ïrs oe Soest buigt zich over armoedebeleid duurzaam Soest Soest ran Irijyen Inspraakbijeenkomst herinrichting Torenstraat en Vredehofstraat Soester Cultuurprijs 2000 de^vekerij I mp in Probleem van armoedeval besproken Vrijliggende fietspaden en fietsstroken PAGINA 2 WOENSDAG 21 JUNI 2000 OP 'T HOOGT de vakantie st-gevoel' PAGINA 3 Let op! Nieuwe telefoonnummers Voorgestelde profielen 2m I BB t» tmmm IM houdsmiddelen) aan de g; Keune Haircosmetics >os e.d.) aan de Konings- ïg (oppervlaktebehande- I aan de Industrieweg, en hrome (fotochemicaliën) eaufortlaan. tstgenoemde bedrijven l van de milieuwetgeving i bedrijfsnoodplan op te i geval van calamiteiten /oor het milieu te beper- dplannen en de brand- ebben de aandacht van r. :r drie tankstations met litcardsysteem (zonder n de Birkstraat 108, de 17 en de Amersfoort- Soesterberg. Bedrijven vengrondse opslagtanks Metaal aan de Postweg •rg, en in Soest gebr. 1 aan de Industrieweg; 'uw Van Hengstum aan nweg en Record WPT iparatuur) aan de Nieu- j het bedrijf De Ruiter /straat is sprake van op- an gassen in kleine hoe- ng tot de aanwezigheid e stoffen op defensieter- Ie vliegbasis zijn volgens bestuur van Soest de ri- al in te schatten. Defen- ddels toegezegd de mu- ilaatsen, ook die in de :st, vertrouwelijk mee te plaatsehjk bevoegd ge- ig. Bovendien is er elke «eld worden. Ook wordt de ministeries vandaan •proken, het inhoudelij- ndien een opfriscursus illen we met name aan- re mensen omgaat," al- :uurde doorschakeling, ig van de ziekenfonds- :idde tot tal van vragen, gde de nieuwe regeling ng van medicijnen voor ten grote verbetering is iorenvoorlichters sinds erzekeraars Anova en is een beroep kunnen ^ast contactpersoon, n seniorenvoorlichter de heer Ten Hulscher «intensiever. "Wij wor- s om hulp gevraagd na een partner. Er moet atief meestal veel gere de achterblijvende weet de privé-administratie it worden omdat de at deed. Daarin moet aangebracht worden, ren en uren werk. We wat voor manier be- gemakkelijk vindt om ie zelf te doen. Meestal nog eens terug te ko- laten de mensen niet van de heer Ten Hul- )renvoorlichter te wor- oort uit zijn ervaring 1 mensen geen gebruik voorzieningen die de f ben ik daar wel kien nt dat ik me op dit ge- anderen verdienstelijk i krijg altijd een goed erk dat de mensen die c meer 'vechter' wor- antiemaanden juli en leer de gemeentelijke et Raadhuisplein op et wordt uitgezonden, ïster drs. J. J. L. M. iet zijn wekelijkse co-' m, "Mijn Soest-ge- burgemeester in vijf rsoonlijke kijk op het Soest en Soesterberg. s elke woensdagmor- jt in het programma De overstap van uitkering naar betaald werk is alleen interessant als de be trokkenen een loon ontvangen dat minstens tien procent hoger is dan het hui dige inkomen. AJs ze een baan aannemen, raken ze zoveel voordelen van be staande financiële regelingen kwijt, dat de koopklacht nauwelijks of niet toe neemt. Dit probleem wordt armoedeval genoemd. Hierover en over het armoe debeleid in Soest is een rapport verschenen, dat in opdracht van het gemeen tebestuur is samengesteld door het Centrum voor Onderzoek van de Econo mie van de Lagere Overheden (Coelo), verbonden aan de Rijksuniversiteit van Groningen. Het Coelo komt voor Soest uit op een aantal van 700 huishoudens (de gemeente zelf op 236, dus het aantal zal hiertussen liggen) dat met de ar moedeval geconfronteerd wordt. Dat is minder dan de hele groep minima, omdat armoedeval alleen opgaat voor mensen die kunnen werken. Voor de 65-plussers, de