m Soest verwijt provincie gegoochel met cijfers over busbezetting Christelijke gereformeerde kerk in conflict met predikant Opruimingsfinale VASTE BEZORGERS njRA Burgemeestersgezin Janssen strijkt straks neer aan de Molenstraat EDSKES jit NEFKENS SOEST rjwxmm Gevraagd Programma Gildefeesten Tachtig uur werkstraf voor verslaafde ex-ondernemer VERKOOPPLANNEN? WOENSDAG 9 AUGUSTUS 2000 78e JAARGANG NO. 51 Ambtenaar Vossestein voor College van Beroep Ds. J. Slagboom voorlopig geschorst mWrjlIÏMk in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 3 Actueel 3 Actueel 9 Op Soest 11 Soesterberg Pas op voor de 'klusjesman'! Politie grijpt in bij familietwist Oproep getuigen beroving te Soest 'Het is een huis naar ons hart' A. van der Lee Kartmotoren gestolen Knaapjes spelen met echt pistool Met drank op achter het stuur Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035 - 603 27 37 UW MAKELAAR IN DE REGIO! t teiöcouraot Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@ casemanet Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,00 - Buiten Soest f 34,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG "Onbegrijpelijk", "een groot raad sel", ''verbazing en ontzetting", "het versterkt de indruk dat er spra ke is van geconstrueerde berekenin gen, waarin de uitkomsten een vast gegeven lijken te vormen"... In der gelijke, niet mis te verstane bewoor dingen heeft de gemeente Soest vo rige week bij het College van Be roep voor het bedrijfsleven ander maal geprotesteerd tegen de ingrij pende kortingen op de provinciale financiering van het Soester bus plan. Bestuurlijk en politiek Soest raakte be gin dit jaar min of meer in rep en roer door een aantal forse ingrepen in de dienstregeling, waarmee het provincie bestuur - dat tegenwoordig in Soest en wijde omgeving op het gebied van openbaar vervoer de dienst uitmaakt - met name de buslijnen 73 (Baarn, Eem- nes) en 74 gedeeltelijk wilde schrappen. Gedeputeerde Staten wilden het mes aanvankelijk nog verder in de Soester busbediening zetten, maar lieten uitein delijk lijn 72 (Soest-Amersfoort), de slagader van het bussysteem, onge moeid. Ook lijn 252 (naar Soesterberg) wordt voorlopig ontzien. Niettemin rees binnen de gemeente Soest - zowel ambtelijk als politiek - veel verzet tegen de provinciale plan nen. Ambtenaar Marcel Vossestein, de bedenker van het Soester busplan en als geen ander thuis in de materie, voerde daarom afgelopen vrijdag namens Soest het woord tijdens de zitting van het col lege van beroep. In een uitvoerige pleit nota ging hij de details van het busplan en vooral de provinciale bemoeienis nog eens na, waarbij hij o.a. tot de conclu sie kwam dat het provinciebestuur min of meer willen en wetens gebruik heeft gemaakt van verouderde of niet kloppende cijfers. Het hardst steekt Soest de bewering dat de busbezetting (en dus de kostendekking) onder de maat is gebleven, terwijl hier altijd be weerd is dat die boven verwachting was. Succes Vossestein onderstreepte dat het bus plan - volgens de Soester "wandelgan gen" zijn eigen troetelkindje dat, tegen de somberste voorspellingen in, in kor te tijd een succes werd omdat het aan tal reizigers van 2 naar 20 steeg - met een gemeentelijke bijdrage van rond de twee miljoen gulden optimaal was afgestemd op de ruimtelijke structuur van Soest. In zijn ogen is juist dat suc ces voor de provincie reden geweest om op de busbediening in Soest(erberg) te gaan bezuinigen. Volgens de vervoers- ambtenaar gaan de provinciale voorne mens uit van een aantal misvattingen, die vooral een cijfermatig karakter heb ben. Aan een concrete evaluatie van de beschikbare gegevens heeft het, ondanks