VAKANTIE BEZORGERS m Politieke onrust over prijs van nieuwe woningen Boerenstreek Veel belangstelling voor koophuizen Zondags vieren diamanten bruiloft Kunstgrasvelden MHC afgekeurd EDSKES KREEFT KREEFT KREEFT VERSE MOSSELEN VERKOOPPLANNEN? WOENSDAG 26 JULI 2000 78e JAARGANG NO. 49 Hogere prijs door meer kwaliteit en hogere bouwkosten Locoburgemeester Blommers brengt gelukwensen 3 Actueel 5 Actueel 7 Cultuur 8 Woningen 10 Soesterberg Zwaargewonden bij aanrijding op Birkstraat Drie uur rijverbod College trekt dwangsom van tien mille in Wij hebben nog enkele nodig in Soest voor de Extra beloning! Aanmelden: tel. óOl 41 52 j^UUD SMIU> Uitsluiting competitieteams als gemeente niets onderneemt WÊeÊÊÊËgij mmm De Windhond incasseert dubbel fff NEFKENS SOEST GPELO Van Breukelen Vast-goed Assurantiën A. van der Lee §8| Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035 - 603 27 37 VAN ROUWENDAAL MAKELAARDIJ UW MAKELAAR IN DE REGIO! ■HHHHHhBHHHHHHHHHHHHHI COURANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52" - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@ casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,00 - Buiten Soest f 34,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 11,900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Er is weer politieke onrust ontstaan over de plotseling hogere prijzen van koopwoningen die Achtgoed in samenwerking met Bouwbedrijf G.W. van de Grift gaat bouwen in de Boerenstreek. Het gaat om 33 Pit- rus woningen, waarvoor de inschrij ving eergisteren sloot. Tot vorig jaar waren ze, zoals afgespro ken in het driehoeksoverleg met de ge meente, aangekondigd als sociale koop woningen met een prijs van 200.000 tot 250.000 gulden. Nu moet voor de vijf tien tussenwoningen 303.400 tot 328.600 gulden worden betaald en kos ten de achttien hoekwoningen ineens 440.000 tot 538.000 gulden met één uitschieter van zes ton. Voor de raadsfractie van GGS was dit aanleiding een brief op poten te schrij ven aan het College dat heeft ingestemd met de prijsverhoging. GGS eist dat de kwestie in de eerste vergadering van de commissie volkshuisvesting na het zo merreces (dinsdag 22 augustus) wordt besproken. Vorig jaar gebeurde min of meer het zelfde, toen Achtgoed en Van de Grift de prijs van veertig maisonnettes in de zelfde nieuwbouwwijk opschroefden van 250.000 naar 325.000 tot 400.000 gulden. Ook dat gebeurde in de vakan tieperiode. Het gemeentebestuur floot Achtgoed terug, omdat het niet vooraf had overlegd. Rekening houdend met het indexcijfer werd de prijs uiteindelijk bepaald op 275.000 gulden. Nu liggen de zaken anders, omdat de woningbouwcorporatie begin deze maand de hogere prijzen wél met het College heeft besproken. Het College stemde in met de nieuwe vraagprijzen, omdat er sprake zal zijn van kwalitatief betere huizen, met onder meer energie besparende voorzieningen, en de markt prijs de laatste jaren flink is gestegen sinds de afspraken over koopwoningen in de sociale sector werden gemaakt. Volgens het College liggen de prijzen nog steeds onder de marktwaarde. GGS blijft erbij dat er goedkope koop woningen moeten komen. Dit was im mers de reden dat de gemeente een vin ger in de pap wilde hebben bij de ex ploitatie van de Boerenstreek en daar over afspraken maakte met Achtgoed en Van de Grift. Door ook dure huizen te bouwen, zou het financieel mogelijk moeten worden gemaakt tevens koop woningen voor de minder draagkrach- tigen te realiseren. Volgens GGS wor den er al onevenredig veel dure huizen in Soest neergezet en gaat het erom dat voor alle inkomensgroepen koopwonin gen worden gerealiseerd. Ook in de ogen van D66 dreigt er nog maar in één categorie te worden ge bouwd. Wim Roest vindt dat de ge meente er alles aan moet doen om dat te voorkomen. Hij acht het goed wan neer de prijs stijgt, doordat