m NEFKENS SOESt; En dit zijn de knallers van deze week: Evangeliegemeente voor 1,95 miljoen nieuwe eigenaar van Julianakerk 1 'Hier gebeurt geen ramp van omvang9 EDSKES Avondvierdaagse loopt gesmeerd 1.99 6.98 4.98 1.29 Adam Soest steunt Enschede m Goede smaak en WOENSDAG 24 MEI 2000 78e JAARGANG NO. 40 Opbrengst voor aanpassing Emmakerk Vergunning munitiedepot vliegbasis staat meer toe dan nodig is Verdachte overval tankstation in voorarrest OPELO A. van der Lee cmoS5 Van Breukelen Vast-goed Assurantiën 3 Actueel 5 Actueel 7 Actueel 15 Soesterberg 17 Sport Raad geeft f45.000 Dronken bestuurder Inbraak in auto Negentiende editie brengt 2245 wandelaars op de been Automobilisten met te veel drank op Soester Courant Hollandse bloemkool Cótes du Rhone 1999 Varkenslappen Gevulde koeken Dextro Energy Tropical Cl000 fritessaus VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest EXCELLENTE KWALITEIT GAAN HAND IN HAND VERKOOPPLANNEN? ÜW MAKELAAR IN DE REGIO! *i& CÖURAM Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@ casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,00 - Buiten Soest f 34,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De Kerkenraad Algemene Zaken (KAZ) van de Gereformeerde Kerk Soest heeft op advies van de Com missie van Beheer definitief beslo ten om de Julianakerk in Soestdijk te verkopen. De nieuwe eigenaar, de Evangeliegemeente Soest oor spronkelijk de gemeente rondom het enkele jaren geleden failliet ver klaarde centrum In de Ruimte betaalt voor de overname van het kerkgebouw een bedrag van f 1.950.000. De Evangeliegemeen te maakt al meer dan een jaar even eens gebruik van de kerk voor haar diensten op zondagmiddag. Met deze verkoop is weer een stap ge zet in het Samen Op Weg-proces dat de gereformeerde wijkgemeente (Juliana kerk) en de hervormide Wijkgemeente (Emmakerk) reeds eerder gestart waren. Dit proces heeft enkele jaren geleden ook al geleid tot het samen onderteke nen van een "federatieve overeen komst". Daarna was er een brede dis cussie op gang gekomen over de keuze van het kerkgebouw dat als definitief kerkelijk centrum moest gaan functione ren. Vorig jaar is besloten de verkoop- procedure voor de Julianakerk in gang te zetten. In januari van dit jaar zijn de gemeenteleden uitgebreid ingelicht over een ontwerp van het architectenbureau Valk uit Soest over de aanpassing van de kerkzaal van de Emmakerk die als gemeentelijk monument uiterlijk niet veranderd mag worden —en de bijge bouwen. Over dit ontwerp was men toen algemeen van mening dat het een geweldige stap vooruit zou zijn. Samen eigenaar De aanpassing van de Emmakerk zal uiteindelijk met de opbrengst van de verkoop van de Julianakerk betaald worden. Met het besluit om tot verkoop over te gaan is tevens ingestemd door de Centrale Kerkenraad en de Kerkvoog- Het kerkgebouw aan de julianalaan - de grootste kerk van Soest - blijft als zo danig gehandhaafd. Foto: Aldo Allessie dij van de Hervormde Gemeente Soest, omdat hiermee tevens juridisch vastge legd zal worden dat de Gereformeerde Kerk en de Hervormde Gemeente ge zamenlijk eigenaar zullen worden van het Emmakerkcomplex. In de verkoopbepalingen is opgenomen dat de SOW-wijkgemeente in Noord zonodig tot eind 2001 in goed overleg gebruik kan blijven maken van de Julia nakerk. Daarmee kan men tijdens de noodzakelijke verbouwingsactiviteiten van de Emmakerk de kerkdiensten en overige kerkelijke activiteiten in ieder geval binnen de wijk voortgang laten vinden. De definitieve verkoop aan de Evange liegemeente Soest vindt plaats zodra deze de financiering voor de aankoop rond heeft. De ramp in Enschede heeft de dis cussie over de veiligheid van vuur werk- en munitieopslagplaatsen