Opruimingsfinale na EDSKES Fel protest 'Behoud Eemvallei' tegen bouwplan in Zeldert Boerderij Olijkeweg in as gelegd Kroegeigenaar moet poosje brommen Hl NEFKENS SOEST SUMMERNIGHT BBQ VERSE MOSSELEN VERKOOPPLANNEN? VASTE BEZORGERS Krakers moeten boerderij binnen een maand verlaten WOENSDAG 2 AUGUSTUS 2000 78e JAARGANG NO. 50 RUUD SMIT visspecialiteiten OPEL© nog 2 Wekeil extra hoge kortingen tot 80% 50 of 80% 30 tot 80% 30, 50 en 80% ƒ49,- 80% 50 tot 80% Hond mag alleen gemuilkorfd de straat op A. van der Lee 3 Actueel 5 Actueel 5 Actueel 9 Soesterberg Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035 - 603 27 37 ÜW MAKELAAR IN DE REGIO! Residence 4 Varia Souveraine 7 Cultuur Gevraagd in Soest voor de Nieuw Eemland-ziekenhuis in polder? Blikseminslag vermoedelijk oorzaak; schade: 1,2 miljoen Iets te koop of te geef? Plaats een "kleintje" in de Soester Courant Vijf weken cel voor mishandeling op skatebaan Gordelcontrole: zestien bonnen Bekeuring op de A.P. Hilhorstweg Wegens onderdompelen van agent in waterbak VS/ie anders - VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AU TO M O B I E L B E D R I J F Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 Van Weedestraat 149 - Soest - tel. 035 - 601 52 88 Zaterdag 5, 12, 19 en 25 augustus f 69.5Ö PER PERSOON Bel voor uw thema-avondenbrochure en/of reserveringen 035 603 8383 - www.holidayinn-soestduinen.nl Alle jacks Alle polo's, pullovers en sweaters Alle colberts Restanten diverse pantalons nu Restanten kostuums tot Restanten regenjassen Winkelcentrum Hartje-Zuid, Soesterbergsestraat 51, Soest (van 21 tot 26 augustus zijn wij wegens vakantie gesloten) 1e kwaliteit Rechtstreeks uit Zeeland Lekker en snel op tafel Gratis verse mosselgroenten De gehele maand augustus staat in het teken van een heerlijke zomerse barbecue! De diverse vlees- en visspecialiteiten en de sangria maken het zomergevoel compleet. 2. 9. 16. 23 en 30 september MOSSELMAAXD SOESTOUINEN ROYAL PARC Een bewoonster van de Betje Wolf- flaan heeft van het gemeentebestuur te horen gekregen dat haar hond voortaan alleen nog maar de straat op mag als hij gemuilkorfd en aange lijnd is. Overtreding wordt door de politie bestraft. Het College van B. en W. baseert zich voor deze opmerkelijke maatre gel op het rapport van de hondenge leider van de politie. De hond is vol gens het advies "zeer agressief en gevaarlijk naar andere honden toe". Hij valt andere honden aan en ver wondt ze. Over zijn gedrag ten op zichte van mensen wordt in het ad vies niet gesproken. Het College is op grond van de APV bevoegd om dit soort honden alleen toe te laten op de weg (of het terrein van een ander) als het dier gemuilkorfd wordt en aangelijnd. De eigenares heeft geen gebruik gemaakt van de gelegenheid om haar 'zienswijze' over het besluit kenbaar te maken. Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@ casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,00 - Buiten Soest f 34,00 - Losse nummers f 1,00 Geoontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Rechter: 'Pas op voor oorlog'. Van Haren mag niet bij uitvaartcentrum wonen. komt tot Wasdraaien, door leven. spoelen en sproeien. 'Alleenstaanden hebben recht op lager tarief afvalstoffenheffing'. Gelaarsde kat in Cabrio. Straatinterview: Generaal Winkelmanstraat. NVM Met ingang j! van 2000 Ook specialist in: MEUBELSTOFFERING Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035-6024294 VAN ROUWENDAAL MAKELAARDIJ BURG. GROTHESTRAAT 13 3761 CJ SOEST De stichting 'Behoud de Eemvallei' heeft het college van B. en W. van de gemeente Amersfoort gewaar schuwd niet te gaan bouwen in de Eemvallei. Begin juli ageerde de stichting al tegen de Amersfoortse ideeën om eventueel in het natuur gebied van de Eem woningen te bouwen. Daarna werd bekend dat Amersfoort als een van de vier mo gelijke locaties voor het nieuw te