Marechaussee lost 42 zaken op Si r Interesse Plesman Residence redelijk 1 Meewandelen in de avondvierdaagse Soesterbergers bezoeken Schotland nieuws Gemeente tekent beroep aan tegen geluidzonering Galerij der kampioenen De aanbiedingen van deze week _RAGlNAi4 tan >e en oud BOVAG WOENSDAG 24 MEI 2000 Drie verdachte ex)militairen aangehouden Negen van de twaalf luxe appartementen reeds verkocht Kerkdiensten Medische dienst Hulpverlening BIJNA F 1.000,-WINNEN? Doe mee met de Soester Logo Puzzel! Klachten bezorging Morgenavond défilé vanaf Dorpsplein Vrienden van Schotse politie kijken naar Glasgow Rangers Soesterberg half uur zonder stroom Discussieavond Soesterbergs belang SNIJBLOEMEN KAMERPLANTEN TUINPLANTEN AARDEWERK srbedekking 2i|n )r de sfeer in elke totaal vernieuwde -xtiel vindt u bij i een uitgebreide i gordijnen, advies, eventueel interieur-adviseurs liddelman ervaren n snelle en perfecte llectie staat borg re en exclusiviteit, in en sfeervol bij u :tiel al /BOVAG koers- ;t. Heeft u geen uil dan krijgt u i ons tot 10% ting op uw auto coop. irouuv baarheid taat voorop. to die u kiest is tPK gekeurd. En en officiële 3 ?n BOVAG-garan- rnaast vij een e garan- n 12 fnden. iar Gratis t verzekering Bov®no,en "8 ftraei r want zo'n geven wij niet Redactie-adres: Joyce Schreuder tel. (035) 6022564. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Met de aanhouding van drie man nen heeft de marechaussee in Soesterberg elf oplichtingzaken, zes inbraken en 25 diefstallen opgelost. Een van de verdachten, een ex-mili tair, is in januari al eerder aange houden. De diefstallen en verduistering kwamen aan het licht toen een medewerker van de Bernardkazerne vorige herfst aangif te deed van oplichting en valsheid in ge schrifte. De medewerker ontdekte dat op rekening van de kazerne spullen wa- ren besteld bij een meubelzaak. Er wer- I den gefingeerde nota's ingeleverd die, I zo bleek achteraf, ook niet waren be taald. Een rechercheteam werd op de zaak gezet, en de verdenking bleek al gauw in de richting van dezelfde ex-mi- I litair te gaan, die begin dit jaar ook al I was opgepakt. Hij hield zich onder meer bezig met oplichting, valsheid in ge schrifte en verduistering. Een meubel zaak en een hotel werden hier de dupe van. Sinds vorig jaar werd er bij de mare chaussee ook aangifte gedaan van dief stal van militaire kledingstukken en an dere attributen. Het was reden om een ander rechercheteam, dat onder de naam het Sleutelteam opereerde, onder zoek te laten doen. Dit team was al van af eind 1998 bezig om een reeks van diefstallen uit de kazernegebouwen te onderzoeken. Er kwamen toen veertien meldingen van diefstal binnen en zes aangiftes van inbraken. Als verdachte kwam weer de 32-jarige ex-militair naar voren. Het Sleutelteam kwam begin dit jaar ook op het spoor van twee andere ver dachten van twintig en 23 jaar oud. Bei de militairen stalen goederen uit de ver schillende gebouwen van de Bernardka zerne, deze werden verkocht aan een dumpzaak in Amersfoort. Een klein deel van de buit is overigens terugge vonden bij de verdachten thuis. In huis lag een aantal wapens, zoals een gas druk- en alarmpistool, een kruisboog en munitie. Bij de twintigjarige militair werd ook een hoeveelheid softdrugs gevonden. De wapens en munitie zijn door de militaire politie in beslag geno men. De 32-jarige ex-militair heeft na beide aanhoudingen drie dagen in de cel door gebracht. In afwachting van een oproep van het Openbaar Ministerie in Utrecht is hij voorlopig vrijgelaten. De twee an dere militairen wacht hetzelfde lot bij het gerechtshof in Arnhem waar de zaak tegen hen wordt voorbereid. De zaken zijn overigens opgelost met me dewerking van de Koninklijke Land macht. Zij hielden observaties. Nassau N MO-MOSn „Redelijk," zo omschrijft makelaar I Jos van der Linden de verkoop van de twaalf appartementen die op de hoek van de Buys Ballotlaan en Plesmanstraat worden gebouwd. Zou de sloop van het voormalige kerkgebouw De Hoeksteen al in I maart beginnen, dat wordt nu ver moedelijk juni of juli. Minimaal een half miljoen gulden moe- I ten de toekomstige eigenaren van 'Ples- I man Residence' neertellen voor een ap- partement. Het complex is voor Soester- [bergse begrippen uniek. Volgens de Zeister