Soest ziet Spoordal als voorbeeldproject Team van seniorenvoorlichters is dringend aan uitbreiding toe Veel werk in het buitengebied Soest bi duu Na vuurwerkramp in Enschede: ook Soest maakt een lijst van 'risicovolle' bedrijven Van ontwikkelaars creatieve, fraaie plannen verwacht Bij voorkeur met minstens twee vrouwen WOENSDAG 21 JUNI 2000 OP 'T HOOGT PAGINA 2 ^TeNSDAG 21 JUNI Ook in de vakantie het 'Soest-gevoel' Het gemeentebestuur wil met ont wikkelaars in publiek-private samen werking (PPS) een woningbouwplan ontwikkelen voor het gebied Spoor dal, begrensd door de Molenstraat, de spoorlijn Utrecht-Baarn, de Tal- malaan en de Steenhoffstraat. Hier voor worden enkele grote ontwikke laars gezocht met het verzoek bij de gemeente een plan voor het gebied in te dienen. Wethouder Bart Krol, die onder meer Ruimtelijke Ordening in zijn portefeuille heeft: "Het moet echt een mooi deel van Soest gaan worden." De plannen zullen getoetst worden op drie punten: ruimtelijke kwaliteit, volkshuisvestelijke differentiatie en de hoogte van een eventuele gemeente lijke bijdrage. In overleg met de ge meenteraad zal beslist worden welk plan het hoogst scoort en zal worden uitgevoerd. "Op deze manier hopen we het beste plan boven tafel te krij gen en bovendien de risico's te sprei den," aldus de wethouder. De inschrijving start in augustus van dit jaar en sluit op 15 september. Krol: „We verwachten dat er creatie ve, fraaie plannen uitkomen. Dat is ook de uitdaging die erin zit voor de ontwikkelaars: om voor dit gebied met iets bijzonders te komen. Het is de bedoeling dat ze in Soest een voorbeeldproject realiseren en daar voor moeten ze alles uit de kast trek ken. Dat is leuk, daardoor komen vaak onverwachte ideeën naar voren. In de raadscommissie is bijvoorbeeld de vraag gesteld: waarom zou je de Parallelweg handhaven? Je zou er groen van kunnen maken of speel- voorzieningen kunnen aanleggen. Dat komt de kwaliteit van het gebied ten goede. Dan is alleen een entree nodig vanaf de Molenstraat en de Dalweg het gebied in. Uiterlijk op 1 november 2000 moet de keuze voor het plan worden ge maakt. "Vanaf het moment dat we de beste partner gevonden hebben, zul len we de plannen voor Spoordal sa men gaan ontwikkelen," aldus Krol. Woningen gehandhaafd In het gebied blijven de bestaande woningen gehandhaafd. Dat is volgens de plannen niet het geval met de twee grote bedrijfsgebouwen aan de Parallelweg. Ook is het de bedoeling dat bijvoorbeeld het gebouw van de EHBO/Soester Vogelvrienden, de moskee en de sportschool enerzijds en de opstallen achter Visserstaete anderzijds zo mogelijk plaats maken voor woningbouw. Naar verwachting blijft de bestaande supermarkt Boni in Spoordal gehandhaafd. Hetzelfde geldt voor de gereformeerde kerk vrijgemaakt, eveneens aan de Paral lelweg. De boerderij van Roos op de hoek Steenhoffstraat-Dalweg blijft in het plan Spoordal gehandhaafd en zal worden gerestaureerd. Op de plek van het pand ernaast is ruimte voor een dubbel woonhuis. In de ontwikkeling van dit gebied heeft de gemeente een grote vinger in de pap door gebruik te maken van de Wet Voorkeursrecht Gemeenten. Dit betekent dat eigenaren binnen dit gebied die onroerend goed willen ver kopen, dit in eerste instantie aan de gemeente moeten aanbieden. "Wij proberen om overal binnen het ge bied waar niet-woonfuncties zitten, woningbouw te realiseren. Met de twee bedrijven, die een behoorlijke 'pluk' van dit gebied