Danscentrum Gerla Ben van Schalkwijk weer koning irn ter(v/m) Clustering blok aan been gemeente VËRCcRC Provincie akkoord met 'Zonnegloren-deal' Provinciebestuur wil autosloperij Schut milieuvergunning verlenen Visser 7 ACTUEEL I lik VASTE BEZORGERS Witgoed specialis JÜ^GINA WOENSDAG 30 AUGUSTUS 2000 SOESTER COURANT PAGINA 3 Regen spelbreker tijdens Gildedag vlooienmarkt Meerderheid raad zal morgenavond extra krediet goedkeuren Naar ziekenhuis na klap op oog incu Vrijdag 1 september gesloten Zaterdag 2 september vanaf 9.00 uur weer geopend. Gevraagd in Soest voor de Aanmelden: tel. 601 41 52 BRASSERIE KEUZEMENU SOEST BEL VOOR EEN GRATIS PROEFLES Mm de beste, de lekkerste Adressen en telefoonnummers voor een deelauto? Me/f" bvre-n pra+e-n oV&Y avtodd e-n 't Is jammer Rekenkamer Voor service moet u bij ons zijn Zondag 3 september GROTE Evenemententerrein de Engh te Soest. 125 deelnemers. Entree volw. 4,- Ó5+/3,. Inl. 0343 - 442 962. 'n vele voorzieningen te n een verschil te maken d ^aam ligt op de grens t Gooi en de Eempol- ners. De gemeentelijke professionele en kun- rnen met inwoners en ig heerst een onge- daat uit drie sectoren Ruimtelijke Ontwikke- orto.ade sectie en Gebouwen 2 personen, emeen ondersteunend door vertrek van een per week. chrusche) werkzaam- len van woningen, k en fietspaden, in invalidenparkeer- en en straatnaam- bij voorkeur diffe- ir; erken. inimaal 2.566,- en :r goede ziektekos- erlof, pc-privé-re- iar vergroting van ke geschiktheid werkleider van de september 2000 te >stbus 1003, 3740 towel uw brief als op prijs gesteld. De 67-jarige Soester elektricien Ben van Schalkwijk is afgelopen zondag rond 16.15 uur de nieuwe koning van het Groot Gaesbeeker Gilde geworden. Met het 273e schot haalde hij het laatste stukje van de vogel naar beneden na een in de slotfase weer zeer spannende strijd. Het is de tweede keer dat Van Schalkwijk de titel op zijn naam schrijft; hij werd eerder schuttersko- ning in 1992. Aan de strijd om het koningschap de den dit jaar 124 gildebroeders mee. Van Schalkwijk werd in 1992 ook al koning tijdens een bezoek van de Duitse Schüt- zenverein en een verregend koning- schieten. De regen was afgelopen zon dagmiddag opnieuw een behoorlijke spelbreker. Na ongeveer een half uur werd het Gildeterrein overspoeld door een zware regenbui, waardoor de wed strijd gedurende meer dan een half uur moest worden stilgelegd. Na de hervat ting besloot de organisatie de strijd om de prijzen te staken en direct voor het koningschap te kiezen. Het veld had inmiddels al behoorlijk te lijden gehad van het zware weer. De re gen kreeg later op de dag ook vat op de activiteiten rondom de huldiging van de nieuwe gildekoning. Zo kon hij niet over het nieuwe vaandel lopen en moest de vendelgroet worden ingekort. Veel be zoekers moesten tijdens de Gildedag een schuilplaats in de feesttent zoeken. Het terrein werd in de loop van de mid dag dan ook steeds onbegaanbaarder en veranderde hier en daar in een complete modderpoel. Ook de andere activiteiten werden door de regen beïnvloed: de kinderkennis, de overige schietwedstrijden, de presenta tie van Verpleeghuis Daelhoven. Voor de ontmoeting met de bezoekers van Schützenverein Die Grosse Westhofe uit Soest Duitsland moest worden uitgewe ken naar de Schaapskooi, omdat de feesttent inmiddels meer dan overvol was. 