemen. Verder moet het verkeer donderdag 18, vrijdag 19 en maandag 22 mei rekening houden met oponthoud. De eerste twee dagen worden de lijnen en de slechte plekken van de rijbaan verwijderd en wordt het verkeer om de werkplek ge leid. Dat geldt ook op 22 mei wanneer de nieuwe belijning en markeringen worden aangebracht. (Brom)fietsers kunnen tijdens de werk zaamheden gewoon gebruik blijven ma ken van de fietspaden. Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Met ingang "2 van 2000 Ook specialist in: MEUBELSTOFFERING Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035-6024294 'Welkom aan Maxima wordt een hit'. Trouwreportage terug bij echtpaar. Vijf mille voor Insulinde. Luchtmacht herdenkt gevallenen. Nieuwe stichting beheert sport- en spelpark. Avondvierdaagse vanaf 22 mei. Tentoonstelling over werk van zusters. 'Kampioensfeestje' na handhaving Soest. Afscheid Jonker bij Shot met titel. Soestdijk gaat niet tot het gaatje. Confrontatie toppers en huisdarters. De routes van de buslijnen 74 (Soest-Soesterberg) en 284 (Soest- Nieuwegein) via de Kastanjelaan, Plasweg, Esdoornlaan en Heideweg zijn gewijzigd. De halteplaatsen Kas tanjelaan, Plasweg, Esdoornlaan en Heideweg zijn vervallen. De bussen rijden nu via de Eikenlaan en Soes terbergsestraat. De halte Zuidpromenade wordt ook door de bussen van de lijnen 74 en 284 bediend. De haltes Schouten kampweg en Prunuslaan op de Plas weg worden niet meer gebruikt. Op het overstappunt Soest-Zuid hebben de bussen van de lijnen 70,73,74 en 284 een andere plaats gekregen. De buslijn 70 naar Hilversum en 284 naar Nieuwegein gebruiken de halte die buslijn 74 naar Soesterberg ge bruikte. Deze bussen van lijn 74 ge bruiken de vroegere halte van buslijn 73 naar Baarn en Eemnes. De bus jes van lijn 73 stoppen nu op de vroegere plaats van buslijn 70 naar Hilversum. Met ingang van de nieuwe dienstre geling - op 28 mei a.s. - zal de laat ste trein uit Utrecht naar Soest en Baarn een half uur eerder vertrek ken. In plaats van negen over half één vertrekt de laatste trein om ne gen over twaalf vanaf Utrecht Cen traal. In de nieuwe dienstregeling spreekt men niet meer van Utrecht CS maar Utrecht Centraal. Dit geldt voor alle 'CS-stations'. Bij gebruik van de laatste trein is men vanaf eind mei rond half één in Soest in plaats van één uur. Maandag deden drie inwoners van Soest aangifte van diefstal uit hun auto. Uit een auto op de Koningsweg werd een koffer en een computer weggenomen. Op de Noorderweg stalen dieven een tas en een portemonnee uit een auto. Uit een auto op de Schoutenkampweg werd de mobiele telefoon weggenomen. in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 Life 'V'ii Binnen- en buiten meubelen, woning textiel, Lloyd Loom, mandwerk. TEAK GARDEN TUINMEUBELEN Burg. Grothestr. la, Soest tel.: 035 - 602 27 68 Hoofdwinkelstraat, tegen over HEMA, ruim parkeren v Naar schatting 1500 mensen heb ben donderdagavond de dodenher denking bijgewoond. Bij het monu ment aan de Inspecteur Schreuder- laan werden kransen gelegd door burgemeester Koos Janssen na mens het gemeentebestuur en verte genwoordigers van het voormalig verzet, het Oranje Comité en het Griftland College. Tientallen men sen legden er vervolgens bloemen bij. Voorafgaande aan de plechtigheid nabij Braamhage, werd in de Mariakerk een herdenkingsdienst gehouden. Tijdens die bijeenkomst riep burgemeester Jans sen iedereen op te blijven strijden voor vrijheid. "Zo'n 55 jaar geleden kwam een einde aan onderdrukking en tiran nie van het Nazi-bewind. Maar daarmee is niet bereikt dat iedereen overal in vre de en in vrijheid kan leven. Dat is een reden te meer om voor vrijheid te blij ven knokken. Dat geeft ook extra uit drukking aan het eerbetoon, aan de vrij heidsstrijders van destijds, aan wie we met name bij deze herdenking denken. Niet vergeten, bestrijden en voorkomen kunnen niet zonder elkaar. Vrijheid geef Een stel uit Soest is