SPIEGELS LAMBRIZERIMG ORNAMENTEN ISiyilVDSIVIA Margreet Limburg: 'Eerlijkheid is belangrijker dan lief zijn voor elkaar' ardij o.g. Leo Weusten: 'Het is fantastisch om weer terug te zijn...' kapitaal begint nü FS. 100,- p.m. Expositie in Korte Duinen 035 6029061 GRATIS pakket TRIATHLON Chris van Trigt scoort veel punten BRAIUDSMA HEEFT MEER DAIU JE DEMKT i/OENSDAG 5 JULI 2000 SOESTER COURANT i VAR!At PAGINA 9 Predikant Oude Kerk neemt zondag afscheid VONDELLAAN 22 SOEST VEENBESSTRAAT 386 Vraagprijs Hfl. 348.0C 0,= k.k. KERKPAD ZUIDZIJDE 22 SOEST Soesterbergsestraat 61, 3768 EB Soest Tel. 035-602 9061, fax 035-6029085 Bel ook voor een vrijblijvend hypotheekadvies! ¥110 Schilderijen van Jo van Houdt-Top Nieuwe huisarts 'De Linde' komt uit Soest womenswear Soesterbergsestraat 49A - Soest van de groepspraktijk "De Linde" in Soestdijk, waar hij gaat samen werken met de collega's Marleen Verberne en Jacqueline van der Geest, als opvolger van de vorige week vertrokken dr. A.W. Chavan- nes. Hij is deze week met zijn werk gestart. Waarom is je keuze op Soest gevallen? Ik heb jarenlang in Soest gewoond. Ik ken Soest dus heel behoorlijk. Als kind heb ik hier op school gezeten (destijds op De Wiekslag), en ik fietste iedere dag naar Amersfoort, waar ik op het Eemland College mijn middelbare schooltijd doorbracht. In Utrecht stu deerde ik en deed daar tevens de huis artsenopleiding. Door toevallige om standigheden kwam ik daarna in Maastricht terecht. De afgelopen vijf jaar heb ik daar veel ervaring opgedaan, zowel in de huisartsenpraktijk als in het ziekenhuis. Ik ben een enthousiaste fietser. Wat dat betreft heb ik in Zuid-Limburg en in België mijn hart op kunnen halen. Ook heb ik in Limburg inmiddels een kennis sen- en vriendenkring opgebouwd. Toch bleef ik altijd heimwee houden naar Soest. Het is fantastisch om weer terug te zijn, in die mij zo vertrouwde omge ving bij familie en vrienden die hier wonen. Wat voor huisarts ben je? In elk geval niet een paternalistische. Ik heb natuurlijk als medicus speciale ken nis van ziekte, medicijnen en behande lingswijzen. Vanuit die kennis wil ik de patiënt adviseren. In een open en eerlijk gesprek met mondige en zelfverant- woordelijke patiënten. Ik ben zeker geen dokter die voortdurend het recepten blokje ter hand neemt. De natuur is mild en pillen zijn vaak niet nodig. De veelvuldige informatie op medisch ge bied die de mensen dagelijks op de tv zien en in de krant lezen, mist helaas nogal eens nuancering. De verwachtin gen die worden opgeroepen kunnen niet altijd worden waargemaakt, meestal zelfs moet je mensen uitleggen dat er aan die-en-die nieuwe techniek of aan dat-en-dat nieuwe medicijn meer na- dan voordelen kleven voor de betreffen de patiënt. Ik vind ruggespraak met specialisten van groot belang, evenals loyaliteit naar en open contacten met collega's. Een goede arts dient natuurlijk zijn vaklite ratuur zeer goed bij te houden en zich In de kwart triathlon van Huizen legde Chris van Trigt beslag op de vijfde plaats. Bovendien scoorde hij met zijn eindtijd van één uur en 58 minuten het maximaal aantal pun ten in het clubcircuit van de Schie ter. Achter hem kwam Dennis Moerman als tweede Schieterlid binnen in 2.03. De derde triathleet van de Soester club die finishte, was Ronald Vergauwen in 2.11. De overige resultaten: Dick Goijert (2.12), Kees Rietveld (2.16), Frank de Groot en Gerrit Willigenburg (2.21), Annemarie Arkema (2.23), Cathy Ri der (2.24), Henk Schaak (2.27), Ed van Renswouw (2.34), Gijs van Korlaar (2.35), Leo Stolk (2.41), Bea Kendzior- ra (2.42), Alda van der Veen (3.00). In het nationale juniorencircuit eindig de Christian Rietveld als twaalfde in de achtste triathlon van Didam. Zijn tijd bedroeg 1.03.58. regelmatig bij te scholen. Uiteraard streef ik daar ook naar. Waarom ben je