2 En dit zijn de knallers van deze week: Gemeentebestuur dreigt scholen Klimop en De Buut te sluiten P OPRUIMING BIJ Adama Herenmode EDSKES Spreidingsbeleid voor allochtone leerlingen zit ouders hoog 1.89 1.59 iif NEFKENS SOEST 'Sluiting Klimop en De Buut is nog niet officieel' WOENSDAG 28 JUNI 2000 78e JAARGANG NO. 45 Woede en verbijstering bij ouders Katoenen broeken25% korting Restanten pantalons, wol en katoen nu49,- Jacks30 tot 80% korting Vesten en lederjacks40% korting Restanten kostuumstot 80% korting Colberts30 tot 80% korting Polo's, sweaters en pullovers25 tot 50% korting Restanten schoenenVi prijs HERENMODE HOLLANDSE NIEUWE -■A wcer> RUUD SMIT 3 Actueel 5 Actueel 9 Sport llSoesterberg Raad start morgen uurtje later i.v.m. halve finale Soester rijdt zonder rijbewijs: twee gewonden Drie automobilisten negeren rood licht A. van der Lee OPGERUIMD STAAT NETJES Onduidelijkheid over koers en uitkomst Schouderkarbonade Boeren tijgerbrood Dextro Energy Gebakken kibbeling Bananen Slagers achterham 100 grom J .99 VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest VERKOOPPLANNEN? ÜW MAKELAAR IN DE REGIO! SOESTE COURANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52" - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@ casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,00 - Buiten Soest f 34,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG PENBAPÊfpISSCHOOL "Vanwege de kosten zal het noodza kelijk zijn een of meer lokaties te sluiten. De beslissing daarover zal in de komende maanden genomen worden. Over de mogelijke gevol gen van deze beslissing zal de direc tie tijdig met u overleg plegen." Dat schrijft onderwijswethouder P.V. ten Hove deze week aan de ouders die kinderen hebben op de openba re scholen De Buut in Overhees en De Klimop in Smitsveen, nadat het bericht over de dreigende sluiting van beide scholen door het gemeen tebestuur vorige week in de media was uitgelekt. De ouders, die dit lazen in de regiona le pers en de reportage zagen op de rJeuwe provinciale tv-zender Kanaal 9, zijn woedend en verbijsterd. "Dit is het genadeschot voor De Buut en de nek slag voor het openbaar onderwijs in Soest. Deze weken hebben we veel ple zier gehad in verband met het 25-jarig jubileum van de school, waar binnen kort nieuwe plafonds worden aange bracht en de muren worden geschil derd," zegt mevrouw Sterenborg, die al zes jaar lid is van de ouderraad. "De Buut moet minstens nog vijf jaar de kans krijgen te groeien, met ook nog de Boerenstreek in aanbouw. Er wordt hier goed les gegeven. Het is er gezellig. Het schoolgebouw staat op een ideale plaats in Overhees en heeft als enige een bui tenschoolse opvang aan school, die de hele zomer open is tot 's avonds zes uur. Er zitten Hollandse kinderen op De Buut en ook kinderen van diverse nationaliteiten." Zij betwij felt of met name "buitenlandse" kinde ren de kans krijgen elders een school te vinden waar de kennis en ervaring aan wezig zijn om scholieren met een taal achterstand op te vangen. Tot nu toe namen andere scholen weinig allochto ne leerlingen aan. Mevrouw Wouters, zelf remedial teacher en lid van de medezeggenschapsraad, is een groot voorstander van de openbare school. "Toen ik hier kwam wonen ben ik op zoek gegaan naar een openbare school, wat heel moeilijk was in die tijd, want zo'n school mocht op de gevel geen reclame maken met een eigen naam. Twee jaar geleden werd de eer ste aanslag op de school gepleegd, toen de gemeentevoorlichting foutief meldde dat de school een apart klasje kreeg voor asielzoekertjes. Dat kostte de school al leerlingen. Nu zullen opnieuw ouders hun kinderen laten vertrekken, door dit besluit." De heer Verlaan vindt dat Overhees recht heeft op openbaar onderwijs en voelt er niets voor zijn kin deren naar een andere school ver van huis te sturen. Mevrouw Gelderman, lid van de ouder- De Klimop, nu op de nominatie voor sluiting, in vrolijker tijden: na de herope ning/naamsverandering in 1995. raad, was al bij de school betrokken toen De Buut nog een grote school was. "Het is