aandringen vanuit Spest, volgens Vos sestein bij de provincie echter voortdu rend ontbroken en vanuit Utrecht is nooit overtuigend aangetoond wat er aan de Soester berekeningen niet klop te. Vossestein sloot zijn pleidooi vrijdag met de verzuchting dat bij hem, na le zing van het schriftelijk verweer van de provincie, "verbazing en ontzetting" gebleven waren. Dat de provincie voor mei volgend jaar drie miljoen wil snij den op een budget van 11 miljoen is volgens hem een illusie, omdat men zich in Utrecht kennelijk nauwelijks de om vang en de effecten van de bezuiniging heeft gerealiseerd. Hij sprak verder van een "dramatische ontwikkeling", waar van het provinciebestuur de indruk wekt dat het gaat om routinematige en mar ginale bezuinigingen. Dat Provinciale Staten in mei j.1. al per motie - met uit zondering van de VVD statenbreed on dersteund - het belang van een goed openbaar vervoer hebben onderstreept en uitspreken dat de burgers niet de dupe van de bezuinigingen mogen wor den was voor Vossestein ook een mooi steuntje in de rug. De provinciale volks vertegenwoordigers vinden dat dat best wat geld mag kosten. Ouderen Vossestein kreeg tijdens de zitting in Den Haag ook support van mevrouw Stalpers-Menting, een bewoonster van de Albert Cuyplaan in Soest, die mede namens twintig andere bewoners van de "ouderenflat" daar protest aantekende tegen de forse achteruitgang in de bus bediening van lijn 74, met name voor ouderen en gehandicapten, die nu een bushalte op veel grotere afstand moeten vinden. "Ze hield een prima, gloedvol verhaal," aldus Vossestein na afloop. Het provinciaal verweer kwam van ambtenaar E. Wijvekate, die zich vol gens Vossestein nogal formeel opstelde en niet wilde weten van verkeerde tel lingen en andere cijfermatige onjuisthe den. Pas komende vrijdag zal duidelijk zijn of het pleidooi van de gemeente Soest het College van Beroep heeft overtuigd. Volgens Vossestein staat dat niet vast. "Ik heb de indruk dat de rechter aan vankelijk dacht dat het om simpele kwestie ging, maar dat hij later tot zijn ongenoegen merkte dat de zaak toch wel heel wat gecompliceerder was." Vossestein is in elk geval zelf hoogst nieuwsgierig naar de uitspraak in deze volgens hem "unieke zaak". Sinds ongeveer een maand is ds. J. Slagboom geschorst als predikant van de christelijke gereformeerde kerk van Soest. De (voorlopige) schorsing is uitgesproken door de classis Amersfoort (zeg maar: het regionaal bestuur) van dit kleine, orthodoxe kerkgenootschap. Aan leiding is een conflict over de wijze waarop ds. Slagboom zijn ambt ver vulde. Volgens de heer J. Westeneng, secreta ris (scriba) van het plaatselijke kerkbe stuur (de kerkenraad), gaat het met name om de manier waarop ds. Slag boom inhoud gaf aan het pastoraat, de omgang met de plaatselijke gemeente leden. In elk geval is het conflict niet gebaseerd op "leergeschillen". De werk wijze van ds. Slagboom ontmoette vol gens Westeneng in de gemeente - met elkaar zo'n 150 leden, zowel belijdende als doopleden - veel kritiek en in de conflicten die daardoor ontstonden koos de kerkenraad de zijde van de gemeen te. De kerkenraad heeft de kwestie al eni ge tijd geleden doorverwezen naar de classis, waarin ca. 15 plaatselijke kerken uit de regio vertegenwoordigd zijn. De classis heeft ds. Slagboom voorlopig geschorst en een commissie van onder zoek benoemd, die onder leiding staat van ds. R. van Beek van Eemdijk. De commissie telt verder nog twee predi kanten en twee ouderlingen. De schor sing door de classis is bekend gemaakt aan alle ca. 160 christelijke gereformeer de kerkenraden in het land. Ds. Slag boom mag daar voorlopig evenmin voorgaan