Toon'e Voorjaare- <Wijnfestijn, Jan Porte 25 jaar bij de Rabobank ie etages vol ntisch wonen! Spetterende playbackshow arttóhocK I CULTUUR WELZIJN f Muziekkring Eemland sluit succesvol seizoen af Vinkenoog op dreef in Soest Concertserie 'Bach op Handen' in de Open Hof 'Pluk de dag' (21) WOENSDAG 24 MEI 2000 SOESTER COURANT PAGINA 13 Grote belangstelling tijdens jubileumreceptie Voorjaarsconcert van Julianakoor op hoog niveau Enthousiast avondje 'oralepoëzie' A.s. zondag eerste uitvoering Soos voor verstandelijk gehandicapten in de Schoof Lambertus v.d. Kooij De gebroken roos AANSTAANDE VRIJDAG 26 EN ZATERDAG 27 MEI* TOON VAN DER LINDEN Soester Courant - Reclamekrant June's High en Taxi to the Ocean Bluesnight met Montana Red Dog 'Fucking Amal' st met o.a.: .495,- laf f33.995 4-of 5-deurs.) www.ford.nl Centrale verwarming en loodgieters- bedrijf B.V. vaste opstellingen jen en bedrijven. □nstratie-modellen. toor/bezoekerscentrum nstraat 23,3762 KA Soest ifoon 035 - 601 41 84 !fax 035 - 601 66 55 Met een drukbezochte receptie in het nieuwe Groot Kievitsdal heeft Jan Porte, directeur van de Rabo bank Soest-Baarn, vorige week don derdag zijn 25-jarig jubileum ge vierd. Voorafgaand vond een spe ciale huldiging plaats in de kring van de Raad van Bestuur, de Raad van Toezicht en relaties van de bank, waarbij hem o.a. de zilveren speld werd uitgereikt. Jan Porte begon zijn Rabo-loopbaan in 1975 als landelijk kredietadviseur en bekleedde sindsdien diverse topfuncties bij de bank of daarmee verbonden in stellingen. Zijn "doopceel" werd na i een kort welkomstwoord door adjunct- directeur Theo Oskam gelicht door René van Klooster, voorzitter van de Raad van Bestuur, die het begrip "goud" in allerlei vormen op Porte van toepassing verklaarde. Zo wisten ze bij de Rabobank in 1975 nauwelijks welk "goud" ze in huis hadden gehaald... porte werkte vervolgens vijfjaar in Nij megen als onderdirecteur van de plaat- i selijke bank, werd daarna vijfjaar direc teur van Agribusiness in Utrecht, vier jaar directeur van de Loosdrechtse bank, daarna een periode als directeur van de leasemaatschappij De Lage lan den in Eindhoven om tenslotte in 1996 j neer te strijken in Soest en Baarn, waar hij "bouwpastor"voor het nieuwe hoofdkantoor werd. Hij schetste hem als een welbespraakt maar enigszins eigen- zinnig manager, die confrontaties niet uit de weg gaat en hier inmiddels een 1 netwerk zonder weerga heeft opge- bouwd. Van Klooster roemde verder o.a. zijn sportiviteit, zoals hij die tijdens de beoefening van de golfsport aan de dag legt. Zijn cadeau was o.a. een vi- i deocamera. Zilveren speld Ook J. Schonewille, regiodirecteur Noord-West-Nederland van de Rabo bank, sprak woorden van lof aan het adres van de jubilaris, maar vooral ook van zijn vrouw Ada, die met haar flexi bele opstelling veel had bijgedragen aan de succesvolle carrière van haar man. Hij roemde Porte als ondernemer, als bankier, als manager en als bestuurder en stelde vast dat de Rabo-organisatie hem veel verschuldigd is. Hij reikte hem de zilveren Rabo-speld uit. Tenslotte werd het woord gevoerd door J. Vullings, oud-voorzitter van de hoofddirectie van Interpolis maar vooral bekend als voorzitter van de roemruchte voetbalclub Willem II. Hij hield een humoristische speech vol verwijzingen naar de voetballerij waarin hij en pas sant waarschuwde tegen al te veel ver zakelijking van de sport ("met een ma nagement dat meer aandacht heeft voor de shareholders dan de customers") en benadrukte het coöperatieve karak ter van de Rabobank. Hij omschreef Porte o.a. als een man die "ergens voor staat", betrokken, bescheiden en soms een beetje belerend, maar bovenal een plezierig en oprecht mens. 