Visser VcRCE^C ISO-certificaat voor Sociale Dienst 39.50 Honderd hoeven, 101 handtekeningen Gemeente laat Vincas B.V. voortaan belasting innen Vijfjaar Meldpunt Vrijwilligershulp 50 jaar? Heeren Van Brederode 20 mei "Vroege vogel aktie" LOOPSTER t Optiek 7 ACTUEEL l Achtgoed verhoogt huren met gemiddeld 2,45% AIRCO Origineel MA NNENMODE HOYA PAGINA 2 WOENSDAG 17 MEI 2000 Ludieke actie manege Van Altena voor grotere rijbak riON - ZWIERS rum [JLP Houdringe Invorderingscentrum aan kant gezet 'We hebben ons absoluut waargemaakt' PAGINA 3 AUTOBEDRIJF Tien jaar Beeldentuin lip <1 V Wie vergelijkt leest de Soester Courant Kwaliteitskeurmerk 'kroon op het werk' WCSjKil? SOEST Voor service moet u bij ons zijn Laatste trein vanaf Den Dolder vervalt vanavond Fietser over de kop Foutparkeerders SOESTER COURANT ®TOON VAN DER LINDEN GOYERGRACHT LAREN Tel. 035 - 538 20 69 bloemen en voor slechts RDAG 8.00 TOT 14.00 UUR. ït bij het Vleescentrum >AKKET 4 pers. stokjes saté, drum- Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 60136 82 zie advertentie elders in deze courant Foto: Aldo Allessie 4, telefoon 601 76 58 ct zorgingshuis voor 66 bewoners ling, twee koks en twee keuken ben wij op korte termijn behoefte ichoonmaakwerkzaamheden in snijmachine en assisteren bij het Met honderd hoeven en 101 hand tekeningen heeft manege Van Alte na nog eens de aandacht gevestigd op de noodzaak van uitbreiding van de rijbak aan de Bosstraat. Niet minder dan 25 ruiters en amazones zorgden voor een opvallende stoet die dinsdagavond van de manege naar het gemeentehuis toog. Op het Raadhuisplein klonk het hoef getrappel, vlak voordat de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening begon. Wethouder Bart Krol en de ver schillende fractieleden namen buiten een petitie in ontvangst, die is onderte kend door 101 mensen, van wie meer dan de helft uit Soest. Vijf meter langer en vijf meter breder moet de rijbak worden om er officiële wedstrijden te kunnen houden en exa mens af te nemen. Eigenaar Van Alte na zette zijn noodkreet kracht bij met de opmerking: 'Het moet, het stort in." Namens de manege deed Ellen van der Wal een dringend beroep op het ge meentebestuur. "Het zou leuk zijn als er wedstrijden kunnen worden gehouden en de mensen op een normale manier ontvangen kunnen worden." De wens is al bekend in het gemeente huis, maar tot nu toe lijkt het erop als of het College geen medewerking wil verlenen, omdat bij een uitbreiding van de bak een deel van het parkeerterrein zou moeten worden opgeofferd. Vol gens de gemeente is het aantal parkeer plaatsen nu al minimaal. De aangekondigde ludieke actie, waar bij zoveel mensen van uiteenlopende leeftijden zich zoveel moeite hadden getroost, kon de waardering van Krol wel dragen, al deed de wethouder na tuurlijk geen toezeggingen. Wel beloof de hij dat het gemeentebestuur 'heel serieus' aandacht zal besteden aan het uitbreidingsverzoek van Van Altena. Het gemeentebestuur is bezig het be stemmingsplan Klein Engendaal te wij zigen. In dat verband zijn verschillende wensen en verzoeken op het raadhuis gedeponeerd, die allemaal onder de loep worden gelegd. Daarover werd dinsdagavond overigens niet vergaderd. Het ontwerp-bestemmingsplan komt in een later stadium weer ter sprake. Toen de klassieke paarden, Western paarden en diverse pony's - waaronder enkele Shetland pony's - rechtsomkeert maakten, gebeurde er iets wat niet stond vermeld in het scenario van de verder vlekkeloos verlopen actie. Eén van de paarden kon tussen de blauwe kubussen zijn behoefte niet verder uitstellen. De drol was niet bestemd voor Krol. |- Verzorgingshuizen, i aan mw. H.M. Lamé-de Haan, J7Ó1 CN Soest. Voor informa- >ofd keuken, tel. 035-Ó022044. Door het contract op te zeggen met Houdringe Invorderingscentrum B.V. en de gemeentelijke belastin gen door Vincas B.V. te laten vorde ren, verwacht de gemeente jaarlijks zo'n tien mille te besparen. Dat blijkt uit een vergelijking van de of fertes van