UW? lanning 'Ze staan zeker niet te juichen als lie vrachtwagens het dorp in komen9 ^enaren? Avondvierdaagse zit er weer op Hele dorp stort zijn vuil in onze containers' SOF RH f ..d VSB wil snel geluidmeting V HOEVELA BAA WOENSDAG 31 MEI 2000 Gemeenteraadslid Bert van 't Holt maakt zich zorgen Kerkdiensten Medische dienst Klachten bezorging Hulpverlening I Diefstal uit auto Discussieavond slecht bezocht VSB-leden bezoeken firma Tammer j De aanbiedingen van deze weekl (geldig van vrijdag 2 juni t/m zaterdag 10 juni 2000) DONDERDAG 1 JUNI, HEMELVAARTSDAG, /jéSK\ GESLOTEN VWK/ SNIJBLOEMEN KAMERPLANTEN TUINPLANTEN j I Pioenroos 'Sarah Bernhardt' II 70 cm lang, 5 stelen per bos 11 van fl. 11.75 Begonia Sutherlandii Papaya in 13 cm pot, vol met bloem en knop van fl. 8,00 8-daagse actie van vrijdag 2 juni t/m zaterdag 10 juni: elke 2e TUINPLANT van hetzelfde soort prijs GRATIS!! Dit geldt dus NIET voor KAMERPLANTEN Eigendomweg 80 SOEST Buys Ballotlaan 11-13 SOESTERBERG Anti parkeerbanden worden verwijderd :stekend thuis in de ile planning, slkaar in evenwicht ist is van fiscale en vard Roosje; lanneraan de ïggen.De klant moet ternatieven de ik voorleg, kan adviseren." Recht iet de opleiding Inter- 'De grenzen in Europa gaan Jrlijk gevolgen. Stel d een tweede huis heeft in ij wil een huis gaan zetten Hen. Hoe krijg je het dan imum aan belasting te 'eldige uitdaging om zulke 'en, die wettelijk waterdicht Redactie-adres: Joyce Schreuder tel. (035) 6022564. Klachten bezorging: C. van Bameveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 I gemeenteraadslid Bert van 't e timale rente-aftrek. Nog iring: de kapitaal- eld is aan uw woning, ik 30 jaar tot uitkering te ag dan alleen gebruikt f te lossen. Een eventueel in box 1. Dit heeft onder •nsen met een ieek die straks meer gaat om de hypotheek af te dert er nogal wat en ichtelijker op. Eén ding is de moeite om u goed te :quenties goed op de rij te tijdig een afspraak met bobank! incipe betekent dat ngen in ons nieuwe oester gemeenschap een akte. Het beek! voor het rische wortels van de Het gemeenteraadslid Bert van 't Holt (GGS) maakt zich zorgen, kant de ontwikkelingen op het ge- Ijed van ruimtelijke ordening gaan |i de gemeente Soest snel. Groene Blekken worden volgebouwd dwars legen het provinciaal beleid in, dat Kleit voor uitbreiding van de groen- itructuur. De Soesterberger heeft lok zo zijn visie over het dorp waar ■ij woont. „In dit dorp mag je wel Sen beetje egoïstisch zijn," vindt hij. IWant wij zitten overal tussenin." lee het is niet egoïstisch om geen wo lgen meer te willen bouwen in Herberg," vindt Van 't Holt. „En het 5 ook niet gek om al die vrachtwagens jie ze in Soest kwijt willen, hier te wei- ;ren. Want dit dorp zit overal tussen- gebouwd. Aan de noordkant hebben >e industrie en een drukke Amersfoort- itraat, aan de westkant zijn er rond- Abrona plannen om uit te breiden, de oostkant wil de gemeente bedrij- :nterreinen aanleggen en aan de zuid- de A28 en straks aan de andere jant van de weg, ook een bedrijven ter- in van Zeist." 'at bezielt een man als Van 't Holt om ich druk te maken over groen. De ge- leente Soest heeft daarvan toch ge- eg? Hij vindt van niet. „Gejneentebe- igen Groen Soest heeft altijd gezegd ior het behoud van groen te vechten, feite zijn we daar altijd mee bezig :weest. Het behoud van het natuur- id, Zonnegloren...Er is altijd veel om doen geweest. Nu zijn er weer plan- in om landhuizen te bouwen achter ;t Kontakt der Kontinenten. Een groot intal bewoners van Apollo ziet dat niet tten. Ze zijn vrijwel ingeklemd tussen A28 en straks het bedrijventerrein, e zijn al blij dat ze aan de andere kant wat bos hebben." an 't Holt constateert dat de Soester- ïrgers die de inspraakavond van het 'stemmingsplan Soesterberg-Oost be- xhten, ongerust zijn. „Ik kan me voor ellen dat ze niet staan te juichen als oest transportbedrijven zoals Ben ecker naar het bedrijventerrein aan de ichelleweg wil laten verhuizen omdat dan zo de A28 op kunnen. Ze zeg- :n terecht: ik wil geen driehonderd rachtwagens