A.S. jP ELFT! EK nan de Nationale titel jachthoornblazers Nieuwe exposities in Soester galeries arutóhocK I MUcimar 2.00 UUR ANTALONS P Soest doet ook mee aan het Nationale Voorleesontbijt CULTUUR WELZiJNj I De stem van Simon Vinkenoog Ooit kiest u voor mooist Voor 5e keer paardenraces op tracé bij A.P. van Doorn Vry ondeugend PAGINA^ on 035-60 25 996 Zonnehemel te huur ot 16 juni eft, een luit Groep WOENSDAG 17 MEI 2000 Woensdag 24 mei in C-drie en de Bibliotheek SOESTER COURANT PAGINA 25 Anna Paulownahuis en Galerie Wind >«S DeVi.i.it kV MAKELAARS DIE UW VISIE RESPECTEREN 'Dagelijks oefenen om lubberende lippen te voorkomen Expert Schoemaker Jazzconcert: Body Acoustic Quartet Attacca gitaartrio met premières 'De grote vakantie' A.s. zaterdag aan de Koningsweg metgezichtsbruiner 3 Weken f 195,- 6 weken f325,- (ook voor de koop) TROPICAL (035) 542 23 92 IMVM n, Tiel en Veenendaal i. 0p 24 mei is het weer zo ver, het ge zelligste uur van het jaar. In veel plaatsen en steden wordt dan het Nationale Voorleesontbijt georga niseerd. Ook in Soest kunnen kin deren op deze dag in de vroege och tend luisteren naar een mooi ver haal. De basisschool Klimop in Soest organi seert al een aantal jaren een voorlees ontbijt in het eigen schoolgebouw. De Stichting Literaire Activiteiten Soest (SLAS) vond dit een leuk initiatief en heeft de culturele instellingen in Soest bij elkaar geroepen om de dag geza menlijk te organiseren. Samen met ba sisschool Klimop, de kinderboerderij de Vrije Teugel, de Bibliotheek Soest en Cultureel Centrum C-drie heeft de SLA Seen feestelijk en kleurrijk voorleesont bijt georganiseerd. In het kader van het thema van dit jaar, "Kleurrijk voorle zen", komen de schoolkinderen van de Klimop allemaal versierd met kleurige Het voorlezen begint om 8.30 uur voor de verschillende groepen (onderbouw, middenbouw en bovenbouw). De voor lezers zijn verspreid door het hele ge bouw. De in Soest wonende kinderboe kenschrijfster Marianne Busser zal een vrolijk halfuurtje voorlezen verzorgen met veel muziek en spelletjes voor de kleuters. Marianne Busser werkt, samen met haar man Ron Schröder, al jaren voor Bobo, Okki, radio en televisie (o.a. Sesamstraat). Maria Meyers, afkomstig uit de Dominicaanse Republiek, leest de kinderen van de middenbouw voor en de directeur van de kinderboerderij De Vrije Teugel, Leo van den Berg, leest de oudste kinderen voor. Na het voorlezen krijgen de kinderen een heerlijk ontbijt voorgeschoteld en ter afsluiting wordt er in het theater van C-drie een kinderconcert gegeven door de huisband" van de kinderboerderij. Sinds maart treedt het muzikale trio elke keer op ter afsluiting van het schoolreisprogramma in de Vrije Teugel. Dit trio Van den Berg, Mijls en Martijn heeft pas geleden de single "Maximerin- 8ue" een liedje over het mogelijke Oranje-huwelijk —opgenomen en hoopt daarmee door te breken bij het grote publiek. Zo rond 10.00 uur zal het programma afgerond worden en reizen de kinderen weer af naar de school. Gezien het pro gramma wordt het vast een gezellige en feestelijke ochtend. Het ligt zeker in de bedoeling dat er volgend jaar weer een Voorleesontbijt komt en wellicht voor nog meer schoolkinderen in Soest. De nadruk ligt bij de Soester gale ries t/m 28 mei op Franse kunst. In het Anna Paulownahuis zijn schil derijen van Jacques van der Vaeren te zien. Bij Galerie Wind hangen kleurrijke schilderijen van Lionel. Binnen en buiten staan bronzen beelden van Ernest Joachim. Het werk van Van der Vaeren zweeft in een droomwereld, deels wonderbaarlijk, deels obscuur. Stiltes-echo's van al wat vergeten schijnt - maar ook bestendig heid van het stille weten van het AL - mythologische sedimenten uit de rebus van het menselijk zijn, releveert het werk; een universum rijk aan dubbelzin nigheden en contradicties. Het is moei lijk om ongevoelig te blijven voor deze initiërende