1 I WAARDEBOl eleden .om van Alphen: 'Japan pleegde in indië willens en wetens genocide' Winkelkring deelt bloemen uit Bijna geen militairen meer in Avondvierdaagse Bedrijfsteams aan de slag met bal .'S^SS3§^csS,sS-JSX Provincie: 12,5 miljoen winst CLOWNTJE^DAG BIJ: li1 kortingen tot 50% Wonnink PAGINA 11 SOESTER COURANT OENSDAG 17 MEI 2000 PAGINA 15 Roester schreef boek over kümpervciringen isrs0P Nede^e bo- uer\ uojniteilen VAN ZAL ZIT JE OKÉ! ALIST CARANTIEBEDRUF Natuur® Nabij kringloopcentrum SPULLENHULP <§7 Cees de Gier- wandeling inEempolder KvK-bijeenkomst over BTW UNA-aandelen leveren 326 miljoen op Nu 29 van de 209 wedstrijden achter de rug Wl kidswe arl Tol za/ertfatj bjj Sllernjjn i UITVALSCHERMEN narigheid. Het gebeurde n>, art jl-, dat de oude dame bt haar keuken op een gastoe- :ie te koken, toen haar mede- Volgende week zet keizer Akihito ;r, Me). B binnenkwam t, 6, oor een officieel staats- ;1 bezat, weigerde zij aan het <tem' "'i 's 'n Nederland te gas op evolg te geven. Maar mei,uitnodiging van het kabinet en de niet zonder meer afschepen kóningin en zal ongetwijleld met orse zwaai nam zij de pan ma alle egards worden ontvangen. Voor <an het toestel om er haar pi, heel veel Nederlanders is dat een je plaats te zetten. Op ha» m0eilijk te verteren zaak, gezien de e mej. R. haar eigen pan wet, ^ervaringen" die zij in het verleden m en zo duurde het "panneip jjmet name in Indonesië - hebben hete pan op en wierp deze naai W Japanse s n van haar medebewoonster, ^ord,8t- loor aan een der voeten enke- Één van hen is de Soester Tom van brandwonden opliep. Voor ge- Alphen (70), geboren en getogen in het rit moest de vijfenzeventigjah- voormalig Nederlands Indië en een van Vrijdag voor de Utrechtse Poli- dé ca. 120.000 Nederlanders die tijdens r verantwoorden, die haar aan- h«t schrikbewind dat de Japanners - in iet vervolg in goede verstand- nèam van de keizer - na de verovering met haar medebewoonster te ygn de archipel instelden in de kampen i haar conform de eis veroor- terechtkwamen. Maar hij kan het naver- ot een geldboete van acht gul- te&en, en dat hééft hij gedaan: Van Alp- is. vier dagen hechtenis. hén schreef er inderdaad een boek over, nnAr iqca dat overigens nog een uitgever moet KDAG 1V3U. vinden. In het lijvige manuscript heeft zal het feit herdacht worden, dat hij: zijn lotgevallen in het Jappenkamp, lerlandse volk 10 jaar geleden, q»; liever: de Jappenkampen, ge- verjaardag van Z.K.H. Prins b®ekstaafd. Hij heeft de soms onbe- rd, zich tooide met de bekende smrijfelijke ontberingen en vernederin- jer. Dit jubileum zal in 't tijdvak gen letterlijk "aan den lijve" ondervon- -29 Juni a.s. herdacht worden®. t houden van een collecte ten Tom van Alphen was amper elf jaar oud ,n het Pr. Bernhardfonds. Ver-te*n de oorlog in Zuid-Oost-Azië uit mal worden een exclusieve fotoojak (1941). Hij heeft bitter geleden t Koninklijk gezin op ongeveeiopder de Jappen, maar is desondanks artformaat. Welke winkeliers inq|h man met een genuanceerd oordeel. :n Soesterberg zijn bereid hun Als oud-geschiedenisleraar op diverse erking te verlenen aan deze ac- seholen ziet hij de ontwikkelingen in br de verkoop van deze foto's inhun historisch perspectief; hij erkent de ak te stimuleren? In verband met samenhang tussen de incidentele ge- ntal te bestellen foto's zal onzebeurtenissen en kan ook wel begrip op- neester het op prijs stellen zobiengen voor een aantal verschijnselen e mogelijk te vernemen, welke die [-zoals de geschiedenis leert - nu iers zich beschikbaar stellen omecnmaal inherent zijn, of schijnen