m NEFKENS SOEST Bestuur Kinderparadijs grijpt in na klachten tegen directeur SWOS-maaltijden worden duurder Ten Hove (PvdA) op medisch advies direct afgetreden als wethouder Politiek Soest maakt zich nu ook zorgen om 'huiselijk geweld' EDSKES Lange Brink: protest tegen 'legale' massagesalon VASTE BEZORGERS VERKOOPPLANNEN? WOENSDAG 23 AUGUSTUS 2000 79e JAARGANG NO. 1 Activiteiten gestopt, leiding op non-actief WEGENS OMSTANDIGHEDEN GEEN activiteiten deze WEEK Omwonenden vrezen meer overlast Gesubsidieerde gebruikers moeten 35 cent meer betalen Gevraagd in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 A. van der Lee 3 Actueel 5 Actueel 11 Sport 15 Soesterberg Overlast jeugd Snelheidscontrole Alcoholcontroles Boerkoel mogelijk terug als opvolger? Ongerustheid over verharding van de samenleving OPEL O Van Breukelen Vast-goed Assurantiën Dansen doe je bij: Danscentrum Van Mourik Bel: 035 - 5413319 Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035 - 603 27 37 UW MAKELAAR IN DE REGIO! SOESTE COURANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@ casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,00 - Buiten Soest f 34,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Het bestuur van de stichting Kinderparadijs De Vrije Teugel vanouds de kinderboerderij is vo rige week een onderzoek gestart na klachten van medewerksters over het gedrag van de leiding. Met name de persoon van directeur Leo van den Berg staat in dat onderzoek (dat uit "verhoren" bestaat) ter dis cussie. De exacte aard van de klach ten is overigens niet bekend ge maakt. Van den Berg zelf heeft la ten weten dat hij er niets van be grijpt. Hij is inmiddels, net als zijn medewerkster Titia Tabak, door het bestuur op non-actief gesteld, "han gende het onderzoek". De toegang tot het terrein is hen vooralsnog ont zegd. Beiden hebben hun sleutels moeten inleveren. Bezoekers van de Vrije Teugel, waar vorige week een feestweek zou plaats vinden in het kader van de vakantie-ac tiviteiten, keken maandag vreemd op. Er was geen enkele activiteit te bespeu ren. De reden werd pas duidelijk uit een mededeling op een plakbriefje aan de gevel van het hoofdgebouw: "Wegens omstandigheden geen activiteiten deze week". Bestuursvoorzitter Jan Menne (oud-CDA-wethouder) gaf dinsdag een korte persverklaring uit, waarin te lezen stond dat er "naar aanleiding van onrust onder het personeel", een onderzoek was gestart. Om dat goed te kunnen doen waren de activiteiten stopgezet. "Het bestuur is een eerlijk en deskun dig onderzoek gestart," aldus de verkla ring. "Mocht daaruit blijken dat er straf bare feiten zijn gepleegd, dan zal er worden samengewerkt met de politie. Het bestuur hoopt dat de activiteiten op het Kinderparadijs spoedig kunnen wor den voortgezet." Inmiddels is duidelijk dat het bestuur inderdaad samenwerkt met de politie. Of dat betekent dat er inderdaad sprake is van "strafbare fei ten" is overigens niet duidelijk. Het be stuur staat verder in nauw contact met de gemeente en maakt inmiddels ook gebruik van de diensten van een advo catenbureau. Wildste geruchten Menne hulde zich de afgelopen dagen voortdurend in stilzwijgen als hem ge vraagd werd naar expliciete gegevens. In het belang van het onderzoek kon hij geen details geven, benadrukte hij. "Het bestuur wil in dit stadium met de uiter ste zorgvuldigheid te werk gaan en wij beschuldigen niemand," onderstreepte hij een en andermaal. Hij gaf dan ook