huisarts geworden? Ik was als 12-jarige jongen al beslist over mijn keuze voor dit vak. Natuurlijk heb je als kind van die leeftijd nauwe lijks notie van wat het beroep nu precies inhoudt. De sociale kant ervan heeft mij in ieder geval altijd erg aangesproken. Het is natuurlijk heel bijzonder om be trokken te zijn bij het wel en wee van mensen; bij wat hen écht bezighoudt. Een beetje mee mogen kijken in de keu ken van leven en dood. En eraan je steentje proberen bij te dragen. Dat vind ik echt een voorrecht. Als mensen je dat vertrouwen geven ben je hun de uiter ste zorgvuldigheid verschuldigd. Wat is je grootste uitdaging als huisarts? Medisch gezien is het geweldig span nend om op het goede moment het ern stige van het niet-ernstige te onderschei den. Dat is trouwens hetgeen waarin een huisarts zich onderscheidt van een specialist. Van de tien patiënten die een hartspecialist ziet met pijn op de borst, hebben er negen ook werkelijk een hart infarct. Bij de huisarts zijn dat er geen negen, maar slechts één. Die ene patiënt met die serieuze hartkwaal wil ik er als huisarts uit kunnen vissen. De negen anderen wil ik geen overbodige diagnos tische behandelingen aandoen of onno- Leo Weusten. dig pillen voorschrijven. Een andere grote uitdaging is om erach ter te komen wat de patiënt nu precies van mij verwacht. De ene patiënt met hoofdpijnklachten wil gewoonweg een goede pijnstiller. Een tweede wil gerust gesteld worden; een derde patiënt wil mijn mening over een bepaalde behan delingstechniek. Als de patiënt die ei genlijk alleen voor geruststelling kwam na een consult bij mij de praktijk slechts met een recept verlaat, dan heb ik mijn werk niet goed gedaan. Heb je speciale aandachtspunten of spe cialiteiten? De laatste drie jaar heb ik als huisarts gewerkt in een instelling voor verstan delijk gehandicapte mensen. Ik vond dat een bijzonder prettige tijd en heb het gevoel dat ik daar ook heel erg veel ge leerd heb. Het is een specifieke groep, die je heel alert houdt. Mensen met een verstandelijke handicap hebben natuur lijk beperktere middelen om je te vertel len wat er aan de hand is. Dus goed luisteren, scherp observeren en een zeer zorgvuldig lichamelijk onderzoek zijn bij deze groep extra belangrijk. Het huisart senvak heeft zo verschrikkelijk veel va riaties! Dat is nu het aardige van het beroep. Met onze spiegels, ornamenten en lambrizering zorgt u voor sfeervolle accenten in uw interieur. U bent van harte welkom om van onze uitgebreide collectie te genieten. Onze adviseurs kunnen u volledig informeren over de verwerking en de kwaliteit van de materialen. Soesterbergsestraat 52, 3768 EJ Soest telefoon (035) 603 72 46, www.verf-wand.nl OOK OP MAANDAGOCHTEND GEOPEND ■TRAAT kkelijke locatie en midden drive-in :n fraai aangelegde in. hal, inpandige gara- Verdieping 1woon- Jken met inbouwap- sl voorzien van pla- n bergkast. Verdie- J, drie slaapkamers, ligbad, wastafel en van gas c.v. en ge- psom f 485.000,- k.k. IELAAN istieke helft van it de jaren dertig ligt inkels, openbaar ver wegen. hal, trapkast, toilet, I open haard en vas- amer (beide voorzien aatvloer), functionele ten met aansluitingen wasmachine. Verdie- rappenhuis, overloop, ers met vaste kasten ieeft een loggia), bad- p naar grote voorzol- '93), slaapkamer met ■riginele details zoals aarding in overleg, opsom f 595.000,- k.k. AAT uden halfvrijstaand t begin 20e eeuw met x 8.60) en een zeer igde tuin -25 meter osten. e, hal, woonkamer van t parketvloer en open ie keuken met appara- relder, luxe badkamer vhirlpool), douche en iieping: overloop, drie vliering. Voorzien van rleg. oopsom f 595.000,- k.k. IECHTSEWEG gelegen uitgebouw- i een dubbel woon- restiger jaren met vrij- ige. tree, trapkast, lichte circa 40m2) met parket- 5n haard, keuken met keuken met aansluiting Verdieping: drie slaap- n voorzien van vaste e badkamer ('98) met ne, toilet en badkamer studeerkamer, slaapka- il bergruimte. De zolder erhouden en gedeelte- int en is 21 meter diep. |ing t.a.v. openbaar ver- ideale gezinswoning!!! Koopsom f 745.000,- k.k. Te koop In Soest-Zuid gelegen compleet gemoderni seerde, onder architec tuur gebouwde, vrij staande woning met vrijstaande garage. Bouwjaar 1973. Indeling: Entree, hal, meterkast, modem toi let, nieuwe keuken met div. inbouw app. (1997), ruime L-vormi- ge woonkamer met massief houten vloer en open haard. 