3 C (1 Lenting volgt Blaauwendraat op als brigadecommandant Soesterberg Luchtmacht herdenkt overleden collega's Meester Niek ruilt Carolus voor Ludgerus 'AGINA 14 ïriosa WOENSDAG 5 JULI 2000 Kerkdiensten Medische dienst Publiekszaken dicht in juli en augustus Soesterberger koelt voetbalfrustratie op 'Italiaanse' ruiten Motorcrosser van de weg gehaald aanbiedingen van deze weekl (geldig van donderdag 6 juli t/m woensdag 12 juli 2000) LEINTJES SNIJBLOEMEN Roos Escimo (wit) 60 cm lang, 10 stuks per bos van fl. 8,75 voor KAMERPLANTEN Curcuma In 19 cm pot, 80 cm hoog Twee a drie bloemen per plant van fl. 13,75 voor TUINPLANTEN Rudbeckia In 13 cm pot, vol met bloem en knop van fl. 3,00 voor H. van Oest b.v, gezicht, nabij n vrijstaand - en kantoor- je ligging met trate oprit met met ligbad en r. Woonkamer 3g, openslaan- Verdieping: grote slaapka- a slaapkamer), edrijfsruimte met bouwver- g voorzien van Alle nutsvoor- wtechnisch ge skering. Groot ..M tzicht, 3- (v.h.4) 1e woonlaag met onderbouw, erkast, flinke royale ikenvloer en deur uken v.v. inbouw- n wastafel, bijkeu- 'eraansluiting. Dit 'kt en is beslist een ekosten bedragen ot c.v. en erfpacht. DEN, i voor ndecoratie: -d Frans antiek, lilderijen luchters m erdoor. 110% korting »ns atelier! - 3768 MP Soest 51572 rdag en zaterdag tot 16.00 uur Redactie-adres: Joyce Schreuder tel. (035) 6022564. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 -r-3' Met een herdenkingsdienst werden maandagmorgen op de vliegbasis Soesterberg de overleden militairen en burgers herdacht op de traditio nele dodenherdenking. De dienst werd bijgewoond door nabestaan den van de overledenen. Ook een aantal bewoners van het dorp Soesterberg was op de klaar staande bus op het Dorpsplein gestapt voor het vervoer naar de basis. In zijn toespraak herdacht de bevelheb ber van de luchtstrijdkrachten, luite nant-generaal D.L. Berlijn, alle KLu- collega's die in de loop der jaren zijn overleden. Vijftien ex-collega's die vo rig jaar zijn overleden, werden bij naam genoemd. Berlijn wenste nabestaanden, vrienden, kennissen en collega's de kracht om met het verlies van hun ge liefden te kunnen leven. De plechtigheid in Soesterberg werd gehouden door de Stichting Erefonds Klu en bijgewoond door afgevaardigden van de hele luchtmacht. De plechtig heid bij het monument werd afgerond met een défilé van een fly-past van vier F-16's in de 'Lost wing man formation'. r'i ,-/• Vrijdag 7 juli t/m zondag 9 juli ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraa! 75 Vrijdag 14.30 pr. P. de Bruyn (Hey- bergh) Zaterdag 19.00 aalm. Duivenvoorde en zr'. Marie-Anne; cantores Zondag 10.30 aalm. Duivenvoorde en zr. Marie-Anne; dameskoor HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10.00 ds. M.A.A. Nawijn STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 ös. ft. Henstra WORLD OUTREACH CHURCH Sterrenbergweg 10.30 Mark Six Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: H. Folmer, Bakkeneslaan 25, tel. 242599; P.L. Galjart, Prof. Lorentzlaan 21, tel. 351200. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. De dependance Publiekszaken in Soesterberg is in juli en augustus geslo ten. Inwoners van Soesterberg kunnen wel terecht in het gemeentehuis te Soest, iedere werkdag van 8.30 tot 16.30 uur, alsmede op de donderdag tussen 19.00 en 20.00 uur. Vanaf donderdag 7 september a.s. kan men weer bij de afdeling Publiekszaken terecht op de gebruikelijke openingstijd: iedere donderdag van 9.30 tot 12.30 Niek Poort verlaat na 26 jaar de Sint Carolusschool in Soesterberg, om als leerkracht van groep zeven aan de Ludgertissehool in Soest-Zuid les te geven. Morgenmiddag viert hij samen met het team en leerlin gen zijn afscheidsfeest. "Wat er pre cies gaat gebeuren, weet ik niet," zegt hij lachend en toch een tikje nieuwsgierig. "Alles wordt stiekem gedaan, ik mag niets weten." 