te ctie te doen slagen. Opgave voormoeten zijn - aan het fenomeen dat oor- bij afdeling Sociale Zaken teilog heet. intesecretarie. Opgave voorfïmlprscheid xberg: bij de heer Luyf te Soester- 6 "Ik heb niet zo'n optimistisch mens beeld," legt hij uit, "maar toch is de ene 'oorlog de andere niet. Wat mijzelf be treft maak ik onderscheid tussen een «gewone' oorlog, hoe gruwelijk ook, en een 'satanische', 'demonische oorlog, zoals de Tweede Wereldoorlog, in Eu ropa én in Zuid-Oost-Azië. Die had najast de 'gewone' gruwelijkheid, als ik het zo mag zeggen, nog een extra di mensie aan afschuwelijkheid, namelijk de» vooropgezette bedoeling een ander ras uit te moorden. Waar het verzet vol ledig gestaakt was, ging het doden voort. Dat de Jappen ons in kampen ronderden kan ik begrijpen; wij ver tegenwoordigden de blanke macht en die mocht de Indonesiër niet meer zien. Dat ze ons stelselmatig medische hulp onthielden snap ik ook nog wel - die hadden ze zelf hard nodig. Zelfs dat ze krijgsgevangenen tot barbaarse slavernij dwongen kan ik me nog enigszins voor stellen; dat past in hun cultuur, want een soldaat die zich overgeeft is in hun ogen volstrekt eerloos, een papieren snipper in de wind, die zijn recht op le- L.^ ven heeft verspeeld. Overwinnen of FOCWA steWen voor de keizer en het vaderland, 111 J|denken ze. De middenweg van je Lr ge ven was strijdig met de Japanse litaire erecode. Maar dat ze vrouwen, Ideren en oude mannen berekenend l-doelbewust voedsel hebben onthou- -,rrn. dat er wél was, waardoor zeer ve len van honger omkwamen en dat ie- )0 SOEST ACTUEEL ders i0t geweest zou zijn als de oorlog an Visser, oorlog geboren is, en in de tweede plaats is het begrip spijt hier niet rele vant. Voor dit soort oorlogsmisdaden is het aanbieden van excuses een niet ter zake doende kwestie, en het staat in geen enkele verhouding tot datgene wat mensen is aangedaan. De keizer heeft zich hier van een onbenullige kant laten zien." Hij gelooft ook niet dat de Japan se volksaard in de afgelopen vijftig jaar veranderd is. "De Japanners van nu zijn er evengoed toe in staat als hun ouders en grootouders. Overigens zijn ook an dere volkeren in staat tot het uitvoeren van dit soort helse ellende." naam is Jaap Trekhaak, densport is mijn lust en mijn Al hangt er vaak een zware >r achter; ik ben zuinig op auto. Jan van Zal handelt ides correct af. De auto komt ig schoongemaakt terug. Dat n ik nou service, an u zeggen: ,5 - 6011018, fax: 035 - 6026672 uers iui gcwtwoi ~\r- nog even langer had geduurd - dat maakt dat je de Japanners - net als de Duitsers - verantwoordelijk kunt stellen u.c.v, rr» vai* Mieke Boon; aanvragen: tel. 00 LUNCHROOM Ada van Os. 00 A COUNTRY SONG Gerard van Holland. 00 RATJETOE Ingrid de Jong. 00 SOEST ACTUEEL (H) 00 SPIRITUALITEIT (H) 00 LUNCHROOM (H) .00 VAN PSALM TOT POP DEDERS VERHALEN J .00 DE VERREKUKER/HET )MPAS istelijk kinder- en jeugdprogramma. .00 ZINGEN MAAKT BLIJ/WEG ET HOBBELS Menno Schuit. .00 BOEK BINNENSTEBUITEN 4 Herman Spoor. !.00 WAAR ABRAHAM DE MO^ ÏRD HAALT POSTLUDIUM I.00 Radio M. )0 ONTMOETING MET... )0 UW FAVORIETE KEUZE ulaire verzoekplaten; pr. Jap J^-Y^ voor volkerenmoord, al gebruikten ze ö1-6093851- dan geen gaskamers..." Van Alphen is op z'n minst sceptisch over de "excuses" die - met alle diplo matieke slagen om de arm - vanuit Ja pan de laatste tijd zijn opgeklonken, onlangs nog uit de mond van de keizer zelf. "Dat maakt op mij geen enkele in druk. In de eerste plaats weet de man niet waar hij over praat, omdat hij na de De gulden en de yen Van Alphen ziet het staatsbezoek