I J Brigade moet 8500 klanten tevreden stellen Bussen krijgen voorrang bij de verkeerslichten 6Ze wilden een gezin met kinderen in hun ouderlijk huis' bobank Medische dienst fc Eerst visie ontwikkelen over invulling bedrijventerrein IJsvereniging zoekt sponsors en vrijwilligers De aanbiedingen van deze week: (geldig van donderdag 15 juni t/m woensdag 21 juni 2000) I PAGINA 12 ^>1 WOENSDAG 14 JUNI 2000 'De Drie Eiken' Kerkdiensten Inschrijven voor huttenbouwdorp stichting Balans Snelheidscontrole Abrona zoekt sponsors voor het speeltuintje Run-bike-run op de Vlasakkers op zaterdag 17 juni SNIJBLOEMEN Roos Lambada (oranj'e!) 60 cm lang, 10 stelen per bos van fl. 6,75 voor KAMERPLANTEN Hibiscus met oranje bloem in 17 cm pot, 50 cm hoog vol met bloem en knop van fl. 13,50 voor TUINPLANTEN Hydrangea (Hortensia) diverse kleuren in een Hup-Holland-Hup pot, vol met knoppen van fl. 27,75 voor maar I' H. van Oest b.v, n gratis lypotheek: Redactie-adres: Joyce Schreuder tel. (035) 6022564. Klachten bezorging: C. van BameveJd, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 rïM'iw-j - www.ford.nl gen politieorganisatie met een mi litaire status. Dat is de beknopte omschrijving van de marechaussee die vanuit Soesterberg opereert. 44 mannen en vrouwen stappen dage lijks vanuit de kazerne aan de \iontgomeryweg in hun busjes om in het district Noord-Holland/ Utrecht hun taken te verrichten. Zij lossen diefstallen op, regelen het verkeer, lopen wacht voor paleis Soestdijk, begeleiden mariniers op hun buitenlandse oefenmissies en, heel actueel, bepalen welke Engelse voetbalfans bij IJmuiden Neder land in mogen. De Soester Courant laat de lezers in een korte serie ken nis maken met deze organisatie die aJ jaren in het dorp haar domicilie heeft. Vandaag de algemene werk- laamheden. Brigadecommandant Evert Blaauwen- draat (54) en de commandant Algeme ne Politiedienst Anton Gakes (39) heb ben in hun lichtblauwe overhemden meer weg van politieagenten dan van militairen. Met die vergelijking is eigen lijk al veel gezegd, want de marechaus see is een volkomen zelfstandig krijgs machtonderdeel dat geen militaire lei ding kent. Het openbaar ministerie is het bevoegd gezag. Ter illustratie: een iggeplaatst officier kan de mare chaussee niet gebruiken voor eigen doeleinden, andersom kan dezelfde of ficier wel gearresteerd worden als hij iets doet wat bij de wet verboden is. "In feite kun je onze werkwijze wel ver gelijken met die van de gewone politie," zegt Gakes. "We werken met zes vaste ploegen en een recherchegroep." En waar de wijkteams per wijk een wijka gent inzetten als vast aanspreekpunt, beschikt de marechaussee ook over twee man per ploeg voor het onderhouden van de contacten met sleutelfiguren. Zij zijn 'het gezicht' van de ploeg. Elke ploeg heeft één of meerdere vaste on derdelen zoals bijvoorbeeld de Bern- hardkazerne, waar zij de aandacht op richt. "En," dat vindt Gakes een be langrijk aandachtspunt, "ook wij leveren noodhulp en moeten bij calamiteiten in tien minuten ter plekke zijn." Volgens brigadecommandant Blaau- wendraat is de vraag 'wat wil de klant' voorafgegaan aan de vraag hoe de po litiezorg per 1 januari dit jaar moest worden ingericht. De Soesterbergse bri gade dient zo'n achteneenhalf duizend 'klanten' tevreden te stellen. Daaronder zitten leden van de land- en luchtmacht en mariniers van de Groep Operatione le Eenheden in Doorn. Ook de burgers die op de militaire legeronderdelen wer ken vallen hieronder. "Wij zijn de eni ge brigade in Nederland die alle leger onderdelen onder haar hoede heeft," zegt Blaauwendraat met gepaste trots. "En de begeleiding van legeronderdelen Diensten Centrum Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 