SER TE RS MT J J agd F-16 laatste aanwinst in Vreeburghal van Militair Luchtvaartmuseum Provincie laat toekomst instellingen afhangen van natuurontwikkeling Zonder vrijwilligers en sponsors komt het huttenbouwdorp niet van de grond UUR de rsfoort Soest Druk weekeinde bij nieuw pannenkoekenhuis De Tuin K De aanbiedingen van deze week: (geldig van donderdag 9 augustus t/m woensdag 16 augustus 2000) \GINA 10 RTIJPT 1EEING LANCIA# WOENSDAG 9 AUGUSTUS 2000 Plan voor Nationaal Park Utrechtse Heuvelrug Kerkdiensten Medische dienst mmj Klachten bezorging 'Omgaan met stress op het werk' SNIJBLOEMEN Trosroos Tiara (crème kleur) 60 cm lang, 5 stelen per bos, 5 knoppen per tak/steel van fl. 7,75 voor KAMERPLANTEN Chrysant 3 stek per pot 12 cm potmaat van fl. 3,75 voor TUINPLANTEN Chrysant Veria dark (geel) In 19 cm pot, 45 cm doorsnee vol met knop en bloem van fl. 9,75 voor f He van Oest b.v. uur fotoMnric* okAPS :00N 035-6013117 Seicento's gistratie voordeel 18.395,- ■rdeel - 1.400,- aalpiannen il. 033-4635535 6039999 jonge Lancia's andaard: Stuurbekrachtiging cfi- mat control airco airbag centrale vergrendeling Delta HPE 1.6 I6v 2000 0 km!! blauw metallic Mistlampen voorstart onderbreker etc. Normaal 37.937,50 Nu voor fl. 35.950,- Kappa 2.4 LS 2000 0 km 1!« donker blauw* Alcantara bekl. start onderbreker etc. Nieuwprijs 84.900,- Nuvoor fl. 74.950,- tel. 033-4635535 aanbiedingen bekrachtiging, airco, nclbtw 22.950,- rbekrachtiging 50,- rbekrachtiging.airco, inch btw 21.950,- Redactie-adres: Joyce Schreuder, tel. (035) 602 25 64 Klachten bezorging: C. van BarneveJd, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 "M - «jg gurav itosoto "Nee, ik geef geen informatie aan het publiek," zegt de juffrouw aan de receptie in de Generaal C.J. Snijderhal als antwoord op de vraag hoeveel bezoekers het museum jaarlijks trekt. De dame is onverbid delijk. Als ik daar nieuwsgierig naar ben, dan moet ik maar doorde weeks maar de afdeling informatie bellen. De folders met wervende taal over het museum mag ik zo meenemen. Alles wat ik wil weten over de geschiedenis en te houden evenementen, staat erin. 'Een leuk dagje uit'. Met deze sugges tie begint een folder van het Militair Luchtvaart Museum dat aan de Zeister kant van het dorp Soesterberg is geves tigd. Om precies te zijn: aan het eind van de Kampweg de brug over de A28 oversteken. Langs de snelweg trekt een gevechtsvliegtuig op dat punt de aan dacht, als markeringspunt voor de te nemen afslag. Gezien de drukte op de toch ruim bemeten parkeerplaatsén is het geen loze aanwijzing geweest. Vanaf de parkeerplaats lopen voorna melijk gezinnen met kleine kinderen in de richting van de ingang. Ze wandelen langs de fietsenstalling die dankzij het mooie weer een lange rij tweewielers herbergt. En ook langs de picknick plaatsen waar familjes hun boterham nuttigen, een balspel spelen of gewoon van de zon genieten. Een broodje eten en een kop koffie drinken is ook moge lijk in de Escadrille (museumcafé), ve len hebben het buitenterras opgezocht. Voor kleine kinderen is de bosomgeving waarin de vliegtuigen te kijk staan een aantrekkelijk speelterrein. De toegang tot het museum is bovendien gratis. Luchtvaartkeuken Het luchtvaartmuseum, dat in 2005 wellicht wordt uitgebreid met het Leger museum uit Delft, biedt in de allereerste plaats natuurlijk een blik in de eigen nationale luchtvaartkeuken. Bij binnen komst wordt onmiddellijk de aandacht getrokken door de Franse Farman. Het allereerste vliegtuig dat Nederland in 1913 bestelde. Met zijn absolute top snelheid van 96 kilometer per uur was het toen een ware snelheidsduivel. Wan delend langs verschillende vliegtuigen krijg je een aardig idee van wat in drie kwart eeuw zoal heeft rondgevlogen. De startbanen waren niet meer dan een