als in Soest; de schorsing geldt immers voor alle plaatselijke christelij ke gereformeerde kerken. Deze mede deling had in beginsel een vertrouwelijk karakter, maar is onlangs toch in de pu bliciteit gekomen. Rigoureuze maatregel De schorsing van ds. Slagboom is "voor lopig", benadrukt Westeneng. In okto ber vergadert de classis opnieuw over de kwestie en dan zal, mede op basis van het rapport van de commisssie-Van Beek, een besluit genomen moeten wor den over de vraag of de schorsing wordt teruggedraaid dan wel omgezet in een definitieve vorm, wat feitelijk neerkomt op afzetting. Westeneng geeft toe dat dat een "rigoureuze maatregel" is. Over de precieze aard van de proble men rondom de predikant, die drieën eenhalf jaar geleden naar Soest kwam als opvolger van de naar Maassluis ver trokken ds. J.W. Schoonderwoerd, hult Westeneng zich in stilzwijgen. "Ik kan er niets over zeggen, hoogstens dat er in derdaad sprake is van een ernstig ver stoorde relatie tussen de gemeente en de kerkenraad enerzijds en ds. Slagboom anderzijds." De oorzaak van de proble men is volgens de scriba gelegen in de persoonlijkheid van ds. Slagboom en niet zozeer in het feit dat hij als jonge (geboren 1952) en betrekkelijk onerva ren predikant naar Nederland kwam, nadat hij elf jaar achter elkaar (van 1985 tot 1996) als zendingspredikant in Zuid- Afrika had gewerkt. Hij bevestigt dat ds. Slagboom - die momenteel met va kantie in Afrika is en dus onbereikbaar voor commentaar - het met dë geno men maatregel niet eens is, maar dat hij alle gelegenheid heeft gekregen om zijn standpunt voor de classis toe te lichten en te verdedigen. "Het besluit is echt met de grootst mogelijke zorgvuldigheid uitgevoerd," aldus Westeneng. Evenwicht herstellen Voor de kleine christelijke gereformeer de kerk van Soest heeft de kwestie "heel gevoelige consequenties", aldus Wes teneng. "We hopen vurig dat we in de komende periode het evenwicht in de gemeente weer kunnen herstellen." Op de uitkomst van de besluitvorming in oktober wil hij verder niet vooruitlopen. 'Formeel is ds. Slagboom nog in dienst van de christelijke gereformeerde kerk van Soest, maar feitelijk is de predi kantsplaats nu al enige tijd vacant. In de zondagse diensten in het kleine kerkge bouw aan de Julianalaan 90, aan de rand van de Engh, gaan momenteel gastpredikanten voor. nog 1 WCCk extra hoge kortingen tot 80% Alle jacks 50 of 80% Alle polo's, pullovers en sweaters 30 tot 80% Alle colberts 30, 50 en 80% Restanten diverse pantalons nu 49,- Restanten kostuums tot 80% Restanten regenjassen 50 tot 80% Winkelcentrum Hartje-Zuid, Soesterbergsestraat 51, Soest (van 21 tot 26 augustus zijn wij wegens vakantie gesloten) Groot deel mensen op wachtlijst krijgt al zorg. Vrijwilligers krijgen van gemeente f 100,- premie. Brand trof boerderij opnieuw na halve eeuw. Column Jan Visser: Soesterbergs Belang. ÜH? Hl' Seniorenrestaurant viert I' verjaardag. Stormvogels 'Alter Ego' met Berna Kousemaker. Verdwenen Soest. Soest 50 jaar geleden. Radio Soest. Leven op de Engh 2: De buurvrouw. F-16 laatste aanwinst Mil. Luchtvaartmuseum. Vorige week is een 88-jarige inwoon ster van Soest in haar woning besto len van een geldbedrag. De vrouw had een man, naar aanleiding van een door hem geplaatste advertentie, uitgenodigd om een paar schilders- klussen in haar woning uit te voeren. De man verdween voor het doen van enkele inkopen en keerde niet meer naar de woning van de vrouw terug om de werkzaamheden af te maken. Daarna bleek dat er een geldbedrag werd vermist. De vrouw heeft aan gifte gedaan van diefstal en de poli tie heeft de zaak in onderzoek. De politie waarschuwt ervoor om