dan ook zuiver als een product van econo mische belangenpolitiek. "Het gaat om de gulden en de yen en vriendschappe lijke gevoelens komen daar niet aan te pas. Ik snap wel dat dat onvermijdelijk is. Ik zal ook niet gaan demonstreren tegen de komst van de keizer. Ik leg me neer bij zo'n staatsbezoek van Akihito en bij de hele heisa die daarbij te pas komt. Simpel gezegd is het een kwestie van 'handel gaat boven levenswandel Maar ik keur het niet goed. Hij hóórt hier niet te zijn. Ik vind ook dat Japan zich niet moet beklagen over die twee atoombommen op Hirosjima en Naga- saki, waar het zelf genocide bedreven heeft..." Hij trekt niet alle gelijk aan zijn kant. "Ik heb diep in mijzelf gegraven om tot een gefundeerd oordeel te komen. De Nederlanders hebben in Indië ook ge welddaden gepleegd; daar moet je je ogen niet voor sluiten. Bij de verovering van Bali, de oorlog in Atjeh en tijdens de militaire acties tussen '46 en '49 wa ren we ook geen lieverdjes. De Neder landers waren er uitsluitend voor het gewin. Dat de Japanners in zekere zin ook een koloniale oorlog voerden reken ik ze niet aan, maar ik houd ze wel mo reel verantwoordelijk voor genocide die ze met grote onverschilligheid uitvoer den." Levenslang Zijn belevenissen in de kampen op Java, zoals vastgelegd in het boek dat hij ge schreven heeft, vormen een schrille il lustratie van de Japanse terreur. "Ik heb al die ellende gezien en meegemaakt. De honger die we geleden hebben. Dat je 's morgens een etensbekertje (0,4 li ter) met wat thee en stijfselpap kreeg, 's middags een beetje rijst en wat wateri ge sajoer, waarvan de restanten 's avonds werden gebruikt voor een soort stijfselsoep." Wat hem vooral is bijge bleven is het gevoel van "levenslang", dat hem op een slecht moment in Am- barawa (kamp 7) overviel. "Ik weet de plek nog precies waar dat gebeurde; bij Tom van Alphen met het etensbeker tje uit het Jappenkamp en het omslag voor zijn boek, dat nog niet uitgegeven is. het prikkeldraad, niet ver van de wacht. Wat weet je als jongen van 14 jaar nou van geschiedenis, van internationale machtsverhoudingen? Wat weet je van oorlogen die eindig zijn? Eén dag duurt al lang als je jong bent, en dit duurde week in week uit, jaar in jaar uit. Zo ziet de rest van m'n leven eruit, dacht ik wanhopig: rondlopen tussen die barak ken, iets dat nooit ophoudt. Maar dat is weer weggeëbd. Je had het veel te druk met het dagelijks overleven." ontsnappen, want buiten het kamp hoefde je ook niet te rekenen op de hulp van de Indonesiërs. Als die betrapt wer den ging immers het hele dorp eraan. Die dreiging voelde je voortdurend. "Ik heb achteraf grote bewondering ge kregen voor het gedrag van de Neder landse vrouwen gedurende de kamptijd. Hoe zij als leeuwinnen vochten voor hun plekje en voor hun kinderen. Hun trotse houding tegenover de Jap. Hulde voor hun heldhaftige pogingen om, on danks alle ellende, de resten van het gezin bij elkaar te houden en de moed niet op te geven. De onderlinge steun die ze elkaar en eikaars kinderen geva ren was geweldig. Daar zijn goede en blijvende vriendschappen uit voortgeko men." Nooit meer terug In het boek staat uitvoerig te lezen hoe Tom van Alphen als jochie van nauwe lijks twaalf jaar in het vrouwenkamp van zijn moeder werd gescheiden en wat hem daarna, in telkens weer een ander kamp, aan ontberingen te wachten stond, de honger, de luizen, de malaria, tot hij er tenslotte in slaagde - drie maanden na de Japanse capitulatie - zijn vader in de omgeving van Bandoeng te bereiken, waar hij vervolgens werd ge confronteerd met 'de chaos en de na weeën van de bevrijding: de ongeregeld heden die het gevolg waren van de op komst van de nationalisten onder aan voering van Soekarno. Uiteindelijk lukte het hem toch naar Batavia te komen en daar met de "Sloterdijk" naar Holland te vertrekken. In mei 1946 arriveerde hij in Rotterdam. "Nee, ik ben nooit meer teruggegaan. Ik bewaar liever oude her inneringen. En tot slot," zegt hij, "hoe wrang het ook moge klinken: die twee atoombommen hebben ons leven op het nippertje gered..." 