vliegheide en foto's, uniformen en an dere attributen vertellen het verhaal van de vlieggeschiedenis. Wie over wat zit vlees beschikt en het allemaal chronolo gisch op een rijtje wil hebben, moet het filmzaaltje binnen wippen. Boeiend his torisch filmmateriaal dat verzameld is in 75 jaar trekt in het donker voorbij, in clusief twee wereldoorlogen. Videobeelden In de grote Vreeburghal kunnen kleine kinderen zich weer uitleven in een soort speelhalletje. Er staan geen gokautoma ten maar computergestuurde spelletjes De F-16 zoals hij in de Vreeburghal te pronk staat. waarmee je vijanden uit de lucht kunt halen. Ook in deze hal is veel te zien. Een vliegtuig dat behoorlijk wat foto graferende bezoekers trekt is de F-16. Deze laatste aanwinst van het type dat vorig jaar gebruikt is in de kortdurende oorlog rond Kosovo, is weliswaar klein maar supersnel. De wendbare jager maakte deel uit van de 23 vliegtuigen waarmee Nederland zijn aandeel lever de aan de overigens uit 700 toestellen bestaande Navo-luchtvloot. Interessant voor mensen die van details houden zijn de videobeelden waarmee de aanvallen op militaire doelen en bruggen zijn op te roepen. Teksten als 'F-16 bombar deert een toevoerbrug' of 'een Mig-29 Fulcrum op de basis' leveren originele geregistreerde aanvalsbeelden op. Twee oudere mensen bekijken de film- en opsporingsapparatuur die ook ligt uitge stald met enige reserve. Als uit een be geleidende tekst blijkt dat deze appara tuur ook wordt gebruikt voor vredelie vende doeleinden, zoals het opsporen van vermisten, halen ze opgelucht adem. "Het wordt ook voor goede din gen gebruikt," stelt de man zijn vrouw gerust. Het museum is overigens dagelijks ge opend tussen 10 en 16.30 uur. Op zon dag tussen 12 en 16.30. Zaterdag en maandag is het gesloten. leid wonen' projecten in de grote steden wonen, komen gebouwen leeg te staan. Het is niet de bedoeling dat deze gebou wen voor andere functies worden ge bruikt. Ook deze instellingen moeten hun heil zoeken in de stadsgewesten. Beperkt wonen Slechts in enkele gevallen kunnen vrij komende gebouwen als woningen wor den ingericht. Het aantal wooneenhe den moet beperkt blijven en de bewo ners dienen een relatie te hebben met de gehandicapten die in deze instelling ver blijven. Een deel van het terrein moet natuurgebied worden. Ook ais een in stelling zichzelf opheft, dan moet het terrein terug worden gegeven aan de natuur. Een dergelijke constructie is toegepast bij de opheffing van het Soes- ter ziekenhuis Zonnegloren. In de discussienota gaan de plannenma kers ervan uit dat teruggave van een ter rein aan de natuur een kostbare zaak is. Daarom kan een instelling toestemming krijgen om te bouwen op een andere locatie. Ook zijn er complexere deals denkbaar, waarbij een derde partij tegen betaling een nieuwe locatie kan gebrui ken. Met de huur kan de instelling een dure locatie binnen het stedelijke gebied betalen. 'Instellingen op de Heuvelrug' is overigens een discussiestuk. Op basis daarvan moeten op maandag 28 augus tus alle belanghebbenden met elkaar van gedachten wisselen. 5 De provincie Utrecht wil een nieuw h beleid vaststellen voor de realisatie i van het Nationaal Park Utrechtse EHeuvelrug. Binnenkort worden I daarover gesprekken gevoerd met de betrokken gemeenten, natuuror ganisaties en instellingen zoals Vbrona, Zon en Schild, de vliegba sis, het Kamp van Zeist en Kontakt der Kontinenten. Omdat hun toe komstvisie soms haaks staat op de gewenste natuurontwikkeling. De gesprekken zijn een gevolg van het discussiestuk 'Instellingen op de Heu velrug' dat op 27 maart door de provin- commissie Ruimte en Groen is iehandeld. GS gaan ervan uit dat een ierughoudend beleid nodig is als een hstelling zoals verpleeg- of ziekenhuis wil uitbreiden. Met name gaat