makelaar zijn er nog drie appar tementen te koop. De andere negen zijn verkocht of er rust een optie op. „Het druppelt binnen," zo omschrijft woordvoerder Van der Linden de be langstelling voor de luxe bewoning in het dorp. „De belangstelling komt voor namelijk van Soesterbergers. En dat klopt ook wel een beetje met onze ver wachtingen. Ook uit Den Dolder is er belangstelling." Voor Soesterbergse begrippen is de voorlopige score opmerkelijk te noe men. Vooral omdat de markt in het dorp niet groot is. Aan de andere kant speelt de zonering ook-een rol. Een aan tal kopers denkt dat er voorlopig wei nig mogelijkheden meer zijn voor de bouw van luxe appartementen en hak ken de knoop door. „Zouden deze ap partementen in Zeist hebben gestaan, dan duurt het ongeveer een maand of drie voordat alle koopcontracten zijn getekend. Hier duurt het ongeveer vier of vijf maanden", denk ik. De gemid delde leeftijd van de kopers of aspirant kopers schommelt rond de veertig, vijf tig jaar. Vaak zijn het mensen die van hun tuin afwillen en nog veel spulletjes hebben. Ze willen het wat rustiger aan doen maken een weloverwogen keuze." Zaterdag 27 mei en zondag 28 mei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 pr. J. v.d. Zandt; canto- res Zondag 10.30 pr. J. v.d. Zandt/zr. M. van Erven; kinderkoor HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09.30 ds. R. Zandstra WORLD OUTREACH CHURCH Sterrenbergweg 10.30 Mark Six Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: F.P. Prause, Oude Tempellaan 6, tel. 351517. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H. J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, 351940, b.g.g. 351658 of 352626. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland verpleegkundige 24 uur per dag bereik baar, tel. 033-4600046; maatschappelijk werker elke woensdag 09.30-10.30, Vredekerk, Generaal Winkelmanstraat 101, tel. 352606. Huisvesting De Drie Eiken Mevr. D. Eüe, tel. 352391. Politie Veldm. Montgomeryweg 2 (Kon. Mare chaussee); werkdagen 12.00-13.00 uur; centrale meldkamer: 035-5487411; alarmnummer: 1.1.2. Grof vuil 035-6093666. |Soest is bij de arrondissements- I rechtbank Utrecht in beroep gegaan ■tegen de beslissing van staatssecre taris Van Hoof van Defensie. Door I de gemeente Soest werd een ver zoek tot inkrimping van de zone ring ingediend dat echter in juli vo rig jaar door Van Hoof werd afgewe ken. Dok bezwaren van Soest tegen deze [beslissing verklaarde Van Hoof onge grond. Hij ziet geen aanleiding om het [bestreden besluit te herroepen. De ge meente stapt nu naar de rechter. Volgens de gemeente is er sprake van [een structurele 'onderschrijding' |van de geluidszone. Dat blijkt uit de Ijaarberekening de commissie Covm. Daarnaast hebben de Amerikanen aan- Igegeven de COB-status te willen opge- Iven per 1 oktober. De status houdt in ■dat het vliegveld in geval van crisis ge- Ibruikt wordt door twee F-15 squadrons. I Defensie zegt niet op de hoogte te zijn Ivan het terugtrekken van de Amerika- I nen. Bovendien is de aanwijzing geen I Amerikaanse aangelegenheid, maar [blijft het vliegveld in gebruik bij de I Navo-partners. In vredestijd wordt de basis gebruikt voor oefeningen. Volgens de gemeente Soest is het argu- I ment van Defensie niet reëel. Uit de de fensienota 2000 blijkt dat de vliegvelden Leeuwarden, Twente en Volkel worden gebruikt tijdens een crisis. Voor de vliegbasis Soesterberg is in de defensie nota geen rol van betekenis weggelegd." De gemeente wijst er in dit verband ook op dat Defensie in de nota nog steeds uitgaat van een COB-status terwijl de Amerikanen deze zelf al ter discussie stellen. Soest is daarom van mening dat de geluidszone moet worden herzien. Bij de rechter dringt de gemeente erop aan om het bestreden besluit te vernie tigen. „Wij zijn van mening dat de staatssecretaris van Defensie ernstig te kort schiet in zijn motivering." Op amb telijk niveau heeft de provincie ook met de gemeente overlegd. Een ambtelijk advies van de provincie is ook in het beroepsschrift verwerkt. Soesterberg Voor de abonnees in Soesterberg is het klachtennummer 035-6021841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18.30 en 19.30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. In een spannende