'Tussenbalans' Jan Porte zelf schetste in zijn dank woord de Rabo-organisatie, met haar bijzondere structuur en cultuur, als "een wonderlijk huis", waarin terecht veel belang wordt gehecht aan teamwork, klantwaarde, medewerkerswaarde en initiatief. "Ik heb op de mooiste plekken gezeten, maar het inspirerendst van al les zijn toch de mensen die er werken. Het jubileum was voor hem een "tus senbalans", o.a. op weg naar de opening van de nieuwe bank aan het Kerkplein, die officieel op 22 september gaat plaatsvinden. Hij liet in dat verband niet na zich te verbazen over de emoties die het nieuwe gebouw bij zovelen in én buiten de bank - oproept. Verder sprak hij zijn zorg uit over de toenemende flexibilisering, die volgens hem zeker Een schitterende collectie oud- en nieuw geloogd grenen-, kersen- en koloniale meubelen. In een unieke sfeer gepre senteerd, met bijpassende bankstellen, fauteuils en woonaccessoires! GRATIS BEZORGING in Nederland. 3 JAAR GARANTIE op nieuwe meubelen. Bezoek onze showroom of -j ROYAL ARROW TEAKHOUTEN TUINMEUBELSHOW! ROMANTIEK IN PUUR NATUUR Industrieterrein 'De Slenk' Cannenburgerweg 14 - 's-Graveland Tel. (035) 656 40 02 - Fax 656 40 01 De Stichting Muziekkring Eemland sluit op 28 mei het seizoen af met een speciale happening voor de Vrienden van de Stichting. Een suc cesvol seizoen, met een keur van musici en telkenmale een vrijwel uitverkochte Proefkelder. Van na praten met musici en aanwezigen, met een gezellig glaasje wijn, werd graag gebruik gemaakt. In het twee de deel van het seizoen voegde de Muziekkring daar een culinaire ac tiviteit aan toe: Een After-Concert buffet bij Restaurant Oriental Swan. Zo konden de velen die de concer ten bezochten genieten van de com binatie: Prachtige muziek, excellen te wijn en een oriëntaalse maaltijd. Dan toch nog maar even terugblikken op het muzikale seizoen. We schrijven op 20 oktober, in het laatste jaar van de vorige eeuw, bij de opening van het sei zoen. Jina Lee, de jonge Koreaans- Amerikaanse violiste geeft samen met de pianiste Mariken Zandvliet een con- 1 eert waarin werken van Beethoven, Chausson, Mozart en Wieniawsky wor den gespeeld. We schreven: Wanneer dit concert de toon heeft gezet voor de volgende concerten, dan mogen we nog veel verwachten. De inkt was nog niet droog of het Ko- daly-trio daalde af in de Proefkelder, wederom vier jonge mensen die een staaltje van hun beste kunnen gaven. Harry-Imre Dijkste, Radka Dohnalova, Caroline Kuijpers en Elsa Kal - die het trio met haar zang aanvulde - zorgden voor een hartverwarmende middag met muziek van Khachaturian, Ravel, Tajce- vic en Schulhoff. Muziek die bij het gro te publiek niet zo bekend is, niet be hoort tot het "roestvrijstalen" repertoi re, maar er zeker niet voor onderdoet. De nieuwe eeuw is al bijna een maand oud wanneer Mark en Olga Lubotsky hun opwachting maken in Soesterberg om, samen met Wilhelm Heilweg wer ken te spelen van Kreisler, Boccherini, Bach en Mozart. Mark Lubotsky, een grootmeester op de viool, speelt zijn tweede concert na een langdurige her stelperiode die volgde op een hartope ratie. Het was om stil van te worden, Mark speelde alsof er nooit iets met hem aan de hand was geweest. Zelfs de uiterst moeilijke Chaconne uit partita nr. 2 van Bach, werd op een heerlijke wijze gespeeld. Dan komt in maart de studerende jeugd aangestormd. Inge Grevink, Pieter-Jel- le de Boer, Giselle Boeters en Sanne Hunfeld komen