1 1 Al Veteraan blijft jongeren de baas EUR Brigade Soesterberg: In het kader van VN-taken oorlogsverhalen optekenen College wil geen kantoren in en bij Klein Sterrenberg 'Op klinkerweggetjes voel je het kontje bewegen' GRANI Ik WOENSDAG 26 JULI 2000 B-toernooi LTV Soesterberg krijgt 54-jarige winnaar Beelden van aanvallen op Kosovo in Museum Auto gestolen Kerkdiensten Medische dienst Music Festival in Soesterberg Obbe Pranger maakt van wrak een blitse sportwagen WOENSDAt De aanbiedingen van deze weekl (geldig van donderdag 27 juli t/m woensdag 2 augustus 2000) SNIJBLOEMEN I KAMERPLANTEN TUINPLANTEN VLOER BEDEKKE DE GROOTS COLLECTI 200ROL INVOORRA 2 machi 1 Redactie-adres: Joyce Schreuder tel. (035) 6022564. Klachten bezorging: C. van Bameveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Toen wachtmeester eerste klas Mar- co Stigt (33) van de marechaussee brigade Soesterberg vorig jaar naar Bosnië Herzegovina werd uitgezon den om samen met zijn collega's VN-taken te vervullen, wist hij niet wat hem te wachten stond. "We had den natuurlijk wel van alles uit de media vernomen en voor ons ver trek kregen we uitgebreide informa tie. Met de verhalen van onze colle ga's als aanvulling, konden we ons wel een beeld vormen." Tijdens de uitzending in het kader van de UN-International Police Task Force moesten de wachtmeesters het functio neren van de lokale politie ten opzich te van alle bevolkingsgroepen in de ga ten houden. Ook adviseerden ze de lo kale politie bij hun taken. "Waar wij kwamen was de opleiding en training in dat opzicht nihil. Met een aantal ande re Nederlandse collega's kwamen we als police advisors op het politiebureau in Tomislavgrad aan. Je moetje melden bij de dienstdoende ambtenaar en kijkt het dutybook (journaal) door om te zien of de politietaken wel goed werden uitge voerd." Soms blijkt dat de bevolking bij het melden van een incident niet serieus wordt genomen. "De meest voorko mende gevallen waren trouwens van et nische aard," ontdekte Stigt. "In een overheersend Kroatisch gebied waren de moslims en Serven minderheidsgroe peringen. Werd een Kroaat aangereden dan werd er soms een halszaak van ge maakt. Andersom gebeurde het dat Ser ven weinig in te brengen hadden. Veel bewoners vroegen om hulp als ze na de oorlog naar hun woning terugkeerden en een andere familie in hun huis von den. De VN adviseert welke regels er gevolgd moeten worden. We verwezen die mensen door naar het gemeentehuis. Kregen ze daar niet voldoende hulp, dan gingen wij mee." De Nederlanders maakten melding van hun bevindingen aan de VN. Volgens de wachtmeester van de Algemene Po litiedienst was het vertrouwen in de VN-ers redelijk groot. "De agenten zwaaiden en de bevolking was heel vriendelijk. Ook in de kleine dorpjes werden we bij de Servische families vriendelijk ontvangen. Die vertelden heel openhartig over alles wat er ge beurd was. De VN-regels bepalen dat je tussen de bevolking leeft. Je moet zelf een onderkomen zoeken. Een aantal vond ruimte bij de lokale bevolking. Op een gegeven moment lukte het ook om een woning te huren." In zijn eerste periode, Stigt zat er van mei tot en met november, lukte het hem om regelmatig naar huis te komen. "Onze dienst bestond uit dertig dagen werken en zes dagen vrij. Later werd dat veranderd in een gewone werkweek. Toen konden we niet meer naar huis." 