tie :rs r m >est J agd Kerkgebouw Hoeksteen afgebroken Kunstwerk weer terug bij sporthal Soest legt rommelmarkten aan banden Hond van Soesterbergse dierenartsen wereldkampioen na show in Milaan nd.! voor De aanbiedingen van deze week: (geldig van donderdag 20 juli t/m woensdag 26 juli 2000) GINA 10 sn naar F SOEST. WOENSDAG 19 JULI 2000 Egbert de Rooy maakt nieuwe bewegende ballen Hulpverlening Medische dienst Rondleidingen op vliegbasis Soesterberg gratis Cenakel krijgt vergunning voor parkeervakken Iets te koop of te geef? Plaats een "kleintje" in de Soester Courant Stichting sport- en spel dupe van nieuw beleid gemeente Klachten bezorging 'De Drie Eiken' Bingo Drie Eiken C~~ SNIJBLOEMEN 1 f KAMERPLANTEN TUINPLANTEN Dahlia in diverse kleuren, in 17 cm pot, vol met bloem en knop. van fl. 5,75 voor De winkel in Soesterberg is vanaf vrijdag 21 juli t/m maandag 7 augustus gesloten. Soest is wel geopend. f' H. van Oest b.v '9 prijs bij verkoop op afbetaling DO 58.846,00 20 57.355,20 20 57.866,20 Algebeelde auto's kunnen af- egevens met betrekking tot de a's in bestelling. OP QP. scherpe NEDERLAND Redactie-adres: Joyce Schreuder tel. (035) 6022564. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Op de hoek van de Buys Ballotlaan en Plemanstraat gaapt een groot gat nu het voormalige kerkgebouw De Hoeksteen is afgebroken. Alleen het fundament is nog te zien. Maar ook dat zal verdwijnen, omdat onder het nieuw te bouwen apparte mentencomplex een ondergrondse parkeergarage is gepland. Van de twaalf appartementen zijn de meeste al verkocht. Van de toekomstige bewoners is het merendeel afkomstig uit het dorp. De drie nieuwe ballen hingen vorige week te drogen onder een afdak achter de smidse aan de Veldweg in Soest, voordat ze gisteren weer op hun plaats werden bevestigd. Egbert de Rooij maakte de nieuwe exemplaren. 'Mobal', het bewegende kunstwerk van de Soester kunstenaar Egbert de Rooy staat weer bij de Banning hal. De drie ballen zijn gistermid- l met een oplegger vanuit Soest overgebracht en met behulp van een kraan weer op de oude plaats voor de sporthal aan de Banningstraat aangebracht. 'Mobal' maakte De Rooy in 1988 toen in het kader van nieuwbouw een be paald percentage van de bouwsom be steed mocht worden aan kunst. Een Hulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Werkdagen 09.30-11.00 uur, 035- 6031119. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, 351940, b.g.g. 351658 of 352626. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland verpleegkundige 24 uur per dag bereik baar, tel. 033-4600046; maatschappelijk werker elke woensdag 09.30-10.30, Vredekerk, Generaal Winkelmanstraat 101, tel. 352606. Huisvesting De Drie Eiken Mevr. D. Elie, tel. 352391. Grofvuil 035-6093666. aantal kunstenaars werd aangeschreven en gevraagd om met een idee te komen. Het kunstproject moest te maken heb ben met sport en verwijzen naar de sporthal. „Ik kan me nog herinneren dat ik de avond voor de sluiting van die opdracht met een pingpongbal en prikker bezig ben geweest. Ik wilde één of meerdere ballen door middel van een stok in de richting van de sporthal schieten. Om het contact met de sporthal, dat was een eis, te visualiseren, wilde ik een bal op het dak van de sporthal kapot laten spetteren. Dat leek mij een leuk gezicht. Om negen uur ben ik de volgende och tend met een maquette naar de behan delende commissie gestapt. Het ont werp werd meteen goedgekeurd." Omdat de ballen aan hun 'rekstok' be wegelijkheid moesten uitdrukken, be dacht De Rooy een constructie die het meest weg heeft van een mobile. Een rode, blauwe en groene bal werden op een dwarsstang gemonteerd, die door twee palen van zo'n twintig centimeter dik in de lucht wordt gehouden. De ach terste bal functioneert in feite als ge wicht waardoor het mobiele van de mobile goed tot uitdrukking kwam. Ondanks de fragiel ogende rekstok die met ballen en al zo'n 250 kilo weegt, was de constructie een stevige. „Twee buizen schuiven 80 centimeter over een andere buis heen," legt De Rooy uit. „Daarna worden ze vergrendeld met stevige bouten. Ik begrijp niet dat twee jaar geleden tijdens een decemberstorm de ballen ineens van hun stok waren gerold. Dat kan namelijk niet met zo'n verzegeling. Een bouwtechnisch onder zoek