de twee bedrijven. In 1992 heeft het college besloten de deurwaarderswerkzaamheden (invorde ring van gemeentelijke belastingen) uit te besteden aan Houdringe B.V. On langs heeft het college een aantal offer tes aangevraagd om te kijken wat andere bureaus te bieden nebben en voor wel ke prijs ze dat doen. Na de offertes naast elkaar te hebben gelegd kwam Vincas B.V. er het aantrekkelijkst uit. Het bedrijf hanteert gunstige prijzen en werkt voor meerdere regiogemeenten. Bij de gemeenten Hilversum, Bussum en Maarssen zijn referenties nagetrok ken, waaruit bleek dat de gemeenten zeer tevreden waren over het verrichte werk van Vincas B.V. Afgaande op deze bevindingen heeft het college besloten de werkzaamheden, na de opzegtermijn van een half jaar, over te laten aan Vincas B.V. Reserveer de hele avond uw eigen bruin café en nodig al uw vrienden en kennissen uit voor een onvergetelijk feest. Diverse arrangementen beschikbaar. len bij uw opticien, collectie zonnebrillen: DMENADE 14 "We zijn in die vijf jaar behoorlijk gegroeid. Toen we begonnen waren we met acht vrijwilligers, nu zijn het er 31. Het aantal hulpvragen is ge stegen tot meer dan 350 per jaar. En we werken nu ook heel goed samen i met de professionele instellingen. Die keken eerst de kat een beetje uit de boom..." 1 I Aan het woord in Nel Pelzer, coördina- j tor van het Centraal Meldpunt Vrijwil- ligershulp, dat op 17 mei vandaag 1 z'n vijfde verjaardag viert. De "telefoon- j dienst" is elke werkdag 's ochtends van i 09.30 tot 11.00 uur te bereiken (tel. 1 6031119) en wordt bemand door vrij- 1 willigers, die alle hulpaanvragen door- 'M verwijzen naar de juiste instanties, dat Soesterbergsestraat 188 Soest 035 - 603 60 10 compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk! De nieuwe, internationale zomerexpo- sitie van hedendaagse beeldhouwkunst van Beeldentuin/galerie De Hazelaar (van 20 mei tot 16 september) van acht kunstenaars uit binnen- en buitenland heeft als rode draad "de visie op het mens-zijn". Dit thema was voer-voor- psychologen voor degenen die dinsdag avond de discussie volgden over de bouwplannen van de Hazelaar in de commissie ruimtelijke ordening. De politicus als mens. De ambtenaar als homo sapiens. Aan alle bezwaren tegen de eerste uit breidingsplannen voor het voortbestaan van de Beeldentuin was Jan Hazelaar vorig jaar tegemoet gekomen. Een nieu we bouwplan voor de bouw van een museaal paviljoen werd ingediend en ja hoor, men vond in het gemeentehuis weer nieuw argumenten om de consoli datie van dit unieke kunstencentrum, met nationale en internationale uitstra ling, te dwarsbomen. Deze keer niet de dwarse bomen zelf, maar het wortelstel sel twee meter dieper. Een regelrechte, ondergrondse aanval van Groen Mi lieu tegen de kunstkabouters die daar wonen, beelddragers van de schoonheid en de troost. Het kostte de galeriehouder 1500 gul den om de boomexperts van Copijn te Utrecht te laten aantonen, dat de oplos sing voor dit "probleem" voor het op rapen ligt. De meerderheid van het Col lege van B W trapte in de ambtelijke adviezen en keurde het bouwplan af. Wethouder Bart Krol (CDA) herinner de zich blijkbaar plotseling de bijbelse afkeer van beelden maken en de calvi nistische beeldenstorm (overigens zon der planschade) uit Oudhollandse godsdienstoorlogen. Maar eerlijk is eerlijk, hij ging de discussie aan met de Hazelaars en legt zich uiteindelijk neer bij degenen die er verstand van hebben. Hij schold mij weliswaar in de wandel gangen uit voor "boeP', maar dat vat ik op als een geuzennaam. Wethouder J.O.P. ten Hove (PvdA) heeft alleen oog voor de kunstwerken van Verkeer Waterstaat. Discussiëren met hem heeft geen zin. De enige, die zich echt in deze belangrij ke bestuurszaak had verdiept en meteen akkoord ging met de nieuwe plannen, was wethouder Blommers (VVD). Zij nam bij de beslissing in het College van B. W. een minderheidsstandpunt in. Hulde. Uit ervaring weet ik hoe dapper dat is. Meestal wordt zo'n