geen commentaar op vragen die betrek king hebben op de aard van de klach ten, ook niet nu daarover in Soest in middels de wildste geruchten de ronde doen, variërend van "seksueel mis bruik" tot "financieel wanbeheer". Ook wilde hij niet ingaan op het aantal klach ten dat het bestuur heeft bereikt. Naar verluidt zou het echter gaan om 15 per- Bewoners van de Lange Brink- weg zien de bui al hangen. Als straks de "massagesalon" op nummer 68 gelegaliseerd wordt door de komende wetsverande ring en de bestemmingswijziging die Soest daaraan vastknoopt, is het met hun rust gedaan. Ze vre zen een ernstige toeneming van de overlast. Per 1 oktober gaat de nieuw wet in. Bordelen worden vanaf dat moment beschouwd als willekeurig welke an dere bedrijven, en moeten dus aan allerlei normen en voorschriften vol doen. Wel zijn er dan ook mogelijk heden tot uitbreiding. Dat geldt dus ook allemaal voor de "gelegenheid" aan de Lange Brink, waaraan tot dusver weinig mensen zich hebben gestoord. Omwonenden hebben inmiddels het initiatief genomen voor een handte keningenactie en zich tot het ge meentebestuur gewend. Ze maken daarin duidelijk er niets voor te voe len dat zij, als buurtbewoners, de "last" van de "lust" moeten dragen, zogezegd. Met name vrezen de om wonenden voor een mogelijke waar dedaling van hun huizen en dat de openingstijden - tot dusver van 11.00 tot 23.00 uur en nooit op zon dag - zullen worden opgerekt. Daar om zijn de initiatiefnemers ook be ducht voor ontwikkelingen als in de bekende "rose buurten" van de gro te steden. sonen uit de kring van stagiaires en an dere medewerksters, die vorige week nog betrokken waren bij de organisatie van een van de kampeerweken op het Kinderparadijs. Directeur Leo van den Berg toonde zich hoogst verbaasd over de gang van zaken en de tegen hem genomen maatregelen. Hij legde de afgelopen week in de regio nale pers zelf een verband met zijn nog al afwisselende liefdeleven en de om gang met zijn nieuwe vriendin, waaraan men zich mogelijk heeft geërgerd en waarover in kringen rond het Kinderpa radijs inmiddels een compleet roddelcir cuit is ontstaan. Voor Titia Tabak, hoofd kinderwerk bij de Vrije Teugel en al een aantal jaren zijn "rechterhand", vindt Van den Berg de gang van zaken nog kwalijker, omdat zij daarin geen enkele rol speelt. "Het bestuur wil ons kenne lijk uit elkaar drijven, want we zijn twee handen op één buik en vormen samen het gezicht van het Kinderparadijs." Navrant detail is dat Van den Berg de afgelopen week zijn zilveren jubileum bij de Vrije Teugel zou vieren. De voorbe reidingen voor het feest moesten in al lerijl ongedaan worden gemaakt. 'Bij de beesten af Het is niet voor het eerst dat Van den Berg in opspraak is geraakt. Jaren gele den dienden de ouders van een toen minderjarig meisje, met wie hij een re latie onderhield, ook een klacht tegen hem in. Dat bleef toen verder zonder gevolgen. Tegenover de Soester Courant laat Van den Berg nu weten dat hij de gang van zaken "bij de beesten af" vindt. Hij werd naar eigen zeggen vori ge week zondag nietsvermoedend ge confronteerd met de bestuursmaatrege len. "Ik dacht eerst nog dat het een geintje van een van de medewerksters was, maar toen ik Jan Menne belde hoorde ik dat er ernstige beschuldigin gen tegen mij waren ingebracht. Nee, over de inhoud daarvan heeft hij niets losgelaten." De suggestie dat hij te in tiem met zijn nieuwe vriendin zou zijn geweest wijst Van den Berg