E gmaiK 489.00 62) damesmode PS ema kinderen Smitsweg in actie voor een veilige parkeerplaats Afsluiting jubeljaar in Soest met grote oecumenische manifestatie Examenkandidaten gaan er voor Leerlingen vertonen circuskunstjes elaardij! 7 ACTUEEL A Uit onze fi rw.huisweb.nl 'U rijdt vaak veel te hard! Denk om ons!' 1 7 AfeT—: 'Het hart laten sprekenop 4 juni in Aqua Indoor Aanrijding cutiiLi nu ook op internet www.otak.nl ONGEWOON WONEN GEWOON MEENEMEN Snorfietser aangereden VASTE BEZORGERS SOESTCR^CXKJRANT BESTE VERMOGENSBEHEERDER VAN NEDERLAND! SOESTER ONDERLINGE Meeste scholieren vinden dat ze goed zijn voorbereid Basisschool De Buut viert 25-jarig bestaan met activiteiten Soester krijgt astma-aanval in zwembad PAGÜ^ WOENSDAG 24 MEI 2000 SOESTER COURANT PAGINA 7 reet wat FOCWA ijven allemaal bieden.. egeen probleem meer I'S, dag- en nachtservice, een qoE DRIJF B.V. a 8 ES Soest Tel. 035 - 602031c itis kleurenbrochure die Ie schynwerpers zet. biedt j a/ie ingrediënten voor erkoop! Bel voor een loptaxatie 035-6016251 aan 86 artement op de 1e Dijheid van winkels en het bos. vinstallatie en trapopgang naar ast, toilet, woonkamer over de ïtvloer en zowel aan de achter balkon. Keuken met opstelling iaar balkon. Twee slaapkamers, oer. Doucheruimte met aanslui tkosten bedragen 125,- per ocatie met tuin op het t een luxe keuken en dubbele ing. De dakbedekking, c.v.-ketel nieuwd. Indeling: begane grond: hal. 1e verdieping: woonkamer n, balkon aan voor- en achter ping: 2 grote slaapkamers (oor- adkamer en overloop. m Soest-Zuid gelegen tonhuis met royaal bijgebouw oe, zonnige achtertuin. Perceel- B.g.: entree, hal, toilet, woonka- suken en bijkeuken met lavet. 1e ners en badkamer met ligbad, vaste wastafel en 2e toilet. 2e zolder en kamer met dakkapel. 'it schitterend, volledig gere- roonhuis biedt het u allemaal; eske woning doet u aan de voorzijde niet mJ te verbergen. Het royale perceel biedt ïn een diepe tuin aan de achterzijde. Ind: ker en aansluitend smaakvolle keuken/ ib.app. Vanuit de keuken bieden de open- ig naar de tuin. Zowel de woonkamer als gde parketvloer. De garage is bereikbaar vanuit de keuken en is v.v. verwarming, asmachine en droger. Aan de achterzijde nslaande deuren, verd.: overloop, 2 slaap- pel, slaapkamer met Velux dakraam, gang lapkamer met dakkapel en laminaatvloer, ie, zwevend toilet, handdoekradiator en rust met vloerverwarming. Ha uit begin 1900 met e tuin met optimale zonligging. Enkele jaren geleden is de villa uitgebreid en voorzien van een ideling b.g.: entree, toilet, study, a. 60 m2) voorzien van parket- en n met inbouwapparatuur en kel- slaapkamers en badkamer met *ste wastafel en 2e toilet. ^mersfoortsestraat 100 rijstaand woonhuis met •s mooie tuin op 1.105 m2 eigen intieme zithoekjes, slingerpaden, een ongekend afwisselende be- ipe achtertuin tot een uniek stukje ig.: living met uitbouw (ca 45 m2), iur, hal en toilet. 1e verd.: 3 slaap- on, groot dakterras, badkamer en argzolder. Het bijgebouw: voor- e, dubbele beglazing, harthouten tuindeuren, telefoon-/TV aanslui- Sppervlakte ca 44 m2. BHL t HV Jjra -ie... öPrg I nderen van de Smitsweg hebben Bterdag met steun van de volwas senen actie gevoerd voor een vei lige parkeerplaats bij de flats "hoge ummers" (315-593). Alle automo bilisten kregen een pamflet uitge reikt met het verzoek voortaan porzichtig te rijden. De actie was georganiseerd door de verkgroep Leefbaar Smitsveen, in sa- nenwerking met de huurdersbelangen- eniging 't Soesterveen, Achtgoed, het uurtwerk en de politie. Wijkagent Fred Leive hield in eigen persoon toezicht op het "aanhouden" van de automobilis