Concert Odeon Op maandag 19 juni geeft het jeugdor kest van Odeon een concert in het dien stencentrum De Drie Eiken. Aanvang 20.00 uur. De toegang is gratis; de con sumpties niet. Bingo Op vrijdagavond 23 juni is er vanaf 20.00 uur weer een bingo in het dien stencentrum. De zaal is open vanaf 19.00 uur. De kaarten kosten f 7,00, inclusief een kopje koffie. die tijdelijk naar het buitenland worden gestuurd, wordt ook van hieruit gere geld." Eigen job "In de allereerste plaats richt de mare chaussee zich op de eigen artikel 6-ta- ken zoals ze omschreven zijn in de po litiewet," verduidelijkt Gakes. "Daaron der valt ook de grensbewaking. Maar als de politie teveel werk heeft vragen ze ons wel eens om te assisteren. Datzelf de gebeurt ook wel eens andersom." Blaauwendraat: "Daar zijn echter goe de afspraken over gemaakt. We reage ren nooit op een los telefoontje, de ver zoeken om assistentie gaan altijd via de meldkamer in Utrecht. Er kan bijvoor beeld hier een alarm afgaan bij het voet balveld. Als zij zelf te ver weg zijn om snel ter plaatse te zijn, dan vragen ze ons of wij willen kijken. Maar iedere organisatie heeft in de eerste plaats zijn eigen job." De dagelijkse gang van zaken bij de marechaussee kenmerkt zich net als bij de politie, door het 'reageren op inci denten'. Dat kunnen meldingen en aan giftes zijn van diefstal, vernielingen en inbraak. Maar ook het uitvoeren van verkeerscontroles op de wegen tussen die militaire terreinen horen bij de regel matige bezigheden. "Dat geldt niet al leen voor militairen," meldt de brigade commandant. "Ook burgers die door rood licht rijden, kunnen we aanhouden als we het toevallig zien. Het is niet zo dat we daarop mogen controleren zoals de politie doet, we mogen wel reageren als we er op 'stuiten'." En het woordje stuiten, zoals in artikel 8 van de politie wet wordt omschreven, geeft de door slag of een burger die dronken in zijn auto rijdt in de kraag wordt gevat en op het bureau in Soest of Baarn wordt af geleverd. Met de invoering van het BPS, het be- drijfs-processensysteem, is het voor marechaussee en gemeentepolitie straks mogelijk om bij elkaar in de keuken te kijken. In feite hebben beiden dezelfde opsporingsbevoegdheid. Er is regelma tig een regionaal overleg, beide organi saties weten wat bij hen in het district speelt. Bij plaatselijke alcoholcontroles wordt vaak meegedaan door de mare chaussee, die de uitvalswegen van de kazernes voor haar rekening neemt. Gakes: "Ook wij controleerden bijvoor beeld op het kentekenbewijs deel III." Milieutaken Anton Gakes (l.) en Evert Blaauwen draat van de Koninklijke Marechaussee. Het controleren van schietverenigingen, illegaal crossen, het dumpen van vuil of chemisch afval, de doodsoorzaak van een dier; het hoort allemaal tot de taken van de brigade. Net als het toezien op het milieu. "Op de spottersplek worden nogal eens overblijfselen van hennep teelt aangetroffen," zegt Gakes. "Of verpakkingen van xtc. In onze ploegen zitten mensen die gespecialiseerd zijn in het milieu. Zij kennen de meeste ter reinbeheerders en onderhouden daar contacten mee." Het feit dat de briga de veel milieutaken heeft, is een logisch gevolg van het gebied waarin het district ligt. Het grenst vanaf het Gooimeer tot aan Wijk bij Duurstede en de militaire terreinen liggen over het algemeen in mooie natuurgebieden. Naast alle taken die de ploegen in het eigen district moeten uitvoeren, worden ze ook ingezet als er weer eens ME of een pantservoertuigen-peloton de orde elders moet handhaven zoals nu bij de Europese kampioenschappen het geval is. Gakes: "We zijn nu 9 man kwijt aan IJmuiden, waar veel Engelse voetbal fans voet aan land zetten. Als