er extra maatregelen ten behoeve van het milieu worden getroffen, maar wil dan wel pre cies weten wat de kosten daarvan zijn. "Het kan niet zo zijn, dat domweg de prijs wordt opgevoerd, omdat de markt prijs hoger is. Als gemeente hebben we niet voor niets een differentiatie aange bracht in de grondprijzen." Volgens fractievoorzitter Bert Krijger van de WD kun je vandaag de dag geen huizen meer bouwen voor de prijs, waarover vier, vijf jaar geleden werd gesproken. Zijn fractie ziet daarom geen aanleiding tegen de nieuwe prijsstelling in te gaan. Naar zijn oordeel gaat het nu overigens om andere woningen dan die vorig jaar werden aangekondigd voor een koopsom van 2,5 ton. Gezien de kwaliteit die bij de Pitrus woningen wordt geleverd, is de prijs in orde, me nen de liberalen. In politieke kringen mag dan geste ggeld worden over de hogere prijzen van de Pitrus woningen in de Boe renstreek, de belangstelling is er niet minder om. Zevenhonderdder tig mensen hebben zich ingeschre ven voor de 33 huizen, waarvan de bouw in oktober start en die uiter lijk december volgend jaar worden opgeleverd. Dat de prijs aanzienlijk hoger is dan die van de oorspronkelijk geplande wonin gen, is volgens Barbara Bastiaansen, manager woningbeheer en vastgoed van Achtgoed, niet zo vreemd. "De ontwik keling in de woningbouw is gigantisch. Je moet veel meer kwaliteit bieden, van daar dat de schetsontwerpen van ander half jaar geleden op de kop zijn gegaan. Het zijn totaal andere typen woningen geworden dan die van het eerdere plan." Dit uit zich in meer grond, grotere wo ningen en een extra pakket aan milieu vriendelijke voorzieningen. Bovendien zijn volgens Barbara Bastiaansen de bouwkosten het afgelopen jaar met twintig procent gestegen. Ze verklaart dat de prijsverhoging in nauw overleg met het College tot stand is gekomen. Burgemeester en wethou ders zijn akkoord gegaan. Alle inschrij vingsbonnen liggen inmiddels ook in het gemeentehuis. Daar wordt de komende week gekeken of de belangstellenden voldoen aan de criteria. Afhankelijk hiervan wordt bepaald wie voor welk type woning in aanmerking komt. Daar na zal de toewijzing plaatsvinden door middel van een loting die wordt verricht door een notaris. In de tweede week van augustus krijgen de gelukkigen bericht. Over het feit dat er nu geen koopwonin gen voor de lage inkomensgroep wor den gebouwd, zegt Barbara Bastiaan sen: "Ook in de Boerenstreek proberen we voor een mix van doelgroepen te bouwen. In die zin is het verantwoord dat we in dit deel toch kwalitatief goe de huizen neerzetten." De Pitrus woningen maken deel uit van de tweede fase van de laatste grote nieuwbouwwijk van Soest, waar in to taal 553 woningen komen te staan. De medewerkster van Achtgoed wijst op de derde fase die nog volgt. Of daarin koopwoningen van circa 250.000 gul den zullen worden gerealiseerd, kan ze nu nog niet zeggen. De voorbereiding voor de derde fase bevindt zich nog in een pril stadium. De heer en mevrouw Zondag - resp. 85 en 83 jaar - vierden maandag middag te midden van vrienden, be kenden en huisgenoten hun dia manten bruiloft in Honsbergen. Lo coburgemeester Neks Blommers bracht, als plaatsvervangster van burgemeester Janssen (met vakan tie), namens het gemeentebestuur en de bevolking van Soest de geluk wensen over. Bruidegom Joop Zondag en zijn bruid Rie Zondag-Kole vormden het stralend middelpunt van de receptie in de grote zaal van het dienstencentrum aan de Wïardi Beckmanstraat, waar ze met hun kinderen, hun kleinkinderen én het ach terkleinkind (20 maanden) het feest nog eens dunnetjes over deden. Zaterdag hadden ze het jubileum al gevierd met een vaartochtje-met-diner op de Loos- drechtse plassen, samen met zo'n 60 familieleden. De oorsprong van de inmiddels diaman ten romance ligt in Vlissingen, in 1938. De bruidegom