ten. De meesten reageerden overigens elwillend en vol begrip op de actie. Alle bestuurders kregen een pamflet in het Nederlands en het Thrks —met de volgende tekst: "U rijdt vaak veel te hard! Wij willen veilig spelen! Denk om ons! Wij, de kinderen die hier wonen, vragen de bewoners en de bezoekers van deze flat rekening te houden met onze veiligheid. Voorkom het eerste slachtoffer! Rijdt rustig op uw eigen parkeerplaats." Het actiecomité is ook al bezig geweest met het verzamelen van handtekeningen onder een verzoek aan de gemeente om een hek bij de kinderspeelplaats aan te brengen. Verder wil men met de ge meente nog bekijken of er eventueel ook afvalcontainers verplaatst moeten worden om het uitzicht op de parkeer plaats te verbeteren. De automobilisten op de parkeerplaats aan de Smitsweg werden opgeroepen om het rustig aan te doen. FotoAldo Allessie Vandaag woensdag organiseert het comité een minikermis op de Smitsweg, die daarvoor wordt afgesloten voor het verkeer. Dat gebeurt in het kader van de Nationale Straatspeeldag. Komende za terdag gaat een aantal wijkbewoners met bezems, prikkers en plastic zakken aan de slag in het kader van de actie Zomerschoon; dan krijgt het Smitsveen, vanaf de parkeerplaatsen aan de Smits weg en die aan de Kamperfoeliestraat, weer een flinke schoonmaakbeurt. j Een jaar waarin ruimte wordt ge- I maakt voor kwijtschelding van schulden, voor herstel van recht- aardige verhoudingen tussen men sen onderling en tussen mens en natuur, een jaar waarin mensen de veg tot God en tot elkaar met nieu- i we inzet proberen te gaan. Zo ziet de Raad van Kerken in Nederland de betekenis van het jaar 2000: een jubeljaar naar bijbelse traditie. In navolging hiervan hebben de plaat selijke kerken het jubeljaar op de agenda gezet. Ook in Soest, waar op zondagmorgen 4 juni een grote oe cumenische viering zal plaatsheb ben in de sporthal van Aqua Indoor (Dalweg-Soesterengweg). Het the ma luidt: "Het hart laten spreken". Het jubeljaar heeft heel oude papieren, zo legt r.k. pastor Hans van de Schepop, •orzitter van de Raad van Kerken •est, uit. De instelling ervan wordt be- ireven in het Oude Testament. Eens in de vijftig jaar moet de oorspronkelij ke staat van vrijheid voor iedereen wor den hersteld. Oude schulden en reke ningen worden vereffend, zodat ieder een weer met een schone lei kan begin nen. De kerk nam deze gedachte uit het joodse geloofsgoed over door onder meer een renteverbod. In 1300 procla meerde paus Bonifacius VIII de instel ling van het jubeljaar: eens in de vijftig jaar moet een mens opnieuw beginnen, zich afkeren van slechte werken en zich nieuw oriënteren op God en Zijn ver- nd. fcetere wereld Een nieuwe impuls kreeg het jubeljaar goor toedoen van de huidige paus Jo- nes Paulus II. Hij deed voor het jaar 2000 een oproep aan alle wereldregerin- gen om de schulden aan de armste ont- kelingslanden kwijt te schelden. Ook dere individuele christen kan zo'n 'af laat' aan een ander verlenen. Bovendien joept de paus op om oude vijandsbeel- &en te laten varen en om verzoening na j ie streven tussen kerken en volkeren. Daarbij stelt hij ons het getuigenis van nartelaren voor ogen 'die vaak met hun even hebben betaald voor een betere Wereld en een rechtvaardiger samenle ving'. De viering van het jubeljaar concen- reert zich niet alleen op de jaarwisse- ing. De kerk begon er mee met Advent 1999. De volgende aangewezen liturgi sche perioden zijn de veertigdagentijd en de Paastijd. In de afzonderlijke pa- ochies en gemeenten in Soest is de af- gelopen maanden de aandacht al be paald bij het jubeljaar. De min of meer 'officiële