bouwen Eemland-ziekenhuis het poldergebied Zeldert bij Hoogland, aan de overkant van de Eem bij Soest, heeft gekozen. Het bouwplan voor het nieuwe zieken huis zou een omvang hebben van De krakers van de boerderij aan de Noorderweg moeten binnen een maand zijn vertrokken. Dit heeft de president van de Utrechtse recht bank donderdag bepaald. De eige naresse had in een kort geding ge vraagd om een ontruimingstermijn van een week. Met zijn beslissing stelde rechter mr. H. Schepen de vrouw in het gelijk. Ze had om ontruiming gevraagd, omdat ze haar boerderij wil verkopen en van mening is dat de krakers potentiële kopers af schrikken. Deze vrees was in de ogen van de rech ter 'voldoende aannemelijk'. De toezeg ging van de krakers dat ze bereid zijn om met een eventuele koper afspraken te maken over het tijdstip van hun ver trek, bood daarentegen onvoldoende garantie, aldus Schepen. 100.000 vierkante meter, en 'Behoud de Eemvallei' wil er niets van weten. De overige drie bouwlocaties tasten volgens de stichting de natuur en het milieu minder aan, waardoor de keuze beperkt moet worden tot een van die andere lo caties. "De Zeldertse locatie is geen bouwlocatie voor de Amersfoortse en de provinciale politiek. Deze locatie is in het streekplan als 'Open Ruimte' aan gegeven en de gemeenteraad heeft di verse keren uitgesproken 'dat hier geen bedrijfsterreinen of woningen mogen komen'. Wij eisen van de politiek dat deze vasthoudt aan eerdere uitspraken en alles in het werk zal stellen voor het onvoorwaardelijke behoud van de fraaie polders als leefruimte voor haar inwo ners," stelt de stichting. Zij wil het na tuurgebied als één geheel gehandhaafd De krakers hadden overigens belang stellenden en Govaert Makelaardij, die de boerderij in de verkoop heeft, geen strobreed in de weg gelegd tijdens de tientallen bezichtigingen die in de afge lopen periode plaatshadden. De wo ning, die minimaal 850.000 gulden moet opbrengen, wordt per inschrijving verkocht. De sluitingsdatum is 5 augus tus. Het feit dat de krakers belangstellenden alle gelegenheid gaven de boerderij te bezichtigen, was voor Schepen aanlei ding de krakers een maand de tijd te geven om te vertrekken. Sinds decem ber vorig jaar verblijven de drie jonge krakers in de boerderij. Deze stond al negen jaar leeg. Aanvankelijk was er binnen de familie onenigheid over wat er met het gebouw zou moeten gebeu ren. Aanvragen voor een bouw- en la ter sloopvergunning werden door de gemeente Soest geweigerd. De stichting "Behoud de Eemvallei" verzet zich "met alle wettelijke middelen" tegen de aantasting van het poldergebied aan de overkant van de Eem. Foto: Aldo Allessie zien. Uit het in juni j.1. door Amersfoort uit gebrachte 'Discussie-Document Stads- perspectief Amerfoort 2015' conclu deert 'Behoud de Eemvallei' dat de Keistad plannen maakt om de gehele Zeldertse polder te bebouwen. In de brief aan het College van B. en W. maakt de stichting zich daar bijzonder boos over: "Daarmee veegt u in één klap het westelijk van Amerfoort gele gen poldergebied van de kaart. Daar door sluit u ook de Eemvallei tussen Soest en Baarn af, waardoor de onder linge natuurlijke samenhang tussen die gebieden ernstig verstoord wordt. Daar bij lijken de positieve effecten van de door u recentelijk aangelegde wetlands, om beschermde weidevogels aan te trekken, geheel verloren te gaan. Moe ten wij deze wetlands soms zien als een schijnvertoning? Wij züllen van de ge meentelijke- en provinciale politiek ei sen dat zij vasthouden aan eerdere uit spraken en alles in het werk zullen stel len om onvoorwaardelijk vast te houden aan het behoud van de fraaie polders als leefruimte voor haar inwoners," aldus de stichting, die er tenslotte ook nog maar even op wijst dat zij "alle wette lijke middelen zal inzetten om de Eem vallei onaangetast te laten." De nieuwbouwlocaties voor