'Liefdadigheidswerk' Voor Marco Stigt was het 'liefdadig heidswerk' in die periode een welkome afleiding. "Via Britse collega's van de Royal Militairy Police kwamen we daar mee in contact. We brachten water, meel en dekens naar de Servische dor pen en werden ook meegenomen naar een weeshuis waarin ook kinderen zaten die hun familie in de oorlog hadden ver loren. Er zaten kinderen van tien dagen oud tot vijftien jaar onder erbarmelijke omstandigheden. Ze hadden geen speelgoed, er was vrijwel niets." Stigt, zelf vader van twee kinderen die het aan niets ontbrak, had daar moeite mee. "Samen met die Britten hebben we de hele boel geschilderd. En toen we er voor de tweede maal naar toe gingen, namen we kleding en medicijnen mee. Later is er ook een busje met monteurs langs geweest." De wachtmeester kon het niet laten om bij Blokker om speel goed te bedelen toen hij een week met verlof mocht. "Maar zes dagen verlof waren eigenlijk te kort om een comple te actie te voeren." Wachtmeester eerste klasse Jolande Hamstra (31) werd vorig jaar juli naar zowel Macedonië, Kosovo als Albanië uitgezonden. "Op 30 juni trokken de eerste eenheden Kosovo binnen," ver telt ze hierover. "Half juni werden wij al aangewezen om naar Macedonië te gaan waar allerlei hulpgoederen aan kwamen. Omdat het een totaal nieuwe missie was in een oorlogsgebied, werd er eerst nog geroepen of het wel ver standig was om vrouwen mee te sturen. We zaten in een kamp met 19 mannen." Volgens Jolande vroegen haar toekom stige Nederlandse collega's zich af of ze de vrouwen moesten beschermen. "Ook of ze wel serieus zouden overkomen als ze met een vrouw op pad gingen. Dat laatste had te maken met de cultuur in een ander land. De mannen daar nemen geen orders aan van vrouwen. Maar na twee weken opleiding klikte het tussen de Nederlandse collega's goed." Veertig graden Voor Jolande was haar eerste kennisma king met Macedonië geen onverdeeld genoegen. "We kwamen daar aan met veertig graden. Onze bagage was nog niet gearriveerd, daar hebben we drie weken op moeten wachten. Je loopt dan in die hitte met een scherfwerend vest van vijftien kilo. Dan wil je wel zweten." Het ontbreken van wasgelegenheid, douches en een mogelijkheid om het lijfgoed te wassen, maakte de VN-taak er niet lichter op. Haar werk in Albanië beperkte zich grotendeels tot het note ren van gegevens bij verkeersongevallen. Zelf vindt ze het optekenen van geval len van oorlogsmisdaden het meest zin volle uit die periode. "Met twee of drie mensen en een tolk trokken we de dor pen in om allerlei verhalen over oorlogs misdaden op te tekenen. Dat heeft tot verschillende aanhoudingen geleid. Wij zelf deden het schriftelijke gedeelte, de Duitse troepenmacht hield de mensen aan die daarvan verdacht werden." Ondanks dat de wachtmeester van de Soesterbergse Algemene Politiedienst de vreselijkste verhalen aanhoorde, blijft ze daar toch vrij nuchter onder. "Er veotfckcft&Pcsi, Met de 54-jarige Hans Adama van Scheltema kreeg het B-toernooi van LTV Soesterberg een verrassende winnaar. De opkomende generatie bleek niet bestand tegen de loepzui vere passeerballen van de nog steeds internationaal uitkomende veteraan die zijn tegenstanders ach ter in het veld hield. Evenals Nico Welschen uit Soestduinen, die ook nog veteranentoernooien in het buitenland afloopt, ontpopte Adama van Scheltema zich als een gevaarlijke outsider. Hij versloeg vorige week ach tereenvolgens Sander Hilkman van de organiserende vereniging, Marco Brink- horstt uit Leusden en Raymond Rog uit Amersfoort, voordat hij zondag in de finale Ronald Beduel de baas bleef: 6- 1, 6-1. Niemand kreeg vat op de tennisser die vorig jaar zijn sterkte liet terugzetten naar B2, naar eigen zeggen omdat hij meestal te kort kwam tegen BI-spelers. Aan de Kerklaan waren