1 'Deze woningen zijn wel een oud stukje Soesterberg' rengt land Sport- en spelochtend leerzaam 3 Ijsbaan wacht nog op vergunning Klassiek talent speelt in Cenakel eg, nis Diefstal paddestoel geen werk van dronken vandalen International Music Festival 3INA 12 lü&n. nvlucht km. WOENSDAG 12 JULI 2000 Gemeente buigt zich nog over hoogte van huur 'De Drie Eiken' Muziekmiddag Odeon krijgt vijf mille voor aanschaf instrumenten Kerkdiensten Zaterdag 15 juli en zondag 16 juli ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Medische dienst Hulpverlening Hulp Thuiszorg Politie Concerten en andere activiteiten in sfeervolle kapel Acht van tien concerten in Soesterberg VSB wil contact met Soesterbergers gaan intensiveren Dg Vclll d6Z6 WCClü (geldig van donderdag 13 juli t/m woensdag 19 juli 2000) SNIJBLOEMEN Roos Sacha (rood) 60 cm lang, 10 stuks per bos van fl. 6,75 voor KAMERPLANTEN Peperomia rotundiflia In 23 cm schaal Een makkelijke hangplant die in zon en schaduw kan van fl. 8,75 voor TUINPLANTEN Campanula carpatica (blauw) Vaste tuinplant In 13 cm pot, vol met bloem en knop van fl. 4,00 voor H. van Oest b.v. Versnel- an Zal het altiid be- adden wij :o op va- Z7 ANTIEBEDRIJF - 6026672 62.2 60.7 3alace 60.4 '9 55.8 55.6 51.4 48.2 46.0 44.2 37.0 len 21.2 11.8 3r 6.4 ing 4.6 3.8 0.0 0.0 0.0 0.0 ïgerif 0.0 0.0 0.0 0.0 i 2 0.0 3chaik 0.0 0.0 en 0.0 oor zamelde hij een marathon in gste ter wereld), ar ontwikkelings- Mepal. athon in Nieuw omt indirect door t januari met een )rikt Eddy Sevink zijn borst van de Jion. Hij doet dit ennium Runners, ld van duizenden leelopen met twee Fun Runner, maar :n voetblessure af. jving voor de Mil- loten, deze groep ak Sevink combi- in de NYCM met loop gaat hij een rado. Dit betekent rathon niet al zijn ;n, maar een per- volgens hem so- twee uur ging hij t de enige andere iefnemer Mik Bor- ultra-afstand van n nam hij een duik imersfoort. Na één luten zat het zwem- nountainbike koers der, welke bestem- werd bereikt. Het ind vervolgens naar len werd na enkele oeteren over boord gevaar in het don- laan werd als alter- de fietspaden door Bergen werd de Is geprobeerd, maar ag men hier vanaf, op deze manier om bereikt, zodat het )0 kilometer lopen kon beginnen. e meer ervaren Mik f Gouda (7.30 uur) ataal gesteund door an Trigt die ook op le laatste kilometers "geleid door steeds Schieter. Hierdoor 'an de rit het tempo iggen dan verwacht. "oort werd dan zater- 46 uur reeds bereikt. 1 ruim twee uur bin- in De Groot was 26 Redactie-adres: Joyce Schreuder tel. (035) 6022564. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 De ijsbaan wordt inmiddels wel gebruikt voor allerlei acti viteiten. Vorige week donderdag hielden de 'verkeersouders' van de Carolusschool een sport- en spelochtend. Er was een skatedemonstrutie van onder meer Eric Creutzberg en de kin deren leerden ook hoe ze veilig moeten omgaan met skates op de weg. Om de sport- en spelochtend een beetje spannend te maken waren er verschillende prijzen te winnen. Ook zorgden de organisatoren, met behulp van sponsors, voor andere ver- rassingen- Foto: Aldo Allessie GGS en de WD hadden moeite met het voorstel van het College om de Stichting Sport- en Spel Soester- berg (IJsbaan) vijfduizend gulden huur te laten betalen. Raadslid El len Huberts had liever eerst de over eenkomst ingezien, die de beheer- stichting met de gemeente heeft ge sloten. Volgens wethouder Pieter ten Hove heeft het contract al in fe bruari ter inzage gelegen voor de raadsleden. Volgens de wethouder is het de bedoe ling dat de stichting dit jaar