mm Visser Hulleman optiek Brand trof boerderij Olijkeweg opnieuw na exact halve eeuw Groot deel van mensen op wachtlijst krijgt al vorm van zorg Seniorenrestaurant VOS viert eerste verjaardag niet feestje en rijsttafel «oerderij Ol.jkeweg i„ as gelegd ACTUEEL l «T&iSfe ;«ï"S innen imissie eer l Vrijwilligers krijgen van gemeente 100 premie mahtv SRAND RAND VASTE BEZORGERS Tien bijstandgerechtigden 'beloond' PAGINA 3 Kinderfeestjeswerk mag in woning Soesterbergs belang Hooischuur ging destijds in vlammen op Wegens vakantie zijn wij GESLOTEN t/m maandag 14 augustus. TT 11 1 VOOR OOGZORG SOESTER^CÖÜRANT SOESTER COURANT Controle vissers PAGINA 2 WOENSDAG 9 AUGUSTUS 2000 IUIMING ?ai/ bij liming. r! KER M/V tkerif um KERM/V Betrouwbare gegevens na opschoningsactie Klachten bezorging Voor service moet u bij ons zijn 'Een geschenk uit de hemel' r Gevraagd in Soest voor de De gemeente gaat tien Soester bij standgerechtigden, die in het kader van de "sociale activering" vrijwilli gerswerk verrichten, een premie van 100,00 per maand betalen. De tien zijn actief geworden bij de Stichting Balans. Alle bijstandgerechtigenden van Soest die zijn ingedeeld in fase 4 (de groep met normaal gesproken de geringste kans op een betaalde baan) zijn onlangs aangeschreven door de gemeente en Balans. Ze kregen het aanbod om actief te worden en op die manier de stimu leringspremie te verdienen. Met dege nen die positief reageerden werd beke ken welke activiteiten ze zouden kunnen verrichten. Een aantal van hen - tien in totaal - is inmiddels inderdaad als vrij- Het College van B. en W. heeft de Soes ter mevrouw H. de Haan toestemming verleend om in haar woning aan de Nassaulaan werk te verrichten ten be hoeve van de organisatie van kinder feestjes. Dat gebeurt onder de naam "Abracadabra". Het gaat om admini stratieve, naai- en schilderwerkzaamhe den en de opslag van verhuurmateriaal. De activiteiten vinden plaats in een bij gebouw van de woning en daarom is het mogelijk vrijstelling te verlenen van de bestemmingsplanvoorschriften, omdat meer dan 60 van de woning voor woondoeleinden beschikbaar blijft en het uiterlijk van de woning niet gewij zigd wordt. Voor overlast voor de omwonenden hoeft niet gevreesd te worden, aldus het gemeentebestuur. De verhuurmaterialen worden gebracht en gehaald door de verhuurder en kunnen in een "station wagen" vervoerd worden. Het laden en lossen gebeurt overdag, meestal op za terdag of woensdagmiddag. williger aan de slag en verricht uiteen lopende activiteiten. Sommigen zetten bijvoorbeeld koffie of geven de planten water in instellingen waarmee de ge meente samenwerkt. Bijstandgerechtigden moeten in princi pe alle inkomsten die ze naast hun uit kering genieten melden en worden doorgaans voor die bedragen "gekort", maar op grond van de hardheidsclausule in de verordening Stimuleringspremie mogen ze deze 100 gulden per maand behouden. Voorwaarde is o.a. dat ze minimaal 12 uur per maand inderdaad "maatschappelijk zinvol" aan de slag zijn. Dat gebeurt in het kader van het lopende activeringsproject bij Balans. "Daar kijken ze niet in de eerste plaats naar wat de mensen niet kunnen, maar naar wat ze wél kunnen," aldus mede werker Rob Mastwijk van de Sociale Dienst. "Sommigen halen die 12 uur weliswaar niet," legt Mastwijk uit, "maar we vin den het toch heel belangrijk dat ze op deze manier actief zijn geworden. Daar om krijgen ze de premie tóch." De fase- 4 cüënten van de Sociale Dienst vormen zo'n 40 procent van het totale bestand (zo'n 650 personen). AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom SUZUKI in Soest? Verkerk! Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 60136 82 r -{-IrJ'lA dx/i lA/fTTTM l /JssfiA h- iajï Ws hyt hist-cn Wij hebben nu alles uit de kast gehaald, nog meer m2, nog meer keuze! Birkstraat 101 Soest Telefoon 035 - 6013403 Soesterberg is een schizofreen dorp. Aan de ene kant ligt het contemplatie ve, devote Cenakel waar het bruist van de kunst, religie en meditatie en aan de andere kant van het vliegdorp bevindt zich het oorlogsminnende luchtmacht museum waar momenteel een expositie te zien is over de Nederlandse F-zes- tiens, die strijd voerden boven Kosovo. In een regionaal dagblad stond een foto van een vader die met een jongetje aan de hand en een kindje op de arm deze tentoonstelling bezocht. Voor kinderen beneden de achttien zou deze militaire peepshow verboden moeten zijn. Minder bezoekers trok deze zomer het International Music Festival in Soester berg. Directeur en oprichter Misha Quint sprak in de pers zijn teleurstelling uit over de geringe belangstelling van het publiek voor de tien concerten in Soesterberg, Utrecht en Laren. Toen het Sloveense elftal neerstreek in Soestdui- nen tijdens Euro 2000 werden de bo bo's officieel in het Gemeentehuis ont vangen en overladen met toespraken en cadeaus. Maar als zestig zeer getalent eerde muziekstudenten en tien interna tionaal befaamde docenten uit Ameri ka, Engeland, Oostenrijk en Ierland hier vertoeven binnen de gemeente grenzen en de sterren van de hemel spe len, is het gemeentebestuur stekeblind en stokdoof. Vrijdagavond 28 juli trok het prachtige galaconcert in de St. Janszaal van het Kontakt der Kontinenten enkele tien tallen muziekliefhebbers. Hoogtepunt van dit "A little bit of eveiything" was de uitvoering van het Pianoquintet opus 57 van Schostakovich. Zaterdagavond 29 juli werd de serie in de Caroluskerk afgesloten met een (gelukkig) goed be zocht afscheidsconcert onder de titel "Goodbye Soesterberg". Hoogtepunt was aan het eind het dub belconcert in d mineur van Johann Se- bastian Bach voor twee violen en een orkest van 13 leden. Kennelijk ter ere van de beroemde componist uit Leip- zig, die precies 250 jaar geleden op 28 juli is gestorven. Dit muziekstuk, waar in de beide viooldocenten Nikolai Znai- der en Boris Kuschnir soleerden, werd gedirigeerd door Misha Quint. De bui tenlandse gasten doen alles zelf, van bet bedienen van de kassa tot aan het klaar zetten van stoelen en lessenaars. Helaas is de publiciteit ronduit slecht te noe men. Maestro Quint, die in zijn dankwoord beloofde volgend jaar voor de vierde achtereenvolgende keer terug te komen, verdient niet alleen een beter onthaal, maar ook meer organisatorische steun van de Soesterbergse belangenorgani saties en ondernemersverenigingen. Blijkbaar hebben die in hun culturele proefkelders meer aandacht voor het tellen van de lege wijnflessen dan voor de Altijddurende Aanbidding van de Heilige Muze. Het is puur toevalmaar wei heel frappant! Diverse lezers hebben de redactie van de Soester Courant vo rige week gebeld en geschreven om haar te attenderen op het "curieuze" feit dat de boerderij aan de Olijke weg, waarvan op de voorpagina werd gemeld dat hij door de blik sem was getroffen en afgebrand, vermoedelijk dezelfde is als de boerderij waarvan de hooischuur een halve eeuw geleden in vlammen opging. Dat laatste bericht - uit de krant van 4 augustus 1950 - werd uitvoerig geci* teerd in de rubriek "50 jaar geleden in Soest", waarin opmerkelijke stukjes uit de oude kranten nog eens ten tonele worden gevoerd. Het knipsel lag al we ken klaar om voor deze editie te worden gebruikt. In het artikel over de recente brand werd de "link" niet gelegd. Bij navraag blijkt het inderdaad te gaan om dezelfde boerderij, zoals de Soester historiekenner Gijs van Brummelen - bij de lezers bekend als samensteller van de veelgelezen rubriek "Verdwenen/ Hervonden Soest" - bevestigt. "Jazeker, het gaat om dezelfde boerderij," zegt Van Brummelen. "Ik heb er als jonge tje zelf nog wel brood gebracht..." Volgens het artikel van vijftig jaar terug brak de brand in de "hooi- en stroober- gen" op zondagavond tegen midder nacht uit en kon het slapende gezin Van 