het om nstellingen die midden in een bosge- 1 liggen zoals de Ernst Sillemhoeve i Willem Arntzhoeve in Den Dolder, t Sanatorium in Zeist, Eemeroord in Baarn en een aantal jeugdinternaten in ".eist, Amersfoort en in Den Dolder. domenteel signaleren GS drie situaties. Enkele instellingen functioneren vol waardig, andere denken aan afslanken pf zelfs opheffing. Met name het beleid i instellingen met uitbreidingsplannen [staat op gespannen voet met de gewens te ontwikkeling van de Utrechtse Heu velrug als bos- en natuurgebied. Volgens een woordvoerder van de pro vincie wordt nu een ad hoc-beleid ge voerd. "Instellingen moeten in samen spraak met de gemeenten met een eigen visie komen. Ze moeten laten zien wat ze zelf willen en dat idee moet breed worden gedragen. Je vervalt dan niet in een louter ruimtelijke invulling en kunt een bredere afweging maken. De herzie ning op de Wet ruimtelijke ordening bepaalt dat incidenten voorkomen moe ten worden, alle plannen moeten in een bredere context worden bekeken." Al leen militaire instellingen blijven buiten beschouwing. Samen met het Rijk wordt daarvoor een apart beleid ontwikkeld. Bestaande afspraken In de discussienota gaat de provincie ervan uit dat instellingen die goed draaien ter plaatse kunnen blijven zitten. 'Bestaande afspraken over uitbreiding of functieverandering moeten worden na gekomen. Bij nieuwe uitbreidingen moet het toekomstig beleid zeer terug houdend zijn. Verandering van functie is in principe niet mogelijk. Alleen als een complex een bijzondere cultuurhis torische waarde heeft of klein is, is ver andering mogelijk. Andere kunnen het beste uitzien naar een locatie binnen een van de stadsgewesten.' Volgens de provincie heeft met name de zorgsector te maken met krimp. Omdat veel ex-bewoners met succes in 'bege- Zaterdag 12 augustus en zondag 13 augustus ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 pr. P. v.d. Zandt; can- tores Zondag 10.30 pr. P. v.d. Zandt; ge mengd koor HERVORMD/GEREFORMEERD (Samen op Weg) Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09.30 ds. R. Zandstra STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 mevr. Z. Hageman-Vos WORLD OUTREACH CHURCH Sterrenbergweg 10.30 Mark Six Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08,00 uur: R.M.P. v.d. Wijgerd (Den Dolder), Paltzerweg 227, tel. 030-2280626. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H. J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Kindertelefoon gratis, elke dag van 2 tot 8 -"•s V' '}ft - Piratenwoningen moeten het wor den. Het liefst met een grote pira- tenvlag in top. De opdracht aan honderd kinderen uit Soest en Soesterberg om een piratendorp op het sportveld van Abrona te bou wen, spreekt de zes- tot twaalfjari gen wel aan. Ze doen ijverig hun best om een piratenhuis te ontwer pen dat zo in het beroemde Peter Pan-sprookje zou kunnen figureren. Het getimmer gaat gepaard met op gewonden kreten en hier en daar wat onenigheid als de aanpak ver schilt. Niet alleen de kinderen bele ven vier gezellige dagen, maar ook de dertig vrijwilligers hebben er ple zier in. Emin Kesmen (27) en M. Ali Suna (23) zijn enthousiaste verkopers van hun eigen produkt: de oer-Hol- landse pannenkoek. Sinds ze de scepter zwaaien in het Pannenkoe kenhuis De Tuin aan de Radema kerstraat, is het weer een komen en gaan in het voormalig restaurant. Het mooie weer trok veel dagjes mensen, omstreeks etenstijd zijn het met name de gezinnen met jon ge kinderen die aanschuiven. Kesmen is bedrijfsleider en tevens chef kok. Hij vertelt vol vuur over de herleef de horecagelegenheid en waarom geko zen is voor pannenkoeken. "Pannenkoe ken eten is een echt Hollandse bezig heid. Als we iets anders zouden willen doen, bijvoorbeeld shoarma, dan moe ten we weer