vijfduizend gulden betaalt en dat begroeit tot tien duizend gulden. De stichting is volgens hem opgericht om de 'inkomsten stroom' zichtbaar te maken. De IJsbaan betaalde eerder een symbolisch bedrag van vijftig gulden. De gemeente heeft echter veel onkosten moeten maken om de ijsbaan op te knappen, deze moeten door de stichting worden opgebracht. De WD wilde de start van de nieuwe beheerstichting niet in de weg staan en ging net als de andere raadsleden toch akkoord met het voorstel. Ook fractie genoot Bert Krijger wilde er op grond van het Lagendijkrapport en beleidspro gramma in september nog op terugko men. „Uit onderzoek blijkt dat Soester- berg erover tevreden is." 'Jongens bedankt voor het wegha len van mijn hobby en plezier'. Met die tekst op een bord in haar voor tuin dankt Karin Hartman de van dalen die in de nacht van vrijdag op zaterdag een huisje in de vorm van een paddenstoel weghaalden. „Het is nu de achtste keer," zegt ze zwaar teleurgesteld. „Ik heb zo'n ver moeden dat het deze keer geen dronken jongelui zijn geweest. Anders vind je de stukken een eindje verder in de straat." Hartman heeft vanaf het moment dat ze reuma kreeg, zo'n zeven jaar geleden, een hobby opgepakt die ze met veel ple zier beoefent. „Eigenlijk kwam het door mijn ouders," vertelt ze. „Mijn vader had een paar kabouters in de tuin die hij op een gegeven moment aan mij gaf. Met die zes kabouters is het eigenlijk begonnen. Nu is het een hele verzame ling geworden, inclusief huisjes, reigers en molens. In de winter gaan ze naar binnen, dan worden ze opgeknapt. Soms maak ik er iets leuks bij. Als ik bijvoorbeeld ergens een oude bloemen mand vind, dan richt ik het helemaal in met kabouters en kerstverlichting. Dat staat reuze gezellig." In het voorjaar worden de kabouters weer buiten gezet. Met name de kabou ters in de voortuin aan de Generaal Winkelmanstraat worden het doelwit van dronken vandalen. „Hier langs de straatkant pakken ze de beeldjes ge woon uit de tuin en gooien ze op straat kapot. Ik heb eens een tribune gemaakt waar de kabouters op zaten vastgelijmd. Ze konden ze niet loskrijgen, daarom gooien ze alles maar kapot." Ómdat de molen die ze ooit op de ambachten markt in Soest op de kop tikte te zwaar was, bleef deze staan. „Hij zat vast aan een stuk beton, die til je niet even op." Voor Karin is het verdwijnen van het huisje in de vorm van een paddestoel een extra domper. Ze moet voor de tweede maal in haar leven een zwaar persoonlijk verlies verwerken. „Als dan zoiets gebeurt dan komt dat extra hard aan," zegt ze verdrietig. „Je bent toch al behoorlijk uit je doen." Daarbij komt het vermoeden dat het deze keer geen dronkemansstreken zijn geweest. Jongens die uit de kroeg ko men, lopen niet met een kabouterhuis je onder de arm," weet ze stellig. „Ik vermoed dat die gewoon in de auto is geladen. Het ergste is dat mensen te genwoordig niet meer met hun handen van een ander zijn spullen kunnen af blijven. Daarom heb ik dat bordje in de tuin geplaatst, in de hoop dat ze het le zen." Diensten Centrum Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 Vrijdag 14 juli wordt in het dienstencen trum van De Drie Eiken een muziek middag gehouden. Er is muziek en ie dereen wordt gevraagd om mee te zin gen. De middag begint om twee uur met koffie of thee. Om half vijf is het tijd voor een aperitief, waarna de barbecue begint met diverse soorten vlees, sala des, gemengde sla, sausjes en stok brood. Deelname kost een tientje. Op geven kan tot donderdagmiddag 12.00 uur. Muziekvereniging Odeon gaf in de laatste maand voor