>CH jk voor crCj1- 5.°° 5.00 LENÜ LENÜ Stijging brandstofprijzen treft de kleine bedrijven in Soesterberg De rode beuk stond vroeger op het schoolplein van de oude Carolusschool Juiste uitslag EK: f 100 7.50 5.00 3.90 4.90 O.95 8.50 2. Zaterdag herdenkingsconcert slachtoffers vuurwerkramp VSB krijgt steun van alle raadsleden uit Soesterberg Luchtmacht herdenkt overleden personeel op vliegbasis >jast9oed TE KOOP >AGINA 10 ederland jrant O 1#95 50 :orgen! 6012372 WOENSDAG 28 JUNI 2000 Hulpverlening [j Soesterberg doet wat voor Enschede... Tegen overlast rijksweg A28 P.L. Galjart HUISARTS afwezig Medische dienst gevraagd VASTE EN VAKANTIEBEZORGERS voor de in Soesterberg. Tel. 035 - 602 18 41 Meer berichten over Soesterberg op pagina 9 Verweij Vastgoed stelt prijs beschikbaar Meningen van lezers I Banningstraat 'ctwcil. Dc aanbiedingen van deze weekt (geldig van donderdag 29 junit/m woensdag 5 juli 2000 /4PV\ SNIJBLOEMEN 1 KAMERPLANTEN TUINPLANTEN Helianthus (zonnebloem) 80 cm lang, 5 stelen per bos Doorsnede bloem: x Ficus Daniëlle In 17 cm pot, 60 cm hoog Zeer vol en mooi van fl 8 75 /-A Lavendula (Lavendel) In 17 cm pot, vol met bloem en knop van fl. 9,25 van fl. 7,75 Eigendomweg 80 SOEST Buys Ballotlaan 11-13 SOESTERBERG ÏER i opgevallen zijn, it voorjaar onze veel beter voor- Vooral uit Zwit- eel meer uurwer- eerde Nederland van er 70.000 uit 12.000 werden er ik en ruim 10.000 )ostenrijkse klok- Ikoopste kwaliteit niet meer dan f meldt de Neue hebben echter in loges kunnen ont- r zijn dan f 30,- en idruk, dat men de ïoog houdt. Vóór Ierland gemiddeld loges in, waaruit nwoordige invoer loefte kan worden prijzen echter zo thans veel minder ardoor de etalages Intussen zijn in 00 horloges inge- neer dan 3815 uit it Frankrijk, 3005 enrijk 12.084. In de Duitse concur- •men, doch vooral r een grote smok- es en volgens het wordt geschat, dat serse horloges, die orden, clandestien aantallen hiervan iderland binnen. ELIJK r KEN Redactie-adres: Joyce Schreuder tel. (035) 6022564. Klachten bezorging: C. van Bameveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Automobilisten met een kleine beurs bedenken zich wel twee maal voor ze in hun auto stappen nu de brandstofprijzen opnieuw zijn ge stegen. Ook het beroepsvervoer ziet zo langzamerhand zijn winsten klei ner worden. Bij een aantal autohan delaren in Soesterberg is de vraag naar kleine en zuinige auto's geste gen. Het gegoochel met de brandstofprijzen heeft nog niet tot burgerlijke ongehoor zaamheid geleid, hoewel veel automo bilisten zich afvragen waar de grens ligt voor het houden van een massaal pro test. Het is een vraag die benzinepomp houder Jago van Ekris aan de Radema- kerstraat al geruime tijd bezig houdt. "Er komen steeds meer klanten die de prijzen haarscherp in de gaten houden. Meestal mensen met een kleine beurs. Ze zeggen: 'Gooi er maar voor 25 gul den in. Dan kan ik weer even naar Zeist op en neer. Het gaat om ongeveer tien klanten op een dag. Dat lijkt nog niet zo veel, toch merk je die terugloop aan de pomp al goed." De pomphouder begrijpt niet waarom de consument dit blijft pikken. "Meestal wordt de schuld van de stijgingen op Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, 351940, b.g.g. 351658 of 352626. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland verpleegkundige 24 uur per dag bereik baar, tel. 033-4600046; maatschappelijk werker elke woensdag 09.30-10.30, Vredekerk, Generaal Winkelmanstraat 101, tel. 352606, Huisvesting De Drie Eiken Mevr. D. Elie, tel. 352391. Politie Veldm. Montgomeryweg 2 (Kon. Mare chaussee); werkdagen 12.00-13.00 uur; centrale meldkamer: 035-5487411; alarmnummer: 1.1.2. Grof vuil 035-6093666. conto van de oliemaatschappijen ge schreven. Maar vergis je niet. Van elke liter die je tankt, gaat meer dan twee gulden naar het Rijk. Daar moet je ook nog eens btw over betalen. Dus belas ting over accijns. En het openbaar ver voer holt steeds verder achteruit. Voor zijn belastingcenten krijgt de burger weinig terug. Ik denk dat de politiek eens wat toekomstgerichter moet den ken en meer investeren in goed ver voer." Kleine ondernemers zoals koeriers- en taxibedrijven die voor hun diensten af hankelijk zijn van brandstof, kampen ook met een afkalvende winstmarge. Ze kunnen de stijging niet zomaar doorbe rekenen aan hun klanten. "Pas aan het eind van het jaar wordt het nieuwe ta rief van de rittenprijs vastgesteld," zegt een woordvoerder van Taxi Roose. Als de prijs elke maand stijgt, dan heb je gewoon pech gehad." Het Gewest Eemland bepaalt welk prijskaartje aan een taxirit hangt. Voor de taxibedrijven betekent het dat ze gewoon moeten wachten tot het jaar weer om is, voor dat ze hun prijzen kunnen laten bijstel len. Diesel Edwin Kalee van Kalee Koeriers geves tigd aan de Buys Ballotlaan kan de prijsstijging evenmin doorberekenen aan zijn klanten. "Het zijn afgesproken ta rieven. Hoe hoger de dieselprijs wordt, hoe minder we aan een rit verdienen. Veel kleine bedrijven werken al voor lagere tarieven om te kunnen concurre ren met grote bedrijven zoals TNT. Er gaan echter steeds meer kleine bedrijven over de kop. Die kunnen het niet meer volhouden." Overstappen op het goed kopere gas heeft volgens hem weinig zin. Dieselauto's zijn niet om te bouwen op gas. "En een auto die op gas rijdt, slijt ook harder," aldus Kalee. "Daar heb je dan meer onkosten aan." De problemen waar vervoersbedrijven mee kampen, gelden niet voor rijscho len, zegt woordvoerder Smit van de ge lijknamige rijschool aan de Kampweg. "Wij mogen zelf onze lestarieven bepa len. En het is niet zo dat we ergens tan ken waar het goedkoper is. Wij tanken op de plek waar we toevallig zijn beland als de tank leeg raakt." Voor rijschool houder Smit is de concurrentie in Soesterberg niet groot sinds het bedrijf van Van Groningen door Smit is over genomen. "De enige die hier nog les geeft is de dochter van Liebe. Het is nog altijd zo geweest dat mensen blijven komen als je goed werk aflevert. Bang voor concurrentie ben ik daarom niet. Concurrentie uit Soest? In tegendeel: Wij gaan juist veel naar Soest toe." Kleiner genre Bedrijven die niet meteen de gevolgen van de prijsstijging merken maar er wel mee te maken krijgen, zijn de autover kopers. Bij garage Tammer aan de Post weg blijven grotere auto's langer staan. "Een 6-cylinder BMW ligt nu moeilij ker in de markt," deelt een woordvoer der desgevraagd mee. "Er is meer vraag naar de Opel Corsa of Golf, het kleinere genre doet het weer goed. Ook vragen mensen om auto's die op G 3-installa ties (gas) rijden. Die zijn in de belasting weer voordeliger. Het is echter niet makkelijk om een wat jongere auto aan te schaffen met zo'n gasintallatie aan boord." Voor het autobedrijf Rehata is de geste gen brandstofprijs geen reden tot het stagneren van de verkoop. Woordvoer der Rene meldt dat zijn bedrijf in spe ciale auto's handelt. "Meestal cabriolets