opstelling uit gelegd als zwakte. Maar als het gaat om kwetsbare waarden en om de kwaliteit van het mens-zijn, dient een minder heid verdedigd te worden tegen de stroom in. De vierde bestuurder die heeft gepraat met Jan Hazelaar en alle begrip, ver stand, interesse en betrokkenheid toont, is burgemeester Janssen (ook CDA). Hij opent op zaterdag 20 mei de tiende zomerexpositie aan de Bosstraat. De juiste man op de juiste plaats. Alle politieke partijen in de commissie vergadering vorige week toonden zich enthousiast voor de bouwplannen. Wil Stekelenburg (PvdA) moest er voor naar Parijs om te ervaren hoe leuk een beeldentuin is met sculptures, mensen, muziek, bomen en planten. Maar toch ze was in ieder geval bekeerd. Rentmeester Meilof (Klein Rechts) stemde schoorvoetend vóór, maar eiste wisselgeld van de Hazelaars. De zilver lingen staan bij Wiebe hoog genoteerd. "Ja, ik ben hard, hoor", zij hij goedertie ren. De enige fractie die zich blijft verzetten tegen de Kunst is de fractie van de chris ten-democraten. Niemand van hen was van tevoren een gesprek aangegaan met de Hazelaars. Woordvoerder Besseline Gerritse (CDA) ventileerde een opmer kelijk argument voor haar afwijzing. Als klein meisje had ze vroeger in dat veel te dure parkje in Klein-Engendaal snoepjes gekregen van iemand. Haar invloed is groot. Hoe komt het anders dat de Beeldentuin (en andere galeries) in de nieuwe Gemeentegids 2000 hele maal niet meer genoemd worden? Fluorweg 43 - Amersfoort (bedrijventerrein Isselt, VAK A) - 033-4670599 Openingstijden; maandag t/m vrijdag 8.30-18.00 uur, donderdag koopavond 18.00-21.00 uur, zaterdag 9.00-17.00 uur. Internet: www.mazda.nl/isselt getin.bemoved. mazoa t blad of zolang de voorraad strekt. UV straling. i nodig. het beste voor uw ogen. uitdejaien'50. Vorige week heeft woningcorpora tie Achtgoed Wonen en Bouwen on derhandelingen gevoerd met de be wonersorganisatie Woonbelang (koepel VHOS - Hestia) met als re sultaat een gemiddeld huurverho gingspercentage van 2,45% per 1 juli 2000. Dit is een verschil van ruim 1% ten opzichte van de 3,5% van vorig jaar. Er is vastgehouden aan de afspraak dat de huren niet meer stijgen dan het inflatiepercen tage plus een kwart procent. Met het huurbeleid dat Achtgoed twee jaar geleden heeft ingevoerd, wil zij haar huurders meer zekerheid bieden over de huurprijs in de toekomst. De uitgangs punten zijn in overleg met Woonbelang vastgesteld. Zo wil Achtgoed huurders de zekerheid geven dat de huurprijs van hun woning niet verder stijgt dan de vraaghuur. Dat is de huurprijs waar de huidige huur in de toekomst naar toe kan groeien. Op dat moment is de prijs in overeenstemming met de kwaliteit van de woning. De vraaghuur stijgt jaar lijks slechts met het inflatiepercentage. Maar andersom is ook mogelijk. Wonin gen die nu boven de vraaghuur zitten, krijgen 0% huurverhoging. Doordat de vraaghuur stijgt met het inflatiepercen tage, groeien huurprijs en kwaliteit naar elkaar toe. Met dit beleid wil Achtgoed voldoende woningen in verschillende prijsklassen hebben in de wijken waar Achtgoed woningen heeft. Differentiatie Om te bereiken dat de huurprijs en de kwaliteit van de woningen beter op el kaar afgestemd zijn, krijgt niet iedere woning een gemiddeld huurverhogings percentage. Er vindt differentiatie in de huurverhogingspercentages plaats. Wo ningen die ver onder de vraaghuur zit ten, krijgen een hoger percentage dan woningen die er net onder zitten of wo ningen die boven de vraaghuur zitten. De overheid heeft de mogelijkheden om te differentiëren aan banden gelegd door het maximaal toegestane huurver hogingspercentage terug te brengen van 4,5 naar 3,8%. Hierdoor moest Acht goed kiezen: de woningen die onder de vraaghuur zitten, toch iets boven de vraaghuur laten uitstijgen of de wonin gen die al boven de vraaghuur zitten een kleine huurverhoging te geven of beide. Woonbelang heeft ingestemd met het voorstel van Achtgoed. Woningen met een huidige huurprijs net