afsluiting op 4 juni, de laatste zondag van de Paastijd, draagt het ka rakter van een grote gezamenlijke ma nifestatie waarmee de deelnemende ker ken ook hun maatschappelijke verant woordelijkheid willen onderstrepen. Vorige week vond er een aanrijding •laats tussen een 25-jarige man en een 16-jarige vrouw uit Soest. De man reed s ochtends op de Biltseweg toen hij te laat zag dat de vrouw voor hem stopte in verband met een file. Beide automo bilisten kwamen er zonder letsel van af. Ook de schade aan de auto's was mini maal. Jubileum 2000 Fonds "Het is een manifestatie van tweeërlei aard," zegt pastor Van de Schepop. "Het gaat om samenwerking en eensge zindheid tussen verschillende geloofsge meenschappen. Maar oecumene heeft ook een wijdere strekking. Naar de let terlijke betekenis gaat het om de be woonde wereld, de hele samenleving. Daarvoor willen we ons hart laten spre ken en dat geven we een concrete invul ling met de stichting van het Jubileum 2000 Fonds, voor een periode van vijf jaar. De opbrengst van de collecte op 4 juni is het startkapitaal. Met dit fonds willen we hulp bieden in individuele noodgevallen, zoals schuldsanering. Dat behoort tot de kern van het jubeljaar. Het Jubileum 2000 Fonds wordt geza menlijk beheerd door de protestantse diaconie en de katholieke Caritas." Drieluik De viering op 4 juni is opgebouwd als een drieluik: verleden, heden en toe komst. Dat in 2000 de Raad van Ker ken Soest dertig jaar bestaat, is een sa menloop van omstandigheden. Voorzit ter Van de Schepop: "Deze viering staat echt in het teken van het jubeljaar. Het dertig jarig bestaan van de Raad van Kerken is op zich een heuglijk feit, maar dat krijgt geen accent. In 1995 is het 25- jarig bestaan passend herdacht. Wel is het zo dat de komende manifestatie mede de vrucht is van de zich steeds verdiepende samenwerking tussen de plaatselijke kerken. Daar zijn we natuur lijk verheugd over en dat straalt natuur lijk van de viering af. Het is bovendien de eerste keer dat we zoiets op deze schaal in Soest organiseren." (Volgende week meer over 4 juni). dressoir Naomi beuken 2 deuren/4 laden 87 x 137 x 44 cm Birkstraat 101 Soest naast Middelman Wooncentrum Vorige week vond er een aanrijding plaats tussen een 20-jarige vrachtwa genchauffeur uit Arnhem en een 25-ja rige snorfietser uit Soest. De chauffeur reed op de rotonde op de Birkstraat en sloeg af. Daarbij verleende hij de snor fietser geen voorrang. De snorfiets kwam onder de wielen van de vrachtwa gen terecht en werd enkele tientallen meters meegesleurd, nadat de Soester op het fietspad was gevallen. Daardoor liep hij 'slechts' geschaafde en gekneus de knieën en ellebogen op. Hij werd ter plaatse behandeld door ambulanceper soneel. Gevraagd in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 BENUT UW LAATSTE KANS VOOREEN MAXIMALE AFTREKPOST BIJ DE BELASTINGVOORDEEL TOT 60% EEN UITSTEKEND RENDEMENT FLEXIBEL U belegt in de fondsen van de Holland Beleggingsgroep, door NYFER uitgeroepen tot de beste vermogensbeheerder van Nederland! Meer weten over de DIN Compact Koopsom? Bel ons voor een vrijblijvende afspraak. VOOR AL UW VERZEKERINGEN, FINANCIËLE DIENSTEN, HYPOTHEKEN EN PENSIOENEN Soesterbergsestraat 26, SOEST Telefoon:(035) 602 90 60 Soester Onderlinge Brandverzekering U.A., sinds 1885 internet: vvww.soesteronderIinge.nl e-mail: info@soesteronderlinge.nl Jaren lijkt het een nog ver-van-mijn- bed-show, maar uiteindelijk ben je dan zelf aan de beurt. Geen enkele scholier ontkomt eraan, maar als het eenmaal met goed resultaat is behaald haalt iedereen weer opge lucht adem. Ook de Soester eind