arbeidsongeschikten en de éénoudergezinnen met jonge kinderen geldt de armoedeval op zich niet omdat zij zich niet op de ar beidsmarkt bewegen. Doelgroepenbeleid Het Coelo draagt in het rapport vijf denkbare beleidsopties aan. Het doelgroepenbeleid houdt in dat huis houdens waar men kan werken, kun nen worden uitgesloten van het mini mafonds, de kwijtschelding gemeen telijke belastingen en van de kinder opvang. "Verder zou je bij het toe kennen van bijzondere bijstand ook rekening kunnen houden met de ar beidsmarktsituatie. Dan gaat men er altijd op vooruit als men gaat wer ken. Maar voor degenen met weinig of geen arbeidsmogelijkheden zou het beleid hetzelfde blijven. Het voor deel hiervan is dat er minder huis houdens in de armoedeval terechtko men, een nadeel is dat de uitvoering erg arbeidsintensief is. De rechten zullen toch via een overgangsregeling moeten worden afgebouwd, dus op korte termijn is er geen oplossing te verwachten. Verder zijn we van me ning dat dit een negatieve benadering van het armoedevalprobleem is. Er worden rechten ontnomen in plaats van toegekend. Naar ons oordeel fun geert bijzondere bijstand als vangnet en iedereen moet daarvan gebruik kunnen maken," zegt Wenda van der Heijden. Koopkrachtgarantie Coelo noemt de koopkrachtgarantie als de meest logische mogelijkheid -om de armoedeval te verkleinen. De gemeente garandeert hiermee dat ie dereen die vanuit een minimum uit kering gaat werken, voor een bepaal de periode er minstens tien procent op vooruit gaat. Nadeel hiervan is dat de oplossing tijdelijk is en toch heel duur. Soest heeft een rekensom ge maakt en vastgesteld dat de kosten van koopkrachtgarantie kunnen op lopen tot meer dan een miljoen per jaar. Wenda van der Heijden, sociaal jurist van de gemeentelijke afdeling sociale dienstverlening (SDV), stelt dat ar moedeval al enkele jaren in de be langstelling staat. "Op gemeentelijk niveau kunnen we het probleem ei genlijk niet aanpakken, maar het staat nu ook landelijk hoog op de politieke agenda. Het kabinet heeft hierover kortgeleden een rapport aan de Tweede Kamer aangeboden. Ook de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) houdt zich ermee bezig. Is het dan zinvol dat de gemeente vooruitloopt op het landelijk overleg? Het gemeentelijk beleid doorkruist misschien de aanbevelingen die straks worden gedaan en mogelijk zijn de plaatselijke regelingen dan achter haald. Een ander punt is dat de ge volgen van het nieuwe belastingstelsel nog niet helemaal duidelijk zijn. Wen da van der Heijden: "Voordat wij als gemeente Soest het minimabeleid ver der ontwikkelen, wilden we inzicht krijgen in het aantal minima in Soest; in de ernst van de armoedeval in onze gemeente, en in de bijdrage die de verschillende regelingen aan de ar moedeval leveren." Huishoudens met een laag inkomen worden door rijksoverheid en ge meente financieel bijgestaan in de vorm van huursubsidie, kwijtschel ding van gemeentelijke belastingen, vergoeding van kinderopvang en mo gelijk ook bijzondere bijstand. De mogelijkheid om gebruik te maken van al deze regelingen is afhankelijk van het inkomen. Het probleem ontstaat wanneer een werkloze bij aanvaarding van een baan minder inkomen heeft dan hij had toen hij werkloos was. Van de bruto inkomensverbetering blijft net to soms maar weinig over, enerzijds als gevolg van belastingen en premies, anderzijds doordat huishoudens geen aanspraak meer-kunnen maken op (alle) inkomensondersteunende rege lingen. Deze situatie wordt armoede val