de vakantie drie buurtconcerten. Het eerste bij De Drie Eiken, het tweede in de wijk Mercury en als laatste aan de Fok kerstraat. Dankzij het mooie weer konden alle drie de geplande concerten doorgaan en trokken ze veel publiek. Het Monuta Charity Fund bood het bestuur van Odeon een cheque ter waarde van vijf duizend gulden aan. Ambassadrice van het Monuta Charity Fund, mevrouw T. v.d. Berg overhandigde de cheque aan de voorzitter. Odeon kan het bedrag goed gebruiken. Steeds meer, vooral jonge, leerlingen melden zich aan voor muzieklessen, waardoor er een tekort aan instrumen ten dreigt te ontstaan. Mede dankzij het fonds kan Odeon nu enkele instrumen ten aanschaffen. Na de vakantie zal Odeon weer een drukke periode tege moet gaan. Zo is er als altijd de rom melmarkt, dit jaar op 9 september, en het eerstvolgende concert staat op 4 november gepland. Ans Mann (GL/PS) had geen proble men met het bedrag en hoopt dat de stichting het geld terug kan verdienen. Els de Waard (CDA) sloot zich hierbij aan, ook al kwam de informatie wat aan de late kant. Met de begroting zou het nieuwe huurbedrag nog eens bekeken moeten worden. Wim Roest (D66): „Ik wil de zaak niet frustreren." De voorzitter van de stichting, de Soes- terberger Ab Blokzijl kon niet bij de ver gadering aanwezig zijn. Hij zegt in een reactie enigszins verrast te zijn. „Ik dacht dat het huurbedrag dat we voor dit jaar hadden afgesproken drieduizend gulden was. Maar wat het ook is, drie-, vijf- of tienduizend gulden, zonder ver gunning beginnen we niets. En die heb ben we nog steeds niet gekregen. We willen allerlei activiteiten op de ijsbaan organiseren. Een poging van een orga nisator van het houden van vlooien markten om een vergunning te krijgen, sneuvelde. Hij kreeg het niet want er gebeurde al teveel op dat gebied in Soesterberg, vonden ze in Soest." Volgens de voorzitter zou de gemeente eind mei zorgen voor een vergunning. „Wij hebben er alles aan gedaan wat we moesten doen. We wachten nog steeds." Zaterdag 19.00 cantores P. v.d. Zandt Zondag 10.30 gem. koor P.v.d. Zandt HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09.30 ds. G. Voerman, Utrecht STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 mw. Z. Hageman-Vos WORLD OUTREACH CHURCH Sterrenbergweg 10.30 Mark Six Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: R.M.P. v.d. Wijgerd Paltzerweg 227, DEN DOLDER, tel. 030-2280626 Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, 351940, b.g.g. 351658 of 352626. Stichting Thuiszorg Eemland verpleegkundige 24 uur per dag bereik baar, tel. 033-4600046; maatschappelijk werker elke woensdag 09.30-10.30, Vredekerk, Generaal Winkelmanstraat 101, tel. 352606. Huisvesting De Drie Eiken Mevr. D. Elie, tel. 352391. Veldm. Montgomeryweg 2 (Kon. Mare chaussee); werkdagen 12.00-13.00 uur; centrale meldkamer: 035-5487411; alarmnummer: 1.1.2. Soesterberg krijgt een podium voor jong klassiek talent in de schitte rend opgeknapte kapel van het klooster Cenakel, waar vorig jaar de zusters van de Congregatie van de Dienaressen van de Heilige Geest van de Altijddurende Aanbidding, nog voor het altaar knielden. De se rie klassieke concerten die vanaf 7 oktober iedere eerste zaterdag van de maand worden gehouden, biedt aan jonge musici van verschillende conservatoria de kans om podium ervaring op te doen. Het klooster werd vanaf 1939 door de zusters van de Congregatie van de Die naressen van de Heilige Geest van de Altijddurende Aanbidding bewoond. Zij leefden in volkomen afzondering en baden dag en nacht voor het heil van de wereld. Omdat