leerde zijn bruid daar kennen via zijn zuster, die al in de Zeeuwse havenstad woonde. Zelf was hij, afkomstig uit Geldermalsen, werk zaam bij de vliegtuigfabriek De Schel de (tegenwoordig draagt alleen de scheepswerf nog die naam). Daarvoor had hij o.a. al ervaring opgedaan bij een loodgietersbedrijf in Utrecht. Bij De Schelde klom hij op van bankwerker tot controleur. De liefde die de Betuwer en de Zeeuwse in die jaren voor de oorlog voor elkaar opvatten bleek van het duurzame soort. Ze trouwden in 1940 - kort na de Duitse inval - in Vlissingen en gingen in Souburg wonen. De carrière van de bruidegom voerde het gezin later naar Philips in Hilver sum, waar hij o.a. als voorcalculator werkzaam was, met als woonplaats Loosdrecht. In 1974 ging hij met pen sioen. Aanvankelijk vestigden de Zon dags zich daarna in Utrecht, om later (in 1987) neer te strijken in Soest, waar in middels dochter Geertje -getrouwd met schoonzoon Armand Trippaers - woon de, evenals de beide kleinkinderen. In Honsbergen zette het echtpaar Zon dag zich o.a. in voor het vrijwilligers werk; ze waren jarenlang resp, voorzit ter en secretaris van de bewonerscom missie. Ook waren beiden altijd zeer actief in de Anbo. Het echtpaar verkeert in goede gezondheid. Dat is zeker geen vanzelfsprekendheid als men bedenkt dat de artsen Joop Zondag ooit een le vensverwachting van niet meer dan een jaar of 25 a 30 jaar voorspelden. Hij lijdt namelijk al zijn leven lang aan hemofi lie (de zogenaamde "bloederziekte", waarbij elke verwonding levensgevaar lijk kan zijn omdat het bloed niet stolt). Als oudste hemofiliepatiënt van Neder- Locoburgemeester Neks Blommers feliciteert het diamanten bruidspaar Zondag tijdens de bijeenkomst in Hons bergen. land - zoals twee jaar geleden bleek bij het 75-jarig bestaan van de Nederland se hemofilievereniging - heeft hij het in elk geval heel wat langer volgehouden... Nieuwe erkenning Vogelopvang Soest. Hoofdprijs bij golf voor "De Blauwe Vogel". Dubbele elektriciteits- meting levert forse besparing op. Aanbod vrije huurwoningen. Veteraan blijft jongeren de baas. Een man en een vrouw zijn maan dagmiddag zwaargewond naar het ziekenhuis gebracht. Ze waren be trokken geweest bij een aanrijding op de Birkstraat. De precieze aard van het letsel was bij de politie niet be kend. De 29-jarige man uit IJmuiden reed aan de verkeerde kant van de weg op het fietspad langs de Birkstraat. Ach terop zat de 39-jarige vrouw die woonachtig is in Heemskerkerduin. Tegelijkertijd sloeg een 45-jarige Soester met een bestelbus links af om een inrit in te rijden. De bestuur der merkte de bromfietser en zijn duopassagier te laat op en kon een frontale botsing niet meer voorko men. De man en de vrouw vielen van de bromfiets en kwamen in de grep pel naast het fietspad terecht. Een inwoner van Soest kreeg een rijver bod van drie uur en een boete, omdat hij onder invloed van alcohol achter het stuur was gekropen. De veertigjarige man werd in de nacht van dinsdag op woensdag aangehouden op de Birk straat. Bij de blaastest werd duidelijk dat het alcoholpromillage in zijn bloed on geveer tweemaal hoger was dan is toe gestaan bij iemand die in een voertuig rijdt. De dwangsom tegen F. Ros, eige naar van de nieuwbouw op de voor malige plek van Meilofs Behang aan de Burgemeester Grothestraat, is door het College ingetrokken. Weliswaar is er buiten de vergun ning om een zwaardere stalen con structie op de begane grond ge plaatst, maar deze zal niet worden benut voor extra bebouwing. Ros laat op het bewuste perceel een winkelruimte bouwen met daarboven twee woningen en eronder een parkeer garage. De werkzaamheden zijn bijna voltooid. Tijdens de bouw constateerde een ambtenaar van de gemeente Soest dat de vergunning niet helemaal werden gevolgd. Er was een constructie ge plaatst, waardoor