het Eem land-ziekenhuis (Lichtenberg en St. Eli- sabeth) zijn onlangs aan de Amersfoort se gemeenteraad gepresenteerd. In to taal zijn er 22 alternatieven bekeken, waarvan er uiteindelijk vier als geschikt 'in beeld' zijn gebleven. De andere lo caties zijn De Schans (bij de Amers foortse jachthaven); het gebied Wieken/ Vinkenhoef (richting Hoevelaken) en het spoorwegemplacement bij het Amersfoortse station. Voor het eind van het jaar moet de Amersfoortse politie ke een keuze maken voor de nieuwe zie kenhuislocatie. De bouw zal in 2004 van start moeten gaan en eind 2007/begin 2008 wordt verwacht dat het nieuwe ziekenhuis 'operationeel' zal zijn. Noch de Amersfoortse politiek, noch het zie kenhuisbestuur heeft tot dusver een voorkeur uitgesproken. 'Behoud de Eemvallei' doet overigens, nu de ziekenhuizen Eemland en Molen- dael (Baarn/Soest) bestuurlijk samen werken, ook de voorspelling dat het zie kenhuis in Baarn t.z.t. wel zal worden opgeheven. Twee mannen zijn veroordeeld tot vijf weken cel wegens mishandeling van een jonge Soester. Het gaat om een 23-ja- rige inwoner van Soest en een achttien jarige man van wie geen vaste woon- of verblijfplaats bekend is. Op 27 april waren beiden aanwezig op een skatebaan in Soest. Eén van hen hield daar een jonge skater in een wurg greep, terwijl de ander hem tegen de borstkas schopte. Het tweetal was aan gehouden, maar verklaarde tegen de politie dat het slechts als grapje was be doeld. Vrijdag moesten de twee verdachten voorkomen, maar ze verschenen niet ter zitting voor de Utrechtse politierechter. 'Zinloos geweld' noemde de officier van justitie het voorval en de rechter was het daarmee eens. Zes weken gevangenis straf eiste de officier, maar de rechter bepaalde straf op vijf weken. Het twee tal was overigens al eerder in aanraking met justitie geweest. Het Justitieel Incassobureau kan in ie der geval weer 1440 gulden innen. In Soest werden vorige week woensdag namelijk zestien bonnen van negentig gulden uitgeschreven. Ze zijn bestemd voor automobilisten die de veiligheids gordel niet droegen. Ze liepen tegen de lamp tijdens de controle die de politie 's morgens tussen half elf en half twaalf op de Koningsweg hield. Een bestuurder van een auto moet lap pen, omdat hij de gesloten verklaring op de A.P. Hilhorstweg aan zijn laars lap te. Hij werd aangehouden tijdens de controle die de politie vorige week dins dag hield. Bij die gelegenheid werd ook gelet op het gebruik van veiligheidsgor dels en moesten bromfietsers hun voer tuig aan een onderzoek blootstellen. Hierbij werden geen overtredingen of onvolkomenheden geconstateerd. Een negentiende-eeuwse boerderij aan de Olijkeweg is zaterdag geheel afgebrand. Blikseminslag is ver moedelijk de oorzaak van de vuur zee die een geschatte schade van 1,2 miljoen gulden tot gevolg had. Be woner Van 't Klooster kon zijn huis tijdig verlaten. Niemand raakte ge wond. De brandweer was ruim vijf uur bezig met blussen. Toen ze, kort na de melding om kwart voor vier 's middags, arriveerde bij het oude gebouw, was er al sprake van een uitslaande brand. Het vuur zat in de rie ten kap van de boerderij en verplaatste zich snel naar het woonhuis en de stal. Omdat het pand niet meer te redden was, legde de brandweer de prioriteit op het behouden van de schuren op het erf en de nabijgelegen boerderijen. Dieren waren er niet aanwezig. Bij het bestrijden van de brand en het voorkomen dat ook andere gebouwen vlam zouden vatten, werden beide tank autospuiten van de brandweer Soest in gezet, evenals de ladderwagen en het hulpverleningsvoertuig. Uit Soesterberg kwam een derde tankautospuit. Na ruim drie kwartier waren de spuitgasten de brand meester, maar het intensieve na blussen duurde tot negen uur 's avonds. Na bemiddeling van de Stichting Salva- ge werd het woonhuis afgesloten door houten platen voor de ramen en