genoemd. Wat dit betreft is in Soest de huursubsidieregeling de gro te 'boosdoener'. Wat de omvang van de armoedeval betreft is er verschil als het erom gaat of men alleenstaand is, een alleen staande ouder of een echtpaar met of zonder kinderen, zegt Wenda van der Heijden. "Het Coelo gaat er van uit dat het huishouden er minstens tien procent in koopkracht op voor uit moet gaan wil het aantrekkelijk zijn om te gaan werken. Daarvan uit gaande heeft een alleenstaande 118 procent van het minimum nodig; een alleenstaande met kinderen 150 pro cent, een echtpaar 161 procent en een echtpaar met kinderen 166 pro cent. "Er is dus een flink inkomen voor nodig om er tien procent in koopkracht op vooruit te gaan," zegt sen worden gemotiveerd om werk te aanvaarden. Nadelen zijn dat koop krachtwinst van de werkaanvaarding niet duidelijk is en ook dat mensen profiteren die toch wel waren uitge stroomd. Het grootste nadeel is ech ter dat de premie het inkomen ver hoogt en er dus minder aanspraak op huursubsidie gemaakt kan worden, waardoor men er niets aan over houdt. Kinderopvang De ouderbijdrage voor kinderopvang is één van de oorzaken van de ar moedeval. Alleenstaande ouders die met een fulltime baan zijn uitge stroomd, krijgen nog een jaar kinder opvang vergoed, mits ze niet meer verdienen dan 130 procent van het minimumloon. Daarna komen ze ook in de val terecht. Het is mogelijk aan mensen die uitstromen en een inkomen hebben dat boven de grens ligt, toch bijzondere bijstand verstrek ken voor de kinderopvang, bijvoor beeld door het inkopen van kind plaatsen. Nadeel is, aldus Wenda van der Heijden, dat de kosten moeilijk zijn in te schatten omdat er sprake kan zijn van meer kinderen in één huishouden. De voordelen zijn dat de uitstroom wordt gestimuleerd en dat het geld ook echt ten goede komt aan dat deel van de groep waarvoor de armoedeval relevant is. Dit lijkt een goede mogelijkheid om in af wachting van nader overleg tussen kabinet en de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) de ar moedeval te verminderen. Doorstroom bevorderen Zowel het kabinet als het onder zoeksbureau heeft in het kader van de armoedeval ook het probleem van de doorstroom gesignaleerd. Er be staat een grote groep mensen met een beperkte verdiencapaciteit die door een laag opleidingsnivieau aan gewezen blijft op het onderste deel van de arbeidsmarkt. De doorgroei mogelijkheden van die groep zijn vaak beperkt en die blijft dus een be roep doen op inkomensafhankelijke regelingen. Werkgevers, vooral in het midden- en kleinbedrijf, bieden vaak geen studiefaciliteiten. Het gemeente bestuur zou in het kader van de ar- moedevalbestrij ding deze groep graag tegemoet willen komen door studie mogelijkheden te bieden. De ge meente zou bijvoorbeeld renteloze lening kunnen toekennen als er een studie gewenst is, niet alleen in een uitkeringssituatie maar ook als het gaat om doorstroomkansen. Sinds 1 april zamelt in Soest, even als in Zeist, een nieuw interge meentelijk bedrijf het huisvuil in: het Reinigingsbedrijf Midden-Ne derland (RMN). Tegelijkertijd is een nieuw telefoonnummer inge steld voor degenen die grof vuil willen aanbieden of klachten heb ben over de vuilinzameling. Zij kunnen gratis 0800 - 7662000 bellen. Dit gratis nummer is uit sluitend bestemd voor het inscha kelen van de grofvuilophaaldienst. Het is bereikbaar op werkdagen tussen 8.00 en 16.00 uur. Voor het Meldpunt Woonomge ving moet men nummer 60 93 666 bellen. Dit is bereikbaar op werkdagen van 