O Wagër Dorrestein en Huizenga keken ogen uit in hoofdklasse M in li; lilla P#a Ronald de Rooij en Richard Rademaker: samen op overstapstation aan de Eemweg Indeling van voetbalclubs Hees kiest de aanval op de Veluwe Vader en zoon samen in SEC-zaterdag 3 IN 1 UUR -TEN IN AAGD! ISPORTr ■illfll ELEGEN HUIS 19 |N SOEST een pita' WOENSDAG 30 AUGUSTUS 2000 SOESTER COURANT PAGINA 17 Jonge spelers van Soest verwachten zwaar seizoen, maar zijn optimistisch over handhaving VOETBAL zondag "Als Richard voor zijn 20ste niet weg is, krijgt hij van mij persoonlijk klappen VOETBAL zaterdag uvs "We creëren veel kansen, maar geven er ook veel weg" VOETBAL zaterdag Ribberink: "Er gaat niets boven zelf een potje voetballen" VOETBAL zaterdag ortages 1 uur fotoservice grafie ook APS 1761 CD SOEST, TELEFOON 035-6013917 jop in Soest 40 m2 grond, aan 61, Soest ijs f2.400.000,- en: 06-55818933 wten nfl4!»* OLA MAGNUM V(f CLASSIC, WIT OF ALMOND /Vs PAK 3 STUKS SO Soest keek vorig seizoen als de butant in de hoofdklasse de ogen uit, zowel op het gebied van accom modaties, organisatie als op finan cieel terrein. De 'dorpsclub' ver richtte een klein wonder tussen de grote reuzen en hield het hoofd wonderbaarlijk koel. Aan de voora vond van de tweede beproeving op het hoogste niveau van de zondag- amateurs vertellen spelers Jeroen Dorrestein en Jelle Huizenga hun verhaal. Wie herinnert het zich niet, die zinde rende slotdag van de competitie. Soest kreeg door een overwinning op Hilver sum (3-2) loon naar werken en hand haafde zich op het laatste nippertje. Dat gebeurde evenwel zonder Dorrestein (23) die vanwege de ziekte van Pfeiffer de laatste wedstrijden aan zich voorbij zag gaan. Het was voor hem een zeer moeilijke tijd, maar de voldoening van de handhaving overheerst. "Het was fantastisch om het mee te maken. Het is toch de top van de ama teurs, clubs met heel veel uitstraling". Zijn voetbalmaatje Huizenga (23) brak definitief door in het eerste elftal, als linksback, zijn favoriete positie. "Ik ben in het tweede begonnen en zette alles in het werk om erbij te komen. Dat lukte me na de winterstop en dat is mij zeer goed bevallen. Alles er omheen en het voetbal zelf. Fantastisch gewoon". Ook zij keken regelmatig hun ogen uit hoe het er bij de nadere voetbalvereni gingen aan toe ging. Af en toe 'riepen verschillende accommodatiecomplexen en entourages verbaasde en bewonde rende blikken op bij de voetballers. "Het duel tegen Flevoland bijvoorbeeld. Het was daar een drukte van jewelste. Overal pers en camera's. Dan sta je wel even met knikkende knieën in het veld*', aldus Huizenga die als bevesti ging van zijn goede spel halverwege het seizoen een basisplaats wist af te dwin gen. "Ik hoorde alleen maar positieve dingen over me, terwijl ik vond dat er hier en daar toch wat foutjes in mijn spel optraden. Je voetbalt gelijk een stuk makkelijker". Dat het seizoen op deze manier verliep, had menigeen niet echt verwacht. Het gevaar lag namelijk in de snelle aaneen schakeling van successen van de ploeg. Soest kon wel eens hard onderuit gaan in de hoofdklasse. Huizenga: "De ploeg werd ouder en bleef nagenoeg hetzelf de. Dan ga je ook bij jezelf afvragen of het elftal bestand is tegen de clubs uit de hoogste klasse. Maar door de onderlin ge sfeer en de Soester kern, is het uit eindelijk wel gelukt". Daarmee snoerde Soest verschillende criticasters de mond die dachten dat het team op dit niveau niet thuishoorde. "Ik dacht: ze lullen