erkeersouders begrijpen niets yan subsidiebeleid gemeente Soest Internationaal gezelschap op Abrona Marechaussee begeleidt mariniers op buitenlandse oefeningen afwezig De aanbiedingen van deze week: (geldig van donderdag 22 juni t/m woensdag 28 juni 2000) WOENSDAG 21 JUNI 2000 Snelheidscontrole Franse chauffeur weggestuurd bij ingang museum F.P. Prause HUISARTS GEVRAAGD VASTE EN VAKANTIEBEZORGERS voor de in Soesterberg. Tel. 035 - 602 18 41 Kerkdiensten Medische dienst Hulpverlening Ij Zaterdag clubkampioenschap voor Ierse Setters Marechaussee valt onder Defensie Noodlokalen Carolusschool in 'zandgat'? Schaapscheerders op Sterrenberg Seniorenbus: gaan en staan waar u wilt TUINPLANTEN DECORATIE ARTIKELEN KAMERPLANTEN SNIJBLOEMEN Redactie-adres: Joyce Schreuder tel. (035) 6022564. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Ze vinden het jammer dat de poli tiek hun verzoek om subsidie niet wil inwilligen. Toch menen de ver- keersouders in Soesterberg dat zij wel degelijk het recht hebben om bodyguardjacks voor hun school kinderen aan te schaffen. "In de ge meente Soest kent men het begrip 'verkeersouders' niet," veronder stelt Sylvia van de Craats. "Waar schijnlijk is ons verzoek niet goed bij de raadsleden overgekomen." Een aantal politieke vertegenwoordi gers, onder wie het raadslid Wil Steke lenburg (PvdA), uitte vorige maand tij dens een commissievergadering heftige kritiek op het subsidieverzoek van de 'Verkeersouders. Het Soesterbergse raadslid verkeerde blijkbaar in de veron derstelling dat de jacks gebruikt zouden worden om kinderen veilig en goed zichtbaar van huis naar school te laten fietsen. Van Stekelenburg meende dat ouders zelf die jacks konden aanschaf fen als zij dat nodig achten. Daar hoef de de gemeente geen subsidie voor te geven. Sylvia van de Craats heeft met verbazing kennis genomen van deze kritiek. "Die bodyguardjacks zijn niet bedoeld om er mee van school naar huis te fietsen of andersom. Wij als verkeersouders van de basisscholen St. Carolus en De Pos- Op de Amersfoortsestraat zijn vorige week dinsdag twintig automobilisten betrapt op te hard rijden. Tijdens de i snelheidscontrole passeerden 1870 voer tuigen de radarpost. Op het bewuste traject mag 80 kilometer per uur wor den gereden. Twintig bestuurders hiel den zich hier niet aan. De topsnelheid bedroeg 101 kilometer per uur. Een Franse chauffeur is vorige week dinsdag weggestuurd bij de ingang van het militaire luchtvaartmuseum op het Kamp van Zeist. De man had zijn vrachtwagen daar geparkeerd om er te overnachten. Het transportvoertuig was geladen met een licht ontvlambare vloeistof en bovendien blokkeerde de truck de ingang naar het museum. In haar beste Frans maakte de politie de chauffeur duidelijk dat de aanwezigheid van de wagen te riskant was. Hij vertrok daarop naar een andere, onbekende lo catie. tiljon wilden gezamenlijk bodyguard- jacks aanschaffen om onze kinderen tij dens het uitvoeren van projecten als groep beter zichtbaar te maken. Bijvoor beeld tijdens het fietspraktijkexamen, op sport- en speldagen, als ze werk zaamheden langs de weg verrichten in het kader van milieu-educatieprojecten en als ze op de fiets naar het school kamp gaan. Maar ook bijvoorbeeld om de groep kinderen die van school naar de gymnastiekzaal fietst of wandelt meer veiligheid te bieden in het verkeer. We hopen nog steeds dat de openbare school zich aansluit bij ons verzoek. Met z'n allen staan we sterker. Hesjes Volgens Van de Craats gaat het in totaal om 60 hesjes, uitgevoerd in het oranje en met reflecterende strepen. "Beide scholen kunnen gebruik maken van de jacks, we hebben ze gewoon op uitleen basis. De hesjes moeten via Veilig Ver keer Nederland worden aangeschaft en vrijdag 23/6 t/m maandag 10/7 De collega's nemen waar voor