3 Uitverkoop zomercollectie HALVE PRIJS VE^CERC Hulleman optiek Visser Nieuwe erkenning Vogelopvang Soest onna SWOS wil met project ouderen uit sociaal isolement halen of houden ütdtf Spring field VW/ANWB en de Wereldwinkel tijdelijk naar achteren in noodpand mm m Keulen ersfoort Soest LANCIA' The Outpost Hil-ton herenmode PAGINA 2 WOENSDAG 26 JULI 2000 SOESTER COURANT PAGINA 3 Dankzij A-vergunning mogen ook roofvogels worden opgenomen Gascmderhwd j ie/onderhoud ken ;s-specialist alle merken ERTIJP? >y VIEEING Dertig vrijwilligers nodig voor ongeveer 2000 huisbezoeken Toontje verzorgt ook catering van luxe broodjes tot koud/warm buffet Wegens vakantie zijn wij GESLOTEN t/m maandag 14 augustus. VOOR O O G Z O R G In verband met bouw nieuw onderkomen aan de Steenhoffstraat TEGELTAPIJT PIET VAN HEUGTEN Soesa's extra Tien bekeuringen voor service moet u bij ons zijn "1 f lid van de Vereniging van Nederlandse Installatiebedrijven 035-6019954 035 - 601 29 98 3t Seicento's rregistratie voordeel 18.395,- oordeel - 1.400,- a ?taa/p/annen er tel. 033-4635535 5-6039999 n jonge Lancia's tandaard: Stuurbekrachtiging di- mat control airco airbag centrale vergrendeling Delta HPE 1.6 16v 2000 0 km!! blauw metallic Mistlampen voor start- onderbreker etc. Normaal 37.937,50 Nu voor fl. 35.950,- Delta HPE 1.6 16v 1998 13.000 km grijs metallic Mistlampen voor startonderbreker etc. Nieuwprijs 37.397,- Nu voor fl. 26.950,- tel. 033-4635535 jrbekrachtiging, airco. urbekrachtiging iurbekrachtiging,airco. Kort voordat beheerder Piel van Bethlehem van Vogelopvang Soest zijn bezoeker naar de fraaie, maar zieke roofvogels brengt, heeft hij 35 herstelde merels, meesjes en kau wen losgelaten. "Dat doen we voor al op landgoed de Paltz, want dat is een ideaal gebied voor deze vogels, al kun je bijvoorbeeld spreeuwen in de zomer weer beter in de polder en 's winters in de bewoonde wereld hun vrijheid teruggeven", vertelt de lopende en sprekende vogelency clopedie. Roofvogels moeten individueel worden uitgezet, want zij hebben hun eigen ter ritorium. Daarom wordt, net als bij ei genlijk alle vogels, nauwkeurig bijge houden, waar de zieke, zwakke of mis selijke exemplaren zijn gevonden. Wan neer de verslaggever door de deurope ning naar binnen loert, zoeken de havik en de buizerd elkaar op bij het tralie werk dat hen scheidt. Ais twee groepen vechtersbazen die plotseling een een heid vormen als de politie arriveert. De twee vogels lijken elkaar voor de gele genheid te dulden. Vandaag staan er eendagskuikens met wat extra kalk op het menu, maar ze zullen nog even ge duld moeten hebben. Dit geldt eveneens voor de twee maanden jonge zwaan die zijn publiek benadert met de tred van een jonge scholier met te grote voeten en een nog veel grotere schooltas. Hoewel bijvoorbeeld in Friesland meer dan zeventig pröcent van de nesten wordt beschadigd door jagers en leken, is de roofvogel weer in opmars in ons land. Van Bethlehem zegt dat de popu latie momenteel weer goed is. "In de Soester bossen zou je elke dag een roof vogel kunnen vinden." Klauwen Een roofvogel die een ongeluk heeft gehad of een poosje geen voedsel heeft gevonden, verzwakt. Toch waarschuwt Van Bethlehem vinders, want de klau wen van de vogels zijn gevaarlijk. "Als ze die om je pols slaan, laten ze niet meer los. Dan moet je die nagels echt tegelijkertijd met een paar man lostrek ken." Een verzwakte roofvogel die niet meer kan vliegen, heeft de neiging op zijn rug te gaan liggen als hij wordt benaderd, zodat hij metzijn vlijmscherpe klauwen