'Vrijen' Het koningschieten was traditioneel ge opend met de ceremonie rondom het afscheid van de oude koning Kees Eng- berink, waarbij - voor de eerste maal met burgemeester Janssen - met het Ben van Schalkwijk (l.) neemt de fe licitaties na zijn koninklijk schot in ont vangst. Foto: Aldo Allessie "overvendelen" de band werd bevestigd tussen het gilde en de Soester gemeen schap. Het "vrijen" van de vogels door achtereenvolgens burgemeester Janssen en pastor José Kodden (namens het pastoresteam Soest) opende het koning- schieten op traditionele wijze. Dit alles ook onder het toeziend oog van de le den van de Schützenverein. Het koning- schieten werd dóór vele duizenden ge volgd. TUssendoor werden verschillende schiet wedstrijden afgewerkt, waaronder een tweekamp tussen de Nederlanders en de Duitsers. Daarbij wonnen de Duitse heren- en de Nederlandse damesdelega tie. Burgemeester Janssen maakte deel uit van de Nederlandse delegatie en deed het niet onverdienstelijk, 's Avonds werd de nieuwe koning met zijn vrouw Corrie en de beide hofdames nog eens gehuldigd door het gildekorps voor zijn huis aan de Da Costalaan. Ook deze huldiging werd door veel belang stellenden bijgewoond. Moet de gemeente Soest grote pro jecten, waarmee miljoenen zijn ge moeid, voortaan uitbesteden? PvdA en CDA twee van de drie plaatselijke regeringspartijen, vroe gen het zich vorige week hardop af. Aanleiding voor de luide overpein zing was de overschrijding van 850.000 gulden (16 procent) op het budget voor de clustering van sport accommodaties. Hiervoor was vier jaar geleden 5,5 miljoen (inclusief) uitgetrokken. Dat de kosten hoger uitvallen dan de ramingen van 1996 is op zich niet zo vreemd, gelet op de ontwikkelingen in de bouwwereld. De bouwprijzen nemen immers steeds toe. Een andere belang rijke factor is dat de clubhuizen van MHC Soest en de Knickerbockers een totaal bruto vloeroppervlakte van 1024 vierkante meter krijgen, terwijl was uit gegaan van 850 meter. Alleen deze uit breiding vergt 3,4 ton meer. Vreemd blijft het dat pas deze maand de onheilstijding de raadsleden bereikte, terwijl de vorige week om gezondheids redenen opgestapte wethouder Pieter ten Hove tot dan toe had beweerd dat alles goed verliep. Het College vond het daarom vorig jaar niet nodig het verzoek van het CDA te honoreren, om de raad maandelijks bij te praten over de (finan ciële) gang van zaken. Eerder was er binnen het budget nog geld voor een duurder trainingsveld voor SEC, nu is er een tekort van bijna één miljoen gulden. De realisatie van de clubhuizen voor MHC Soest (Bosstraat- West) en de Knickerbockers (Bosstraat- Oost) zijn de laatste twee grote projec ten binnen de sportclustering, waaraan Verhuur van professioneel gereed schap voor bedrijf en particulier. Reparatie en onderhoud van uw tuinmachines (motormaaiers) en elektrisch gereedschap. Open: maandag t/m vrijdag van 7.30-17.30 uur. Speciaal weekendtarief van vrijdag 16.00 uur tot de volgende maandag 9.00 uur. Deskundig advies en goed bereikbaar (Ind.terrein Nieuwegracht). VERHUUR-REPARATIES-KEURINGEN Nieuwegracht 1A, 3763 LP Soest Postbus 462,3760 AL Soest Telefoon 035-601 55 66, Fax 035-602 68 94 nog moet worden begonnen. Morgenavond moet de gemeenteraad besluiten of ze 850.000 gulden extra wil uittrekken, zodat het clubhuis van MHC Soest kan worden gebouwd. Afgaande op de discussie in de commissie sport van vorige week zal een meerderheid instemmen met het College-voorstel, maar daarmee zijn de problemen nog niet opgelost. Er is dan nog steeds geen geld om het clubhuis voor de Knicker bockers van de grond te laten komen. In werkelijkheid zal het budget van 5,5 miljoen dus nog verder worden over schreden. Omdat de honk- en softballers in het winterseizoen geen competitie spelen, acht het College het mogelijk om de bouw van hun clubhuis uit te stellen. Dit geeft het College wat meer tijd een dek king te vinden. Na alle perikelen in de afgelopen vier jaren (het gemeentebestuur drukte in weerwil van de betrokken clubs en de Sportraad haar eigen plan erdoor, en vooral met MHC Soest ligt de gemeente al vier jaar in de clinch) is de sportclus tering nu ook in financieel opzicht een blok aan het been van de gemeente ge worden. Opmerkelijk was het overigens ook dat de afgetreden Ten Hove vorige week in de commissievergadering werd vervan gen door burgemeester Koos Janssen en niet door één van de wethouders Neks Blommers (financiën) en Bart Krol (ruimtelijke ordening) die beiden veel meer politieke