College wil drie scholen sluiten PvdA-bestuur en fractie krijgen opvolging Ten Hove niet rond EDSKES Laatste nieuws: Witte wethouder! fölue Box] fBlue Box| Alleen nog maar 'misf in Vrije Teugel-affaire VERKOOPPLANNEN? 79e JAARGANG NO. 2 WOENSDAG 30 AUGUSTUS 2000 Boerkoel wil wel, maar pas over twee jaar VVD en CDA in zee met GGS mwm HEROPENING 1 SEPTEMBER OPENING 1 SEPTEMBER Dansen doe je bij: Danscentrum Van Mourik Bel: 035-5413319 A. van der Lee 3 Actueel 11 Gilde 5 Actueel 13 Cultuur 15 Soesterberg p JtA J - g,. 17 Sport Man aangehouden na greep uit kassa Politie getuige van mishandeling na ruzie om deuk Onderzoek Soest naar wensen van haar burgers □PELS Klimop, De Buut en Desmond Tutuschool Onderzoek en verhoren gaan verder Bel voor een gratis en deskundige waardebepaling 035 - 603 27 37 IN DE REGIO 1 HHHHHiI SOESTE miMT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@ casema.net Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar f 17,00 - Buiten Soest f 34,00 - Losse nummers f 1,00 Gecontr. oplage 11.900 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De PvdA ziet voor de rest van de lo pende raadsperiode af van een zetel in het College van Burgemeester en Wethouders. Het bestuur en de frac tie hebben begin deze week inten sief overlegd met o.a. oud-fractie voorzitter Kees Boerkoel - de ge doodverfde kandidaat maar die is de komende twee jaar niet beschik baar. Hoe de vacante zetel nu opge vuld moet gaan worden in volstrekt onduidelijk. Volgens PvdA-voorzitter Rob Risseeuw hadden bestuur en fractie graag gezien dat Boerkoel, die eind vorig jaar (óók) om gezondheidsredenen zijn functie neerlegde, weer in de raad zou terugke ren om Ten Hove op te volgen. Boer koel heeft nog niet zo lang geleden te kennen gegeven dat hij wel terug wil, maar dan ook alleen als wethouder. Volgens Risseeuw heeft de PvdA op dit moment geen andere kandidaten die "zwaar" genoeg zijn om Ten Hove op te volgen. Boerkoel heeft echter laten we ten dat hij zijn bedrijf - het constructie- bureau Krabbendam-Boerkoel waarvan hij directeur-eigenaar is - op dit mo ment niet kan loslaten. "De conclusie is duidelijk: wij zullen geen wethouder leveren," aldus Ris seeuw. "Wel zullen wij loyaal het Col lege en de coalitie met de WD en het CDA blijven steunen. Er zijn wel meer fracties die het beleidsprogramma heb ben ondertekend, maar toch geen wet houder leveren. Wij zijn een kleine, maar ook een jonge partij. We hebben genoeg jonge mensen, maar die komen nu nog niet in aanmerking voor zo'n functie. En je kunt volgens ons beter niet iemand op die stoel neerzetten die er zelf niet aan toe is." De kandidatuur van Wil Stekelenburg, de huidige frac tievoorzitter, is evenmin een haalbare kaart, aldus Risseeuw. "Wil wil écht niet. Nee, we hebben ook geen aan drang uitgeoefend, ook niet op Boer koel trouwens." Speculaties Nu de PvdA niemand kan vinden zal de vervulling van de vacature-Ten Hove dus uit andere politieke richting moeten plaatsvinden. Het altijd vermakelijke spel der speculaties kan weer beginnen. Het meest voor de hand ligt een nieu we kandidaat uit de kring van de coali tiepartners WD en CDA, waarbij ove- Gezien de soms zeer onaangena me politieke en persoonlijke ver houdingen in de gemeenteraad van Soest leek het tot voor kort uiterst onwaarschijnlijk dat Har- ry Witte - fractievoorzitter van Gemeentebelangen Groen Soest en een van de felste bestrijders van het zittende College - ooit nog tot dat gezelschap zou willen toetreden. Dat wordt nooit wat, zou men zeggen, maar toch... Gisterenmiddag, juist voor het ter perse gaan van deze krant, werd be kend dat Witte alsnog als kandidaat wethouder wordt voorgedragen. In een gezamenlijke verklaring van de fracties van WD, CDA en GGS staat te lezen "dat de fracties van WD en CDA, gelet op de grote ur gentie van vervanging en de behoef te aan een breed politiek draagvlak en bestuurlijke slagvaardigheid, de fractie van Gemeentebelangen Groen Soest hebben gepolst over de bereidheid verantwoordelijkheid te nemen in het College van B. en W. om te voorzien in de ontstane vaca