achter me langs. En wat icht je van al die auto's van de werk- emers? Dat geeft ook meer drukte, die toeten vanuit Soest komen." [et raadslid vindt het een typerend ver haal voor Soesterberg. Het dorp is om singeld door allerlei ontwikkelingen die wellicht negatief kunnen uitpakken. „Terwijl het ook zo positief kan zijn. Want het rijk heeft gezegd dat dit ge bied groen moet blijven. Het is een ge bied om te recreëren. Het Utrechts Landschap probeert een eenheid te be reiken op de heuvelrug via een ecologi sche hoofdstructuur die verschillende natuurlandschappen met elkaar ver bindt. Het zuidelijke deel van een natio naal park is in oprichting. Soesterberg ligt er al in." Hij vindt het een kwalijke zaak dat het gemeentelijke beleid dwars door dit verhaal heen loopt. „In feite zou je gebouwen die niet meer gebruikt worden en in een bosgebied staan, moe ten afbreken. Gewoon het terrein terug geven aan de natuur. „De gemeente schuift Zonnegloren wel als een soort paradepaardje naar voren - het gebouw is afgebroken en het terrein wordt weer bos - maar aan de andere kant, op het terrein van het voormalige natuurbad, staat inmiddels een appartementencom plex dat ook permanent bewoond mag worden. Het bouwbedrijf Amstelland dat Zonnegloren heeft verkocht, mag woningen bouwen bij Molenschot. Be woners van de aanleunwoningen hebben daarover al een brief gehad. Ook op het terrein van de voormalige mavo op de hoek van de Koningsweg en Varenstraat mag het bouwbedrijf woningen bou wen." De filosofie van Gemeentebelangen, zo meent Van 't Holt, sluit goed aan bij de pogingen van het rijk om de ecologische hoofdstructuur te realiseren. De vraag of het niet egoïstisch is om voor meer groen te kiezen als binnen de gemeen te nog tal van inwoners op zoek is naar huisvesting, beantwoordt hij ontken nend. „Gezien de grondprijs is het niet meer mogelijk om betaalbare woningen te bouwen. Kijk bijvoorbeeld naar het Spoordal in Soest. Een eerste indicatie leert dat er woningen komen van zes ton. Daar help je geen starters mee. En op een aantal plekken worden zelfs hele dure woningen neergezet zoals bijvoor beeld landhuizen achter Kontakt der Kontinenten. Mensen die deze wonin gen kopen, hebben ze niet nodig. Ze wonen al ruim. Nee, ik vind dat je voor dat soort huizen geen groen meer moet opofferen." Soest doet er beter aan om binnen de bestaande woningvoorraad woonruimte te creëren, vindt de Soesterberger. Want met de verdeling kan het nog wel beter. Bert van 't Holt GGS). „Grote gezinnen bestaan in feite niet meer. En de mobiliteit is verschrikkelijk hard toegenomen. Er zijn niet meer zo veel jongeren die hier blijven wonen." Het gemeenteraadslid dat, zoals hij zelf zegt, niet alleen voor Soesterberg in de raad zit maar voor heel Soest, heeft voor zijn eigen woonwijk een wens. Dat heeft te maken met de A28, „Ik zou graag willen dat er een platform komt in het dorp. Waarin bijvoorbeeld onderne mers, huurders, en verschillende wijkco- mités en belangenverenigingen zitten. Door de krachten te bundelen kunnen we bijvoorbeeld een stevige vuist maken tegen Rijkswaterstaat inzake de geluid- overlast. „Want als de wind uit het zuid westen waait dan lijkt het of ze door je achtertuin rijden. Maar ook alle roet deeltjes van de diesels zijn ongezond." Het GGS-lid zegt blij te zijn met de nieuwe milieuwerkgroep van Soester- bergs Belang. Die hebben gelukkig met een een startnotitie over de materie ge maakt." En of er nog positieve zaken te melden zijn in het dorp? „Jazeker de Rademakerstraat is heel mooi gewor den," lacht hij. „Alle ongelijke stoep randen zijn weg en de schots en scheve geparkeerde auto's ook. Ik kan er nu tenminste weer fatsoenlijk fietsen." Meer berichten over Soesterberg op pagina 7 Donderdag 1 juni (Hemelvaartsdag) ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 10.30 ds. M.A.A. Nawijn en zr. M.A. van Erven; oecumenische dienst HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 zie Caroluskerk Zaterdag 3 juni en zondag 4 juni ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 aalm. Duivenvoorde; cantores Zondag 10.30 aalm. Duivenvoorde; ge mengd koor HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10.00 ds. C.J. Jansen WORLD OUTREACH CHURCH Slerrenbergweg 10.30 Mark Six Huisarts Donderdag 08.00 - vrijdag 08.00 uur: F.P. Prause, Oude Tempellaan 6, tel. 351517. Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: W. Brandt (Den Dolder), Dolderseweg 57A, tel. 030-2293100. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Soesterberg Voor de abonnees in Soesterberg is het klachtennummer 035-6021841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18.30 en 19.30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. Ook de avondvierdaagse van Soesterberg zit er weer op. Donderdag bereikte het wandelevenement zijn climax met het traditionele défilé door het dorp. Die begon op de hoek van de Banningstraat en de Kampweg. Onderweg werden de met bloemen, medailles en speldjes uitgedoste deelnemers begeleid door de plaatselijke muziekvereniging Odeon en de Zeister Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, 351940, b.g.g. 351658 of 352626. Grof vuil 035-6093666. Aan de Morane en de Oude Tempel laan zijn pogingen gedaan twee auto's open te breken. Een andere auto op de Oude Tempellaan werd wel opengebro ken, maar de dader nam niets mee. Op de Plesmanstraat zijn uit een auto een radio-/cdspeler, cd's en een leren jas weggenomen. De Europacupwedstrijd Real Ma drid Valencia en de avondvier daagse wonnen het van de door de Vereniging Soesterbergs Belang (VSB) georganiseerde discussie avond op 24 mei. Slechts een hand jevol mensen nam deel aan de dis cussie over de vier belangrijkste on derwerpen, die de leefomstandighe den in Soesterberg negatief beïn vloeden. Vooral de geluidsoverlast door het ver keer op de A28 zou voldoende moeten zijn om de helft van de Soesterbergse bevolking op de been te brengen vindt de VSB. Aangezien dit niet het geval was, houdt de milieuwerkgroep van de VSB het er maar op, dat de door haar ■B- d AM/1 AII*. De Simon Stevinlaan is geen lange aat. Als zijtak van de Generaal yinkelmanstraat loopt hij in een echte lijn naar de Anthonie van eeuwenhoeklaan en biedt hij een anblik op een gevarieerde rij wo- lingen. Aan de boszijde staan voor het merendeel flats. Het is eigenlijk len straat zoals er vele zijn in het porp, waar na de oorlog vooral be- oefte was aan eengezinswoningen. In de flat waarvan eenzelfde exemplaar aan de Professor Lorentzlaan staat, woont Ak Preuser. De geboren Soester berger is bij velen bekend vanwege zijn roortactiviteiten. „Ik ben geboren in het huis van Sukkel (nu Sukking-red.) en mijn vrouw op het terrein van de Water leiding in Soest. Al 35 jaar wonen we op deze zelfde plek aan de Simon Stevin laan. We zijn hier in oktober komen wonen, toen werd er ook een dochter geboren." Zijn vrouw verklapt dat zij altijd wel een huis met een tuin had willen hebben. „Maar dat is nooit gelukt. Misschien als we waren blijven zeuren, daar had ik echter geen zin in." „Bovendien," zegt Ak, „was het wo ningaanbod toen niet groot. Van de woningen die in die tijd werden ge bouwd, was 70 procent bestemd voor de militairen. De gemeente kreeg slechts 30 procent tot haar beschikking. Alles werd geregeld vanuit het gamizoensbu- reau in Huis ter Heide." De familie Preuser is overigens niet de enige die al zolang op het portiek woont. „Een van de buren, een zoon van dorpskruidenier De Rijk, is gelijk met ons hier komen wonen. Eerst bo ven, later is hij naar beneden verhuisd. Ach ja, en een onderwijzeres juffrouw De Roos woonde hier ook. Die, dat kan ik me nog heel goed herinneren, is toen plotseling overleden," vertelt Ak. Voor hem is de buurt weinig veranderd. Hoewel: „Soms denk ik wel dat de Foto: Aldo Allessie straat in dertig jaar toch achteruit is ge gaan. Laatst werd de hele stoep door kinderen met verf onder geklodderd. Het was wel een incident, omdat ie mand een paar potten verf zo in de con tainer had gegooid, maar toch." Hij er gert zich ook wel eens aan van die ge zinnen waarvan de hele buurt last