zijnbelager van zich kan afslaan. Het beste is dan, zegt Van Bethlehem, een jas over de vogel te gooien en hem ach ter bij zijn vleugels te pakken. "Maar het is raadzamer iemand erbij te halen, die daar ervaring in heeft." Zelf gebruikt de beheerder van Vogel opvang Soest altijd dikke handschoe nen. "Voor hun bek ben ik niet bang, voor de klauwen wel. Bij een aalschol ver moet je juist weer uitkijken voor hun sterke, scherpe snavel. Daarmee kunnen ze een leren jas van een politieman wel veertig centimeter openrijten. En bij rei gers zet ik een veiligheidsbril op, want die pikken je zo in je ogen. Meeuwen hebben daar ook een handje van." Bekendheid De Vogelopvang heeft sinds de oprich ting steeds meer bekendheid gekregen. Dit blijkt wel uit het toenemende aan tal vogels dat aan de Eemweg wordt gebracht per Dierenambulance, politie wagen of particulier vervoer. Vorig jaar weid een record van 840 vogels binnen geloodst, nu is dit aantal na zeven maanden al bijna bereikt. De beheerder en de 25 vrijwilligers slaagden er in 1999 in om 537 vogels weer uit te zet ten. De overige stierven aan hun ver wondingen of ziekte, of genazen onvol doende om terug te keren naar hun na tuurlijke omgeving. Van Bethlehem: "Een vogel zonder sna vel zou het niet overleven, net zo min als een roofvogel die een paar nagels mist. Een merel met een kromme teen kan het prima redden, maar de roofvo gel zou geen prooi meer kunnen vangen. Ons rest dan niets anders dan euthana sie toe te passen. Je kunt ze in een kooi zetten, maar deze vogels moeten in het wild leven, anders heeft het geen zin. Bij roofvogels kun je hooguit nog hier en daar informeren of ze met een broed- proces bezig zijn, maar verder houdt het op." Vrijwilligers Frank Feld, vogelkenner bij uitstek, is de vaste dierenarts van Vogelopvang Soest. Toch weten inmiddels ook Van Bethlehem en de meeste vrijwilligers hoe ze met injectienaalden dienen om te gaan en een wond moeten hechten. Als enige beroepskracht beseft Van Bethle hem het belang van de onbetaalde me dewerkers. "Staan zij er niet honderd procent achter, dan kun je het schud den. Sommigen zijn hier al vanaf het begin werkzaam. Als er al iemand weg gaat, is dat vanwege werk of studie, nooit uit onvrede. Dat heb ik gelukkig nog niet meegemaakt", zegt de beheer der die vroeger actief was bij de Paar denkamp aan de Birkstraat en een jaar stage liep bij een Vogelopvang in Utrecht, voordat de Soester vestiging werd geopend. "Vrijwilligerswerk is hier niet alleen schoonmaken, maar ook verzorgen. Daarin geef ik ze al gauw de vrije hand. Ik laat ze ook jonge vogels voeren, want doen is voor vrijwilligers heel belangrijk. En als ze iets niet weten, kunnen ze het altijd aan mij vragen. Maar echt, het gaat geweldig. Ik ben hier natuurlijk ook niet zeven dagen per week, maar tijdens mijn afwezigheid loopt alles goed." Van Bethlehem geeft de vrijwilligers ook inspraak. Hij kan het zich niet an ders voorstellen. "Eén keer per maand of twee maanden, afhankelijk van de drukte, bespreken we alles. Als beheer der kun je ook niet van alles het beste weten. Daarom is het goed dat iedereen meedenkt en -praat en met ideeën of voorstellen komt. Die worden dan be sproken." Het hele team en de leiding van de Die renbescherming Soest is maar wat blij met de A-vergunning. Dit betekent dat Vogelopvang nu alle beschermde vo gelsoorten mag opnemen. Tot voor twee weken geleden, moesten ze zo snel mo gelijk en in ieder geval binnen 24 uur naar een andere opvang met een ver gunning worden gebracht. De