Soest uitgekozen voor proefproject van ruim een jaar Voorjaar in de Soester bossen M w du de&/< Wijkcoördinator voor Eng en Smitsveen: Carien Eenhoorn Gem Verstandelijk gehandicapten betrekken bij activiteiten van sportverenigingen ii Het 'Soest-gevoel' van burgemeester Janssen wekelijks op de radio 'Si- WOENSDAG 17 MEI 2000 OP 'T HOOGT PAGINA 2? WOENSDAG 11 Woensdag 7 juni test van alarmsirenes i I JÉ f In de provincie Utrecht is Soest, samen met Nieuwegein, een van de twee ge meenten die is uitgekozen voor een proefproject dat ten doel beeft te onder zoeken welke mogelijkheden er zijn om verstandelijk gehandicapten te be trekken bij activiteiten van sportverenigingen. Het gaat om zowel denksport als lichamelijke sport. Op gezette tijden komen leden van de Soester Advies groep Gehandicaptenbeleid met afgevaardigden van sportclubs en instanties bijeen om het project gestalte te geven. "We zien alleen dat juist uit sportkrin gen de deelname nog niet groot is," zegt voorzitter P. Somers van de Advies groep. "Dat wil niet zeggen dat men er afwij zend tegenover staat. Integendeel; we horen vaak: als de mensen willen ko men, zijn ze van harte welkom. An derzijds merkje dat de verstandelijk gehandicapten zich realiseren dat ze een beetje in een uitzonderingspositie zitten. De tendens is toch om binnen de bestaande sportverenigingen een apart team voor verstandelijk gehan dicapten te formeren." Naar ver wachting van de heer Somers zal het nog zeker een tot anderhalfjaar du ren voordat het project is afgerond. Overigens is hij er geen voorstander van dat de Adviesgroep de sportver enigingen vertelt welke voorzieningen ze moeten treffen en welke sporten ze zouden moeten aanbieden om ook gehandicapten in het ledenbe stand op te nemen. Hij zei dit in een toelichting op het jaarverslag 1999 van de Soester Ad viesgroep Gehandicaptenbeleid. Om dat het een gemeentelijke adviesgroep is, neemt deze in de regio een unie ke positie in ten opzichte van ande re gehandicaptenplatforms. Deze constructie stelt de Soester groep in staat direct een inbreng te hebben in het gehandicaptenbeleid en de uitvoe ring ervan. 'Door de goede verstand houding met betrokken wethouders en ambtenaren kan die inbreng ook echt gestalte worden gegeven,' aldus het jaarverslag. Adviezen Somers praat niet over invaliden of gehandicapten, maar over mensen met een handicap. Zij moeten goed kunnen leven, wonen en recreëren. Omdat in de gemeente allerlei activi teiten plaatsvinden, zoals woning bouw en herinrichting van straten, is het goed dat er mensen zijn die met de ogen van een gehandicapte mens kijkt wat men precies gaat doen en of dat ook voor hem geschikt is. Dit leidt dan tot een gevraagd of on gevraagd advies aan de betrokkenen. Dat is in bijna alle gevallen de ge meente, maar het kan bijvoorbeeld ook een supermarkt zijn als die een parkeerplaats herinricht of in de win kel de schappen of de kassa's anders gaat plaatsen. De adviezen betreffen volgens voorzitter Somers "alles waar we tegenaan lopen: wonen, werken en recreëren". Twintig jaar Twintig jaar geleden besloot de ge meente naar aanleiding van een spe cifiek onderwerp zich door een be trokken groep te laten adviseren. "Kennelijk is dat zo goed bevallen dat de groep is blijven bestaan," aldus Somers. Een deel van de leden houdt zich bezig met zaken betreffende de WVG, de Wet Voorzieningen Ge handicapten, zoals het verkrijgen van een rolstoel of woning- en auto-aan passing; anderen richten hun aan dacht op toegankelijkheid, niet alleen van openbare gebouwen, zoals de bi bliotheek, maar ook van straten; in dit laatste geval gaat het er vooral om dat ze goed doorgankelijk moeten zijn. Het