heeft. „Maar hier op deze hal, hebben we het aardig goed voor elkaar. Wij hebben van niemand last," zegt zijn vrouw. „Ik denk eerder dat het andersom is. Dat ande ren last van ons hebben. Het is soms net een instuif met al die kleinkinderen over de vloer. De voormalig sportinstructeur van de KNVB en militairen, kende vrijwel ie dereen in het dorp. Hij kan nog mooie verhalen vertellen over Wim Suurbier en Ard Schenk, die bij hem in de trainings- ploeg zaten. „Ik heb een enorm leven gehad en veel gedaan. Verhuizen? Dat denk ik niet meer. Zolang ik nog trap pen kan lopen, blijven we hier zitten." In een portiekwoning op de andere hoek van de Lorentzlaan is een verbou wing aan de gang. De heer des huizes, Pim Ruterink, ontsluit joviaal de deur en toont zijn onttakelde toilet 'waar je nu even geen gebruik van kan maken'. Een paar kamers zijn door hem al on der handen genomen. De andere volgen in rap tempo. „In 1945 ben ik na de hongerwinter uit Amsterdam naar dit dorp verhuisd. Eerst heb ik aan de Amersfoortsestraat tegenover het Kontakt der Kontinenten gewoond, in dit huis zit ik al twaalf jaar. Mijn part ner Gerda woonde in het begin boven. In feite woont ze al vanaf 1967 in dit portiek." Spijt dat hij zijn andere woning met veel ruimte heeft verruild voor de eengezins woning, heeft hij niet. „Ik was zelf blij dat ik er weg was. Het voordeel van deze ruimtebeperking is, dat je midden in het groen zit. Je kunt hierachter zo het bos in." De straat is rustig, er is een goed con tact met de buren. „Hier en daar is er zelfs een vorm van vriendschap. Met de jongeren is dat wat minder, dat heeft natuurlijk ook te maken met het gene- ratieverschil. Maar iedereen maakt hier met elkaar een praatje en we passen ook op de post als er iemand weg is." Een stel dat inmiddels allang vertrokken is, heeft wel eens voor problemen gezorgd. „Er waren knallende ruzies en bedrei gingen, dat ging erg ver. Dan zat je wel eens aan jezelf te twijfelen: moet ik nu wel of er niet iets van zeggen. Vroeg ik me wel eens af: word ik nou zo'n ouwe lui?" Over het algemeen is hij redelijk tevre den over zijn woonsituatie. „Ik zit hier lekker rustig en nog net buiten de grens van criminaliteit. Je kunt je deur nog open laten staan." Alleen zit één ding hem dwars. „Ik erger me dood aan de stinkcontainers die hier op de hoeken van de straat staan. Elke dag stort het hele dorp er zijn vuil in. De bakken worden dinsdag geleegd, vrijdag zitten ze al vol. Jij kunt in het weekeinde je zakken vuil niet kwijt." Telefonische klachten bij de gemeente dienst hebben tot nu niets opgeleverd. „Ik heb wel eens voorgesteld om er een slot op te maken en ons sleutels te ge ven. 'Dat is belachelijk' zeiden ze." Een poging van een passant, een paar dagen geleden, om een hele keukenkast in de container te proppen, ging hem toch te ver. „Ik zei: nou bel ik de politie, ik ben het zat. De man heeft zijn pogingen ge staakt en is in de richting van het bos gereden. Dat gebeurde vroeger, toen de A28 er nog niet lag, ook. Oude koelkas ten, bouwpuin, van alles werd er langs de bospaden gekieperd." Verder in de straat staat een rijtje een gezinswoningen. Een Surinaamse fami lie is druk aan het verhuizen en heeft wel wat anders te doen dan meedoen aan een straatinterview. Buurvrouw G. Siebelink-Klok heeft wel alle tijd. Ze woont al 31 jaar op hetzelfde adres. Alle kinderen zijn het huis uit en een partner is er niet meer. „In dit huis zijn we met zijn zevenen begonnen," vertelt ze. „Mijn zoon sliep op zolder, waar het zomers bloedheet was en 's winters ijs koud. De vier meiden beneden. Va de zoldertrap kwam je beneden op de over loop. Daar kwamen vier deuren op uit. Elke keer als de trap van de zolder naar beneden stond, stootte je je kop." De bewoonster van het pand wil eigen lijk wel kleiner wonen, maar vertikt het om naar de De Drie Eiken te gaan. Ze fietst graag en moet er niet aan denken dat ze eerst allerlei trappen afmoet voordat ze haar fiets kan pakken. Haar straat vindt ze wel achteruit gaan. „Er is minder contact dan vroeger. De kinderen