doen oplaaien. De gemeente Soest kent geen vuurwerkdepots, wel een munitiedepot op de vliegbasis Soesterberg. Een ramp van omvang zal zich daar niet voordoen zegt het Hoofd Stafvoorlichting majoor J.P. Logister. In de eerste plaats omdat de veiligheids voorschriften streng zijn, bovendien ligt er minder aan explosief gewicht dan de vergunning toestaat. In de bunkers op Vorige week is een 19-jarige Soester aangehouden op verdenking van het plegen van de gewapende overval op het tankstation aan de Weegbreestraat in februari. De politie was sinds de over val bezig met het zoeken naar de dader. De Soester werd overgebracht naar het bureau voor verhoor. Hoewel de man niet heeft bekend, acht justitie het be wijsmateriaal voldoende om hem in voorarrest te houden tot de rechtszaak. VVie anders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF HENRI NEFKENS SOEST BV I Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 de vliegbasis ligt handvuur munitie op geslagen. Het is het enige dat nog rest sinds het Amerikaanse squadron is ver trokken en de basis een thuishaven is voor helikopters. „Helikopters gooien geen bommen," verklaart Logister. „De huidige munitie wordt gebruikt voor persoonlijke wa pens zoals machinegeweren. Wel gebrui ken helikopters flairs, een soort vuurpijl. Deze wordt afgeschoten om een stinger- raket, die op warmte afkomt, op een dwaalspoor te brengen. De helikopters vliegen hier niet met flairs. Af en toe wordt er wel mee geoefend boven de Rainge op Vlieland." Volgens majoor Logister voldoen de bunkers waarin de munitie ligt aan strenge veiligheidseisen. De bunkers worden bewaakt en mocht er toch iets ontploffen, dan richt de vuurkracht zich één kant uit. „Daar ligt achter de bun ker een aarden wal die de klap opvangt en de vuurkracht naar boven richt. Alle bunkers zijn voorzien van een gevaren kwaliteitsmerk. Diverse malen per jaar worden ze door een inspectieteam be zocht." Zelfs de begroeiing om de bun kers heen is aangepast. „Daar mag geen kreupelhout liggen vanwege het brand gevaar. De brandweer van de luchtmachtbasis is volgens de stafvoorlichter volkomen op de hoogte van de positie van de bun kers. De controle is streng. „Bij de poort van het munitiedepot moet iedereen onmiddellijk lucifers en aanstekers inle veren. Voor de munitie zijn alle veilig heidsmaatregelen voldoende, in feite kan er niets mee misgaan." En mocht dat wel zo zijn dan acht hij de eigen brandweer capabel genoeg om adequaat op te treden. Mocht er groter materiaal nodig zijn wanneer zwaardere toestellen de basis bezoeken, dan wordt dat ge leend van andere brandweerkorpsen. „Als er bijvoorbeeld een groot toestel zoals de Russische Antonov-22 hier wil landen, dan mag dat niet voordat de re serves er zijn." De gemeente Soest is volgens de majoor overigens altijd op de hoogte van de in houd van de bunkers. „Zij geven een vergunning af voor het explosieve ge wicht dat er opgeslagen ligt. We zitten ruim onder het gewicht waarvoor een vergunning is afgegeven. Misschien moet die vergunning wel worden aange past. Omdat die flairs in feite veredel de vuurpijlen zijn en geweermunitie heel weinig explosief gewicht heeft," aldus Logister. Met ingang van 2000 Ook specialist in: MEUBELSTOFFERING Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035-6024294 Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 zie pagina 5 Geen stuiver van College voor Raad van Kerken. Hartje-Zuid houdt vast aan verhuizing C-1000. Voltooiing clubhuis HMG nadert alras. Examenkandidaten gaan ervoor. Marechaussee lost 42 zaken op. Meewandelen in de avondvierdaagse. Interesse Plesman Residence redelijk. Soesterbergers bezoeken Schotland. SEC-zaterdag zingt toontje