hun visitekaartjes afge ven. En hoe!! Inge en Pieter-Jelle leven zich uit in een Sonatine van Zoltan Ko- daly. Als je de ogen sloot zou je niet denken dat hier zeer jonge musici aan de gang waren. Hetzelfde gold voor Giselle en Sanne. Met een professiona liteit waar menigeen jaloers op zou zijn brachten zij de toehoorders in extase. Dan de hekkensluiter van het seizoen: Het Antonio-kwartet. Dit keer geen jonge musici, maar ervaren edoch niet minder bevlogen, muzikanten die zich aan het uiterst moeilijke kwartetspel wagen. Zij verleidden het publiek met de prachtige muziek van Beethoven en Brahms. Een verleidingspoging die zeer geslaagd is, want tijdens de vriendendag zullen zij er weer zijn. Net als Jina Lee die maar al te graag wilde komen spe len ter afsluiting van dit zeer geslaagde seizoen. Voor het volgende seizoen heeft de Stichting Muziekkring Eemland de voorbereidingen gestart. En zoals het er nu uitziet zal het muzikale niveau weer hoog zijn. De Stichting Muziekkring Eemland telt momenteel zo'n 125 vrienden. In de loop van juni zullen deze van het defi nitieve programma voor het nieuwe sei zoen, dat in september van start gaat, op de hoogte gesteld worden. Voor nade re inlichting kan men zich wenden tot het secretariaat van de stichting: Kan toor "Parkstaete", Nieuweweg 109, 3765 GC Soest, tel. 035-6037200. Regio-directeur J. Schonewille (r.) overhandigt Jan Porte de zilveren Rabo- speld. haar grenzen heeft. "Ik geloof in vaste relaties," aldus de "zilveren" directeur. Na afloop van het officiële gedeelte kreeg hij het nog druk met de felicita ties van een hele schare van medewer kers, relaties van de bank en tal van an dere vrienden en bekenden. Onlangs gaf het Soester Juliana koor voor 150 belangstellenden haar voorjaarsconcert. Er werd ge start met twee mooie koralen van Bach en Mendelssohn gevolgd door het Alma Dei Creatoris van Mozart en Hör mein Bitten van Mendelsso hn Bartholdy, dat samen werd ge zongen met de sopraan Annet Fluister. Na de pauze kwam een luchtiger pro gramma aan de orde. Een aantal Liebe- sliederwalzer van Brahms, vierhandig begeleid door Annemieke Jussen en Henk van der Hoeven, werd gevolgd door een lied over het Zigeunerleben van Schumann. Die Launige Forelle werd in verschillende muziekstijlen ver tolkt. Steeds werd een link gelegd met een land. Zo leek er een kozakkenkoor de Wolga-forel te bezingen en de Itali aanse Opera bezong de Piza-forel. Het slot van deze zangavond was een Hol landse rapsodie van Jan Klein Bussink. Overbekende Hollandse liedjes op een ludieke wijze door elkaar geweven. Het geheel stond onder leiding van dirigente Miriam Westgeest. In het jaar 2001 bestaat het Julianakoor 70 jaar. Wie wil meezingen in het jubi leumconcert is iedere woensdag om 20.00 uur welkom in zaal Credo achter de Julianakerk. Gezellig puzzelen? Doe mee met de Soester Logo Puzzel! De Amsterdamse dichter Simon Vinkenoog mag in Soest rekenen op een misschien niet zo omvangrijke, maar wel heel enthousiaste schare van bewonderaars. De grote zaal van Artishock was in elk geval don derdagavond goed gevuld toen de meester zelve daar na jaren weer kwam voorlezen uit eigen werk, op uitnodiging van de SLAS en de Vereniging Artishock. Vinkenoog was met zijn "orale poëzie" goed op dreef, zo bleek al tijdens het vraaggesprekje dat collega-dichter Jan Visser ("Dag Simon. Dag Jan.") hem aan het begin van de bijeenkomst af nam. Visser bleek in hem weinig minder dan een "ziener", een sjamaan", zelfs een soort "priester" te zien, en Vinken oog vond dat wel aardig. Hij vertelde veel van