verantwoordelijkheid dragen dan Janssen. Janssen, Blommers en Krol hebben de portefeuilles van Ten Hove onderling verdeeld, maar pikant blijft het dat een burgemeester - die in tegenstelling tot een wethouder niet zo maar aan de kant kan worden gescho ven door een raad - een omstreden kwestie als deze moet verdedigen. Janssen deed vorige week dan ook een klemmend beroep op de raad om in te stemmen met het extra krediet. De (meerderheid van de) raad zal daaraan waarschijnlijk gehoor geven. Aan de andere kant lijkt het College nog niet van zins om in de toekomst miljoenen projecten te laten uitvoeren door exter ne bureaus. Janssen stelde woensdag dat uit de huidige ontwikkelingen rond de sportclustering een les moet worden geleerd. Soest Intussen maakt S.O. Soest zich zorgen over de financiële consequenties van het nieuwe clubhuis dat volgend jaar op de Bosstraat-Oost wordt gebouwd en wat verder overigens helemaal los staat van de sportclustering. De kosten voor het nieuwe onderkomen werden twee jaar geleden geraamd op 2,6 miljoen. De gemeente wil niet meer dan twee mil joen bijdragen, Soest moet de overige zes ton ophoesten. Afgezien van het feit dat het Soest-be- stuur vindt dat het niet voor alle, maar alleen voor de extra vierkante meters een bijdrage zou moeten leveren (waar door de kosten voor de club zouden af nemen) vreest het nu dat de uiteindelij ke kostprijs veel hoger zal uitvallen. Voor zijn aftreden verkondigde Ten Hove stellig dat de gemeente geen cent meer dan twee miljoen zal besteden aan het clubhuis van Soest. Gelet op de bouwkosten, die na 1998 zijn gestegen, ziet het ernaar uit dat de sportorganisa tie moet gaan opdraaien voor de extra kosten. Een verontschuldiging was niet genoeg, toen een 29-jarige Soester een plastic glas bier het vallen in de gildetent. Een andere feestganger sloeg de man meteen op zijn oog. Het slachtoffer moest zich in het ziekenhuis laten behandelen. De politie, die maandagmorgen nog geen gegevens had over de verdachte, heeft de zaak in onderzoek. CftM AO ^iwiHn i.v.m. balanswerkzaamheden. Steenhoffstraat 15-Soest U kunt een keuze maken uit een voorgerecht, hoofdgerecht en nagerecht. Tussen haakjes staat de prijs vermeld als u de gerechten apart bestelt. 39,50/€17,92 SALADE met mozzarella en olijfoliedressing (10,50) GEBONDEN KREEFTENSOEP (9,50) PORTSALUT infilodeeg(10,50) VERSE MOSSELEN in de pan (27,50) GEBRAISSEERDE PARELHOENDER met geglaceerde sjalotjes (27,50) GESAUTEERDE POON met olijven tapenade (27,50) CHOCOLADE CREATIE met sinaasappelijs (10,50) BESSENTAART met yoghurtijs (9,50) KOFFIE OF THEE met bonbon De Soester Duinen Soesterbergsestraat 188, Soest Telefoon 035 - 603 6010 Ruimschoots parkeren. AUTOBEDRIJF compleet SUZUKI-onderhoud 50 goed gebruikte SUZUKI's grote showroom SUZUKI ut Soest? Verkerkt Eigendomweg 2a Soest Telefoon 035 - 60136 82 heeft gemaakt en dat inmiddels is goedgekeurd door de provinciale planologische commissie, gelet op de zeer specifieke situatie en de ruimte lijke winst die wordt geboekt. Gedeputeerde Staten gaan ak koord met een verzoek van de ge meente Soest om de afwijkings bevoegdheid van het streekplan toe te passen. Dit om de omzet ting van verblijfsrecreatieve ap partementen in hotel-service ap partementen mogelijk te maken en de bouw van drie woningen. Het gaat om appartementen op het terrein van het voormalig Soester Natuurbad en het toevoe gen van drie woningen parallel aan de Soesterbergsestraat op het terrein van het voormalig Zonneglorencomplex. De provincie is sinds enige jaren met het gemeentebestuur van Soest in gesprek om het complex Zonngelo- ren terug te geven aan de natuur. Om alles te kunnen financieren zijn de woningen en de hotel-service appar tementen nodig. Gezien het feit dat het niet past in het huidige streek plan (van 1994) is afwijking daarvan aan de orde. Deze afwijkingsbe voegdheid zal nu worden toegepast op het nieuwe