En dit zijn de knallers van deze week: Gebouwenkwestie wordt splijtzwam in Samen op Weg-proces Soest-Zuid VÓÓRDELIG OP VAKANTIE? kVr< Gemeentebestuur publiceert lijst met 'risicovolle' bedrijven in Soest EDSKES 99 ct 2.99 8.98 19.95 HOLLANDSE NIEUWE Gemeente vecht besluit van provincie over busplan aan SCOREN DOE JE BIJ MAC DENIM 2 HALEN 1 BETALEN VERKOOPPLANNEN? WOENSDAG 21 JUNI 2000 78e JAARGANG NO. 44 Gereformeerden blazen verkoop Wilhelminakerk af 3 Actueel 5 Actueel 7 Actueel llSoesterberg 15 Sport Snorfietser rijdt te hard en negeert rode verkeerslicht Elf verbalen voor te hoge snelheid Man rekent niet af bij tankstation we?r' RUUD SMIT visspecialiteiten Vuurwerk, gevaarlijke stoffen, LPG, gas en munitie A. van der Lee clTR0ÊN OPEL^ Tuinbonen Gerookte zalm- snippers Mini stolletjes Hamlappen Amstel Pils Boeren schouderham 100 grom .29 VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest VAKANTIEBEZORGERS (en nog veel meer kortingen) Soesterbergsestraat 3b, Soest Telefoon: 035 - 602 19 33 makelaardij BB UW MAKELAAR IN DE REGIO! BHHHHOi RAIvT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@ casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,00 - Buiten Soest f 34,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG In het kerkelijke "samenleven" van hervormden en gereformeerden in Soest-Zuid is sinds vorige week ern stige verdeeldheid ontstaan nu de gereformeerden de voorgenomen verkoop van de Wilhelminakerk hebben afgeblazen. Met de op brengst daarvan - zo was de bedoe ling - zou "Samen op Weg" in Soest- Zuid in en rondom de Oude Kerk een "nieuw" kerkelijk centrum kun nen financieren. Insiders spreken van een ernstige crisis in de onder linge verhoudingen nu dat allemaal op losse schroeven komt te staan. De (gereformeerde) Kerkenraad Alge mene Zaken heeft de collega's van de (hervormde) Centrale Kerkenraad vori ge week moeten meedelen dat de ver koop van het gereformeerde kerkge bouw aan de Soesterbergsestraat niet doorgaat. Voor zo'n besluit ontbreekt binnen de gereformeerde wijkgemeen- te Zuid het "draagvlak", meent de KAZ. De kerkenraad baseert die con clusie op de uitkomst van een schrifte lijke enquête, die onlangs onder de kerkleden is gehouden. Van de 525 aan geschreven gezinnen stuurde ongeveer de helft de formulieren ingevuld retour (261), zo blijkt uit een mededeling het gezamenlijke kerkblad "Soestterkerk", dat in het afgelopen weekeinde ver scheen. Daarvan bleken er 158 tegen de verkoopplannen en 103 voor. "Op dit moment is er niet het gewenste brede draagvlak," concludeert de KAZ. In de afgelopen jaren is er binnen gere formeerd Soest-Zuid volop gestreden over de "gebouwenkwestie", zij het vooral aan gereformeerde kant. Voor nogal wat gereformeerden (aanvankelijk gezamenlijk optredend als "verontrus ten") koerste hun eigen (wijk)kerken- raad van meet af onterecht aan op ver koop van de Wilhelminakerk - waaraan velen zich om uiteenlopende maar voor al emotionele redenen nogal verknocht voelden - en werd de keuze voor de Oude Kerk als een soort verraad erva ren. In gereformeerde kring werd voor al het feit dat de hervormden "hun" Oude Kerk al bij voorbaat als onopgeef- baar beschouwden en waarover kenne lijk ook niet te onderhandelen viel, als een "dictaat" ervaren. De hervormden is in dat verband meer dan eens het ver wijt van arrogantie gemaakt. De her vormden daarentegen stonden bij voor baat sterk doordat de Oude Kerk - als rijksmonument - toch nooit voor sloop in aanmerking komt. Juichstemming Na veel heen-en-weer gepraat, zelfs be middeling van buiten en het nodige uit stel werd er een soort oplossing gevon den voor de intern-gereformeerde pro blemen. De tegenstanders manifesteer den zich niet meer als groep - die inmid dels ook aanzienlijk had gekort op de kerkelijke bijdragen - maar nu werd er een uitgebreide informatie- en