de rollen even wel omgedraaid. Een jonge winnaar kreeg het C-toernooi bij de heren in de persoon van Martijn van Laar. Dit vijftienjarig talent uit Zeist is na deze overwinning hard op weg de B-status te halen. Bij het hoofdtoernooi van de dames (C) bleef de eerste prijs in 'eigen huis'. De als eerste geplaatste Linda Klijn-Heer- lien stelde niet teleur en greep de zege in de finale ten koste van Cathinka Ver- schoore uit Zeist. De eindstrijd van het heren dubbel werd een spannende driesetter, waarin Lex Meijer en Bert van Wede hun favorie- tenrol waarmaakten. De eerste set ver loor het Baarnse duo in de tiebreak, daarna zette het de tweede en derde set tegen Rog/Van Wijnen naar zijn hand: 6-1 en 6-4. Beide koppels ontliepen el kaar weinig, waardoor het publiek kon kijken naar fraaie staaltjes tennis. Nogal wat Soesters en Soesterbergers waren succesvol in de tennisweek. Hoe wel de weersomstandigheden de eerste dagen tegenwerkten, kon de wedstrij denreeks uiteindelijk volgens schema worden afgewerkt. Er werd gespeeld in achttien categorieën. De wedstrijden stonden onder leiding van bonds- scheidsrechters. Uitslagen HEBl: H. Adama van Scheltema - R. Be- duel 6-1, 6-1, HDB1: L. Meijer/B. van Wede - R.Rog/D. van Wijnen 6-7, 6-1, 6- 4, DEC1: L. Klijn-Heerlien - C. Vcrschoo- re 6-2, 6-2, HEC1: M. van Laar - M. Ies- berts 6-3, 7-5, HEC2: A. van Wijland - P. v.d. Munt 6-1, 6-1, DDC1: C. Hoevenaars/ G. Putman - L. Klijn-Heerlien/A. Vermeu- le-Snapper 7-5, 6-1, HDC1: R. Gijsbertsen/ A. van Wijland - P. Hilkman/J. Rombout 5- 7, 6-4, 6-3, GDC1: A. Vermeule-Snapper/ O. Snapper - S. Drankier, J. Rombout 3-6, 7-6,6-1, DED18+: G. Putman - W. Bijster bosch 6-2,6-0, HED18+: R. v.d. Horst - B. Sjoerds 6-0, 6-1, DDD18+: H. Koelewijn/B. Zwart kruis - E. de Graaf/J. Koelewijn-Potter 7-6, 3-6, 6-3, HDD 18+: M. Leyenhorst/R. Marlen - A. Notermans/J.W. Zegwaard 4- 6, 7-6, 6-2, GDD18+: A. van Loon/E. Houtmeijers - Y. Mohede/R. Tammer 6-2, 6-0, HED35+: P. Hilhorst - T. van Petegem 4-6, 6-1, 7-5, DDD35+: L. Korte/N. Smeeing - Y. Mohede/Y. Stoffer 6-4, 7-5, HDD35+: R. Reitsema/M. Zevenboom - S. de Graaf/J. Koelewijn 6-3,5-7,6-4, HED2: J. Hartman - P. v.d. Neut 6-3, 6-3, DED2: R. Greven - D. Slot 6-4,6-0. Marco Stigt en Jolande Hamstra. waren veel dorpen vernield en de aan wezigheid van massagraven maakte het er niet makkelijker op. Maar je moet wel afstand nemen anders is zo'n mis sie niet te doen." Belangrijk voor de brigadeleden was de opvang na thuis komst. "Na drie maanden word je op geroepen door de maatschappelijke dienst," vertelt Jolande. "Je krijgt dan een verplicht gesprek. De ervaring leert namelijk dat je de eerste drie maanden bezig bent met andere dingen zoals va kantie of het gezin. Voor mij was het moeilijk om na zes maanden afwezig heid, de draad weer op te pakken. Je kunt je verhaal wel een paar keer ver tellen maar het leven is hier gewoon doorgegaan." Haar collega Marco Stigt knikt instemmend. Ook hij heeft dat zelfde ervaren. Een gedenkwaardig moment in de periode voor de uitzen ding is het Handboek voor de nabe staanden. "Iedereen die uitgezonden wordt, weet dat het een keer komt," zegt Jolande. "Maar het is wel raar als je zelf moet invullen hoe alles geregeld moet worden indien jou iets mocht overkomen." Op de tentoonstelling 'F-16's boven Kosovo' in het Militaire Luchtvaart museum in Soesterberg zijn origine le beelden te zien van de aanvallen op een vliegveld ten westen van Bel grado door onder meer Nederland se gevechtsvliegtuigen. Het was een van de laatste luchtaanvallen waar bij Nederlandse