mare chaussee doe je natuurlijk ook aan grensbewaking. En als we aan de gren zen straks ook mensen moeten leveren, dan zijn we hier meer mensen kwijt." In dat geval, zo merkt Evert Blaauwen draat op, werken de buurdistricten sa men. Om toch de noodhulp te kunnen blijven leveren die het district nodig heeft. Zaterdag 17 juni en zondag 18 juni ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 aalm. Duivenvoorde; cantores Zondag 10.30 aalm. Duivenvoorde; cantores HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10.00 mevr. M. v.d. Ham, Utrecht WORLD OUTREACH CHURCH Sterrenbergweg 10.30 Mark Six Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: P.L. Galjart, Prof. Lorentzlaan 21, tel. 351200. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M, Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Van 9 tot en met 12 augustus houdt stichting Balans weer een huttenbouw dorp voor kinderen van zes tot en met dertien jaar. Hiervoor kan men zich de komende weken opgeven. Er is plaats voor 120 kinderen. Inschrijven kan op de dinsdagen 20 en 27 juni en 4 juli in buurthuis de Engh aan de Albert Cuyplaan, van 19.00 tot 20.00 uur. In Soesterberg kan dit op de woensdagen 21 en 28 juni en 5 juli, eveneens 's avonds van zeven tot acht uur. De kosten bedragen f 17,50 per kind. Balans heeft inmiddels al informa tiefolders uitgedeeld aan kinderen. Wie er geen heeft gekregen, kan er één op halen bij Balans of tijdens één van de inschrijf avonden inlichtingen inwinnen. Het huttenbouwdorp wordt wederom gehouden op het terrein van Abrona (Sterrenberg) in Soesterberg. Het thema is dit jaar 'Piraten, Peter Pan'. Balans is reeds druk met de voorbereidingen voor de vakantieactiviteit en kan nog vrijwil ligers gebruiken. Wie wil helpen, kan contact opnemen met Balans, tel. (035) 6021987. Het College van B. en W. heeft de passage in het (concept) ISV-pro gramma, over het wonen op het be drijventerrein in Soesterberg- Noord, enigszins aangepast. In het ISV-programma dat op 29 juni nog door de gemeenteraad wordt vast gesteld, komt de nadruk te liggen op het ontwikkelen van een visie voor het bedrijventerrein. Het vorige uit gangspunt 'het volledig vrij maken van zelfstandige woningen' wordt daarmee vooruit geschoven. Het ISV-programma is gisteravond in de commissie besproken. Het conceptprogramma heeft voor on rust gezorgd onder bewoners van Soesterberg-Noord. Een groot aantal van hen verkeert in de veronderstelling dat zij daar kunnen blijven wonen zo lang zij willen. Uit het (concept)pro- gramma Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing, waarin het beleid voor komende jaren wordt vastgelegd, blijkt dat het college het bedrijventerrein op termijn woningvrij wil maken. Er moet een herinrichtingsplan komen en een plan voor de reconstructie van de Post en Sterrenbergweg. Voor een groot aantal bewoners van Soesterberg-Noord kwam dit voorstel volkomen onverwachts. Een aantal van hen liet schriftelijk weten hier niet blij mee te zijn. Een delegatie vroeg een gesprek aan met wethouder Bart Krol. Het heeft tot resultaat gehad dat een passage betreffende dit onderwerp is bijgesteld. Onderzoek Volgens een beleidsmedewerker is nu voor een andere benadering gekozen. "Er komt een onderzoek naar de kwa liteit van het gebied. Wonen wordt in het gebied gehandhaafd. Zodra zich een conflict voordoet tussen bedrijvigheid en wonen, dan zul je bijvoorbeeld moe ten kiezen voor het verplaatsen van hel bedrijf of de woning." Het college wil nu eerst kijken of het samen met de bewoners en bedrijven tot de ontwikkeling van een visie kan ko men. Het is niet zo dat het college de mix van wonen en bedrijvigheid zonder meer zal handhaven. Na vaststelling