1e verd. overloop, 3 ruime sl. kamers, schitterende badkamer met ligbad en douche (met stoomcabine/sauna werking), 2e toilet en dubbele wastafel. 2e verd. ovedoop, 2 sl. kamers, dubbele bergkast. Bijzonderheden: Voll. geïsoleerd, perceelopp. 223 rrï, vrijliggende ach tertuin op zuiden. Vrijst. stenen garage ca. 22 m1 incf. cv-installatie (Radson 1994) en speciale 200 liter boiler (1997). Bezichtiging zeer de moeite waard vanwege perfecte afwerking en inrichting. Aanvaarding in overleg. Vraagprijs: Hfl. 849.000,= k.k. Comfortabel ruim 4 kamer apparte ment, v.v. lift, rustig gelegen met vrij uitzicht. Gelegen op de zesde en bovenste verdieping. Indeling: Entree, meterkast, ruime bergkast, aparte keuken (american kitchen), toilet met wastafeltje, badkamer met ligbad, v.w,, aansluitingen wasmachine en droger, woonkamer v.v. laminaat, 3 slaapkamers. Balkon aan achterzijde. Bijzonderheden: Verwarming en warmwatervoorziening d.m.v. combi ketel (1999) servicekosten 320,± per maand, entree met intercomin stallatie. Berging is aanwezig in de onderbouw. Het gehele appartement is in prima staat, oppervlakte onge veer 115nf. Gunstig gelegen ten opzichte van winkels en openbaar vervoer. Aanvaarding: In overleg. IILT te Leusden Icentrum "De Ha- e ruime maison- e-onder-een-kap- ca. 12,5 m2 op het 9. toilet, woonkamer, inbouwapparatuur in trapkast. Verdie- ree ruime slaapka- drie), vernieuwde jbad, douche, was- aste trap naar 2e -oger. Voorzien van I- isom f 385.000,- k.k. R1NKWEG legen nagenoeg vrij- onhuis met souterrain n2, garage en een vrije t met uitzicht over wei- 5n goede zonligging. jree, hal, toilet, toegang in, woonkamer met na- vloer en vloerverwar- ifpui naar terras, open reuken met allerlei appa- ieping: overloop, ouder- met vide en schuifpui bad, sep. douche, 2 was- woning is voorzien van in overleg. Koopsom f 945.000,- k.k. :ST - TEL. 035 - 603 00 25 Schitterend rustig gelegen, gemod. 2 |sg.; onder 1 kap woning met carport en schuur. Ruime achtertuin op zuidwes- - ten met parkeergelegenheid op eigen K' terrein. Indeling: Entree, hal met toilet en meterkast, uitgebouwde keuken met inbouwapp. (1998)ruime woon kamer met erker, houten vloer en open haard. Gescheiden van eetkamer door authentiek glas-in-lood en suite. Vanuit eetkamer openslaande deuren naar tuin. 1e verdieping: overloop, badka mer met ligbad, aparte douche, wasta- bleau en aansl. wasmachine. 3 sl. kamers wv. 1 met balkon. Vaste trap naar ruime zolder v.v. verlichting en 2 dakkapellen. Bijzonderheden: v.v. kapisolatie en gedeeltelijk dubbel glas., perceelopp. 367 m!, bouwjaar 1934, Combiketel (Nefit VR '97), bij- VfaaffDrjiS zonder aantrekkelijke comfortabele jaren 30 woning. Aanvaarding: in overleg. Hfl. 849.000,= k.k. ONROEREND GOED HYPOTHEKEN VERZEKERINGEN VASTGOED ADVISEUR! Ze kan er niet omheen, wil dat ook niet, maar ze is wel behoedzaam in haar uitspraken, ook nu ze op het punt van vertrekken staat. De her vormde dominee van de Oude Kerk, Margreet Limburg-Klokke, kijkt met gemengde gevoelens terug op de vijf jaar in Soest-Zuid en op de ontwikkelingen in het Samen- op-Weg van hervormden en gerefor meerden. Daar zit nogal de klad in sinds de gereformeerden hebben besloten hun Wilhelminakerk voor lopig te houden. Margreet