VAKANTIE BEZORGERS soE^reiÉlöoöiywr "Goede afspraken met krakers" Vrouw wil krakers uit boerderij Weer actie voor restant oude linde KREEFT KREEFT KREEFT VERKOOPPLANNEN? Vader zes jaar cel in voor moord op dochter's vriend WOENSDAG 19 JULI 2000 78e JAARGANG NO. 48 Laboratorium in Soest in vakantie 's middags dicht Allochtone ouders vrezen voor sluiting scholen Insluipster neemt sieraden en oude spullen mee Makelaar bevestigt medewerking bij bezichtigingen A. van der Lee opelO UW MAKELAAR IN DE REGIO! 3 Actueel 5 Actueel 11 Soesterberg 12 Cultuur Wij hebben nog enkele nodig in Soest voor de Extra beloning! Aanmelden: tel. 601 41 52 Bezet pand aan Noorderweg wordt per inschrijving verkocht KINDEROPPAS en het verrichten van LICHT HUISHOUDELIJK WERK Oude stam van gekapte acacia loopt zonder wortels toch uit Van 24 juli tot en met 11 augustus is het laboratorium in het Dagzieken huis van Medisch Centrum Molen- dael aan de Dalweg in Soest alleen 's ochtends van acht uur tot twaalf urn- geopend. De Raad van Bestuur heeft deze maatregel genomen in verband met de vakantieperiode, waarin het rustiger is. Het laboratorium in Baarn blijft wel iedere werkdag van 8.00 uur tot 17.00 uur open. Vanaf 14 augustus draait het Dagziekenhuis weer op volle sterkte en zijn de openingstij den maandag tot en met donderdag van 8.00 uur tot 17.00 uur en vrijdag van 8.00 uur tot 16.30 uur. De eigenaresse van de boerderij aan de Noorderweg 12 wil dat krakers zo snel mogelijk haar pand verlaten. Daarom spande ze een kort geding aan, dat vrijdag diende voor de pre sident van de Utrechtse rechtbank. Hij laat volgende week donderdag weten of de bezetters moeten ver trekken. De vrouw wil de woning verkopen. Volgens Rickert, één van de krakers, doen hij en zijn huisgenoten niks om de verkoop te dwarsbomen. "Potentiële kopers worden netjes binnengelaten en de kijkers zien alleen maar mooie din gen, zoals de grote tuin." De aanwezig heid van krakers had volgens hem nog niet tot afschrikking van de belangstel lenden geleid. Dit wordt desgevraagd bevestigd door Govaert Makelaardij uit Amersfoort die tot nu toe ruim 25 be zichtigingen begeleidde voor geïnteres seerden. In december vorig jaar namen de kra kers hun intrek in de boerderij die al negen jaar leeg stond. Volgens raads man mr. L. Delahaije van de eigenaresse werd het pand wel gebruikt als opslag plaats. De lange periode van leegstand was volgens de advocaat deels te wijten aan onenigheid binnen de familie. Die zou geruime tijd hebben gekibbeld over hetgeen er met de boerderij zou moeten gebeuren. Ook het feit dat het gemeen tebestuur niet wilde meewerken met be paalde plannen, speelde een rol. Eerst werd een bouwplan geweigerd, in een later stadium kreeg de familie nul op het Acht verontruste allochtone ouders hebben hun zorg uitgesproken over de dreigende sluiting van de locaties de Klimop en de Buut van de Open bare Basisschool Soest (OBS). "Waar moeten onze kinderen naar toe", vragen ze zich af in een brief aan het College van burgemeester en wethouders. Volgens de ouders zitten de andere ba sisscholen vol of worden hun kinderen er niet geaccepteerd. "Het openbaar onderwijs moet voor ons een keuze blij ven. Maar als de Klimop en de Buut dichtgaan, moeten we heel ver weg om onze kinderen naar een openbare school te brengen", aldus de brief die is ge schreven in het T\irks en voorzien van een vertaling in het Nederlands. De ouders willen weten of andere scho len (de 'niet zwarte scholen'-red.) het zelfde kunnen bieden als de twee OBS- locaties wat betreft NT2 en het taalaan bod en of deze wel gespecialiseerd zijn in dit soort specifieke problemen. Ook maken de ouders zich zorgen over het feit of hun kinderen op zo'n 'ande re' school wel de aandacht krijgen die ze verdienen en nodig hebben als er meer dan dertig leerlingen in een klas zitten. Ze schrijven: "Hebben wij als allochto ne ouders geen recht op vrije schoolkeu ze, net als Nederlandse ouders? Of gaat u de Nederlandse kinderen ook verde len over de zwarte scholen?" rekest toen ze om een sloopvergunning vroeg. Toen werd besloten de boerderij te ver kopen, maar volgens de eigenaresse wordt dit belemmerd doordat de groep krakers bezit heeft genomen van het gebouw. In de tuin aan de straatzijde staat een bordje 'Te koop'. Op nog geen meter