8.00 tot 16.00 uur voor klachten over het onderhoud van de woonomgeving. Ze worden zo mogelijk binnen 24 uur verhol pen. Op maandag 26 juni stelt het gemeentebestuur de inwoners van Soest in de gelegenheid hun reacties te geven op de herinrichtingsplannen voor de Toren straat en de Vredehofstraat. Het voorstel is om binnen het bestaande profiel fietspaden en fietsstroken aan te leggen. De inspraakavond wordt gehouden in het gemeentehuis, van 19.30 tot 21.45 uur. Met ingang van vandaag is in het informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis een tentoonstelling ingericht over de herinrichtingsplannen voor de Torenstraat en de Van Weede- straat. Hier kan men tot en met 5 juli terecht. De bijeenkomst bestaat uit twee de len. In het eerste, van 19.30 tot 20.30 uur, wordt het plan voor de Torenstraat besproken. Van 20.45 tot 21.45 uur staat het plan voor de Vredehofstraat ter discussie. Beide plannen worden toegelicht. De be zoekers kunnen hierop hun visie ge ven. Wie dat wil, kan eventueel ook een schriftelijke reactie opstellen en deze achterlaten. Aanleiding De Torenstraat en de Vredehofstraat maken allebei deel uit van het hoofd wegennet. Beide wegen zijn tevens hoofdroute voor fietsers. De overige delen van de hoofdroute zijn al voor zien van vrijliggende fietspaden. Op de Torenstraat en de Vredehofstraat ontbreken deze echter. De gemeen te heeft zich voorgenomen om ook op deze wegen de veiligheid van de fietsers te verbeteren. Omdat het gemeentebestuur van Soest waarde hecht aan de mening van de burgers, heeft het opdracht gegeven aan het adviesbureau &Sam- houd om samen met de belangstel lende inwoners en belanghebbenden een herinrichtingsplan voor de To renstraat en de Vredehofstraat op te stellen. &Samhoud heeft samen met de ge meente Soest voor de herinrichting van de fietsvoorzieningen een aantal randvoorwaarden en uitgangspunten geformuleerd, namelijk: veiligheid eenduidigheid van de verkeers- structuur financiële middelen uitvoeringstermijn. Het voorstel is om op het gedeelte van de Torenstraat tussen de Kerk straat en de Neerweg aan beide zij den van de straat niet alleen vrijwillig- ende fietspaden maar ook parkeer- stroken aan te leggen. In dit plan wordt het fietspad op een deel van het huidige (zeer brede) trottoir ge maakt en door rode tegels aangege ven. Deze oplossing is kostbaar. Het bud get dat voor deze werkzaamheden is gereserveerd, is niet toereikend. Daar om is er ook een alternatieve oplos sing. Deze gaat uit van de aanleg van fietsstroken tussen de parkeerplaat sen en de rijbaan. Om de herken baarheid te vergroten, wordt voor de fietsstroken een rode deklaag ge bruikt. Voorstel Torenstraat Vredehofstraat Voor de Vredehofstraat is het voor stel om op het gedeelte waar vrijlig gende fietspaden ontbreken, aan bei de zijden van de straat fietsstroken aan te leggen, voorzien van een rode deklaag. De fietspaden worden door 'biggenruggen' van de rijbaan geschei den. Daarnaast wordt een aanpassing van de middengeleider voorgesteld. Hier door wordt de overgang van buiten de bebouwde kom naar binnen de bebouwde kom duidelijker gemaakt. Bovendien wordt een duidelijker mar kering aangebracht. Het voorstel is overigens om dit pas in de tweede fase aan te pakken. Schriftelijk reageren Bezoekers van de inspraakavond op maandag 26 juni hebben de gelegen heid direct te reageren op de plannen. Daarnaast is er voor iedereen de mo gelijkheid om te schriftelijk te reage ren Dit kan tot vrijdag 7 juli. De reac tie