zal duidelijk zijn dat de Advies groep over zulke zaken graag tijdig wordt geïnformeerd. "Dan kun je iets doen. Het is heel frustererend als je achteraf wordt geconfronteerd met een besluit; dat je uit de pers ver neemt dat iets al is uitgevoerd en niet blijkt niet te voldoen. Dat is verve lend; niet alleen voor ons maar ook voor de betrokkenen en de gebrui kers. Als het al eens een keer fout gaat -gelukkig komt dat niet vaak voor- proberen we de zaak alsnog recht te trekken," aldus de heer So mers. Voorbeelden van werkzaamheden van de Adviesgroep zijn de afronding van de herinrichting van het winkel gebied Soest-Zuid en de start van de herinrichting van de Rademakerstraat in Soesterberg. "Het leerproces is in dertijd begonnen in de Van Weede- straat. Daar werden we met plannen geconfronteerd, waarbij we, althans bij onderdelen ervan, grote vraagte kens zetten. Bij volgende projecten ging het veel beter." Direct melding Handicaps omvatten een breed sca la. Het kan zijn dat men slecht ter been is, visueel gehandicapt is of een gehoorstoomis heeft. Dat betekent dus ook een breed scala aan voorzie ningen. Bij verkeerslichten bijvoor beeld: de visueel gehandicapte moet hierop geattendeerd worden door een tikker en de geleidestreep, bestaande uit licht verende tegels die hij kan vol gen. Maar als die eindigen bij een paaltje, zoals bij de Van Weedestraat is gebeurd, dan loopt iemand letter lijk tegen de lamp. Van zulke geval len maakt de Adviesgroep direct mel ding bij de gemeente die daar snel en adequaat op inspeelt. De Adviesgroep heeft tijdens een 'brainstormdag' alle onderwerpen vastgelegd waarvan ze vindt dat ze zich daarmee bezig moet houden. Het gaat, in het kader van de WVG, in de eerste plaats om het bevorde ren van van adequate huisvesting voor gehandicapte mensen. Dit is momenteel een heet hangijzer in Soest. "We zien aan de ene kant dat woningen helemaal of gedeeltelijk zijn aangepast, terwijl die dure aanpassin gen niet langer worden benut als de gehandicapte huurder vertrekt. "Dan krijg je klacht van verhuurder dat de woning niet opnieuw verhuurbaar is aan een gehandicapt iemand. Aan de andere kant krijgen we signalen: we wachten al een poos, waarom duurt het allemaal zo lang voordat we een aangepaste woning krijgen? Vraag en aanbod zijn duidelijk niet op elkaar afgestemd. We zijn druk bezig om daar een vinger achter te krijgen. Ik vergelijk het wel eens met vacatures en werklozen. Als er 100.000 werk lozen zijn en evenveel vacatures dan zegje: dan is er dus geen probleem, dat schuifje gewoon in elkaar. Maar zo werkt het niet. Wij zijn ons er zeer van bewust dat het bouwen op een dusdanige manier moet gebeuren dat huizen ook voor gehandicapte mensen aantrekkelijk zijn," zegt de heer Somers. Vervoer In het jaarverslag van de Adviesgroep Gehandicaptenbeleid wordt ook aan dacht besteed aan de invoering van collectief vraagafhankelijk vervoer. Wat de overheid hierbij voor ogen staat is een vervoer voor de gehandi capte waarbij hij de telefoon pakt en zegt wanneer hij waarheen wil. Dat treedt een raderwerk in werking dat ervoor zorgt dat hij op het juiste tijd stip thuis wordt opgehaald, naar de trein wordt gebracht (waarbij rolstoel vervoer geen probleem moet zijn), en op het station van bestemming uitstapt. Daar staat dan vervoer klaar dat hem naar het adres brengt waar hij moet zijn. Dit vraagafhankelijk vervoer moet nog geconcretiseerd worden. "Het zal hier in de regio ze ker nog een paar jaar duren voor het gestalte kan krijgen," verwacht de heer Somers. Dat is zijns inziens geen bezwaar: "Tot dusver worden we door de gemeente goed bediend met een individuele vervoersvoorziening." Het gemeentebestuur