reis: rijk door zijn tweeheid, traject tussen licht en donker, van visi oen en eclips, aan het wankelen ge bracht door de taal van het bekende die PIET FLOOR EN NICOLETTE VERSLOOT MAKELAARS/TAXATEURS O.G. MAKELAARDIJ O.G.'DE VLIJT' LID VNM VAN WEEDESTRAAT 3 - SOEST - TEL.: 035-6016824 INTERNET: WWW.DEVLIJTMAKELAARDIJ.NL E-MAIL: DEVLIJT@MAKELAARDIJ Van der Vaeren, gemengde techniek. aan de verbeelding het genoegen laat dit te ontraadselen. Wegen begeleid door schimmen en verschijningen, met verre en ondoordringbare gezichten, moment opnames - zelfs van een kreet - wellus tige silhouetten met raadselachtige cho reografie, personages in stille pathos, te gelijk bewoond door hun vragen. Lionels werk kenmerkt zich door ab stractie. Echter het meest intrigerende van zijn werk is het gebruik van kleur. Zijn techniek bestaat uit het overvloe dig toepassen van verschillende kleurla gen, waarbij hij collages toevoegt en er weer overheen schildert. Het resultaat is onweerstaanbare krachtige en kleurrijke originele werken. Joachim is een bijzonder sereen kunste naar, die in zijn werk streeft naar de es sentie van de dingen. Als je iets kern achtig kunt zeggen, dan moet je dat doen. Hij is geen man van veel woorden en dat siert hem. Een wat gesloten na tuur, een poëet en dat voel je in zijn werken: bol, omsloten en als hij moet noemt hij een werk waar enige figura tie voorkomt: Verwijzing... Mooi werk dat ondanks het formaat monumentaal aandoet. Anna Paulownahuis, Burg. Grothestraat 51: Van der Vaeren, schilderijen. Gale rie Wind, Steenhoffstraat 6: Lionel, schilderijen, en Joachim, bronzen beel den voor binnen en buiten. Openings tijden van beide galeries: do. t/m zo. 13.00-17.00 uur. Info: tel. 035- 6031300. De stem van de podium-dichter Si mon Vinkenoog (1928) is uit dui zenden te herkennen. Ooit was de poëzie alleen maar stem. Dichters traden op bij belangrijke gebeurte nissen om ze luister bij te zetten, er een feestelijk karakter aan te geven, om de overwinning te vieren, om de pijn te verzachten of om verhalen over oude helden door te geven. De dichter sprak, zong, verhaalde en vermaande, begrijpelijk voor iedereen, verstaanbaar voor allen. Men noemt dat orale poëzie. Die functie van de dichter lijkt vrijwel verloren. Zo'n dichter is nog Steeds Simon Vinkenoog, een Amster damse tweeënzeventigjarige poëet, die nooit oud schijnt te worden. Hij schrijft meestal gedichten die ge hoord moeten worden. Hij begon ermee in 1961 toen zijn stem weerklonk op een 1-toeren grammofoonplaat in de Que- ■vio-serie "Stemmen van Schrijvers 'Stem uit de groef' was een van zijn ierste voordrachtsteksten. Niet lang daarna, rond 1963, ging kenoog verder op dit pad, maar nu echt ive, in samenspraak met jazzmusici en 'oor een meelevend publiek. Jazz Poetryde dichter stond op het podium n de Amsterdamse jazzclub Shéhéréza- de naast blazers, pianist en slagwerk, en wierp zijn woorden tussen de changes, jreaks en rimshots. n 1966 volgde het legendarische ïnitia- ief: Poëzie in Carré. Deze manifestatie gaf de gai uw stoot voor vele poëziefestivals voorleesavonden in de decennia daarna, n de zeventiger jaren trad Vinken- op bij Artishock in Soest. "Artis- |.»ww«c - Literair" morgenavond in sa menwerking met de SLAS en in samen- Al in oog Ihock spel met de Soester jazz-iormatie Per ron 5B" van Semmy Prinsen wordt daarom een historische happening. Poë zie als performance. Coen de Jonge schrijft in de bundel "Het Hoogste Woord" het volgende over hem: "De gesproken woord-dich ter Vinkenoog is een reiniger, de dich ter die een spiegel voorhoudt, ons met onze daden confronteert, en die ons waarschuwt maar ook een uitweg wijst. Een moderne sjamaan, die naar de kern blijft zoeken, het ware, het schone. Dat is de huidige boodschap van Simon Vin kenoog, ooit Leidsepleintijger, nu volks tuinier. "Ik zoek de woorden die de vrede