Limburg neemt komende zon dag afscheid van "haar" Oude Kerk, waar ze vijf jaar geleden, komend uit Den Haag, aantrad als parttime opvolg ster van ds. Hans Greive. Ze gaat terug naar Den Haag maar nu naar de Kloosterkerk. "Vijf jaar is eigenlijk iets te kort, vind ik; ik had nog wel een jaar tje willen blijven om mee te helpen een nieuwe lijn te vinden voor de gemeen te hier in Zuid. Maar dit was zo'n uniek aanbod. Die predikantsplaats komt niet zo gauw weer vrij en bovendien: hij is me op het lijf geschreven." De Kloos terkerk, dicht bij het Binnenhof, is een zogenaamde "citykerk", niet wijkge- bonden en met kerkgangers van maar liefst dertien verschillende denomina ties, veelal uit de wijde omgeving van Den Haag. "Het is een mentaliteitsge meente, met een bijzondere stijl van vie ren en preken en een sterk ontwikkelde muzikale kant. Eenmaal per maand is er bijvoorbeeld een Bach-cantate. Dan zit ten er meer dan 1000 mensen, uit alle hoeken en gaten van de samenleving, van wie velen de plaatselijke kerk allang hebben losgelaten, maar die vooral voor de cantate komen en het preekje dan op de koop toe nemen..." Ze kijkt met plezier terug op het ("ge wone") werk dat ze in Soest heeft ge daan en de uitstekende samenwerking met haar gereformeerde collega Jaap Huisman. Het pastoraat, het kringen- werk, ze zal er goede herinneringen aan bewaren. Wat haar bijvoorbeeld sterk heeft geboeid was het "familiepasto raat". "We hebben daar een kring over gedaan die veel indruk op me heeft ge maakt. Een mens is geen eiland, maar wordt gevormd door z'n familie en de tradities die daarin spelen, en de pijn die daarin ook wordt doorgegeven. Het zijn hele diepe dingen die daarbij aan bod komen. Het gaat dan om loyaliteit, maar ook om de 'erfenis', om ruimte voor je eigenheid, voor wie je bent; ben je 'ge zien', is jou recht gedaan? Het klinkt misschien wat klef, maar een kerkelijke gemeente is ook zoiets als een familie. Ook daar komen dit soort vragen aan de orde en gaat het dikwijls om heel in tieme, persoonlijke dingen, om vreugde en verdriet." Warm gevoel Aan de wijkgemeente van Soest-Zuid houdt ze in elk geval een "warm ge voel" over, "We hebben samen veel meegemaakt. Ik ben ervan overtuigd: iedereen heeft altijd met goede bedoe lingen geprobeerd de gemeente op te bouwen. Als je elkaar dan uiteindelijk niet verstaat is dat natuurlijk tragisch. Het heeft me ook best moeite gekost; ik ben een heftige persoonlijkheid; ik kan de dingen niet half doen." Dat geldt ook voor haar betrokkenheid bij Samen-op-Weg, al heeft ze nog nau welijks tijd gehad om goed na te denken over de recente ontwikkelingen. "Ik ben nog niet helemaal tot rust gekomen. Het is ook niet niks als je ziet dat het beleid waarvoor je je vier jaar hebt ingespan nen niet doorgaat. Ik heb steeds ge hoopt dat het allemaal wel mee zou val- elkaar sparen, omdat ze denken dat je - zeker in de kerk - toch altijd lief moet zijn voor elkaar. Dat roept conflicten óp. We hebben veel te lang niet gezegd wat we echt dachten. Dat moeten we in de kerk nog leren. Eerlijkheid is belangrij ker dan lief zijn voor elkaar..." Leo Weusten is de nieuwe huisarts jang, woonkamer fuken, slaapkamer, uche, wastafel en n gas c.v. en opti- Aanvaarding som f 285.000,- k.k. len, en als je dan alle inzet, tijd en ener gie optelt die bijvoorbeeld is gaan zitten in de plannen voor de Oude Kerk, dan is het wel een beetje moeilijk te accep teren..." Het probleem van Samen-op-Weg in Soest-Zuid is vooral het verschil in kerkstructuur, stelt ze vast. "De finan ciën spelen volgens mij geen grote rol; de gemeenteleden hebben in het alge meen nauwelijks een beeld van hoe het er financieel voorstaat. De gereformeer den zijn bijvoorbeeld, als het om be sluitvorming gaat, veel meer 'eigen baas' als plaatselijke kerk dan de hervormden, die