afstand hebben de krakers een bord 'Bewoond' geplant. Privacy Mr. E. Hummels, die de krakers verde digt, beweerde dat dit bord uitsluitend is geplaatst om voorbijgangers ervan te weerhouden onverwachts binnen te lo pen. De krakers zijn immers gesteld op hun privacy. Hummels zei dat het bord in ieder geval niet was bedoeld om de verkoop te dwarsbomen, al vond ook hij dat zijn cliënten een andere manier had den moeten kiezen om hun bedoeling kenbaar te maken. Raar is het niet, oordeelde Hummels, dat de boerderij was gekraakt. Hij wees in dit verband op de jarenlange leeg stand en de heersende woningnood in ons land. Maar Hummels vertelde de rechtbank ook dat de krakers bereid zijn om met de eventuele koper van de boerderij afspraken te maken over hun vertrek. Als de president van de recht bank 27 juli bij zijn uitspraak bepaalt dat de krakers de boerderij moeten ver laten, dan willen zij hier graag een Een woordvoerder van Govaert Ma kelaardij uit Amersfoort bevestigt dat de krakers van de boerderij aan de Noorderweg potentiële kopers geen strobreed in de weg leggen. Tot nu toe zijn er ongeveer 25 bezichti gingen geweest en de belangstellen den werden telkens netjes binnen gelaten, zegt de makelaar. "We hebben goede afspraken met ze gemaakt. Ik heb het 06-nummer van één van hen. Hij is onze contactpersoon. Meestal doen we het zo dat we een aan tal halve dagen reserveren voor bezich tigingen. Vorige week deden we dat op dinsdagmorgen en woensdagmiddag, deze week doen we het op dezelfde ma nier", aldus de medewerker die de helft van het aantal bezoeken begeleidde. De andere keren nam zijn collega de be langstellenden mee. "Bij het merendeel van de bezichtigingen waren er krakers aanwezig. Het verliep steeds goed", laai de makelaar desgevraagd weten. In het begin verliep het contact met de krakers stroef. Volgens de makelaai kwam dit doordat de bewoners alleer schriftelijk werden benaderd en ze de post niet openmaakten. Maar nadat een medewerker de boerderij en de krakers bezocht en met hen in gesprek kwam, is er voortdurend telefonisch contact er sindsdien gaat dat prima. De krakers is geadviseerd geen mensen toe te laten, die op eigen houtje de boerderij willer bekijken. De tuin van de gekraakte boerderij aan de Noorderweg ligt bezaaid met fietsen, lossen fietswielen en andere rommel. maand de tijd voor hebben, zodat ze elders woonruimte kunnen zoeken. Delahaije drong er op aan, dat de boer derij wordt ontruimd, zodat zijn cliënt snel tot verkoop kan overgaan. Overi gens was de eigenaresse zelf niet aanwe zig op de zitting. De bejaarde vrouw liet zich vertegenwoordigen door twee dochters en een schoonzoon. Delahaije zei dat de aanwezigheid van de krakers risico's met zich meebrengt. Omdat ze niet over elektriciteit beschik ken, zijn ze voor de lichtvoorziening aangewezen op kaarsen. In dit verband kaartte Delahaije het gevaar van brand aan. Voort zei hij dat zijn cliënt vreest, dat bij een eventuele brand de verzeke ring niet zou uitkeren. Regenwater Hij snapte niet dat de krakers willen vertoeven in de woning, die volgens hem nu onbewoonbaar is en waarin al leen onder primitieve omstandigheden kan worden gewoond. De krakers zou den regenwater opvangen om het toilet te kunnen doorspoelen. Delahaije ver telde tijdens het kort geding, dat de kra kers overlast veroorzaken voor de buurtbewoners en dat ze er in en rond de woning een bende van maken. <Lees verder op pagina 3> Govaert Makelaardij heeft de boerderij in opdracht van de eigenaresse in de verkoop. Het oude pand moet minimaal 850.000 gulden opleveren en wordt pei inschrijving verkocht. Hoeveel serieuze kandidaten er zijn, weet de makelaai niet. Tenminste 25 gegadigden zijn er al over de vloer geweest, maar hoeveel ei straks een bod indienen bij de notaris, moet worden afgewacht. De inschrijving sluit op 5 augustus, daarna heeft de ei genaresse enkele dagen de tijd om de boerderij aan de hoogste bieder te gun nen. Reacties De reacties van geïnteresseerden zijn tot nu toe verschillend. De boerderij ver keert niet bepaald in een goede staat en moet op z'n minst ingrijpend worden Een onbekende vrouw van ongeveer 40 jaar is twee woningen ingeslopen. In beide gevallen werd ze ontdekt door de bewoonster en hing ze een smoesje op over een weggelopen dier. Uit één van de