zou hebben uitgewezen dat er een constructiefout was gemaakt. Dat ver haal klopte dus niet." Na het verdwijnen van de ballen hebben medewerkers van de gemeente de steunbuizen langs de weg neergegooid. Omdat de oude ballen van kunststof waren, bleken ze niet zo sterk. De kun stenaar heeft nu gekozen voor polyester exemplaren. Ze hebben een doorsnede van 86 centimeter. In februari kwamen hij en de gemeente overeen om het kunstwerk in de oude staat te herstellen. Er zijn inmiddels drie nieuwe ballen gemaakt en ook de geknikte buis is ver nieuwd. Achter de smederij van de Soester Rein Tupker heeft De Rooy vorige week de laatste hand gelegd aan de drie ballen en hun bevestigingsbui zen. „Ik ben zeveneneenhalve meter hoog op een ladder geklommen om de palen te schilderen. Die hoogte was ei genlijk wel griezelig." Decorstukken Nu de Mobal weer op zijn oude stek is weergekeerd, kan de Soester kunstenaar zich richten op zijn opdrachten voor het Nederlandse Omroep Bedrijf (NOB). In opdracht van het facilitaire bedrijf maakt hij veel achtergronddecors. Deze zijn regelmatig terug te zien op de tele visie. Een van zijn 'pronkstukken' is ook de Trevifontijn midden op het Ro meinse plein van Showbizz City in de Van den Ende-studio in Aalsmeer. Dit decorstuk, inclusief spuitende paarden, is totaal anders dan zijn serieuzere werk zoals het schilderen van surrealistische doeken. Een aantal ervan hangt in het gemeentehuis. Zaterdag 22 juli en zondag 23 juli ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 aalm. Duivenvoorde HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09.30 ds. M.A.A. Nawijn STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 D. Muurling WORLD OUTREACH CHURCH Sterren bergweg 10.30 Mark Six Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: F.P. Prause Oude Tempellaan 6, tel. 0346-351517 Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H. J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Bewoners van Soesterberg die het reilen en zeilen op de vliegbasis van dichtbij willen zien, kunnen gebruik maken van een aantal gratis rond leidingen. Op 26 juli en 9 en 23 au gustus is het mogelijk om één van de oudste vliegvelden van Europa te Het vliegveld is op één na de oudste in de hele wereld. Veertig jaar lang is het ook de Europese thuisbasis van het 32nd Tactical Fighter Squadron van de US-Airforce geweest. Het is het enige squadron dat een oranje kroontje in zijn wapen mag dragen. Sinds de Amerika nen vertrokken zijn de zware helikopters ais Chinook en Cougar hier gestatio neerd. Deelnemers aan de rondleidingen moe ten op de bewuste datum om 12.15 uur klaar staan bij het VW-kantoor aan de Steenhoffstraat in Soest. Alleen hiervan daan vertrekt een bus naar de basis. Het is wel raadzaam om zich van tevo ren op te geven als deelnemer. Dat kan zowel het VW-kantoor in Soest, als bij boekhandel Maijolein aan de Radema kerstraat in Soesterberg. Het college wil het Cenakel een ver gunning geven voor het kappen van bomen ten behoeve van parkeer plaatsen. Deze zijn nodig, omdat het huidige aantal parkeerplaatsen bij het naastgelegen Kontakt der Kontinenten onvoldoende is. De gemeente heeft een bouwvergunning voor het verbouwen van het Cenakel afgegeven onder voorwaarde dat er een inrichtingsplan van een tuinarchitect zou worden ingediend. Dat plan is inmiddels door de landschapsarchitect Haver Droeze ingediend. De afdeling Groen en Milieu heeft het plan beoordeeld en heeft een aantal zaken geadviseerd zo als aanleg van een dubbele haag van beukenbomen rondom de parkeervak ken. Er moeten vijf beukenbomen en 22 naaldbomen blijven staan. Een nieuwe grondwal moet buiten de aanwezige strook loofhout worden aangelegd. Op deze wal moet inheemse beplanting ko men. Tussen de Amersfoortsestraat en de parkeervakken moet 25 meter bos worden gehandhaafd. Deze strook moet worden gedund en onderplant met ro dodendrons zodat deze een visuele af scherming vormen vanaf de weg. De Stichting Sport- en Spel Soester berg (ijsbaan) dreigt de dupe te wor den van het nieuwe marktenbeleid van Soest. B en W willen namelijk het aantal rommelmarkten in Soesterberg aan banden leggen. Jaarlijks worden zo'n zestien mark ten en braderieën gehouden, waar van zes op commerciële basis. Het College wil