op de tweede laag meer zou kunnen worden gebouwd dan is toegestaan. Ter plekke werd mondeling een bouw- stop afgekondigd en Ros kreeg in april te horen, dat hij de constructie binnen zes weken moest verwijderen op straffe van een dwangsom van tienduizend gul den. Tijdens het overleg wat hierop volgde, liet Ros de gemeente weten, dat hij niet de intentie heeft in strijd met het be stemmingsplan en de vergunning te bouwen. Het verwijderen van de con structie zou hem twintigduizend gulden kosten. Hoewel dit financiële argument voor de gemeente geen doorslaggeven de rol heeft gespeeld, gelooft het Col lege Ros en trok het de dwangsom in. Formeel had Ros vooraf de constructie in zijn bouwaanvraag moeten vermel den, maar hij is in de gelegenheid ge steld dit alsnog te doen. Daarmee zal de zaak zijn afgedaan. ZATERDAG 29 JULI f 69.50 PER PERSOON Op en top verwennerij met kreeft in de hoofdrol! Kom genieten van de ruime keuze aan heerlijke gerechten, ook voor de niet-visliefhebber Het gastronomisch avontuur wordt waardig afgesloten met een prachtig dessert. J. 12. 19 en 26 augustus SL'MMERMGHTBARBECUE \tp€uicXy 2 9. 16. en 30 september \I0SSELMAA\D soestduinen roval parc Bel voor uw thema-avondenbrochure en/of reserveringen 035 603 8383 - www.holidayinn-soestduinen.nl 1 e kwaliteit Rechtstreeks uit Zeeland Lekker en snel op tafel Gratis verse mosselgroenten visspeciaHteiten//' Van Weedestraat 149 - Soest - tel. 035 - 601 52 88 O O Foto; AldoAllessie Zoals de zaken er nu voor staan mogen de teams van Mixed Hockey Club Soest komend seizoen niet aan de competitie deelnemen. Beide kunstgrasvelden aan de Konings weg zijn afgekeurd door de Konink lijke Nederlandse Hockey Bond die weigert dispensatie te verlenen. Het voortbestaan van de club is ernstig in gevaar, deelt het bestuur van MHC Soest mee. Ledenverlies en inkomstenderving zul len het bestaansrecht van de 550 leden tellende vereniging aantasten, indien er na de zomer niet aan de competitie kan worden meegedaan. Het probleem is de belijning die op beide velden te laag zou liggen, waardoor er tijdens gebruik ge vaarlijke situaties ontstaan door opstui tende ballen. Chantal Mies van de hock- eybond bevestigt dat er geen officiële wedstrijden gespeeld mogen worden, als de belijningen niet worden gerepareerd. In zijn ijver om de herbouw van de stellingkorenmolen "De Windhond" financieel weer een stapje dichterbij te brengen, heeft de penningmeester nog net voor zijn vakantie aan de postbank incasso-opdrachten ver strekt. Dit keer ging zijn enthousias me iets te ver, waardoor toegezegde donaties niet éénmalig, maar dubbel zijn afgeschreven! Dat spekt de kas maar was uiteraard niet de bedoeling. Ook hier geldt: "De beste molenaar Iaat wel eens een graantje vallen". Het bestuur biedt de gedupeerden zijn welgemeende excuses aan. Uiter aard zal het teveel geïncasseerde zo snel mogelijk worden teruggestort. "De Windhond moet rond". Voor dat doel kan het bestuur nog steeds veel geld gebruiken. Een financiële bijdrage kunt u overmaken op post bankrekeningnummer 4403522 t.n.v. Stichting "De Windhond" Soest, Als u zich als donateur of be- gunstige wilt aanmelden kunt u con tact opnemen met S. Overduin-Som- sen, Bosstraat 5, 3766 AB, Soest, tel. 035-6014841, E-mail adres: overduin@windhond.nl V^ie anders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF HENRI NEEKENS^SOESiTVBV Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 Met ingang van 2000 Ook specialist in: MEUBELSTOFFERING Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035-6024294 Ze zegt dat de keuringen niet zomaar worden uitgevoerd. "De velden moeten voldoen aan verschillende normen die er zijn om de veiligheid en het spelple- zier te garanderen. Dit is in Soest niet het geval." Het bestuur van MHC Soest is ten ein de raad en