VASTE BEZORGERS Met het financieel beleid van de gemeente Soest zit het wel snor Campinghouders klagen hun nood Gemeente wil bloemisterij Van Oest niet in voormalige retourette EDSKES Gevraagd VERKOOPPLANNEN? VERSE MOSSELEN Vrijwilligers gezocht voor nieuw project: 'Wij zoeken u op' Gemeente Soest krijgt over 'buskwestie' nul op rekest in Soest voor de OPELe ZONNIGE 50% 50% TRADITIES Waarschuwing: bosbrandgevaar! WOENSDAG 16 AUGUSTUS 2000 78e JAARGANG NO. 52 3 Actueel 5 Actueel 7 Varia 11 Cultuur Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035 - 603 27 37 UW MAKELAAR IN DE REGIO! Uitgaven en inkomsten lager dan gemiddeld Burgemeester fietst langs recreatiebedrijven Aanmelden: tel. 601 41 52 'Winkelcentrum mag Smitsweg niet oversteken RUUD SMIT Alle restanten van onze zomercollectie nu: HALVE PRIJS! VOS en Seniorenvoorlichting werken samen Kerkpad ZZ gaat zaterdag dicht wegens straatfeest Gewapende overval op horecazaak Treinpassagier met stuk in de kraag Rijverbod Motivatie volgt pas over twee weken A. van der Lee OTS)S #lf NEFKENS SOEST V*/ie anders - VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBE D R I J F H E N RI N E F KENS.SO ESTr B V Birkstraat 30 - 3768 HH Soest I Telefoon (035) 601 23 64 Van Weedestraat 149 - Soest - tel. 035 - 601 52 88 De politie van het district Eemland noord moest afgelopen zaterdaga vond en zondagmorgen vroeg een aantal keren optreden tegen illegale kampvuren in de bossen. Op zater dagavond omstreeks elf uur kreeg de politie de melding van een kampvuur in De Lange Duinen (bij de Foeken- laan). Daar waren vier minderjarige jongens een vuurtje aan het stoken. Later die nacht werden nog eens drie kampvuren beëindigd in het gebied van De Korte Duinen. Politie en brandweer waarschuwen dat -met name bij het huidige weertype - het gevaar voor bosbrand groot is. in»i Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-maii. soestcrt@ casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,00 - Buiten Soest f 34,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Maaltijdvoorziening SWOS levert 'vriesvers' aan huis. Rechter beslecht conflict rondom manege Birkstraat. Wereldwinkel vraagt steun bij nieuwbouw. Soest betaalt tien mille aan brandmeldinstallatie. Rowwen Hèze is openings klapper gildefeest. Volkert Lenselink (9) in Vara-songfestival. Anita Verkerk schreef nieuwe roman: 'Rowena'. Een hele geruststelling: Volgens de "begrotingsscan" die in de afgelo pen maanden - op eigen verzoek van Soest - is toegepast op de finan ciële positie en de begroting 2000 van de gemeente, hebben we hier weinig te klagen. De vermogenspo sitie is "redelijk goed", al zijn de re serves wat aan de lage kant, maar daar staat een relatief laag belas tingniveau tegenover. Zowel het uit gaven- als het inkomstenniveau van Soest ligt lager dan het gemiddelde. De begrotingsscan is een nouveauté, al thans voor financieel gezonde gemeen ten. De armlastige gemeenten (zgn. "ar tikel 12-gemeenten") hebben al met het fenomeen kennis gemaakt. De scan is, onder verantwoordelijkheid van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken en de provincie, uitgevoerd door een drie mansteam van accountants, die zorgvul dig nagaan wat er allemaal (niet) deugt in de gemeentelijke financiële huishou ding. Soest heeft zich, zodra de gelegen heid zich voordeed, geheel vrijwillig aangemeld voor deze "financiële rönt genfoto", als eerste gemeente van de provincie Utrecht, zoals WD-wethou- der Neks Blommers (Financiën) vorige week niet zonder gepaste trots meedeel de. Die mogelijkheid biedt de Inspectie Financiën Lokale en Provinciale Over heden (IFLO) sinds vorig jaar. Volgens Blommers en het hoofd van de gemeentelijke afdeling Financiën, Rien van Vliet, is er alle reden om met uit komst van de "scan" heel tevreden te zijn. Het accountantsteam staat niet be kend als gemakkelijke heren, maar be kijken bij wijze van spreken elke cent die binnenkomt of eruit gaat, en als het even kan ook nog na