meer personeel hebben. Daar beginnen we voorlopig niet aan. Bovendien is dit een ideale plaats voor een pannenkoekenhuis. Met mooi weer fietsen er veel mensen langs. In het weekeinde hebben we het behoorlijk druk gehad. Ook door de week stappen mensen tijdens de markt of'het winke len even binnen voor een kop koffie met gebak, ook dat kan natuurlijk." Kesmen en Suna kwamen op het idee om een pannenkoekenhuis te openen door een artikel in de krant. "We lazen dat het restaurant vrijwel gesloten en alleen met party's open was. Dat von den we zonde. Zelf hebben we al jaren ervaring opgedaan bij bekende pannen koekenrestaurants in de nabije omge ving en zo kwamen we op het idee om iets dergelijks hier te beginnen. Het is hier een leuke locatie. We zijn toen naar John Vestering (uitbater) gestapt en hebben ons plan op tafel gelegd. Hij was er meteen voor te vinden." Bedrijfleider Kesmen wil volgend jaar ook de achterliggende tuin inrichten met tafels en stoelen. "Nu redden we dat nog niet, alles is wel al opgeknapt. In feite kunnen mensen ook ruimte huren voor bruiloften en partijen. We hebben geen catering maar kunnen wel de be diening en drank verzorgen. De hapjes moeten ze zelf maken of laten komen. We kunnen wel serveren." Voor de da gelijkse bezigheden hebben ze hulp van twee serveersters. Mariska van Ewijk uit Soesterberg en Susanne v.d. Horn uit Soest versterken de gelederen. "Als we de boel een beetje loopt, dan willen we een introductieweek houden," zegt Ke smen. "Bijvoorbeeld een week lang pannenkoeken aanbieden voor een be paalde prijs. Ook gaan we folders uit delen in Huis ter Heide en Den Dolder. Er zijn altijd wel mensen te vinden die een pannenkoek lusten." Het jaarlijkse Huttenbouwdorp-project bij Abrona is een initiatief van de Wijk- vereniging Overhees en de stichting Balans. Dit jaar zijn er weliswaar iets minder deelnemers dan vorig jaar. "Ver moedelijk omdat veel kinderen nog op vakantie zijn," verklaart Gert van den Hoed, de voorzitter van de Commissie Huttenbouwdorp. „Kinderen die dit weekeinde zijn teruggekomen en zich vanmiddag of morgen nog aanmelden, kunnen overigens gewoon meedoen," verzekert hij. Voor het geld hoeven de meeste kinde ren (en hun ouders) het niet te laten. Want vier dagen timmeren kost 17,50 gulden per kind. Voor dat bedrag kun nen ze kilo's spijkers in planken slaan die door de firma's Hooijer en De Be- ijer ter beschikking zijn gesteld. Er is ook een spellencircuit en zaterdag komt de sportbus langs. "Het deelnamebe drag is met opzet zo laag gehouden," vertelt Van den Hoed, "omdat we juist ook die kinderen erbij willen betrekken die om wat voor reden niet op vakan tie kunnen gaan." Hoewel het huttenbouwproject na vier jaar op een professionele manier wordt aangepakt, is het zonder vrijwilligers en sponsors niet te realiseren. In feite is een kleine groep vrijwilligers en een be roepskracht van Balans, al vanaf janua ri aan het regelen dat de vier dagen in augustus gesmeerd lopen. "Vanaf 17 ja nuari, toen we onze eerste vergadering hadden, zijn we al van alles aan het re gelen," zegt Gert van den Hoed erover. "Als we na de eerste vergadering weten wat we willen doen, dan gaan we aan het rekenen. We kwamen al gauw op zo'n tienduizend gulden. Dan heb je niet alle vrijwillige diensten erbij gerekend zoals de ondersteuning van de beroeps kracht en vrijwilligers en het verzorgen van alle drukwerk door de wijkvereni- ging. Als je al die uren gaat meetellen, dan kom je op 25 duizend gulden." Sponsors In samenspraak met Jolanda van Dijk, de beroepskracht van Balans, stuurt Van den Hoed brieven bijvoorbeeld naar het Juliana Welzijnsfonds, het Elisabeth Mathildefonds of de Zonnige Jeugd van de KLM. „Van de KLM kregen we dui zend gulden. Ook van het Monuta Cha- rityfund