van de gemeenteraad is het concept defini tief. Het is overigens nog niet duidelijk of de gemeenteraad vanwege het voet ballen naar de middag wordt verplaatst. De gemeente wil het ISV-programma op 1 juli aan de provincie aanbieden. Voor het aanvragen van de subsidies is dat de uiterste datum. Omdat de bussen tussen Amers foort en Zeist vanwege de verkeers drukte niet op tijd kunnen rijden, wil de provincie maatregelen treffen ter hoogte van de Montgomery- en Richelleweg. Het huidige systeem, of het ontbreken ervan, levert in de ochtend- en avondspits teveel pro blemen op. Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben onlangs besloten om een aantal voorzieningen aan te leggen waardoor de bussen sneller kunnen doorrijden. De lijndiensten moeten ter hoogte van de Van Weerden Poelmanweg dagelijks aansluiten achter lange rijen auto's die voor de stoplichten staan te wachten. Volgens de provincie lopen deze lange wachtrijen soms op van 50 tot 100 me ter. In de ochtenduren is dat ook vaak 200 tot 500 meter. De provincie vindt deze wachttijden onacceptabel en wil daarom de verkeerslichten zo aanpas sen, dat het openbare vervoer voorrang krijgt. Volgens vervoersdeskundige Marcel Vossestein van de gemeente Soest wordt ditzelfde systeem in Soest al tien jaar toegepast. "De bussen kunnen de lich ten op groen zetten en krijgen daardoor voorrang op het andere verkeer." Bij de Montgomeryweg had dit volgens hem, al veel eerder moeten gebeuren. Gebrek aan budget is reden waarom dat voor nemen van de provincie is uitgesteld. Vossestein meent dat de voorziening geen loze ingreep zal zijn. "Het groei tempo van het Nederlandse wagenpark is hoog. Er komt dagelijks een auto bij. In feite gaat het goed in het land, maar die groei levert vooral op de wegen rondom Utrecht problemen op. Als je het vergelijkt met bijvoorbeeld de jaren zestig, dan doet elke bus over de rit Soesterberg-Utrecht er in de spitsuren 30 procent langer over." Met het aan brengen van de voorzieningen in de ver keerslichten hoopt de provincie dit na jaar te beginnen." Tussen half elf en twaalf uur werd vrij dagochtend een snelheidscontrole ge houden op de Amersfoortsestraat. Er passeerden gedurende deze anderhalf uur bijna duizend voertuigen waarvan er achttien te hard reden. De hoogst geme ten snelheid was 101 km/u waar 80 km/u is toegestaan. Nu de gemeente Soest ook afwijzend heeft gereageerd op een verzoek van de Stichting Vrienden van Abrona om bij te dragen aan de vernieuwing van de speeltuin, gaat de stichting verder met het aantrekken van sponsors. Volgens een voorlichter van de organisatie zul len de speeltoestellen er op den duur wel komen. "Het is alleen zo dat fond sen altijd vragen of de gemeente al heeft bijgedragen. Ze vinden dat hun bijdra ge alleen een aanvullend karakter mag hebben op een bijdrage van de over heid." Van de gemeente Zeist kreeg de orga nisatie, die in totaal veertigduizend gul den nodig heeft, nul op het rekest. De speeltuin ligt wel op Zeister grondge bied maar er maken voornamelijk kin deren uit Soesterberg gebruik van. De gemeente Soest is van mening dat de middelen van de afdeling Groen en mi lieu alleen zijn bedoeld voor het onder houd van openbare speelplaatsen. Dat zal volledig opgaan aan het veiligheids niveau van de bestaande speeltuinen te verhogen. Abrona is een particuliere instelling. Volgens Abrona is een tijdelijke sluiting van de speeltuin niet aan de orde. "Het grootste deel is wel afgekeurd. Die toe stellen zijn al afgebroken. We proberen gewoon sponsors te vinden die de aan schaf van een nieuw toestel willen be kostigen. We hebben nu al een item ge sponsord. We gaan verder ons best doen." Tweeënhalve kilometer lopen, 22 