de komma... Van Vliet beschouwt de uitkomst van de scan als een dikke voldoende. "Ben rap portcijfer? Een zeven-en-een-half, zou ik zeggen." Vergelijkingen In het rapport zijn verschillende verge lijkingen gemaakt. Allereerst is Soest met zj^hzelf vergeleken, dat wil zeggen: er is gekeken naar het plaatje dat via de berekening voor de algemene uitkering uit het Gemeentefonds tevoorschijn komt. Daarnaast is een vergelijking ge maakt met vijf andere gemeenten van ongeveer dezelfde ordegrootte (Harder wijk, Heerhugowaard, Maarssen, Uden en Veldhoven). Tenslotte is er nog ge keken naar het gemiddelde van de zgn. "selectiegemeenten" in Utrecht. Opmerkelijke verschillen zijn er wel. Zo blijkt de Soester sociale dienst nogal wat meer uit te geven aan bijstandsuitkerin gen. Ook op terreinen als Kunst en ont spanning, Groen, Riolering is Soest re latief royaal. Wat de OZB betreft: Soest blijkt in het gemeentefonds meer gekort te worden dan er daadwerkelijk aan onroerende-zaak-belasting wordt gehe ven. Voor Ruimtelijke Ordening, stads vernieuwing en volkshuisvesting, On derwijs en zorg zijn er ook lagere uitga ven. En verder heeft Soest nauwelijks "overige eigen middelen". Onbenut... De "scanners" hebben verder nog geke ken naar de zgn. "weerstandscapaciteit" van Soest. Ze vinden die redelijk. De reservepositie is iets minder goed dan in de rest van Utrecht, maar er is - als de nood aan de man (of liever: aan de wet houder) komt - blijkbaar ook nog een "onbenutte belastingcapaciteit", wat overigens nogal verontrustend klinkt voor burgers die liever geen belasting betalen. De belastingdruk in Soest is trouwens lager dan het landelijk gemid delde, zij het "een fractie". Over de "bescheiden" reserves van Soest deed de wethouder vorige week tamelijk laconiek. "Bij gemeenten met enorme reserves kun je je afvragen of die niet teveel belasting van hun burgers pakken." Ze spreekt in dit verband van het Soester "tafelzilver", dat in voorzie ningen voor de burger is gestopt. Als voorbeeld noemt ze de verkoop van het kabelnet, waaruit de nieuwe brandweer kazerne is gefinancierd. Opbrengsten uit beleggingen heeft Soest in elk geval niet of nauwelijks. De hogere uitgaven van de sociale dienst (bijna een miljoen) verbazen haar evenmin. "We voeren in Soest nu eenmaal een eigen beleid, con form de ideeën van de gemeenteraad. Die afwijking kun je dus een bewuste noemen." Het rapport bevat in elk geval een aan tal aanbevelingen aan het adres van het gemeentebestuur. Zo stellen de onder zoekers voor om voor de OZB voortaan verschil te maken tussen woningen en bedrijven, wat vermoedelijk neerkomt op verhoging van de OZB voor bedrij ven. Verder moet de gemeente de te genstrijdigheid tussen de hogere lasten en lagere aantallen bij de bijstandsver strekking maar eens nader bekijken en ook eens nagaan of de structurele bud getten voor het wegbeheer wel voldoen de zijn. Tenslotte krijgt Soest het advies de afschrijvingen op schoolgebouwen af te stemmen op de "nuttigheidsperiode" van 40 jaar. Morgenavond (donderdag 17 augustus) buigt de raadscommissie Financiën zich over het rapport. Daar zitten dan ook vertegenwoordigers bij van het ministe rie en de provincie. VAN ROUWEN DAAL MAKELAARDIJ Burgemeester Koos Janssen heeft vorige week zijn kennismakings rondjes door de gemeente Soest voortgezet. Donderdagmiddag be zocht hij drie recreatiebedrijven in het gebied van de Birkstraat: King's Home, het Eekhoornnest en het Monnikenbosch. Daar overlegde hij met de eigenaars en maakte hij een praatje met de gasten. Janssen had misschien beter een ander tijdstip voor zijn rondritje (op de fiets) kunnen kiezen, want een miezerige re gen daalde de hele middag op Soest neer en de goede man was daar nauwe lijks op gekleed. Het hele traject be schermde hij zich met een geleende pa raplu. De tocht begon bij King's Home aan de Birkstraat, waar Janssen werd ontvangen door eigenaar S. de Koning. Daarna gingen ze samen naar collega P. de Jong van het