lager. Noodweer dwarsboomt Stratenloop. Schaakfestival in EHBO-zaal. Eemvogels viert 25-jarig bestaan. Burgemeester Koos Janssen heeft de Soester bevolking vorige week opgeroepen haar solidari teit te betuigen met de slachtof fers van de ramp in Enschede. Volgens Janssen is een financiële bijdrage op giro 777 (het Ram penfonds) daarvoor de beste ma nier. De burgemeester liet vorige week tij dens de wekelijkse persconferentie weten dat hij, net als zoveel anderen, met ontzetting kennis had genomen van de gebeurtenissen in Enschede. In overleg met het College en de fractievoorzitters van de gemeente raad had hij daarom voorgesteld een bedrag van één gulden per in woner (in totaal afgerond op f 45.000) uit de gemeentekas over te maken aan het Rampenfonds, in de hoop dat dit goede voorbeeld royaal navolging zal krijgen in Soest en Soesterberg. Formeel moet het voorstel om 45.000 gulden aan de algemene mid delen te onttrekken morgenavond nog aan de orde komen in de raads vergadering, maar niemand twijfelt aan algemene instemming. De burgemeester was vorige week al van diverse kanten benaderd met ideeën voor inzamelingsacties (voed sel, kleding, meubilair), maar na rijp beraad vond het College van B. en W. het effectiever om financiële hulp te bieden. Inventarisatie Janssen liet ook weten dat het Col lege op korte termijn overleg zou voeren met de brandweer en enkele andere gemeentelijke diensten, zoals Bouw- en Woningtoezicht en Milieu, om te inventariseren wat er op het grondgebied van de gemeente Soest aan mogelijke "riskante" instellingen te vinden is. Dat onderzoek omvat ook de gebouwen en terreinen van Defensie, aldus de burgemeester. "We zullen nagaan hoe de stand van zaken is voor wat betreft de veilig heid." Volgens Janssen bestaat er voor alle objecten van Defensie inclusief de vliegbasis Soesterberg een rampenbestrijdingplan, naast het gemeentelijke rampenplan dat een algemeen kader aangeeft voor het optreden bij rampen. Daarnaast heeft de brandweer in de jaren '90 voor diverse objecten in de gemeente zgn. "aanvalsplannen" opgesteld, die mogelijk niet meer helemaal up-to- date zijn. In Soest is, wat vuurwerk betreft, al leen de (tijdelijke) opslag van het zgn. "huis-tuin- en keukenvuur werk" (met name rondom de jaar wisseling) toegestaan. "Maar we gaan die locaties uiteraard allemaal nog eens langs," aldus Janssen. Op de Beukenlaan trof de politie maan dagnacht een dronken automobilist aan. De 38-jarige Soester was al eens eerder in de afgelopen vijfjaar in dronken toe stand achter het stuur aangetroffen. Daarom kreeg hij naast de bekeuring van 400 gulden een extra boete van 300 gulden. In de nacht van zondag op maandag is er in een auto aan de Clemensstraat in gebroken. De eigenaar van de auto, een 34-jarige Soester, kwam tot deze ont dekking toen hij 's ochtends de bestuur dersportier open aantrof. Uit de auto zijn een radio-/cd-speler, een tankpas en wat kleingeld weggenomen. In alle delen van Soest trekken ze deze week aan het oog voorbij, de 2245 wandelaars van de avondvier daagse. Maandag gingen ze voor het eerst op pad, morgen sluiten ze af met een défilé langs onder meer het gemeentehuis, waarna de negen tiende editie van het evenement voor jong en oud er weer op zit. Vooraf was al bekend dat het record van vorig jaar (2554 mensen) niet zou wor den gebroken. Wegens kamp weken en andere activiteiten schreven drie basis scholen zich niet in en dat scheelde vol gens Henk Krops algauw drie- tot vijf honderd deelnemers. Volgens hem loopt alles gesmeerd. "We zijn dik tevre den, bovendien kun je niet blijven groeien en als je de menigte ziet lopen, merkje heus het verschil niet", aldus de man van de plaatselijke regelingscom