maar wat aan, het is niet belangrijk", aldus Huizenga die student op de kunst academie is. Dorrestein: "Het is heel belangrijk dat Soest de status van hoofdklasser een jaar prolongeerde. Het is toch mooi dat I Van de jongste generatie van Soest zijn Jeroen Dorrestein (links) en Jelle Huizenga twee actuele voorbeelden. Midden velder Dorrestein brak enkele seizoenen geleden onder Peter Visee al door, Huizenga pakte vorig seizoen zijn tweede kans en lijkt nu de vaste keus aan de linker kant van de verdediging. Foto: Aldo Allessie. een klein dorp een hoofdklasser in huis heeft. Kijk nou naar een stad als Am sterdam, waar alleen KBV vertegen woordigd is bij de topamateurs". Naamsbekendheid SO Soest heeft zich op de landkaart van amateurverenigingen neergezet. Door minimaal een jaar als hoofdklasser door het voetballeven te gaan, is de naams bekendheid toegenomen en de aantrek kingskracht voor spelers gegroeid. Hoe wel Soest afscheid nam van trainer Peter Visee en de spelers Dennis Heykamp en Martijn de Jonge, is de selectie versterkt met een aantal goede vervangers. Zo mogen Peter Schroempf (Hilversum), Ali Loukili (Sparta Nijkerk), Mouchini Loukili (Houten), Mark van der Lee (Holland) en Yoeri van Meel (Roda'46) het blauwe shirt aantrekken. Bovendien vond het bestuur een zeer waardige op volger voor Visee. Henk van de Pol, ook van Sparta Nijkerk, staat dit seizoen aan het roer van het blauwwitte vlaggen schip. Op papier lijkt de selectie vooral in de breedte een stuk sterker. "We heb ben met Mouchini Loukili, Schroempf en Paul Dreef nog meer snelheid aan de zijkanten gekregen", meent centrale middenvelder Dorrestein. "Er is een dubbele bezetting en Soest heeft mo menteel verschillende spelers voor de zelfde posities. Vorig jaar had de ploeg ongeveer dezelfde soort spitsen. Nu kunnen we verschillende kanten op", vult Huizenga zijn vriend bij. Beeld Tijdens de voorbereiding werd er veel aandacht besteed aan de conditie. "Het korte werk en de explosiviteit zijn vaak aan bod gekomen. Maar we blijven con stant met de bal bezig. Dat vind ik een goede zaak, want ook op deze manier bouw je een goede conditie op", zegt Dorrestein die geen last meer heeft van naweeën van zijn ziekte. Beide spelers hebben in deze periode een aardig beeld van trainer Van de Pol kunnen krijgen. Over één ding zijn ze ker: de oefenmeester weet waarover hij praat. Hij heeft er veel verstand van en let op de kleine details. Bovendien is de trainer bloedfanatiek, Van de Pol hecht enorm veel waarde aan discipline. "Ger- do Kuenen kwam een keer te laat op de training en moest zich tien keer opdruk ken", zegt een lachende Dorrestein. Zijn kompaan vervolgt; "Elke week hebben twee spelers corveedienst. Dan moeten ze de kleedkamer opruimen, shirtjes ophangen en de ballen na de training verzamelen". Totaal anders dan bij Visee, maar beiden hebben er geen moeite mee. De twee voetballers verwachten op nieuw een loodzwaar seizoen, maar ho pen toch op een betere uitgangspositie op de ranglijst. Misschien de midden moot of zelfs hoger, in het befaamde linkerrijtje. Wat is jullie persoonlijke doelstelling? Huizenga: "Ik wil een vast üd van het eerste worden. Verder vind ik plezier in het voetbal erg belangrijk. Plezier is toch de basis". Dorrestein: "Zo hoog mogelijk met Soest eindigen en een basisplaats af dwingen". Dat zal met de toegenomen concurrentie zeker niet meevallen. "We moeten ons opnieuw bewijzen, maar zo hoort het ook", meent