in handen heb ben, zijn hierover al goede contac ten," aldus Krol. De boerderij van Roos en de over kant van de weg (de dierenspeciaal zaak en het woonhuis ernaast) blij ven buiten de PPS-constructie. De gemeente heeft de ene hoek te koop aangeboden. Hoogste bieder is het Soester bedrijf G. W. van de Grift. In de vergadering van donderdag 29 juni beslist de gemeenteraad over de ver koop. De boerderij moet blijven be staan en worden gerestaureerd, op de plaats van het pand ernaast mag een twee-onder-één-kap woning worden gebouwd. Op de andere hoek begint als poort van het winkelgebied' met Visserstae te en aan de overkant daarvan de nieuwe Rabobank de wat moderne re kant van Soest. "We zijn in onder handeling met de eigenaar van de die renspeciaalzaak en de bewoner er naast over verplaatsing. De zaak van Hilhorst zou meer richting Vis serstaete verplaatst kunnen worden, zodat daarmee een betere relatie kan ontstaan. Bovendien willen we de monumentale entree van de r.k. be graafplaats meer in het zicht brengen. Verder is het de bedoeling van de kruising Dalweg-Kerkplein-Steenhoff- straat een rotonde te maken. Daar mee is bij de herinrichting van het Kerkplein door nieuwbouw van de Rabobank al rekening gehouden. Dit deel van het plan is een gemeentelij ke aangelegenheid." Met betrekking tot de Montesso rischool, die met ruimtegebrek te kampen heeft, is de situatie nog niet duidelijk. Het is mogelijk dat de school op dezelfde lokatie uitbreidt. Achter de achtertuin van de wonin gen aan de Steenhoffstraat en de Tal- malaan komt de achtertuin te gren zen van de nieuwe woningen, zodat er tussen de bestaande en de nieuwe woningen een flinke ruimte zit. Het ligt voor de hand dat dit laagbouw- woningen zullen worden. Aan de Pa rallelweg kunnen dan eventueel nog woningen in drie lagen met penthou se worden gerealiseerd. Een aantal bedrijven in Soest heeft van het gemeentebestuur bericht ge kregen dat zij op de lijst staan van ri sicovolle bedrijven in de gemeente. De lijst is opgesteld naar aanleiding van de brief die burgemeester drs. J. Janssen heeft ontvangen van de com missaris van de koningin naar aan leiding van de vuurwerkramp in En schede. De burgemeester maakt in een toe lichting duidelijk "dat de lijst nadruk kelijk geen beklaagdenbank-situatie is in de zin van: dit zijn bedrijven waar iets niet deugt. De bedrijven deugen, de vergunningen zijn in orde." Het gaat overigens om een voorlopige lijst, omdat er uiteraard verschillen van interpretatie kunnen zijn over wat als risicovol moet worden aangemerkt en omdat de opvattingen daarover kunnen wijzigen. Niettemin gaan medewerkers van de brandweer en de afdeling milieu van de gemeente de'risicovolle' bedrij ven extra nalopen. Daarbij gaat het niet alleen om de bepalingen in de vergunning. Veel meer zal men con troleren of hetgeen op papier staat ook feitelijk klopt met wat de actue le situatie is en wat er ter plekke wordt aangetroffen. Daaruit zou eventueel kunnen voortvloeien dat aanvullende maatregelen nodig zijn. Op de Soester lijst van risicovolle be drijven staan het bedrijf Hooijer (vuurwerkopslag) aan de Soester- bergsestraat, en vier bedrijven die meer dan tien ton aan gevaarlijke stoffen hebben opgeslagen: Procar Het team van zes seniorenvoorlichters in de gemeente Soest is dringend aan versterking toe. Omdat het bovendien nu enkel uit mannen bestaat, is men naarstig op zoek naar minstens twee vrouwen. "Dat