Dada en de surrealisten te heb ben opgestoken, maar liet overigens weten ook een eenvoudig maar zeer toegewijd volkstuinder te zijn. "Sommi ge dichters hebben echt iets te zeggen, en ze hebben vaak maar een geringe aanleiding nodig." Met zijn bekende "flux de bouche" had hij de zaal binnen de kortste keren plat en dat hij in zijn begeleidende tekst nogal van de hak op de tak sprong nam niemand hem kwalijk. De zaal genoot volop van nieuw werk, o.a. onlangs ge presenteerd tijdens een dichterscongres in Zuid-Afrika, waarover Vinkenoog bijzonder te spreken was. Het ging, zo als gebruikelijk, allemaal érg staccato, wat Vinkenoogs keurmerk is, evenals de soms logische, soms absurde associatie ve aaneenschakeling van op zichzelf staande begrippen en woorden, die op het eerste gehoor als "losse flarden" verzameld lijken te zijn maar in een gedicht een verbazend sterke samen hang vertonen. De poëet verdronk ge lukkig niet in zijn eigen woordenvloed maar bewees opnieuw hoe onvermoei baar (en zeer vindingrijk) hij als woord kunstenaar is, en al jaren. "Met 26 let ters kun je oneindig doorgaan, en bo vendien verandert het jargon ook steeds." Ontroerend was o.a. een ge- Op zondag 28 mei vindt in De Open Hof aan de Veenbesstraat 2 om 16.00 uur het eerste uit een serie van vier concerten plaats rond het thema 'Bach op Handen'. In janua ri is in Soest het Bach-jaar 2000 al gestart met orgelmuziek en poëzie rond dit thema. Het motto "Bach op Handen" heeft meer dan één betekenis: naast de uit drukking van waardering voor de mees ter verwijst het naar het gegeven dat in alle concerten naast andere muziek ook werk zal klinken voor orgel manualiter, dus zonder gebruik van het pedaal. De serie wordt a.s. zondag geopend door Eric van Bruggen. Deze Leidse musicus, onder andere naast Leo van Doeselaar organist van het fraai geres taureerde orgel van de Pieterskerk, komt naar Soest met een bijzonder Bach-programma. Deze leerling van onder meer de voormalige Haarlemse Bavo-organist Klaas Bolt speelt op het Nijsse-orgel in De Open Hof improvi saties in de stijl van Bach. Diverse mu zikale vormen passeren de revue, zoals een Concerto, een Preludium en een Fuga. Dit seizoen is hij tevens uitgenodigd voor een optreden in Leipzig, de stad in Duitsland waar Bach een groot deel van zijn leven Thomas-cantor was. Zowel in Leipzig als in Soest is Eric van Bruggen te horen op een pedaalclavichord, ge bouwd door Dick Verwolf naar oude voorbeelden uit de tijd van Bach: een fluisterzacht instrument dat de luisteraar spontaan doet verstillen. De volgende concerten vinden plaats op 25 juni, 30 juli en 27 augustus, alle om 16.00 uur in De Open Hof. De toegang is vrij. Als echte artiesten stonden vorige week de deelnemers op het podium van buurtcentrum De Schoof waar, zoals ieder jaar, ook nu de winter- soos voor verstandelijk gehandicap ten werd afgesloten met een gran dioze playbackshow. Hoewel de zenuwen op de generale re petitie menig deelnemer nog parten speelden was daar op de avond zelf niet veel meer van te merken. Publiek en deelnemers gingen daarbij uit hun dak en natuurlijk werd menige polonaise gelopen. Na het enthousiaste optreden van de artiesten werd vol spanning ge wacht op de resultaten van de jury, die onder bezielende leiding van clown Ed- die de moeilijke taak had om knopen door te hakken. Winnaar werd Arie Heiwegen met het life gezongen "Walk of Life" van de Dire Straights. Tweede werden Gerda Holwerf en Ineke Warner met het ge playbackte "Pizzalied" van André van Duin en Tina Türk eindigde met "Wil je een stekkie