en sportwagens. Deze auto's zijn niet alleen qua brandstof duurder maar ook in de aanschaf en belasting. Maar mijn klanten zijn liefhebbers. Die rekenen niet uit hoe zuinig hun auto loopt." Op die prachtige zaterdag van de twintigste mei gebeurde er in En schede een megaramp. Veel mensen werden opgeschrikt door plotseling vuurwerk met daaropvolgende ontploffingen. Die hadden zo'n kracht dat licha men van mensen die toevallig in de omgeving van de vuurwerkfa briek waren volkomen uit elkaar werden gerukt, complete daken van huizen werden geblazen en woningen in as werden gelegd. De ramp kostte maar liefst 17 mensen het leven en bij reddings pogingen verloren vier brand weermensen het leven. Vele mensen moesten hun huizen verlaten, 2500 woningen werden be schadigd, om over de andere mate riële schade - zoals de vele verniel de ramen door de enorme luchtdruk en de vernielde auto's - nog maar te zwijgen. Gelukkig is op vele manie ren goede hulp op gang gekomen. Veel geldinzamelingsacties zijn opge start om het ergste leed van de slachtoffers te verzachten. In de kerkdienst van 21 mei j.I. is in de Caroluskerk stil gestaan bij de slachtoffers van deze ramp, de men sen die de dood vonden en hun na bestaanden. Graag wil men nog iets meer doen. Ter ondersteuning en ter nagedachtenis aan allen die getroffen zijn door deze ramp zal er op zater dag 1 juli 's avonds in de Caroluskerk een concert gegeven worden waaraan verschillende musici binnen en bui ten Soesterberg zullen meewerken, zoals organist Rob van der Hilst, mevr. Gabrielle Marquenie (sopraan; solozang), Dinand Schoenmakers (viool) en Corinne Knoops (dwars fluit). Er zullen verschillende muzi kale werken ten gehore gebracht worden van Johann Sebastian Bach en leerlingen van deze grote compo nist. Het concert begint om 20.00 uur. De toegang is vrij. Bij de uitgang van de kerk zal een collectebus staan om geld in te doen voor de mensen die getroffen zijn door deze enorme ramp. In haar strijd tegen alle vormen van overlast door rijksweg A28 heeft de Vereniging Soesterbergs Belang (VSB) steun gekregen van de vijf Soesterbergse raadsleden. In een bespreking met het VSB-bestuur zegden zij toe een zo breed mogelij ke steun in het College van B. en W. en de Soester gemeenteraad voor het oplossen van de problemen te krijgen. Op uitnodiging van de VSB waren de Soesterbergse gemeenteraadsleden, me vrouw Stekelenburg en de heren Van Geet, Van 't Holt en Naseri, bereid om over de overlast door de A28 op 14 juni een bespreking te houden. De heer Sto- rimans was verhinderd, maar toonde zich tijdens een kort vooroverleg met VSB-secretaris de heer Treur zeer posi tief over de aanpak van de overlast. Tijdens de bespreking bracht de heer Van Geet aan het licht, dat de in 1987 aangebrachte epoxylaag maar een le vensduur van 10 jaar heeft. Dat bete kent dat het onderhoud door Rijkswa terstaat al drie jaar op zich laat wachten. Ook is Van Geet ter kennis gekomen, dat als er fysiek geen wijzigingen aan de A28 komen, er geen metingen verplicht zouden zijn. Mevrouw Stekelenburg merkte op, dat het doen van metingen een kwestie is tussen de ministers Ne telenbos van verkeer en Pronk van mi lieu. Uit deze uitspraken kan men afleiden dat op enig eigen initiatief van de Rijks overheden niet gerekend mag worden. Elke stap in de voor de Soesterbergers goede richting zal bevochten moeten worden. Hoopvol daarbij is de toezeg ging van de Soesterbergse raadsleden, om een zo breed mogelijke steun binnen de gemeenteraad en het College van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest te verkrijgen. 