'Meester Niek' startte in 1974 als hoofd van de Titus Brandsmaschool zijn Soes- terbergse carrière. Het dorp had toen nog twee zelfstandig draaiende katholie ke scholen waarvan de oude, de Sint Carolusschool, achter het dorpsplein stond. Niek herinnert zich dat hem toen meteen werd verteld dat de Brandsma en Carolus over drie jaar zouden fuse ren. Want ook in Soesterberg deed grootschaligheid zijn intrede. Uiteinde lijk kwam de fusie pas na acht jaar tot stand. De Brandsmaschool erfde na af braak van de oude Carolusschool diens naam. "Voor een kleine school," zo kijkt Niek terug, "gaven we toen al vrij modern onderwijs. Wellicht gedwongen vanwe ge de verschillende culturen in de school. Maar ook het lesgeven werd niet meer gezien als eenrichtingsverkeer, omdat het de zelfstandigheid van kinde ren niet bevordert." Het compleet nieu we team dat in diezelfde periode aan trad, stond garant voor een gezellige sfeer in de kleine school. "Iedereen ken de iedereen," zegt Poort, "er waren kor te lijnen." In de kwarteeuw die hij in Soesterberg les gaf, zijn veel veranderin gen doorgevoerd. Vanuit het Rijk kwam de boodschap om de zorgbreedte te ver groten, er kwamen projecten zoals 'Weer samen naar school' en het Pest- project. "Alles was er op gericht om de leerlin gen klaar te stomen voor de maatschap pij. Het kind stond daarbij centraal, niet meer de leerstof. Voor het team was het een uitdaging. Want de kinderen van nu zijn mondiger, kritischer, ze zitten veel achter de computer en kunnen door alle afleidingen waarmee ze dagelijks wor den geconfronteerd, zich minder con centreren. Het onderwijs moet je daar op aanpassen. Als ze niet lang luisteren naar wat je te vertellen hebt, dan moet lesgeven een uitdaging worden." De nieuwe leerfilosofie bracht natuurlijk meer werk met zich mee. Het gezinsle ven veranderde omdat zowel vader als moeder gingen werken en weinig tijd aan hun kinderen konden besteden. De gevolgen van de maatschappelijke ver anderingen werden in dat opzicht ook op school zichtbaar. "Er kwamen nieu we vakken zoals sociale redzaamheid. De Koninklijke Marechausseebri gade in Soesterberg krijgt een nieu we brigadecommandant. Evert Blaauwendraat (54) vertrekt we gens functioneel leeftijdsontslag. Hij wordt opgevolgd door de 52-ja- rige kapitein Wim Lenting uit Oss, tot voor kort commandant Algeme ne Politie Dienst in Arnhem. De af scheidsreceptie en daaropvolgend de commando-overdracht zal mor gen worden bijgewoond door burge meesters van verschillende gemeen ten. Blaauwendraat startte zijn militaire car rière in 1964 toen hij moest opkomen voor zijn nummer in de Fredenk Hen drikkazerne in Vught. "Bij de Infante rie kreeg ik mijn basisopleiding. Er werd een familiedag gehouden en daar stond ook de marechaussee met een stand. Omdat ik me altijd al aangetrokken voelde tot het politiewerk, heb ik een folder ingevuld. Ik werd uitgenodigd voor een gesprek in Den Bosch en een keuring." Toen hij een jaar later afzwaaide, werd hij toegelaten tot de marechaussee en in 1966 kwam hij in Soesterberg terecht als algemeen opsporingsambtenaar eerste klas. "Dat is eigenlijk het moment waar op het politie-optreden begint. Dan mag je bijvoorbeeld een proces-verbaal uit schrijven." Vier jaar later besloot hij een opleiding voor wachtmeester te volgen. Wat uiteindelijk na tien jaar vervolgop leidingen resulteerde in een bevordering tot opperwachtmeester. Volgens Blaau wendraat leidde het volgen van de juis te opleiding in zijn tijd niet automatisch tot bevordering. "Tot de functie van opperwachtmeester was er wel sprake van een collectieve bevordering. Daar na moest je solliciteren op vacatures. Je moest voldoen aan de functie-eisen. Niet alleen door een opleiding kwam je verde,; ook leeftijd, ervaring en rang speelden een rol mee." Voor de toenmalige opperwachtmeester was 1983 een cruciaal jaar in zijn loop baan. "Ik heb toen doelbewust gekozen voor het recherchewerk. Dat heeft me altijd geboeid en daar ik heb, achteraf gezien, nooit spijt van gehad." Zijn per soonlijke interesse in het recherchewerk heeft wel een stempel gedrukt op de brigade, denkt hij. Amerikanen Als Hoofd District Recherchegroep Utrecht, hield Blaauwendraat zich voor namelijk bezig met het ondersteunen van de brigades Soesterberg, Utrecht en Amersfoort. "Die recherchegroep moet je zien als een soort winkel die know how levert aan de andere brigades." Vanuit Utrecht verzette hij