van de fuchsia" als derde. Het zangfestival betekende het seizoen- slot van de maandagavondsoos, die ie der jaar door coördinator Jan van Dijk en veel andere vrijwilligers wordt geor ganiseerd in de Schoof. Er werd met grote inzet geplaybackt in de Schoof. "Nog nooit heb ik iets in deze richting gedaan. Hoogstens vroeger een Sin terklaasrijmpje" Die notitie voegde de bekende Soester kunstschilder Lam bertus v.d. Kooij bij de gedichtjes die hij onder de titel "Pluk de dag" op schreef bij de gelijknamige selectie van zijn schilderijen. "Maar tijdens mijn laatste vakantie op Gran Canaria kwam opeens de inspiratie. Binnen twee weken vloeiden er zo'n 21 versjes uit mijn pen. Elk versje hoort bij een schil derij met de zelfde titel - of is het soms andersom? - om zo beter de be doeling van de maker te begrijpen." V.d. Kooij beschouwt zijn gedichtjes niet als pretentieuze poëzie, maar spreekt liever van overpeinzingen die de lezers aan het denken (kunnen) zetten. De roos is de bloem vol liefde Zij kunnen zo veel geven dat staat in een bekend gedicht zelf vragen zij niet veel zij schenkt ons in veel donkere dagen al is de stengel soms gebroken uitzicht op een beetje licht. de bloem die is nog heel. Een boeketje rode rozen valt ons soms ten deel gebruiken niet veel woorden maar zeggen soms heel veel. Het licht is bijna uitgegaan daar komt niemand onder uit het duurt nog slechts heel even dan gaat het kaarsje uit. dicht dat hij aan zijn vrouw ook aan wezig had gewijd. Het optreden werd enkele malen afge wisseld met jazzmuziek van Artishocks "huisband" Perron 5B onder leiding van Semmy Prinsen, en dat viel ook bij de dichter zelf dol op jazz in de smaak. De avond kon dus niet meer stuk, ook niet toen Vinkenoog zich ten Simon Vinkenoog en collega-dichter Jan Visser in Artishock. slotte gewillig liet ondervragen over o.a. zijn techniek en het gebruik van "stimu lerende" middelen. Vinkenoog zelf moet het gevoel hebben gehad dat hij in Soest altijd zéér welkom is. Misschien over een jaar of wat nog maar eens...? Het wijnfestijn biedt u de mogelijkheid om wijnen uit diverse landen en streken goed met elkaar te vergelijken. Daarnaast heeft Toon op de geselecteerde wijnen gedurende dit voorjaarsfestijn speciale kortingen op de doosprijzen. Die kortingen kunnen zelfs oplopen tot boven de 20%. U bent welkom: vrijdag van 16.00 tot 21.00 uur, zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Dat wordt met volle teugen genieten Slijterij Wijnhandel je moet W Hartje-Zuid Kerkstraat 3-5 3764 CR Soest Tel.: 035-6030303 Fax: 035-6029995 Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Vrijdag 26 mei Op vrijdag 26 mei zal shock-inn de Soester weer eens verrassen met onver valste rock. De band June's High en Taxi to the Ocean zullen dan een optre den in het vertrouwde Artishockgebouw geven. Het in oktober 1999 uitgebrachte album "Summersault" van de Amsterdamse band June's High is werkelijk een parel tje aan het Nederlandse popfirmament. De plaat werd geproduceerd door Frans Hagenaars (Daryll-Ann, Caesar, Johan) en verscheen op het pretentieuze My First Sonny Weismuller label. De band speelt melodieuze pop/rock (met toet sen en viool) in de sfeer van The Beat les, The Verve en Radiohead en laveert tussen opzwepend en fragiel. Live zul len ze ontgetwijfeld wat steviger uitpak ken. De pers noemde June's High: "Een intiem juweeltje" (Live XS), en "Een impuls voor de Nederpop" (Oor). Taxi to the Ocean komt uit Baarn en kan wat stijl betreft in dezelfde hoek als June's High geplaatst worden. Mede doordat de band onlangs