inspraak ronde gehouden, die uiteindelijk resul teerde in de schriftelijke enquête. Die heeft dus opnieuw aangetoond dat de verontwaardiging bij althans een flink deel van de gereformeerden heel diep zit. In die kring was vorige week een zekere juichstemming te bespeuren, hoewel niemand bereid is dat met zo veel woorden tegenover de krant toe te geven. De gereformeerde kerk van (heel) Soest komt trouwens ook behoor lijk in de problemen nu de tegenstan ders al geruime tijd hebben geweigerd hun kerkelijke bijdrage te betalen. Of het recente besluit daarin weer verande ring brengt moet nog worden afgewacht. De hervormden - logischerwijs altijd al voorstander van de verkoop van de Wil helminakerk - zien hun plannen door het gereformeerde besluit vooralsnog ook volledig in rook opgaan. Het was o.a. de bedoeling met de opbrengst van de Wilhelminakerk (toch al een miljoen of daaromtrent minder dan men aan vankelijk had verondersteld) een nieuw halfondergronds zalencentrum naast de Oude Kerk te bouwen. Verder stonden ook nieuwe stoelen, een nieuwe verwar ming en restauratie van het orgel op het programma. De hervormden waren ook bereid om De Deel - het vergaderge bouwtje achter de Oude Kerk - af te stoten. De realisering van de plannen was overigens afhankelijk van de mede werking van de "burgerlijke" gemeen te, waarover nog altijd geen zekerheid bestaat. De meeste omwonenden van de Oude Kerk hebben bovendien afwijzend op de plannen gereageerd. In verlegenheid De splijtzwam die aanvankelijk alleen de gereformeerden onderling verdeelde lijkt nu ook door te werken in de sa menwerking tussen gereformeerden en hervormden. De Centrale Kerkenraad heeft vorige week "met diepe teleurstel ling" kennis genomen van het gerefor meerde besluit, waarover beide be stuursorganen het immers samen al he lemaal eens waren. De Kerkenraad Al gemene Zaken (gereformeerd) is ten opzichte van de Centrale Kerkenraad Het kerkgebouw aan de Soesterberg sestraat wordt niet verkocht, heeft de ker- kenraad besloten. FotQ. Md0 A„essie (hervormd) dan ook ernstig in verlegen heid gebracht. Wat de consequentie daarvan is valt op dit moment niet te overzien. De hervormden hebben vol gens de mededeling in het kerkblad aan gekondigd dat zij zich op de situatie zullen beraden. Naar verluidt - maar niemand van de betrokkenen was in het afgelopen week einde voor commentaar bereikbaar - zijn de hervormden het achteraf ook volslagen oneens met de manier waar op de gereformeerden met de enquête zijn omgesprongen en zeer ongelukkig met het feit dat zij (de gereformeerden) de uiteindelijke besluitvorming daarvan hebben laten afhangen. Opmerkelijk is -en illustratief voor het gegroeide wan trouwen - is dat niemand met naam en toenaam zijn zienswijze in de krant wil toelichten. Doorgaan Voor het Samen op Weg-proces in Soest-Zuid, dat in tegenstelling tot de andere wijken van Soest door alle pro blemen toch al uiterst moeizaam van de grond kwam, is de gang van zaken op z'n minst uiterst frustrerend te noemen. De gereformeerden willen overigens wél doorgaan met Samen op Weg, zoals ze hebben laten weten. De KAZ wil daar toe nu echter eerst gaan werken aan "een breed gedragen plan", en dat kon - als het al haalbaar is - nog wel weer eens een paar jaar gaan kosten. Of de hervormden zo veel geduld hebben en of zij op dit moment hoe-dan-ook nog wel zo happig zijn op nauwere samen werking of zelfs een federatie met de gereformeerden - zoals elders in Soest wél schijnt te kunnen- is zeer twijfelach tig- Aan ons zal het niet liggen Daarom ontvangt u kortingen tot wel 80% op alle geselekteerde kostuums, kolberts, shirts, pantalons, jacks, sweaters etc. etc. HERENMODE Winkelcentrum Hartje-Zuid, Soesterbergsestraat 51, Soest Verkeersproblemen worden opgelost. Soest kan starten met vernieuwing. Gilde haalt Rowwen Hèze naar Soest