F-16's betrokken waren. Deze aanval vond plaats op 7 juni vo rig jaar, de vliegers schakelden bij de aktie onder de Navo-codenaam Ful- crum drie Mig-29 jachtvliegtuigen uit die op de grond stonden. Door gebruik te maken van het moderne DVD-sys- teem kan de bezoeker zelf deze beelden oproepen. De expositie is opgebouwd rondom een originele F-16; deze heeft in het mu seum een permanente plaats gekregen. Het museum schenkt overigens niet al leen aandacht aan de successen van de Nederlandse luchtmacht. Het geeft ook de kritiek weer op de Navo-aanvallen, die via publicaties naar buiten zijn ge komen. Voor de tentoonstelling is veel origineel materiaal uit de Kosovo-crisis verzameld. Zo zijn er verschillende wa pensystemen te zien, waaronder een moderne lasergeleide bom, de gelei dingssystemen van luchtraketten en een originele fotogondel. Oorspronkelijke foto's van doelen voor en na de aanval len zijn ook aanwezig. Het museum aan het eind van de Kampweg is dagelijks open tussen 10 en 16.30 uur en op zon dag tussen 12 en 16.30 uur. Op zater dag en maandag is het museum geslo ten. Op de Professor Lorentzlaan is donder dagnacht een autodiefstal gepleegd. Het voertuig stond voor de woning van de eigenaar. Het betreft een Opel Kadett met het kentekennummer RS-25-FG. Zaterdag 29 juli en zondag 30 juli ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 Geen viering Zondag 10.30 gemengd koor HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09.30 ds. P. van Breugel, Scherpenzeel STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 mw. Z. Hageman-Vos WORLD OUTREACH CHURCH Sterrenbergweg 10.30 Mark Six Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: P. Creutzberg Dorpsplein 10, tel. 0346-351700 Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Burgemeester en wethouders van Soest willen geen autoshowroom bij de plek waar nu de villa Klein Ster renberg staat. Ook mag de villa niet als kantoor worden gebruikt. Het bewuste stuk grond valt binnen 'Soesterberg-Noord' en heeft ge deeltelijk de bestemming 'groen voorziening' en Svoondoeleiden'. Het verzoek van de eigenaar is daar om afgewezen. De huidige villa wordt al te huur aange boden als kantorenpand door een Utrechts makelaarskantoor. Volgens het college is daarvoor geen toestemming gegeven omdat het gebruik als zodanig in strijd zou zijn met het bestemmings plan. Het bewuste perceel aan de Amers- foortsestraat 1 heeft overigens twee be stemmingen. Het deel waar de villa op staat valt onder woondoeleinden, het stuk waar een garagebox op staat is openbaar groen. Voor dit laatste deel is een verzoek voor het bouwen van een kantoorvilla of autoshowroom inge diend. Het college wil daaraan niet meewerken omdat op dat stuk grond niet mag wor den gebouwd. "Een kantoorvilla of au toshowroom zijn in strijd met de voor schriften van het bestemmingsplan. Voor het toestaan van een van deze op ties is een artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening noodzakelijk." Omdat het college veel waarde hecht aan de bestemming openbaar groen, wordt geen medewerking verleend aan het in gang zetten van een artikel 19 procedure. In het kader van het Soesterberg Inter national Music festival zijn er deze week weer enkele concerten. Morgenavond is in de Proefkelder aan de Stemerdingweg het concert 'Evening of String Chamber Ensembles', terwijl vrijdag 28 juli 'A Little Bit of Everything' plaatsvindt in het Kontakt der Kontinenten aan de Amersfoortsestraat. De slotavond is zaterdag 29 juli in de Caroluskerk. Dan wordt het publiek ge trakteerd op een uitvoering