fel van de hand. "Ik ben verliefd, daar doe ik niet geheimzinnig over. Ik vind ook dat je Lees verder op pagina 3 De warme maaltijden die veel Soes ter ouderen, zieken en gehandicap ten soms dagelijks betrekken van de SWOS worden duurder. Het ge meentebestuur heeft ingestemd met de verhoging van de kostprijs die Molenschot in rekening brengt Een maaltijd gaat voortaan 11,50 kos ten in plaats van 10,80. De verho ging van 70 cent wordt echter maar voor de helft (35 cent) doorbere kend aan de "gesubsidieerde" ge bruikers. Tot nu betalen die resp. slechts 5,00 of 8,40 per maaltijd (de rest legt de gemeente erbij in de vorm van subsidie). Straks worden die bedragen dus 5,35 of 8,75. Het goedkoopst rijn de maal tijden voor de mensen met de laagste (minimum) inkomens. Wie de maaltijd zelf kan betalen betaalt de volledige kostprijs, waarin trouwens tot voor kort een dubbeltje was doorbekend zodat de gebruikers met een minimuminkomen de vorige keer geen verhoging hoefden te betalen. Die "compensatieregeling" wordt afgeschaft. Molenschot moet de prijs van de maal tijden wel verhogen omdat er de afge lopen jaren hogere salarissen moesten worden betaald. De prijzen rijn echter niet aangepast sinds 1 januari 1998. Het prijsindexcijfer is in die periode ook gestegen. Zes procent vindt Molenschot "zeer redelijk". De helft Het gemeentebestuur is niet ongevoelig voor de redenering van Molenschot en is ook wel bereid wat meer te betalen, maar niet de volle 70 cent. De gebrui kers moeten de helft daarvan voor hun rekening nemen; althans diegenen die de gesubsidieerde prijs betalen. De vol- le-prijsbetalers krijgen de verhoging van 70 cent uiteraard wel volledig voor hun kiezen. Het gaat al met al niet om kleine bedra gen als men bedenkt dat er vorig jaar in totaal 84.775 maaltijden werden ver strekt (22.764 in de minimum-catego rie met 5,80 subsidie; 11.931 in de categorie daarboven met 2,40 subsidie per maaltijd, en 50.080 die de volledi ge kostprijs betalen (plus dat ene dub beltje). De gemeente legde daar vorig jaar een bedrag van 155.000 op toe. Dat wordt nu opgeschroefd naar bijna 173.000, althans als men uitgaat van hetzelfde aantal verstrekkingen als vo rig jaar. Aantal daalt Het College van B. en W. denkt dat dat aantal wel zal meevallen (of tegen, zo men wil) omdat de groei van het aantal verstrekte maaltijden er de laatste jaren uit is. In 1998 werden er 89.710 rond gebracht, in 1999 was dat aantal gezakt naar 84.775. Als de SWOS bovendien begint met de bezorging van vriesvers- maaltijden, zoals vorige week aangekon digd, zal de subsidie nog verder terug lopen, verwachten B. en W., omdat die maaltijden "qua kostprijs beduidend la ger zijn". B. en W. denken dan ook dat een begrotingsaanpassing nog met nodig is. "De post warme-maaltijdvoorriening is een open-eind-afrekening en wij ver wachten geen (grote) overschrijding van het voor 2001 begrote bedrag". De nieuwe regeling krijgt een proeftijd van een jaar, te rekenen vanaf 1 januari 2001. Daarna wordt de hele zaak nog even "geëvalueerd", waarbij gekeken wordt naar het totale verloop van de verstrekte maaltijden (warm én vries- vers), en pas daarna worden de tarieven voor de gebruikers definitief vastgesteld, of weer aangepast, uiteraard. Autobedrijf Exclusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT voor een degelijke taaltraining ENGELS - FRANS - DUITS - SPAANS - PORTUGEES - ITALIAANS - ZWEEDS - NEDERLANDS Telefoon 033 - 4729097 Groenlinks schudt veren Progressief Soest af. Vrije Teugel wil meer subsidie en kwijtschelding. Soester jeugd geniet van de Mier in Cabrio. Column Jan Visser: Kunst Religie. Juf Leidy Higler zegt Wegwijzer vaarwel. Waterfestijn Matchpoint groot succes. Mariënburg viert zijn vierde lustrum. Boekhandel de Fontein wordt Fakkel-winkel. Soester Robin Ammerlaan kampioen rolstoeltennis. Bouw clubhuis MHC gaat wél door. Twee dagen springconcours bij de Boshoeve. Geslaagd jeugdtoernooi t.v. Soest-Zuid. Daniël Muziekdagen in Cenakel. Vocal Jazz dagen in Kontakt der Kontinenten. Verbouwing dienstencen trum nog niet aan de orde. Zonder buisjes wordt paardje teckel. Omstreeks kwart voor negen vrijdag avond kreeg de politie een melding van geluidsoverlast aan de Weeg breestraat. Daar aangekomen trof zij een groep jeugd aan die aan het bas ketballen was, ook klonk er luide muziek. Verzocht werd de muziek zachter te zetten; aan dit verzoek werd voldaan. In de groep bevond zich een lastig persoon die weigerde mee te werken en eveneens weiger de zijn naam op te geven. Hij werd verbaal en fysiek agressief tegen de agenten. Inmiddels waren er onge veer vijftien jongeren aanwezig die zich dreigend uitten tegenover de agenten. Zij kregen versterking van collega's waardoor een lastig per soon, een 16-jarige jongen uit Soest, kon worden aangehouden. Woensdagmorgen werd óp de Biltseweg een snelheidscontrole gehouden. Van de 1958 gecontroleerde voertuigen reden 16 bestuurders te hard. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 112 km/u. In district Eemland noord werden vrij dag- op zaterdagnacht op twee locaties alcoholcontroles gehouden. Op de Amsterdamsestraatweg werd gecontro leerd van middernacht tot half één. In een half uur tijd werden 45 automobi listen aan de kant gezet; twee bestuur ders hadden te veel gedronken. Een 41- jarige bestuurder uit Soest had een al coholpromillage van 1,25 in zijn bloed. Een boete van f 900,00 en een rijverbod van vijf uur waren zijn deel. Het bestuur van de Partij van de Ar- beid-afdeling Soest/Soesterberg heeft gisteren bekend gemaakt dat wethouder Pieter ten Hove (Wel zijn, Sport, Onderwijs etc.) met on middellijk ingang is afgetreden. Hij doet dat op medisch advies. Over zijn opvolging is op dit moment niets met zekerheid te zeggen. "In het afgelopen jaar heeft onze wet houder, Pieter ten Hove, een aantal malen moeten vaststellen dat het wet houderschap een stevige wissel trok op zijn gezondheid. Recent heeft hij het dringende medische advies gekregen zijn activiteiten te verminderen. Hij heeft daaruit de conclusie getrokken dat het voor hemzelf en de onder zijn por tefeuille vallende zaken beter is dat hij het wethouderschap met ingang van heden beëindigt. Wij betreuren dit ten zeerste maar respecteren zijn moeilijk genomen besluit," zo luidt de verklaring die PvdA-afdelingsvoorzitter Rob Ris- seeuw gisteren liet uitgaan. Risseeuw voegde aan het persbericht weliswaar de mededeling toe dat hij voor nadere inlichtingen gebeld kon worden, maar was gisteren verder voor het zakken van de krant niet te bereiken. PvdA-raadslid en huidig fractievoorzit ter Wil Stekelenburg wilde tegenover de krant in dit stadium geen letter com- Pieter ten Hove. Kees Boerkoel. mentaar geven, behalve dan de fractie ook geschokt is. Over de opvolging van Ten Hove wil ze al helemaal niets zeg gen. "Dat is een zaak van de afdeling en van de fractie. We zullen daar