heeft, direct nadat de uitslag van de keuring in februari van dit jaar bekend werd gemaakt, de gemeente van de situatie op de hoogte gesteld. De gemeente ontving een kopie van de brief van de hockeybond, maar een medewerker van de gemeente wil in houdelijk niet ingaan op de kwestie. "Ik wil er niet op vooruitlopen, we gaan kij ken wat we er aan kunnen doen, maar door de vakantie is iedereen moeilijk bereikbaar." "Deden ze maar wat", reageert be stuurslid W.R. Ros van MHC Soest. "We schrijven al sinds maart, maar de gemeente geeft nergens antwoord op. Het is te gek voor woorden dat de ge meente niets onderneemt. De vereniging wordt opgeblazen op deze manier." Tot tweemaal toe heeft de club de bond ge vraagd of er niet een mouw aan te pas sen valt, maar de bond is onverbiddelijk. Iets wat het clubbestuur zich kan voor stellen. Ros: "De zijlijnen liggen een halve cen timeter dieper dan het kunstgras. We sjoemelen al door de bal binnen de lij nen te leggen bij het innemen, maar als de bal in een lijn terechtkomt, stuit 'ie op tot knie-, borst- en hoofdhoogte. Onze eigen spelers weten het en kunnen er alert op zijn, maar de tegenpartij heeft er geen idee van. Vooral voor kin deren is het levensgevaarlijk." De bond heeft het clubbestuur schrifte lijk meegedeeld, dat er niet gespeeld mag worden op de kunstgrasvelden, omdat de veiligheid van spelers én pu bliek niet kan worden gegarandeerd. Reparatie van alleen de belijning kost volgens Ros 30.000 gulden. Maar de situatie op veld 1 is zo slecht, dat één van de cirkels in zijn geheel zou moeten worden vervangen. De totale kosten komen daardoor uit op zestig-, zeven tigduizend gulden. "We zouden even tueel zelf het geld kunnen bijeen bren gen om de opdracht zelf te verstrekken. De belijning van beide kunstgrasvel den liggen dieper dan de speelmat, waar door gevaarlijke situaties kunnen ont staan. Daar moet verandering in komen, voordat er weer op gespeeld mag worden. maar ik heb geen zin om voor dat be drag het schip in te gaan, als de gemeen te besluit niets terug te betalen." Procedures MHC Soest is momenteel nog in twee juridische procedures verwikkeld met de gemeente. Die hebben betrekking op de gedwongen verplaatsing van de Ko ningsweg naar de Bosstraat. Na de bouwvak wordt begonnen met de aan leg van twee nieuwe kunstgrasvelden op de Bosstraat-West. Volgens de planning zijn ze in de eerste week van oktober bespeelbaar, maar met de gemeente heeft MHC Soest overeenstemming be reikt, dat ze pas hoeft te verhuizen, zo dra de volledige accommodatie gereed is. De club- en kleedgebouwen zullen pas in maart of april volgend jaar in ge bruik kunnen worden genomen. MHC Soest is daarom komend seizoen aange wezen op de velden op sportpark Ko ningsweg. Chantal Mies laat weten, dat er wel weer op deze velden mag worden ge speeld, indien er afdoende maatregelen worden getroffen. Gebeurt dit niet, dan blijft ze op haar standpunt staan. "Als de club er dan toch op gaat trainen, is dat voor eigen risico, maar er mogen dan geen officiële wedstrijden op wor den gespeeld." Gesprek Sinds gistermorgen is er ineens wél con tact over de kwestie tussen de gemeen te en de hockeybond. Op verzoek van de gemeente vindt komende dinsdag een gesprek plaats. Mies is ervan op de hoogte dat het contact tussen MHC Soest en de gemeente de laatste jaren allesbehalve soepel verloopt. "Wij zitten er natuurlijk voor de vereniging en ik weet hoe belangrijk het is, datje als club goed contact met de gemeente hebt. Daarom is het goed dat wij met de ge meente gaan praten, al zeg ik niet dat wij daardoor de verhoudingen kunnen verbeteren." e zie pagina 5 Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baam e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 BURG. GROTHESTRAAT 1 3 3761 CJ SOEST 'NVM

Soester Courant | 2000 | | pagina 1