mogelijk maken ik ga leven om te vervolmaken leven (wie vrage die vrage) want ik ben het weten." (Uit de Vrije Val). Aanvang in Artishock om 20.00 uur. Toegang: tien-gulden. Jachthoornblaasgroep Eemland heeft zaterdag tijdens de Neder landse kampioenschappen in Bronkhorst in twee verschillende categorieën de eerste plaats weten te behalen. Het is de tweede keer dat de groep de wisseltrofee 'Bertus de Bronkblazer' een jaar lang bij zich mag houden. In de categorieën A (jachtsignalen) en B (jachtfanfares) deden in totaal zes groepen mee. De jachtfanfare is ge schreven door de muzikale leider, Cees Bus. Met het eigen nummer werd het hoogst aantal punten behaald binnen de categorie. De groep bestaat uit zeven tien leden, die in leeftijd verschillen van 23 tot en met 68 jaar. Onder de blazers bevinden zich vier Soesters, twee inwo ners van Eemnes, twee van Heemstede, een blazer uit Naarden, IJsselstein, Bilt- hoven, Laren en een Utrechter. Joke Vos, afkomstig uit Soest, is zowel blaasster van de kleine natuurhoorn, oftewel de Besshoorn, als secretariaat. "Mijn man heeft de groep twaalfenhalf jaar geleden opgericht. Ze waren met zo'n acht man begonnen. Ik ging altijd mee om koffie rond te brengen. Zo ben ik er als het ware ingegroeid. Nu blaas ik al vijf jaar en ben ik een jaar secreta riaat." Ook haar dochter van zesentwin tig maakt sinds haar vijftiende deel uit van de groep. "Het is echt een familie- groepje. Een zwager van mij speelt ook nog mee," somt de Soesterse op. De jachthoornblazers komen elke maan dagavond bij elkaar op het landgoed Pijnenburg om twee uurtjes te oefenen. Daar gaat echter binnenkort verande ring inkomen. "We moeten een andere ruimte zoeken omdat er waarschijnlijk een kantorencomplex gebouwd gaat worden op het landgoed. De grond is privé-eigendom, dus we kunnen niet anders", aldus Joke. Waar de nieuwe oefenruimte gaat komen is nog niet be kend. "Al is het maar een grote schuur, bij wijze van spreken. Gewoon een ruimte waar we onze spullen kwijt kun nen, wat stoelen en tafels. Dan zijn we al heel gelukkig." De jachtsignalen worden na het jagen gebruikt tijdens het wegdragen van de dieren, in jagerstermen: om de dieren af te blazen. Voor elk dier bestaat een apart signaal. "Mijn man hoorde vijfen twintigjaar geleden de signalen voor het eerst en vond het zo mooi, dat hij be sloot ze ook te leren. De dichtstbijzijn- De Nederlandse kampioenen van de Jachthoornblaasgroep Eemland oefen den maandag alweer. Tussendoor blie zen ze even uit en gingen ze op de foto. Foto: Afdo Allessie Kerkstraat 3-5 3764 CR Soest Tel.: 035-6030303 Fax: 035-6029995 de jachthoornblaasgroep was toen in Utrecht-West. Dat was best wel ver. Na een poosje heeft hij toen zelf maar een groep opgericht", vertelt de jachthoorn- blaasster. Er zijn verschillende soorten jacht hoorns, zoals de kleine natuurhoorns en de grotere Parforshoorns. Deze danken de bijnaam 'bassen' aan hun zware en warme klanken. De hoorns bevatten geen ventielen, zodat de lippen erg in gespannen moeten worden om de juis te klanken eruit te krijgen. De lucht wordt als het ware gestuurd door de lip pen. Daarvoor moet bijna dagelijks ge oefend worden, anders raakt de span ning uit de lippen en het speeksel weg. Een goed embouchure betekent dan ook dat deze twee zaken goed zitten. Als dat niet het geval is gaan de lippen 'flubberen' en komt er geen geluid uit. In oktober vertrekt het hele gezelschap, in het kader van een tweejaarlijkse uit wisselingsprogramma met een Duitse jachthoornblaasgroep, naar Duitsland. "We zitten dan voor een heel weekend bij de Duitse jachthoornblazers thuis. Zij verzorgen een programma voor ons en er wordt natuurlijk heel wat afgebla zen. Het jaar daarop komt de groep naar ons en dan zorgen wij weer voor hen." In een wereld waar complexiteit vaak wordt verward met vooruitgang komt nu de BeoVision 1. Een gemakkelijk