over op het gepaste moment gaan spreken." Wanneer dat zal zijn kon ze evenmin zeggen. Ook de vraag of zij zelf "be oogd" opvolger voor het wethouder schap zou kunnen zijn liet Stekelenburg Het gaat niet zo slecht met de be strijding van de misdaad in Soest. Het aantal woninginbraken neemt af en dat geldt ook voor vandalisme. Toch blijft de criminaliteit in allerlei vormen de Soester politiek de nodi ge zorgen baren. Vooral "huiselijk geweld" trekt opeens de aandacht. Dat bleek maandagavond in de raads commissie Algemene Bestuurszaken, waar het "bedrijfsplan" van de politie Eemland-Noord ter sprake kwam. Op zichzelf bevat dat geen opmerkelijk nieuws; de politie gaat door met haar werk aan de hand van een aantal vrij duidelijk omschreven prioriteiten. En soms zijn er duidelijk gunstige ontwik kelingen, zoals met de inbraken en het vandalisme. "Maar je zult het altijd zien: als het een jaar goed gaat volgt er wel weer een jaar dat het slechter gaat. Daar kun je op wachten, en de cijfers van dit jaar zijn inderdaad al weer wat hoger. "Maar gelukkig heb ik nog tot decem ber de tijd..." aldus districtschef com missaris Walter Schutzmann tegen de commissie onder leiding van burge meester Koos Janssen. Met name Karei van Geet (WD) stak zijn zorgen over de verharding van de samenleving niet onder stoelen of ban ken. Vooral de toename van "huiselijk geweld" was hem opgevallen, evenals het feit dat tegenwoordig al jochies van 6 of 7 jaar zich schuldig maken aan ge weld (al dan niet "zinloos"), brandstich ting en winkeldiefstallen. Hij vond het een zorgwekkende ontwikkeling en Tel: 035-6017954 www.sepp.nl Weegbreestraat 205 Wie anders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTO MOBIEL BE D,R I J F HEN RL NT EK Birkstraat 30 - 3768 HH Soest 1 Telefoon (035) 601 23 64 vroeg de politie daarvoor alle aandacht. Andere politici bleven niet achten Henk Koning (CDA) wees er bijvoorbeeld op dat de inwoners van Soest zich onveili ger wanen dan bijvoorbeeld de buren in Baarn, Bunschoten en Eemnes (gemid deld 30 tegenover gemiddeld 23 Volgens Schutzmann moet het veilig heidsgevoel meer "tussen de oren" van de burger gaan zitten. Wim Roest (D66) dacht dat de politie wel wat scherper mocht optreden tegen bijvoorbeeld rijden door rood licht en andere gevaarlijke verkeersmisdrijven, in plaats van zoveel aandacht te schen ken aan het niet dragen van gordels, helmen en parkeren op de stoep. Schut zmann kon dat met harde cijfers weer spreken. Wiebe Meilof (GPV/SGP/ RPF) had een "triest gevoel" bij het besef dat er in zo'n rustige gemeenschap als Soest toch sprake is van zo veel vor men van criminaliteit. "Ik weet wel, het is al zo sinds de zondeval in het para dijs, maar wat doen we er nu concreet aan?" Ans Mann (GroenLinks) hield het wat meer alledaags door te informe ren naar bewaakte fietsenstallingen, het aantal allochtonen bij het korps en het gebruik van wapens door de reservepo- ütie. Uit de huishoudpot... Over het huiselijk geweld merkte Schut zmann op dat deze problematiek nog sterk in de taboesfeer verkeert. "Het is lastig om het uit de mensen te krijgen. Bovendien is het heel complex, vooral ook in de beleving van de slachtoffers. Het gaat ook vaak om psychisch en niet om fysiek geweld, en dan is het nog moeilijker te stoppen. De strafmaat is meestal een boete, en die moet dan weer uit de huishoudpot komen..." Het huiselijk geweld is onlangs "ontdekt" tijdens een regionale analyse, maar