Huizenga. Tot slot: Als je aan Soest denkt, denk je aan "Blauwe Leeuwen", antwoordt Dorres tein na een lange stilte. "Een mooie club en heel gemoedelijk. De hele vereniging is betrokken. Niemand voelt zich beter dan de rest". Huizenga: "Iedereen helpt elkaar om de club naar een hoger niveau te tillen. Verder de gezelligheid en de interesse in elkaar, of je nou in het dertiende of in het eerste speelt. Wederzijds respect". De één neemt geen blad voor de mond, de ander is niet zo'n prater. Toch bestaan er overeenkomsten. Het zijn begenadigde voetballers en beiden veranderen binnen het veld in fanatieke kerels. We hebben het \over de WZ'49-spelers Ronald de Rooij (35) en Richard Rademaker (V8). De ilooij had er niet op gerekend dat Rademaker dit seizoen nog zijn teamge noot zou zijn en tijdens het gesprek naast hem plaats zou nemen. "Ik had verwacht dat hij allang weg zou zijn. Het is voor hem zaak dat hij zich verder ont wikkelt, want hij weet niet half hoe goed hij is. Als Richard voor zijn twintigste niet weg is, krijgt hij persoonlijk van mij klappen", zegt de Soester. Rademaker maakte een stormdebuut mee bij zijn club toen hij overkwam van Hees. Na een paar wedstrijden kon trainer Henri Kalk niet meer om hem heen. Ik heb mijn kans afgewacht en heb veel ver trouwen van de trainer gekregen. Toen ik de kans kreeg, heb ik die gegrepen en ben er niet meer uitgeweest", aldus Rademaker die vooral na de winterstop veruit de beste man van het veld was binnen de Soester gelederen die een rampseizoen meemaakten in de eerste klasse. De groenwitten degradeerden naar de tweede klasse. De Rooij:" We hebben heel wat goed te maken, want we kunnen alleen ons zelf de schuld geven. Het lag niet aan de trainer, alleen aan onszelf. Het moet het jaar van Rademaker wor den en de rehabilitatie van WZ'49. Met de nieuwe trainer Steef van de Oosterkamp moet de weg opnieuw omhoog geslagen worden. "De doelstel ling is in ieder geval bij de eerste drie, maar dat is makkelijk gezegd als het sei zoen nog moet beginnen. Zuidvogels zal de grootste concurrent voor ons zijn", meent De Rooij. Beiden vinden de keu ze voor Van de Oosterkamp een goede zaak, maar echt goed kennen doen ze de Veenendaler nog niet. "Iedereen geeft er een eigen draai aan, maar het is niet zo dat hij het wiel heeft uitgevonden of zo. Hij is gewoon een goeie", aldus De Rooij die zolang hij fysiek in orde is, doorgaat. Rademaker blijft voorlopig nog voetballen, liefst zo hoog mogelijk. "Dit moet mijn jaar worden en als er be langstelling is dan ben ik weg. In het Talent Richard Rademaker (links) en routinier Ronald de Rooij maken deel uit van de as van VVZ'49, de één als centrale middenvelder, de ander als libero. Voor de 18-jarige Rademaker is de Soester club mogelijk een springplank naar de ama- teurtop of het betaalde voetbal, voor De Rooij (35) is de Eemweg na SEC, NVC, HVC, SEC en Veensche Boys waarschijnlijk het eindstation. Foto: Aldo Allessie oegin moest ik wennen aan het niveau, maar ik heb het snel opgepakt". Volwassen "Richard is iemand die voor zijn leeftijd volwassen is en hij neemt iets van je aan. Dat kunnen de meeste jongens niet zeg- vgen. Toen ik vroeger jong was en een grote bek had bij SEC, werd ik achter het gaas geplakt en kwam daar voorlo pig ook niet meer vandaan". Dat is nu wel anders, meent de ervaren libero. De jeugd van vandaag is niet op haar mond gevallen en schroomt het niet de ouderen van repliek te dienen, ook als het om de 