spoedgevallen. kosten zo'n 35 gulden per stuk. Het grootste deel van de hesjes krijgen we waarschijnlijk van C&A in Overvecht. Dat bedrijf wil tweeduizend gulden ter beschikking stellen zodat voor elke school nog een bedrag van 207 gulden overblijft. Voor die twee bedragen heb ben we bij de gemeente Soest subsidie aangevraagd." Een woordvoerder van C&A bevestigt dat er een verzoek ligt van de verkeer souders. "Dit jaar lukte het niet meer om de jacks te bestellen, want de WN was door de voorraad heen. Daarom staan ze voor volgend jaar op de lijst. Volgens de woordvoerder kan ieder fi liaal een bepaald bedrag uitgeven voor veiligheidsprojecten die met verkeer en kinderen te maken hebben. Met name scholen doen daar een beroep op. Brug De verkeersouders van de twee Soester bergse basisscholen horen overigens tot een groep ouders die de leerkrachten en leiding het werk uit handen neemt op het gebied van verkeersveiligheid. Ze vormen een brug tussen ouders, school en derden zoals gemeenten, politie, Vei lig Verkeer Nederland en wijkverple ging. Vanuit het Landelijk Steunpunt Verkeersouders krijgen de ouders ad vies. "Op een van de introductiebijeen komsten werd nog eens aangehaald dat er een ROV-pot bestaat waar verkeer- sprojecten uit betaald worden. Normaal zouden de plaatselijke WN-ers ons helpen met het invullen van subsidie aanvragen. Die hebben we hier echter niet, we moeten het zelf doen," aldus Van de Craats. Zaterdag 24 juni en zondag 25 juni ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 zr. Marie-Anne; canto- res Zondag 10.30 zr. Marie-Anne; heren koor HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09.30 ds. R. Zandstra; H.A, WORLD OUTREACH CHURCH Sterrenbergweg 10.30 Mark Six Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: P. Creutzberg, Dorpsplein 10, tel. 351700. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, 351940, b.g.g. 351658 of 352626. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland verpleegkundige 24 uur per dag bereik baar, tel. 033-4600046; maatschappelijk werker elke woensdag 09.30-10.30, Vredekerk, Generaal Winkelmanstraat 101, tel. 352606. Huisvesting De Drie Eiken Mevr. D. Elie, tel. 352391. Politie Veldm. Montgomeryweg 2 (Kon. Mare chaussee); werkdagen 12.00-13.00 uur; centrale meldkamer: 035-5487411; alarmnummer: 1.1.2. Grof vuil 035-6093666. Het voetbalveld op Abrona is zater dag het strijdtoneel van het jaarlijk se clubkampioenschap voor Ierse Setters. Midden op het veld zijn drie ringen aangebracht waarin de baas jes hun lieveling mooi gestrekt laten staan of rondjes laten lopen. En dat alles onder de ogen van een heuse Schotse keurmeester die bepaalt welke van de favorieten uiteindelijk de titel 'Beste hond' mag dragen. "Als je hond dat haalt, dan heb je echt een mooie dier in huis," zegt een toeschouwer. Vivaldi of the Chickenfarm heet offici eel de setter van de familie J. Mos uit Lekkerkerk. De hond is mooi rood van kleur, zeg nooit bruin, en lief van aard. "Wij noemen hem Vinnie," zegt zijn vrouwtje. "Dat chickenfarm slaat op het oude beroep van de Belgische fokker, die heeft vroeger een kippenfarm ge had." Vinnie heeft de geur van een oude vriendin opgevangen en snuffelt onrus tig. "Hij weet dat ze hier is," zegt zijn baas. "deze honden hebben een reuk vermogen dat wel duizend maal beter is dan dat van ons. Ook al is ze nog niet in beeld, hij weet dat ze er is." Opvallend is het groot aantal buitenlan ders op het veld. Velen zijn uit Zweden, Denemarken, Hongarije en België geko men met als doel om voor hun hond of een prijs in de wacht te slepen. Met name de fokkers zien dat als een bekro ning op hun werk en een stimulans om het nog beter te doen. De honden zelf trekken zich weinig aan van al dat ge doe om hen heen. Ze snuffelen aan el kaar, proberen een