Vogelop vang heeft de vergunning te danken aan de kennis en de faciliteiten die ze in het centrum heeft. Van Bethlehem houdt van zijn vak en als hij op zijn fiets onderweg is, houdt hij zijn ogen open en is hij verheugd als hij af en toe eens een ijsvogel of een le pelaar ziet. "Ik ben zeer geïnteresseerd in de natuur, maar het is niet zo dat ik ga spotten. "Ik zie hier wel eens men sen bij de spoorlijn zitten wachten op een speciaal type locomotief. Ze maken er een foto van en schrijven het op. Zoiets doe ik niet met vogels. Nee, ik rij ook niet, zoals anderen, tweehonderd kilometer om bijvoorbeeld naar die monniksgier te gaan kijken die pas in ons land neerstreek." Ongeveer tweeduizend bezoeken worden tussen september en mei volgend jaar afgelegd bij Soesters van 75 jaar en ouder. Op deze ma nier hoopt de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) in kaart te brengen wat de wensen en behoef ten zijn, terwijl ze de bejaarden te vens kan inlichten over bijvoorbeeld subsidies en kwijtscheldingsregelin gen. Er zijn dertig vrijwilligers voor nodig. Het plan is, in navolging van soortgelij ke projecten in ons land, opgezet door de werkgroepen Vereenzaming Ouderen Soest (VOS) en Senioren Voorlichting van de SWOS. Zij zullen alle zelfstan dig wonende 75-plussers vragen of ze het op prijs stellen visite te krijgen. De bijna driehonderd ouderen die in een bejaardentehuis of verzorgingsflat wo nen, zullen niet met een bezoek worden vereerd. Toch blijven er dan nog 2656 inwoners over, die in aanmerking ko men voor het project. Uitgaande van de landelijke respons van tachtig procent, gaan de Soester werkgroepen uit van zo'n tweeduizend huisbezoeken. "Wij hebben de afgelopen jaren in ons werk gemerkt, dat er een duidelijk ver band bestaat tussen het leven van een beperkt inkomen en het verliezen van contacten met mensen in de omgeving", zegt Margöt Bultink van VOS, die nauw betrokken is bij het huisbezoekproject. Het verlies van sociale contacten brengt volgens haar in veel gevallen vereenza ming een eenzaamheid onder ouderen met zich mee. Activiteiten En dit is juist datgene dat VOS met al lerlei activiteiten probeert tegen te gaan. Een voorbeeld ervan is het seniorenres taurant, waarbij ouderen, tot driemaal in de week toe, gezamenlijk de warme maaltijd kunnen gebruiken in de grote zaal van Molenschot aan het Dalplein. "Wij vinden dat het mogelijk moet zijn verandering in de situatie aan te bren gen, indien de mensen dat willen", al dus Bultink die in het nieuwe project samenwerkt met de werkgroep Senioren Voorlichting. Door de mensen te wijzen op de moge lijkheden van onder meer subsidies, hoopt men te bereiken dat de ouderen het financieel wat ruimer krijgen. Te vens zullen de ouderen worden geïnfor meerd over de diverse gezellige en ont spannende activiteiten waaraan ze bui tenshuis kunnen deelnemen. Verhuur van professioneel gereed schap voor bedrijf en particulier. Reparatie en onderhoud van uw tuinmachinas (moto/maaiers) en elektrisch gereedschap. Open: maandag t/m vrijdag van 7.30-17.30 uur. Speciaal weekendtarief van vrijdag 16.00 uur tot de volgende maandag 9.00 uur. Deskundig advies en goed bereikbaar (Ind.terrein Nieuwegracht). VERHUUR- REPARATIES- KEURINGEN Nieuwegracht 1A, 3763 LP Soest Postbus 462,3760 AL Soest Telefoon 035-601 55 66, Fax 03S602 68 94 Dagschotels woensdag Griekse salade met een donderdag Kabeljauwfilet met brie, aardappelpuree en worteltjes weekend Ribkarbonade met aardappel schijfjes en snijboontjes maandag Kip Sukijaki