uiteindelijk de bakens in de richting van Soester berg. Om commandant van de Algeme ne Politiedienst te worden. Deze briga de bood een interessante werkplek in een periode en omgeving met veel dienstplichtigen. De aanwezigheid van de Amerikanen bracht ook veel werk mee zoals bijvoorbeeld het afhandelen van aanrijdingen. "Want die Amerika nen reden of fonkelnieuw, of in een auto die rijp was voor de sloop. Zelf beschik ten ze wel over de Security Police, maar die had geen bevoegdheden buiten de poort." De verandering van de structuur in de eigen organisatie, was ook een van de zaken waarmee hij als brigadecomman dant te maken kreeg. "In november 1991 zijn we gaan werken in ploegen zoals bij de regiopolitie ook gebeurt. In feite kunnen de klanten 24 uur bij ons terecht. Het werk beperkt zich niet meer tot het afhandelen van de gebruikelijke taken, ook de nazorg werd belangrijk. Je moest mensen doorsturen naar hulpver leners. Bijvoorbeeld naar slachtoffer hulp." Daarnaast werd de brigade in Amersfoort gesloten, waardoor de Soesterbergse brigade dubbel zo groot werd. Sint Maarten Een periode waar de scheidende com mandant met veel plezier op terug kijkt, is zijn verblijf op het Caribische eiland Sint Maarten. De politiek besloot in 1991 om grote criminelen niet de vrije hand te geven op een eiland dat uitslui tend leefde van rijke Amerikaanse toe risten. Want die dreigden weg te blijven. "Mij werd gevraagd om met twintig re chercheurs daar politietaken te verrich ten. We werkten samen met de lokale recherche van het Korps Politie Neder landse Antillen. Het was wel moeilijk werken en onveilig. Als we een razzia hielden dan was ik altijd weer blij als het achter de rug was. Toch zou ik die pe riode niet hebben willen missen. Het was heel leerzaam om te ontdekken dat met andere culturen leren omgaan moeilijk was. Wij moesten ons gewoon aanpassen." Het Antillen-avontuur werd na twee jaar afgesloten met de functie Hoofd Recherche Schiphol. "Dat heb ik drie jaar gedaan tot deze post in Soesterberg vrij kwam. Brigadecommandant trok me wel, hoewel er een nadeel was. Ik zou me niet meer met het recherche werk bezig kunnen houden." En wat als morgen, na 36 jaar, het doek valt voor de Soesterbergse brigadecom mandant? Heeft hij nog plannen voor de toekomst? "Voorlopig ga ik een aan tal maanden helemaal niets doen," ver zekert hij. "Eerst ga ik met mijn vrouw Cyprus bekijken. Daarna zie ik wel wat er op me af komt." Twee vliegen in één klap Voor kapitein Wim Lenting zal Soester berg een post worden waar hij maar drie jaar zijn krachten aan kan geven. Len ting heeft, evenals zijn voorganger een veelzijdige carrière achter de rug. "Toen ik op mijn achttiende jaar van school kwam, heb ik anderhalfjaar lang op het kantoor van een grote lampenfabriek gewerkt. Maar dat tussen vier muren werken was niets voor mij. Omdat ik ook politiewerk wilde doen en geobse deerd was door het militaire, ving ik bij de marechaussee twee vliegen in een klap. Ik ben hoofdzakelijk gespeciali seerd in de Algemene Politiedienst. Ook heb ik zeseneenhalf jaar in Duits- 1 land gewoond. Daarna werd ik Hoofd Doorlaatpost Brigade Vlissingen." Ook Lenting heeft meerdere malen in het buitenland gebivakkeerd. "Toen de oorlog in het voormalige Joegoslavië uitbrak ben ik een halfjaar brigadecom mandant in Zagreb geweest. We hadden daar twee detachementen. In het begin was het veel improviseren. Je ging echt met een bloknootje en potlood aan het werk." Met een tussentijdse stop in Vlissingen, belandde Lenting opnieuw in het voor malig Joegoslavië. "Maar nu als waarne mer. In feite keken we over de schou der mee van de lokale politie. Om te zien of alles wel goed ging." Lenting heeft die actie als leerzaam ervaren en soms frustrerend. "Want ze gunden ons natuurlijk geen blik in hun boeken." Positief vond hij het werken met een gezelschap van 21 verschillende natio naliteiten. "Die hadden allemaal zo hun eigen culturen." Hij lacht als hij trou wens terugdenkt aan zijn eerste buiten landse opdracht in Rusland tijdens het communistische regime. "Ik ben twee maanden op de Nederlandse ambassa de 'huismeester' geweest. In