Eekhoornnest en ver volgens naar M. van Rossum van het Monnikenbosch. De ondernemers maakten van de gele- genheid gebruik om hun wensen en kri tiek te uiten op het gemeentelijk recrea- tiebeleid. Ze hebben geen of nauwelijks uitbreidingsmogelijkheden, wat een voorwaarde is voor een gezonde exploi tatie, en zijn sterk gekant tegen de plan nen - die hier en daar weer in de poli tiek te vernemen zijn - om toeristenbe lasting te gaan heffen. Soest heeft tegen woordig weer aardig wat recreatie in huis, is de redenering van sommige par tijen in de raad (zeven campings, twee hotels en een jeugdherberg), en dat mag De heren Janssen en De Koning, on danks de regen welgemoed op pad langs de Soester campings. zo langzamerhand best wat opleveren voor de gemeentekas. De recreatie-on dernemers staan in het algemeen op het standpunt dat Soest dan ook wel eens wat meer mag dóen ten behoeve van de gasten die hier tijdelijk verblijven. De burgemeester vond ook nog tijd om her en der een praatje met de campinggas- ten te maken. 1 e kwaliteit Rechtstreeks uit Zeeland Lekker en snel op tafel Gratis verse mosselgroenten visspecialiteiten Met ingang i van 2000 Ook specialist in: MEUBELSTOFFERING Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035-6024294 BURG. GROTHESTRAAT 13 3761 CJ SOEST De werkgroep Seniorenvoorlichting en het project VOS van de SWOS starten in september gezamenlijk met een nieuw project: het huisbe zoekproject. In het komende half jaar wil men alle zelfstandig wonen de 75-jarigen en ouderen in de ge meente Soest bezoeken. Zowel de Seniorenvoorlichting als het project VOS hebben in de afgelopen jaren gemerkt dat er een verband kan bestaan tussen het moeten leven van een beperkt inkomen en het verliezen van contact met mensen in de directe omgeving. Dit verlies van sociale con tacten brengt in veel situaties sociaal isolement en vereenzaming met zich mee. De werkgroep Seniorenvoorlichting en de VOS vinden dat, waar het gewenst wordt, er de mogelijkheid moet zijn om verandering in de situatie aan te bren gen. Dit kan gebeuren door senioren te wijzen op subsidie- en kwijtscheldings regelingen, maar ook op activiteiten, gericht op gezelligheid en ontspanning. Het huisbezoekproject is "Wij zoeken u op" genoemd. Het College van B. en W. van de ge meente Soest gaat volledig akkoord met de uitvoering van het plan. In het najaar wordt met het project gestart. Is uw interesse gewekt en wilt u als vrij williger meewerken aan dit huisbezoek- project, bel dan de heer Ten Hulscher of Margöt Bultink in kantoortijd voor meer informatie, tel. 035-6023681. leeg. Bloemisterij Van Oest zich zou daar wel willen vestigen, maar de ge meente heeft al eerder laten weten daar weinig voor te voelen, om reden van "planologische en bedrijfseconomische overwegingen". Ook de gemeenteraad, althans de raadscommissie Ruimtelijke Ordening, denkt er zo over. De winkeliers van het winkelcentrum Smitshof betreuren dat, zoals onlangs bleek uit een brief aan het College. Daarin krijgt het College het verzoek de beslissing te heroverwegen, omdat de vestiging van Van Oest van groot belang zou zijn voor de totale uitstraling van het winkelcentrum. Maar de gemeente ziet een uitbreiding of "upgrading" van de Smitshof niet zitten, en dat komt er- De retourette op de hoek van de Smits- weg en de Nieuweweg staat alweer een poos leeg. Foto: Aldo Allessie van als Van Oest zich daar vestigt, want in feite steekt het winkelcentrum dan de Smitsweg over. Dat de retourette feitelijk ook al een soort "winkel" was, waar de consument na het bezoek aan de supermarkt of de andere winkels zijn afval, glas, lege ver pakkingen etc. kon inleveren, speelt kennelijk geen rol. Ook toen was er een druk oversteekverkeer tussen de een en de andere zijde van de Smitsweg... Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Lederaccessoires, Schoenen ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 6024314 Burgemeester en Wethouders hebben besloten dat het Kerkpad ZZ op zater dag 19 augustus tussen 15.00 en 24.00 uur wordt afgesloten voor alle verkeer. Het gaat met name om het Kerkpad- gedeelte tussen de Kruisweg en het Wit- tepaardstraatje. Er wordt zaterdag een straatfeest gevierd. Op zondagavond is omstreeks half elf een overval gepleegd op een horecage legenheid aan de Steenhoffstraat. Tegen sluitingstijd dwong een man met een vuurwapen het personeel geld af te ge ven. De man is met de dagopbrengst gevlucht. De recherche van het district Eemland noord onderzoekt de overval. Vorige week donderdagmiddag rond half vijf werd de politie op het NS-sta- tion Soest zuid door personeel van de trein geattendeerd op een dronken man. De betrokkene, een 50-jarige man zon der vaste woon- of verblijljjlaats, werd vervolgens op de Eikenlaan aangespro ken. Hij had nog verschillende flessen met alcoholische drank bij zich. Door zijn overmatig drankgebruik lukte het de politie niet echt een goed gesprek met hem te voeren. Hij kreeg een pro ces-verbaal voor openbare dronken schap. Het College van B. en W. heeft vori ge week negatief beslist op het (her baalde) verzoek tot een wijziging van het bestemmingsplan, waar door bloemisterij Van Oest (nu nog Eigendomweg) zich in de voormali ge retourette aan de Smitsweg zou kunnen vestigen. Het gemeentebe stuur wil niet dat het winkelcentrum de Smitsweg "oversteekt". Het gebouw aan de Nieuweweg 14, waarin ook de kruiszorg gevestigd is en dat tot voor kort ook onderdak bood aan de retourette, staat al geruime tijd Een 27-jarige man uit Soest kreeg vo rige week donderdagavond een proces verbaal voor het rijden met drank op. Hij werd aangehouden op de Amster damsestraatweg. Hij blies 1.25 promil le en kreeg een rijverbod van vijf uur. Het uitvoerige pleidooi van bus ambtenaar Marcel Vossestein, vori ge week voor het College van Be roep voor het bedrijfsleven, tegen de provinciale ingrepen in de Soester busbediening, heeft niet geholpen. Vrijdag j.1. werd bekend dat dit Col lege het verzoek van Soest heeft af gewezen. Op basis van welke overwegingen dat is gebeurd is niet duidelijk. Er kunnen zowel formele als inhoudelijke overwe gingen een rol hebben gespeeld, zegt wethouder Pieter ten Hove, die vrijdag j.1. met grote teleurstelling kennis heeft genomen van de uitspraak. "Het is ook zeer teleurstellend voor de burgers die hebben ingesproken," aldus Ten Hove, die het niet "ongebruikelijk" vindt dat Soest de verdediging van het busplan heeft overgelaten aan de ambtenaar die het plan zelf heeft bedacht. Wat de ge meente nu te doen staat is moeilijk te zeggen. "Dat hangt af van de motivatie, en die vernemen we pas over twee we ken. Als bijvoorbeeld de positie van Soest wordt afgewezen omdat de ge meente geen 'vervoersautoriteit' is - wij laten immers zélf geen bussen rijden - wordt het moeilijk. Dan zullen we ons als gemeentebestuur bij volgende inves teringen nog wel eens achter de oren krabben en ons goed afvragen welke ri sico's we daarmee lopen." (De gemeen te heeft de afgelopen jaren zo'n 2,1 mil joen gulden in het nieuwe busplan geïn vesteerd.) De hoop van Soest is nu gevestigd op het bezwaarschrift dat de gemeente bij het provinciebestuur heeft ingediend en waarover nog een uitspraak gedaan moet worden. De hoorzitting vindt plaats op 28 augustus. Het feit dat Ge deputeerde Staten - in dit geval de "boosdoener" - een welwillende motie van de meerderheid van de Provinciale Staten, waarin steun aan de busbedie ning wordt beloofd (maar zonder con crete bedragen), naast zich neer heeft gelegd, is overigens een veeg teken. "Het is aan de burgers moeilijk te ver kopen dat de overheid het openbaar vervoer aan de ene kant zegt te willen bevorderen, maar aan de andere kant zo ver ingrijpt dat het voorzieningenniveau duidelijk vermindert," aldus Ten Hove. "Dat is toch ook een vreemde zaak..." Autobedrijf Exclusief-Deafer voor Soest, Baarn eo. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00

Soester Courant | 2000 | | pagina 1