zorgvuldige afspraken te maken bij het in dienst nemen van dergelijke 'klusjesmannen'. Het wordt niet uit gesloten dat dergelijke praktijken meer plaatsvinden. Nogal wat bewoners van de Kamperfoe liestraat waren afgelopen vrijdagmiddag getuige van politieoptreden in een flat woning daar. Navraag bij de politie le vert op dat het hier ging om een fami lietwist, waarover zoals gebruikelijk geen, nadere mededelingen worden ver strekt. Maandagmiddag rond 16.00 uur werd een 79-jarige inwoonster van Soest slachtoffer van een beroving. Dé vrouw reed met haar invaliden- wagen op het fietspad tussen de Ver lengde Talmalaan en de Chalonhof. Zij had haar handtas met persoonlij ke eigendommen in het mandje van haar invalidenwagen gelegd. Er kwam een bromfiets met twee jon gens naast haar rijden. De achterste jongen griste haar tas weg. De jon gens reden vermoedelijk weg in de richting van de Chalonhof. De vrouw kon geen duidelijk signa lement geven van de daders. De po litie is daarom op zoek naar getuigen van het voorval. Zij kunnen contact opnemen met de politie op telefoon nummer 035-5487411. Zo snel mogelijk een echte Soester worden, dat was sinds de benoe ming van Koos Janssen tot burge meester van Soest een van zijn be langrijkste oogmerken. De "ver- soestering" van het gezin Janssen zal spoedig kunnen plaatsvinden nu er in de nieuwe woonplaats ook on derdak gevonden is: aan de Molen straat 33. Per half december verwachten de Jans- sens hun intrek te nemen in de helft van een fraaie twee-onder-één-kapper aan de Molenstraat. Met het huis zijn ze "heel content". Tot die tijd huizen ze vanaf september met z'n zessen tijdelijk in een appartement, ook in Soest, zodat de (ambts)woning in Bunnik op korte termijn beschikbaar komt voor Janssens opvolger daar. "Het is nog best een zoektocht gewor den," zégt de burgemeester, die de wo ning aan de Molenstraat "een huis naar ons hart" noemt. "We hebben de krant er in de afgelopen maanden op nage plozen, maar echt eenvoudig was het niet om een huis voor zes personen te vinden. Dan is het aanbod in Soest toch ook weer niet zó groot..." De keuze voor de Molenstraat is zeer democratisch tot stand gekomen, blijkt uit de woorden van de burgemeester. Ook de vier jonge Janssens moesten het ermee eens zijn. Twee van hen moeten binnenkort al hier naar school, in dit geval het Griftland College (de anderen hebben net hun eindexamen in Utrecht achter de rug en gaan studeren) en daar om was "tijdigheid" van belang. Van daar dat gekozen is voor een tijdelijk Het huis aan de Molenstraat, waar de familie Janssen per half decem ber hoopt te gaan wonen. Foto: A,do Allessie onderdak per 1 september. "Dat wordt twéé keer verhuizen dus." Het huis aan de Molenstraat staat min of meer op de flanken van de Èng, dus in het geografische hart van Soest en niet al te ver van het gemeentehuis. Omdat Soest geen ambtswoning kent "zwerven" de burgemeesters sinds jaar en dag door de gemeente, al hadden sommigen een duidelijke voorkeur voor Soest-Zuid. Bentinck woonde aan de Vosseveldlaan, mevrouw Korver aan de Foekenlaan, Scholten aan de Hilde- brandlaan. Het gezin De Widt koos voor Soestdijk: de Regentesselaan. maandag 21 augustus 18.15 Recreatieve fietstocht, niseerd door Tempo Toer. dinsdag 22 augustus 18.00 Avondwandeling, georgani seerd door Wandelcomité Jacob van Gaesbeek. woensdag 23 augustus 19.00 Gildeloop, georganiseerd door AV Pijnenburg. donderdag 24 augustus 20.00 Concert Rowwen Hèze. vrijdag 25 augustus 18.15 Afhalen gildekoning Kees En- gebrink vanaf huisadres. 19.30 Feestavond voor gildeleden en - vrienden. zaterdag 26 augustus 08.00 Toertochten, georganiseerd door Tempo Toer. 09.30 Volkspaardenfeest. 