ongehoord in de krant te moe ten lezen wat er over een jaar gaat ge beuren, terwijl de ouders en de leer krachten daarover niet tijdig zijn inge licht." Geen toeval Marijke Kemp, locatie-directeur van De Buut en van De Klimop, heeft deze week ook een brief naar de ouders ge schreven: "Met grote verbijstering heb ik de berichten gelezen en deze verbijs tering heeft zich al vlug omgezet in woe de van mijn kant. Het kan in mijn ogen geen toeval zijn dat dit lek twee weken voor de vakantie zonder mijn medewe ten naar buiten is gekomen."Zij vertelt dat het managementteam juist onlangs een visie heeft geschreven over de toe komst van het openbaar onderwijs. In deze "Tussenbalans 0BS Soest" is geen sprake van opheffing van beide scholen, maar wordt juist een plan gelanceerd om nieuwe leerlingen te werven. De frustratie bij ouders en leerkrachten is groot. Soesterbergsestraat 51 - 3768 EB Soest Op zee gekaakt en licht gezouten Bij óns vakkundig schoongemaakt en altijd vers van het mes Uiteraard 1" kwaliteit visspecialiteiten van weedestraat 149 soest 035-6015288 Wonen op bedrijfs- grond mag toch. Vanavond discussie over belastingen. Patrick op zoek naar secretaresse. Burgemeester eet met senioren mee. Dr. Chavannes zet punt achter loopbaan. Tweemaal zilver Lars van den Broek. Straatinterview: de Fokkerstraat. In verband met de halve finalewed strijd Nederland-Italië is het aan- vangstijdstip van de openbare verga dering van de gemeenteraad van Soest op donderdag 29 juni verscho ven van 19.30 uur naar 20.30 uur. Een 24-jarige Soester en zijn twintigja rige vriendin zijn woensdag met diver se verwondingen naar ziekenhuis Eem- land. Locatie de Lichtenberg, in Amers foort gebracht. Het letsel was het gevolg van een eenzijdige aanrijding op de Koningsweg, waar de man door nog onbekende oorzaak tegen de paal van een verkeerslicht reed. Bij de botsing raakte de auto total loss. Uit onderzoek bleek dat de Soester bestuurder niet in het bezit is van een rijbewijs. Drie automobilisten zijn donderdagmor gen bekeurd, omdat ze op de kruising van de Clemensstraat en den Konings weg het rode verkeerslicht negeerden. De politie hield daar tussen acht en ne gen uur een controle. Dit gebeurde op verzoek van omwonenden die beweer den, dat op de kruising regelmatig ge vaarlijke situaties ontstaan, omdat auto mobilisten door rood rijden. Op de kruising steken 's morgens veel school gaande kinderen over. Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Met ingang van 2000 Ook specialist in: MEUBELSTOFFERING Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035-6024294 40% 30% Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Leder-accessoires, Schoenen. ZUID PROMENADE 5 SOEST •TEL6024314 Op initiatief van het Internationaal Vrouwencentrum (IVC, tegenwoor dig onderdeel van de welzijnskoepel Balans) heeft vorige week donder dag een oriënterend gesprek plaats gevonden tussen een aantal allocht one ouders uit Soest en het gemeen tebestuur, vertegenwoordigd door de gemeenteraadscommissie Wel zijn. Onderwerp van gesprek: het "spreidingsbeleid", ofwel de mate waarin allochtone leerlingen over de basisscholen in Soest worden verspreid. Hoe het moet met dat spreidingsbeleid, en of het er überhaupt wel moet komen, weet eigenlijk nog niemand. Er wordt al jaren geklaagd over het feit dat allocht one leerlingen in feite maar op een be perkt aantal scholen welkom zijn of dat de instroom ervan op andere scholen min of meer opzettelijk wordt "ontmoe digd". De veronderstelde vrije-school- keuze is daardoor in de praktijk vaak een wassen neus. Alleen het openbaar onderwijs mag geen drempels opwerpen en is de laatste jaren dan ook "over stroomd" met leerlingen van Turkse en. Marokkaanse afkomst. Dat heeft o.a. geleid tot het ontstaan van "zwarte" scholen in Soest: De Desmond Tutus- chool (Molenstraat) en De Klimop (Weegbreestraat) tellen vrijwel uitslui tend allochtone leerlingen. De bijeenkomst van donderdagavond in de Praatpaal aan de Smitsweg was met name bedoeld om de politiek in zicht te geven over de standpunten