met verve opende voor de Belgische hitformatie Eden, is het de hoogste tijd dat ook ein delijk eens in Artishock te doen. Deze vooralsnog laatste liveproductie van het Shock-Inn poppodium wordt omlijst door het J.B. Soundsystem. Aanvang: 21.00 uur. Entree: f 10,-. Zaterdag 27 mei Montana Red Dog is een viermansfor matie die sinds 1989 meedraait in het Nederlandse bluescircuit. Na enige op namen van concerten vestigde de band haar aandacht ook bij enige platenmaat schappijen en uiteindelijk bracht men bij Munich een cd uit, die naast veel eigen werk ook nog enige covers bevat. 'Blues, zweet en tranen' is het kenmerk van het afwisselende repertoire van de band. Montana Red Dog speelt de blues in de ruimste zin van het woord; naast stevi ge R&B covers brengen zij ook vette Chicago Blues, wat uitstapjes naar de Delta- en Folkblues en soms een shuf- fle of een ballad. Hierbij vallen zowel het rauwe maar altijd gevoelige (slide) gitaarspel van gitarist Dimples als de bluesharpsolo's van zanger Floyd in positieve zin op, ondersteund door een ritme sectie waar de vonken vanaf vlie gen. Door de grote variatie in bluesstij len, instrumentwisselingen en het aan stekelijke enthousiasme waarmee LIVE gespeeld wordt, weet de band het pu bliek van begin tot eind te boeien, niet in de laatste plaats door de opvatting dat de blues niet alleen kommer en kwelmuziek is. Dat dit alles gewaar deerd wordt blijkt wel uit het feit dat de band op diverse festivals zijn gezicht liet zien zoals: Bluesroute Utrecht, Ede, Sit- tard, Giethoorn, Maasstricht, Texel etc. Montana Red Dog bestaat uit: 'Lude The Dude' Bakema - drums; Huub 'The Guru' Baar - bas en zang; Paul 'Floyd' van Geelen - zang, bluesharp, bas en gitaar; Rob 'Dimples' Eijssen - gitaar, slide, zang en ukelele. Aanvang 22.00 uur. Entree 15,00. Voorverkoop kaarten tussen 15.00 tot 16.00 uur. Zaal open 21.30 uur. Zaal dicht 23.30 uur, of eerder als de zaal vol is. Maandag 29 mei "Fucking Amal" is de debuutfilm van de jonge regisseur en scenarist Lukas Moodysson. De film is in Zweden één van de populairste films van de afgelo pen jaren en trok meer bezoekers dan "Titanic". Op het afgelopen Internatio nale Filmfestival van Rotterdam won "Fucking Amal" de MovieZone Award, j een jaar daarvoor was de film prijswin-1 naar op het Filmfestival van Berlijn. De zestienjarige Agnes heeft het niet naar haar zin op school. Ze woont met haar ouders en broertje pas een jaar in het Zweedse provinciestadje Amal en voelt zich nog steeds een buitenstaan der. Tot overmaat van ramp wordt ze verliefd op Elin, die precies het tegen overgestelde is van Agnes: ze is bijzon der populair en kan iedere jongen krij gen die ze maar wil. Elin verveelt zich echter een ongeluk in "fucking" Amal. j De kinderen op school komen er achter dat Agnes lesbische gevoelens heeft, Elin vindt het wel een spannend idee. In eerste instantie zoent ze Agnes in het kader van een weddenschap met haar zus, maar gaandeweg gaat ook zij steeds meer twijfelen aan haar seksuele iden titeit. Het resultaat is een teder en geestig1 portret van tieners die problemen heb- ben met hun seksuele identiteit. Het is j dan ook een herkenbaar verhaal voor vele pubers en ex-pubers, het indruk wekkende en realistische spel van de hoofdrolspelers zorgt ervoor dat de film valt in de "moetje gezien hebben"-ca tegorie. Een ontroerend portret over puberliefde tussen twee meisjes. Aanvang 20.30 uur. Entree 9,00; cjp/ 65+ 7,00. Reserveren: maandag t/m vrijdag 9.00-13.00 uur, tel. 035 6019577. 6 v 1

Soester Courant | 2000 | | pagina 13