feite was ik een soort veiligheidsfunctionaris. Ik moest erbij staan als de Russische genie ergens een lampje kwam vervangen. Je kon natuurlijk niet weten of ze stiekem een camera zouden plaatsen." Bijwerken De nieuwe brigadecommandant van Soesterberg heeft ook een paar jaar het commando van de Algemene Politie Dienst in Uden gevoerd. "Daarna ben ik De komende en de gaande manWim Lenting (l.) en Evert Blaauwendraat. naar Arnhem vertrokken. Morgen neem ik het over van Evert." Lenting heeft niet de pretentie om in de drie jaar dat hij hier de scepter zwaait grote verande ringen aan te brengen. "Het werk blijft hetzelfde. En als een schip goed vaart, dan moet je het laten varen, vind ik. Zodra er een roestplekje op komt, dan kun je altijd nog beginnen met bijwer ken." Lenting omschrijft zichzelf als een de mocratische leider. Als een vrij kalme man en een rustig type. "Ik ben niet makkelijk over de rooie te krijgen." De zorg voor zijn personeel staat voor hem op de eerste plaats. Zijn credo: "Ik vind dat je de mensen behandelen moet zo als je zelf graag behandeld wil worden." Kinderen moesten leren om met elkaar om te gaan. Op school werden waarden en normen bijgebracht. Alles is erop gericht om ze assertief te maken en te leren hun grenzen te ontdekken. In mijn klas maakten de kinderen bijvoorbeeld een boekje over zichzelf. Het is een han dige methode om jezelf te leren ken nen." Omdat het schoolteam een aantal taken van de ouders moest overnemen, is het risico om voor sociaal werker te worden aangezien, groot. Het onderwijsvak werd daardoor wel boeiender maar in tenser. "Wat dat betreft moet je leren afstand te nemen en doorverwijzen," heeft Niek ervaren. "Er is een interne begeleider. En voor de kinderen zelf zijn er meer toetsmomenten. Als ze proble men hebben, dan komt dat vanzelf bo vendrijven." De ex-directeur van de Carolusschool heeft in Soesterberg nooit hoeven klagen over de inzet van de ouders. "Die betrokkenheid is altijd groot geweest. Soms resulteerde dat wel eens in een te grote betrokkenheid. Bijvoorbeeld als ouders eisen stellen waaraan het kind niet kan voldoen. "Als een kind twee talenten heeft, dan moet je niet mikken op drie." Hij wil wel even kwijt dat zijn klas bij de entreetoets binnen het ge middelde scoorde. Drie jaar geleden gaf hij trouwens zijn directeursfunctie op. "Het management lag me niet zo. Af en toe zat je zestig of zeventig uur op school. Ik stond toch liever voor de klas." Voor Niek Poort begint na de vakantie een nieuw avontuur op de Ludger- usschool in Soest-Zuid. Daar krijgt hij groep zeven onder zijn hoede. Maar eerst wordt morgenmiddag afscheid ge vierd op de school waar hij, zo meldt de historie, het derde hoofd was in het 75- jarig bestaan van de school. "Er zijn uit nodigingen rondgestuurd en de kinde ren zullen wel iets voorbereiden. Maar alles is geheim. Ik wacht wel af wat er komen gaat," aldus 'meester Niek'. Op de Rademakerstraat in Soester berg zag de politie donderdagavond - na de wedstrijd Nederland-Italië - bij een horecagelegenheid een man met bierglazen staan gooien. Als de man een glas leeg had knalde hij het tegen de ruiten van een Italiaanse horecagelegenheid. Twee ramen wa ren al aan diggelen. De man, een 25- jarige man Soesterberger, werd aan gehouden. Meer berichten over Soesterberg op pagina 12 Een 21-jarige man uit Soesterberg heeft vrijdagmiddag zijn crossmotor moeten inleveren en een aantal bekeuringen in ontvangst genomen. Toen surveilleren de agenten de motorrijder zagen schrok hij blijkbaar en wilde hij er snel vandoor gaan. Bij het wegrijden kwam de cros ser echter ten val en kon hij worden aangehouden. De man bleek niet in het bezit van een motorrijbewijs en de mo tor was niet verzekerd. rubriceerde advertenties max 40 woorden, sluitend over één kolom; r 10 woorden f 8,00 ieder voord meer f 0,50 extra (exclusief BTW). 3riever. onder nummer f2,50 Bewijsnummer Uitsluitend op verzoek) f 2,70. Heen bij vooruitbetaling. Kleine advertenties moeten uiterlijk MAANDAG 17.00 uur binnen zijn. satag BLOEMISTERIJ Eigendomweg 80 SOEST Buys Ballotlaan 11-13 SOESTERBERG

Soester Courant | 2000 | | pagina 15