ture. De fractie van GGS heeft daar constructief op gereageerd." Volgens de persverklaring hebben de betrokken fractievoorzitters en wet houders "duidelijk gemaakt dat zij bereid zijn en onderling vertrouwen hebben om gezamenlijk de bestuur lijke taken in Soest aan te pakken". Maandagavond hebben de drie frac ties groen licht gegeven om te onder handelen over een aantal verschil punten. Die zijn diezelfde avond be sproken, tot "tevredenheid" van de delegaties. Er komt een aanvullende tekst voor het beleidsprogramma 1998-2000. De verklaring vervolgt: "De komen de twee dagen beraden de drie frac ties zich of zij akkoord gaan met deze bijlage. Bij goedkeuring van de frac ties is het streven om zo snel moge lijk tot benoeming van Harry Witte als wethouder van Soest over te gaan." Politiek overspel Zelden heeft Soest een opmerkelijker staaltje van politiek overspel gezien dan wat de dames en heren aan het Raadhuisplein maandagavond be kokstoofd hebben. Hier en daar sta ken de afgelopen dagen al geruchten de kop op dat de WD, en in het bij zonder fractievoorzitter Bert Krijger - ondanks alle aanvaringen uit het recente verleden - de club van Ge meentebelangen (en dus Harry Wit te) alsnog aan boord van het Colle ge zou willen hijsen. Krijger is niet vies van politieke spelletjes en is ken nelijk onbevreesd voor de aantasting van zijn geloofwaardigheid. Hij heeft Witte altijd behandeld als zijn poli tieke doodsvijand en de fractie van GGS menigmaal zo ongeveer voor rotte vis uitgemaakt. Hetzelfde geldt omgekeerd uiteraard ook voor Wit te, de politieke potsenmaker die in het verleden al heeft laten zien dat hij héél diep wil gaan om op het pluche te geraken. En per slot van rekening heeft hij, met dat dubieuze oogmerk, destijds ook het beleidsprogramma voor zijn rekening genomen. Witte is zijn kiezers dus - opnieuw - uitleg schuldig. De heren Krijger en Koning trouwens ook, want het is op z'n minst verbijsterend dat zij met deze "move" zowel de achterban van de WD als die van het CDA aan hun zijde krijgen. In politiek Soest is ken nelijk niets te dol, de verkiezingen zijn nog ver weg en er is weer alle aanleiding tot veel, heel veel vrolijk heid en leedvermaak... Hoe dan ook, het zijn weer interessante tijden in de Soester politiek. j casualwear shoes j Soesterbergsestraat 35B Soesterbergsestraat 41" Groepen voor: (echt)paren én jongeren. Stijldansen én Country-line dansen. Beginners (echt)paren, nu ter kennismaking 13 lessen voor slechts 150,00 per persoon. Tussen 15.00-17.00 en 19.00-21.00 uur. Lt. gen. van Heutszlaan 10 Baarn rigens de tijd wel dringt. Formeel moet er al voor de eerstvolgende gemeente raadsvergadering een kandidaat-wet houder worden voorgedragen. Het lijkt logisch dat de WD - de grootste frac tie, en bovendien is burgemeester Koos Janssen ook al een CDA-er - de eerste is om een nieuwe man of vrouw voor te stellen en de naam die daarbij waar schijnlijk het beste past is die van Bert Krijger, nestor van de raad en door zijn ervaring waarschijnlijk van alle WD- ers het best ingevoerd in de "materie" die Ten Hove tot zijn portefeuille reken de. Of Krijger beschikbaar is, is de vraag. Andere WD-ers zijn dat mis schien ook wel, maar missen het politie ke gewicht of de ervaring om de zware portefeuille - waartegen Ten Hove vol gens velen uiteindelijk ook niet meer opgewassen was - te "bemainteneren". Maar misschien wordt het College, naast de zwaargewicht Neks Blommers, volgens het CDA dan wel "heel érg WD" en wordt in die kring daarom wellicht de voorkeur gegeven aan ie mand die helemaal buiten het coalitie clubje staat, zoals de GPV-er Wiebe Meilof, die overal verstand van heeft en vast wel tijd heeft. Meilof heeft het Col lege altijd wel gesteund en destijds ook het beleidsprogramma ondertekend; hij is dus "salonfahig" en wellicht nu ook wethouderiabel" Dat geldt uiteraard niet of nauwelijks voor de "oppositie" (al bestaat die ei genlijk niet op gemeentelijk niveau). Dat er uit die kring (Gemeentebelan gen, GroenLinks, D66) tussentijds een wethouder zal voortkomen lijkt daare- niet erg realistisch en voor het politie ke draagvlak is het - nu de PvdA on verkort het College blijft steunen - ook niet nodig. Wim Roest (D66) heeft zelfs het programma niet ondertekend; de anderen - Ans Mann (GL) en Harry Witte (GGS) - tekenden destijds wel (Witte vooral uit opportunisme, omdat hij juist heel graag wethouder wilde worden), maar ze hebben zich in de praktijk altijd sterk verzet tegen het Collegebeleid. In de politiek - en zeker in Soest - geldt overigens dat je nooit "nooit" moet zeggen. B. en W. 