de deu ren te plaatsen. De bewoner werd elders opgevangen. Uit onderzoek bleek dat in het uur voorafgaande aan de brand, diverse blikseminslagen in de directe omgeving hadden plaatsgevonden. Vandaar dat Toen de brandweer arriveerde, was de boerderij al niet meer te redden. Het bluswerk nam meer dan vijf uur in be slag. Foto: Aldo Allessie wordt verondersteld dat inslag de oor zaak van de brand is geweest. Het onweer had meer gevolgen in Soest. In verschillende delen konden mensen geen televisie kijken, doordat een groot aantal verdeelkasten van de Remu scha de had opgelopen. Een team monteurs is lange tijd bezig geweest de kasten te herstellen. Bij de overweg in Soestdui- nen raakten de spoorbomen van slag. Die bleven enige tijd dicht. Op meer plaatsen in Soest waren stroomstoringen het gevolg van blikseminslagen. Bevei ligingsalarmen gingen af en van een tankstation aan de Koningsweg waren enkele pompen buiten bedrijf. Een 33-jarige kroegeigenaar uit Soest moet drie weken brommen. Omdat hij in mei een agent had on dergedompeld in een bak met wa ter, werd hij vrijdag veroordeeld tot acht weken gevangenisstraf, waar van drie weken voorwaardelijk. Rechter mr. C. Meekers achtte de Soes ter schuldig aan mishandeling en bele diging van de agent. Die was met een collega poolshoogte komen nemen bij café 't Hartje aan de Koninginnelaan, nadat er was geklaagd over geluidsover last. Terwijl een tiental klanten op het terras zat, greep de cafébaas de politie man vast en legde hem in de waterbak De doorweekte agent, die een schaaf wond opliep, had na het incident rechts omkeert gemaakt. Zijn pak en uitrusting (waaronder een vuurwapen en porto foon) waren natuurlijk ook nat gewor den. De volgende dag werd de caféhou der op het matje geroepen bij de poli tie die proces-verbaal opmaakte wegens mishandeling van een ambtenaar in functie, baldadigheid en belediging. Burgemeester Koos Janssen liet het voorval evenmin zomaar aan zich voor bij gaan. Hij besloot dat het café tien dagen gesloten moest blijven. Het terras mocht een maand lang niet open. Dat de eigenaar van het café de agent in het water had gegooid, maakte het incident volgens Janssen alleen maar erger. "De man draagt een specifieke verantwoor delijkheid", aldus Janssen in mei. "Het was puur een dolletje", veront schuldigde de verdachte zich vrijdag tij dens de zitting. "Ik heb me niet gerea liseerd wat het voor de agent beteken de." "Iets ergers kon er niet zijn voor de agent", meende Meekers. De agent had zich na het voorval ziek gemeld, omdat hij zich diep vernederd voelde. Ook kampte hij met gevoelens van machte loosheid en schaamte. De eigenaar van het café had volgens officier van justitie, mr. J. van Spanje te weinig nagedacht over de gevolgen van zijn acties. Dat bleek uit haar ogen te vens uit het feit dat de man in februari van dit jaar met zijn auto was gaan stun ten in de Koninginnelaan. Daarbij ver loor hij de macht over het stuur en was hij in een tuin beland. Omdat hij hier mee de verkeersveiligheid in gevaar had gebracht, legde de rechter hem conform de eis een boete van 500 gulden op en werd hem de rijbevoegdheid voor vier maanden ontzegd. 'Onnadenkendheid is geen excuus voor het plegen van strafbare feiten", aldus officier mr. Van Spanje vrijdagmorgen voor de politierechter. Ze stelde dat de Soester in mei de agent 'volstrekt res pectloos' had bejegend. Ze eiste tien weken cel, waarvan zes voorwaardelijk. De eigenaar van het café gaf toe dat hij in het vervolg beter moet nadenken. Rechter Meekers verweet hem eveneens dat hij onvoldoende nadacht. "Je kunt niet alles doen onder het mom van een dolletje." De caféhouder werd ook nog verplicht voor het betalen van een schadevergoe ding aan de agent. De rechter bepaalde dit bedrag op 1750 gulden. De agent had om het dubbele gevraagd.

Soester Courant | 2000 | | pagina 1