'gevestigde orde' gaat. Wat dat betreft is er sprake van een groot verschil. De Rooij zelf zit echter nooit om woor den verlegen en neemt niet altijd de tijd om een genuanceerde formulering te bedenken voor hetgeen hij kwijt wil. De opmerkingen van de linkspoot laten dan ook nooit wat aan duidelijkheid te wen sen over. Normaal gesproken is WZ'49 het eindstation voor De Rooij die aanvan kelijk jaren voor SEC uitkwam. Na een teleurstellend seizoen met misschien wel het beste elftal dat SEC ooit op de been bracht (het seizoen 1989-90 in de der de klasse) verkaste hij naar NVC. Daar op volgden twee jaren HVC, voordat De Rooij terugkeerde op het oude nest. Na een jaar hield hij het weer voor gezien op de Bosstraat-West en verdedigde hij de clubkleuren van Veensche Boys, waarmee hij promoveerde naar de twee de klasse. De Rooij verhuisde echter naar WZ'49, waarmee hij Veensche Boys op 'eigen veld' klop gaf en direct doorsteeg naar de eerste klasse. Voor Rademaker is WZ'49 mogelijk de springplank naar een nog hoger ni veau. Ook hij begon bij SEC, voordat hij als twaalfjarig talentje een jaar bij de jeugd van FC Utrecht onderdak kreeg. Zijn volgende club heette Hees, waar hij op zijn zestiende een basisplaats kreeg van trainer Ron Daselaar. En niet zo maar eentje. Rademaker werd de cen trale middenvelder, waar omheen de rest van het elftal werd gebouwd. De kwaliteiten van Rademaker bleven niet onopgemerkt en aan het eind van zijn eerste seniorenjaar lijfde WZ'49 hem Voor de jonge voetballer veranderde er sindsdien veel. Rustig als hij is zag hij de verschillen tussen zijn oude en nieuwe club. Waar bij Hees altijd ruimte was voor een dolletje, ging het er aan de Eemweg veel serieuzer en professione ler aan toe. Inmiddels weet hij wat er te koop is bij de tweedeklasser. Station Eemweg. Rademaker en De Rooij zijn er nu om WZ'49 terug te leiden naar de eerste klasse, maar nage noeg vast staat dat beiden straks een andere richting inslaan. Het is afwach ten of Rademaker na dit seizoen nog een stap voorwaarts kan maken en of De Rooij een stap terug moet doen. Voorlopig maken ze deel uit van de as van het elftal dat zaterdagmiddag om half drie de competitie begint met een uitwedstrijd tegen Valleivogels. Hoofdklasse A, zondag ADO'20 ADFC'34 Argon Baronie Elinkwijk FC Hilversum FC Omniworld HoJlandia KBV Nieuwenhoorn SO Soest SWSMC Tonegido Tweede klasse B, zaterdag Advendo Desto Hoevelaken Jonathan De Merino's NSC Roda'46 Valleivogels WZ'49 Woudenberg WV-HEDW Zuidvogels Vijfde klasse A, zondag Batavia'90 BW'31 Faja Lobi Hertha Kamerik Laren 99 Nederhorst SEC Victoria WIJ Dje Zebra's Vijfde klasse A, zaterdag Altius DVSA EFC'58 Hees Kamerik Musketiers Rood-Wit'58 Stroe SVM SVP WJ Zevende klasse A,. zaterdag AH'78 Allen Weerbaar ASV'65 Bunnik'73 Delta Sports DMC DOS DVSU Hercules Odin SEC Sporting'70 Voorwaarts woo Hoewel Ron Daselaar nu aan zijn vierde seizoen bij de hoofdmacht van Hees bezig is, moest hij een maand geleden opnieuw gaan bou wen. Voor de derde keer in succes sie raakte hij namelijk zijn centrale middenvelder kwijt, waaromheen de rest van het team wordt gepos teerd. De trainer vond de oplossing in het vierde elftal in de persoon van Roel Roest Na het eerste seizoen moest hij vervan ging zoeken voor de naar SEC vertrok ken Michael van den Broek. Daselaar durfde het toen aan om de zestienjari ge Richard Rademaker de sleutel van zijn elftal te geven. Een jaar later vertrok het taleht naar de toenmalige