'verrast' Het College van Burgemeester en Wet houders heeft vorige week overigens "verrast" gereageerd op het besluit van wethouder Pieter ten Hove om direct af te treden, hoewel zij op de hoogte wa ren van zijn gezondheidsproblemen. Dat staat te lezen in een verklaring die vo rige week na de bekendmaking van het aftreden werd verspreid. "De heer Ten Hove heeft in het afgelopen jaar een aantal keren moeten vaststellen dat het wethouderschap een stevige wissel op zijn gezondheid trok," aldus de verkla ring. "Hij heeft daaruit de conclusie ge trokken dat het voor hemzelf en de on der zijn portefeuille vallende zaken be ter is om het wethouderschap te beëin digen." Tot er een opvolger is heeft het College de portefeuille van Ten Hove als volgt verdeeld. Burgemeester Koos Janssen neemt de Sport over eil de wet houders Neks Blommers (VVD) en Bart Krol (CDA) ontfermen zich over resp. de portefeuilles Onderwijs en Mi lieu/wijk-en buurtbeheer/welzijn/ver keer en vervoer. Opmerkelijk is verder de tekst die B. en W. in een soort bewogen terugblikje aan het wethouderschap van Ten Hove wij den. Ze stellen vast dat ten Hove in die zes jaar "aan de basis heeft gestaan van een aantal belangrijke zaken, zoals het duurzaamheidsproject en de wijkgerich te aanpak. Daarnaast heeft hij mede het beleid vormgegeven rond het ISV-pro- ject en het terugbrengen van Zonneglo ren naar de natuur." Het opvallende daaraan is dat het óf zaken zijn waaruit absoluut geen politiek bloed kon vloeien - duurzaamheid, wijkgerichte aanpak óf zaken waarvoor Ten Hove niet de eerste politieke verantwoordelijkheid droeg (ISV, Zonnegloren). Over de be langrijke en bepaald niet succesvolle onderwerpen in zijn portefeuille - het nagenoeg failliete openbaar onderwijs, de chaotische toestanden bij de sport- clustering, het ontluisterde busvervoer en het krakende welzijnsbeleid, - zwij gen de collega's in alle talen. "B. en W. hebben respect voor de beslissing van de heer Ten Hove en kijken met waar dering terug op de zaken die hij voor de gemeente Soest heeft gedaan," zo luidt de slotzin van de verklaring van het College. Autobedrijf Exelusief-Dealer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Met ingang T van 2000 Ook specialist in: MEUBELSTOFFERING Soesterbergsestraat 28/30 Telefoon 035-6024294 Ben van Schalkwijk weer koning. Provincie akkoord met 'Zonnegloren-deal'. Gildefeesten 2000 Inbraken en geweld nemen weer toe. Veelzijdig theater aanbod in C-drie. V- Straatinterview: de Moerbessenberg. Vooruitblik op nieuwe voetbalcompetitie. Lang heeft een 26-jarige inwoner van Soest niet plezier gehad van het geld dat hij had gestolen. Kort nadat hij in een winkel aan de Kerkstraat een greep uit een kassalade had gedaan, werd hij aangehouden. Op basis van een signalement herkende de politie hem in een trein. Tijdens de fouille ring trof de politie het gestolen geld bij de verdachte aan. De man was dinsdag, even na zes uur, de winkel binnengelopen. De ei genaar was op dat moment achter in de zaak. Toen hij de deurbel hoorde, liep hij terug en zag hij de dief de winkel uitrennen en richting de tuin rennen. Op de Koninginnelaan is de politie zon dagnacht getuige geweest van mishan deling. Rond kwart over één kregen een Soester en een Amersfoorter ruzie om een deuk in een auto. De Soester be weerde dat de Amersfoorter deze had veroorzaakt. De discussie ontaardde in een vechtpartij. De Amersfoorter deel de een klap uit aan een 24-jarig fami lielid van de Soester en werd aangehou den. Tegen hem werd aangifte gedaan wegens mishandeling en om die reden werd tegen hem