657/1 De ondernemers van de Winkelkring Van Weedesiraat wil den niet verbloemen dat ze respect hebben voormoeders. Van daar dat ze zaterdag een speciaal bloementeam de straat op stuurden dat was uitgerust met manden, volledig gevuld met Zen. Moeders die in de Van Weedes,raat of de Burgemeester Gmthestraat liepen of werden aangetroffen in een van de rnn- kels, kregen een bloem uitgereikt. Op die manier werden on geveer achthonderd vrouwen verrast met een ruiker. De win keiiers hadden zelfmzen achter de hand gehouden om een per soonlijke geste te maken naar hun vmuweltike klanten. Een draaiorgel zorgde voor de vmlijke noot tijdens de warme win- keidag. Rechteloosheid "Ik heb me destijds heel goed gereali seerd hoe totaal machteloos je was te genover het Japanse gezag en de Ja vaanse bewakers, die je gewoon dood konden schoppen zonder dat er een haan naar kraaide. Je kon nergens je recht halen. Wie je ook aanklampte, wanhopig als je was, niemand kon iets voor je doen. De totale rechteloosheid, waaraan je met geen mogelijkheid kon J Maar aan de andere Een comité dat bestaat uit zo'n man of De Schans 20 3764 AX Soest Tel. (035) 601 87 30 Alle bruikbare kleding, textiel en schoenen kunnen naar Spullenhulp gebracht worden. Afleveradres: De Schans 20 Aflevertijden: Dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 18.00 uur Zaterdag van 9.00 tot 15.00 uur Voor inlichtingen kunt u bellen naar nummer 601 87 30. autobedrijf de vakgarage voor Soesterberg Reparaties en onderhoud volgens dealerspecificaties APK-keuring 85,00 (incl.) Rademakerstraat 31a Soesterberg Tel.: 0346 351 530 IVN Eemland houdt op zondag 21 mei een wandeling in de Eempolders, met als beginpunt het parkeerterrein achter de Oude Kerk. Om 14.00 uur staan de natuurgidsen klaar. De route is geschikt voor rolstoelen en kinderwagens. De wandeling is naar Cees de Gier ver noemd wegens zijn inzet en verdiensten op het gebied van de weidevogelbe scherming. Door zijn toedoen werken boeren en vrijwilligers in de hele Soes ter Eempolder samen om de nesten van weidevogels te sparen. Hij wordt node gemist. In dit jaargetijde is de polder op zijn mooist, ook wat betreft het planten- en dierenleven. In de bermen en langs de sloten bloeit een groot aantal planten. De dieren zijn in deze tijd actief met hun voortplanting bezig; het meest val len daarbij de vogels op: overal zingen ze in de bomen; en boven de weilanden zien we veel weidevogels. Vroeger kwamen er in dit gebied nog veel meer weidevogels voor, méér soor ten en in grotere aantallen. Door de moderne landbouw zijn de leefmogelijk- heden voor deze dieren de laatste de cennia sterk beperkt. Zo gaat een groot aantal broedsels verloren doordat eerder wordt gemaaid en doordat gebruik van grote machines het moeilijk maakt nes ten te zien en te ontwijken. Toch is het mogelijk de schade te beper ken en veel broedsels en jonge vogels te redden. Een aantal boeren in de polder is er in samenwerking met de Werk groep Weidevogels van het IVN mee bezig - en met succes. Hoe dat gaat en wat hiermee bereikt wordt kan op deze