heeft beslist dat in Soest niet bezuinigd wordt op het verstrekkingenpakket. "De mensen kunnen bediend blijven worden zoals tot dusver. Dat stemt ons tot grote tevredenheid. Geld maakt weliswaar niet alles goed, maar het is wel erg belangrijk dat zaken die je als gehan dicapte nodig hebt en die je niet zelf kunt betalen dankzij deze wet gerea liseerd kunnen worden," zegt de heer Somers. Sinds 1 april bestaat de verplichting dat in iedere gemeente in Nederland cliëntenparticipatie plaatsvindt. Dat wil zeggen dat de gemeente een groep mensen moet hebben vanuit gehandicapten die haar adviseert. In Soest is dat volgens de heer Somers al behoorlijk goed geregeld: "We kun nen met wat aanpassingen zo 'in schuiven'. We vinden dat dit het juiste moment is om ons oor nog beter te luisteren te leggen bij de achterban. We willen structureel met gehandi capten, individuele personen zowel als organisaties, in contact treden. We denken ook aan een jaarlijkse presen tatiedag. Zeker niet met eenrichtings verkeer, maar echt om samen te overleggen. De ervaringen die we daarbij opdoen, kunnen we ook ge bruiken bij onze adviesvorming. Zo'n bijeenkomst kan gemakkelijk worden gecombineerd met een presentatie door leveranciers van middelen voor gehandicapten." Peper en zout De leden van de Adviesgroep hebben inmiddels ook kennisgemaakt met burgemeester Janssen. Voorzitter Somers nodigde de burgemeester tij dens de bijeenkomst voor de bevol king spontaan uit een keer een verga dering bij te wonen. "Dat heeft hij prompt gedaan. Al de eerstvolgende vergadering kwam hij zich op de hoogte stellen van hetgeen we de den." De heer Janssen kreeg namens de Adviesgroep een peper en zout- stelletje aangeboden. "Ik heb daarbij nadrukkelijk gezegd dat hij het niet cadeau kreeg maar in bruikleen en dat hij wordt geacht het aan zijn op volger door te geven, al hoop ik dat dit nog lang zal duren. Zo'n stelletje staat natuurlijk bol van symboliek. Als je peper of zout vergeet toe te voegen aan de maaltijden, merk je dat onmiddellijk. Net als wij zijn peper en zout vaak broodnodig," aldus de heer Somers. Minder busdiensten. - Kost dat busbanen Jonge koe op spoorlijn. - Niet erg bij de pinken. Kop: 'Belangstelling voor lege stoel van Koos Janssen.' - Spullenhulp? Gelezen over imam: 'In Turkije heeft hij een taalcursus gevolgd, maar deze beperkte zich slecht tot het kennis maken met enkele basisbegrippen.' - Geen beste cursus, of heeft de krant een S geslecht? Trouwreportage bleef in camera ste ken. - Nog steeds bezig met de witte broodsweken? Op 't Hoogt over geschillen tussen buren bij problemen over bomen bij de erfgrens: 'Soms is het verstandig een erkend booniverzorger in te scha kelen voor een deskundig snoeiad- vies.' - Ook een mondsnoeiadvies? Lamp op matras veroorzaakt brand. - Zeker stiekem liggen lezen onder de dekens. Tip: Volgende keer maar een water bed kopen. Autoshowroom Faaltjesdijk in Soesterberg. Gelezen: 'Aan het Weteringpad is in een taxibedrijf ingebroken. De inbre kers konden via een openstaand raam binnenkomen.' - Waarom braken ze dan in? Vrouw opgelicht door stofverkoper. - Voor het lapje gehouden dus. Kop: Voor vrijheid blijven knokken. - Dat lijkt eindelijk een geval van zinvol geweld. Op woendag 7 juni om 12.00 uur zullen bij wijze van test in het hele land de alarmsirenes te horen zijn. Vroeger vond zo'n luide test elke maand plaats. Sinds er nieuwe sirenes zijn geplaatst, gebeurt dat nog maar een keer per jaar. Wel worden de nieuwe sirenes elke maand onhoor baar elektronisch getest. In het informatiecentrum van het ge meentehuis is de informatiefolder "Weet wat je moet doen als de sire ne gaat" verkrijgbaar. De