examenkandidaten zitten nog even in de stress. Eveline Slappendel (18) en Rense Ho ving (18) van het Griftland College doen dit jaar examen havo. Beiden vin den dat ze heel goed zijn voorbereid door de docenten. Vooral de teksten van het vak Nederland komen hen zo onderhand de neus uit. "We oefenen al vanaf de derde." Met het maken van een samenvatting zijn ze pas enkele maanden geleden begonnen. Maar dat is niet zo erg want dat heeft ook heel veel te maken met inzicht", vindt Eve line. Het meest zien de scholieren op tegen het vak economie. "We moeten de stof van negen bundels kennen. Het is gewoon ontzettend moeilijk." Echt zorgen over het slagen maken ze zich echter niet. Zo weet Eveline nu al dat ze een ruime acht heeft voor haar exa men Engels. Rense kijkt de examens lie ver niet na. "Als je het slecht hebt ge maakt, dan word je helemaal gedemo tiveerd." Klasgenoot Pim Janssen (17) sluit zich daar bij aan. "Vooral omdat het van deze resultaten afhangt of ik slaag of niet. Ik moet voor alles zo rond de zes halen. Als alles achter de rug is wil ik pas weten of ik het heb gehaald." Vol gens hem heeft hij het diploma niet echt hard nodig. "Ik ben al aangenomen bij de horecaschool waar ik me heb aange meld. Daar had ik alleen een overgangs rapport voor nodig." Hij geeft wel toe dat een diploma in deze maatschappij een vereiste is. De examens voor de mavo-leerlingen zijn een paar dagen later begonnen, eer gisteren. Cas Klinkhamer (16) van Mavo Soest heeft net zijn eerste examen achter de rug. "Ik heb iets langer dan een uur gedaan over het schrijven van een opstel voor Nederlands." Als on derwerp had hij 'wapens op school'. "Ik heb daarvoor gekozen, omdat het de laatste tijd erg speelt. Niet alleen in Amerika, maar ook hier in Nederland." Het minimum van 500 woorden vond hij geen zware eis. "Als het onderwerp je ligt, kun je er gewoon makkelijker over schrijven." Lamme hand Ook Sophie van der Woude (15) vond het schrijven van een opstel niet moei- Foto: Aldo Allessie lijk. "Ik heb er wel een lamme hand aan overgehouden. Mijn onderwerp was 'stoere meiden, lieve jongens'. Ik wilde eerst over muziek schrijven, maar heb uiteindelijk voor het andere gekozen. Dat sprak mij toch wel het meest aan." Na het behalen van haar diploma, waar ze overigens vrijwel zeker van is dat dat gebeurt, wil ze een opleiding aan de horecaschool in Amsterdam volgen. "Daar ben ik ook vrijwel zeker aange nomen." Eloi Groenestein (17) van het Griftland College had zijn examen Nederlands net op tijd af. "Er zijn wel veel in tijdnood gekomen." Het examen vond hij niet moeilijk, alleen te lang. "We zijn verder wel goed voorbereid dus daar lag het niet aan." Ook vindt hij dat de scholie ren goed zijn ingelicht over de gang van zaken. Kim Bouwman (17) stemt daar mee in. Zij doet examen havo en heeft net Franse teksten achter de kiezen. "Het waren leuke onderwerpen en de zinsopbouw was makkelijk te volgen." Na het behalen van haar diploma wil ze naar de School voor Journalistiek in Utrecht. "Ik heb al een toelatingsexa men gedaan. Deze hielden ze dit jaar voor het eerst. Van de 448 deelnemers ben ik samen met 119 anderen aange nomen. Ik verheug me er nu al op." "En nu mogen de dames van groep vier laten zien wat ze hebben ge leerd", galmt het door de micro foon. Onder luid gejuich stormen de 'dames' naar hun onderdeel van de circusmarkt. Na enkele minuten zijn alle groepen 'aan het werk ge zet' en kijken de ouders trots toe hoe de 'koorddansers' en 'borden draaiers' hun kunstjes vertonen. Het is dinsdag 16 mei en het zonnetje laat zich van haar beste kant zien. De sfeer op het schoolplein