speelden hierachter op het pleintje. Nu hangen er jongeren rond met bier, blikjes cola en stuf." Het feit dat er weinig communicatie is, vindt ze jammer. Maar ja, ik ben 72 jaar. Mis schien ben ik wel te levendig." Of ze ook ergernissen kent? Ze somt op: „Ie mand hierachter gooit altijd zaad en duivenvoer op het pleintje. Dat trekt eksters en duiven aan, en de duiven schijten de boel vol." Ook gaan de prul lenbakken soms in de fik en heeft een kraaiende haan wel eens voor commo tie gezorgd. Maar haar grootste ergernis zijn de hondenliefhebbers. „Kijk," wijst ze, „je kunt de straat oversteken en de hond zijn behoefte laten doen op de uit- laatstrook. Hierachter is ook bos. Een heleboel mensen is echter gemakzuch tig. Laatst zat er een hondje in mijn tuin. Daar zei ik wat van. 'Ik betaal toch be lasting', kreeg ik als antwoord. Ik bedoel maar. Op maandag 5 juni bestaat er voor de leden van de Vereniging Soesterbergs Belang (VSB) gelegenheid om een be zoek te brengen aan het bedrijf van de firma Tammer. Bezoekers worden om 19.00 uur verwacht aan de ingang van het bedrijf, dat bereikt wordt vanaf de nieuwe afslag van de rotonde Amers- foortseweg/Banningstraat/Oude Tem pellaan. Ook niet-leden van de VSB kunnen in beperkte mate aan dit bezoek deelnemen. Telefonische opgave bij Yvonne Hoeksta, tel. 353509. i slP iiP muziekband Jonathan. Tijdens de 47" avondvierdaagse in het vliegdorp kon weer worden gekozen uit vier routes van 5 of 10 kilometer. Vorige week maandag liepen de wandelaars de zo genoemde Wallenburgroute, dinsdag voerde de route hen langs onder meer de Kozakkenput en woensdag zagen de bewoners van Mercury en Apollo de stoet langs zich voorbij trekken. voorbereide startnotities een juiste af- spiegeling van de Soesterbergse gevoe lens zijn. Aan de startnotities heeft de geringe opkomst niet gelegen. Daarover werd geen kritisch woord geuit. Wel over de manier waarop Soesterberg steeds meer het kind van de rekening dreigt te wor den: de teleurstelling, dat er al veertien jaar niet naar de toenemende klachten uit Soesterberg over de A28 wordt ge luisterd; het onbegrip over het dumpen van de Soester en Zeister industriële- en i verkeersoverlast naar de randen van Soesterberg en tenslotte het gebrek aan daadkracht van de gemeente Soest om de voortdurende klachten over de brengparkjes op te lossen. Aanpakken Al die zaken wil de VSB aanpakken, te beginnen met de A28, waarvan de ge schatte geluidsoverlast zeker 5 dB(A) boven de wettelijk toegestane norm ügt. Om achter het werkelijke geluidsniveau te komen, zal er gemeten moeten wor- den. Een kostbare zaak, omdat die ge luidsmeting aan strikt omschreven voor waarden moet voldoen om ook juridisch draagvlak te hebben. Het geld voor die meting zal door de gemeente Soest be schikbaar gesteld moeten worden en om dat voor elkaar te krijgen worden de vijf benaderd. Van hen wordt verwacht dat zij de politieke weg vrijmaken, zodat op korte termijn met de metingen begon nen kan worden. Een eerste winstpunt werd al gescoord door de aanwezigheid van Bert van 't Holt van Gemeentebe langen Groen Soest, die zijn steun toe zegde. Schade in Rademakerstraat De herinrichting van de Radema kerstraat is nog niet achter de rug of de eerste schade aan tegelwerk en voetpad is al toegebracht. Indirecte aanleiding daarvoor zijn de zeven banden die zijn aangelegd op plek ken waar niet mag worden gepar keerd. Tijdens de markt leveren deze banden problemen op. Volgens de gemeente zijn verschillende marktwagens bescha- digd door de banden. Daarnaast wordt, vooral op de marktdag, door bezorgend verkeer veelvuldig gebruik gemaakt van de voet- en fietspaden die daaronder te lijden hebben. De gemeente heeft daarom besloten de banden te verwijderen. Op de bewuste plekken resteren dan de speciale tegels met het parkeerverbod (NP), maar ge vreesd wordt dat veel automobilisten i daar niet van onder de indruk raken. Daarom vindt de gemeente het van be- lang dat de politie toezicht houdt op I naleving van het parkeerverbod.

Soester Courant | 2000 | | pagina 15