vinden we noodzakelijk omdat sommige mensen prijs stellen op bezoek van een vrouw," zegt coör dinator seniorenvoorlichting G. ten Hulscher. "Het is vervelend als je aan dat verzoek geen gevolg kunt geven." Wie interesse heeft in vrijwilligerswerk en als seniorenvoorlichter aan de slag wil, kan contact opnemen met de heer Ten Hulscher, telefoon (035) 60 23 681. De beheerder Bos, Natuur en Landschap, J. K. Tupker, verbonden aan de afdeling Groen en Milieu van de gemeente Soest, ver zorgt maandelijks een column over een onderwerp van zijn werkterrein. Vandaag zijn zesde bijdrage in deze serie. Zoals ik in de vorige column 'Voor jaar in de bossen' aangaf is er in deze periode veel te zien en te be leven in de bossen. Dit geldt zeker ook voor het poldergebied. Als de echte bosonderhoudswerkzaam- heden in het voorjaar op een lager pitje komen te staan, in verband met broedende vogels en de aan wezige jonge dieren, breekt er voor ons een periode aan waarin een hoop werk in de rest van het buitengebied op stapel staat. En uiteraard niet alleen voor ons, ook voor de agrariërs die met hun beheer en bedrijfsvoering voor een groot deel het beeld van het polder gebied bepalen. In samenwerking met de agrariërs doen ook de vrij willigers van de I.V.N. Weidevogel groep 'Eemland' hun best om zo veel mogelijk jonge weidevogels groot te laten worden, onder meer door inventarisatie en het plaatsen van nestbeschermers. Voor ons als beheerder van de ge meentelijke eigendommen in het poldergebied bestaan de werk zaamheden in deze periode hoofd zakelijk uit het beheer en onder houd van de sloten en de bermen en kleine landschappelijke elemen ten. In veel bermen komen sloten of waterpartijen voor, meestal ten behoeve van de afwatering maar ook in de vorm van poelen. AI zijn de sloten nodig voor de afwatering, ze hebben gelijktijdig een land schappelijke functie. Ze fungeren als leefgebied, verbindingszone en soms ook als vluchtgebied voor planten en dieren. Een groot aan tal van deze planten en dieren heeft een berm nodig waarin een varia tie van grassen en bloemen aanwe zig is. Zodoende worden de ber men ook duidelijk anders beheerd dan de weilanden. Voor de recreant is het aantrekke lijk om een bloemrijke berm aan te treffen. Door gefaseerd een tot twee maal per jaar te maaien en het maaisel te verwijderen, is het mo gelijk voedingsstoffen af te voeren. Hierdoor wordt de bodem voedsel- armer. Het effect is een verande ring in de structuur en samenstel- J. K. Tupker ling van de begroeiing. Er ontstaat een soortenrijkere en bloemrijkere berm. Daardoor kan er weer een rijker en gevarieerder insecten- en dierenleven ontstaan. Dit gaat ech ter niet snel. Er is een continuïteit van vele jaren voor nodig. Op deze wijze worden er door afdeling Groen en Milieu vele kilometers sloot en berm beheerd en onder houden. Op soortgelijke wijze worden ook de poelen onderhouden die de af gelopen jaren aangelegd zijn in het kader van het landschapbeleids plan. Dit geldt ook voor de directe omgeving. Het voordeel van de lo- katies waar de poelen zijn aange legd, is dat deze op veel rustiger plaatsen zijn gesitueerd. Zodoende krijgt de natuur daar vlugger gele genheid zich te ontwikkelen. Dit jaar zijn wij gestart met een in ventarisatie van hetgeen leeft in en om de nieuwe poelen (ongeveer 45 stuks) die in 1998 en 1999 zijn aangelegd in het kader van het landschapbeleidsplan. In de loop van dit jaar zult u daar