kilometer fietsen en nog eens 2,5 kilometer te voet afleggen. Dat zijn de ingrediënten van de run-bike-run die zaterdag 17 juni wordt gehou den. De duathlon, zoals de wed strijd ook wordt genoemd, zal plaatsvinden op de Vlasakkers. Triatlonvereniging de Schieter staat ga rant voor de organisatie van de wed strijd die om 10.30 uur begint. Tijdens het fietsen is het dragen van een helm verplicht. Deelname kost tien gulden. De run-bike-run maakt onderdeel uit van de Mid Holland Tour 2000. Die bestaat verder uit een proloog van 10 kilometer fietsen in Amsterdam (13 juni), een aquatlon in Aalsmeer (14 juni), een zwemloop in Hilversum (15 juni), en een sprint triatlon in Almere (18 juni). Opgeven voor één of meer van de wed strijden kan vooraf bij Piet Stegink in Naarden, tel. 6946810 of ter plaatse, uiterlijk een half uur voor aanvang. Wie aan alle wedstrijden wil deelnemen, kan volstaan met een inschrijfbedrag van 35 gulden. Wie aan minimaal vier wedstrij den meedoet, krijgt een herinnering. De IJsvereniging Soesterberg heeft vrijwilligers nodig voor het begelei den van activiteiten. Tevens zoekt zij sponsors die tegen betaling een reclamebord langs de ijsbaan willen Plaatsen. De borden kosten drie honderd gulden per jaar. In het eer ste jaar komt daar tweehonderd gul- den bij vanwege de plaatsing van ren nieuw bord. Sinds de vereniging onder de onlangs opgerichte stichting 'Sport en Spel Soesterberg' valt, zijn er plannen om de activiteiten rondom de ijsbaan uit te ^reiden. De ijsvereniging huurt de loca tie van de nieuwe beheerstichting en ma8 de opbrengsten van de activiteiten, me* aftrek van kosten, zelf houden. In het hele proces rondom de exploitatie van de ijsbaan is een duidelijk verschil van mening geweest tussen de bestuurs leden, vrijwilligers en leden onderling. Deze ergernissen kwamen tijdens de jaarlijkse ledenvergadering in januari aan de orde. Inmiddels is, zo zegt het bestuur, de lucht geklaard en kunnen er nieuwe activiteiten worden ontwikkeld. Gedacht wordt aan het houden van vlooienmarkten, een barbecuefeest en de aanleg van twee jeu de boulesbanen. Om al deze activiteiten te organiseren en in goede banen te leiden, is hulp van vrijwilligers onmisbaar. De leden wordt overigens ook gevraagd om mee te den ken over nieuwe en leuke activiteiten. De rolschaats- en skeelerbaan is overi gens in het zomerseizoen geopend op woensdag, zaterdag en zondag. Tussen 14 en 17 uur. En van 19 tot 21 uur. De toegang tot het terrein is gratis. Aan de Banningstraat valt eigenlijk niet zoveel te beleven. Je kunt er niet winkelen of recreëren. De meeste Soesterbergers kennen het korte straatje daarom alleen vanuit de auto. Als ze vanaf de rotonde richting Rademakerstraat rijden of andersom. En van de jaarmarkt die dit jaar wegens gebrek aan deelne mers, achterwege moest blijven. Voor de bewoners van de Banning straat zelf, is de straat het een prima plek om te wonen. Omgeven door veel groen lijken ze gekozen te heb ben voor een eigen recreatieterrein. Het huis bij de rotonde werd tot veer tig jaar terug bewoond door een dorps dokter. Hij was een van de twee artsen die het doip jarenlang telde. De andere huisarts woonde aan de andere kant van de Banningstraat, in het huis naast de marechausseekazerne. De Banningstraat heette toentertijd nog gewoon Amers foortsestraat. Toen deze weg werd om gelegd kreeg de straat de naam van de hoofdredacteur van de Katholieke Illus tratie, hij leefde grotendeels in 1900. De huidige bewoner van het huis bij de rotonde verkoopt al jaar en dag cara vans. Hij woont al veertig jaar in hetzelf de huis. Is heel tevreden over het woon genot en spaarzaam met woorden. "Nee, ik heb geen last van hardrijden- de