kunt u sturen naar: Gemeente Soest, t.a.v. College van Burgemeester en Wethouders, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Stimuleringspremie Een mogelijkheid om de armoedeval tijdelijk te verminderen, is het toe kennen van een stimuleringspremie. Bij volledige uitstroom door het aan vaarden van een reguliere baan kan een bepaald bedrag worden toekend. Soest kent nu al zo'n premie, echter gekoppeld aan een scholingspremie. Pas ais noodzakelijke scholing is afge rond, wordt premie toegekend. Het voordeel van deze optie is dat men- Ondergetekende Adres draa$ voor het jaar 2000 de Soester Cultuurprijs op aan: Korte motivering: Deze bon inzenden aan de Jury Cultuurprijs 2000. Antwoordnummer 120,3760 VB Soest (een postzegel is niet nodig). Uw nominatie kunt u ook via e-mail kenbaar maken: potja.soest.nl. De gemeente Soest looft jaarlijks de Soester Cultuurprijs uit als waarde ring voor en aanmoediging van die persoon of instelling in Soest die het afgelopen jaar is opgevallen door of zich heeft ingezet voor een bijzondere activiteit in onze gemeente op het ge bied van beeldende kunst, literatuur, film- en/of theaterproductie, muziek, dans enzovoorts. Nadat het Soester publiek gedurende de rest van dit jaar in de gelegenheid is gesteld nominaties hiervoor aan te dragen door middel van onderstaan de bon, wordt eind januari 2001 deze Soester Cultuurprijs ter waarde van 2.500 gulden voor de eerste keer uit gereikt op voordracht van een jury. Deze bestaat uit Ali van den Berg, Werner Paans en Jan Visser. De jury zal een schriftelijke en gemotiveerde voordracht doen aan het college van burgemeester en wethouders. Deze voordracht is bindend. 1.80m 1.80m Trottoir Fietspad Parkeerstrook Rijbaan Parkeerstrook Fietspad Trottoir Bestaand trottoir Alternatieve oplossing 2m 1.50m 5.5m Trottoir Trottoir Parkeerstrook Fietspad Rijbaan Parkeerstrook Retspad Voorstel Vredehofstraat 1 fldm 1 2m 6.5m Fietspad p^gg^^ Rijbaan Retspad maandelijks milieubericlit van de Gemeente Soest Nr 5, juni 2000 Dit is een uitgave van de Gemeente Soest afdeling Groen Milieu Postbus 2000, 3760 CA Soest Tel.: (035) 6093202 of 6093512 GEZOCHT: MEEDENKERS OVER MOBILITEIT BINNEN DE GEMEENTE BASISONDERWIJS projecten Het schoolseizoen 1999-2000 zit er weer bijna op. Op dit moment lopen er nog twee les projecten in het milieucentrum de Kwekerij: t/m 29 juni 2000 Planten en kruiden Kinderen van 6 - 8 jaar oud kunnen met een lesbrief in de hand een tiental praktische opdrachten doen De onderwerpen die aan bod komen zijn: gebruik van kruiden, spece rijen, bouw van een plant, gebruik van je eigen zintuigen (ruiken, voelen, proeven en kij ken) en de voortplanting van bloemen. Imkerkwerk (maandag- en donderdagochtend) De imkers Tijn Smits en Richard Bouma vertellen groepen schoolkinderen (6-9 jaar oud) alles over de bijenvolken, die in de educatieve landschappentuin naast het milieucentrum wonen. De kinderen krijgen een echte imkerkap op en nemen onder begeleiding van de imker een kijkje in de bij enkast. Als ze geluk hebben, kunnen ze zelfs een likje "honing van de Eng" nemen. Milieu Educatief Centrum De Kwekerij Openingstijden: dinsdag, woensdag en donderdag, van 13_00 - 16.30 uur Meer informatie: Henriëtte Steijn (6093454) of Johan Simon (6093202) -njr-Ssn VOLWASSENEN 4 juli 2000, 19.00-20.30 Voorlichtingsavond over milieuvriendelijk tuinieren (nr 6) Onderwerpen: het gebruik van bodembedekkers en het verlengen van de bloeiperiode van vaste planten en struiken in de