labobank •JjW» [Na 13 jaar moet de boel weer op de schop ommelhoek maakt plaats voor kantoorpand Experimenteren in De Tuin met brasserie rs Bloemen b.vi Den Oudi EN BECKER Soesterbergers kunnen kiezen: 41 namen voor De Drie Eiken Oaarderhooqt De aanbiedingen van deze week: (geldig van donderdag 18 mei t/m woensdag 24 mei 2000) Kerkdiensten Medische dienst ktieburo idam-boerkoel b.v. SERVICECENTER BEUKENLAAN ODA er Linden Diefstal uit auto 9teh m Zn. VRIJWILLIGERSHULP NODIG? Hulpverlening I\I-ADVIESCEI\ITRUM SNIJBLOEMEN KAMERPLANTEN TUINPLANTEN AARDEWERK f H. van Oest b.v Redactie-adres Joyce Schreuder tel. (035) 6022564 Klachten bezorging C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Levensmiddelen inmaat Zn. in 25, 3762 TA Soest 5012687 WOENSDAG 17 MEI 2000 jd vers! Brouwer Systeem Plafonds sg 34 - 3764 AD Soest 79 00 Fax: 035 - 603 79 22 Zaterdag 20 mei en zondag 21 mei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 pr. V.d. Heijden; canto- Zondag 10.30 pr. V.d. Heijden; ge mengd koor HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09.30 ds. M.A.A. Nawijn WORLD OUTREACH CHURCH Sterrenbergweg 10.30 Mark Six Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: D.W. van Lier (Den Dolder) Paltzerweg 299, tel. 030-2284555 Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft ■>est - Baarn ■kplein 9, Soest nnesserweg 26, Baarn n, Hop Partners IRANTIËN HYPOTHEKEN PENSIOENeM (035) 60259 15, Fax (035) 6O293J d beton-, staal- en houtkonstrukties lest - Telefoon (035) 6010444 -Soest-Tel. 035-601 68 35 PACKAGm? i/OUWKARTON I DISPLAYS 4 Ame tsfoort - Tel 033^643060 - Fax 033^456160 (Familiebedrijf sinds 1938) jke en eervolle verzorging van ssen en crematies. ïlmanstraat 142,3769 EH Soesterberg )346 - 351 223 ndel voor al uw dranken! tel: 035 - 601 24 90 pe firma Tammer wil op het terrein tussen Rademakerstraat en Luite nant Koppenlaan een klein kanto- enpark bouwen. Het plan is on- angs aan omwonenden voorgelegd die daar redelijk positief op rea geerden. Het binnenterrein wordt nomenteel gebruikt voor het stal- i van caravans en containerbak- n. Volgens directeur Jan Tammer biedt het bestemmingsplan de mogelijkheid om Kleinere kantoren met deels een tweede [Verdieping op het terrein te realiseren. |Het is altijd onze bedoeling geweest pm daar woningen te bouwen. Maar we padden nooit verwacht dat de procedu- omtrent de geluidzone zo lang zou duren. Soest wil blijkbaar wel, maar Defensie houdt het tegen. Er is geen zicht op een snelle verbetering." [Tammer vindt dat er hoognodig wat aan pet terrein moet worden gedaan. "Het s nu een rommelhoek en daar is niet ie dereen blij mee." In samenwerking met bouwbedrijf Hoffman en een architect wordt een plan ontwikkeld voor een klein kantorencomplex. "Het gaat om een gebied van maximaal vijfentwintig honderd vierkante meter. Daar kun je de helft van bebouwen omdat je ook ruimte moet overhouden voor een eigen parkeergelegenheid en plantsoenen." Het plan dat de eigenaar van de grond voor ogen staat, is een patioachtig ge heel. De kantoren grenzen aan de ach terkant aan de tuinen van woningen die aan de Luitenant Koppenlaan staan. "Het is natuurlijk niet de bedoeling dat de kantoormedewerkers recht in de tui nen van de omwonenden kijken," vindt Tammer. Het plan wordt volgens hem ontwikkeld in redelijk overleg met de omwonenden. "Die moeten er natuurlijk ook achter staan. Want ik heb geen behoefte aan ellende met de buurt. Nu ligt er trou wens een bestemming op voor een gro te bedrijfshal. Daar zit ook niet iedereen op te wachten." Voor een kleinschalig kantorencomplex is volgens hem wel belangstelling. "We zijn dat allemaal een beetje aan het bekijken. Aan