't Klooster - met drie kleine kinderen - net op tijd gewaarschuwd worden door een passerende automobilist. De boer derij zelf, ooit de woonstee van de le gendarische wethouder Peter van den Bremer, bleef destijds behouden. Het staat niet letterlijk in de krant van 1950, maar gesuggereerd wordt dat er destijds sprake was van brandstichting, omdat het jaar daarvoor óók al diverse boerde rijen door onopgehelderde oorzaak in de as waren gelegd. Bij de recente brand is de oorzaak zonneklaar (om dat woord in dit verband maar eens te gebruiken): blikseminslag tijdens een hevig onweer waarvan iedere Soester getuige is ge weest. TE KOOP Sophialaan 29, Soest Ruim wonen met mogelijkheid tot praktijk aan huis? Dan is dit de woning die u zoekt! Deze karakteristieke half vrijstaande villa met een living van 60m2 heeft op de bega ne grond een (slaap)kamer met toegang naar de le badkamer. Gelegen in een mooie en kindvriendelijke omgeving met een heerlijke zonnige achtertuin voorzien van 2 terassen Belangrijkste kenmerken uitgebouwde living met gas open haard (slaap)kamer en le badkamer op begane grond keuken met inbouwapparatuur 3 slaapkamers op de le verdieping, waarvan 1 met toegang naar dakterras 2e badkamer zolder met 1 slaapkamer en bergruimte bouwjaar circa 1935 deels dakisolatie, grotendeels isolerende beglazing CV-gas combiketel (3999) met zonnecollectoren kelder berging perceelgrootté 384m2 Vraagprijs fl. 975.000,- k.k. Documentatie over deze karakteristieke woning kunt u vrijblijvend bij mij opvragen. Alle werkzaamheden op het gebied van (ver)koop, taxaties, (ver)huur en beheer worden niet alleen professioneel, maar ook met enthousiasme en betrokkenheid uitgevoerd. En dat verschil merkt u direct. Want naast de belangrijke zake lijkheid is het menselijke aspect bij onroerende goed aangelegenheden natuur lijk ook belangrijk. Een vrouw heeft in deze mannenwereld ook op dat gebied meer in huis. Eranegenrtendc-eeuiwe tra, aan de Olijkmeg afgebrand. nMsnmmhJI nmedeiijk de oorraak viitj i ree die een geschafte «h». miljoen gulden lot gevet woner Van t Klooster k<J 'ijdtg verinnen. Niemand nood. De brandweer vnfi nar bezig met blussen rcnt/„/r v-'n iki Crhiïd*J?L ert>öiru ^'enoo 0tJt- ■bt.A rt lerin h L is tha i,,JUr 8«<e,Se"mJ-N.A e adviescommissie mi- die het gemeentebe- ake het gemeentelijke ide de taak en samen- jbeheer 1998). in beroep deskundigheid ieu-onderzoek, natuur- Jbouw. tar ('s avonds). In deze es. m- en leefomgeving (met g, geluid, verkeer en ver- de naar een gedragsdes- 3- smatig betrokken of be- 3rpen die tot taak van de :aam zijn of zijn geweest commissie en van mening als u uw deskundigheid en wij uw reactie gaarne Vlet een feestje en een zeer smake- rijsttafel hebben de gasten van iet Seniorenrestaurant van de VOS orige week woensdag het eenjarig lestaan gevierd. Het feestje was 'ooral voor de vrijwilligers en de toks. VOS-coördinator Margöt Bultink zette ijdens het aperitief in de grote zaal van Molenschot - drie dagen per week maandag, woensdag en vrijdag) het inderdak van het Seniorenrestaurant - «rst de vrijwilligers in het zonnetje. Ze tetrok daarin ook de onmisbare (o.a. idministratieve) steun voor de Molen- chot-medewerksters Karin en Kitty en -an Jacqueline, "de duizendpoot" van le Stichting Welzijnswerk Ouderen ioest (SWOS), waaronder het VOS- iroject (Vereenzaming Ouderen Soest) ain of meer ressorteert. De laatsten kre- ren een flesje wijn, evenals de toevallig anwezige verslaggever van deze krant, uit dank voor de royale aandacht voor de VOS-activiteiten. De vrijwillig(st)ers kregen allemaal een roos. Volgens Margöt Bultink is er alle reden om na één jaar Seniorenrestaurant een feestje te vieren, nadat eerdere initatie- ven waren mislukt. Het restaurant be gon in augustus 1999 met drie vrijwil ligsters; dat zijn er inmiddels meer dan twintig. De eerste week kwamen er on geveer twinig