met rijst en sla dinsdag Zomerzuurkool Birkstraat 7 - Tel. 601 33 37 Het huisbezoekproject krijgt de toepas selijke naam 'Wij zoeken u op' en kan de volledige goedkeuring van het ge meentebestuur wegdragen. De kosten zijn geraamd op 13.000 gulden. Het Juliana Welzijn Fonds, dat landelijk een half miljoen gulden per jaar aan dit soort projecten toekent, heeft tien mil le beschikbaar gesteld, de rest moet uit eigen middelen worden gehaald. Het geld is nodig om de administratiekosten 'te dekken en om de vrijwilligers te trai nen. De cursus zal hooguit twee dagen duren. Helpen Bultink laat desgevraagd weten dat ze ker dertig mensen nodig zijn om de be zoeken af te kunnen leggen. Nu al kan worden gerekend op een aantal mensen die willen helpen en ook binnen het le ger medewerkers van de SWOS wordt gekeken wie er kan worden 'gerekrute erd' voor de huisbezoeken. Bultink hoopt en gaat ervan uit, dat ook ande re Soesters zich als vrijwilliger aanmel den. Zij kunnen tijdens kantooruren bellen naar het secretariaat, tel. 6023681 en krijgen dan de noodzake lijke informatie. "We hebben de vrijwilligers hard nodig, maar ik ben optimistisch gestemd", zegt Bultink. Het is de bedoeling dat in september wordt begonnen met de huisbezoeken. Volgens de planning kan de ronde langs 75-plussers in mei volgend jaar worden afgerond, waarna de werkgroepen van de SOS een rapport zullen schrijven met de bevindingen. Aan de hand hiervan kunnen desgewenst maatregelen worden getroffen en activiteiten georganiseerd, die ertoe moeten bijdragen dat ouderen uit een sociaal isolement worden ge haald of voorkomen dat ze er in belan den. Piet van Bethlehem toont één van de uilen die momenteel in Vogelopvang Soest verblijven om aan te sterken. Ook een havik en een buizerd genieten verzorging aan de Eemweg. Blij en zeer trots zijn ze bij Vogel opvang Soest met en op de A-ver gunning die ruim een week gele den op de deurmat plofte. Voor taan mogen beheerder Piet van Bethlehem en de 25 vrijwilligers in het nog tamelijk nieuwe op vangcentrum aan de Eemweg ook roofvogels verzorgen. De toekenning is tevens een erken ning voor deze tak van de Soester Dierenbescherming die sinds de ope ning in 1997 regelmatig werd gecon troleerd door de Algemene Inspectie Dienst (AID) en steeds bleek te vol doen aan alle strenge eisen. In de gro te volières verblijven inmiddels een volwassen en een jonge uil, een havik en een buizerd, gescheiden van elkaar overigens. Het complex is te vinden achter het Dierenpension dat aan het terrein van de Peters Baan en de parkeerplaats van sportpark Eemweg grenst. De voorziening kwam tot stand, nadat mevrouw De Muynck was overleden. Zij runde decennia lang een particu lier opvangcentrum bij haar woning aan het Heeserspoor OZ in Soestdui- nen. Een fotocollage bij de hoofdin gang van de moderne Vogelopvang houdt de herinnering aan die tijd le vend. Verderop hangt een rechthoeki ge plaat, waaraan cijferbordjes zijn bevestigd. Het is geen scorebord, maar geeft wel de stand aan van de gasten van diverse pluimages die dit kalenderjaar tijdelijk onderdak kre gen. De kantine doet tevens dienst als op- vangverblijf voor huisvogels, want die mogen - vanwege het risico van het overbrengen van ziektes - niet in con tact komen met hun 'verre familie' die in het wild leeft. Zijn er huisvogels, dan mag er niet worden gerookt, valt te lezen op een papiertje op deur. Er naast is een geel 3M-briefje geplakt; 'Let op, losvüegende vogel'. Het hoofdgebouw bestaat verder uit verschillende vertrekken, waarin