velen van hen te oud werden en er geen jonge zusters meer bijkwamen, zijn de nog 18 overgebleven zusters verhuisd. Een aantal van hen werd medio vorig jaar opgenomen in het verpleeghuis, de anderen gingen naar een verzorgingshuis. In november is de verbouwing van het Cenakel begonnen. Net als het naastge legen Kontakt der Kontinenten, wordt het voormalige klooster een congrescen trum met 37 hotelkamers. Alleen ligt de nadruk in het Cenakel op bezinning en biedt het de mogelijkheid 'om nieuwe inspiratiebronnen te ontdekken'. Op zolder is een stiltecentrum ingericht. Een deel van het gebouw wordt overi gens verhuurd aan het internationale taleninstituut Linguarama en een katholieke radio-omroep. Volgens directeur Peter Ensdorff van de stichting is het niet de bedoeling dat in de kapel optredens van popbands plaatsvinden. „De zusters zouden dat nooit hebben gewild. We hebben daar om gekozen voor drie activiteiten die beter aansluiten bij de sfeer van het klooster. Een serie klassieke concerten op zaterdagavond, een maandelijkse li teraire lunch op zondag en het houden van exposities." Het stichtingsbestuur met daarin onder anderen de kunstenares Jeanne Marie van Staeveren en gemeentesecretaris Wim de Kam, is enthousiast. „We heb ben al een overeenkomst met Colenso Consort, dat komt volgend jaar in mei. Ook zijn er contacten met de conserva toria in Utrecht, Amsterdam en Den Haag. Er is afgesproken om de winnaars van concoursen hier op te laten optre den. Voor die jongeren zijn er niet zo veel mogelijkheden om podiumervaring op te doen." Volgens Ensdorff zal de stichting niet rijk worden van de concerten. „Dat is ook niet ons streven. Met zo'n honderd tot 110 zitplaatsen van 25 gulden per stuk heb je een omzet van tweeduizend gulden. Daar haal je geen Jaap van Zweden mee binnen." Literaire lunches Voor de literaire lunches op zondag zijn overigens contacten gelegd met de Stichting Literaire Activiteiten Soest (SLAS). „We willen schrijvers uitnodi gen om voor te lezen uit hun werk of een voordracht te houden. Het gaat voornamelijk om Nederlandse litera tuur. De inhoudelijke kant van het pro gramma wordt door de SLAS verzorgd. Het plan is om in november de eerste lunch te houden. Als we zo'n veertig of vijftig gulden per lunch vragen, dan ha len we de kosten er net uit," vermoedt Ensdorff. De derde activiteit die voor het Cena kel op stapel staat, is het houden van tentoonstellingen. De ommuurde tuin biedt de mogelijkheid voor het inrichten van een beeldentuin. Eén van de advi seurs van het Cenakel is de directeur van de Stichting Beeldende Kunst in Amsterdam. Hij verzorgt ook de aan kleding van het congrescentrum en het is dan ook niet verwonderlijk dat van uit die richting veel ideeën worden ver wacht. „In feite staan we open voor al les," zegt Ensdorff. „Ook Jeanne Ma rie van Staeveren zal zich daarmee be zig houden." De eerste gasten die eind deze week de hotelkamers van het Cenakel zullen in wijden, komen uit Canada. Het British Columbia Boys Choir start op 18 juli zijn zomeroptredens. Voor de derde maal vindt het 'Soesterberg International Music Festival' plaats. Van de tien concer ten zijn er acht in Soesterberg ge pland. De concerten worden gege ven door zeer getalenteerde studen ten en docenten uit Engeland, Ame rika, Oostenrijk en Nederland. Liefhebbers kunnen onder meer luiste ren naar vioolmuziek, celio en piano spel. Het programma luidt als volgt: op 18 juli vindt in het Kontakt der Kon tinenten de 'Openingsgala 2000' plaats; op 20 juli in de Caroluskerk 'Only Strings' door jonge