zeker meer van horen. Hij wijst erop dat uitbreiding van het aantal vrijwilligers noodzakelijk is om aan alle verzoeken om hulp te kun nen blijven voldoen. Het werk van de voorlichters neemt jaarlijks toe. Dit valt ook af te leiden uit de cijfers in het jaarverslag 1999. Waren het in 1998 nog 360 contacten, vorig jaar liep dit op tot 421. Oplichters Behalve (in hoofdzaak) hulp bij ad ministratieve problemen, houden de seniorenvoorlichters ook de vinger aan de pols bij actuele zaken, bijvoor beeld wanneer is vastgesteld dat er sprake is van oplichting van vooral oudere inwoners. Ten Hulscher: "Onlangs was dit in Soest het geval. Een oudere inwoonster kreeg een op het oog keurige heer van midden 40 aan de deur. Hij vertelde dat hij in de buurt een tuin in orde had gemaakt. Er was echter sprake van een misre kening: er was meer grond ingekocht dat nodig was. Hij had z'n werkgever gebeld en deze had gezegd: kijk maar of je iemand kunt mazzelen. Me vrouw ging in op het aanbod om met het restant haar tuin te verbeteren. Later kreeg ze de rekening gepresen teerd: 1.200 gulden." Met dit voorbeeld wil de heer Ten Hulscher duidelijk maken dat mensen nooit en te nimmer van een onbe kende mondeling moeten aannemen dat iets geleverd wordt. "Als u twijfelt, vraag om een legitimatie. Volsta niet met deze langs te laten zweven, maar pak hem aan en lees wat erop staat. Zelfs met een mooi uitziende legitima tie kunt u bedrogen worden. Wees daarom erg voorzichtig. En voor wie denkt dat iets niet goed zit, geldt: bel ons. Dan proberen we mogelijkheden te vinden om de koop ongedaan te maken." Desgevraagd zegt de heer Ten Hul scher dat de seniorenvoorlichting be doeld is voor mensen van 55 jaar en ouder die problemen of vragen heb ben op 't gebied van de sociale wet geving, pensioenen en kwijtschel dingsregelingen. De voorlichters wer ken onder verantwoordelijkheid van de SWOS, de Stichting Welzijn Ouderen Soest. "Wij zijn vrijwilligers en dat betekent dus dat ons werk kosteloos is voor de mensen die onze hulp inroepen." De seniorenvoorlichters werken nu ongeveer tien jaar in Soest. Ze heb ben in de loop der jaren een groot aantal contacten gehad. Door mond tot mond reclame groeit het aantal mensen dat een beroep op hen doet. Telefonisch zijn de voorlichters elke werkdag van 9 tot 12 bereikbaar (tel. 035 - 60 23 681). Niet alleen voor particulieren, want ook instanties ne men nogal eens contact met hen op, zoals de afdeling sociale dienstverle ning van de gemeente en verzorgings tehuizen. In lang niet alle gevallen gaan de voorlichters zelf naar de mensen toe. "Vaak kunnen we hen al met telefo nisch advies verder helpen," zegt de heer Ten Hulscher. Schroom Nog steeds ervaren de seniorenvoor lichters bij degenen die om hulp vra gen een grote schroom en terughou dendheid als zij een beroep moeten doen op de mogelijkheid die de bij standswet hun kan bieden. In de loop van 1999 is een aantal langdurige con tacten ontstaan omdat de persoonlij ke administratie van betrokkenen te weinig inzicht gaf in hun financiële stand van zaken om met succes een beroep te kunnen doen op kwijt scheldingsregelingen of terugbetaling smogelijkheden van heffingen of be lastingen. Ook zou het kunnen zijn dat ze in aanmerking komen voor huursubsidie of bijzondere bijstand. "Een simpele vraag leidt soms tot een pakket van mogelijkheden," aldus de heer Ten Hulscher. Vooral ook hier om dringt hij er op aan bij degenen