van het eer ste strijkkwartet van Rachmaninov, uit gevoerd door internationale musici. Als hoogtepunt van het concert wordt aan gekondigd het concert voor twee violen van Bach met als solisten Nikolai Znai- der en Boris Kuschnir. Zij worden be geleid door het Soesterberg Internatio nal Music Festival Orkest onder leiding van dirigent Misha Quint. Alle concerten beginnen om 20.15 uur. De toegang kost 25 gulden (cjp/65+ 20 gulden). Reserveren kan bij K. van Ee. Tel. 035-6037804. sT "Erin rijden is leuk, eraan sleutelen is nog leuker. Maar het mooiste is eigenlijk om van niets iets moois te maken." Obbe Pranger probeert on der het genot van een kop koffie uit te leggen, waarom iemand zoveel vrije uren steekt in het opknappen van een Triumph Spitfire (MK3) uit 1967. Hoogstwaarschijnlijk was het toch een verborgen jongensdroom. En nu het ranke witte karretje blin kend op de stoep staat, is hij er toch wel een beetje trots op. Van dit succesnummer, wat de Thrium- ph in de zeventiger jaren was, zijn er eigenlijk niet zoveel gebouwd. De Spit fire kwam tussen 1967 en 1970 uit de fabriek rollen. In totaal stonden ruim 65 duizend nieuwe eigenaren te trappelen om erin te kunnen rijden. Uiteraard te gen betaling van bijna negen duizend gulden. Achteraf gezien vond Obbe het opknap pen van de 33 jaar oude auto wel mee vallen. Met het originele werkplaats- boek erbij is dat goed te doen. "In feite werk je er alleen aan als je er zin in hebt," zegt hij over zijn hobby die toch zo'n 250 uur in beslag heeft genomen. Nadat hij van een particulier in Soest zo'n 'oldtimer' met een Nederlands nummerbord kon overnemen, bracht zijn zoektocht naar onderdelen hem bij een handelaar in Leersum. "Hij had toe vallig ook zo'n type auto staan en ik wilde die wel hebben voor de onderde len. De carrosserie van zijn auto was echter stukken beter omdat deze uit Californië kwam. Het blijkt dat de bes te open sportwagens uit de warme stre ken van Amerika komen. Met enige bij betaling hebben we toen geruild." In tegenstelling tot de redelijke staat van de carrosserie bleek de lak wel alle vor men van craquelé te vertonen. "In Amerika gebruiken ze geen twee com- ponentenlak vanwege het milieu. Ik moest de auto helemaal kaal maken en van alle sierstrips ontdoen. De carrosse rie is wel op het chassis blijven staan." Om de Spitfire weer in zijn oorspronke lijke staat te herstellen, moest letterlijk alles opnieuw worden besteld en inge bouwd. Dat gold voor het remsysteem, de benzineleidingen, de versnellingsbak, deuren, bekleding, ruitenwissers en ver lichting. Volgens Pranger zijn er genoeg firma's die verschillende onderdelen te koop aanbieden. "Ze staan op de old timerbeurs of in het clubblad. Je kunt veel originele onderdelen krijgen maar bijvoorbeeld ook imitatie. Veel chroom komt bijvoorbeeld uit Thailand. In En geland worden nog onderdelen gemaakt met behulp van originele mallen. Van dit soort sportwagens is vrijwel nog al les te koop. Je moet er wel op rekenen dat je nog eens hetzelfde bedrag kwijt bent aan onderdelen en het spuitwerk, wanneer je zo'n oude auto voor pakweg zevenduizend gulden koopt." Beurzen afstropen In feite betekent het gewoon alle beur zen afstropen waar bijvoorbeeld setjes bekleding kant en klaar te koop is. "De goedkopere sets kosten tussen de drie- en vierhonderd gulden maar voor de voorgevormde sets en die van een spe ciale kwaliteit moet je meer betalen." De Soesterberger kan zich nog goed herinneren dat hij vorig jaar juli voor het eerst met zijn sportwagen de weg op moest om benzine te tanken. Hij kreeg veel