veelbelovende mu sici op weg naar het concertpodium (20.00 uur); op 21 juli spelen de win naars van internationale concoursen in het Kontakt der Kontinenten in een 'Violin Marathon'; op 22 juli is er 'Eve- ning of Bachsolo' in de Proefkelder (Stemerdingweg 12); op 25 juli is er een cellomarathon in het Kontakt der Kontinenten; op 27 juli vindt de 'Eve- ning of string chamber ensembles' plaats in de Proefkelder; op 23 juli is erA litt- le bit of everything' in het Kontakt der Kontinenten en op 29 juli vindt een af sluitend concert plaats van jonge veel belovende musici ('Goodbye Soester berg') in de Caroluskerk (20.00 uur). Alle concerten beginnen om 20.15 uur, tenzij anders aangegeven. De entree is in de meeste gevallen 25 gulden, met kortingspassen 20 gulden. Reserveren en informatie onder nummer 035- 6037804 (Kitty van Ee). Op internet is ook informatie te krijgen onder www.simf.net. Om het contact met de bevolking te intensiveren, heeft de Vereniging Soesterberg Belang (VSB) de open bare bibliotheek gevraagd of ze één woensdagavond per maand gebruik mag maken van de bibliotheek. De VSB wil dan maandelijks een bijeen komst houden, waarop inwoners van Soesterberg met het bestuur in gesprek kunnen komen over alle lokale zaken, die hen bezig houden. Het is de bedoe ling dat dit contactuur wordt gehouden tussen zeven en acht uur 's avonds. In dien het bestuur van de openbare bibli otheek het verzoek honoreert, zal de eerste contactavond worden gehouden in september. De VSB heeft verheugd kennis geno men van het feit dat het College van Zeist geld heeft gereserveerd voor de verbreding van het fiets/bospad tussen de Verlengde Slotlaan in Zeist en de Generaal Winkelmanstraat in Soester berg. Indien de Zeister raad deze maand akkoord gaat met de voorjaarsnota, zal het bospad een breedte van drie meter krijgen. De Spoorstraat is niet algemeen. Er staan andere huizen dan elders in het dorp. Ze hebben geen puntdak, maar kittig opstaande dakrandjes. Over de smaak - de een vindt ze mooi en de an der weer niet - valt niet te twisten. Het eigenwijze om een volkomen andere lijn te volgen, is een kenmerk van de archi tect die zich heeft laten inspireren door de grote meester Dudok. Vooral nu de woningen genomineerd zijn voor sloop, krijgen de gevels een extra dimensie. Net als de grote tuinen en brede gras velden voor de woningen. Yvonne van Dijk woont twee jaar in de Spoorstraat. „Mijn vader kwam 14 jaar geleden bij Food Express werken en ging wonen in Mercury. Mijn zus en ik zijn allebei naar Soesterberg verhuisd." De 35-jarige Yvonne woont samen met haar 6-jarig dochtertje Larissa. Ze is uitermate tevreden over het straatdeel waar ze woont. Ze heeft fijne buren en de woning is voor hun tweetjes groot genoeg. „Voor mij hoeven ze niet plat," verklaart ze. „Ze worden net geschil derd en als ze nou nieuwe kozijnen erin zetten dan kunnen ze nog heel lang mee." De bewoonster betaalt 380 gulden, in clusief verwarming, en weet zeker dat ze zo'n betaalbare eengezinswoning ner gens meer krijgt. Volgens haar zijn in haar deel van de straat de sociale con tacten goed. „De mensen letten een beetje op elkaar. En als er iemand met vakantie gaat, dan is er altijd wel ie mand die de tuin sproeit of de vuilnis bak buiten zet. Eén van de buren gaat vier weken naar Marokko. Dat geeft die wel even door. Aan de overkant woont Sonja Merts met man Daniël en de kinderen Arthur en Romano. De twaalfjarige Arthur heeft zich net in een crossmotorpak ge- hezen om een beetje te oefenen op de Leusderheide. „Dit is een hele leuke straat, en zeker