wandeling onderweg op een van de boerderijen worden bekeken en beluis terd. En misschien is - vanaf de weg natuurlijk! - daarvan ook nog iets te zien in het veld. Neem vooral een kijker mee om te speuren naar vogels als de kievit, de grutto en de tureluur, mis schien ook een buizerd, torenvalk, aal scholver, graspieper en veldleeuwerik. Vergeet u ook niet in de Kerkebuurt rond te kijken; een van de mooiste dorpsgezichten van Soest. Informatie: tel. 6023163. Met de 47-ste editie van de Avond vierdaagse Soesterberg heeft het dorp bijna een halve eeuw wandel traditie achter de rug. F.J. Hag- meyer is een van de initiatiefnemers van dit jaarlijkse wandelevenement. Hij concludeert dat na al die jaren er nog steeds belangstelling bestaat voor de avondvierdaagse. "Het is eigenlijk begonnen na de oor log," vertelt hij over die periode. "Wan delen kreeg een steeds belangrijker functie. Omdat we in Soesterberg een sportfederatie hadden waarvan de heer Van Daal voorzitter was en ik secreta ris, werd aan ons gevraagd of we hier ook geen avondvierdaagse konden hou den. We hebben dat gelijk opgepakt en in het eerste jaar min of meer proefge draaid. De eerste keer deden er vijftien deelnemers mee via de Johannes Stich ting (het huidige Abrona). In het twee de jaar waren het er honderd. Nu telt het evenement zo'n vier a vijfhonderd deelnemers." Het Soesterbergse wandelevenement, dat georganiseerd wordt door de Stichts Gooise Wandelsport Bond, mag zich in de loop der jaren in een redelijke be langstelling verheugen. "Als je bedenkt dat Soesterberg in feite ingekapseld ligt tussen Zeist en Amersfoort," verklaart Hagmeyer, "dan is het niet verwonder lijk dat een groot aantal Soesterbergers Bij het zakendoen met andere EU-lid- staten, ondervinden veel Nederlandse ondernemers nog steeds problemen met het al dan niet berekenen van BTW. Vooral bedrijven in de dienstverlenen de sectoren, weten vaak niet of zij BTW moeten berekenen en zo ja, welke? De belangrijkste oorzaak van deze vragen, is het feit dat de BTW-percentages per lidstaat verschillen. De Kamer van Koophandel Gooi- en Eemland organiseert daarom op woens dag 24 mei een voorlichtingsbijeen komst onder de titel "BTW bij intra communautaire transacties". De bijeen komst wordt gehouden in het kantoor te Hilversum (Melkpad 26) en duurt van 14.00 tot ca. 17.00 uur. Voor aanmel ding of nadere informatie kan men bel len met mevrouw M. Wassink, tel. (033) 4535743. zich daar opgeeft. Maar aan de andere kant lopen er weer mensen uit omlig gende plaatsen mee in Soesterberg. Uit Soest bijvoorbeeld en uit Bunnik. Puur vanwege de mooie routes door de bos sen. Het aantal deelnemers ligt jaarlijks tussen de vier- en vijfhonderd deelne mers en dat blijft redelijk constant." Volgens Hagmeyer is de avondvierdaag se een afgeleide van de vierdaagse in Nijmegen en Apeldoorn, deze waren vlak na de oorlog bijzonder populair. Voor velen was echter vier dagen ach tereen wandelen te veel. Het vereist bo vendien een behoorlijke conditie. De Nederlandse Wandelsport Bond bood de gelegenheid om kortere routes in de avonduren te lopen. Al gauw won dit evenement aan populariteit. Wel bleek de 15-kilometer niet voor iedereen weg gelegd. De animo voor dit parkoers liep terug. "We hebben het uiteindelijk ge schrapt. Er kan nu alleen de 5- en 10- kilometer worden afgelegd." In de loop der jaren is het wandeleve nement ook vrijer geworden wat betreft het dragen van uniforme kleding. "Dat is wel leuker geworden," meent Hag meyer. "Alleen bij scholen zie je nog dat de kinderen in hetzelfde t-shirt lopen." Een