in Soest is er op dit terrein geen reden tot bijzondere zorg. Schutzmann: "In mijn ogen valt het nogal mee. Maar elk inci dent is er natuurlijk één te veel." Er komt wel een proef in de regio waarbij de daders van huiselijk geweld zich in psychiatrische zin kunnen laten behan delen. Schutzmann verklaarde ook dat Soest wat achterblijft met alternatieve straffen (Halt etc.) doordat de daders die daarvoor in aanmerking komen zo'n straf als een vernedering zien en dan lie ver de volle (boete)mep betalen. Wat de aanleg van nieuwe bewaakte fietsenstallingen bij de stations betreft staat Soest niet bovenaan het prioritei tenlijstje van de NS, aldus de commis saris. Dat kan dus nog wel een paar jaar gaan duren. Wat de vuurwapens voor de reservepolitie betreft: volgens Schutz mann mogen "oude" reservisten wél en reservisten-nieuwe-stijl géén pistool dra gen, net als de surveillanten die de ge meente heeft aangesteld. Hoe dat in de toekomst wordt kon hij niet zeggen. Hoeveel allochtone agenten er inmid dels in het korps zijn wist hij niet uit z'n hoofd. "Maar we hebben intussen wél heel wat vrouwen, en echt niet alleen op de administratie..." onbeantwoord. "Geen commentaar". Boerkoel terug? Pikant detail is dat Kees Boerkoel, de vorige fractievoorzitter, die eind vorig jaar ook al om gezondheidsredenen af trad, onlangs in een interview in de Soester Courant heeft laten weten dat hij eventueel wel "in" is voor een terug keer in de actieve politiek, maar dan alleen als wethouder. Volgens ingewij den kan een eenmaal vertrokken raads lid, zo lang hij op de geldende kandida tenlijst staat, best terugkeren in de raad, Voor Boerkoel zou dat, met voorbijgaan van Stekelenburg. de weg openen naar de bezetting van de vrijgekomen zetel van Ten Hove in het College. Ook Boerkoel was niet te bereiken. Ten Hove heeft sinds zijn tamelijk ver rassende aantreden in 1994, waar hij de plaats innam van de toen aanvankelijk als PvdA-wethouderskandidaat gepre senteerde Han Mink (als opvolger van Frans Kingma), nooit een grootse in druk kunnen maken. Op geen van de hem toevertrouwde beleidsterreinen heeft hij een reputatie als een sterk be stuurder kunnen opbouwen. In de wan delgangen wordt nu min of meer een verband gesuggereerd met de tegensla gen die hij als portefeuillehouder die verantwoordelijk is voor de sportcluste- ring en wat daarbij komt kijken heeft moeten incasseren, zoals de deze week bekend geworden forse kostenstijging voor de bouw van de nieuwe sportac commodaties. Ook raadslid af? Of het aftreden van Ten Hove als wet houder ook betekent dat hij zijn raads lidmaatschap opgeeft is niet duidelijk, maar dat zal in ieder geval wel moeten als Boerkoel inderdaad terugkomt "van weg geweest" en de weg daarvoor geëf fend moet worden. Nog altijd worden wethouders immers gekozen uit de raadsleden, al gaan er tegenwoordig wel stemmen op om de functie van dagelijks gemeentebestuurder ook beschikbaar te maken voor lieden van "buiten". zie pagina 5 Met ingang t van 2000 Ook specialist in: MEUBELSTOFFERING Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035-6024294 Groepen voor: (echt)paren én jongeren. Stijldansen én Country-line dansen. Beginners (echt)paren, nu ter kennismaking 13 lessen voor slechts 150,00 per persoon. Tussen 15.00 -17.00 en 19.00 - 21.00 uur. Lt gen. van Heutszlaan 10 Baarn i- VAN ROUWENDAAL MAKELAARDIJ BURG. GROTHESTRAAT 13 3761 CJ SOEST

Soester Courant | 2000 | | pagina 1