voor de kinderen," zegt Sonja. „Er zijn plannen om te slopen en we kijken wel uit naar een leuk huisje, wantje hebt hier geen zolder. Alleen de grote tuin is ideaal. Die zullen we zeker missen." In de enorme vijver achter het huis zwemt een bijna vijftig centimeter gro te vis. Een stevig hek moet voorkomen dat de tweejarige Romano in de vijver valt. En als ze niet gaan slopen? „Tja, het houtwerk is verrot," zegt Sonja. „Ze zijn nu alles aan het schilderen, anders voldoen de woningen niet meer aan de wooneisen." Maar hoe het ook loopt. Van de lage huur wil ze nog wel even genieten. „Als ze gaan renoveren, dan betaal je daarna 750 gulden. Het enige vervelende is nu datje niets weet. Acht- goed deelt niet zwart-op-wit mee dat ze gaat slopen. Je kunt nu in feite niets doen in huis." Geen respect „De mensen hebben geen respect meer voor eikaars spullen," moppert bewoner G. Kersten. Vanuit zijn woning kijkt hij uit op een groot grasveld. Over inkijk heeft hij niet te klagen. Toch mag wat hem betreft de hele buurt plat. „Maar dan moeten ze wel zich houden aan het oorspronkelijke bouwplan." Dat plan behelst woningen voor ouderen langs de Generaal Winkelmanstraat. „Of het 55- pluswoningen worden in twee of drie lagen weet ik niet. Die plek ligt echter dicht bij het winkelcentrum. Voor de rest bouwen ze eengezinswoningen." Kersten woont al 18 jaar m hetzellde huis en heeft de straat, zoals hij zelf zegt, achteruit zien gaan. „Er zijn veel eenoudergezinnen bijgekomen. Alle maal alleenstaande moeders." Eén van de oudste bewoners, de 84-ja- rige mevrouw J. Cuperij, is blij als er wordt gebeld. „O, komt de Thuiszorg toch nog langs? Kom binnen," zegt ze. De ex-piano- en vioollerares tobt met haar ogen en ziet slecht. „Anders komt er iemand van de Thuiszorg drie keer per dag binnendruppelen," legt ze uit. „Maar vandaag komen ze niet, nu moet ik het zelf doen." Als ze begrijpt dat de bezoekster een aantal vragen heeft over haar woongenot, barst ze los. „Ik woon hier dertig jaar en die sloop is echt on zin. Dit is mijn elfde huis en ik kan u wel vertellen dat er heel wat woningen zijn die van mindere kwaliteit zijn." Vanwege haar hoge leeftijd heeft ze zich wel laten inschrijven in een verzorgings huis in Voorthuizen. „Een zoon van mij woont daar en een ander in Hoevela ken. Maar het kan nog wel drie jaar duren voordat er een plaats vrij komt, zeiden ze." Dat enkele bewoners zo hun eigen argu menten hebben om de straat te verlaten blijkt uit het gesprek met Robert van Miltenburg. De ex-sportinstructeur van de militairen woont al vanaf 1988 in de Spoorstraat en was voordien ook al een trouwe bezoeker bij verschillende gezin nen. „Wij zijn zo'n beetje de enigen die een hoge huur betalen. Dat kwam om dat wij in een kijkwoning terechtkwa men. Zo hadden wij bijvoorbeeld bo venlichten en centrale verwarming." Robert heeft samen met zijn partner en twee dochters zijn zinnen gezet op een nieuwbouwwoning in de Boerenstreek. „Het zou jammer zijn als ze deze wo ningen gaan slopen. Want het is wel een oud stukje Soesterberg. Ik geef toe dat er wat meer eenoudergezinnen komen, waardoor er mogelijk wat minder grip op de kinderen in de buurt komt. Maar wij hebben er hier geen last van. Die verpaupering valt wel mee." Hij ergert zich alleen aan een aantal be woners dat steevast tegen het verkeer in rijdt. „Maar het contact met de buren is prima. Ik zit hier in een deel dat nog niet is ververst." Foto: Aldo Allessie «yEVRoa BLOEMISTERIJ Eigendomweg 80 SOEST Buys Ballotlaan 11-13 SOESTERBERG

Soester Courant | 2000 | | pagina 13