kantoren waar bedrijven in de medische sector zich in kunnen vestigen, is blijkbaar wel behoefte." Voor de bouw van kantoren zal een aan tal caravans moeten verdwijnen. Ook een stal en een oude loods die op het terrein staan worden afgebroken. Eén van de bewoners die op het terrein in een grote stacaravan wonen is wel inge licht, maar denkt dat het nog wel drie jaar zal duren voor alle bouwprocedu- res zijn doorlopen. Wat er met hem gaat gebeuren? "Ik zie wel, daar komt wel een oplossing voor. Achterbuurman Sjouke Burry aan de Rademakerstraat denkt dat een kan toorpand de parkeerfaciliteiten rondom nog verder onder druk zet. Hij vindt woningen de beste oplossing. "Ik zou niet weten waarom ze die zonering niet kunnen herzien. Ik woon hier al dertig jaar en er komt misschien een keer per maand een vliegtuig over. Er zijn maar weinig Soesterbergers die daarover kla gen. Als ze nu metingen zouden ver- richten, dan kan die zonering wel eens heel anders uitpakken." Dierenarts H. J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Wie vergelijkt leest de Soester Courant Op de Anthonie van Leeuwenhoeklaan is een radio uit een auto gestolen. Op de Bloemheuvel haalden dieven twee zon nebrillen uit een auto. Uit twee auto's op de Generaal Winkelmanstraat zijn een radio/cd-speler en een radio weg genomen. Op de Kampweg werd uit een auto een computer ontvreemd. Meer berichten over Soesterberg op pagina 11 Er komt weer leven in Restaurant De Tuin aan de Rademakerstraat. Het horecapand is van maandag tot en met vrijdag overdag weer open, zodat passanten er de lunch kunnen gebruiken. Volgens exploitant John Vestering is het bedrijf vanaf janua ri gesloten geweest vanwege de slechte bereikbaarheid. "Door de renovatie lag de straat overhoop. Het had weinig zin om open te blijven." Een aantal middenstanders maakte zich zorgen over de sluiting van De Tuin. Ze vreesden dat het pand gebruikt zou wor den als opslagplaats voor flessen wijn en de horecafunctie geheel zou verdwijnen. Volgens Vestering is die vrees onge grond. "De zaak is nu overdag weer open en vorige week zijn we een expe riment gestart met een brasserieformu le. Tussen elf en drie uur kunnen bezoe kers een lunch gebruiken of op het ter ras zitten. We serveren dan hapjes van de kleine kaart. Verder zijn we alleen op afspraak open voor grote partijen. Bij voorbeeld bedrijven die 's avonds met hun personeel willen dineren of barbe cuen. Of een vergadering willen hou den." In het weekeinde blijven de deu ren van De T\iin gesloten. De 'flexibele' openingstijden van De Tuin zijn volgens Vestering noodzaak. "Hier in het dorp kun je geen zeven dagen open zijn, dan red je het niet. Het is in de eerste plaats moeilijk om aan personeel te komen. Het dorp vergrijst en er wordt weinig bijgebouwd. Erg veel bedrijven telt de omgeving ook niet, je kunt relatief weinig broodjes omzetten." Het is bijvoorbeeld een verschil met het horecabedrijf van een collega in Nieu- wegein. "Die zit daar in een kantoren- gebied. Alleen al van de lunches kan hij bestaan." De T\iin richt zich daarom grotendeels op recepties en partijen. Qua personeel is dat gunstiger omdat het op afroepba sis werkt. "Bovendien," zo meent Ves tering, "is iedereen in die twintig jaar dat we wel open waren wel erg verwend geweest. Je kunt allemaal wel roepen dat we altijd dicht zijn. Maar het is na tuurlijk wel zo dat wij de zaak openen op tijden die voor ons rendabel zijn. Voor ik hier in kwam zijn er al anderen geweest die hun nek hebben uitgesto ken. Die hebben het niet gered. De kunst voor De Tuin, zo meent Ves tering, is bezoekers trekken door het organiseren van allerlei evenementen! Bijvoorbeeld themadiners, exposities, een demonstratie of workshops waar veel belangstelling voor is. "We zijn be zig met het opknappen van de zaak. Ook de buitentuin wordt opgeknapt." 