van openbare basisschool De Buut (voorheen OBS Overhees) ademt één en al gezelligheid uit. Op 1 augustus bestaat de school 25 jaar en dat mag niet ongemerkt voorbij gaan. "We vonden het een beetje sneu dat de leerlingen van groep acht de vie ring in september niet mee kunnen ma ken en besloten daarom nu al iets fees telijks te doen. We hebben gekozen voor het oudste vermaak op de wereld, een circus", vertelt directrice Marijke Kemp-Tomassen Gedurende de hele dag is Circus Kris tal uit Amsterdam aanwezig op de school om de kinderen bezig te houden. Met echte circusmaterialen wel te ver staan. Vanaf negen uur zijn de kinderen druk in de weer met bellenblazen, schminken, goochehrucjes leren, koord dansen en andere 'circusactiviteiten'. In de middag is het tijd om 'naar buiten te treden' en de ouders de geleerde kunst jes te tonen. Silke Poortman uit groep zeven heeft zich erg verheugd op deze dag. "Ik ben al vaker naar een circus geweest en vond het altijd heel erg leuk. Ik heb van alles gedaan vandaag; een bordje op een stok laten draaien, op één wiel gefietst. En ook nog koorddansen. De warmte maakt het wel een beetje vermoeiend, maar voor de rest is het echt heel leuk." Liesbeth van der Spek heeft zich voor deze dag aangeboden als hulp. Haar dochtertje Merel zit in groep één. "We zijn al de hele dag in de weer. Alle kin deren zijn heel enthousiast. Ze laten ook aan elkaar zien wat ze hebben geleerd. Nu is het tijd om het ook aan de ouders te laten zien." Gehaast loopt ze weer naar buiten om haar dochtertje en de andere kinderen te begeleiden. De politie heeft vorige week ambulan cepersoneel geassisteerd bij het behan delen van een veertienjarige jongen uit Soest, die een astma-aanval had. De aanval begon in de avonduren toen de jongen in een zwembad zat. De Soester werd door zijn oudere broer naar huis gebracht, waar de aanval nog heviger werd. Juist in deze periode voert het Astma Fonds onder de noemer 'Lucht gevecht' een landelijke actie. STEENHOFFSTRAAT13. S0I-ST In en rond de openbare basisschool De Buut leek het vorige week net een echt circus. Foto: Aldo Allessie Zeepbel Ook binnen in de school is er van alles te beleven. In het 'schminklokaal' is het wel het drukst. Alle tafeltjes zijn voor zien van een schminkset en een spiegel. Aan de gezichtjes te zien heeft ieder zijn eigen lievelingsdiersoort. In het lokaal ernaast bevinden zich de bellenblazers. Een meisje staat op een matje in het midden van een ijzeren cirkel. Haar klasgenootje tilt de cirkel op, waarna het meisje zich vervolgens enkele seconden in een magisch grote zeepbel bevindt, die vrijwel meteen uiteen spat. Het ri tueel wordt een paar keer herhaald, waarna de meisjes van plaats verande ren; nu is de ander aan de beurt om zich in een bel van water en zeep te hullen. Kunstveiling Voor de 'echte' viering op woensdag 6, donderdag 7 en vrijdag 8 september worden er nog meer festiviteiten geor ganiseerd. "Globaal weten we al hoe we het gaan aanpakken. Zo zal er een op treden zijn van een kinderpopgroep of een theatergezelschap. Daarnaast hou den we spelen en een playbackshow. Ter afsluiting is er een reünie met een foto expositie voor oud-leerlingen, leer krachten en ouderraadsleden", aldus Marijke. Om al deze activiteiten te kun nen financieren wordt er woensdag 31 mei een kunstveiling gehouden met werk dat door de kinderen zelf gemaakt is. Daarnaast is er een loting en kan de school rekenen op bijdragen van diver se sponsors. Hoe het in september zal verlopen weet Marijke niet, maar deze dag kan voor haar in ieder geval niet meer stuk. t

Soester Courant | 2000 | | pagina 7