onder of net boven de vraaghuur stijgen door de huurverhoging tot maximaal f 7,- boven de vraaghuur. Woningen die ver boven de vraaghuur zitten krijgen geen huur verhoging. Hiermee is volgens Acht goed, mede door de inspanningen van Woonbelang, het best haalbare resultaat voor haar huurders bereikt. indig dat uw border, warmer van worden, e of paarse Verhuur van professioneel gereed schap voor bedrijf en particulier. Reparatie en onderhoud van uw tuinmachines (motormaaiers) en nlektrisch gereedschap. Opun: maandag t/m vrijdag van 7.30-17.30 uur. Speciaal weekendtarief van vrijdag 16.00 uur tot de volgende maandag 9.00 uur. Deskundig advies en goed bereikbaar (Ind.terrein Nieuwegracht). VERHUUR- REPARATIES - KEURINGEN Nieuwegracht 1A, 3763 LP Soest Postbus 462,3760 AL Soest Telefoon 035-601 55 66, Fax 035-602 68 94 wil zeggen: naar de vrijwillige hulporga nisaties waaraan ook Soest zo rijk is, maar in voorkomende gevallen ook naar de professionele zorginstellingen. "We geven dus telefoonnummers door," aldus Nel Pelzer. "En dan blijven we net zo lang zoeken tot we de juiste vrijwilligers hebben bereikt. Soms schat ten mensen die hulp vragen hun eigen situatie niet goed in en hebben ze pro fessionele zorg nodig. Dan verwijzen we natuurlijk ook door. De meeste aanvra gen gaan om betrekkelijk overzichtelij ke hulp, bijvoorbeeld boodschappen doen, een stukje begeleiding bij het kle ren kopen, een eindje wandelen." "De grootste groep aanvragers zijn men sen die zelf geen kinderen hebben. Ook steeds vaker worden we door eenouder gezinnen benaderd, bijvoorbeeld als een alleenstaande moeder in het ziekenhuis moet worden opgenomen. De thuishulp vangt de kinderen dan wel op, maar niet in het weekend." Het Meldpunt coördineert ook de zgn. Telefooncirkels, waarbij mensen elkaar dagelijks bellen om te zien of alles nog in orde is. De cirkels (er zijn er drie) starten bij het Meldpunt en keren daar ook weer terug. "Het is een stukje con trole, maar tegelijk ook een beetje gezel ligheid," aldus Nel Pelzer. "Op die ma nier hebben mensen ook nog eens wat contact met elkaar." Ook de Telefoon- cirkels hebben al zegenrijk gewerkt. "Laatst bleek een van de deelneemsters - een 90-jarige mevrouw - gevallen te zijn. Ze had een gebroken enkel en kon gelukkig nog wel zelf bellen; ze kende de nummers uit haar hoofd. We hebben haar toen naar het ziekenhuis kunnen brengen." Geen geld Om het eerste lustrum te vieren is er geen geld, helaas. "We hebben twee keer subsidie gehad, in het begin. Vorig jaar niet, dit jaar ook niet. Het punt is dat we niet onder de SWOS-vlag willen opereren. We zijn er immers niet alleen voor ouderen, maar voor iedereen! Ge lukkig steunt het Rode Kruis ons heel erg - we hebben gratis onderdak en ze betalen ook een deel van de telefoonre kening en we hebben tegenwoordig donateurs. We zijn nu een stichting-in- oprichting. Maar het meeste betalen we Foto: Aldo Allessie uit eigen zak." Na de introductie van het "Zorgloket" - dat een specifieke doorverwijzings functie heeft voor de professionele in stellingen - is er wel enige verwarring ontstaan. "Sommige mensen dachten dat wij ook bij het Zorgloket aangeslo ten waren, maar dat is niet zo. Dat Zorgloket loopt overigens nog steeds niet goed; we horen er weinig van, maar we constateren wel dat veel hulpvragen daar blijven hangen." Versterking Het Centraal Meldpunt wordt steeds vaker geconfronteerd met de "vergrij zing", ook bij de vrijwilligers zelf. "Dat baart me wel een beetje zorgen," aldus Nel Pelzer. "Veel jonge vrouwen doen niet meer zo graag iets voor een ander, of ze zijn moe. Ach ja, ze móeten ook al zo veel..." Ze hoopt niettemin dat er in Soest nog wel vrijwilligers te vinden zijn ter aanvulling van het (op dit mo ment acht vrouwen sterke) telefoon team, dat nog best wat uitbreiding kan gebruiken. Wie belangstelling heeft kan bellen met het Meldpunt zelf (werkda gen 09.30-11.00 uur, tel. 6031119) of met Nel Pelzer zelf (tel. 6020528). Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 In de nacht van woensdag 17 op don derdag 18 mei valt de laatste trein tus sen Den Dolder en Baarn uit wegens werkzaamheden aan het spoor. NS zet een bus in. De extra reistijd is ongeveer 30 minuten. De dienstregeling van de bus is als volgt: Den Dolder. .v. 00.58 Soest Zuid01.12 Soest01.15 Soestdijk01.17 Baarn01.24 bus rijdt door naar Amersfoort..a.01.44 Een zeventienjarige jongen uit Soest sloeg zondag met zijn fiets over de kop. De jongen reed samen met een leeftijd genoot over een bospad achter Soester Hoogt toen zijn fiets in de bocht over de kop ging. De jongen is met klachten aan zijn hoofd een bebloed gezicht naar het ziekenhuis gebracht. De politie schreef vorige week tien ver balen uit aan automobilisten op het Plein van Zuid voor het foutparkeren. Om dezelfde reden werden in de Van Weedestraat vijf mensen op de bon ge slingerd. hé, baasje, volgende week groots wijnfestijn bij Toon. Schrijf op man, vergeet je 't niet! Allemaal noteren: Volgende week vrijdag 26 en zaterdag 27 mei: TOON'S VOORJAARS- WIJNFESTIJN Dat wordt genieten met volle teugen. Slijterij-Wijnhandel Hartje-Zuid Sinds vorige week is de afdeling So ciale Dienstverlening van de ge meente Soest officieel ISO-gecerti- ficeerd. Dat betekent dat de proce dures voldoen aan de hoogste kwa liteitseisen. Al eerder kregen twee gemeentelijke afdelingen zo'n "di ploma": de Reiniging en Planologie Bouwen. Burgemeester Koos Janssen reikte vori ge week het certificaat persoonlijk uit tijdens een klein feestje in de kantine van het gemeentehuis, waar de mede werkers van de Sociale Dienst zich had den verzameld (opmerkelijk genoeg al lemaal in de "rookzone"). Ze werden verwelkomd door sector-directeur Joop van Tol, die vaststelde dat het er vier jaar geleden helemaal niet naar uitzag dat de afdeling ooit nog voor zo'n hul debetoon in aanmerking zou komen. "Vier jaar terug balanceerde de Sociale Dienst volgens sommigen op de rand van de afgrond, en ze hadden wel een beetje gelijk." Vanaf dat moment was er, aan de hand van een toekomstvisie, hard gewerkt aan een betere organisa tie en dat proces was intussen met suc ces afgerond, aldus Van Tol. Het certi ficaat was volgens hem "de kroon op het werk". Burgemeester Janssen feliciteerde de medewerkers en vond dat ze trots mochten zijn op het resultaat. "Het mooie hiervan is dat je kwaliteit op voorhand kunt definiëren, waardoor het gedrag van het personeel toetsbaar wordt. Dat scherpt het denken over het eigen functioneren aan," aldus Janssen, "en pint hen vast op die kwaliteitsei sen." Hij hoopte dat de medewerkers erin zouden slagen dat hoge niveau nu ook vast te houden en overhandigde het certificaat aan Marijke Winkelman, se cretaresse van de afdeling, die er vol gens allen het meest bij betrokken is geweest, en aan wethouder Blommers. Die liet op haar beurt weten dat ze als "vakwethouder" trots was op de Sociale Dienst. Ook deed het haar genoegen dat Soest een van de eerste tien Socia le Diensten heeft in het land, die het certificaat in de wacht hebben gesleept, maar ze was vooral gelukkig voor de bevolking van Soest, "want die heeft er profijt van". Ze stelde de medewerkers een passende beloning (een uitstapje) in het vooruitzicht. Wibo Rip, hoofd van de afdeling, be dankte het gemeentebestuur en het ambtelijk management tenslotte voor het getoonde vertrouwen. "Het was des tijds niet zozeer een puinhoop, maar we zaten wel in een moeilijk vaarwater. Nu V.l.n.r. wethouder Blommers, Marij ke winkelman en burgemeester Janssen. zitten we op de goede koers en we zul len dat vasthouden, uitbouwen en waar mogelijk nog verder verbeteren." Intus sen waren er al bloemen uitgedeeld en kregen de vertegenwoordigers van de drie "units" waarmee de Sociale Dienst tegenwoordig werkt (Arbeid, Inkomen Zorg en Ondersteuning) allen een fraaie mini-sculptuur, waarin op passen de wijze hun inspanning was gesymbo liseerd.

Soester Courant | 2000 | | pagina 3