gisteren door de Utrechtse politierechter veroor deeld tot ieder vier weken celstraf wegens een viertal winkeldiefstal len in hun woonplaats. Aangezien de officier van justitie onder meer diefstal met geweld bewezen achtte, eiste zij een aanmerkelijk hogere straf: tien weken cel voor de vrouw en acht weken voor haar vriend. De diefstal van een fles whisky, decem ber vorig jaar, kon de vrouw gemakke lijk verklaren. "Ik had geen geld meer en wel zin in iets drinkbaars", aldus de verdachte. Samen met haar vriend was zij die middag gaan winkelen. Op de te rugweg kwamen zij langs een slijter waar de vrouw besloot een fles drank te halen. Haar vriend wachtte buiten op haar. Even later rende zij de winkel uit met een gestolen fles drank. De winke lier greep de dievegge stevig beet om ontsnapping te voorkomen. Haar vriend wilde zijn vriendin helpen en pakte de winkelier vast. De vrouw wist zich daar op los te rukken en fietste hard weg. Al snel werd zij echter ingerekend door de politie. Diefstal met geweld, concludeerde de officier van justitie, en eiste daarom een hogere straf. De rechter meende, even als de advocate van de vrouw, mr. C. Dijkstra, dat het vastpakken van de win kelier nog geen diefstal met geweld op leverde. Zij veroordeelde derhalve de vrouw voor diefstal en sprak de man op dit punt vrij. Aan twee andere diefstallen, die de man drie maanden geleden pleegde, achtte de rechter de man wel schuldig. Hierbij stal hij onder meer bh's en t-shirts. De diefstal van een t-shirt, diezelfde dag door zijn vriendin gepleegd, achtte zij eveneens bewezen. adviezen v n 0 0 uur. Groot was de belangstelling bij de do denherdenking. Na de kranslegging wer den veel bloemen bij het monument ach- tergelaten. Foto: Aldo Allessie je door. Daar kan niemand bij worden gemist." Janssen vindt dat men de ogen niet mag sluiten voor het leed dat medemensen elders in de wereld wordt aangedaan. "Dat doe je door je stem te verheffen tegen onrecht en onrechtvaardigheid. En daar hoort ook bij de opvang van mensen die op de vlucht zijn voor ge weld. Vluchtelingen op zoek naar veilig heid en bescherming. Die opvang is geen gunst uit liefdadigheid. Integen deel, het is een plicht van medemense lijkheid." Ook pastor H. van de Schepop, voorzit ter van de Raad van Kerken Soest, hield een toespraak. Bea Engelsman las een gedicht voor en ds. P. van Winden ging voor in gebed. Verder verleenden orga nist Gert Muts, het Soester Mannen koor Apollo en het koperkwartet van PVO medewerking aan de dienst. Voor afgegaan door het tamboerkorps van het Groot Gaesbeeker Gilde en de scouts, - die wederom een haag vorm den bij het monument, begaf het gezel schap zich in een stille tocht naar het oorlogsmonument voor de herdenking. De twee minuten stilte werden lichtelijk doorbroken door het gebrom van vlieg tuigen. Het waren authentieke bom menwerpers die een eresaluut brachten boven Baarn, waar prins Bernhard een krans legde bij het oorlogsmonument aan het Stationsplein. Een 68-jarige man deed vrijdag aangifte van vernieling van zijn auto. De auto stond geparkeerd bij zijn woning aan de Veenbesstraat, toen er 's avonds enkele personen op gingen dansen. De politie stelt een onderzoek in naar de daders. flV NEFKENS SOEST yy,e anders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF MEN RI N E Fl<E NS, SO EST B V Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 I Van 18.00 tot 20.00 uur: 500 ml normaal f4.98 Van 20.00 tot 22.00 uur: pak 8 stuks normaal f 2.89, nu Maximaal 3 pakken per klant. OP OP Onder de bezoekers van de extra koopavond in Hartje Zuid wordt door middel van kassabonnen een verloot t.w.v. f 7500,- f 500,- zakgeld. Kassabonnen met naam, adres en tele foonnummer inleveren bij foto van Oosten. Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035 - 603 27 37 VAN ROUWENDAAL JS. MAKELAARDIJ BURG. GROTHESTRAAT 13 Z~ 3761 CJ SOEST NVM

Soester Courant | 2000 | | pagina 1