folder is ook in het Turks en Marokkaans be schikbaar. De boodschap van de bro chure is: "Ga direct naar binnen, sluit deuren en ramen, zet radio of tv De beheerder Bos, Natuur en Landschap, J. K. Tupker, verbonden aan de afdeling Groen en Milieu van de gemeente Soest, verzorgt maandelijks een column over een onderwerp van zijn werkterrein. Vandaag zijn vijfde bijdrage in deze serie. J. K. Tupker, beheerder Bos, Na tuur en Landschap van de gemeen te Soest. Er valt in het voorjaar in de bossen meer te beleven en te zien dan in andere jaargetijden. Eigenlijk be gint het al veel eerder. Bij een zachte winter zoals we dit jaar ge had hebben, beginnen een aantal beesten al vroeg in het jaar te kop pelen en te nestelen; een voor beeld daarvan zijn de konijnen en de eekhoorns die al in de maan den februari en maart hun eerste nesten jongen hebben. Ook bij de vogels zijn er die in die maanden jongen hebben, bijvoor beeld de bosuil die al eind januari kan gaan beginnen met broeden. Deze vogels leggen gewoonlijk drie of vier eieren en broeden dan 28 tot 30 dagen; meestal één, soms ook wel twee legsels als er voldoende prooidieren zijn om als voedsel te dienen. Ook de hout duif is als bosvogel een vroege broeder. Maar de meeste vogels en zoogdieren krijgen hun jongen toch in het voorjaar. In onze bos- en natuurterreinen zijn dat hoofd zakelijk de vossen en de reeën. De vossen krijgen hun jongen door gaans in de maand april. Dan wor den bij een vrouwtjesvos, de moer genoemd, na een draagtijd van 51 tot 54 dagen gemiddeld vier tot zes jongen geboren. Dit gebeurt onder de grond in een vossenbouw. Deze bouw wordt voor de geboorte door de moer gegraven of er wordt een bestaan de bouw opgeknapt. Na de ge boorte blijft de familie enige tijd in de bouw. Zodra de jongen wat groter worden, komt het vaak voor dat de hele familie verschillende keren verhuist; dit om er zo zeker mogelijk van te zijn dat ze niet wordt ontdekt. De eerste weken worden de jon gen uitsluitend gevoed met moe dermelk. Na deze periode gaan de ouders op jacht om voor hun jon gen vast voedsel te halen in de vorm van prooidieren. Als er ge noeg prooidieren in de bossen le ven en er niet te veel vossen zijn, gaat dat zonder dat wij mensen er veel van merken. Is de vossen- stand echter te hoog en is er voor de vossen dus minder voedsel aan wezig, dan heeft dit wel tot gevolg dat al het kleinwild wordt wegge haald. Voor met name die vogels die op of kort bij de grond broe den is er dan geen toekomst meer. Ook komt het vaak voor dat de vossen de bebouwde kom in trek ken om op een voor hen eenvou- Vossen zijn soms aandoenlijk om te zien, maar voor bezitters van kleinvee kunnen ze een grote en moeilijk te bestrijden plaag zijn. Een ree in het veld, een beeld dat ook in de Soester natuur steeds vaker valt waar te nemen als positief re sultaat van de beheersmaatregelen die enkele jaren geleden genomen zijn. dige manier voedsel te halen, be staande uit kippen, ganzen, een den e.d.. Dit is voor met name de eigenaar van deze dieren niet pret tig, ook al omdat er weinig voor zorgsmaatregelen te nemen zijn die de vos op zijn jacht kunnen tegen houden. Vaak blijkt dat Reintje slimmer is dan wij denken. Er zijn echter nog enkele redenen om de vos uit de bewoonde wereld te houden, waaronder de kans op het overbrengen van enkele ziek tes. Hondsdolheid is daarvan wel de bekendste. Het is dus het mooist als de natuur zich zelf re delijk in evenwicht houdt, maar dit is lang niet altijd het geval. Half mei worden ook de eerste jonge reeën geboren. De ree is een wildsoort die als resultaat van een aantal beheersmaatregelen de laat ste tien jaar goed gedijt in onze bossen. Door zijn