die een beroep doen op de vakken nis van de seniorenvoorlichters om toch vooral zorgvuldig om te gaan met betalingsdocumenten. Klachten en vragen Ook vorig jaar kregen de senioren voorlichters enkele klachten. Bijvoor beeld over de ingewikkeldheid van de manier waarop keuzes gemaakt moe ten worden bij instanties die in hun telefooncentrales gebruik maken van (auto-onderhoudsmiddelen) aan de Industrieweg; Keune Haircosmetics (haarshampoos e.d.) aan de Konings weg; Menning (oppervlaktebehande ling metalen) aan de Industrieweg, en Kodak Polychrome (fotochemicaïiën) aan de De Beaufortlaan. De vier laatstgenoemde bedrijven zijn op grond van de milieuwetgeving verplicht een bedrijfsnoodplan op te stellen om in geval van calamiteiten de gevolgen voor het milieu te beper ken. De noodplannen en de brand bestrijding hebben de aandacht van de brandweer. Verder zijn er drie tankstations met LPG of creditcardsysteem (zonder 1 toezicht): aan de Birkstraat 108, de il Koningsweg 17 en de Amersfoort- J sestraat 13 in Soesterberg. Bedrijven met grote bovengrondse opslagtanks zijn Meerding Metaal aan de Postweg 1 in Soesterberg, en in Soest gebr. Stork Metaal aan de Industrieweg; I Apparatenbouw Van Hengstum aan de Dorresteinweg en Record WPT (brandblusapparatuur) aan de Nieu- I wegracht. Bij het bedrijf De Ruiter I aan de Nieuwstraat is sprake van op en overslag van gassen in kleine hoe veelheden. Met betrekking tot de aanwezigheid van gevaarlijke stoffen op defensieter reinen zoals de vliegbasis zijn volgens het gemeentebestuur van Soest de ri sico's niet goed in te schatten. Defen sie heeft inmiddels toegezegd de mu nitie-opslagplaatsen, ook die in de gemeente Soest, vertrouwelijk mee te delen aan het plaatselijk bevoegd ge zag. Elke nieuwe seniorenvoorlichter krijgt een opleiding. Bovendien is er elke maand een bijeenkomst, waarin ervaringen uitgewisseld worden. Ook wordt de informatie besproken die (vooral via internet) bij de ministeries vandaan komt Daarnaast wordt telkens weer de werkwijze besproken, het inhoudelij ke van de contacten. "In het najaar kunnen we bovendien een opfriscursus houden dankzij een gemeentelijke subsidie. Dan zullen we met name aan dacht besteden aan de manier waarop men met oudere mensen omgaat" al dus de heer Ten Hulscher. computergestuurde doorschakeling. De incassering van de ziekenfonds verzekering leidde tot tal van vragen. Daarnaast zorgde de nieuwe regeling voor vergoeding van medicijnen voor veel onrust. Een grote verbetering is het dat de seniorenvoorlichters sinds kort bij zorgverzekeraars Anova en Zilveren Kruis een beroep kunnen doen op een vast contactpersoon. Het werk van seniorenvoorlichter wordt volgens de heer Ten Hulscher steeds arbeidsintensiever. "Wij wor den nogal eens om hulp gevraagd na overlijden van een partner. Er moet dan administratief meestal veel gere geld worden. De achterblijvende weet vaak niet hoe de privé-administratie geregeld moet worden omdat de overledene dat deed. Daarin moet dan ordening aangebracht worden. Dat is vaak uren en uren werk. We kijken dan op wat voor manier be trokkenen het gemakkelijk vindt om de administratie zelf te doen. Meestal spreken we af nog eens terug te ko men, want we laten de mensen niet 'zwemmen'." De motivatie van de heer Ten Hul scher om seniorenvoorlichter te won den vloeide voort uit zijn ervaring "dat een aantal mensen geen gebruik maakte van de voorzieningen die de wet biedt. Zelf