ontwerp-bestem- mingsplan, dat de gemeente Soest Bezwaren indienen Bij de procedure tot afwijking van het streekplan hoort een bekendma king van de plannen en besluiten en het inwinnen van zienswijzen of be zwaren. De stukken liggen tot 28 september voor een ieder ter inzage op het Provinciehuis, Pythagoraslaan 101 te Utrecht, kamer Ff2.12, van maandag tot en met vrijdag, van 9.00 tot 17.00 uur. Ook liggen de stukken ter inzage in het gemeentehuis van Soest, tijdens kantooruren. Binnen genoemde periode van vier weken kan iedereen mondeling of schriftelijk bezwaren indienen tegen het voornemen van GS om de pro cedure tot afwijking van het streek plan toe te passen. Het adres luidt: College van Gedeputeerde Staten van Utrecht, postbus 80300, 3508 TH Utrecht. Op 19 oktober is er een hoorzitting in het provinciehuis, voor diegenen die bezwaar hebben inge diend, deze kunnen dan mondeling worden toegelicht. Beginners tot vergevorderden voor zowel paren als jeugd 25 lessen: 245,- per persoon Country (beginners) 5 lessen: 40,- per persoon Street Dance 10 lessen: 85,- per persoon INSCHRIJVING-INFORMATIE dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 tot 20.00 uur Telefoon 035 - 602 28 11. Langskomen kan natuurlijk ook en wel elke ma.-, wo.- en vrijdag van 19.00 tot 20.00 uur, vanaf vrijdag 25 aug. t/m ma. 25 sept. in ons danscentrum aan de Alb. Cuyplaan 198b te Soest. De provincie Utrecht is van plan om autosloperij Schut in Soest een ver gunning te verlenen op grond van de Wet Milieubeheer. Het bedrijf is in het verleden regelmatig door de provincie op de vingers getikt, om dat het zich niet hield aan de milieu- Na oplegging van dwangsommen en een gedeeltelijke stillegging besloot de pro vincie in 1994 de milieuvergunning in te trekken en over te gaan tot ontruiming van het bedrijf. Het bedrijf mocht daar na alleen nog reparatieactiviteiten uitoe fenen en viel daarom onder de bevoegd heid van de gemeente Soest. Toen Schut in 1996 een nieuwe milieuvergunning aanvroeg heeft de provincie die gewei gerd omdat de aanvraag geen garantie bood dat het bedrijf zich aan de regels zou houden. Inmiddels zijn de omstandigheden ver anderd. Schut heeft in juni bij de provin cie een nieuwe vergunning aangevraagd voor het herstellen en slopen van auto's en autowrakken. Gedeputeerde Rom- bouts (Milieu) verklaart: "Schut heeft de laatste twee jaar laten zien volgens de regels te kunnen werken. Nu ook de vergunningaanvraag aan alle eisen vol doet staat niets een verlening van de vergunning in de weg." De provincie is van plan het bedrijf een B A N K E TBAKKEBIJ Soesterbergsestraat 53/Soest Telefoon 035-6012050 Foto: Goos van der Wilt vergunning te verlenen voor 10 jaar. Dat is een standaardperiode voor milieuver gunningen. Rombouts: "Uiteraard wor den aan de vergunning de nodige voor schriften verbonden om het milieu te beschermen. Daarover hebben we met Schut duidelijke afspraken gemaakt. Vanzelfsprekend gaat de provincie het bedrijf goed in de gaten houden als het een vergunning heeft." Als alles volgens planning verloopt kan de vergunning nog dit jaar worden ver leend. Vanaf het moment dat de ver gunning is verleend gaat het toezicht over van de gemeente naar de provin cie, omdat die bevoegd gezag is voor autosloperijen. De omwonenden zou den vorige week door de provincie op de hoogte worden gesteld van de voor genomen vergunningverlening. Milieu Centraal^. O900-2O25445 Milieu Centraal is een nieuwe onafhankelijke organisatie. ledereen kan bij Milieu Centraal terecht voor praktische en betrouwbare milieu-informatie over bijvoorbeeld papier, composteren, keurmerken en spaarlampen. Heeft u een vraag, dan kunt u ons bellen, faxen, schrijven of e-mailen. U kunt ook onze website bezoeken. Milieu Centraal Informatielijn: 0900-2025445 00 cpm) website: http://www.mllieucentraal.nl fax: 030-2305071 e-mail: info@mllleucentraal.nl Milieu Centraal helpt je verder Burgemeester