035-6093666. komen als je goed werk aflevert. Bang Tijdens de bespreking bracht de heer gemeente Soest te verkrijgen. van 17 juli tot 7 aug. De collega's nemen waar. Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: D.W. van Lier (Den DoJder), Paltzerweg 299, tel. 030-2284555. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Zevenentachtig jaar geleden werd op de vliegheide nabij het dorp Soesterberg de Koninklijke Lucht macht opgericht. Daarmee ont stond het oudste militaire vliegveld van Nederland, Vliegbasis Soester berg. Het is traditie om jaarlijks, hier op "de Bakermat", het overle den luchtmachtpersoneel te her denken. Dit jaar gebeurt dat op maandag 3 juli 2000 om 11.00 uur. De herdenkingsplechtigheid vindt plaats bij het uit 1923 daterende monument, ten overstaan van het Vaandel van de Koninklijke Luchtmacht en gewapende troepen. Nabestaanden van overleden luchtmachtmilitairen en autoriteiten wonen de plechtigheid bij. Tijdens de plechtigheid wordt een krans gelegd door de Bevelhebber der Luchtstrijd krachten, luitenant-generaal D.L. Ber lijn. Na een toespraak van de Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten worden de Ne derlandse vlag en de luchtmachtvlag halfstok gehesen. Daarna houdt de hoofdluchtmachtaalmoezenier een toe spraak en spreekt de hoofdluchtmacht- predikant een gebed uit. Na het leggen van de krans volgt 1 minuut stilte. Ver volgens speelt de Kapel van de Konink lijke Luchtmacht het Wilhelmus en wor den de vlaggen in top gehesen, gevolgd door het overvliegen van vier F-16's in "Lost Wing Man Formatie". De plech tigheid eindigt met een défilé, waarbij velen een moment in gedachten bij het monument stil staan en bloemen neer leggen. De bevolking van Soesterberg is van harte welkom bij de plechtigheid op de vliegbasis. Voor hen vertrekken om 10.25 uur bussen vanaf het Dorpsplein naar de vliegbasis. Door Verweij Vastgoed wordt er een prijs van f 100,- beschikbaar gesteld voor degene die de juiste uitslag voor spelt van Euro 2000. Bij meerdere goe de inzendingen wordt er geloot. De uit slag moet uiterlijk op zaterdag 1 juli bin nen zijn. Vergeet niet uw naam, adres en telefoonnummer te vermelden. U kunt uw antwoord sturen per brief: Verweij Vastgoed, Kampweg 112, 3769 DJ Soesterberg. Per fax: Verweij Vast goed 0346-354303 of E-mail: verweijvastgoed@koopwoning.net Foto: Aldo Allessie Wie nu de Fokkerstraat inrijdt van uit de Professor Lorentzlaan ziet meteen hoeveel voetballiefhebbers de straat telt Vanaf de gevels van de eengezinswoningen wapperen oranje vaantjes. Een aantal buurt bewoners heeft dit huldebetoon voortgezet tot in de voortuin. Aan de overkant van de straat, waar be neden- en bovenwoningen in u- vorm rondom een groot grasveld zijn gebouwd, is men wat minder uitbundig van aard. Hoewel ook daar de verrichtingen van het oran je-elftal worden gevolgd. Ingrid en Johan van de Werd verhuisden zeven jaar geleden van een duplex bo venwoning op de Plesmanstraat naar een eengezinswoning. "Eigenlijk wilden we naar het Van Maarenplein. We kwa men niet in aanmerking vanwege het grote aantal slaapkamers. Ik hoorde toen dat deze woning met drie slaapka mers, vrij zou komen. En dat lukte wel." Samen met de zeven jaar oude zoon Lars, vormt de familie nu een klein element in de sociale