beslissingswedstrijd hebben de A-meisjes van AGAVS het kam pioenschap behaald. Ze wonnen het extra duel met 2-1. Het volleybalteam bestaat uit Vanessa Tammer, Asja Bruinier, Sanne Lotens, Rajm Opten, Michal Vader, Manjo Brouwer en Linda Ravenhorst. Jong en oud zetten maandagavond hun beste beentje voor tijdens de start van de avondvierdaagse. Om zes uur vertrokken de wandelaars voor de 5 kilometer lange tocht van af het Dorpsplein, een half uur later wandelden de liefhebbers van de 10 kilometer het dorp uit. De route van 5 kilometer voerde de deelnemers over de brug aan het einde van de Kampweg het bos in en via de bospaden richting Wallenburg. Ook de lange afstandslopers moesten deze brug over om de A28 over te steken. Een maal aan de overkant volgden zij een andere route die hen naar het Witte Huis zou voeren. Onder de wandelaars bevinden zich traditiegetrouw scholie ren, verenigingen en natuurlijk veel par ticuliere deelnemers. Een aantal Schotten die bij de bewaking van het Lockerbieproces betrokken zijn, had zich aanvankelijk ook willen opge ven. Ze moesten dit voornemen echter laten varen, omdat ze vandaag worden afgelost door een nieuwe groep bewa kers. Ze zijn nu op weg naar huis. Don derdagavond wordt een gezamenlijke route gelopen vanwege de intocht door het dorp. Alle groepen komen om half acht bij elkaar op het evenemententer rein op de hoek van de Kampweg en Banningstraat. Voorafgegaan door de muziekband van Jonathan uit Zeist en de majorettes van Odeon, lopen de wandelaars een défilé door het dorp. Het Lockerbieproces dat sinds be gin mei wordt gehouden in het Kamp van Zeist, kan de meeste Soesterbergers nauwelijks boeien. Interessanter zijn de contacten tus sen een aantal dorpsbewoners en leden van de Schotse bewaking. Twee culturen blijken veel met el kaar gemeen te hebben als het om voetballen gaat. Een aantal Soesterbergers bezocht vo rige week hun Schotse vrienden in het plaatsje Stierling en namen een kijkje in het spelershome van de Glasgow Ran- gers. „Geweldig," zeiden de reizigers. Ton, hij wil niet met zijn naam in de krant, wijst naar de videobeelden waarop de Rangerfans die in hun blauwe outfit rus tig naar het stadion lopen. „Weet je, er is een groot verschil zoals wij en zij met het voetbal omgaan. Bij hen is het een groot familiefeest. Maar de verschillen tussen clubs zoals bijvoorbeeld Ajax en Feijenoord, zijn bij hen nog steeds ge- Soesterberg zat maandag van 12.07 tot 12.40 zonder stroom. Door uitval van de centrale UNA in Utrecht raakte het schakelstation in Driebergen overbelast. Deze bedient de verdeelstations in de omgeving, waaronder in Zeist. Volgens woordvoerder van de REMU, De Gier, bedient deze op zijn beurt het station in Soesterberg. De oorzaak van de uitval van de centrale UNA is niet bekend bij De Gier, De telefoonstoring die even eens op maandagmiddag plaatsvond, staat los van de stroomuitval. De Vereniging Soesterbergs Belang (VSB) houdt op woensdag 24 mei een discussieavond. Zowel leden als niet- leden kunnen vanaf 20.30 uur in Dorps huis Burgstede hun mening geven over de vier onderwerpen, die door de Werk groep Milieu/woonomgeving ter tafel worden gebracht. De VSB-leden heb ben inmiddels de startnotities over deze onderwerpen ontvangen en kunnen zich daar op de discussie over 'Geluidsover last Rijksweg A28 in Soesterberg', 'Her ontwikkeling militair terrein aan de Ri- chelleweg en Kamp van Zeist' en 'Her ziening plaats van brengparkjes' voorbe reiden. Gezien het belang van deze on derwerpen voor de bewoners van Soesterberg verwacht het VSB-bestuur een grote opkomst. baseerd op het verschil in geloof. In de cafés mag je trouwens niet in je clubshirt komen. Ze zijn bang voor problemen als er iemand van de tegenpartij binnen komt." De Soesterberger Ton leerde vorig jaar een aantal Schotse politie- en bewa kingsmensen kennen. De mannen had den toen meer vrijheid, omdat het Lockerbieproces nog niet was begon nen. Menig uurtje brachten ze in de plaatselijke cafés door. Ook de Italiaan kon zich verheugen in een regelmatige klandizie. „Nu het proces aan de gang is, is dat allemaal minder," vertelt Ton. „Ze zijn nu tot 23.00 uur in dienst. Om 24.00 uur moeten ze zich alweer mel den." De strenge maatregelen voorko men dat de veiligheidsmannen