Internationaal gezelschap op Abrona. N WK-titel Robin Ammerlaan 'tussendoortje'. Tegen een inwoner van Soest is pro ces-verbaal opgemaakt, omdat hij met zijn snorfiets te hard reed en op de kruising van de Dalweg en de Steenhoffstraat het rode verkeerslicht negeerde. Vanuit een surveillancewa gen zag de politie hem rijden en de overtreding begaan. De achtervolging werd ingezet. De snorfietser probeer de via de werf van de reinigings dienst aan de Schans te ontsnappen, maar op de A.P. Hilhorstweg werd hij tot stoppen gedwongen en aange houden. Op de rollerbank bij het po litiebureau bleek dat de snorfiets een veel te hoog vermogen had. Bij snelheidscontroles heeft de politie woensdag in totaal elf verbalen uitge schreven. Op de Dorresteinweg werd tussen tien uur en half elf de snelheid van 55 voertuigen gemeten. In vier ge vallen werd de grens van 50 kilometer overschreden. Eén van de overtreders reed 73 kilometer per uur. Later passeerden 47 voertuigen de ra dar die tussen kwart voor elf en kwart voor twaalf was opgesteld langs de Wieksloterweg. Zes automoblisten kwa men te hard voorbij en kunnen een be keuring tegemoet zien. De topsnelheid was 70 kilometer per uur, terwijl 50 is toegestaan. Een dertigjarige Soester is aangehou den, omdat hij zonder te betalen had getankt aan de Soesterbergsestraat. Toen hij wegreed, noteerde een mede werker het kentekennummer van de auto en belde de politie. Die kon hem een half uur later in de nabijheid van zijn woning aanhouden. Dat was maan dagmorgen rond acht uur. Op zee gekaakt en licht gezouten Bij óns vakkundig schoongemaakt en altijd vers van het mes Uiteraard 18 kwaliteit van weedestraat 149 soest 035-6015288 Het College van B. en W. heeft vori ge week de lijst vrijgegeven van "ri sicovolle" bedrijven in Soest, die het voorlopige resultaat is van de inven tarisatie na de ramp in Enschede. De lijst is verzonden aan de provin cie, omdat de Commissaris van de Koningin er om had gevraagd. In de lijst worden bedrijven genoemd die zich bezig houden met vuurwerkop slag, maar ook een aantal bedrijven met meer dan tien ton aan gevaarlij ke stoffen, LPG-stations, bedrijven met bovengrondse opslag van gas (in tanks). De munitieopslag bij Defensie wordt slechts summier ter sprake gebracht. Het lijstje ziet er als volgt uit: Vuurwerkopslag In Soest zijn er geen bedrijven waar pro fessioneel vuurwerk wordt geprodu ceerd of opgeslagen. Bij acht verkoop punten wordt wel tijdelijk 'consumen- tenvuurwerk' opgeslagen in en om de jaarlijkse verkoopperiode. Deze ver kooppunten vallen onder de algemene regelgeving van de Wet Milieubeheer. Het bedrijf Hooyer, Soesterbergsestraat 4d, heeft een vergunning voor de tijde lijke opslag van vuurwerk van maximaal 11 ton in een loods vlakbij de spoorlijn. Er is advies ingewonnen van de Direc teur Materieel Koninklijke Landmacht. Woningen van derden bevinden zich op ongeveer 35 m afstand. Eén bedrijfs pand van een derde is echter bijna aan- pandig gelegen. Het ministerie van VROM heeft nieuwe regelgeving aange kondigd voor opslagen van meer dan 1000 kg vuurwerk. Het is nog niet dui delijk of de opslag van Hooyer hiermee te maken krijgt. Bedrijven met gevaarlijke stoffen Vier bedrijven in Soest slaan meer dan 10 ton gevaarlijke stoffen op in bedrijfs hallen, te weten: Procar, Industrieweg 30-32 (auto-onderhoudsmiddelen); Keune Haircosmetics, Koningsweg 15 (haarshampoo's e.d.); Menning, Indus trieweg 39 (oppervlaktebehandeling metalen); en Kodak Polychrome, De Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 NEFKENS SOEST vVie onders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 j Met ingang Ji van 2000 Ook specialist in: MEUBELSTOFFERING Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035-6024294 kilo 200 gram met spijs 2 stuks varkensvlees kilo ts&0iX*3H 12 flesjes met fraai voetbalspel vers