van de allochtone ouders. De belangstelling was onverwacht groot: zo'n 80 mensen bevolkten de zaal; wel een bewijs dat het onderwerp de ouders "hoog" zit. Ze hoorden eerst vier ouders hun zienswij ze geven op nut, noodzaak en/of wen selijkheid van een spreidingsbeleid, waarvoor het gemeentebestuur dan de eerste verantwoordelijkheid zou moeten dragen. De politiek was echter vooral aanwezig om te "luisteren", zo werd benadrukt. De standpunten van de allochtone ouders bleken tamelijk genuanceerd. Terwijl de een betoogde dat de integra tie juist op school moet beginnen en dat de leerlingen zeker niet gebaat zijn bij aparte "zwarte" scholen "de kinde ren hebben op die manier geen toe komst" meende een ander dat daar juist onderwijs van hoge kwaliteit gege ven wordt, of kan worden. Voor een gedwongen spreiding bleek niet veel steun. Rekenen Officieel biedt het openbaar onderwijs in Soest onderdak aan iets minder dan 50 van de allochtone leerlingen. In werkelijkheid gaat het om 60 Dat is deels een kwestie van rekenen, omdat de openbare school in Soest tegenwoor dig één school is met vijf locaties. De Desmond Tutuschool (de Engh) en de Klimop (Smitsveen) zijn beide nage noeg volledig "zwart"; de Prins Willem- Alexanderschool (Soestdijk), De Buut (Overhees) en de Wethouder de Haan- school (Soesterberg) tellen aanzienlijk minder leerlingen van buitenlandse her komst. Absolute cijfers over het aantal allocht one basisscholieren werden niet ge noemd. Wel dat hun aandeel stijgt. Naast de 60 die in het openbaar on derwijs onderdak vindt bezoekt zo'n De bijeenkomst in de Praatpaal werd druk bezocht door allochtone ouders. Foto: Aldo Allessie 20 de ("bijzonder-neutrale") Van der Hucht-scholen; de overige 20 is ver spreid over de katholieke en christelij ke basisscholen. Gevoelig Van gemeentezijde werd verder nog meegedeeld dat er inmiddels overleg heeft plaatsgevonden tussen het Colle ge van B. en W. en de verschillende schoolbesturen. Over de koers daarvan, laat staan over de uitkomst, bestaat ove rigens nog totaal geen duidelijkheid. De aanwezige raadsleden werden door de allochtonen nog wel uitgenodigd om hun standpunt te geven, maar in het al gemeen lieten de politici daarover be paald niet het achterste van hun tong zien. Het onderwerp is daar kennelijk nog veel te gevoelig voor. Aan het slot van de bijeenkomst werd wel benadrukt dat het gesprek moet dóórgaan en dat het hoe dan ook vooral draait om de kwaliteit van het onderwijs. Volgens mededelingen van aanwezige leerkrachten blijkt het met de kwaliteit op de "zwarte" Desmond Tu tuschool en de Klimop wel mee te val len. De onderwijsinspectie heeft nog recent vastgesteld dat die goed is, en volgens een van de schooldirecteuren stroomt inmiddels 50 van de leerlin gen door naar de mavo of een hogere opleiding. Het is wel zo dat de groepen 7 en 8 van beide scholen volgend jaar worden samengevoegd. Vs/ie ar\ders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF HEN R li. NE Ffl<E N S.' S'OLST. BV Birkstraat 30 - 3768 HH Soest I Telefoon (035) 601 23 64 varkensvlees kilo 3 smaken, fles 33 cl per stuk 1 9^** w 100 gram 1 kilo vers van 't mes Vanuit de kring van allochtone ouders werden tijdens de bijeen komst in de Praatpaal ook de veront rustende verhalen over de toekomst van het openbaar onderwijs in Soest ter sprake gebracht. Het sluiten van scholen of de zaken op hun be loop laten waardoor hetzelfde resul taat wordt bereikt is misschien wel de goedkoopste oplossing, maar niet de beste, zo werd betoogd. In dat verband kwamen ook de vo rige week uitgelekte berichten over de voorgenomen sluiting van De Klimop en De Buut (beide langza merhand onder de kritische leerlin- gengrens) aan de orde. Volgens wet houder P. ten Hove blijven de scho len ook in het komende schooljaar nog gewoon open. Hij haastte zich te zeggen dat er nog geen officieel be sluit is genomen. Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035 603 27 37 mSi 111 VAN ROUWENDAAL MAKELAARDIJ NVM BURG. GROTHESTRAAT 13 3761 CJ SOEST

Soester Courant | 2000 | | pagina 1