hondenbrokje uit een zak te bemachtigen en reageren en thousiast op elke aaiende hand. Geen benenplakker De Setter is overigens geen zenuwach tig dier. Mits goed gefokt en opgevoed ontwikkelt hij zich als een hond met een goed sociaal gedrag. Door de meeste eigenaren wordt hij omschreven als lief voor kinderen, en onder handbereik re delijk gezeglijk. "Maar laat je hem te ver gaan dan volgt hij zijn neus. Hij gaat ja gen, een Setter is beslist geen benen- plakker." Tijdens de Nationale show voor clubkampioenen, worden dik tweehonderd Setters ter keuring aange boden. De honden gaan gewassen, ge knipt en gekamd het veld op. "Maar dat is ook eigenlijk het enige," zegt een ei genaar. "Het is niet zo dat hij in model wordt geknipt of onder de haarlak ge spoten zoals bij poedels soms gebeurt." Tijdens de lunchpauze mogen de jeug dige baasjes aantreden. De honden dra ven bij deze kind-hond confrontatie ge duldig mee. Enige lijn is er nog moei lijk te ontdekken in de presentatie om dat de dieren de kinderen vooral als speelkameraad zien. De toeschouwers vinden het allemaal prachtig en staan met videocamera's langs de kant. Volgens medewerker Van der Ark van Abrona is het de eerste keer dat de Ier se Setter Club het Nationaal Kampioen schap op het voetbalveld houdt. "Je hoeft niet bang te zijn dat aan het eind van de dag allerlei rotzooi op het veld achter blijft. De honden worden in het bos uitgelaten. Als het bevalt komen ze waarschijnlijk volgend jaar weer. Het begeleiden van een groep mari niers die vorig jaar in Egypte deel nam aan de oefening Bright Star mag wellicht een romantisch beeld oproepen van lange trektochten op kamelen en lommerrijke siësta's in een oase. De fotoboeken van briga demedewerker Johan Moolenaar van de Soesterbergse marechaussee tonen echter andere beelden. Het tentenkamp dat de tijdelijke thuis basis vormt, is omgeven door zand, zand en nog eens zand. "Je kon daar niet stappen, de mariniers zaten in afgeschermde kampen. Alcohol is er verboden en vrouwen zagen ze niet" Moolenaar hoort tot de Soesterbergse brigade en heeft tot twee maal toe ma riniers begeleid op hun missie in het buitenland. De brigade draagt er zorg voor dat taken van de Algemene Poli tiedienst ook in den vreemde worden uitgevoerd. "Eind vorig jaar deden vier honderd mariniers uit Doorn mee aan een internationale oefening in Egypte. In totaal waren er 70 duizend militairen uit NAVO- en niet gebonden landen aanwezig. Er werd een echte oorlogssi tuatie nagebootst en veel schepen inge zet. De opdracht was om zoveel moge lijk mensen aan land te brengen." Ómdat de Soesterbergse brigade de mariniers uit Doorn altijd vergezelt was Moolenaar samen met een collega aan de beurt. "We blijven wel een onderdeel van deze brigade maar worden geduren de de oefening tijdelijk gedetacheerd in Egypte. In feite moetje het zien als een soort vooruitgeschoven post." De werkzaamheden van de marechaus see bestaan grotendeels uit het onder houden van contacten met plaatselijke en militaire autoriteiten. Meestal worden deze van tevoren al gelegd. "In Egypte lag dat wat moeilijker. We waren er voor het eerst en hadden geen ervaring met de autoriteiten. In Noorwegen waar de mariniers hun skioefeningen houden, gaan we een week van tevoren al ken nis maken met de politie en plaatselij ke middenstand. Zodra de mariniers daar binnen komen, krijgen ze een brie fing over de afwijkende verkeersregels. Maar bijvoorbeeld ook over de lokale cafés. Er wordt ze verteld waar ze vol gens de lokale politie, maar beter niet kunnen komen." Sneeuw of ijs Tijdens de oefeningen in Noorwegen, verleenden vier medewerkers van de brigade Soesterberg 'eerste noodhulp' aan ongeveer zeshonderd mariniers. Moolenaar was een van hen. "In wezen heb je daar verschillende taken. Verlies van