Koos Janssen betuig de vorige week persoonlijk zijn te leurstelling over het besluit van Pie ter ten Hove om als wethouder af te treden. "Het is jammer, maar het is zoals het is," aldus Janssen. Hij on derstreepte dat het College, hoewel bestaande uit heel verschillende mensen, als team "harmonieerde". "Het is jammer dat hij zich niet erg lekker voelde. Het speelde al een tijdje." Volgens Janssen verdient Ten Hove alle waardering voor zijn inspannin gen op de diverse beleidsterreinen. "Je moet toch een beetje gek zijn om dat werk gemotiveerd vol te houden. Het is erg jammer dat hij er, ander halfjaar te vroeg, uitstapt." Volgens de burgemeester zou Ten Hove ver moedelijk wel lid van de gemeente raad blijven. De resultaten van de commissie Elzin- ga, die zich heeft uitgesproken over een reconstructie van de lokale overheid, liggen al weer een poosje in de onderste la. Geen gekozen burgemeester voorlo pig, misschien ooit wethouders van bui ten de gemeenteraad, maar een reken kamercommissie ex artikel 82 van de Gemeentewet kan bij wijze van spreken morgen al worden opgestart. Om het geld hoeft men het niet te laten. Hoe komt het toch dat Soest er maar niet aan wil? Een lokale rekenkamer kan een belang rijke bijdrage leveren aan de effectiviteit en de efficiëntie van het gemeentelijk beleid. Zo'n commissie toetst het ge voerde beleid en beheer van de door de raad gestelde doelstellingen. Waar is daar in Nederland geen behoefte aan? De commissie kan zelf bepalen welke onderwerpen men aan een onderzoek wil onderwerpen. In Soest komen daar alle beleidsterreinen en portefeuilles voor in aanmerking. Waarom neemt geen enkel raadslid het initiatief hier toe? De leden van zo'n commissie worden gekozen uit de raad. In Zeist wordt sinds vorig jaar een dergelijke rekenka mer geleid door een extern voorzitter, door de raad benoemd op voordracht van de commissie. Deze wordt geadvi seerd door een door het college van B. en W. aangestelde concern-controller. Een ambtelijk secretaris is belast met de agendaplanning, informatieverzame ling, verslaglegging, dossiervorming, bewaking procesgang en voortgang on derzoek. De vergaderingen zijn in be ginsel openbaar. De bevindingen en aanbevelingen van de rekenkamer worden samengevat in een nota, die volgens het principe van "hoor en wederhoor" om commentaar wordt voorgelegd aan de betrokken ambtenaren en het college van B. en W. Deze kunnen hun mening over de con clusies geven. De nota en het antwoord worden aan de gemeenteraad aangebo den. Bij de aanvang van de werkzaamheden wordt een plan van aanpak gemaakt. Daarin wordt aangegeven welke par tijen (ambtelijke afdelingen, externen, individuele ambtenaren, bestuurders) op welke wijze in de verschillende fasen van het onderzoek, de interpretatie van het onderzoekmateriaal, de conclusies en aanbevelingen mogelijk worden be trokken. Wie bindt de kat de bel aan in Soest? Durven het college van B. en W. en de raad zo'n stap te nemen om de onderste steen bovenop te leggen? Een goed voorbeeld zou zijn het Open baar Onderwijs. Of een ondergescho ven kindje als Cultuur. Tot voor kort kwam het woord Cultuur bij de letter C op de website van de gemeente Soest niet voor. Wel het woord Coffeeshop. Nu heeft men dat veranderd en Cultuur ondergebracht bij Vrije Tijd. Dat is net zoiets als een driesterrenrestaurant ru briceren onder de K van koekhappen. Ik verwacht als modaal burger nog vóór de verkiezingen van 2002 op de websi te bij de letter R het woord Rekenkamer te kunnen vinden. Schaakschoot Soest SCHAKEN VOOR KINDEREN leeftijd: 6-16 jaar op 8 september 2000 starten de nieuwe groepen nm 18.00 en 18.30 uur in EHBO-gebouw, Parallelweg 7A. Kesten stap 1f 25,- (sept-jan.) Info: 035 - 6249626 (9 -17 uur) b.g.g. en na 17 u. 06 - 53264115 of 035-6014694 SOEST Eigen technische dienst met 24- uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60

Soester Courant | 2000 | | pagina 3