de bloe metjes buiten zetten. Drinken is verbo den, daar houden de Schotten zich keu rig aan. „Ze zijn trouwens heel serieus met dat proces bezig en mogen daar niet over praten. Dat doen ze ook niet." Eén van de Soesterbergers, Bob de Bruin van Café De Gouden Leeuw, ging ook mee naar de voetbalwedstrijd in Schotland. „Vorig jaar kwamen ze voor het eerst in het café en het klikte eigen lijk meteen met de dorpelingen," zegt Bob. „Die Schotten zijn rustige, fijne Steenhoffstraat 9A, te1.60120 75 Torenbeklimming Wie de toren van de Oude Kerk wil be klimmen, kan dat doen op 28 juni, 12 en 19 juli, 16 en 23 augustus en 6 sep tember. Deze beginnen om 14.00 uur. Vanaf de toren heeft men prachtig uit zicht op de omgeving. Vliegbasis De vliegbasis Soesterberg geeft gratis rondleidingen op 14 en 28 juni, 12 en 26 juli en 9 en 23 augustus. De basis is de oudste van Europa en de één na oudste van de wereld. Veertig jaar lang was het 32nd Tactival Fighter Squadron van USAirforce er gestationeerd, tegen woordig is Soesterberg de thuisbasis van de zware transporthelikopters Chinook en Cougar. Deelnemers aan de rondlei dingen moeten zich op de betreffende dag om 12.15 uur verzamelen bij het VVV-kantoor aan de Steenhoffstraat of de dependance bij boekhandel Marjo lein aan de Rademakerstraat in Soesterberg. Vandaar worden ze per bus naar de vliegbasis gereden. jongens. Meestal zat hier zo'n groep van een man of vijftien. Niet een vaste groep omdat ze elkaar steeds afwisselden. Bovendien klikt het met de ene groep beter dan met de andere. Maar zelfs nu ze weg zijn, hebben we nog telefonisch contact. We zouden naar een wedstrijd van de Glasgow Rangers gaan. Dat is vorig weekeinde ook gebeurd." De Schotten zelf zijn enthousiaste fans van hun helden. Maar ook de ingehuur de Hollandse spelers zoals Giovanni van Bronckhorst, Arthur Numan en natuur lijk coach Dick Advocaat worden 'ver afgod'. Groot was daarom de verrassing toen één van de Soesterbergers kaarten had geregeld voor een bezoek aan het spelershome van de Glasgow Rangers. „Een van de Schotten was al dertig jaar een trouwe bezoeker van het stadion. Maar tot in het spelershome had hij nog nooit kunnen doordringen. Nu stond hij ineens handen te schudden met Giovan ni. En de vrouw van Giovanni, die dat allemaal voor ons geregeld had, verza melde handtekeningen van de spelers voor zijn oranje shirt. Hij was helemaal perplex. Het was het mooiste wat hem was overkomen, zei hij. Het was voor hem onbegrijpelijk dat zoiets zomaar kon." Volgens Ton worden de Nederlandse spelers daar allemaal op een voetstuk gezet. „Ze verkopen daar ook onze oranje shirts in de Rangerstore. We wil den er ook één kopen, maar die waren allemaal al uitverkocht." Voor Bob, die samen met zijn vriendin Amanda naar Schotland afreisde, is het weekeinde meer dan leuk geweest. „Het is een gastvrij land. En de meeste Schot ten hier zijn op hun beurt weer enthou siast over de Nederlandse mentaliteit. De bereidheid om Engels te praten, stel len ze heel erg op prijs. Toen we belden dat we zouden komen, stonden ze net jes op het vliegveld te wachten. Ze waarderen het als je hun land opzoekt en ze hebben ons van alles laten zien." Op de videofilm van Ton is te zien dat de Schotse hooglanden een totaal ander beeld opleveren dan de Nederlandse polders. „Ik vergelijk het een beetje met Italië," zegt hij. „Het glooiende land, de meren, de natuur. Het is er prachtig." Er komen beelden voorbij van een be zoek aan de Schotse versie van café De Gouden Leeuw. Ton brengt de naam The Golden Lion even groot in beeld. Even later heeft hij de camera gericht op een typisch Schots tafereeltje. Een man gekleed in de traditionele geruite rok, toont zijn blote benen. Terwijl de vrouw naast hem een broek aan heeft die haar blote buik vrij laat. Traditie en vooruitgang gaan ook in Schotland hand in hand. (geldig van donderdag 25 mei t/m woensdag 31 mei 2000) Eigendomweg 80 SOEST Buys Ballotlaan 11-13 SOESTERBERG v - Roos Frisco (geel) 60 cm, 10 stelen per bos van fl. 9.00 Streptocarpus Saxorum in 15 cm hangpot, vol met bloem en knop van fl. 8,00 voor maar f /O-' Fuchsia in hangpot in 18 cm pot, vol met bloemen van fl. 17,75 Deurbel (schaap/varken/koe/haan)

Soester Courant | 2000 | | pagina 15