van 't mes Beaufortlaan 28, Soestduinen (opslag fotochemicaliën). Op grond van de milieuwetgeving zijn ze verplicht een bedrijfsnoodplan op te stellen om in geval van calamiteiten de gevolgen voor het milieu te beperken. De noodplannen en de brandbestrijding hebben de aandacht van de brandweer. Tankstations met LPG Op de lijst staan ook LPG-stations die werken met een credit-cardsysteem (zonder toezicht). Er zijn drie tanksta tions in Soest die LPG leveren: Birk straat 108; Amersfoortsestraat 13, Soesterberg; Koningsweg 17. De leve ring en opslag van LPG is sterk geregle menteerd. De tankwagens moeten op relatief grote afstand tot woningen van derden hun brandstof lossen. Het tanken met een creditcardsysteem (met of zonder toezicht) kan een ver hoogd risico voor een zogenaamde plas brand opleveren. Bij één tankstation (Birkstraat 9) wordt deze afstand, recht streeks gemeten, niet gehaald. Er is wel sprake van afscherming door muren en gebouwen. Het tankstation aan de Ei kenlaan 5, dat wel toezicht kent, ligt op erg korte afstand tot woningen van der den. Beide bedrijven voldoen overigens wel aan de milieuregelgeving. Bovengrondse opslag Bovengrondse opslag van grote hoeveel heden gas (in tanks) wordt aangetroffen bij metaalbewerkende bedrijven die bijvoorbeeld stikstof en zuurstof op slaan. Deze bedrijven zijn: Meerding metaal bv, Postweg 51, Soesterberg; Gebr. Stork Metaal bv, Industrieweg 16; Apparatenbouw Van Hengstum, Dor resteinweg 65; en Record WPT, Nieu- wegracht 11 (brandblusapparatuur). Bij woningen van derden kan overigens ook worden gedacht aan de boven grondse opslag van propaan voor ver warming. Er zijn wel risico's verbonden aan dit soort opslag; de grootte van de risico's is niet goed in beeld te brengen. De regelgeving is geheel gestandaar diseerd. Het aantal bovengrondse tanks is erg laag, minder dan vijf. Het bedrijf De Ruiter, Nieuwstraat 14, heeft opslag en overslag van gassen in kleine hoeveelheden. De ligging van het bedrijf, te midden van woningen van derden, is ongunstig. Defensie Een aantal activiteiten van Defensie zijn op grond van de Wet Milieubeheer ge classificeerd. De risico's zijn dan niet goed te schatten. Een voorbeeld is de vliegbasis. Defensie heeft inmiddels toe gezegd de munitieopslagplaatsen, ook die in Soest, vertrouwelijk mee te delen aan het bevoegd gezag ter plaatse (dat wil zeggen: de burgemeester). Soest is naar een speciaal College van Beroep gestapt om de aantas ting van het (lokale) busplan terug te draaien. Dit naar aanleiding van het besluit van de provincie om op bepaalde lijnen minder bussen te laten rijden. Het College van Be roep voor het Bedrijfsleven is ver zocht dit besluit te schorsen. Indien dit College het besluit schorst, moet de nieuwe dienstregeling (sinds mei van dit jaar) in Soest worden ver anderd en zullen de bussen weer rijden, zoals in het roosterjaar 1999-2000. Ver volgens zou moeten worden bekeken of de provincie al dan niet juist heeft ge handeld. In de nieuwe dienstregeling is gekort op de buslijnen 73, 74 en 252. Aanvanke lijk wilde de provincie nog meer ritten schrappen, maar die lijnen krijgen nog een jaar de kans om zich te bewijzen. Gemeente en provincie liggen al gerui me tijd met elkaar in de 'clinch' over de bezettingsgraad van de diverse lijnen. Soest is verontwaardigd, dat een aantal lijnen is gekortwiekt, omdat Soest enke le jaren geleden zelf twee miljoen gul den investeerde in het busplan. Vandaar dat het College van Beroep is ingescha keld. Tegelijkertijd is een bezwaarschrift tegen het besluit ingediend bij de pro vincie. gevraagd in Soest voor de voor de maanden juli en augustus. Extra beloning Aanmelden: tel.: 601 41 52 Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035 603 27 37 V\ VAN ROUWENDAAL 1 v^il G.OIHE5TRAAT 13 3761 CJ SOEST

Soester Courant | 2000 | | pagina 1