enthousiaste reacties van zijn me deweggebruikers. Alleen een ritje rich ting Amersfoort liep niet volgens plan omdat zijn voorste schijfremmen te heet werden en vastliepen. "Ik heb twee da gen gezocht naar de oorzaak. Uiteinde lijk bleek het om een klein rubbertje te gaan dat bij het systeem werd meegele verd." Toen het laatste mankement ver holpen was, kon de Triumph naar de keuringsdienst in Nieuwegein en de be lastingdienst. Veertien dagen later wa ren de officiële papieren binnen en wer den de eerste ritjes met de oldtimer ge maakt zoals bijvoorbeeld naar de Open Dag van de Spitfireclub in Heerlen. Of een sportwagen uit de jaren zeventig wel comfortabel genoeg rijdt? "De auto haalt makkelijk 140 kilometer per uur. Maar dan rijd je niet echt comfortabel, Bij 110 rijdt die het lekkerst," vindt Obbe. Zijn vrouw Marijke vult aan: "Je stapt niet zomaar in een Spitfire. Die moet je als een jas aantrekken, zeggen ze wel eens. Je zit heel laag met je be nen naar voren uitgestrekt. Op lange afstanden krijg je stijve benen en op klinkerweggetjes veert het wat minder, dan voel je het kontje bewegen." Altijd binnen De Triumph is bovendien een echt mooi-weer-exemplaar. 100 procent be scherming biedt de linnen kap niet. In dit natte Nederlandse klimaat moet de auto daarom altijd binnen staan. Voor Obbe Pranger is het daarom de vraag of het niet tijd wordt om de oldtimer, die een verzekeringswaarde heeft van 22 duizend gulden, van de hand te doen. Hij heeft zijn zinnen namelijk gezet op de verbouwing van een MGA met eeti 1600 motor. "Het is een iets duurder type waarvan er veertigduizend zijn ge bouwd tussen 1959 en 1962." Vooreen auto met een a-status, die niet doorge rot is en nog redelijk goed, moet hij él gauw vijftienduizend gulden neertellen. Maar voor het zover is, moet de Spitfi re het veld ruimen. "We hebben helaas maar één garage," zegt Pranger. "En zo'n restauratie moet je binnen doen." Roos evita 60 cm lang, 10 stuks per bos van fl. 8,75 voor Hedera als hangplant in 13 cm pot, 50 cm ranken diverse soorten van fl. 5,25 Calluna (heide) in 10 cm pot, vol met bloem en knop. per stuk fl. 2,25 3 stuks voor i Geeft uw tuin of balkon net dat kleurtje extra. De winkel in Soesterberg is vanaf vrijdag 21 juli t/m maandag 7 augustus gesloten. Soest is wel geopend. Eigendomweg 80 SOEST Buys Ballotlaan 11-13 SOESTERBERG Voor diverse relaties wij WOONHUIZEN 'winkelpanden. Wilt u ning en/of winkelpanc pen? Neem dan con met Van Breukelen, Vs Assurantiën, Konir laan 40, tel.6017962. BIJ WASIEL STEITl WASIEL STEITl S t A A P 8 T U D T A P U T LANGE B H I N K W E G Soest, to.REMU-Tel: 035-601 Eurotape is een S< (Zuidergracht). Euro haar hoofdmarkt be producten voor te: Eurotape levert dez hoogwaardige kwali gecertificeerd. Wij zoeken in verbai voor onze coaters e die enthousiast zijn, niet op hoeveelhedei zijn en gemotiveerd. Functie-eisen Opleiding: technis Ervaring: niet ver Overige informatie Indien deze functie u Motivatie en accurat Het salaris is geheel Solliciteren: Schriftelijk, gericht at tav. de heer J. Sancl Eiken leren oorfaut Leren zitgroep 3-h Kersen wandkast k Grenen sidetable rr 4 blank eiken eetka Eettafel koloniaal t< Vitrinekast koloniat Dressoir koloniaal Fitform oorfauteuil 2-zits bank leer roe Eethoek best. uit: g 4 stoelen chroom, j 32-zits bankstel fc Eettafel zwart met Salontafel glas ovaal Toog ledikant zwar Eettafel beuken 120 Diverse stoffen pou Fauteuils Eethoek best. smee 4 smeedijzeren stoe Kersen dressoir 20( Fantasy fauteuils wii 3 etages meubelen

Soester Courant | 2000 | | pagina 10