te gebruiken televisie met eersteklas beeld, uitstekende geluidsweergave en een baanbrekend bedieningsprincipe met veel bedieningsgemak. Een compleet muzieksysteem, met alleen de essentiële functies, lijkt zo'n eenvoudig idee. Toch heeft het ontwerpen van de BeoSound Century ons nogal wat hoofd brekens bezorgd. Met radio, cd en cassette beschikbaar zijn er natuurlijk nogal wat bedieningsfuncties. Maar daar heeft Bang Olufsen iets op gevonden. Alleen die toetsen zijn verlicht, die op dat moment van toepassing zijn. De BeoLab 1 is de nieuwe topluidspreker van Bang Olufsen. Hij kan zo luid of zo zacht spelen als u wilt en biedt een zo natuurlijke weerga ve als maar mogelijk is, of u nu het subtiele effect van een kamerorkest of de impact van een stadionconcert wilt ervaren! BANG OLUFSEN Burg. Grothestraat 9, Soest Telefoon 035 601 03 44 Steenhoffstraat 46, tel. 601 95 77 I Zaterdag 20 mei Rockjazz van Weather Report, akoes tisch gespeeld door Michiel Borstlap. Met de cd Body Acoustic stuurt pianist Michiel Borstlap een visitekaartje de wereld rond dat vele deuren zal openen. Dat Borstlap zich inmiddels heeft ont wikkeld tot een global player heeft al les te maken met de door hem gewon nen internationale Monk Award en het contract bij Verve/ Emarcy. Body Acoustic is een internationaal droomde- buut geworden. Na wat artistieke me ningsverschillen met voormalige band leden besloot Borstlap met een nieuwe groep tevoorschijn te komen. Hij nam tien stukken in de studio op met Tom Beek (tenorsax en basklarinet), Jesse van Ruller (gitaar), Jeroen de Rijk (per cussie) en Hans Eijkenaar (drums). Bas sist Anton Drukker is de enige oudge diende. Naast de groepsstukken speelt Borstlap ook trio's en duetten met Ne derlandse topmusici als Han Bennink en Eric Vloeimans. Op Body Acoustic staan akoestische interpretaties uit het repertoire van de jazzgroep Weather Report. De titel van de cd verwijst naar de klassieke Weather Report cd 1 Sing the Body Electric. Borstlap toont zich wederom een inspirerende meesterpia- nist. Zijn nieuwe band musiceert met de gretige speelsheid van een nest jonge honden. Het trio met drummer Han Bennink en bassist Ernst Gierum levert unieke momenten op, maar het absolute hoogtepunt van Body Acoustic is het duet Birdland. Daarin laat Eric Vloei mans horen dat hij een van de beste trompettisten ter wereld is. Body Acoustic moet worden opgenomen in het rijtje van de beste jazz-cd's van 1999. Michiel Borstlap - piano; Tom Beek - tenor en basklarinet; Anton Drukker - bas; Hans Eijkenaar - drums. Aanvang 21.00 uur. Entree f 15,-. Zondag 21 mei Als hekkensluiter van het eerste seizoen Artishock klassieke concerten spelen op 21 mei drie gitaristen een programma met daarin maar liefst twee premières, van de componisten David Little en Joel Bons. Het wordt een hedendaags pro gramma waarin allerlei soorten muziek de revue passeren, van dissonante ritmi sche en swingende muziek van Meye- ring, inclusief roek-invloeden en thea trale effecten, tot de subtiele melancho lie van Zuid-Amerikaanse muziek van Piazolla. Muziek van '66 tot '99. Het trio werd gevormd tijdens hun op leiding aan het Utrechts Conservato rium. Terwijl de drie (Russel Postema, Martin Meyer en Henk van Lingen) zich na hun opleiding ieder afzonderlijk muzikaal ontwikkelden, stond het sa menspelen in Attaca centraal. Zij volg den masterclasses bij verschillende be kende gitaristen, zoals Leo Brouwer, Roberto Aussel en Hubert Kappel. In middels hebben ze een breed repertoi re opgebouwd, bestaande uit originele composities voor drie gitaren en (eigen) bewerkingen in uiteenlopende stijlen. Een aantal van deze programma's is op cd gezet. Russel Postema - gitaar; Martin Meyer - gitaar; Henk van Lingen - gitaar. Aanvang: 15.00 uur. Toegang: leden f 10,-; niet-leden f 12,50; kinderen f 5,- Donderdag 18 mei Artishock-Literair: Simon