zich veel meer een onderdeel weten van de landelijke kerk. Er is ook een belangrijk cultuurverschil. Om Samen- op-Weg te laten slagen zou je eerst naar eikaars kerkdiensten moeten gaan. Daar hoor je de adem, de hartslag van de ge meente. Maar er is kennelijk een groep hervormden die zich niet happy voelen in de Wilhelminakerk, én een groep ge reformeerden die zich niet happy voe len in de Oude Kerk. Dat maakt het zo moeilijk..." Haar afscheidspreek, komende zondag, gaat trouwens over de gelijkenis van de Zaaier ("om direct maar even een mis verstand op te ruimen: de zaaier is niet de dominee, dus het gaat niet over mij"). Preken doet ze trouwens graag - "hoe beroerd het ook gaat, ik ben altijd weer geïnspireerd als ik de bijbel open sla" - al vindt ze dat het "beeld" in de kerk tegenwoordig ook zeer terecht meer aan bod komt. "Dit is meer de tijd van de ogen dan van de oren. Kunst in de kerk, zoals dat in de Oude Kerk ge beurt, heb ik altijd heel leuk gevonden. En pas geleden hadden we nog een jeugddienst met een groot videoscherm. Dat spreekt ook de jeugd aan; de kerk zat vol." Conflicthantering Het is allemaal nogal pijnlijk, maar de problemen met Samen-op-Weg moeten niet overdreven worden, vindt ze. "Dit soort moeilijkheden heb je overal, echt. niet alleen in Soest-Zuid. We hebben naar de buitenwereld toe helaas geen beste PR. Het heeft ook te maken met de manier waarop we in de kerk met conflicten omgaan. Dat kunnen we niet goed. Dat komt voor een deel doordat christenen vaak hun woede inslikken en -AAN plek in het cen- iekamerappar* veede en tevens ig met balkon en ten parkeerplaats, ncomplex is voor- Kapitaal vergaren vanaf het jaar 2000 vraagt om eer intelligente aanpak. En om een onafhankelijk advies. Huis en Zekerheid wil u daarom graag het beleggen in aandelen aanbevelen. Al vanaf Fl. 100,- per maand kunt u een groot, solide aandelenpakket voor u aan het werk zetten. En dat kan in vijf jaar al uitgroeien tot meer dan Fl. 9.000,-.* Daarnaast ontvangt u jaarlijks dividend, waardoor uw wer kelijke investering nog lager uitvalt. Beleggen bij wie en in welke vorm dan ook brengt financiële risico's met zich mee. Dit geldt ook voor het beleggen met geleend geld. Beleggen geeft u kans op een hoger, maar ook lager rendement; dit risico is voor u. De waarde van uw belegging kan fluctueren. Ds. Margreet Limburg-Klokke. In restaurant De Korte Duinen aan de Birkstraat zijn tot eind juli schil derijen te zien van Jo van Houdt- Top uit Soest. Het gaat om aquarel len van landschappen, stillevens en een dorpsgezicht, alsmede een olie verfschilderij. Jo van Houdt, inmiddels van wat men noemt gevorderde leeftijd, volgde de schildercursus van de SWOS en schil dert hoofdzakelijk met pastelkrijt en aquarel. Ook werd ze geïnspireerd door het werk van de Canadese schilder Bosb Ross, die in Nederland zijn techniek op televisie heeft gepresenteerd en o.a. de monstreerde hoe hij in een half uur een schilderij maakt. Haar talent heeft ze een beetje van haar vader die in zijn jeugd nog op de Haagse academie heeft gezeten. Ook een zwager kon mooi Jo van Houdt met twee van haar aqua rellen in De Korte Duinen. schilderen. Zelf heeft ze vanaf haar jeugd pentekeningen gemaakt. Verder is ze nog actief in o.a. het Paleiskoor en het bejaardenkoor van Gerard v.d. Sche- pop. Met schilderen is ze behoorlijk produc tief. Veel schilderijen hebben al de weg naar familie en diverse andere afnemers gevonden, omdat het huis aan de Albert Cuijplaan langzaam vol raakte. De schil derijen in De Korte Duinen zijn ook te koop; de prijzen variëren van ca. 100 tot 500 gulden. "Als ik de onkosten eruit- haal ben ik al blij," zegt ze daarover. Jo van Houdt exposeerde eerder al werk van haar hand bij fysiocentrum de Veenstreek aan de Ereprijsstraat.

Soester Courant | 2000 | | pagina 9