proces-verbaal opge maakt. De Amersfoorter ontkende ove rigens de deuk te hebben veroorzaakt. Een aantal Soester huishoudens kan binnenkort een vragenlijst in de bus venvachten. Het betreft een on derzoek van de gemeente die graag wil weten wat de bui^ers vinden van onder meer hun woon- en leefomge ving, de gemeentelijke dienstverle ning en andere zaken in Soest. De lijst met 70 vragen is samengesteld door onderzoeksbureau Intomart en zal worden gestuurd naar inwoners van de zes verschillende wijken. De ontvangers worden willekeurig geselecteerd uit het bevolkingsregister. Wie de - voorname lijk - meerkeuzevragen beantwoordt, kan de lijst in een bijgevoegde envelop, zonder naamsvermelding en postzegel, retourneren aan Intomart. Al eerder hield de gemeente een derge lijk onderzoek onder enkele honderden inwoners van Soest en Soesterberg. Dit was afgesproken bij de beleidsbepaling van het gemeentebestuur voor de perio de 1998-2002. De vragen hebben be trekking op hoofdzakelijk de directe woonomgeving en criminaliteit, maar ook worden vragen gesteld over de aard van het huishouden. De vragenlijst wordt dinsdag 5 september ter goedkeu ring voorgelegd aan de raadsfracties. Deze vergadering begint om 19.30 uur in de raadzaal van het gemeentehuis. Aan de hand van de antwoorden hoopt de gemeente een beeld te krijgen van de wensen van de burgers, zodat de ge meente (en politie) eventueel daar hun beleid op kunnen afstemmen. «IV NEFKENS SOEST VS/ie anders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF HENRI NEFKENS SOEST BV IBirkstraat 30 - 3768 HH Soest] Telefoon (035) 601 23 64 LEDENVERGADERING RODE KRUIS SOEST/ SOESTERBERG woensdag 6 september 2000 De tweede algemene ledenvergadering van dit jaar van de afdeling Soest/ Soesterberg van het Nederlandse Rode Kruis zal plaatsvinden op woensdag 6 september 2000. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van de afdeling. Valeriaanstraat 2-b in Soest en begint om 20.00 uur. Op de agenda staan o.a. de volgende onderwerpen: notulen ledenvergadering 22 maart, de begroting voor het jaar 2001 en het werkplan voor het komende jaar. - •.-r-iw Het College van B. en W. heeft de gemeenteraad voorgesteld niet twee maar zelfs drie openbare scholen in Soest te sluiten. Naast de Klimop (Weegbreestraat) en De Buut (Wil- laertstraat), waarvan al eerder dui delijk werd dat ze op de nominatie stonden, valt per 1 augustus 2001 nu ook het doek voor de Desmond Tutuschool (Molenstraat). De ouders zijn vorige week over de plannen ingelicht. Het project tot "revitalisering" van het openbaar onderwijs in Soest is definitief mislukt, zo valt uit het raadsvoorstel op te maken. De daling van het aantal leer lingen - de belangrijkste factor - is on danks alle inspanningen maar doorge gaan en de drie scholen zitten nu onder de opheffingsnorm. Met de sluiting van de drie scholen wordt het openbaar on derwijs in één klap beroofd van drie van de nög resterende vijf "locaties". Alleen de Prins Willem-Alexanderschool (Beetzlaan) en de Wethouder de Haan- school (Soesterberg) blijven nog be staan. Voorlopig althans, want het College wil binnenkort met o.a. de besturen van de "bijzondere" (alle niet-openbare) scho len om de tafel gaan zitten om te pra ten over de "segregatieproblematiek" (vrij vertaald: de verschillen tussen au tochtone en allochtone leerlingen). Die besturen hebben zich bereid verklaard daarover tot concrete afspraken te ko men. Een van de oorzaken van de teloorgang van het openbaar onderwijs in Soest is dat de bijzondere scholen volgens som migen altijd een "terughoudend beleid" voerden bij de aanneming van allocht one leerlingen, of die op z'n minst "ont moedigden", De openbare scholen zijn daardoor overwegend "zwart" gewor den. Geen 'brede taalschool' Het College ziet niets in de toekomst visie die de openbare school dit vooijaar zelf heeft gepresenteerd (in een "tussen balans"): de samenvoeging van Klimop en Desmond Tutu (eventueel ook De Buut) en het opzetten van een nieuwe school - "speerpuntlocatie" - waar Nederlands als tweede taal wordt gege ven en nauw wordt