deze terugbrengen naar vier. De beperkingen gelden niet voor organisaties als scholen en an dere niet-commerciële instellingen. Aanleiding voor het minimaliseren van het aantal rommelmarkten is het ver zoek van het organisatiebureau 'De Heuvelrug' om een braderie te mogen houden op de ijsbaan in Soesterberg. B en W verkeerden in de veronderstelling dat het verzoek in overleg met de win keliers is ingediend. De winkeliers zeg gen echter van niets te weten. Er is geen contact tussen hen en het bureau ge weest. Volgens het College zijn de Soes- terbergse winkeliers geen voorstander van het houden van een braderie op de ijsbaan. Daarom is het verzoek afgewe zen. Door De Heuvelrug zijn deze maand ook twee vlooienmarkten gepland op de ijsbaan. Voor de Stichting Sport- en Spel Soesterberg zijn al deze activiteiten hard nodig om extra geld bij elkaar te krijgen voor de jaarlijkse huur. Voor dit jaar heeft de gemeenteraad die vastge steld op vijfduizend gulden. Volgend jaar wil de gemeente tiendui zend gulden ontvangen. Het College is van mening dat er aanvullende regels voor het gebruik van de ijsbaan moeten komen. Omdat zij bang is dat de ijsbaan een concurrent wordt voor de instellin gen die ook een rommelmarkt willen houden. Vrijwilligers In totaal zijn er jaarlijks zestien rommel- of vlooienmarkten. Deze markten wor den gehouden door het activiteitencen trum De Drie Eiken, muziekvereniging Odeon, peuterzaal De Pruttelpot, basis school De Postiljon, Stichting Jeugd werk en Kledingbeurs. Deze markten zijn gratis en drijven op de werklust van vele vrijwilligers. Ook de creativiteits- markt in De Drie Eiken en de zwarte markt op Koninginnedag zijn volgens het college niet commercieel. Belang stellenden kunnen kramen huren voor een zacht prijsje en deze is meestal ge lijk aan de kostprijs van het materiaal dat is gebruikt. In Dorpshuis Burgstede, de Banninghal en op de Usbaan Soesterberg, worden ook commerciële markten gehouden. Voor het College geldt dat aanvullende regels voor niet commerciële markten zoals scholen die organiseren, onnodig zijn. Nu er een li miet komt aan het aantal commerciële rommelmarkten, krijgen de Soester- bergse instellingen voorrang bij het ver krijgen van vergunningen. De winkeliers mogen daar echter geen financiële scha de door lijden. Het aantal markten wordt nu terugge bracht naar maximaal vier per jaar. Twee mogen er in het Dorpshuis plaats vinden, één op de Dsbaan en één in de Banninghal. Het aantal braderieën is teruggebracht naar twee per jaar, zij worden georganiseerd door de winke liersvereniging. Onder deze twee valt ook de braderie op Koninginnedag, deze ging dit jaar niet door wegens ge brek aan belangstelling. Het verzoek van De Heuvelrug om op de IJsbaan een rommelmarkt te houden is door het College afgewezen. Het dierenartsechtpaar Tonino- Van Schieveen is dolblij met de schitterende presentatie van hun 6,5 jaar oude reu Lambiek. Deze Duitse staande langhaar kreeg op de prestigieuze World Dog Show in Milaan de titel Wereldkampioen 2000. 'Lambricius van de Soester Bergen', zoals de Lambiek volgens zijn papieren officieel heet, is vol gens zijn diploma 'Campione Enci dell'anno'. „Er werden veertienduizend honden uit alle delen van de wereld op de Wereld Dog Show getoond," vertelt bazin Pau- lien Tonino tussen de bedrijven door op de bank thuis. „De eigenaren komen met hun honden zelfs helemaal uit Ar gentinië en Brazilië overvliegen. Vanwe ge het grote aantal honden wordt de presentatie verdeeld over vier dagen. Alle honden worden per ras ingeschre ven." Volgens Paulien zijn het spannende, maar ook slopende dagen geweest. „Die show wordt altijd zomers gehouden, dan is het vaak verschrikkelijk warm. Door het grote aantal honden levert het ook altijd chaotische taferelen op. Om weer op adem te komen, hebben we na af loop van de show een week Frankrijk eraan vastgeplakt." In tegenstelling tot zijn bazen had de kampioen geen last van plankenkoorts. Hij trok zich weinig aan van de drukte en had het prima naar zijn zin. Ook al werd de eindkeu- ring pas 's avonds gehouden. „Lambiek is eigenlijk altijd wel een rustige reu ge weest. Ook toen de pers achteraf erbij kwam om foto's te maken, was dat geen probleem. Hij ging er echt voor staan." De houding