ben ik daar wel kien op, dus ik dacht dat ik me op dit ge bied ook voor anderen verdienstelijk kon maken. Ik krijg altijd een goed gevoel als ik merk dat de mensen die we helpen ook meer 'vechter' wor den." Ook in de vakantiemaanden juli en augustus, wanneer de gemeentelijke rubriek Van het Raadhuisplein op Radio Soest niet wordt uitgezonden, gaat burgemeester drs. J. J. L. M. Janssen door met zijn wekelijkse co lumn In deze column, "Mijn Soest-ge- voel", geeft de burgemeester in vijf minuten zijn persoonlijke kijk op het wel en wee van Soest en Soesterberg. De uitzending is elke woensdagmor gen om 9.30 uur in het programma Soest Actueel. pe overstap van uitkering naar bel (rokkenen een loon ontvangen dat i dige inkomen. Als ze een baan aan staande financiële regelingen kwijt neemt. Dit probleem wordt armoed debeleid in Soest is een rapport vei tebestuur is samengesteld door hel mie van de Lagere Overheden (Cc van Groningen. Wenda van der Heijden, sociaal jur van de gemeentelijke afdeling soek dienstverlening (SDV), stelt dat moedeval al enkele jaren in de t langstelling staat. "Op gemeentel niveau kunnen we het probleem genlijk niet aanpakken, maar t staat nu ook landelijk hoog op politieke agenda. Het kabinet he hierover kortgeleden een rapport a de Tweede Kamer aangeboden. O de Vereniging van Nederlandse C meenten (VNG) houdt zich ent bezig. Is het dan zinvol dat de gemeei vooruitloopt op het landelijk overli Het gemeentelijk beleid doorkn misschien de aanbevelingen die sa- worden gedaan en mogelijk zijn plaatselijke regelingen dan ach haald. Een ander punt is dat de volgen van het nieuwe belastingstc nog niet helemaal duidelijk zijn. V. da van der Heijden: "Voordat wi; gemeente Soest het minimabeleid der ontwikkelen, wilden we inz krijgen in het aantal minima in Sc in de ernst van de armoedeva onze gemeente, en in de bijdrage de verschillende regelingen aan di moedeval leveren." Huishoudens met een laag inkoi worden door rijksoverheid en meente financieel bijgestaan ii vorm van huursubsidie, kwijtsc ding van gemeentelijke belastin vergoeding van kinderopvang en gelijk ook bijzondere bijstand mogelijkheid om gebruik te m van al deze regelingen is afhan) van het inkomen. Het probleem ontstaat wannee werkloze bij aanvaarding vai baan minder inkomen heeft d had toen hij werkloos was. V bruto inkomensverbetering blij: to soms maar weinig over, ene als gevolg van belastingen en pr anderzijds doordat huishouden aanspraak meer kunnen mak (alle) inkomensondersteunende lingen. Deze situatie wordt am val genoemd. Wat dit betref Soest de huursubsidieregeling te 'boosdoener'. Wat de omvang van de arme betreft is er verschil als het ere of men alleenstaand is, een staande ouder of een echtpaar zonder kinderen, zegt Wen der Heijden. "Het Coelo gaa uit dat het huishouden er n tien procent in koopkracht uit moet gaan wil het aantr zijn om te gaan werken. Daa gaande heeft een alleenstaa procent van het minimum ni alleenstaande met kinderen cent, een echtpaar 161 pr een echtpaar met kinderen cent. "Er is dus een flink voor nodig om er tien pi koopkracht op vooruit te gi maandelijks basisonderwijs projecten Het schoolseizoen 1999-2 projecten in het milieucen t/m 29 juni 2000 Planten en kruiden Kinderen van 6 - 8 jaar opdrachten doen. De on< rijen, bouw van een plan ken) en de voortplanting Milieu Educatief C Openingstijden: dir Meer informatie: H

Soester Courant | 2000 | | pagina 26