woningen werden sieraden en enke le antieke spullen gestolen. Dit ontdekte de 52-jarige bewoonster van een woning aan de Huis ten Halve. Toen zij ontwaakte van een dutje op de bank zag ze de insluipster voor haar staan. De ongenode gast moet via het openstaande slaapkamerraam naar bin nen zijn geslopen. Ze zei dat ze haar hondje zocht en verdween weer na een kort gesprekje. Nadat de bewoonster haar woning had gecontroleerd, kwam ze tot de conclusie dat er ook spullen waren verdwenen. De politie kreeg ook een melding van iemand anders, bij wie de vrouw naar binnen was geslopen. Hier zei de in dringster dat ze op zoek was naar haar weggelopen kat. De verdachte vrouw droeg haar blonde haar in een knot onder een blauwe pet en had een donkerkleurig jack aan. gerenoveerd, voordat hij weer bewoon baar is. "Particulieren hebben algauw iets van: we zien niet één, twee, drie wat we hier mee kunnen. Voor hen is het moeilijk in te schatten wat ze kwijt zijn als ze de woning moeten opknappen of vervan gen door nieuwbouw. Anders is het gesteld met aannemers en projectontwikkelaars die een kijkje na men. Zij hebben sneller door wat er wel en niet mogelijk is. Volgens de makelaar zijn er op het perceel zeker op het ge bied van nieuwbouw mogelijkheden, bijvoorbeeld een twee onder één kap- woning. Er zijn ook particulieren op bezoek geweest, die een eigen makelaar meenamen of een projectontwikkelaar of aannemer in de arm hadden geno men. Zaterdag 15, 22 en 29 ]ULI f 69.50 PER PERSOON Op en top verwennerij met kreeft in de hoofdrol! Kom genieten van de ruime keuze aan heerlijke gerechten, ook voor de niet-visliefhebber Het gastronomisch avontuur wordt waardig afgesloten met een prachtig dessert. -i 26 augustus SUMMERX/GHTBARBECUE \\pUXXCUj 2. 9. 16 en 36 september MOSSELMAASD Bel voor uw thema-avondenhrochure en/of reserveringen 035 603 8383 - www.holidayinn-soestduinen.nl Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 «IV NEFKENS SOEST Wie anders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF H E NRI N ELK E N. S^SOL SvTi B V IBirkstrsat 30 - 3748 HH Soest Telefoon (035) 401 23 64 Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035 - 603 27 37 VAN ROUWENDAAL MAKELAARDIJ BURG. GROTHESTRAAT 13 3761 CJ SOEST Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@ casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,00 - Buiten Soest f 34,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kinderen bepalen verdeling geldprijzen. Kerkgebouw van Hoeksteen afgebroken. Lorca Trio doet z'n naam eer aan. 'Quizmaster' Bart kwistig met prijzen. Wegens de moord die hij tijdens de jaarwisseling pleegde in een café in Soesterberg is een 59-jarige Hagen aar vorige week door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Er was negen jaar cel tegen hem geëist. Tijdens de millenniumnacht schoot hij in het bomvolle café veertien keer op het slachtoffer, de vriend van zijn doch ter, die woonachtig was in Zeist. De Hagenaar was naar Zeist getogen, nadat zijn dochter hem had gevraagd haar op te halen. Zij was bang geworden, nadat haar vriend had gedreigd haar die nacht te zullen vermoorden. De vrouw was de laatste vijf jaar met grote regelmaat ernstig door haar vriend mishandeld. Zo zou hij de vrouw eens zo'n twaalf messteken hebben toege bracht en bij een andere gelegenheid haar oogbollen hebben ingedrukt, tot zij begon te bloeden. Volgens haar vader was zijn dochter echter te bang om haar vriend te verlaten. Zelf was hij met zijn gezin, uit angst voor de vriend van zijn dochter, verhuisd van Zeist naar Den Haag. Voordat hij op 1 januari in alle vroegte naar Den Haag reed, stak hij een vuur wapen bij zich, naar zijn zeggen om er voor te zorgen dat zijn dochter met hem zou mee mogen. Toen hij in de woning niemand aantrof, reed hij naar het Wa pen van Soesterberg. Hij vermoedde dat zijn dochter daar zou zijn. Toen hij het café binnenkwam, zou het slachtoffer hem hebben aangevallen met een bil jartkeu. De Hagenaar raakte in paniek en vuurde af. Later meldde hij zich bij de politie in Den Haag. Hij wist niet meer hoeveel schoten hij had gelost. De rechtbank vond niet dat de man zich op noodweer kon beroepen. Zijn doch ter verkeerde niet in direct levensgevaar toen de man naar Soesterberg ging, stel de zij. De Hagenaar, die zich had gewa