van de hond bepaalt gro tendeels of hij in de prijzen valt. „Het had ook anders kunnen aflopen," ver klaart Paulien. „Was de hond minder fit en niet enthousiast geweest, dan is het veel moeilijker om hem de juiste stand te laten aannemen. Met een hond die er als een slappe krant bij ligt, is niet veel te beginnen." Emotioneel lintje Voor het echtpaar Tonino zit aan de overwinning van Lambiek ook een emo tioneel tintje. Deze zoon van de wereld kampioen Kunibertha was in feite al verkocht. „Wij hadden hem zelf gefokt. Maar toen hij acht maanden oud was, hebben we hem weer teruggekocht, omdat de andere honden met hem wil den vechten. In feite was hij bedoeld als Soesterberg Voor de abonnees in Soesterberg is het klachtennummer 035-6021841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18.30 en 19.30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. huishond voor mijn ouders. We hielden hem voorlopig hier vanwege de trainin gen. Tussen hem en onze drie teven gaat het prima. Lambiek is echt een heer van stand," verklaart zijn bazin lachend, „omdat hij nooit zal vechten. Mijn moe der zei altijd dat Lambiek bijzonder was. Ik mocht hem nooit wegdoen." Haar ouders zijn helaas korte tijd erna overleden. Ze hebben de prestatie van hun favoriet niet meer mogen meema ken. Het kampioenschap van Lambiek wordt daarom een beetje aan hen bei den opgedragen. De liefde voor deze middelgrote jacht honden hebben de Soesterbergse die renartsen niet van een vreemde. Pau- liens moeder fokte onder de kennel- naam 'Van de Soester Bergen' al ver schillende kampioenen. „Die kennel- naam hebben we van haar. Als jong meisje nam haar grootvader haar al mee op de jacht. En toen ik net studeerde kreeg ik zelf een puppy." Lambiek heeft overigens al 38 nakomelingen. Er was zelfs een nest bij met 16 puppy's. Deze spectaculaire worp heeft heel wat slape loze nachten veroorzaakt in de dieren artspraktijk. Uit zijn staat van dienst Politie Veldm. Montgomeryweg 2 (Kon. Mare chaussee); werkdagen 12.00-13.00 uur; centrale meldkamer: 035-5487411; alarmnummer: 1.1.2. Diensten Centrum Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 In het dienstencentrum De Drie Eiken wordt vrijdagavond een bingo gehou den. Kaarten kosten zeven gulden, in clusief een kopje koffie. De bingo begint om 20.00 uur, de zaal is al om 19.00 uur open. 'Campione' Lambricius van de Soes ter Bergen wilde na zijn wereldtitel ook nog wel even poseren voor de Soester Courant. blijkt dat Lambiek ook op andere gebie den een echte winnaar is. Hij is Nederlands, Duits en Luxemburgs kampioen. Daarnaast heeft hij ook de titels Bundessieger 1998 en Europasie- ger 1999 op zijn naam staan. Verder beschikt de nieuwe wereldkampioen over diverse jachtdiploma's en heeft ook op zijn sloffen het diploma 'Gehoorza me huishond' van de kennelclub 'Cyno- philia' gehaald. Zijn gehoorzaamheids trainingen bij de kynologenclub Zoys in Soest hebben hem geen windeieren ge legd. „Op de show in Milaan werd steeds ge vraagd uit welk land hij kwam. Voor een middelgrote jachthond trok hij veel be kijks, hij heeft een nogal zware kop. De Italianen zelf hebben kleinere honden, omdat ze veel in moerasachtig gebied worden gebruikt." Huishond Volgens het dierenartsechtpaar gaat er veel training vooraf aan de honden shows. Er worden hoge eisen aan een hond gesteld. Lambiek vond dat nooit een opgave, omdat hij van werken houdt. „Bij zulke shows is het van be lang dat er geen agressieve honden wor den toegelaten. Als een keurmeester een hond wil bekijken en hij gromt, dan gaat hij onmiddellijk de ring uit. Het dier moet het in de allereerste plaats van zijn sociale karakter hebben." Voor Lambiek is al die drukte niet meer aan de orde, omdat zijn bazen besloten heb ben hem niet meer te showen. Hoger dan wereldkampioen kan hij toch niet worden. De Duitse staande langhaar kan daarom zijn dagen verder slijten als huishond. Roos frisco (geel) 60 cm lang, 10 stuks per bos van fl. 8,75 voor Nephrolepis green lady in 12 cm pot. Een krulvaren die goed in de schaduw kan. Makkelijk in verzorging. Zeer mooie groene kleur. van fl. 4,75 voor Geeft uw tuin of balkon net dat kleurtje extra. BLOEMISTERIJ Eigendomweg 80 SOEST Buys Ballotlaan 11-13 SOESTERBERG

Soester Courant | 2000 | | pagina 11