eersteklas ser WZ'49, waar hij prompt tot speler van het jaar werd uitgeroepen. Vorig seizoen zocht Daselaar lang naar ie mand die in het centrum kon spelen. Na de winterstop begon het te draaien met Michel van Drie als 'mid-mid', maar uitgerekend hij hing in het voorjaar zijn 'kicksen' aan de wilgen. Roest is de nieuwe spil van de roodwitten. Na een maand trainen, oefenen en be keren denkt Daselaar dat zijn ploeg op de goede weg is, al baren de defensie ve verrichtingen hem nog zorgen. Hees speelt dit seizoen namelijk aanvallender voetbal, maar laat daardoor achterin nog wel eens een steekje vallen. "We creëren veel kansen, maar geven er ook veel weg. En tot nu toe was het zo dat de tegenstanders er meer benutten dan wij." Dat Hees offensiever is ingesteld, heeft te maken met de indeling in de 'Veluw- se' klasse. "Om daarin een kans te ma ken, moeten we niet het lange halen voetbal gaan hanteren, zoals de andere ploegen, maar de bal snel rondspelen. Dat gaat goed. Met Roel Roest voetbal len we beter dan voorheen." Liever had Daselaar wederom tegen clubs uit Utrecht en omgeving gestre den. "Na de eerste competitiehelft van vorig seizoen kenden we die allemaal en daar hebben we ons voordeel mee ge daan. Nu krijg je weer vreemde ploegen tegenover je." Daselaar kiest opnieuw voor een sys teem met drie spitsen. Wat dat betreft is hij verguld met de komst van Ray- mond Berlijn van TOV, die zich tot nu toe een doelgerichte speler heeft ge toond en een welkome aanvulling is op het duo Danny Brandenburg/Jeffrey van Dorrestijn. Het is in de ogen van Daselaar niet ondenkbaar dat Berlijn zich nog verder ontwikkelt en binnen afzienbare termijn op een hoger niveau uitkomt. In de eerste oefenwedstrijd verscheen Hees in een 4-4-2 opstelling in het veld. "Blijkbaar kunnen we dat niet op dit niveau. Ze fixeren zich dan te veel op hun eigen spelers, terwijl ze die af en toe ook moeten kunnen laten lopen en moeten knijpen. Dan snappen ze nog niet allemaal. Met drie spitsen is het in verdedigend opzicht allemaal duidelijker voor ze" aldus Daselaar die vier spelers uit de A-jeugd heeft overgeheveld naar zijn A-selectie. "Die jonge jongens kan ik goed gebruiken in deze klasse. En dat is ook wel handig tegenover de oudere spelers die na zes, zeven wedstrijden denken dat ze toch wel worden opge steld." René en Wesley Ribberink kunnen zaterdags samen op de flets stappen om naar het voetballen te gaan. Dat zullen ze in het verleden vaak zat hebben gedaan, maar nooit eerder om in hetzelfde elftal te spelen. Va der (41) en zoon (18) komen name lijk uit voor SEC-zaterdag. Behalve trainer Paul Muller vertrok menige speler van de naar de zevende klasse teruggevallen formatie. Ook Rib berink, die de laatste seizoenen het tweede zondagelftal onder zijn hoede had, leek verloren te gaan voor SEC, de club waarvoor hij al zoveel deed. 'Rib' werd immers hoofdtrainer bij de Zebra's (zondag) De nieuwe zaterdagtrainer Ruud van Rouwendaal (met wie Ribberink vroe ger samenspeelde) moest daarom op zoek naar nieuwe spelers. Daarin werd hij bijgestaan door leider Gert Aalde- rink die vorig seizoen dezelfde functie bij het zondagelftal bekleedde. Via Aal- derink, door het zaalvoetbal een goede vriend geworden van 'Rib', kwam het balletje aan het rollen. "Trainen is je hobby, maar er gaat toch niets boven zelf een potje voetballen", verklaart Ribberink zijn positieve reactie. Ook Dave van Leijenhorst, bij de Zebra's de assistent van