12 Telefoon 035 - 603 00 04, j Telefax 035 - 601 45 32| nationaal Transportbedrijf B.V. idergracht 7 - 3763 LS Soest Telefoon 035 - 603 60 60 Telefax 035 - 603 60 66 Eens in de veertien dagen houdt de Soesterbergse Courant een straatin terview. De bewoners vertellen over het wonen in hun s/raat, hun wensen en over de manier waarop ze met el kaar omgaan. Deze week: het Zwar te Wegje. Burg. Grothestraat 35 -Soest J Tel. (035) 601 6033 Fax (035) 601 37 05 E-mail: info@dejongaccountants.nl I www.dejongaccountants.nll AKKERT) Birkstraat 93 Tel. 601 23 54 Beukenlaan 46 Tel. 601 20 65 Van Weedestraat 46A| Tel. 601 38 77 RIJF TSELD EL: 035-6019666 5rothestraat2A IA/I Soest on: 035-601 2632 111 - Soest - Tel. 6022054 ►RINK angs de doodlopende weg staan loogstens dertien woningen. De mizen zijn ruim, net als de tuinen xachter. Voor de bewoners begon iet allemaal zo'n dertien jaar gele ien met de aankoop van een stuk 'ond. De een vond het toen een mitenkansje, de ander had wat twij fels omdat de A28 net werd geo- ind. Over een ding zijn de meeste iwoners van het Zwarte Wegje het ins. Het is heerlijk wonen in de lodlopende straat. Ondanks het Iwaai van de snelweg die vooral 's nds tot de slaapkamers door- ngt. ;lof Bisschop zakt in een stoel op het is achter zijn huis. Zijn vrouw Coc ky trotseert de felle zon en hanteert wat Mingereedschap. „We zijn bezig de tuin ►pnieuw in te richten," wijst Bisschop omgewoelde grond. „Na dertien jaar moet de boel weer eens op de schop." ;ky heeft inmiddels het tuingereed- lap terzijde geschoven en haalt een >ud drankje ter verfrissing. Ze vult het laas van haar man aan. Je woonden al twintig jaar in Soest :n ik hoorde dat hier grond te koop ^u worden aangeboden," vertelt Roe lof. „Cocky wilde altijd al zelf bouwen tar ik dacht niet dat ze vanuit Soest [er naar toe wilde verhuizen. Maar :n ze de plek zag, was ze er meteen :g van. We werden gelukkig ingeloot." [et Soester echtpaar ontmoette de ïuwe buurman met wie we samen juden moeten bouwen. „Dat klikte," Igt Cocky. „Maar de snelweg hierach- zou de volgende dag worden geo- jnd. We hebben daarom niet meteen Stekend en eerst goed nagedacht of we ït wel moesten doen. Uiteindelijk heb- ;n we de knoop doorgehakt en het grond gekocht.Cocky heeft tot op dag van vandaag geen spijt van haar stap. „De weg was toen minder druk en de geluiden hoor je niet continu. Alleen als je in je bed ligt, dan komt het wel op je af. Ik denk daarom ook dat de VSB terecht protesteert tegen die geluidspro ductie." De bouw van hun huis, zag het Soester echtpaar als een avontuur. „Er werden om de hoek vier woningen op de Kampweg gelijktijdig gebouwd. Vanaf de beginfase was het contact onder de buurtbewoners heel erg leuk. Je had een gezamenlijk belang, leende spullen van mekaar. Als er iemand een probleem had, dan kon ie altijd bij een ander kij ken hoe hij dat had opgelost." Het echtpaar Bisschop heeft nooit spijt gehad van hun verhuizing naar Soester berg. „Ik voelde me ooit een Soester," verklaart de man des huizes. „Maar ik zou nooit meer naar Soest terug willen. Dorpsmensen zijn veel vriendelijker. Als je mekaar op straat tegen komt, dan groet je elkaar. Begrijp me niet ver keerd, Soest is ook een dorp. Alleen willen ze het daar niet weten, zeg ik al tijd maar. Na dertien jaar begint het karakter van de straat zachtjes aan te veranderen. Er zijn wat gezinnen met jonge kinderen komen wonen. Cocky vindt het positief en kijkt vanuit het keukenraam graag naar de spelende kleintjes op straat. „Het brengt