auto's," zegt hij desgevraagd. "Tien jaar geleden zijn deze woningen op kos ten van het ministerie zwaar geïsoleerd. Als je binnen zit hoor je niet veel." Een passerende bus zal hem niet uit de slaap houden. En van het nieuwe recycling- centrum achter zijn huis, heeft hij nog geen last. "We zullen wel zien, ik ben er niet bang voor. Mevrouw Van der Toom, die een eind- •'ïs&ma&s*' je verder in de straat woont, zegt wel last te hebben van scheurende wagens door de straat. Op het moment dat ze daarover praat, komt een auto met pie pende banden de bocht om. Het groepje jeugdige oranjevierders heeft geen enkel idee van de ergernis die zij teweeg brengt. "Ze gebruiken de weg gewoon als racebaan. Je zou in de straat eigen lijk maatregelen moeten nemen om dat harde rijden te voorkomen." De bewoonster die vanwege haar hoge leeftijd (80 jaar) het huis met haar zoon deelt, is van mening dat ze er prachtig woont. "Het is hier fantastisch wonen, echt vrijheid blijheid. Ik moet er niet aan denken dat ik achter de geraniums in De Drie Eiken zou moeten wonen." De straat is wel wat veranderd vindt ze. De familie Seinen, waarmee ze altijd een goed contact had is al een paar jaar geleden verhuisd. "En Egghermonde heeft nieuwe bewoners. Wie het zijn? Nee, ik ken ze niet." Bij de villa Egghermonde komt de on aangekondigde bezoeker niet verder dan De Banningstraat. het hek. Het huis aan het eind van de oprijlaan oogt sinds de renovatie door de vorige bewoner weer als een statige villa. De heer des huizes meldt via de intercom dat hij geen tijd heeft voor een interview. Op de achtergrond pingelt een kind nogal onmuzikaal op een pia no. Schuin tegenover de villa staat de wo ning van de voormalige huisarts dokter Splinter. Op de gevel hebben de huidi ge bewoners de oorspronkelijke naam 'Huize Heidewijck' weer in volle glorie hersteld. "Dit huis is omstreeks 1904 gebouwd door een bankiersfamilie uit Amsterdam," vertelt de vrouw des hui zes Wil Klarenbeek. "Ze brachten hier de zomer door, het was een uitwijk plaats naar de heide. De tuin hierachter liep helemaal door naar het vliegveld waar vroeger heide was." De familie Klarenbeek kwam in het be zit van het huis via de erven. "We woon den met vier kinderen in Overvecht en zochten naar iets anders. We hadden al eens rondgekeken in |Maarssen en Hou ten. Mijn man was verzekeringsadviseur van dokter Splinter en kreeg toen hij kwam te overlijden als een van de eer sten een briefje. De zoons van Splinter wilden dat er een gezin met kinderen in hun ouderlijk huis zou komen wonen. Omdat ze er zelf ook met veel plezier hadden gewoond, zeiden ze. We hebben het huis laten taxeren en werden het al gauw eens over de prijs." Veilig gevoel De huidige bewoners hebben het huis niet al teveel verbouwd. "Hier en daar is er wel wat aangepast aan de eisen van deze tijd. We hebben nu centrale ver warming, en het dak moest worden ver nieuwd want overal stonden roestvrij stalen bakjes. We wonen hier nu al van af 1989 met veel plezier. We hebben hier de vrijheid en zitten toch dicht bij het dorp." Dat naast hun woning een marechausseekazerne is gevestigd geeft Wil Klarenbeek een veilig gevoel. En van de sporthal heeft ze geen last. "Daar werd eens een houseparty gegeven en toen waren we wel bang dat het met onze rust gedaan zou zijn. Maar met alle maatregelen die er genomen werden, viel het uiteindelijk mee." Voor de fa milie Klarenbeek is wonen aan de Ban ningstraat synoniem aan oud worden. "Ik blijf hier in ieder geval wonen tot ik niet meer kan," aldus Wil. Vrijdag 16-06-2000 koopavond tot 20.00 i.v.m. voetbalwedstrijd. BLOEMISTERIJ Eigendomweg 80 SOEST Buys Ballotlaan 11-13 SOESTERBERG l

Soester Courant | 2000 | | pagina 13