gemis vindt hij wel de teruggelopen deelname van de militairen. "Die zagen vroeger de avondvierdaagse als training voor de echte vierdaagse in Nijmegen. Maar militairen heb je hier bijna niet meer in de buurt, ook niet meer van de luchtmacht. Het is een beroepsleger ge worden. Het enige wat er nog over is, is de cavalerie. Nee, de Amerikanen heb ben nooit gelopen. Die hielden daar niet zo van." Gedurende het aantal jaren dat de orga nisatie de routes uitzet voor de avond vierdaagse, is er weinig veranderd, con stateert Hagmeyer. "Er kan natuurlijk niet veel veranderen. Als we dat wel doen, is het puur om wat variatie aan te brengen. Eigenlijk is het al tien jaar het zelfde. Maar de deelnemers, zoals de schoolkinderen, veranderen natuurlijk zelf wel. Dan is de route toch elke keer weer nieuw. En met de bewoners is dat ook zo. We krijgen daar in ieder geval nooit klachten over." Een comité dat bestaat uit zo'n man of tien, fietst overigens elk jaar de routes langs. "Voor het geval kinderen bijvoor beeld de pijlen een andere richting uit zetten. Maar als de deelnemers gewoon de aanwijzingen op hun routebeschrij ving volgen, dan gaan ze toch wel de goede richting uit. De mensen lopen echt niet allemaal achter mekaar aan. Je ziet overal groepjes uitrusten. Dat ge beurt niet op een vast punt." Hagmeyer is blij met de hulp van alle vrijwilligers. "Een week van tevoren krijgen we hulp van de cavalerie, het dorpshuis stelt alles beschikbaar, de ge meentepolitie en de wijkagent bieden alle medewerking en er is altijd een EHBO-post aanwezig. Onderweg staan er ook zo'n vijf of zes controleposten. Alles is goed geregeld, in die 46 jaar is er nooit wat gebeurd." Geheel vrijblij vend gebeurt het wandelen door de bos sen overigens niet, stelt Hagmeyer. Want bij de gemeente, Rijkswaterstaat en Domeinen moet maanden tevoren al toestemming worden gevraagd om hun terrein te betreden. Er heersen strenge regels in geval van het toebrengen van schade. "Domeinen vraagt voor het ge bruik van hun terrein 150 gulden en Staatsbosbeheer honderd gulden. Al leen bij de Cavalerie betalen we mets. Ze zorgen daarentegen altijd dat ze op tijd de hekken openen en sluiten." De Avondvierdaagse Soesterberg start dit jaar op maandag 22 mei vanaf het dorpshuis. Om 18 uur starten de deel nemers voor de 5 kilometer en om 18.30 voor de 10 kilometer. Vanaf van avond 17 mei tot en met zaterdag 20 mei kan men zich laten inschrijven op de Luitenant Koppenlaan 22. Vrijwilli gers van de plaatselijke regelingcommis sie zijn daar tussen 18 en 20 uur aanwe zig. Iedere inschrijver krijgt een route beschrijving. Gezellig puzzelen? Doe mee met de Soester Logo Puzzel! -overschot on de normale exploit WOENSDAG 24 MEI i.00 GOEDEMORGEN SOEST Eef v.d. Horst/Ivo v. Gurp. 5.00 SOEST ACTUEEL Ernst Jawetz. cls 100 OMMETJE IN NATUUR 1ILIEU r. Annelies Nelis/Ina Aangeenbrug. I.00 VAN 'T RAADHUISPLEIN ïmeentevoorlichting; pr. Yvonne Dijkb 2.00 LUNCHROOM r. Ria Hilhorst. 3.00 OVER HET VOETLICHT 4.00 FEL1CITATIEUURTJE 5.00 SOEST ACTUEEL (H) 6.00 ONTMOETING MET... (H) 17.00 LUNCHROOM (H) 18.00 RADIO SOEST NON-STOr 19.00 SUNDAY AFTERNOON (H) II.00 Radio M. Radio Soest, 6093851/6093852. Hulpdienst Radio Soest Wie niet weet waar Radio Soest zender zit of hoe men de lokale omr F onder een voorkeuzetoets kan zetten, bellen met de hulpdienst van Ka Soest: tel. (035) 6093851 (werkdagen 09.00-16.00 uur). Als het probleem te» fonisch niet kan worden opgelost KO een vrijwilliger van Radio Soest op spraak langs om een moeiteloze ontvang te regelen. Radio Soest: kabel FM 10'- ether