missie, zoals de organisatie van het jaar lijkse wandelfestijn zo fraai wordt ge noemd. Iets meer dan de helft van de wande laars koos voor de 5 kilometertochten, de rest volbracht de dubbele afstand. Zoals altijd hadden Krops en co. de routes vooraf uitgestippeld en zelf gelo pen. De eerste avond trok het lint van de avondvierdaagse over de Eng. Uit de reacties bleek dat velen niet eerder op de Enghenbergsteeg waren geweest. "Mag je daar dan ook wandelen", vroe gen sommige deelnemers na afloop. Ook het Chris Uiterwijkpad was in de route opgenomen. Gisteren zetten de wandelaars koers richting Soest-Zuid en Soestduinen, waar ze via het Schapendrift en de Van Lijndenlaan aan de andere zijde van de Soesterbergsestraat uitkwamen en door de bossen langs het oude Zonnegloren- terrein stapten. Vanavond kunnen de inwoners van Overhees in hun tuinstoel aan de straatzijde plaatsnemen, willen ze de wandelaars met eigen ogen kun nen zien. Nog fraaier zal het schouwspel morgen avond zijn, want dan wordt de met bloemen versierde stoet begeleid door muziekkorpsen tijdens het défilé. In ver band hiermee beginnen de wandelaars allemaal om 17.30 uur vanaf de Mavo Soest aan de vierde tocht, om zich ver volgens te verzamelen op de Eng, van waar om 18.45 uur het startsein wordt gegeven voor een gezamenlijke slot. Via de Albert Cuyplaan lopen ze de Dalweg Foto: Aldo Allessie af in de richting van het gemeentehuis, waar burgemeester Koos Janssen en andere leden van het gemeentebestuur het défilé zullen afnemen. Bij wijze van hoge uitzondering heeft Janssen besloten dat de maandelijkse gemeenteraadsvergadering van morgen een uur later begint (20.30 in plaats van 19.30 uur). Dat is uniek, omdat de raad zich normaliter strak aan het vergader schema houdt. Janssen die sinds enke le maanden werkzaam is in Soest en overal zijn neus om de hoek steekt om zijn belangstelling voor de plaatselijke activiteiten te tonen, vindt dat er nu wel eens eenmaüg van kan worden afgewe ken. Of het défilé in de toekomst nog bij het raadhuis zal worden afgenomen, is niet zeker. De organisatoren van de avond vierdaagse moeten uitkijken naar een andere locatie voor hun startbureau, omdat de Mavo Soest in 2002 wordt gesloten. Krops: "We zijn uitermate te vreden met de Mavo Soest en ik denk dat we er volgend jaar ook nog wel zul len zitten. Dat geeft ons nog wat tijd om een geschikte andere plek te zoeken." Vorige week hield de politie een 42-ja- rige automobilist uit Soest aan op de Veenbesstraat. Agenten zagen de man zonder autogordel rijden en geboden hem te stoppen. Uit onderzoek bleek de man te veel alcohol gedronken te heb ben. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. Ook werd een 21-jarige automobiliste uit Soest aangehouden, die eveneens met teveel alcohol op ach ter het stuur zat. De vrouw werd in de eerste instantie aangehouden op de Steenhoffstraat, omdat het achterlicht van haar voertuig niet werkte. Ook zij is met een proces-verbaal naar huis ge stuurd. Gevraagd Vaste-, inval- en vakantie bezorgers in Soest voor de (op woensdagmiddag) Voor informatie: tel. 6014152 Les caves Saint Ronain per fles vers gebakken 4 stuks per flesje Wl emmer 750 ml 1,89 Onze voorjaarskollektie in de betere merken hebben wij in huis: o.a. Desch, van Gils, Arrow, Wellington of Bilmore, Paul Shark, State of Art, Konen, Marz, Point, Schiesser, John Miller, Trenco, Jaguar, Pierre Cardin, Wimmers, Yves St. Laurent, Sportman. HERENMODE Winkelcentrum Hartje-Zuid, Soesterbergsestraat 51, Soest Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035 - 603 27 37 VAN ROUWENDAAL A MAKELAARDIJ NVM X-jjil BURG. GROTHESTRAAT 13 I 1. muMf.jg- 3761 CJ SOEST

Soester Courant | 2000 | | pagina 1