sierlijke en ele gante verschijning is het altijd weer prettig om er één of soms meer te gelijk tegen te komen. In de win ter kan men ze tegen komen in groepen, die 'sprongen worden' genoemd. In deze tijd van het jaar zonderen de drachtige reeën, de geiten, zich af om na een opvallend lange draagtijd van ruim tien maanden in mei of begin juni, op een rusti ge plaats, de kalfjes geboren te la ten worden. Meestal zijn dit er twee, soms een of drie. De geit laat dan al gauw de kalf jes alleen. Dit doet ze voor de vei ligheid van haar kroost. Als de kalveren rustig op één plek blijven liggen, is er de minste kans om ontdekt te worden door vijanden zoals de mens en de vos. Wel keert ze een paar keer per dag terug om haar jongen te voeden met melk. Soms gebeurt het dat een wande laar een reekalf tegen komt waar van hij denkt dat dit verlaten is. Dit is echter nooit het geval. Al lij ken zij alleen op de wereld te zijn, hun moeder is nooit ver weg en zal altijd terugkomen. Het is dus zaak om in zo'n situatie de reekalveren gewoon te laten liggen. Als de kal veren zo groot zijn dat ze goed mee kunnen lopen in het tempo van hun moeder, dan gaan ze mee op zoek naar voedsel. Al met al is het dus meer dan de moeite waard om in deze tijd van het jaar een boswandeling te ma ken. Waarbij we wel moeten den ken aan de jonge dieren in het bos. Dus op de wandelpaden blijven en bovendien op de plaatsen waar dit aangegeven staat de hond aan de lijn. en dat is mijn Soest-gevoel". Met die woorden sluit burge meester drs. J.J.L.M. Janssen met ingang van vandaag elke week zijn nieuwe rubriek op radio Soest af. 'Mijn Soest-gevoel' is een nieuw item in het gemeentelijk voorlich tingsprogramma op radio Soest. De burgemeester geeft hierin in vijf minuten zijn persoonlijke kijk op het wel en wee van Soest en Soesterberg. De rubriek wordt elke woensdag uitgezonden in het programma 'Van het Raadhuisplein'. Dit be gint om 11.00 uur en duurt een uur. Naast de rubriek van de bur gemeester komen in dit program ma besluiten van burgemeester en wethouders en achtergronden bij gemeentelijk beleid aan de orde. Het programma wordt herhaald op zondag, ook weer van 11.00 tot 12.00 uur. Radio Soest is te ontvangen op de kabel FM 107.9, in de ether FM 105.9 en achter de berichtge ving van TekstTV Soest (kanaal 29). Met ingang van 1 juni krijgen de wijken de Eng en Smitsveen een wijkcoör dinator, Carien Eenhoorn uit Amersfoort. Zijn is daar momenteel in de ver gelijkbare funktie van medewerkster sociaal beheer werkzaam bij de woning corporatie Achtgoed Wonen en Bouwen. Haar taak in Soest zal in hoofd zaak bestaan uit het onderhouden van het contact tussen de gemeente, de ver huurders, de politie en de bewoners van de wijk. Samen moeten zij zo goed mogelijk gestalte geven aan het beheer, het leefbaar maken en leefbaar hou den van de wijk. Wethouder P. V. ten Hove, die on der meer wijk- en buurtbeheer in zijn portefeuille heeft, maakte de benoe ming van mevrouw Eenhoorn be kend bij de officiële opening van de jeu de boulesbaan bij het bejaarden centrum Groot Engendaal aan de Aibert Cuyplaan. Deze aanleg van de baan was mogelijk gemaakt dankzij het bedrag van 3,000 gulden dat me vrouw Dinie van den Brink-Derck- sen, bewoonster van het tehuis, hier voor had aangewend. Zij had dit be drag gewonnen doordat zij in de re gio van de woningcorporaties Acht goed en de Stichting Centrale Wo- ningzorg (SCW) tot tweede beste buur was verkozen. Wethouder Ten Hove zei in zijn toe spraak dat hij vanuit zijn portefeuilles op verschillende manieren met het begrip 'buren' te maken heeft. Bij deze gelegenheid wilde hij vooral aan dacht geven aan de positieve zijde van