goederen, diefstal en aanrijdingen komen ook daar het meest voor. Het laatste is natuurlijk het gevolg van de conditie van de Noorse wegen. De oe feningen vinden altijd plaats in de sneeuw of op het ijs. Die wegen kun je niet vergelijken met de Nederlandse. En soms zijn er ook vechtpartijtjes met jon ge Noren. Zij vinden het niet altijd leuk dat hun kroeg ineens door tweehonderd mariniers wordt ingenomen." Omdat de marechaussee al veel voor werk heeft gedaan, fungeert het begelei- dingspersoneel vaak als vraagbaak. "Als we bijvoorbeeld met eigen vervoer en munitie komen dan willen ze weten of voor het vervoer ervan dezelfde regels gelden als in Nederland. De comman danten van beide landen hadden onder ling overleg en elke dag begonnen de mariniers met een briefing. De Noren stelden het trouwens op prijs dat wij wisten waar onze jongens uithingen en wat ze uitvoerden. Want als ze ergens van een brug willen afzakken om een ~.r~. - schip te enteren, dan moet je van tevo ren wel even met de plaatselijke politie overleggen." Dat de mariniers moeten wennen aan het gezelschap van de marechaussee die ze toch als politie zien, is slechts een kwestie van enkele dagen. "Ze moesten leren om met een volle bepakking en ski's uit een gat in het ijs te komen. Dat moet je heel snel doen, want de kou voel je al na een paar seconden door dringen. Ze mochten niets achterlaten, want je hebt al je spullen nodig om te overleven. We hebben een keer meege- oefend en dat heeft wel veel goodwill gekweekt. En hun houding verandert vanzelf als ze merken dat je ook servi ce verleent." Taakopvatting Tijdens de oefeningen in Noorwegen en Egypte heeft Moolenaar gemerkt dat deze landen erg verschillen in hun mi litaire taakopvatting. "In Noorwegen heb je meer te maken met de mensen in het blauw, de politie. In Egypte is de status van de militaire politie hoger. Die lopen daar nog echt in een 'vlekkenpak' (gevechtspak). De meeste contacten lo pen daar ook iets moeizamer. De mili taire autoriteiten beloven je vandaag iets, morgen is dat weer veranderd. En vrijwel alle formaliteiten lopen via de militaire autoriteiten." In Egypte hielden de twee marechaus sees zich ook bezig met het assisteren bij en afhandelen van ongelukken. Want in woestijnzand is het moeilijker rijden dan op de weg en er gaat wel eens iets mis als ze elkaar proberen in te halen. De begeleiding van konvooien over de woestijnweg van Cairo naar Alexandrië was voor de Soesterbergse brigadeleden een avontuur op zich. Moolenaar: "Hier houden we gewoon het verkeer tegen door de hand omhoog te steken. De Egyptenaren trekken zich daar niets van aan. Alle auto's wurmen zich luid toe terend tussen de tanks door. In de eindeloze zandvlakte waren ook de persoonlijke en militaire eigendom men niet veilig. "Bij de mariniers onder ling verdween er wel eens iets. Maar de Egyptische bevolking zelf die hand- en spandiensten verrichtte in de kampen, kon er ook wat van. Hoewel de kampen omgeven werden door prikkeldraad, bleek 's nachts toch het een en ander te verdwijnen zoals camera's. En die wa ren voor ons moeilijk op te sporen." Dat het verblijf tussen de Nederlandse vechtjassen beslist geen vakantietrip was, heeft Moolenaar tijdens de oefe ning wel gemerkt. "Er waren twee ba siskampen en een ondersteuningskamp dat 30 kilometer verderop lag. Wij had den onze tent, bedoeld voor twaalf per sonen, verdeeld in een slaap- en werk ruimte. Voor ons was het niet zozeer li chamelijk afzien. We waren wel constant bezig om verbindingen tot stand te brengen en een satelliet telefoon op te zetten. Vier weken lang hebben we op noodrantsoenen, kaakjes en bruine bo nen in blik geleefd." Vriendschap De discipline bij de mariniers onderling was groot, vond Moolenaar. "Die jon gens worden overal ingezet en bereiden