siertuin Waar: Biologische Tuinbouw Vereniging 't Nut', aan de Jachthuislaan in Soest. De zesde voorlichtingsavond in de reeks "milieuvriendelijk tuinieren" zal gaan over het nut van bodembedekkers en welke je het beste kunt gebruiken in je sier- of moestuin. Daarnaast krijgt u tips over hoe u zo lang mogelijk kunt genieten van de bloei van uw struiken en vaste planten. Deze avond is weer voor iedereen gratis toegankelijk. Natuurlijk kunt u ook weer terecht met uw vragen over dingen waar u in uw tuin tegen aan loopt. De vragen zullen worden beantwoord door de heer Kiers van de Dienst Landbouwvoorlichting (DLV). Hij heeft ruim twintig jaren praktijkervaring met natuur- en milieuvriendelijk tuinieren. Stempel t/m 29 juni 2000 De voortplanting van de bloem i stiJ' tentoonstelling in het milieucentrum De Kwekerij Mee(draad Vruchtbeginsel De tentoonstelling "de voortplanting van de bloem" geeft uitleg over onderwerpen, zoals: de anatomie van een bloem, functie van stuifmeelkorrels, manie ren van bestuiven en de rol van insecten bij de bestuiving. Mooie foto's, spelen en allerlei grappige wetenswaardigheden over de bloem maken de tentoonstelling erg aantrekkelijk. Test uzelf, door in de doorsnede van de bloem, lijnen te trekken van de begrippen naar de onderdelen. U kunt uzelf controleren, door naar de tentoonstelling in de Kwekerij te komen. Soest zet stappen naar duurzaamheid. Want een beter milieu begint bij jezelf. Al eerder hebben we het in deze rubriek gemeld. Na de zomervakantie gaat de ge meente een voorlichtingscampagne ('Mate loos Mobiel') voeren over mobiliteit. Het accent ligt daarbij op verplaatsingen binnen de gemeente. Uit een in 1999 ingesteld voor onderzoek (telefonische steekproef) blijkt enerzijds dat ook in Soest de auto weliswaar in veel gevallen het favoriete vervoermiddel is, maar dat mensen anderzijds de auto best vaker willen laten staan als er een goed alternatief is. Probleem is echter dat met name automobilisten vaak niet weten welke alternatieven er zijn. Tijdens de enquête bleek dat bijna iedereen de fiets als 'next- best' keuze na de auto noemde. Veel auto gebruikers bleken niet of nauwelijks te weten wat bij voorbeeld de bus, de drie NS-sta- tions, de treintaxi, enz. in de gemeente Soest te bieden hebben. De voorlichtingscampagne 'Mateloos Mobiel' is er dan ook op gericht heldere en overzich telijke informatie te geven over alle vormen van vervoer binnen de gemeente, die een alternatief voor de auto bieden. Het is per se niet de bedoeling om ons af te zetten tegen autogebruik. Het is namelijk onzin om de sterke kanten van de auto (bij voorbeeld bin nen de kortste tijd van voordeur A naar voor deur B) te ontkennen. Net zo goed als het onredelijk is de schaduwkanten (onder andere filevorming, ruimtebeslag, ongeluk ken, enz.) van ongeremd en kritiekloos auto gebruik te negeren. De ambtelijke voorbereidingsgroep voor de Campagne 'Mateloos Mobiel' legt binnenkort de laatste hand aan het draaiboek. Daarin is ook plaats ingeruimd voor een klankbord groep met geïnteresseerde inwoners van Soest en/of Soesterberg, die over dit belang rijke onderwerp willen meedenken. Het kost u hoogstens 2 tot 3 keer anderhalf uur 's avonds in de periode augustus t/m decem ber a.s. Inmiddels hebben zich reeds twee inwoners van Soest aangemeld. Bent u ook geïnteresseerd? Bel dan naar Joop van Haaften, afd. Groen Milieu, tel. 6093512; postadres: Antwoordnr. 120, 3760 VB Soest; email: haafj@soest.nl

Soester Courant | 2000 | | pagina 27