samengewerkt met het welzijnsveld. Daarmee zou o.a. ook de opgebouwde expertise in de omgang met allochtone leerlingen in gezet en behouden kunnen worden. Het College heeft veel respect en waar dering voor dit alternatieve plan, maar ziet bij nader inzien toch niets in zo'n "brede taalschool". In de eerste plaats meent het College dat zo'n opzet strij dig is met het streven naar integratie, en juist aan de ontwikkelingen op de drie scholen - die steeds "zwarter" zijn ge worden - is te zien hoe dat "kenmerk" kan leiden tot daling van het aantal leer lingen. "Wij achten het zeker niet wen selijk die ontwikkeling verder te institu tionaliseren," aldus B en W. Duidelijkheid Hoe het nu verder moet is nog tamelijk onduidelijk. In het overleg met de bij zondere scholen (de katholieke, de christelijke en de Van der Hucht-scho- len) en de afspraken die daaruit nog moeten voortvloeien moet het gebruik van de "expertise" van de "zwarte" scholen wel plaats krijgen. Volgens B. en W. kan de beoogde spreiding van al lochtone leerlingen nu in veel ruimere mate worden gerealiseerd dan tot nu toe, wat overigens klinkt als de beken de "elk-nadeel-hep-z'n-voordeel" -for mule. Natuurlijk moet er wel duidelijk heid komen over de positie van het per soneel en moeten ook de ouders weten waar ze aan toe zijn. Over de voortgang en de kwaliteit van het onderwijs vindt er in de komende maanden intensief overleg plaats met alle betrokkenen, hebben de ouders te horen gekregen. Voor het vervolgtraject heeft het CoIIe^ ge een extern adviesbureau (Unia) inge huurd, dat voor een bedrag van 60.000 gulden o.a. moet gaan kijken naarlde segregatieproblematiek, de instandhf ding van de resterende openbare s len, de gevolgen van de schaalvergft de mogelijkheden voor "samenwer kingsrelaties" en de noodzakelijke pro filering en inhoudelijke vernieuwing. Unia heeft daarvoor al een .plan van aanpak op tafel gelegd. De raadscommissie Ondenyijs - na net opstappen van Ten Hove voorgezeten door WD-wethouder Neks Blommers - zal zich op 6 september over het voorstel van B. en W. uitspreken. Tel: 035-6017954 www.sepp.nl Weegbreestraat 205 Over de Vrije Teugel-affaire en het onderzoek dat het bestuur (in sa menwerking met de politie) heeft ingesteld naar de gedragingen van directeur Leo van den Berg, zijn in de afgelopen week geen ontwikke- lingen te melden geweest. Volgens Jan Menne, bestuursvoorzitter van de Vrije Teugel, gaat het onderzoek nog steeds verder. "Geen nieuws," laat Menne desge vraagd weten. "We hebben intussen heel wat mensen gehoord en ook de politie heeft hier en daar vragen gesteld. Wij kunnen verder nog niets zeggen." Of dat betekent dat het onderzoek intussen "muurvast" is komen te zitten ontkent Menne beslist. "Nee, het zit niet vast, maar het vergt nu eenmaal tijd en zorg vuldigheid. En nogmaals: wij beschuldi gen niemand..." Van alle gesprekken die het bestuur van het Kinderparadi/s voert - al dan niet in aanwezigheid van ie mand van de politie - wordt een schrif telijk verslag opgesteld. Als de betrok- kene daarmee akkoord gaat wordt die aan de politie ter hand gesteld, licht Menne nog toe. Ook houdt het bestuur nog steeds contact met de gemeente, al is de verantwoordelijke wethouder (Ten Hove) daar inmiddels niet meer op aan spreekbaar. Ook de politie hult zich in stilzwijgen. Volgens woordvoerster Clementina Sprengers is het "vooronderzoek" nog niet afgesloten. "Ik weet sowieso niet of er iets te communiceren valt. We kun nen geen enkele feitelijke mededeling doen. Er is inmiddels een aantal verkla ringen opgenomen. Of dat 'aangiften' zijn kan ik niet zeggen. Misschien kan ik in de loop van de week meedelen of er iets mee te delen is." Vrije Teugel-direc teur Leo van den Berg was de afgelopen dagen niet bereikbaar. Alle betrokkenen kiezen vooralsnog dus voor "mist". De wilde geruchtenstroom van de eerste dagen heeft inmiddels plaatsgemaakt voor grappen in de trant van: "De Zondeval in het Kinderpara dijs - en wie is dan de Slang...?" VAN ROUWENDAAL MAKELAARDIJ BURG. GROTHESTRAAT 13 3761 CJ SOEST

Soester Courant | 2000 | | pagina 1