structuur van de Fokkerstraat. Ze wonen er met plezier. "We hebben fijne buren," vindt Johan. "We passen wel eens op eikaars kinde ren en we kijken gezamenlijk voetbal. Als Nederland speelt, dan zit de kamer vol." Dat het gezin dol is op voetbal, blijkt uit de prominente plaats die een opblaasbare oranje fauteuil inneemt. Deze monumentale 'troon' heeft Ingrid bij aankoop van een breedbeeldtelevisie weten los te praten. Samen met een aan tal oranje tasjes dat, met enige aanpas sing, ook als t-shirts fungeert. Volgens Ingrid dragen de overburen op de hoek van de Lorentzlaan en een aan tal gezinnen in hun woonblok bij aan hun woonplezier. "De anderen zeg je In onze straat wonen veel mensen in de leeftijd tussen de dertig en veertig jaar. Door de kinderen heb je natuurlijk veel contacten over en weer." En zoals voor veel buurten geldt, ook in de Fokker straat krijgen de bewoners te maken met andere culturen. Ingrid en Johan hebben Chinese buren, binnenkort komt er een familie uit Irak bij. Over de Irakezen kan Johan niet veel vertellen. Met zijn Chinese buren heeft hij een goede ver standhouding. "Ik heb wel eens gezegd: ik wou dat ik tien van die buren had. Het enige waar Ingrid zich nog wel eens druk over maakt, is het gemak waarmee de gemeentemedewerkers de parkeer plaatsen van de bewoners inpikken. "Aan de overkant staat een loods waar ze ook wel eens koffie drinken. Voor de deur staat hier dan een lange rij auto's. Dat gebeurt meestal wanneer je net een auto vol boodschappen wilt leeghalen. Als ze die nou eens om de hoek op de Professor Lorentzlaan stallen, daar is ruimte genoeg. Maar ja, dan moetje wel even een paar stappen lopen." Volgens Johan stellen de meeste buurt bewoners zich sociaal op. "Je kunt rus tig 's nachts bij elkaar aanbellen als er iets gebeurt en er iemand dringend hulp nodig heeft." Ingrid: "Wanneer een van de buren in het ziekenhuis ligt, dan stu ren we met zijn allen een kaartje." Een eindje verder in de straat woont de familie Tammer. De vrouw des huizes wil wel meewerken aan het straatinter view. Ze heeft echter geen tijd omdat ze een barbecue moet voorbereiden. Oda en Erwin Kools die een paar huizen ver derop wonen, hebben daar alle begrip voor. Tenslotte horen zij morgen tot de gasten. "Met een aantal buren gaan we bij hen voetballen kijken. Toen het vo rige week mooi weer was, zaten we met zijn allen in een voortuin verderop." Feestje Het gezin Kools, bestaande uit vader, moeder, zoon Dillon (10 jaar) en doch ter La Fleur (6 jaar), woont al zeven jaar aan de Fokkerstraat. Erwin komt uit Utrecht en Oda uit Amersfoort. "We ontmoetten elkaar in Soesterberg waar we allebei werkten. Oda kon hier een flatje krijgen. Van de Plesmanstraat zijn we later hier naartoe verhuisd." Oda vindt het normaal dat de buren onder ling goed met elkaar omgaan. "We wa ren dat al gewend vanuit de flat. Er woonden daar veel jongeren en met mooi weer zaten we op het grasveld achter de flat te barbecuen. Er was al tijd wel een feestje." Ook nu trekt een aantal jonge gezinnen uit de straat met elkaar op. Zomers de len ze zelfs hetzelfde campingterrein in Frankrijk. Maar het is niet allemaal jong wat in de straat woont. "Onze buur vrouw is bijvoorbeeld al over de zestig," verklaart Erwin. "Je merkt daar weinig van want ze is heel actief in het dorps leven. Het is een enig mens, ze vindt het bijvoorbeeld ook prachtig als de tuinen worden versierd. Het is fijn dat ze goed