11.00 Kinderkennis. 11.30 Volksspelen. 13.30 Kampioen- en prijsschieten. 14.00 Oud-koningen kampen. 20.30 Feest/dansavond met Green- light Express, The Grant en de Havenzangers. 09.30 Eucharistieviering met gilde eer in Petrus en Pauluskerk. 12.00 Zondagmorgenconcert Eem- lander Blaaskapel. 12.00 Bezoek Schützenverein Die Grosse Westhofe uit Soest Duitsland en een tweekamp tussen schutters van beide verenigingen. 12.30 Kinderkennis. 13.00 Koningschieten met aanslui tend huldiging nieuwe koning. 13.30 Kampioen- en prijsschieten. 13.45 Optreden tamboer-, hoornbla zer en vendelkorps. 19.30 Afhalen nieuwe gildekoning. 21.00 Feest/dansavond met Les Ci- maandag 28 augustus 14.00 Ouderencontactmiddag met Piene Kartner (Vader Abraham) en goochelaar Ronald Muray. 20.00 Radio 538 drive in. Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Met ingang T van 2000 Ook specialist in: MEUBELSTOFFERING Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035-6024294 In de nacht van 3 op 4 augustus werd er ingebroken bij een werkplaats van kart motoren in Soest. Uit de werkplaats werden voornamelijk motoren van karts, 125cc weggenomen. Ook werden twee complete karts gestolen. De politie heeft de diefstal in onderzoek. Wie onders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBE D R I J F H ENRI NEFK E NSv SO ESiTBV, Birkstraat 30 - 3708 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 Een 61-jarige man uit Soest is maan dag door de Utrechtse politierech ter veroordeeld tot tachtig uur werk straf en zes weken celstraf voor waardelijk wegens diefstal. De uit spraak was gelijk aan de eis van de officier van justitie. Naar eigen zeggen raakte de verdachte vorig jaar overspannen door de werk druk die het runnen van een eigen be drijf met zich mee brengt. Daarop liet hij zijn bouwbedrijf ontbinden, raakte aan de drugs en begon uit geldgebrek te stelen. In de afgelopen maanden stal de man regelmatig gereedschap van bouw bedrijven uit Soest, De Bilt en Auster- litz. Bij de diefstallen maakte hij onder meer ladders, boren en gereedschapskis ten buit. Geldgebrek noemde de ver dachte als drijfveer voor de diefstallen. De officier mr. W.J. Koreman sprak van een zeer uitzonderlijke zaak. "We ko men hier niet vaak mensen van uw leef tijd tegen die binnen een half jaar in zo'n neerwaartse spiraal terecht ko men", merkte Koreman op. Hij advi seerde de man dringend zich te laten opnemen in een ontwenningskliniek. De rechter, mr. E. Bueno, sloot zich aan bij de mening van de officier en verplicht te de verdachte contact op te nemen met de reclassering. Maandagavond werd bij de politie ge meld dat enkele jongetjes met vermoe delijk een vuurwapen aan het spelen waren. Op de Weegbreestraat werden drie jongetjes van 9, 10 en 13 jaar uit Soest aangetroffen. Zij waren in de zandbak aan het spelen met een pistool. De ouders van de twee oudsten werden ter plaatse gehoord. De 9-jarige jongen werd meegenomen naar het bureau, waar hij later door een familielid werd opgehaald. Beiden zijn gehoord en het wapen werd in beslag genomen. Een 25-jarige man uit Eemnes werd in de nacht van maandag op dinsdag ge controleerd op de Vredehofstraat. Hij reed daar door een rood verkeerslicht. Bij het aanspreken van de man bleek dat hij te veel alcohol had genoten. Een blaastest op het bureau wees uit dat hij 0.95 promille alcohol in zijn bloed had. Enkele weken geleden was de man ook al eens bekeurd voor het rijden onder invloed. Hij kreeg een rijverbod van drie uur en een proces-verbaal. VAN ROUWENDAAL MAKELAARDIJ BURG. GROTHESTRAAT 1 3 3761 CJ SOEST ;NVM DHnsnnn

Soester Courant | 2000 | | pagina 1