het buur zijn. "De laatste jaren komt er steeds meer aandacht voor de leef baarheid in eigen omgeving. Met name op de Eng is een groot aantal mensen al enige jaren in een werk groep met vertegenwoordigers van bewoners, de politie, het welzijns werk, de woningcorporaties en de gemeentelijke afdeling Groen en Mi lieu actief bezig om de leefbaarheid in de directe woonomgeving niet alleen op peil te brengen, maar ook te ver groten." Bij de opzet van het gemeentelijk duurzaamheidsplan bleek ook dat de directe woonomgeving hoog scoorde, aldus de wethouder. "Dit sluit aan bij het streven van het gemeentebestuur om de kwaliteit en het niveau van de voorzieningen verder omhoog te brengen. En er is politieke bereid heid, en die is er ook bij de woning corporaties, om de middelen daar voor beschikbaar te stellen. Zo heb- Hpn W<=» rtumponcohonnoIitL Carien Eenhoorn ter beschikking gesteld voor de func tie van wijkcoördinator." Wethouder Ten Hove zei te verwachten dat me vrouw Eenhoorn in die functie niet alleen een bijdrage levert aan de ver betering van de leefbaarheid in de wijken, maar daarmee ook aan de goede verstandhouding tussen buren. "We hopen dat zij een positieve bij drage zal leveren aan de contacten tussen de instellingen, maar ook een impuls zal geven aan het directe bu- rencontact." Ook in het kader van het Investe ringsplan Stedelijke Vernieuwing (ISV) zullen gemeente en corporaties zich sterk maken om in een aantal projecten de leefbaarheid in de direc te woonomgeving te verbeteren. Het ISV-plan bevindt zich momenteel in de inspraakfase. Op dinsdag 13 juni wordt het met bijbehorend raads voorstel behandeld in de raadscom missie ruimtelijke ordening, volkshuis vesting, openbare werken en recrea tie. De reacties worden verwerkt in het definitieve Ontwikkelingspro gramma Stedelijke Vernieuwing. Dit wordt aangeboden aan de gemeente raad ter vaststelling in zijn vergadering^ nn HondorHin OO Hoewel het gemeentel de busdienstregeling, gen aangebracht. Ais de inwoners hiervan z> Buslijn 52 Soesterber; De Bilt-Utrecht v.v. Buslijn 52 zal op w« maandag tot en met extra vroege ritten gat bussen vertrekken oi 6.49 uur bij halte 't i 7.03 uur en 7.33 uu bussen op Utrecht-Ce Ook 's avonds rijdt ee lijn 52 vanuit Utret Soesterberg. Het gaat om 18.39 uur vanaf U vertrekt. Om 19.10 ui bus bij halte 't Zwaai berg. Deze toevoeging met het voornemen van spitslijn 252 te scl Deze ritten zijn aanv OV-tabellen op bladz de Gemeentegids 20C Radio op woensdag woensdag is er het rac 'Van het Raadhuispli le zender Radio Soes en 12.00 uur worder belicht aan de hand met onder meer lede ge van burgemeester Ook worden de be: deeld die B. en W. gei Het programma wc daaropvolgend tusser uur herhaald. Radio Soest is te be kabel 107.9 en via d< beeld autoradio) op Dagelijks radio In het radio-prog actueel op Radio S> werkdag om onge aandacht besteed aa actualiteiten. Televisie teletext Op kanaal 29- van quentie 534,25 Mhz der TekstTV Soest Achter deze zender bruik van teletekst- standsbediener) inf gemeente Soest krijg U dient hiervoor paj in te toetsen. Dan houdsopgave van de Daarna kunt u een de verschillende ont _Op pagina 151 kum van het 'Laatste ni meente'. Deze pagir matig ververst. Op pagina 157 sta< gen met agendapi meenteraad en de i maandel BAS1SONDERV projecten t/m 30 mei 2000 De egel Tot en met 30 mei aan de Molenstra Egelpad lopen en Voor volwassener Amstelveen. 13 - 29 juni 2000 Planten en kruid In het milieucentr - het bekijken van van 6 - 8 jaar oud - De onderwerpen en planten (ruiker De tentoonstelling - 8-29 juni 2000 •Imkerwerk De imkers Tijn S oud) alles over - milieucentrum w(

Soester Courant | 2000 | | pagina 30