zich daarop voor. Er is wel een onder linge rivaliteit, maar ook vriendschap. Je merkt dat je in een militaire samenle ving zit, ze corrigeren elkaar. En er gaan natuurlijk altijd ervaren mensen mee." Zelfs in de periode na de oefening, toen de jongens met het vliegdekschip 'De Rotterdam' een Israëlische haven bin nenvoeren en in hun burgerkloffie op stap gingen, hoefde de marechaussee niet in te grijpen. "We hadden iedereen ons telefoonnummer gegeven, voor het geval er iets zou gebeuren. Maar bij het koppentellen in Turkije een week later, bleek niet een van hen te ontbreken. Er waren geen uitspattingen geweest." Naar aanleiding van het artikel 'Briga de moet 8500 klanten tevreden stellen', dat vorige week in deze krant stond, stelt de brigadeleiding nadrukkelijk dat de marechaussee Soesterberg als hoofd taak de Algemene Politiedienst heeft. Deze taken staan beschreven in artikel 6 van de Politiewet. Als zelfstandig le geronderdeel valt zij onder het ministe rie van Defensie en heeft als bevoegd gezag de officier van Justitie en de bur gemeester. De brigadeleden lopen geen wacht bij Paleis Soestdijk. Daar is een aparte brigade voor. Het College van B. en W. neemt de bouwaanvragen van de Stichting Katho liek Onderwijs Soest-Soesterberg in be handeling. Vooruitlopend op het be stemmingsplan start de gemeente artikel 19 procedures voor de bouw van de nieuwe Carolusschool, een kinderdag verblijf en veertien woningen. Omdat de oude school eerst wordt afgebroken, krijgen de leerlingen tijdelijk les in noodlokalen. Deze komen waarschijn lijk te staan in het 'zandgat' bij het ten nispark. De ouders van de leerlingen hebben in middels al een brief gehad van de school. Daaruit blijkt dat de school de leerlingen half september naar de nood lokalen hoopt te kunnen verhuizen. Als alle plannen doorgaan, worden deze lo kalen in het zandgat geplaatst. Eerder genoemde lokaties, zoals op de ventweg naast de katholieke kerk en naast de ijs baan aan de Kampweg, zijn door de gemeenten Zeist en Soest niet goedge keurd. Langs de ventweg was volgens Zeist niet mogelijk omdat daar een persleiding loopt van de waterleiding. De gemeente Soest vond het veld naast de ijsbaan geen geschikte locatie, on danks de vele parkeerplaatsen. Voor een aantal ouders is het zandgat een redelijk alternatief. Hoewel de hel ling naar beneden in de winterperiode nog wel eens problemen kan opleveren door gladheid. De kinderen moeten daar met hun fietsjes naar beneden. Datzelfde geldt voor de trap die door gaans overwoekerd is met onkruid. Het college heeft inmiddels besloten om vrijstelling te verlenen volgens de Wet op de Ruimtelijke Ordening. De wel standscommissie is met uitzondering van enkele kleine details akkoord ge gaan met de bouwplannen. Omdat het college geen planschadeclaims ver wacht, is het niet nodig daarover een overeenkomst af te sluiten. De plannen worden binnenkort voorgelegd aan de commissie RO, daarna liggen ze vier weken ter inzage. Op zondag 25 juni wordt het jaarlijkse schaapscheerdersfeest gehouden op de boerderij van Abrona, locatie Sterren- berg, Huis ter Heide. Iedereen is tussen 13.00 en 16.30 uur welkom. Er zijn veel activiteiten voor jong en oud: schapen worden geschoren, er is een springkus sen, er wordt geschminkt of je kunt een rondje op een pony rijden. Daarnaast is er een rommelmarkt en er worden pan nenkoeken gebakken. Dahlia (oranje) in 12 cm pot, vol met knop van fl. 2,75 voor '\C~/ Stenen Barbecue (diaboolvorm) met afneembaar rooster normale prijs fl. 45,00 nu voor maar Kalanchoë diverse kleuren in 12 cm pot, verpakt in oranje-hoes van fl. 3,75 voor f /O-' Mini Gerbera (oranje!) 50 cm lang, 10 stelen per bos van fl. 5,75 voor r /O^ Eigendomweg 80 SOEST Buys Ballotlaan 11-13 SOESTERBERG

Soester Courant | 2000 | | pagina 11