wat leven in de straat," vindt ze. Maar dat hun buren gaan ver huizen, vindt ze minder leuk. „Dertien jaar geleden kochten we hier een kavel," vertelt haar buurman Fred van Wankum. „En op hetzelfde mo ment begonnen ook de problemen rond de A28. We mochten niet bouwen om dat gedeputeerde staten niet zo blij wa ren met het bouwplan, zo vlak achter de snelweg. We hadden gewoon pech. Maar ondanks alle onzekerheid wisten we wel dat dit bestemmingsplan Zwar te Wegje al was goedgekeurd.Omdat het echtpaar de woning aan de Vlieg tuiglaan al had verkocht, bleef hun niets anders over dan een caravan te plaatsen op enige meters afstand van de bouw put. „We stonden echt op straat en hebben zeven maanden doorgebracht in die ca ravan. Aanvankelijk zonder elektriciteit en riool, douchen deden we in de Ban- ninghal of bij opa thuis." Toen na 110 werkbare dagen het huis eindelijk klaar was, had het gezin het idee dat ze in een klein paleisje waren beland. „Dat was wel even wennen, al die ruimte om je heen," zegt Jannie van Wankum. Het echtpaar woont inmiddels dertien jaar langs het Zwarte Wegje en heeft daar een fijne tijd beleefd, vindt ze. „Nu de kinderen de deur uit zijn, hebben ze besloten om te verhuizen naar een van de in aanbouw zijnde appartementen op de Buys Ballotlaan," vertelt Jannie. „We willen vaker weg. Maar er gaat te veel tijd zitten in het onderhouden van de tuin. En het huis is eigenlijk ook te groot voor twee mensen. We hebben ook nog eens een grote kelder onder de woning." Jannie weet zeker dat ze de buurt zal missen. „Het is hier rustig, kindvriende lijk en iedereen laat elkaar in zijn eigen waarde. De sociale controle is groot. „Rijdt er iemand verkeerd dan kun je niet ongezien de straat weer uitrijden," verzekert Fred lachend. Aan de overkant bij de familie Pranger wordt ook druk getuinierd. „We zijn net terug van een 'Franse week in Lim burg'," omschrijft Marijke haar zonnige weekje weg. Obbe: „Je staat er dan ver steld van hoe hard alles is gegroeid." Hij hanteert de grasmaaier vakkundig ter wijl Marijke zich richt op huishoudelij ke taken zoals het wegwerken van de vakantiewas. Beiden zijn tuinliefhebbers en houden de grote lap achter het huis met liefde in bedwang. „Ik zou dit niet willen missen," verklaart Obbe om zich heen kijkend. Hij aait de poes over de kop die overduidelijk laat merken blij te zijn dat de baasjes weer thuis zijn. „Die kat was in eerste instantie niet van ons, maar van de overbuurman Fred. Op een gegeven moment kwam hij aanlopen en wilde niet meer weg." De families heb ben over en weer nog geprobeerd het dier tot inkeer te brengen. Het mocht niet baten. Het paradijselijke tafereel van huisje, boompje, beestje zou volmaakt zijn als toch niet de A28 ter sprake komt. „Wij zijn hier in oktober 1991 ingetrokken," rekent Marijke uit. „Aan de overkant stond het rijtje woningen er al. Hier naast hebben nog geruime tijd twee per celen braak gelegen. Die werden na ver loop van tijd zelfs in de Telegraaf te koop aangeboden." Het echtpaar noemt de sfeer in de straat gemoedelijk. „Heel erg kindvriendelijk. Kleine kinderen kunnen al gauw op straat spelen." En hoewel het geluid van de snelweg overdag minder hinderlijk is, dringt het omgevingsgeluid 's avonds makkelijker door in tuinen en slaapkamers. „Ik ben ooit eens gaan meten en kwam erachter dat het geluid al gauw boven de 65 de cibel zat," vertelt Obbe. „Wat mij be treft: hoe meer auto's er rijden hoe min der hard ze kunnen. Dat scheelt weer in geluid." Hij houdt angstvallig in de ga ten of de vluchtstroken in de spits niet gebruikt worden als rijbaan. „Als Rijks waterstaat die stroken open gooien, dan wordt het tijd om actie te