Ribberihk en tot voor kort actief voor SEC-zondag, trekt zaterdags het groenwitte shirt aan. Tijdens de trainingen zullen Ribberink en Leijenhorst verstek laten gaan, iets wat door de groep is geaccepteerd. "Anders had ik het ook niet gedaan. Ik geef tweemaal per week training en ben op zondag met de Zebra's onderweg. Bij de Zebra's doe ik af en toe eens mee tijdens een partijtje als we een man te kort komen, verder niet. Verder loop ik één of twee keer per week voor mezelf. Maar ik zal op zaterdag toch moeten laten zien dat ik er sta. Dat is voor mij een leuke druk", aldus de routinier die vermoedelijk als libero zal fungeren. "Maar als er een jongen is, die beter is dan ik, dan moeten ze hem gewoon op stellen. Dat heb ik ook gezegd. Ik blijf dan gewoon beschikbaar." Als het moet, kan ook trainer Van Rouwendaal nog zijn voetbalschoenen aantrekken. In de voorste linie is voormalig topsco rer Teus Verwoerd teruggekeerd en ver der is de selectie aangevuld met een groot aantal jeugdspelers, in wie Ribbe rink het volste vertrouwen heeft. "Zo als Bastiaan Verheyen, dat is de beste junior die de laatste jaren is overgeko men naar de senioren." Even leek het er op dat Ribberink hoofdtrainer van de zondag zou wor den, toen trainer Wim Mulder kort na de winterstop afhaakte. Ribberink, die al zoveel werkzaamheden voor SEC opknapte, werd interim-trainer, maar beschikt niet over de papieren om een vierdeklasser structureel te mogen lei den. Omdat in maart nog niet bekend was of SEC-zondag zich zou handhaven in de vierde klasse, vroegen de club en Ribberink dispensatie aan. Die werd niet afgegeven door de bond, al mocht de Soester wel het seizoen als tussen paus afmaken. Ribberink nam het zekere voor het on zekere en ging op zoek naar een club, omdat hij als hoofdtrainer aan de slag wilde. Hij vond die functie bij de Ze bra's, notabene één van de tegenstan ders die SEC-zondag dit seizoen zal ontmoeten. SEC-zondag Immers, SEC degradeerde naar de vijf de klasse, waarin de Zebra's al uit kwam. Het zullen voor de Soester club en het duo Ribberink/Leijenhorst wed strijden met een zeer speciaal tintje wor den. Balthus Burgman gaat de koers uitzet ten voor SEC. De Baamaar, in het ver leden assistent van Peter Visee bij onder meer WZ'49, is na Ruud Maas, Henk van Asch, Jos van Rouwendaal, Gert- Jan Timmer, René Versteeg, Wim Mul der en Ribberink de achtste trainer in zeven jaar. In deze periode promoveer den de groenwitten naar de derde klas se, maar volgde tot tweemaal toe degra datie. In de selectie deden zich in mei ook nogal wat mutaties voor. Marco Mar- tens, een decennium lang één van de boegbeelden aan de rechter flank, zette een punt achter zijn actieve carrière, ter wijl Remco Veenendaal het bij FC Hil versum gaat proberen en Jerry Ruizend- aal voor WZ'49 koos. R. Lamuaddan en Arie Beganovski - vorig jaar 'mee genomen' door Mulder - stapten op. Ook Jasper Grendel ging weg, terwijl Nando Heijnen en Dennis van der, Broek nog steeds door blessures aan de kant worden gehouden. Een aantal spelers kwam naar de Bos straat-West toe, al was het bij het ter perse gaan van deze krant nog niet exact bekend wie er allemaal in aanmerking komen voor de hoofdmacht. Injebruari kwam René Ribberink als interim-trainer aan het roer bij SEC-zon dag. Dit seizoen is hij hoofdtrainer bij De Zebra 's, tegenstander van SEC-zondag, terwijl hij op zaterdag als speler de groenwitte kleuren verdedigt.

Soester Courant | 2000 | | pagina 17