pend, had zelf de confrontatie met het slachtoffer gezocht, vond zij. Bij haar vonnis hield de rechtbank reke ning met het feit dat de Hagenaar vol gens deskundigen enigszins verminderd toerekeningsvatbaar was geweest tijdens het dodelijke incident. De veroordeelde had overigens een blanco strafblad. "De boom is 129 jaar en heeft een om trek van 240 centimeter. Ieder jaar groeit en bloeit hij rijker. De takken worden steeds langer en groter. Het is ongelooflijk, niemand begrijpt het. Wonderlijk, niet? Voor ons is het een groot monument met zijn grillige bast, waar men nooit op uitgekeken raakt. Deze acacia moest helaas weg, omdat het risico van omvallen te groot werd. Maar de oude, karakteristieke en monu mentale linde in de Kerkebuurt moet blijven, ook als is hij door de gemeente verminkt. Hij zal zich herstellen, ieder een kan het zien. Hij is nu ook niet meer gevaarlijk. En in de Kerkebuurt past beslist geen jonge, frisse, maar stijve, rechte Koningslinde. Laten ze die maar op de rotonde van de Koningsweg zet ten." Schuitema vindt het onbegrijpelijk dat de gemeente het niet begrijpt en een historische blunder en onherstelbare fout heeft gemaakt. Hij hoopt dat het gemeentebestuur tot inkeer komt en het restant van de historische boom niet omzaagt "Of gebeurt dat, uit angst voor de echte boomliefhebber, straks stie kem? Mijn oude, gehavende acacia zon der wortels doet het goed, dus de krach tiger linde nog veel beter. Geef hem nog een kans, we kunnen er nog jaren ple zier van hebben." Wij zijn op zoek naar een 2 a 4 middagen in de week. Voor 2 jongens van 4 en 7 jaar. Reacties: 06 51 28 05 24 035-588 16 24 Soesterbergsestraat 28-30 3768 EJ Soest Het restant van de eeuwenoude linde in de Kerkebuurt is weer volledig uitgelopen. Reden genoeg om hem te laten staan, vindt menigeen. Volgens sommigen hoort een jonge, rechte Koningslinde er niet thuis. De grillige stam - zonder wortels - van de oude acacia die drie jaar geleden nog op de Burgemeester Grothestraat stond, staat nu in een particuliere tuin aan de Den Blieklaan en groeit en bloeit iedere zomer nog. De linde in de Kerkebuurt, die in middels is gekortwiekt en straks zal moeten plaatsmaken voor een jon ge Koningslinde, blijft de gemoede ren bezighouden. Het restant van de drie tot vier eeuwen oude boom is weer helemaal uitgelopen en moet blijven staan, vindt menigeen. Om te voorkomen dat de circa drie meter hoge stam en wortels binnen nu en enkele maanden worden verwijderd, heeft een inwoner van Soest een kort geding aangespannen bij de Utrechtse rechtbank. Hij wil dat de verminkte lin de blijft staan, in ieder geval totdat de rechtbank uitspraak doet in de bodem procedure die door de Vereniging voor Behoud Oude Bomen (VBOB) is aan gevraagd. De Soester is nu naar de rechtbank ge stapt uit angst dat de gemeente de res tanten snel weghaalt. Twee maanden geleden werden de kruin en een deel van de stam gekapt. Afgesproken was een gedeelte voorlopig te laten staan om er later stekken van te nemen, zodat el ders in Soest de linde zou kunnen 'voortleven'. De stekken zijn inmiddels genomen. Niet alleen in de Kerkebuurt, ook ver daarbuiten is er verzet geweest tegen de kap. En ook in andere wijken van Soest zijn mensen te vinden, die pleitten voor behoud van de 'oudste inwoner;' van dit dorp. Acacia Zoals R. Schuitema van de Den Bliek laan. Volgens hem kan de linde nog ja renlang mee. In zijn eigen tuin heeft hij nog een sterker staaltje van een (dode) stam die nota bene zonder wortels nog ieder jaar in bloei staat. Elk jaar komen er meer bloemen uit, zegt Schui tema. Het gaat om een vijf meter lange stam die afkomstig is van de acacia die tot drie jaar geleden voor Braamhage in de Burgemeester Grothestraat stond. Schuitema: "Het was een mooie boom die een blikseminslag overleefd heeft." De boom moest echter wijken voor de rotonde. Omdat er veel oud hout in de boom zou zitten, zag de gemeente geen aanleiding de twaalf meter hoge boom te beschermen of elders te herplanten. Met name de onderste zes meter en de wortels waren beschadigd en zijn, ver moedt Schuitema, waarschijnlijk gede gradeerd tot brandhout. De resterende stam lag drie weken lang nabij zijn wo ning, waarna hij besloot de geamputeer de acacia rechtop in zijn tuin te plaat-

Soester Courant | 2000 | | pagina 1