ondernemen," denkt hij. Er zijn zo'n veertig suggesties voor een nieuwe naam voor De Drie Ei ken binnengekomen bij de SWOS. Er zijn strijdbare namen onder zo als 'Doe maar' en 'Het bolwerk', maar ook rustieke als 'Onder de Linden' en 'De oude eik'. Bewoners van Soesterberg mogen zelf kiezen aan welke naam zij de voorkeur ge ven. De naam met de meeste voor keurstemmen prijkt straks boven de ingang van het ontmoetingscen trum nieuwe stijl. De Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) wil het dienstencentrum De Drie Eiken een andere naam geven. Het centrum heet namelijk hetzelfde als het aangrenzende flatgebouw voor senioren. Volgens de SWOS ontstaat daardoor verwarring. Een groot aantal mensen denkt nog steeds dat het dienstencen trum er alleen voor de flatbewoners is. Het centrum is echter bedoeld als ont moetingsruimte voor alle 55-pIussers in het dorp en zal in de toekomst ook wor den aangeduid als ontmoetings- en ac tiviteitencentrum voor senioren. Om een nieuwe naam te vinden voor dit centrum is aan Soesterbergers gevraagd om zelf met suggesties te komen. In to taal zijn 41 inzendingen binnen geko men. Er zijn ludieke namen bij zoals 'Ons pensioentje', 'De cockpit' en 'Hap py landing', maar ook meer op de toe komst gerichte namen zoals 'Trefpunt 2000' en 'Het kompas'. Typisch voor het vliegdorp zijn namen als 'De baker mat', 'Happy landing', 'De cockpit', 'De spitfïre' en 'De wing'. Terwijl '55+' en 'De senior' duidelijk laten zien in wel ke leeftijdsgroep de gebruikers van het ontmoetingscentrum vallen. Soesterbergers die mee willen beslissen over de nieuwe naam van De Drie Ei ken kunnen er één kiezen uit de inge zonden namen en deze doorgeven aan het dienstencentrum waar ook keuzefor mulieren liggen. Wie de de meest geko zen naam heeft verzonnen krijgt een klein prijsje. De ingezonden namen luiden als volgt: De kolenkit, de kolenschuur, het bol werk, de vlieghaven, ons pensioentje, ONA (ontspannen na arbeid), het tref punt, de kweekplaats, trefpunt 2000, de nieuwswaaier, de eiken, 55+, de spitfï re, de cockpit, de vleugel, de soos (ei- kensoos), de paraplu, het kompas, on der de linden, het spectrum, de ijsbre- ker, de bijenkorf, de driest, pluk de dag, de oude eik, de vluchtheuvel (drie maal), 't hoogtepunt, de bakermat, de oase, happy landing, ons belang, vier wijken, de vlinder, de senior, 't glazen paard, doe maar, contact, dorpsplein, de toeloop, de wing en de driesprong. Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg Politie Veldm. Montgomeryweg 2 (Kon. Mare chaussee); werkdagen 12.00-13.00 uur; centrale meldkamer: 035-5487411; alarmnummer: 1.1.2. Grof vuil 035-6093666. Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, 351940, b.g.g. 351658 of 352626. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland verpleegkundige 24 uur per dag bereik baar, tel. 033-4600046; maatschappelijk werker elke woensdag 09.30-10.30, Vredekerk, Generaal Winkelmanstraat 101, tel. 352606. Huisvesting De Drie Eiken Mevr. D. Elie, tel. 352391. 72b SOEST TEL: 035-6012883 ?escentrale est b.v. Jthandcl in Vlees, Vleeswaren liepvriesprodukten. trgracht 16-18, tel.: 035 - 601 26 I' rotechnisch installatiebureau INS BOSMAN ELECTRA b.«> straat 48 - 3768 HJ Soest 335 - 601 33 67 - Fax: 035 - 602 55 68 Roos Amore (bordeaux) 60 cm, 10 stelen per bos van fl. 7,75 voor Nephrolepis (krulvaren) in 17 cm pot, mooie volle plant van fl. 11,75 voor maar Impatiens New Guinea in 13 cm pot, diverse kleuren per stuk fl. 5.75 nu 3 voor slechts Vierkante witte vaas 3 maten: 19 30.5 40 cm hoog prijs vanaf <yEyrtö> BLOEMISTERIJ Eigendomweg 80 SOEST Buys Ballotlaan 11-13 SOESTERBERG

Soester Courant | 2000 | | pagina 13