de vogels worden behandeld of aanster ken. Kooien van de meest uiteenlo pende formaten zijn er. Sommigen zijn bedekt met een kleed of een doekje om de gestresste gast tot rust te brengen. Hout- en tortelduiven, merels, roodborstjes, Vlaamse gaaien, bonte spechten, maar ook de minder vaak geziene tuinfluiter, gierzwaluw en anderen zijn vertegenwoordigd. De Vogelopvang is een groot multicultu reel centrum. Binnen is er ook een bassin, een over dekt kuuroord voor eendenkuikens en andere jonge watervogels. Buiten is een veel ruimere vijver resitueerd, waar onder meer een jonge aalschol ver en een reiger vakantie houden. De reiger is al eens uitgezet, maar komt uit ach zelf terug. Hij wordt nog een poosje bijgevoerd, maar zodra de me dewerkers daarmee stoppen, zal de visetende vogel het openluchthotel spoedig verlaten. De dierenbescherming beschikt over volières in alle soorten en maten. Vo gels die in één van de buitenverblijven terechtkomen, maken een goede kans binnen twee weken weer in de vrije natuur rond te vliegen. AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk! Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 60136 82 BURG. GROTHESTRAAT10 - 3761 CM SOESTDIJK - TEL 601 3859 's Maandags gesloten Ia G W. van de Grif' eis5Ö14591 (I- Kah'! Adviesbureau j LCroes t J JVAN DE GRIFT IJ vtó*Ka In verband met de nieuwbouw op de huidige locatie aan de Steenhoff straat wijken de VW/ANWB en de Wereldwinkel uit naar een tijde lijk onderkomen. Het noodgebouw is te vinden op de parkeerplaats waaraan de oude vestiging en het postkantoor liggen. Volgende week verhuizen beide instellingen. Om die reden is de Wereldwinkel geslo ten op dinsdag 1 en woensdag 2 augus tus. Vanaf donderdag 3 augustus kun nen bezoekers terecht in de keet op de parkeerplaats. De VW/ANWB is tot vrijdag 4 augustus bereikbaar in het ver trouwde pand, daarna neemt ze vier dagen de tijd om te verhuizen. Het tij delijke kantoor wordt dinsdag 8 augus tus geopend, maar wie de dag daarvoor al persé de VW/ANWB nodig heeft, kan er wel rekenen op hulp. De mede werkers zijn dan aanwezig. Klanten en bezoekers hoeven niet te vrezen, dat de dienstverlening eronder zal lijden. "Al les blijft zoals het is", aldus één van de medewerksters. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het nieuwe gebouw de^c zomer gereed zou komen, maar zoals de laatste tijd zo vaak het geval is op de 'overspannen bouwmarkt', liep het project vertraging op. Na de vakantie begint het Soester bedrijf G.W, van de Grift met de rea lisatie van het ontwerp van architect Astrid Rasch. Zij heeft zich laten inspi reren door de muziektent die vroeger op het achtergelegen rosario stond. Het nieuwe gebouw krijgt dan ook de vorm van een muziektent, zoals die in het ver leden op meer plaatsen in ons land stonden en komt te bestaan uit een be gane grond en een verdieping. Eind december, begin januari zouden de Wereldwinkel en de VW/ANWB er moeten kunnen intrekken. In tegenstel ling tot nu komt de VW/ANWB aan de linker zijde te zitten. Ze krijgt de beschikking over circa 100 vierkante DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN HEI TEGELTAPIJT. tegel-tapijt nü ook in hoogpolig en zuiver scheerwol. Kom naar onze j 600 m' tegeltapijt- toonzalen. UITSLUITEND verkrijgbaar bij z'n tapijtfabriek te RENSWOUDE Utrechtseweg 4,Tel.: 0318-57 12 25 Bezoek onze afdeling Speciale partijen. Altijd 100.000 tapijttegels in voorraad. NIEUW: tegeltapijt met bitumen rug reeds vanaf 3,75 per tegel 50x50 cm De VVV en de Wereldwinkel verhui