met kinderen kan opschieten, die van ons zijn tenminste dol op haar. Volgens Erwin en Oda wonen ze per fect aan de Fokkerstraat. Ze willen er niet meer weg. Het enige wat hen stoort is het autoverkeer dat dwars tegen de rijrichting in van de weg gebruik maakt. "Die bestuurders moeten bij de hofjes aan de overkant zijn en willen niet om rijden. Ze weten dat het niet mag, daar om vliegen ze maar snel door de straat heen." Oda hoopt dat de gemeente een verbodsbord voor het uitlaten van hon den op het grasveld aan de overkant plaatst. "Met het mooie weer spelen daar soms twintig kinderen. Ik vind dat je daar geen honden moet uitlaten, daar zijn aparte stroken voor. Beukenboom Het grasveld, waar een dubbele laag woningen omheen is gebouwd, wordt overigens gedomineerd door een uit de kluiten gewassen rode beukenboom. "Die boom," zo vertelt overbuurvrouw Riet Lensink die een paar blokken ver der in een huis aan de Winkelmanstraat is opgegroeid, "stond vroeger op het schoolplein van de oude Carolusschool. Naast het huis van meester Van Asch." De Soesterbergse kan zich nog goed herinneren dat er regelmatig een man langs kwam voor het snoeien van zijtak ken. "Bij navraag bleek het een hande laar in bosproducten te zijn. Hij vertel de dat hij toestemming had van me vrouw Van Asch. Dat kon natuurlijk niet, want die boom stond op gemeen tegrond." De enige tastbare herinnerin gen aan de oude rooms katholieke school zijn de naam en een kruis op de muur van de duplexwoningen. "De VSB heeft die nog gered tijdens de af braak van de school. We wilden eigen lijk het grasveld aan de overkant 'Caro- lusplein' noemen. Van de gemeente mocht dat niet." Riet Lensink is in Soesterberg een be kende verschijning. Ze bekleedde een aantal bestuursfuncties, deed veel werk voor de VSB en parochiewerk. "Nu zit ik nog in het bestuur van De Drie Ei ken. Daar heb ik het heel erg naar de zin. Het is een leuke club." Voor haar is de Fokkerstraat een leuke groene straat. "Je zwaait naar elkaar. Het is niet zo dat de vrouwen 's mor gens bij elkaar op de koffie gaan, zoals mijn moeder vroeger deed. Dat was vas te prik als de kamer aan kant was. De meeste vrouwen zijn nu ook aan het werk." Riet is van mening dat iedereen elkaar de ruimte moet geven. "En als het al te gek wordt, dan kun je altijd vriendelijk vragen of het misschien ook anders kan." "Aan de Banningstraat valt eigenlijk niet zoveel te beleven", begint een stuk je dat de Soesterbergse Courant aan onze straat wijdde. Inderdaad kun je hier niet winkelen, maar in een zo mooie groene straat, waar van de zeven woonhuizen er twee onder monumen tenzorg staan en nog een pand door de gemeente als 'beeldbepalend' wordt be schouwd, daar valt natuurlijk heel veel te beleven. Dat weten de Soesterbergers ook, want die wandelen hier graag en kijken met plezier naar "Egghermon- de", "Heidewijck", de "boerderij" op nummer 11 en al dat groen. Ook maakt de straat deel uit van veel gelopen wan delroutes. Ank Klomp Keurig onderhouden 3-kamer- appartement, ca. 70 m2, goede ligging, groen uitzicht en wordt voorzien van dubbel glas. Simon Stevinlaan 10, Soesterberg. Vraagprijs 262.500,- k.k. Info: www. koopwoning.net/verweijvastgoed Vrijblijvend advies over aan-/verkoop van uw woning en hypotheken Een goed advies en lage kosten Verweij 2000 Da's Vast Goed Kampweg 112 - Soesterberg Tel. 0346-354320 Fax 0346 - 354303 Mob. 06-53954855 y/^S^X

Soester Courant | 2000 | | pagina 11