Vinkenoog De Amsterdamse dichter Simon Vin kenoog (1928) is een oude bekende in Artishockkringen. In samenwerking met de SLAS is hij opnieuw uitgenodigd, op donderdag 18 mei om 20.00 uur, met medewerking van het Artishock-huisor- kest "Perron 5B", bestaande uit Jasper van de Wilde (drums), Henk Sprenger (gitaar), Rico de Jees (contrabas) en Semmy Prinsen (saxofoon). De jazz-goeroe en LSD-magiër Vinken oog is vanaf 1961 fulltime schrijver. Hij leidt als levenskunstenaar een literair bestaan, waarin poëziebundels, dagboe ken, romans, poëzieworkshops, voor drachten en redacteurschap centraal staan. In 1993 verscheen zijn bundel "Louter genieten"met teksten en tekeningen. Dit jaar verschijnt van hem (deo volente) "De Ware Adam". Tijdens de laatste Nacht van de Poëzie in Vredenburg te Utrecht vierde hij triomfen met zijn dichterlijke visie op Nederland. Vinken oog heeft zich onsterfelijk gemaakt in de Nederlandse letterkunde met de bloem lezing "Atonaal" (1951), waarin poëzie te vinden is van de dichters die als De Vijftigers de literatuurgeschiedenis zijn ingegaan. En niet te vergeten de happe ning in Carré in de zestiger jaren, waar voor 't eerst de dichters het podium be traden. Interview en productie: Jan Vis ser en Semmy Prinsen. Aanvang 20.00 uur - Entree 10,00. Reserveren, maandag t/m vrijdag 9.00- 13.00 uur: tel. 035 6019577 Maandag 22 mei Een veelgestelde vraag: wat zou je doen als je wist dat je nog maar een jaar te leven had? Voor Johan van der Keuken verloor de vraag zijn hypothetische la ding toen artsen constateerden dat pro staatkankercellen, die zijn lichaam be laagden, zich hadden verspreid. Van der Keuken besloot om samen met zijn vrouw en tevens vaste geluidspartner de hem resterende tijd kijkend, luisterend en filmend door te brengen. Op Kerstmis vertrokken Johan van der Keuken en Noshka van der Lely naar Buthan. In hun bagage namen een gro te en een kleine digitale videocamera de belangrijkste plaatsen in. Van der Keu ken beschouwde de film die ze gingen maken als een kroniek van zijn eigen kijk op de wereld, urgent geworden door zijn acute besef van sterfelijkheid. Na Buthan voert de reis onder andere naar de Sahel en Brazilië om te beslui ten in het oerhollandse rivierenland schap wanneer Van der Keuken van Amerikaanse artsen een nieuw en suc cesvol medicijn heeft gekregen. De twee begrippen die onlosmakelijk zijn verbonden met het werk van Johan van der Keuken zijn reizen en filmen. Het oeuvre van de in 1938 in Amster dam geboren filmer en fotograaf omvat inmiddels meer dan vijftig titels, waar van de meest recente "Het oog boven de put" ('88), "Bewogen koper" ('92) en "Amsterdam Global Vïllage" ('96) de bezoekers van filmhuis Artishock wellicht nog helder voor de geest staan. Aanvang 20.30 uur. Entree f 9,-; Cjp/ 65+ f 7,-. Komende zaterdag 20 mei orga niseert houthandel A.P. van Doorn op het tracé aan de Koningsweg (de oprijlaan naar het bedrijf) de inmid dels wijd en zijn bekende paarden races op de 400 meter. Het evene ment begint om 13.30 uur. De reacties op de vier voorgaande edi ties van het "paardenfeest" zijn onver minderd enthousiast, heeft Toon van Doorn vastgesteld. Opnieuw treden er 24 deelnemers aan de start, die elkaar - dat wil zeggen: twee tegelijk - met snelheden van soms om en nabij de 60 a 70 kilometer per uur bestrijden tijdens de afvalrace. De winnaars en de verlie zers komen elk in een andere poule te recht. De hoofdprijs is een grote beker, en verder zijn er allerlei prijzen te ver dienen die o.a. beschikbaar worden ge steld door het Soester bedrijfsleven. Het Soester publiek is, zoals gebruike lijk, van harte welkom bij het evene ment. De toegang is gratis en er is vol op parkeerruimte. Ook voor een sma kelijk hapje en een dito drankje is er alle gelegenheid. waar kleren kiezen kinderwerk is VAN WEEDESTRAAT 61 SOEST

Soester Courant | 2000 | | pagina 25