FM 105.9. Zaterdaq 20 mei a.s. weer eeri gezellige kinderdag bij ELLEMIJN KIDSWEAR Om 11.00 uur en om IA.00 uur is er een goochelaar. De kinderen zullen zich verbazen en lachen om zijn goochel-acts. Verder buiten een kraam met zomeracties. Binnen alleen zaterdag 10% korting op elk artikel. De andere 10% is voor de =Cliniclowns= Soesterbergsestraat 13 Soest-Zuid De provincie Utrecht sluit 1999 fi nancieel af met een overschot op de normale exploitatie van 12,5 mil joen gulden. De verkoop van de aandelen in de UNA leverde de pro vincie vorig jaar 326 miljoen gulden op. Het totale positieve saldo van de rekening over 1999 komt daarmee op 338,5 miljoen gulden. In oktober 1999 hebben Provinciale Sta ten, bij de behandeling van de begroting 2000, hun goedkeuring gegeven om de UNA-gelden gedeeltelijk te gebruiken voor de vervroegde aflossing van lenin gen en het overige risicovrij te beleggen. Met de opbrengsten daarvan is een fonds gevormd: de Provinciale Ontwik- kelingsReserve (POR). Met de POR kan in de huidige collegeperiode bijna 100 miljoen gulden extra geïnvesteerd worden in groene infrastructuur, grote stedenbeleid, sociale infrastructuur, eco nomische en toeristische ontwikkeling, culturele infrastructuur en mobiliteit. Het overschot op de normale exploita tie van 12,5 miljoen gulden wordt voor een groot gedeelte verklaard door mee vallers bij de motorrijtuigenbelasting en het provinciefonds. Door de gunstige economische ontwikkeling heeft het rijk in 1999 afgezien van het uitvoeren van enkele voorgenomen ombuigingen. Dit leverde de provincie Utrecht een extra meevaller op van 3,4 miljoen gulden. Kleine en soms wat grotere verschillen tussen de begroting en de realisatie van beleidstaken verklaren het overige deel, groot 3,4 miljoen gulden, van het over schot in 1999. Zo is er 1,8 miljoen gul den minder dan geraamd uitgegeven bij het beheer en onderhoud van provincia le wegen en was er een rente voordeel van 1,3 miljoen gulden als gevolg van de verkoop van de UNA en een gunstiger ontwikkeling van liquiditeiten dan waar mee vooraf rekening was gehouden. De vervroegde sluiting van slibcompos- teringsbedrijf RCR uit Amersfoort heeft in 1999 geleid tot een voor 1999 on voorziene uitgave van 1,8 miljoen gul den. De bedrijfssportcompetitie is in volle gang. In Beukendal trapten de volleyballers donderdagavond af en eergisteren vin gen de zaalvoetballers het estafettestokje in dezelfde hal op. Daarmee zijn twee van de tien sportavonden achter de rug, oftewel 39 van de 209 wedstrijden afgewerkt. De jaarlijkse krachtmetingen tussen werknemers van verschil lende bedrijven wordt morgenavond hervat met de tweede vol leybalavond. Dan komen wederom derde klas teams in actie, waarvan de poulewinnaars op 25 mei nog eens mogen terug- Komen. De eerste vier ploegen die zich voor deze extra ronde kwalificeerden, zijn inmiddels bekend: Bos en Duin, Krij- kamp Den Oude, Midcoat en Tempo Team 2. Maandagavond wordt er weer zaalvoetbal gespeeld in Beuken dal en een dag later (23 mei) is bij VVZ'49 de eerste van twee speelavonden van hetwktoeetbtd- Op de foto een wedstrijdactie van de eerste volleybalavond, waaruit blijkt dat de deelnemers zich in alle bochten wrongen om de bal over het net te SDelen. a »w~ a u~. Tegen inlevering van deze waardebon ontvangt u in de maand mei 10% korting oP Voor het betere zonweringswerk Technisch Bureau Wonnink' en co. b.v. j 3765 GÉ Tel. (035) 609 06 90 3818 AC Hoogland Tel. (033) 480 22 44 I Nieoweweg 66 Fax (035) 609 06 96^ Hamseweg 89a ^Faxj033)^48025 20

Soester Courant | 2000 | | pagina 11