kregen we een cheque van dui zend gulden. Abrona stelt het terrein ter beschikking. Van het bouwbedrijf Huur- deman mogen we een bouwkeet en een stroomverdeelkast gebruiken, Taxi Klomp verzorgt het vervoer van kinde ren uit Soest naar Soesterberg en bak ker Van Brummelen sponsort ijs." Vol gens de commissievoorzitter is het aan trekken van sponsors uit Soest tot nu toe redelijk succesvol gebleken. "Veel mensen kennen je en als de achterbuur man bij de brandweer zit en je vraagt om een demonstratie te geven, dan is dat zo geregeld. Als er onvoldoende vervoer is, dan zijn er altijd wel vrijwil ligers te vinden die een keer heen en Voor de abonnees in Soesterberg is het klachtennummer 035-6021841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18.30 en 19.30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. weer willen rijden." Met name vrijwilligers zijn er nodig om vier dagen lang het huttenbouwdorp- project te begeleiden. "Vrijdag is er naast het bouwen van hutten ook een mini-kermis inclusief luchtkussen. De kinderen kunnen daaraan ook deelne men. Maar om die zeven a acht verschil lende spelen in goede banen te leiden, heb je wel wat mensen nodig. Ook om dat de kinderen op die middag een ge zamenlijke maaltijd gebruiken." Abrona De commissie Huttenbouwdorp is ove rigens zeer tevreden over het terrein dat Abrona al verschillende jaren ter be schikking stelt. "We hebben toen aller lei locaties in Soest bekeken. Het enige wat enigszins in aanmerking kwam was het kermisterrein op de Eng. Je had dat echter 's nachts moeten bewaken om te voorkomen dat alles dat overdag werd opgebouwd 's nachts weer werd afge broken. Wat dat betreft is dit afgesloten terrein ideaal. Het ligt in de bossen, er zijn paarden en een kinderboerderij. Natuurlijk slapen hier 's nachts ook vrij willigers. Om een oogje in het zeil te houden." Werkstress is een verschijnsel dat steeds vaker lijkt voor te komen in onze maat schappij. Veel mensen die last hebben van langdurige spanning op het werk lukt het om in de weekeinden, de va kantie of met een paar weken ziek zijn weer genoeg energie op te doen om aan het werk te gaan. Anderen die dit moei lijk volhouden op langere termijn heb ben vaak allerlei klachten als hoofdpijn, vermoeidheid, slapeloosheid, piekeren, concentratieproblemen. Voor deze laatste groep starten het Riagg Amersfoort Omstreken en het Maatschappelijk Werk Amersfoort in het najaar 2000 de training "Omgaan met stress op het werk". Deze training is bedoeld voor mensen die bij aanvang van de training aan het werk zijn en last hebben van langdurige spanning die met het werk te maken heeft. De training heeft als doel het bewust worden van oorzaken van stress en het aanleren van vaardigheden om beter om te gaan met stress. Er is daarnaast veel ruimte om ervaringen uit te wisselen. Thema's die in de training aan de orde komen zijn omgaan met situaties die spanning oproepen, het omgaan met conflicten en grenzen, omgaan met tijdsdruk en steun vragen. De training omvat tien wekelijkse bij eenkomsten op maandagmorgen van 9.00 tot 11.30 uur en start op 11 sep tember aanstaande. Mevrouw A. van Dijk van het Maatschappelijk Werk Amersfoort en de heer G. Tak van het Riagg Amersfoort Omstreken, ver zorgen de training. De training wordt gehouden in het gebouw van het Maat schappelijk Werk, Bekensteinselaan 18 te Amersfoort. Men kan zich aanmelden bij het Maat schappelijk Werk, telefoon: 033- 4633924. Na aanmelding volgt een uit nodiging voor een gesprek met de trai ners. Deze gesprekken vinden plaats op 4, 6 en 8 september 2000. Voor meer informatie: mevrouw A. van Dijk, Maatschappelijk Werk Amersfoort, tel. 033-4633924. w BLOEMISTERIJ Eigendomweg 80 SOEST Buys Ballotlaan 11-13 SOESTERBERG

Soester Courant | 2000 | | pagina 11