zen volgende week naar een noodge bouw, achter het huidige onderkomen aan de Steenhoffstraat. meter, aanzienlijk meer dan nu. Voor de Wereldwinkel is 70 meter gereserveerd, hetgeen een verdubbeling is van de hui dige ruimte. De twee instellingen krijgen ieder een eigen ingang, maar zullen ge bruik maken van dezelfde kantine en toiletten. Hierdoor is er ruimte over voor een magazijn. Om rechtsrtreeks contact mogelijk te hóuden tussen de medewerkers van beide instellingen, zal er in de tussenmuur een doorkijkje of een deur worden gerealiseerd. De Wereldwinkel is vast van plan het assortiment flink uit te breiden en heeft straks de mogelijkheid een en ander veel overzichtelijker te presenteren. Geen overbodige luxe, meent woord voerder Ëit Algra, omdat men met de nu beschikbare ruimte nauwelijks uit de voeten kan. "In de noodwinkel zal het wellicht nog wat behelpen zijn, maar we rekenen op de komst van de mensen. Het gaat immers om eerlijke handel." Omdat de bouwplaats de achtergelegen noodvoorziening aan het oog onttrekt, wil de VW/ANWB aan de straatzijde verwijsborden plaatsen. Hiervoor zal een vergunning worden aangevraagd bij de gemeente Soest. OcwoCvrve' (Jtwjférv&eA-p MAKELAARTAXATEUR O.C. Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer worden niet alleen professioneel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid is het menselijke aspect bij on roerende goed aangelegenheden natuur lijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3765 AB Soest Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 O RVT - Heeft u dat gemeentelijke onkruid krabbertje nog van acht jaar geleden? - Oproep Amivedi: gevonden een zwar te kater, oud, gespleten tong. - Zeker te veel gedronken? - Herenaccoordstaete. - "Weten waar Abraham de mosterd haalt" is een nieuw, christelijk pro gramma voor Radio Soest. - Toch zeker voor boven de achttien? - Avia vraagt in een advertentie via de Soester Courant een bedrijfsleider. Sollicitaties aan Gebr. Jongste BV, t.a.v. de heer A. den Oudsten. - Openbare Basisschool "Eruut". - Kop in Soest Nu: "Fakkeldraagsters lopen zich vuur uit de schoenen". Ja, zo houd je de vlam brandende. - Burgemeester Janssen schreef (in het handschrift van Wim de Kam) aan de gemeente Amersfoort: "Wij verwach ten dat uw stadsperspectief bij de ver dere ontwikkeling aan waarde kan winnen, wanneer het perspectief voor het ommeland zoals dat in ieder geval voor en in Soest wordt voorgestaan, door Amersfoort kan worden ge deeld." - Zo, daar kan wethouder Piet Jonk man het mee doen. - Ambulangzaam. - 98 van de 100 bezoekers in de Massa gesalon aan de Lange Brinkweg ko men niet uit Soest Dan komt dat instituut zeker wel in aanmerking voor de toeristenbelas- ting? - "Burgemeester eet met senioren mee". Ja, op die leeftijd kom je er bij de ju nioren niet meer in. - Eerste Herrielaantje. - Oud-ingenieur B. Huart: "Het tunnel plan van de gemeente (twee keer zo duur als mijn plan) toont de onkunde van de afdeling Verkeer van de Ge meente en van ingenieursbureau DHV, die eraan heeft meegewerkt. Het is verworden tot een prestige strijd." - Publiekscampagne "Nateloos Mo biel": behangen tegen de wind in. - Als de gemeente weigert de vossen af te schieten, vraag dan een jeugdclub of een school. Die regelen vaak een vos senjacht - Kontakt der Konsonanten. Tien bekeuringen schreef de politie uit op de Koningsweg. Daar hield ze vrij dagmorgen een controle op het gebruik van de veiligheidsriemen. Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 2000 | | pagina 3