mensen eten; dat zijn er intussen meestal zo'n 65 a 80 en in to taal bereikt het restaurant 140 alleenwo- nenden die met enige regelmaat de maaltijd in Molenschot komen gebrui ken. En wat voor een maaltijd! De gasten kunnen doorgaans kiezen uit verschil lende voor-, hoofd- en nagerechten, die allemaal smakelijk worden bereid in de keuken van Molenschot. Geen wonder dus dat Margót Bultink ook de koks nog even naar voren haalde, nadat de vrij willigers namens de restaurantgasten waren toegesproken door de heer N. 6 (privé) of 0317-474885 on: 035-6093645 (werk). I le Verordening is te ver- zitter Adviescommissie ./beheer ser Hans Kampf 3ostbus 2000 CA Soest I: klanp@soest.nl BURG. GROTHESTRAAT10 - 3761 CM SOESTDIJK-TEL.601 3859 's Maandags gesloten l Margöt Bultink (len de koks tijdens het feestje van het Seniorenrestaurant. Carrière, die ook al een roos aanbood en het restaurant omschreef als "een geschenk uit de hemel". Waardering De voorziening betekent volgens hem voor de meesten dat "49%" van hun problemen als alleenwonende ouderen is opgelost. Hij stak zijn waardering voor de vrijwilligers en de koks evenmin niet onder stoelen of banken: "Alles hangt van jullie af. Wij zijn zeker niet de allergemakkelijkste klanten, maar jullie zorgen ervoor dat alles soepel ver loopt." Margöt Bultink prees hij als de "motor" van het VOS-project. Op haar beurt wees die erop dat het res taurant nu duidelijk heeft bewezen in een grote behoefte te voorzien. Van de gasten is 98 alleen; de meesten ko men vooral voor de gezelligheid, of om ook op doordeweekse dagen iets te doerf te hebben. En wat is er nu gezel liger dan samen eten...?" Daar had ze volstrekt gelijk in, zoals bleek tijdens de voortreffelijke rijsttafel die de gasten vervolgens kregen voorgeschoteld. Aanmelden: tel. 601 41 52 Vorige week woensdag hebben twee jongens uit Soest die in de vijver aan de Obrechtstraat aan het vissen waren een bekeuring gekregen. Zij bleken beiden niet in het bezit te zijn van een visakte en een vergunning. Verhuur van professioneel gereed schap voor bedrijf en particulier. Reparatie en onderhoud van uw tuinmachines (njotormaaiers) en elektrisch gereedschap. Open: maandag t/m vrijdag van 7.30-17.30 uur. Speciaal weekendtarief van vrijdag 16.00 uur tot de volgende maandag 9.00 uur. Deskundig advies en goed bereikbaar (Ind.terrein Nieuwegracht). VERHUUR-REPARATIES-KEURINGEN Nieuwegracht 1A 3763 LP Soest Postbus 462,3760 AL Soest Telefoon 035-601 55 66, Fax 035-602 68 94 aanstaande schikking en. ;kker. ke parttime of i terzijde te 50ESTDIJK 1 23 87 37 3763 U Soest In de regio Utrecht wachten in to taal 7.191 mensen op zorg. Daar van wachten 3.341 mensen op thuiszorg, 701 op verpleeghuiszorg en 2.557 op een plek in een verzor gingshuis. 35% van de cliënten wacht langer dan een jaar. Deze cij fers komen te voorschijn uit een re cent onderzoek onder de zorginstel lingen in de provincie. De langste wachttijden zijn voor huis houdelijke verzorging (300 dagen), al fahulp (370 dagen extramurale ver zorgingshuiszorg (479 dagen) en opna me in een verzorgingshuis (389 dagen). Korte wachttijden zijn er voor dagbe handeling somatiek en kortdurende op name verpleeghuiszorg (resp. 80 en 48 dagen). Als gevolg van de wachtlijstpro blematiek worden in Utrecht 178 zie kenhuisbedden bezet door mensen die wachten op zorg in de sector V&V. Van het totaal aantal mensen op de wacht lijst ontvangen 4.329 mensen al een vorm van overbruggingszorg (60%). Rekening houdend met het aantal inwo ners is de problematiek het meest om vangrijk in Utrecht-stad, De Bilt/Zeist en Veenendaa1. Dit zijn de uitkomsten van een onder zoek onder alle Utrechtse thuiszorgin stellingen, verpleeg- en verzorgingshui zen, de regionale indicatieorganen en het Zorgkantoor. Het onderzoek werd ondersteund door de landelijke Task- force wachtlijsten om betrouwbare gege vens te krijgen over de wachtlijsten in de sector Verpleging en Verzorging (V&V). Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit hebt, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 6014152). De krant wordt dan nog dezelfde avond nabezorgd. Belt u woensdag na 18.30 uur, dan kunt u uw naam en adres op de band van het antwoordapparaat inspreken. De krant wordt dan echter pas donderdagmiddag nabezorgd. Aanleiding voor het onderzoek vormt het extra geld dat het kabinet ter be schikking stelde voor de AWBZ en de rechterlijke uitspraken over het recht op (thuis)zorg. In het plan van aanpak in de verpleging en verzorging, waar alle partijen uit de V&V in meewerkten, werd geconstateerd dat er geen be trouwbare wachtlijstgegevens beschik baar zijn. De opschoningsactie levert voor het eerst een betrouwbaar totaal beeld op van het aantal wachtenden en de overbruggingszorg die al geboden wordt in de thuiszorg, verpleeghuizen en verzorgingshuizen. In Utrecht daal de het aantal mensen op de wachtlijst met 4% na de opschoningsactie, dat wil zeggen: 4% stond ten onrechte op een wachtlijst. Landelijk is dit cijfer 12%. Structurele registratie Begin 2001 wordt de actie in deze sec tor herhaald. Daarnaast wordt hard ge werkt om structurele registratie van wachtlijsten in de AWBZ landelijk van de grond te krijgen in de loop van 2001. De regio Utrecht loopt voor op deze activiteiten. Hier zal de registratie naar verwachting al in december van dit jaar structureel geregeld zijn. Dat is moge lijk omdat de gezamenlijke partijen eer- SÖRIiSl SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 der aan de slag zijn gegaan met deze problematiek dan in andere delen van het land. Reeds in november 1998 werd daarvoor de basis gelegd door de par tijen in deze regio: zorgkantoor Utrecht/ANOVA, Thuiszorg Alliantie Centraal Nederland, Vereniging Over legorgaan Verpleeghuizen Utrecht en de Vereniging Samenwerkende Verzor gingshuizen in stad en provincie Utrecht. Sinds december 1999 zijn deze partijen samen met de Utrechtse patiënten/ cliëntenorganisaties, de provincie en de gemeente Utrecht verenigd in het Wachtlijst Overleg Utrecht (WOU). Vanuit het WOU is in maart 2000 een plan van aanpak voor de wachtlijsten opgesteld. De komende jaren zal dit plan handen en voeten krijgen en zullen concrete activiteiten worden ontwikkeld om de wachtlijsten terug te dringen. Maatregelen Zorgkantoor Utrecht en de instellingen in de regio gaan aan de hand van de onderzoekscijfers aanvullende afspraken maken om met het extra geld op korte termijn extra zorg te realiseren. Maar extra geld alleen is niet voldoende. Vaak ontbreekt het aan capaciteit (bedden) of menskracht. Daarbij hoeven niet uitslui tend de geijkte paden bewandeld te worden, maar mogen zorgkantoor en instellingen creatieve oplossingen ge bruiken om deze capaciteit op korte ter mijn te creëren. Het afgelopen jaar zijn in diverse secto ren in de gezondheidszorg al acties ge start om de wachtlijsten inzichtelijk te maken en/of te bestrijden. Sinds sep tember 1999 jaar maken tien ziekenhui zen in de regio hun wachttijden open baar via de lokale kabelkranten en via ANOVA's website (www. anova.nl). Ook in de thuiszorg bindt men de strijd aan met de wachtlijsten. De thuiszorg organisaties in Utrecht zijn in nauwe samenwerking met zorgverzekeraar ANOVA op zoek naar structurele op lossingen. Van oktober 1999 tot maart 2000 is een gezamenlijke wervingscam pagne gehouden om nieuw personeel aan te trekken. In totaal hebben zich inmiddels zo'n 330 belangstellenden aangemeld voor werk in de thuiszorg. t veel vrijheid voor iemand vakmanschap andig te kun- "V Interesse in een nadere kennismaking? Bel voor een vrijblijvende afspraak. Speenkruidstraat 55 3 7 6 5 A B S o e s t RVT Iel 035 6037490 fV Fax 035 6037491 round fulltime uds- en aan- lincentrum 35-6016776

Soester Courant | 2000 | | pagina 3